discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1551 Re: discus herniae

Post by General War »

Maja wrote: 19/10/2020 23:29
General War wrote: 19/10/2020 13:57 Cekam drugi MRI snimak, jer sam otisao kod Dr. Cebica, jer mi je od prvog pita vec bolje, a bio sam katastrofa. Ako se odlucite, ponesite snimak sa sobom, toplo ga preporucujem...ali necu izbjec noz , samo cekam snimak pa da se odlucim privatno u Zagreb ili tuzla.
Sad bih ti postavila 876 pitanja jer, kao sto rekoh, imamo isti problem a i sama sam razmisljala da odem tom Cebicu.
Ali necu da ti dosadjujem pa cu ti postaviti samo 3. Ako mi ne odgovoris, plakat cu, da znas.

1. Od kad imas bolove a od kad trnjenje noge
2. Jel kod Cebica za ekstruziju ide samo jedan tretman ili moras opet ici
3. Je li ti dao ikakve tablete ili vjezbe da radis

Jedna info... Ne znam jesi li znao, kad se jednom operises ne smijes vise ici kod kiroprakticara plus sto se ekstruzija ponovo vraca.
Ne moras plakati, slobodno pitaj sta god:
-Kod mene je povreda od kraja jula. I odmah je pocelo i trnjenje, i pecenje i bol pa se mjenjalo na desnoj nozi, imao sam utisak da me ligamenti i tetive bole a ne misici na zadnjoj strani noge...uradio MRI, i odmah bio upucen da se operisem toliko je zivac bio prikljesten sa tom protruzijom da je za nepovjerovati. E sad odlucim haj da vidim kod tog Cebica sta moze on uraditi dok cekam da mi se iz Axisa jave moze li se minimalnim zahvatom to odstraniti.
Ponio DVD od MRI a kod cebica, covjek pogledao i doslovno rece hajd da vidim da ti mogu olaksat, samo me na obadva boka postavio i polako pritisnuo desnu pa lijevu stranu svojom tezinom, i to je to. Ja ustao i odmah osjetio olaksanje, nisam mogao da se propnem na prste, a poslije tretmana kao da sam dobio malo snage u prstima...svakim danom mi je bolje tokom naredne sedmice, opet odem kod neurohirurga kazem mu da mi je bolje...i ja sam kazem da bih volio ako je moguce da uradim ponovo MRI, on se slozio...iako po snimku ne moze vjerovati kako uopste hodam. Ja ne vjerujem da cu izbjec noz, ali ima slucajeva i po Dr. Cebicu i po neurohirurgu da protruzija moze se i povuci.
- cebic mi je rekao da nikakve vjezbe ne radim, samo mirovanje i za mjesec i po da opet dodjem, a ako se odlucim za operaciju da ne dolazim.
- znaci nikakve vjezbe ne radim da nebi sta iskomplikovao.
Put kakva god da si, uz snimke ako imas siguran sam da ce ti pomoci, kad mogao meni, moze svima.
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1552 Re: discus herniae

Post by Maja »

Cek, jel kod tebe protruzija ili ekstruzija? A jesi li ikad cuo za dekompresiju kicme. Tu ti rasteze kicmu nekom spravom da se disk vrati skroz ili djelimicno na svoje mjesto. Hajd molim te kad uradis novi MR javi ima li kakvih promjena.

Image
Last edited by Maja on 20/10/2020 13:24, edited 1 time in total.
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1553 Re: discus herniae

Post by Maja »

E sad ne znam u cemu je razlikaImage
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1554 Re: discus herniae

Post by General War »

Maja wrote: 20/10/2020 11:57 Cek, jel kod tebe protuzija ili ekstruzija? A jesi li ikad cuo za dekompresiju kicme. Tu ti rasteze kicmu nekom spravom da se disk vrati skroz ili djelimicno na svoje mjesto. Hajd molim te kad uradis novi MR javi ima li kakvih promjena.

Image
Spominje se i extruzija i protruzija, jesam cuo naravno, ali to mi uopste nisu sugerisali, predpostavljam na bazi onoga sto vide na snimku
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1555 Re: discus herniae

Post by Maja »

OK, hvala ti na odgovorima :thumbup:
Ako moze, apdejtuj nas povremeno, posebno kad bude novi MR.

Ja sam kod magnetne imala napad panike :D al sad imam osjecaj da bih odradila bez problema.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1556 Re: discus herniae

Post by zijancer »

samo zatvoriš oči, zamisliš da si u šatoru pod zvjezdanim nebom :P
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1557 Re: discus herniae

Post by General War »

zijancer wrote: 22/10/2020 22:20 samo zatvoriš oči, zamisliš da si u šatoru pod zvjezdanim nebom :P
I neka ponese cepove za usi, bas ruzne zvukove ispusta ko da sam na RAVE partiju :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1558 Re: discus herniae

Post by zijancer »

ne pretjeruj :P
a kako je nastala ta tvoja povreda?
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1559 Re: discus herniae

Post by Maja »

Ma obavila sam ja magnetnu. A sto war rece rave... ovo su mi bili utisci poslije.. :D
Maja wrote: 15/06/2020 09:59 Obavila sam.
Popila apaurin i kad me ugurase u bubanj (i glavu) umal crkla nisam. Znaci prve dvije minute planu mi lice, srce hoce da iskoci, niz mene i uz mene trnci. Te disi, polako, malo sam se smirila. Kad poce pucati. Jos mi stavili slusalice al nidje veze. Tutnji ko mahnito.
Onda sam pocela svakom zvuku pridruzivati neku scenu... prvo da plesem na rave partyju, pa kad je bio zvuk mitraljeza zamisljala Ramba kako puca itd. Uglavnom, mislim da je dobro bilo, nisam se micala. I izadjem iz bubnja kad me poce bacati lijevo, desno. Te sjela malo dok sam dosla sebi. 
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1560 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Samo se nafuraš i bude kul. :gunjastajl:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1561 Re: discus herniae

Post by General War »

Maja wrote: 28/10/2020 23:33 Ma obavila sam ja magnetnu. A sto war rece rave... ovo su mi bili utisci poslije.. :D
Maja wrote: 15/06/2020 09:59 Obavila sam.
Popila apaurin i kad me ugurase u bubanj (i glavu) umal crkla nisam. Znaci prve dvije minute planu mi lice, srce hoce da iskoci, niz mene i uz mene trnci. Te disi, polako, malo sam se smirila. Kad poce pucati. Jos mi stavili slusalice al nidje veze. Tutnji ko mahnito.
Onda sam pocela svakom zvuku pridruzivati neku scenu... prvo da plesem na rave partyju, pa kad je bio zvuk mitraljeza zamisljala Ramba kako puca itd. Uglavnom, mislim da je dobro bilo, nisam se micala. I izadjem iz bubnja kad me poce bacati lijevo, desno. Te sjela malo dok sam dosla sebi. 
Evo kako sam rekao, uradio sam drugi magnet...uglavnom Cebic mi je prosirio za 5mm kanal nerva, tj toliko se protruzija povukla...bolje sigurno izgleda nego prvi put.
Znaci, ako nisi kod njega isla, bujrum sa snimkom magneta u Zavidovice. :thumbup:
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1562 Re: discus herniae

Post by Maja »

I sta si odlucio, operacija ili ces opet njemu?
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#1563 Re: discus herniae

Post by Dadoooo »

Njemu trenutno nece jer su zarazeni svi familijarno.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1564 Re: discus herniae

Post by General War »

Dadoooo wrote: 04/11/2020 17:44 Njemu trenutno nece jer su zarazeni svi familijarno.
:shock:
Bas ga sutra htio zvati
Edisa_B
Posts: 1
Joined: 05/11/2020 19:51

#1565 Re: discus herniae

Post by Edisa_B »

Pozdrav svima, ja sam nova ovdje. Ja sam u srijedu 04.11. bila kod dr Cebica :shock: Da li je moguce da je radio, a zarazen?
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1566 Re: discus herniae

Post by dek »

Pozdrav,
Može li specijalista fizijatar očitati MR snimak leđa, ili on samo gleda ono što napiše radiolog na svom nalazu?

I ako može neka preporuka za spec.fizijatra u sarajevu, ali neko profesionalan ko te neće skinuti sa dnevnog reda za 5 min zato što se radi o ''maloj herniji'' pa je valjda normalno da malo bole leđa.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1567 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

dek wrote: 11/11/2020 20:44 Pozdrav,
Može li specijalista fizijatar očitati MR snimak leđa, ili on samo gleda ono što napiše radiolog na svom nalazu?

I ako može neka preporuka za spec.fizijatra u sarajevu, ali neko profesionalan ko te neće skinuti sa dnevnog reda za 5 min zato što se radi o ''maloj herniji'' pa je valjda normalno da malo bole leđa.
Ne može! Može pogledati onako iz znatiželje, a gleda ono što napiše radiolog i ostali specijalisti. Fizijatar vrši fizički pregled tako što gleda pokrete, reflekse, stabilnost, mišiće i deformacije. Na osnovu tog pregleda, mišljenja drugih specijalista i nalaza, određuje fizikalnu terapiju i kineziterapiju.

Ja sam trenutno evo 4 mjeseca u MHS kod dr. Muftića. Za sad sam zadovoljan sa njim i osobljem. Nisam zbog istog problema, liječim vratnu spondilozu koja mi je suzila arteriju, pa mi evo dvije godine bolovi i zuji u ušima. Dobar dio bolova i drugih simptoma mi je riješio, ali žarište još nije, malo teže ide i treba vremena.

Također sam čuo da je dobar Bojan u Lukavici.
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#1568 Re: discus herniae

Post by -Superhik- »

Ovo je dobra vijezba za jacanje kicme tj misica oko kicme

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/17 ... video.html

BOLJE OD TRBUŠNJAKA: Najlakša vježba koja će za dvije sedmice smanjiti stomak (VIDEO)
Tekst s hrvatskog portala Zadovoljna prenosimo u cijelosti.


Postizanje najpoželjnijeg trbuha i ne mora biti toliko teško. Pronašli smo najlakšu vježbu koja će za svega dva tjedna smanjiti trbuščić.

Za ravan trbuh ne morate se mučiti i raditi beskonačan broj "omraženih" trbušnjaka. Naime, pronašli smo najlakšu vježbu za postizanje ravnog trbuha, a što je najbolje, fitness stručnjaci tvrde da je i učinkovitija od tako teških trbušnjaka. Tajna ove vježbe koja se naziva isisavanje trbuha ne može biti jednostavnija - samo morate pravilno disati.

U ovoj vježbi disanjem se aktiviraju i jačaju najdublji abdominalni mišići tako da jednostavno činite kontrakcije, objašnjava Rich Sturla, osobni trener u britanskom centru za zdrav život Results Health & Performance.

Radite li vježbu pravilno, ojačat ćete cijeli središnji dio tijela te stabilizirati kralježnicu, što će ukloniti bol iz donjeg dijela leđa i poboljšati vam držanje. Takva tehnika dubokog disanja i "isisavanja" zraka iz trbuha dio je pilatesa i joge, no možete je raditi odvojeno od tih vrsta tjelovježbi.

1. Čim se probudite (idealno bi bilo na prazan želudac i dok ste još u krevetu) legnite na leđa sa savijenim koljenima i stopalima položenima na madracu. Udahnite pa duboko izdahnite i uvucite trbuh toliko jako kao da pupak želite "prilijepiti" uz kralježnicu. Što više usukate trbuh, to će biti jača kontrakcija i učinkovitost tog pokreta.

2. Zadržite uvučeni trbuh 15 sekundi za početak, a kako napredujete, produljujte trajanje stiska sve do 60 sekundi, uzimajući plitke udisaje prema potrebi. Ponovite 3 do 5 puta.

3. Kada ste spremni za težu verziju "isisavanja" trbuha, radite vježbu klečeći na koljenima i dlanovima, sjedeći ravno u stolcu ili na lopti za pilates.

4. Nakon određenog vremena vježbanja trbuh ćete moći držati stisnutim dok sjedite ili stojite tijekom cijeloga dana.


Izvodite li ovu najlakšu vježbu za ravan trbuh redovito, zdravo se hranite te radite i svoj uobičajeni trening, rezultate ćete vidjeti i osjetiti već za dva tjedna, kaže Sturla.
Imagea
Posts: 1
Joined: 16/11/2020 20:11

#1569 Re: discus herniae

Post by Imagea »

37 godina, žena, Sarajevo, 163cm, 79 kg. Udebljala se od marta 2020 10-ak kg. Obzirom da intenzivno treniram, dosta kg su misici. Sa 70 kg izgledam skoro pa idealno, ljudi misle da nemam viska. Misići su doista tezi od sala. Imam problem stomaka jer imam i tu veliku hernia (rupu) koju su mi savjetovali da operišem i stavim mrezu, nemam stabilnost da mi čuva kičmu.
Prvi isijas mi se javio prije 10 godina u trudnoci, od tada pazim na pokrete i tu i tamo me uhvate leđa par dana. Volim vježbati, imam pristup ujutro teretani i bazenu. Leđa su me malo češće fatala zadnjih pola godine ali sam vjezbala (ne leđa pretjerano ). U septembru me presjeku prilikom obuvanja cipele a to jutro sam bila u sauni i u ledenoj vodi odmah nakon saune. Sutradan odem na kajak i dokrajčim se nepomičnim sjedenjem 4-5h. Obzirom da mi je smetala bol, odem i dr kiropraktičaru (Elvir Imerov) u poliklinici Nabil. Kaze, ne bi rekao da je ista ozbiljno jer mogu razne pokrete izvesti.
Odem u prošlu subotu kiropraktičaru Škarici i napravi mi one zahvate, ali kaze da mi je trajno uništen pršlje ili disk. Eh nakon njega počinju teški bolovi 3 dana, samo u leđima (ne šire se na nogu), pa odem na magnet kod Al Tawila. Radiolog I neurolog ne vjeruje da hodam, neurolog Savić mi kaze idi odmah na KCUS da ti izvade taj fragment diska - ekstruzija L5S1, a nakon toga ćemo rješavati protruziiju L4L5 dekompresijom. Kako su mi to rekli, bol prestane u potpunosti. Eh sad je li od adrenalina ili se fragment "udobno smjestio", ne znam. Dva neurohirurga (Haso Sefo i Burazerović) su mi rekli da operacija nije hitna ali da su mi 80% šanse da cu se vratiti i traziti operaciju ali postoji mogućnost da fragment atrofira I ne pravi problem. S druge strane, svrha operacije je da dovedu opacijenta u moje stanje, praktički bez bolova.
Sada imam samo jedan fini lagani išijas u lijevoj nozi.Čim su mi rekli da operacija nije hitna, odmah sam pitala mogu li plivati, hodati 20-ak km (vrh planine)...Ubacila se nekako na fizikalnu u Vojnoj, juče mi bio prvi dan i odmah shvatim da je to vjerovatno gubitak vremena za mene jer mu je svrha da oslobodi od bola koji ja nemam trenutno a ne vidim da će uticati na uzrok problema, više rješava simptome. Eh, ja sam sada zbunjena jer su vježbe koje se savjetuju kontradiktorne.
Radim na mršanju, a bojim se da vježbam, čak i plivanje. Bojim se da ne prouzrokujem "operaciju" jer se bojim da sam se dovela u ovo stanje dizajući kojekakve tezine... Cilj mi je što prije biti u top formi ako je moguće. Imam volju , samo mi treba neko ko će me voditi, trener, doktor, neko ko zna šta radi. Bojim se da ovi koje sam dosada srela ne znaju.

Dijagnoza MRI:
def spondiloza prikazanih koštanih struktura. U fasetnim zglobovima L3L4, L4L5 i L5S1 izražena fasetna artropatija. Degeneracija u disku L4L5 i L5S1 sa početnom redukcijom visine i promenam pripadajućih pokrovnih ploha po tipu Modic 2.
Ekstruzija diska u nivou L5S1, sa fragmentacijom diska, i većim disk fragmentom promjera 13x9x15mm koji migrira kaudalno niz trup S1, ispunjava i lateralniforaminalni recesus lijevo. Vidljiva je izražena kompresija na radiks S1 lijevo. Duralni sakus imprimiran, potisnut dorzalno i desno, bez bitnije kompresije ogranke kaude ekvine.
Proturzija diska u nivou L4L5 dorzomedijalno obostrano prema intraforaminalno, sa obostrano diskoradikularnim konfliktom. Forameni granične širine.
Vertebralni kanal granične širine.
Obavezna konsultacija neurohirurga.

Ne znam ni kada i od čega je nastala ekstruzija, da li od vježbanja, debljanja, sjedenja ili kiropraktičara. Burazerović misli da nije od kiropraktičara jer mu djeluje da je starija od 3 dana. Jasno mi je da je nalaz loš ali ne znam šta dalje.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1570 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Imagea wrote: 17/11/2020 08:42 Odem u prošlu subotu kiropraktičaru Škarici i napravi mi one zahvate, ali kaze da mi je trajno uništen pršlje ili disk.
Bio sam i ja u augustu kod Škarice i nisam zadovoljan. Hvali se diplomama i uspjesima, a uopšte me on nije ni pregledao, već njegova žena. Nešta mi je poremetila u vratu, još se nisam oporavio. Pojačalo mi se zujanje i pritisak u ušima i povremeno trni glava i vrat.
Ne znam ni kada i od čega je nastala ekstruzija, da li od vježbanja, debljanja, sjedenja ili kiropraktičara. Burazerović misli da nije od kiropraktičara jer mu djeluje da je starija od 3 dana. Jasno mi je da je nalaz loš ali ne znam šta dalje.
Mislim da moraš pustiti i vremenu da učini svoje, uz redovne vježbe, fizikalne terapije, masaže, bazen. Moguće i da se fragment osuši i smanji.
Dobro je uzimati B i D vitamin, i nekoliko mjeseci "Glukozamin kondroitin msm"
Ja na tvom mjestu ne bih išao dalje kiropraktičaru i radio nikakve manipulacije poput DTK.
Preporučio bi da radiš vježbe u stilu yoge, samo da ideš jako postepeno sa istezanjima. Ne znam koliko si razrađena za ta istezanja, ali ako nisi, treba ići toliko postepeno da mjesecima povećavaš intenzitet istezanja.
User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1571 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Ne zamajavajte se fizikalnim terapijama u vidu struje, magneta i masaze. To je isto kao da probusenu gumu masirate, pa spojite na struju, i cekate da se ona zacepi i ponovo napuse.
To se naprosto nece desiti. Razlog je vrlo jednostavan - fizicko/mehanicko ostecenje trazi i fizicku/mehanicku popravku. Struje, magneti i masaze su ok, naranvo, ali ne rjesavaju nista. To sluzi samo za prokrvljavanje krvnih sudova i zgrcenih misica oko hernije, cime se zapravo samo nakratko otpuste zgrceni misici, koji radi te zgrcenosti kojom pokusavaju zastititi napadnuti nerv i uzrokuju bol.

Ranije sam pisao, licna iskustva, ali nije problem ni ponoviti. Mozda nekome pomogne kao sto je pomoglo meni. Vec 12 godina se borim s tim, L4-L5-S1, od 2008, s tim sto mi je nakon 6 godina (2014) raznih patnji i bolova (ukocenost, lezanje, nemogucnosti stajanja i hodanja, cesto i sjedenja), te raznih fizikalnih, terapeutskih, kiroprakticarskih i nadri-ljekarskih terapija, na kraju pocelo padati desno stopalo.
Za to vrijeme sam razgovarao s raznim doktorima, neurohirurzima, terapeutima, itd., i svi su me slali na operaciju. Nije me strah noza, to mi je u zivotu najmanji problem i pod njega odem k'o na kafu (bio par puta zbog raznih razloga), ali kod nas ovo raditi vrlo je tricky, a placati nekakve cifre vani nisam naprosto htio.

Na kraju sam, kroz ta silna trazenja, nadosao do DTK tretmana (Dekompresijski Tretman Kicme). Tada, 2014, ovaj tretman nije postojao u BiH, niko ga nije radio, tako da sam zavrsio u Zagrebu. Odradio 5 tretmana s pauzama od 2-3 dana izmedju svakog, i onda se po savjetu doktora u HR vratio treninzima.

Danas, evo 6 godina od tada, uredno hodam, sjedim, vozim, trcim, treniram, dakle - funkcionisem, Stopalo mi se vratilo u funkciju vec nakon drugog tretmana. Imam povremeno blage bolove, ukocenost, ali nije to ni priblizno onome onda, kada sam cak i u kancelariji znao sastaviti 3 stolice da bih legao, jer naprosto nisam mogao sjediti od bolova. Ovo sad je vise kao neki blagi bol koji se desi samo nakon duzeg hodanja ili stajanja (bar 1h).

Dakle, prvo pokusajte s DTK, minimalno 5 tretmana s pauzama od bar 2 dana izmedju svakog (niposto nemojte ovo raditi dan za danom), a zatim nakon 6-7 dana od zadnjeg tretmana pocnite s laganim vjezbama u teretani. DTK , koliko znam, ima kod Al Tawila i kosta 80 KM / tretman. Ne znam da li ima jos negdje. Tretman podrazumijeva masazu za zagrijavanje, zatim DTK, i nakon toga struju za prokrvljavanje i opustanje.

Vjezbanje nakon toga idite ovako:

Prvi mjesec (svaki trening):
1. Biciklo 4-5 km, srednje opterecenje, visoko sjedenje (da se noge potpuno ispruze kada je pedala u donjem polozaju, okretati prstima)
2. Orbitrek 10-ak min. (raditi i rukama i nogama, u smislu guraj/vuci, ne samo nogama, a da rukice mlataraju 'nako)
3. Steper 10-ak min. (raditi na prstima, ne na cijelom stopalu)
4. Vjezbe na spravama, ISKLJUCIVO potezuce:
- Vratilo, 3 x koliko mozete ponavljanja (koristite vratilo s podestom, tako da mozete podesiti kilazu koju cete vuci, ali se trudite da ne vucete manje od 60% svoje tezine)
- Lat masina, 3 x 10, potezanje iza glave, sa bar 50% svoje tezine
- Zgibovi, 3 x 8 - 10, najbolje bi bilo sa svojom punom tezinom, ali ako ne mozete, onda koristite vratilo s podestom i dizite bar 70% svoje tezine
- Sklekovi, 3 x 5 - 10
5. Trbusnjaci, ukupno 100 kom., raznih (pocnite na kosoj klupi 10-20, zatim na spravu (ja je zovem "ranac") 30-50 kom. sa 50% svoje tezine)
6. Ledjni, na spravi za to (ne znam joj ime, sorry), 10-20 kom.
7. Parter (pod)
- Trbusnjaci, plitki, 20 kom.
- Makazice nogama, ravne - 20 kom. (stopala su 30-ak cm iznad poda i ne smiju padati na pod)
- Makazice nogama, unakrsne, 20 kom. (stopala su 30-ak cm iznad poda i ne smiju padati na pod)
8. McKenzijeve vjezbe istezanja:
* vjezbe za donja ledja br. 4, 5 i 6 sa str. 6, po 10-15 ponavljanja svaka (https://vmsz.eu/wp-content/uploads/2020 ... e-pdf..pdf)
* vjezba:
polozaj 1 - https://www.krenizdravo.hr/wp-content/u ... jpg?x41477
polozaj 2, iz polozaja 1 - https://bodycontrol.ba/wp-content/uploa ... ezanje.jpg , 5-8 ponavljanja
* vjezba - https://www.krenizdravo.hr/wp-content/u ... jpg?x41477, 8-10 ponavljanja svakom nogom
* vjezba "nakostrijesena maca" - https://www.krenizdravo.hr/wp-content/u ... jpg?x41477, 8-10 ponavljanja

Kraj treninga. Ovo radite 2-3x sedmicno, i za najdalje mjesec dana cete osjetiti kako bolovi popustaju. Svaku vjezbu radite samo do granice bola. Ako ne boli - super, picite. Ako boli, smanjujete tezinu. Ako bas zaboli - kraj treninga, kuci, leci i odmoriti/opustiti tijelo.

Kada osjetite da je bol poceo popustati i da ste pokretljiviji, onda polako prelazite na kombinovane treninge (sve vjezbe podrazumijevaju 3-4 serije po 8-12 ponavljanja):
1., 2. i 3. iz prethodnog mjeseca su pocetak svakog treninga, a 3. mozete svaki drugi put zamijeniti trcanjem na traci, iskljucivo po ravnom, i ne brzinom vecom od 10 kmh, 1-2 km. Ukoliko osjetite kocenje u ledjima ili bol, prestajete i nastavite malo hodati, i zavrsite ovu vjezbu.
4. Vjezbe na spravama i s tegovima:
- veslanje (bar 40% svoje tezine, pozeljno 60-70%),
- benc, kosi benc, presa, leptir (s tezinama koje ne prelaze 70% maksimalne snage. Npr., ako mozete gurnuti max. 100 kg, radite serije sa 60-70)
- vjezbe za ruke (biceps, triceps)
5., 6., 7. i 8. su kraj svakog treninga.

Kao sto vidite, jos uvijek nema nijedne dizuce vjezbe po vertikali, a koja bi opteretila kicmeni stub. Razlog jasan - sve su ovo vjezbe za pocetno ojacavanje cijelog tijela, a pogotovo gornjih i donjih ledja, te stomaka.
Vjezbe za ramena i noge pocinjete raditi tek nakon 2 ili 3 mjeseca, i kada osjetite da vise nemate bolova u ledjima prilikom svih prethodnih vjezbi.
Tada 1 trening sedmicno ubacujete noge, a drugi ramena, pri cemu nista od ovoga ne radite s velikim tezinama/opterecenjem. Pocnete s nekih 30-40% svoje tezine, pa onda postepeno povecavate na narednim treninzima, ali nikada da ne predjete 70% svoje tezine.

Podrazumijevano, ako osjetite bilo kakav bol u ledjima, odmah prestajete s tom vjezbom, a zatim smanjujete tezine/opterecenje do onog pri kojem ne osjecate bol i nastavljate vjezbati. Povecavanje ce onda ici neki naredni put.

Sretno.
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#1572 Re: discus herniae

Post by -Superhik- »

Ovaj Joe Rogan kaze da je trebao imati operaciju ramena,pa je umjesto operacije imao Stem Cells inekciju u rame i rame mu se popravilo da ne mora imati operaciju.Platio je $2400.Vjerovatno ce se to moci raditi i na kicmi posto je sve prirodno.

https://www.mayoclinic.org/tests-proced ... t-20048117


Joe Rogan on Stem Cells Fixing His Shoulder Injury

User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1573 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Nece se ovo moci raditi za discus herniju. Razlicita su ostecenja.
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#1574 Re: discus herniae

Post by -Superhik- »

User avatar
Dozer
Posts: 28352
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1575 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Taj tretman je moguc samo u slucajevima blage hernije. Ako je disk pukao i iscurio, tesko da ovaj tretman moze pomoci.

Postoji i tretman koji se zove Disco Gel (pisao sam ranije o njemu), i on je takodjer ok ukoliko disk nije skroz iscurio. Sastoji se od ubrizgavanja neke mase u osteceni disk, koja se onda stvrdne, ali ostane i dalje elasticna, cime se disk ponovo formira u svoj prirodni oblik i oslobodi pritisak na nerv. Ovo je navodno trajno rjesenje i taj disk vise nikada ne moze iscuriti bilo gdje.

Ima dosta onih koji tvrde da je ovaj tretman los jer je opasan, ali...koji to invazivni/operativni tretman ne vuce opasnosti sa sobom, pogotovo na kicmi...
Post Reply