discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#1376 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

Dozer wrote:
AsAmHa wrote:čovjek imao deformaciju pršljebnova,ogromne osteofite,kad mu je sila počela razvlačiti pršljenove u nesvjest od bolova padao.
Sta reci nakon ovoga.... :roll:
Covjek uopste nije imao DH, nego deformaciju prsljenova... A mi ovdje pricamo o DH, ne o drugim oboljenjima ili problemima s kicmom :-)
A ta doktorica je vrhunski ekspert cim je covjeka s deformitetom prsljenova stavila na DTK. To ni ja, koji nisam doktor, nikad ne bih uradio :lol:
AsAmHa wrote:Klinika za neurohirurgiju ,na kliničkom centru u Sarajevu.
Kemal Dizdarević me operisao,ne znam dal je raspoloživ sad gore,strašan stručnjak ali i popriličan osobenjak al
koji hirurg nije.
Kao prvo čovjek je problem doznao kasnije kad je završio na operacionom stolu i prolem koji se konstatovao tek na licu mjesta,valjda se to podrazumjeva,pa žena je s momkom bila u kontaktu sve dok mu bolje bilo nije.
Treba da svatiš da ti ovdje komuniciraš s ljudima koji su pekari,autođehaničari,neka se niko ne nađe uvrijeđen ili jednostavno s ljudima kije k... boli koji se pricesi dešavaju unutra ozo samo znaju da ih boli i d im je kvalitet života nikav.VI ovdje ne pričate ništa nego ti konstantno držiš predavanje i nagovaraš ljude bez poštenog snimka MRI i konkretne diagnoze da rizikuju svoje zdravlje na nekom tamo pokusnom tretmanu.
Zar ti stvarno misliš da kad čovjek ima DH da je samo disk u pitanju,pa milion je to problema i sa koptanim i mišićnim dijelom tijela i šta mislim sila razvuče pršljenp ve i disk se vrati na mjesto i super ti zdrv jel.
Kad već voliš poređenja iz svakodnevog života evo ti jedan primjer ,guma na autu kad dobije"bubreg" možeš je peglati i rastezati koliko hoćeš,al činjenica je fa je samo možeš zamjeniti.
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1377 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Kao prvo, ta doktorica ga NIJE SMJELA staviti na taj sto za DTK bez MR-a! Sta pricas, covjece dragi... :shock:

Porediti "bubreg" na gumi od auta i "bubreg" nastao na disku radi zbijanja prsljenova, u najmanju ruku je - smijesno. I samo pokazuje da ne znas o cemu pricas.
Ako vec hoces poredjenje, onda si mogao reci ovako - ako stavis gumu na kojoj je "bubreg" u saraftok i stegnes, kada otpustis "bubreg" ce i dalje biti tu. A, ako u isti saraftok stavis svoju ruku, i stegnes, osjetices bol. Ako nastavis stezati, ruka/kost ce ti puci. Da li ce bol prestati ako otpustis saraftok?

A da si procitao moje postove, vjerovatno bi vidio da sam ja radio MR, koji sam onda slao ljudima i na osnovu kojeg su doktori u ZG procijenili da nisam za DiscoGel, ali da jesam za DTK. I meni je DTK pomogao.
Btw, nasa medicina ovdje kasni za EU cca. 10 godina. Ja sam na DTK bio 2014., a tada je taj tretman u HR postojao vec neke 3-4 godine, a u EU oko 6-7. Kod nas je DTK "stigao" tek prije 2-3 godine.

I nikoga ja ni na sta ne nagovaram. Samo ljudima prenosim licna iskustva, a svako neka odlucuje za sebe.
Ja pretpostavljam da je svako ko ovo cita dovoljno pismen (cim zna doci na ovaj forum, to bi trebala biti neka osnovna pretpostavka, zar ne?), a onda i malo istraziti po internetu, posavjetovati se s doktorom, uraditi nalaze i snimke, pa tek onda odluciti sta zeli ili ne zeli da proba i radi.

Ukratko, napadas me bez veze...
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#1378 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

Prije svega izvinjenje svima pošto kucam na mobitel,a prsti ko kifle,pa čitate tekst kakav čitate :-D ,izvinjenje tebi Dozer ako smatraš da je ovo nešto više nego malo žustrija razmjena mišljenja.
Ti se nisi operisao s izbiljnom DH i dobar si ,ja se operisao i hvala Bogu uredu.E sad zamisli da smo imali jednosmjeran pristup problemu i da smo drugačije postupili,dal bi bili dobro, ne znam baš.
Kao što ti je i čovjek ranije pisao DH je jako individualna,pa pobogu 1/3 svjetskog zdravstvenog novca namjenjena je bolestima kičme i zamisli ja i ti sve skontali a oni se godinama trude da nađu najbolji način liječenja.
Forumu svakako posebno o ovim temama služe da se podržimo i pronađemo najbolji nači rješenja problema,ali vjeruj mi kad neko ide pod nož a pročita riječi kolica ili invalidnost ne osjeća se baš da mu se pruža podrška.Uglavnom svako dobro tebi i ostaloj raji,sve 5.
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1379 Re: discus herniae

Post by Dozer »

AsAmHa wrote:Prije svega izvinjenje svima pošto kucam na mobitel,a prsti ko kifle,pa čitate tekst kakav čitate :-D ,izvinjenje tebi Dozer ako smatraš da je ovo nešto više nego malo žustrija razmjena mišljenja.
Ti se nisi operisao s izbiljnom DH i dobar si ,ja se operisao i hvala Bogu uredu.E sad zamisli da smo imali jednosmjeran pristup problemu i da smo drugačije postupili,dal bi bili dobro, ne znam baš.
Kao što ti je i čovjek ranije pisao DH je jako individualna,pa pobogu 1/3 svjetskog zdravstvenog novca namjenjena je bolestima kičme i zamisli ja i ti sve skontali a oni se godinama trude da nađu najbolji način liječenja.
Forumu svakako posebno o ovim temama služe da se podržimo i pronađemo najbolji nači rješenja problema,ali vjeruj mi kad neko ide pod nož a pročita riječi kolica ili invalidnost ne osjeća se baš da mu se pruža podrška.Uglavnom svako dobro tebi i ostaloj raji,sve 5.
Ma nije problem. Ne ljutim se ja, ne brini.
A kod mene stopalo pocelo padati, hodao polusavijen, nisam mogao sjediti kako treba, a cesto ni lezati kako hocu nego samo u jednom polozaju, blaga impotencija, itd.... Ako to nije ozbiljna DH, onda ne znam sta jeste... I vratilo mi se stopalo nakon drugog DTK. I, sto je najbitnije, cuna stoji kako treba :lol: :lol: :lol:

Sto se invalidnosti i kolica tice, mislim da tu treba biti realan i u startu znati da je i to mogucnost da se desi. Mala, ali postoji. CInjenica. Na kraju krajeva, prije svake operacije bilo cega, pa tako i DH/kicme, svako mora potpisati papir kojim doktore oslobadja odgovornosti u slucaju nezeljenog ishoda operacije. Sam taj papir je dokaz da stvari mogu krenuti i pogresnim tokom.
I ja sam toga svjestan, to prihvatam, i to je to. Ali, istovremeno, uopste ne razmisljam o tome na nacin da me pocne hvatati panika.
Naprosto - jbg. Ako se desi, sta ja tu mogu. Ako vec moram pod noz (a bio sam vise puta do sad), onda to treba prihvatiti na taj nacin, i gotovo.
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1380 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

@Dozer
Ja sam napisao ovo samo iz razloga sto.. Ok, znas teoretski neke stvari vezano za nas zajednički problem, jer logicno da si istrazivao kao i svi.. ali kao sto sam rekao praksa je nešto drugo.
I kao sto rece čovjek a ono što sam i ja pisao, ne mora značiti da ce jedan pristup problemu djelovati kod sviju isto.
Ponovicu, hirurg koji vas operise mora biti dobro pjan da vam prereze zivac i u praksi nije zabiljezen takav slucaj osim tog tvog primjera, zbog kojeg ce neko mozda odustati od op jer ce se usrati od straha. Ja sreca nisam i evo sve sam bolji i bolji iako je jos sve svježe.. Prije ce se zivac prekinuti kad na ogromnu extruziju idete kod bog zna kakvih kiroprakticara i koji rade agresivne zahvate a pojma nemaju sta je ispod kože..

Svakako pokušati sve sto mislite da vam može pomoći, uz naravno MR i stručno mišljenje!! Ono što se svakako slažem jeste vježbanje i samo vježbanje, naravno kad nema akutne boli. DTK meni malo ili skoro nikako nije pomogao. Ovim rijecima mi je rekao dr Burazerovic (vjerojatno trenutno najcjenjeniji gore sada) "ne znam kako ti je moglo razvlacenje pomoći da se vrati nešto na mjesto" ono u principu kod odredjenog broja ljudi se vremenom samo sasusi i fakticki nestane dh.. Mali je broj takvih al ih ima.. I jos jedna stvar: Plivanje! Jos bolje je raditi vježbe u vodi na leđima, ja sam na moru boljeg uradio za kicmu nego za sve moguce druge tretmane..
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1381 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

Ko ima para i indikaciju za operaciju pravac zg ili bg endoskopska metoda operacije, nema reza koji uvijek na promjenu vremena podsjeti na operaciju, jedino sam tu možda kiksao sto nisam otišao jel je laksi oporavak puno..
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1382 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

U Bg imaš Marka Markovića u Medigrup a u ZG u Akcisu radi Saftic kompletno endoskopske operacije koliko sam ja do sada upoznat.
E koji je sad bolji ne znam
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1383 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

ArminCo wrote:U Bg imaš Marka Markovića u Medigrup a u ZG u Akcisu radi Saftic kompletno endoskopske operacije koliko sam ja do sada upoznat.
E koji je sad bolji ne znam
Znam, kontaktirao sam emailom obojicu, malo je jeftiniji Marković a mislim da su stručni kojeg god izaberes. Ja sam se na kraju u Sarajevu operisao, iskreno zbog novca, al eto hvala bogu sve ok prošlo, samo je sporiji oporavak..
Cuo sam da sad imaju i u Sarajevu neke inekcije koje se daju pod rengenom direktno u mjesto dh, e sad koliko je to trajno rjesenje, ne znam..
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1384 Re: discus herniae

Post by Dozer »

To se zove DiscoGel tretman.
Pisao sam ranije o njemu, pa da se ne ponavljam. Ukratko - da, trajno je rjesenje, ali ako je tretman moguc, tj. ako ostecenje diska nije preveliko. Kod mene nije bio moguc :sad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29357343
https://arithera.hr/hr/kralje%C5%BEnica ... putem-gela

P.S. I to je stiglo kod nas, 10-ak godina nakon sto se pocelo primjenjivati u svijetu...
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1385 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

Dozer wrote:To se zove DiscoGel tretman.
Pisao sam ranije o njemu, pa da se ne ponavljam. Ukratko - da, trajno je rjesenje, ali ako je tretman moguc, tj. ako ostecenje diska nije preveliko. Kod mene nije bio moguc :sad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29357343
https://arithera.hr/hr/kralje%C5%BEnica ... putem-gela

P.S. I to je stiglo kod nas, 10-ak godina nakon sto se pocelo primjenjivati u svijetu...
Koliko sam ja uspio pročitati o tom disko gelu radi se o nekakvoj vrsti alkohola koji se ubrizga u sam diskus i bukvalno uništi želatinastu masu unutar diska i što bi za posljedicu trebalo imati usisavanje ispupčenja natrag u disk.
Pomalo mi to izgleda agresivno, mada ne kažem da mozda nema efekta.
Slično tomu je i pldd operacija laserom
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1386 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Kako su meni objasnili u Aritheri, to je nekakva tecnost koja hemijski djeluje sa sastavom diska, povuce ispupcenje nazad, i onda se to pretvori u gustu masu slicnu plastelinu. Ostaje trajno elasticno, ali i dovoljno cvrsto da se vise ne moze sabiti i izaci vani. Zahvat se radi s lokalnom anestezijom, samo iglom, traje 15-ak min., i nakon toga je potrebno odlezati u tom nekom polozaju oko 2h dok se to ne zgusne. I to je to.
Kod mene, nazalost, nije vise bilo mjesta da se to ubrizga jer je disk iscurio. A to mi je bila prva namjera...
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1387 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

Dozer wrote:To se zove DiscoGel tretman.
Pisao sam ranije o njemu, pa da se ne ponavljam. Ukratko - da, trajno je rjesenje, ali ako je tretman moguc, tj. ako ostecenje diska nije preveliko. Kod mene nije bio moguc :sad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29357343
https://arithera.hr/hr/kralje%C5%BEnica ... putem-gela

P.S. I to je stiglo kod nas, 10-ak godina nakon sto se pocelo primjenjivati u svijetu...
Nije disco gel. Znam da je jedan covjek isao u njemacku da mu to daju al nije trajno rijesenje. Mislim da je neki ozon u pitanju ili sta vec.. Tamo je oko 500eura to ovdje je puno jeftinije..
Ma endoskopija i zavrsis zajebanciju..
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1388 Re: discus herniae

Post by Dozer »

U HR DiscoGel kosta oko 2.500 KM.
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1389 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

Dozer wrote:U HR DiscoGel kosta oko 2.500 KM.
Neurohirurg Robert Saftic je u jednom članku poprilično popljuvao taj Discogel. ( ima se naći taj članak na netu )
Smatra da je potpuno devastirajuci i da nema dugoročno koristi od njega
Nego reci mi Dozer jesi li upoznat sa Disc-fx metodom?
Šta misliš o njoj
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1390 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Iskreno - nisam.
Ja kako sam rijesio svoj problem i kako ferceram normalno, prestao sam se dalje zamarati i istrazivati.
Sve sto uradim jeste da s ljudima podijelim vlastito iskustvo, pa ko misli da mu moze pomoci isto sto i meni, moze pokusati.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1391 Re: discus herniae

Post by allem_77 »

ArminCo wrote:Ljudi kakvo je vaše mišljenje o inverzionom stolu?
Ima ki kakve razlike između njega i DTK?
Ima se kod nas kupiti za oko 450 KM koliko otprilike košta i jedno 10 dekompresija.
Ja sam par puta pokusao da visim naopako pa me svaki put počne još više boliti butina
Imam taj stol. Savjetujem svima koji imaju loš želudac da ne kupuju.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1393 Re: discus herniae

Post by BISTRIK100 »

Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1394 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

Lijep pozdrav i puno zdravlja i ozdravljenja svima koji imaju problema sa DH. S obzirom da sam novi na ovom forumu a i sam imam DH.imam pitanje vezano za DTK dali je neko u zadnje vrijeme radio DTK u Sarajevu i gdje
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1395 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Kod Al Tawila postoji taj tretman. Rade lumbalnu i vratnu kicmu. Za ovo znam 100% jer sam isao za vrat, a kako sam imao prethodno iskustvo u HR, tako sam imao s cim da uporedim, i meni je bilo OK.
Mislim da je tretman 80 KM, a podrazumijeva pocetnu masazu radi zagrijavanja, istezanje i strujni tretman.
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1396 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

Hvala Dozer na informaciji bit ce od koristi aBda nadam se meni treba za lumbalni dio tako da cu otici da vidim a vidim da saradzuju i sa dr. Robert Saftic
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1397 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

Derimboy wrote:Hvala Dozer na informaciji bit ce od koristi aBda nadam se meni treba za lumbalni dio tako da cu otici da vidim a vidim da saradzuju i sa dr. Robert Saftic
Druže ne sarađuju oni više.
Bilo nekad
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1398 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

Kolege jedno pitanje. Gdje uraditi privatno mr snimanje lumbalni dio ? Dali u poliklinikama Al tawilu ili Medical centar Sarajevo vase iskustvo i poslije koliko mjeseci se moze snimati mr. Pozdravv
User avatar
Dozer
Posts: 28396
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1399 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Kod Tawila se moze snimati sve, i RTG, i CT, i MR. Mislim da ima 2 MR-a. Za cijene vec ne znam, sorry.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1400 Re: discus herniae

Post by BISTRIK100 »

Ozone therapy helps patients with chronic back pain
https://www.youtube.com/watch?v=4_VlzTY0ayM
Post Reply