discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1626 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

stativa wrote: 21/09/2023 21:37 Pozdrav raja.

MRI mi je nedavno pokazao da imam protruziju u nivou C5C6, bulging diska C6C7, te protruziju u nivou L4L5.
Bolovi se protežu od vrata na ramena i triceps, a od donjih ledja niz noge, koljena, pa sve do clanaka.
Isao sam na fizikalne u Dom zdravlja, a i privatno, gdje sam naucio neke vjezbe koje radim svakog dana, ali se nisu bas pokazale kao efektivne.

Molim vas za savjet u smislu koje vjezbe raditi (neki tekst, yt link, bilo sta), te za eventualnu preporuku nekog privatnog ljekara, fizijatra ili ortopeda, ako to ima uopste fajde, jer poucen nekim iskustvom do sada TENS, magnetoterapija i ultrazvuk mi i nisu baš pomogli.
Koliko dugo i često radiš vježbe, da li ti smetaju ili samo ne pomažu?
User avatar
stativa
Posts: 244
Joined: 27/06/2011 19:27
Location: Šeher

#1627 Re: discus herniae

Post by stativa »

stetoskop wrote: 22/09/2023 12:42
stativa wrote: 21/09/2023 21:37 Pozdrav raja.

MRI mi je nedavno pokazao da imam protruziju u nivou C5C6, bulging diska C6C7, te protruziju u nivou L4L5.
Bolovi se protežu od vrata na ramena i triceps, a od donjih ledja niz noge, koljena, pa sve do clanaka.
Isao sam na fizikalne u Dom zdravlja, a i privatno, gdje sam naucio neke vjezbe koje radim svakog dana, ali se nisu bas pokazale kao efektivne.

Molim vas za savjet u smislu koje vjezbe raditi (neki tekst, yt link, bilo sta), te za eventualnu preporuku nekog privatnog ljekara, fizijatra ili ortopeda, ako to ima uopste fajde, jer poucen nekim iskustvom do sada TENS, magnetoterapija i ultrazvuk mi i nisu baš pomogli.
Koliko dugo i često radiš vježbe, da li ti smetaju ili samo ne pomažu?
Svaku noć nekih 2-3 mjeseca. Niti smetaju niti pomažu, nikakvog pomaka nema.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1628 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

stativa wrote: 22/09/2023 23:21 Svaku noć nekih 2-3 mjeseca. Niti smetaju niti pomažu, nikakvog pomaka nema.
Po ovome što imaš je očito da ti je loše držanje kičme, te je potrebno raditi vježbe za donji i gornji dio leđa, vrat i rameni pojas. Po mogućnosti, baviti se plivanjem.
Informacija o vježbama za leđa imaš more na internetu, uglavnom suština je da se razradi kičma, tj. napravi pokretljivost, kako bi se to sve ispravilo i uz to paralelno jačali mišići koji drže sve to. Možeš potražiti pod pojmovima "vježbe za istezanje leđa, vježbe za jačanje leđa, vježbe za posturu, vježbe za vratnu kičmu, gornji dio leđa, donji dio leđa, rameni pojas..."
Dakle vježbe nisu za umanjenje bolova, nego za popravljanje tvoje kičme, a za to treba puno vremena, jer treba uzgajati mišiće i razrađivati zglobove.
Meni je trebalo oko godinu dana da se razvijem za sve vježbe pokretljivosti i još godina da se umanje bolovi i još par godina da skroz prestanu. I da bi ostalo tako moram jednom sedmično na plivanje, gdje odradim i vježbe u vodi, mimo toga par sati sedmično vježbam, ali prije toga moralo je sve ići svakodnevno, a bazen dva puta sedmično.
Tako da sve zavisi koliko si zapušten, tj. koliko su ti slabi mišići i pokretljivost, toliko je i potrebno da postigneš rezultate.
Pored ovoga bih ti predložio par puta mjesečno da odradiš medicinske masaže na leđima, kako bi razbio naslage mliječne kiseline u leđima i popravio cirkulaciju i pokretljivost mišića.
User avatar
stativa
Posts: 244
Joined: 27/06/2011 19:27
Location: Šeher

#1629 Re: discus herniae

Post by stativa »

stetoskop wrote: 24/09/2023 16:38
stativa wrote: 22/09/2023 23:21 Svaku noć nekih 2-3 mjeseca. Niti smetaju niti pomažu, nikakvog pomaka nema.
Po ovome što imaš je očito da ti je loše držanje kičme, te je potrebno raditi vježbe za donji i gornji dio leđa, vrat i rameni pojas. Po mogućnosti, baviti se plivanjem.
Informacija o vježbama za leđa imaš more na internetu, uglavnom suština je da se razradi kičma, tj. napravi pokretljivost, kako bi se to sve ispravilo i uz to paralelno jačali mišići koji drže sve to. Možeš potražiti pod pojmovima "vježbe za istezanje leđa, vježbe za jačanje leđa, vježbe za posturu, vježbe za vratnu kičmu, gornji dio leđa, donji dio leđa, rameni pojas..."
Dakle vježbe nisu za umanjenje bolova, nego za popravljanje tvoje kičme, a za to treba puno vremena, jer treba uzgajati mišiće i razrađivati zglobove.
Meni je trebalo oko godinu dana da se razvijem za sve vježbe pokretljivosti i još godina da se umanje bolovi i još par godina da skroz prestanu. I da bi ostalo tako moram jednom sedmično na plivanje, gdje odradim i vježbe u vodi, mimo toga par sati sedmično vježbam, ali prije toga moralo je sve ići svakodnevno, a bazen dva puta sedmično.
Tako da sve zavisi koliko si zapušten, tj. koliko su ti slabi mišići i pokretljivost, toliko je i potrebno da postigneš rezultate.
Pored ovoga bih ti predložio par puta mjesečno da odradiš medicinske masaže na leđima, kako bi razbio naslage mliječne kiseline u leđima i popravio cirkulaciju i pokretljivost mišića.
Poprilično sam aktivan, šetam dosta, vozim biciklo, trčim. Dok nisam znao da su u pitanju protruzije diska isao sam i u teretanu, i tada me nije ni približno boljelo kao sada.

Naravno, nisam ni mislio da vježbe direktno umanjuju bol, ali s obzirom da ih radim već neki period i da se ništa ne dešava pomislih da možda ne radim odgovarajuće vježbe. Zato sam i pitao za preporuku vježbi za lumbalni i cervikalni dio kičme.

Sa plivanjem ću svakako probati.
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1630 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

stativa wrote: 21/09/2023 21:37 Pozdrav raja.

MRI mi je nedavno pokazao da imam protruziju u nivou C5C6, bulging diska C6C7, te protruziju u nivou L4L5.
Bolovi se protežu od vrata na ramena i triceps, a od donjih ledja niz noge, koljena, pa sve do clanaka.
Isao sam na fizikalne u Dom zdravlja, a i privatno, gdje sam naucio neke vjezbe koje radim svakog dana, ali se nisu bas pokazale kao efektivne.

Molim vas za savjet u smislu koje vjezbe raditi (neki tekst, yt link, bilo sta), te za eventualnu preporuku nekog privatnog ljekara, fizijatra ili ortopeda, ako to ima uopste fajde, jer poucen nekim iskustvom do sada TENS, magnetoterapija i ultrazvuk mi i nisu baš pomogli.
Dr ortoped Mirza Biscevic ima ordinaciju negdje na otoci. Ja sam dobio preporuku za njega, ima razne tretmane za bolna stanja pa cekam da uradim MR pa da vidim za sta cu biti kandidat.
Za protruziju bi ja pokusao sa blokadama, koje bas on radi pod rengenom nikako ne napamet. Kod mene ako bude opet ekstruzija diska nece ni blokada pomoci.
A vjezbe svakako do stanja do kad ti ne uzrokuju vecu bol, plivanje bi ti bilo super, tesko da ima nesto bolje za ledja.
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1631 Re: discus herniae

Post by Kondenzator »

Pozdrav

Bolovi u desnoj lopatici i/ili vratu. Obicno ako su u vratu nisu u lopatici i obratno :)

Bol na skali od 1-10 bi opisao kao 1-2. Vise kao stipanje nego bol.

U zadnje vrijeme osjecam trnce u desnoj ruci.

Bude dana kad prodje skroz, ali se vrati.

Konacno se odlucio za pretrage i uradio RTG cervikalne kicme.

RTG nalaz kaze

"Na ucinjenim RTG snimcima cervikalne kicme u standardnim projekcijama vidljivo je da je cervikalna kicma u polozaju lako izravnate lordoze.

Kostana struktura i mineralizacija se cine primjerenom .

Trupovi prikazanih kraljezaka odrzane visine, jasno i ostro ocrtanih pokrovnih ploha.

Redukcija visine i.v. prostora C5/C6 sa utiskom propagacije manjih dorzalnih osteofita prema spinalnom kanalu.

Incipijentne deg. promjene po tipu def. spondiloze i unkartroze.

Planirati CT cervikalne kicme"

Interesuje me sta mogu ocekivati na CT? Da li je neko imao slican nalaz? Da li je u pitanju diskus hernija ili je jos tesko zakljuciti?

Hvala
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7441
Joined: 16/01/2007 23:38

#1632 Re: discus herniae

Post by banjaluka078 »

Iz mog iskustva, bolje odmah napraviti magnet.
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1633 Re: discus herniae

Post by Kondenzator »

banjaluka078 wrote: 09/04/2024 21:13 Iz mog iskustva, bolje odmah napraviti magnet.
Totalni sam laik i prvi put snimam nesto u zivotu.

Koja je razlika CT i MRI?

Odnosno da li na CT se vidi nesto sto ne na MRI i obratno? Ako je MRI najbolji ne znam sto me peglaju onda da idem RTG, CT pa MRI sto odmah ne kaze MRI i da zavrsim :)

Kad smo kod MRI gledam sad cijene iedne lokalne poliklinike u Sa i nude snimanje sa 1.5T i 3T. Da li je ovo velika razlika i sta odabrati?
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#1634 Re: discus herniae

Post by last mohicans »

Kondenzator wrote: 09/04/2024 22:06
banjaluka078 wrote: 09/04/2024 21:13 Iz mog iskustva, bolje odmah napraviti magnet.
Totalni sam laik i prvi put snimam nesto u zivotu.

Koja je razlika CT i MRI?

Odnosno da li na CT se vidi nesto sto ne na MRI i obratno? Ako je MRI najbolji ne znam sto me peglaju onda da idem RTG, CT pa MRI sto odmah ne kaze MRI i da zavrsim :)

Kad smo kod MRI gledam sad cijene iedne lokalne poliklinike u Sa i nude snimanje sa 1.5T i 3T. Da li je ovo velika razlika i sta odabrati?
U pravu je BL, idi na magnet, zrači i jedno i drugi, čak CT više, ali će ti magnet pokazati pravo stanje. To ti vjerovatno pravi taj c5/c6 problem i pritišće spinalni kanal. Ja isto imam te trnce, ali uglavnom kad spavam ili drzim ruke u jednom polozaju. Elem, ne očekuj od hećima ništa, ja sam odustao nakon intezivnog obilazenje godinu dana. Gledam da sam što više aktivan, da vježbam, čak radim vjezbe sa opterećenjem, ali me barem ne boli. Propuh mi zna zajebati stvar, vjerovao ili ne.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7441
Joined: 16/01/2007 23:38

#1635 Re: discus herniae

Post by banjaluka078 »

Kondenzator wrote: 09/04/2024 22:06 Totalni sam laik i prvi put snimam nesto u zivotu.

Koja je razlika CT i MRI?

Odnosno da li na CT se vidi nesto sto ne na MRI i obratno? Ako je MRI najbolji ne znam sto me peglaju onda da idem RTG, CT pa MRI sto odmah ne kaze MRI i da zavrsim :)

Kad smo kod MRI gledam sad cijene iedne lokalne poliklinike u Sa i nude snimanje sa 1.5T i 3T. Da li je ovo velika razlika i sta odabrati?
MRI će najdetaljnije prikazati cijelu strukturu vrata, meka i tvrda tkiva, vidjeti ako postoji pritisan na živac, itd.
Meni ni na RTG ni CT to nisu vidjeli i ubjeđivali me da umišljam bolove, dok im nisam donijela nalaz magneta.
CT ti je dodatno zračenje nakon rendgena. Magnet ne zrači.
Ne razumijem se u T oznake, traži ti gdje možeš otići na uputnicu, zašto da trošiš svoje pare kad imaš osiguranje?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7441
Joined: 16/01/2007 23:38

#1636 Re: discus herniae

Post by banjaluka078 »

Plus, guglaj cervikalni sindrom i vježbe za njega. Svakog dana odradiš, možeš prije staviti termofor ili ugrijan peškir 10-15 minuta da i malo masaže (vrat se ne masira). To ti je fizikalna terapija u kućnim uslovima.
Ojačaj mišiće ramenog pojasa i vrata, da drže kičmu, da ojačaš to područje i vodi računa o jastuku, položaju kad/ako si za kompom. Sam ćeš sebi najbolje pomoći.

Da povežeš simptome i pršljenove:

Image
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1637 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Kondenzator wrote: 09/04/2024 20:25 Interesuje me sta mogu ocekivati na CT?
Što se tiče spondiloze, osteofita i koštane strukture, bolji je CT jer hvata veće područje vratne kičme, tj od lobanje do početka torakalne kičme, sa slojevima u pomacima po 1mm, tako da se detaljno vide slike koštanog tkiva koje je moguće s nekim aplikacijama renderovati u 3D model kičme.
Također s CT snimkom se detaljno vide deformiteti, položaji i eventualne rotacije gornjih pršljenova tj. atlanto okcipitalnog zgloba (C0-C1) i atlanto aksijalnog prijelaza (C1-C2), te svih ostalih vratnih pršljenova.


MRI pravi bolje slike mekog tkiva, tačnije diskova i njihovih uticaja na nerve, te stanje kičmene moždine. Kod MRI, obično slike su rađene u slojevima s pomakom od 4mm, pa tako može preskočiti neke sitne anomalije.
MRI će bolje pokazati to stanje na nivou C5/C6, ali s njim neće raditi sve presjeke, nego samo one od interesa, dok s CT-om automatski rade sve presjeke od vrha do dna vratne kičme.


CT će pokazati je li u pitanju diskus hernija na C5/C6 ili bulging, pa na osnovu tog snimka, napisat će hoće li biti potrebno raditi MRI ili idu samo fizikalne terapije. Ako budu fizikalne bez uspjeha, onda je moguće da će preporučiti MRI.


Kao što stoji u nalazu, mišljenja sam da je za početak bolje uraditi CT i postupiti s preporukama tog nalaza.

U mom slučaju, CT je otkrio nešto što ne može MRI.
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1638 Re: discus herniae

Post by Kondenzator »

Gledam da sam što više aktivan, da vježbam, čak radim vjezbe sa opterećenjem, ali me barem ne boli. Propuh mi zna zajebati stvar, vjerovao ili ne.
Primjetio sam da mi teretana napravi goru situaciju. Mozda je samo se potrefilo da mi se javila bol, ali nakon zadnjeg treninga bolovi su mi bili nikad jaci.

Vise mi pomogne istezanje iako bi volio da nastavim sa teretanom. Sama pomisao na bol koja mi se javila nakon zadnjeg treninga me odvraca od istog :)
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1639 Re: discus herniae

Post by Kondenzator »


MRI će najdetaljnije prikazati cijelu strukturu vrata, meka i tvrda tkiva, vidjeti ako postoji pritisan na živac, itd.
Meni ni na RTG ni CT to nisu vidjeli i ubjeđivali me da umišljam bolove, dok im nisam donijela nalaz magneta.
CT ti je dodatno zračenje nakon rendgena. Magnet ne zrači.
Ne razumijem se u T oznake, traži ti gdje možeš otići na uputnicu, zašto da trošiš svoje pare kad imaš osiguranje?
Hvala na odgovoru. Dobio sam uputnicu i provjerit cu kad dodjem da se zakazem koliki su redovi cekanja. Ne bi me cudilo da mi kaze za 6 mjeseci da dodiem :)
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1640 Re: discus herniae

Post by Kondenzator »

stetoskop wrote: 09/04/2024 23:56
Kondenzator wrote: 09/04/2024 20:25 Interesuje me sta mogu ocekivati na CT?
Što se tiče spondiloze, osteofita i koštane strukture, bolji je CT jer hvata veće područje vratne kičme, tj od lobanje do početka torakalne kičme, sa slojevima u pomacima po 1mm, tako da se detaljno vide slike koštanog tkiva koje je moguće s nekim aplikacijama renderovati u 3D model kičme.
Također s CT snimkom se detaljno vide deformiteti, položaji i eventualne rotacije gornjih pršljenova tj. atlanto okcipitalnog zgloba (C0-C1) i atlanto aksijalnog prijelaza (C1-C2), te svih ostalih vratnih pršljenova.


MRI pravi bolje slike mekog tkiva, tačnije diskova i njihovih uticaja na nerve, te stanje kičmene moždine. Kod MRI, obično slike su rađene u slojevima s pomakom od 4mm, pa tako može preskočiti neke sitne anomalije.
MRI će bolje pokazati to stanje na nivou C5/C6, ali s njim neće raditi sve presjeke, nego samo one od interesa, dok s CT-om automatski rade sve presjeke od vrha do dna vratne kičme.


CT će pokazati je li u pitanju diskus hernija na C5/C6 ili bulging, pa na osnovu tog snimka, napisat će hoće li biti potrebno raditi MRI ili idu samo fizikalne terapije. Ako budu fizikalne bez uspjeha, onda je moguće da će preporučiti MRI.


Kao što stoji u nalazu, mišljenja sam da je za početak bolje uraditi CT i postupiti s preporukama tog nalaza.

U mom slučaju, CT je otkrio nešto što ne može MRI.
Hvala na odgovoru. Mislim da cu ici tako CT pa vidjet sta dalje.

EDIT: Sad vidim poliklinika koja je radila mi RTG nudi jos CT, a nemaju MRI :)

Mozda su zato i preporucili :)
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1641 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Kondenzator wrote: 10/04/2024 00:25 EDIT: Sad vidim poliklinika koja je radila mi RTG nudi jos CT, a nemaju MRI

Mozda su zato i preporucili
Ako budeš opredijeljen da uradiš MRI privatno, onda možeš prije toga na osnovu tog RTG nalaza vidjeti da se naručiš na CT u državnoj ustanovi, pa kad dođeš na red.
Najvažnije je što prije početi s fizikalnim terapijama, ako se utvrdi da je stanje pogodno za takav tretman.
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#1642 Re: discus herniae

Post by okanomalo »

ima li neko preporuku za kiroprakticara? diskus hernija se javila proslog ljeta u donjem (lumbalnom) dijelu ledja. u splitu sam placala jedan tretman 20€.
Post Reply