discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1601 Re: discus herniae

Post by General War »

Samo da se stupasim, uradio sam operaciju kod nas na gradini, vec dvadeseti dan se oporavljam, pa uskoro banjsko lijecenje. Operacija nekih dva sata trajala, posto je kod mene mehanicka povreda zbog naglog trzaja, doktorica predvidja potpuno ozdravljenje...sto se tice jel mi lakse ili bolje, jos je rano jer sad su normalni upalni procesi pa upala pritisce zivac, ali nema bola nekog, trnjenje je jos prisutno...fizikalna bi trebala da uradi svoj dio.
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1602 Re: discus herniae

Post by Maja »

Nadam se da ces se skroz oporaviti.
Javi rezultate poslije banje. Sretno.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1603 Re: discus herniae

Post by pici »

surutka domača je odlična za kosti i misice, ja je prije nisam mogao smislit a sad je ujutro i uveče popijem ko vodu... toliko sam se navikao da nema sanse da nepopijem... dosta jaci pri vjezbama i kondiciji... bol se pojavi al drmnem bosaurin i nimulid i za pet minuta ko nov.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1604 Re: discus herniae

Post by General War »

pici wrote: 15/03/2021 22:59 surutka domača je odlična za kosti i misice, ja je prije nisam mogao smislit a sad je ujutro i uveče popijem ko vodu... toliko sam se navikao da nema sanse da nepopijem... dosta jaci pri vjezbama i kondiciji... bol se pojavi al drmnem bosaurin i nimulid i za pet minuta ko nov.
Pa kod mene je po hirurgu kad me je otvorila bas dinamicka povreda, nije se istrosio prsljen vec magli pokret uzrokovao da prsljen izleti.
Uglavnom ukoliko ko razmislja o operaciji, neurohirurzi u Tuzli su mi sasvim ok ( vidim da se pacijenti otimaju da ih operise dr. Korkut ili Dr selma ili Hodza)
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1605 Re: discus herniae

Post by use your illusion »

Već godinu dana imam blazih problema u donjem dijelu leđa, tacnije na desnoj strani ako tako mogu reci. Specifičnost je sto mi je bol javlja iskljucivo kod jedne vrste naprezanja i to kada slažem drva u smislu da se saginjem pa ih slažem u kupu. Znaci ponavljajuće radnje. Radio RTG kuka, kicme, nista se ne vidi na snimcima. Fakat mi vec ide na zivce
SasaPD
Posts: 2
Joined: 22/05/2021 09:23

#1606 Re: discus herniae

Post by SasaPD »

Evo citam vase postove pa sam odlučio da podjelim moje iskustvo sa vama. Ja sam 2015 na poslu kao vatrogasac pao sa 5m visine, ishod je bio siroka ekstruzija l4l5, l5s1, fraktura l5 sa slobodnim kostanim osteofitom. Uradjena klasicna operacija DH i ostranjen dio kosti l5 prsljena, posoperativi tok prosao dobro, s tim da nako 6mj počinje agonija koja je trajala 5.5godina.od lijekova sam 4 godine bio na TRODONU! Da bi zadnji mr pokazao isto stanje diskova s tim sto je L5 iskliznuo za 9mm.u KC Banja Luka mi predlazu pregled na KC BANJICA u Beogradu. Odlazim tamo kod SPINALNOG ORTOPEDA. Covjek kad je vidio snimke uhvatio se za gla u. Hitna operacija tj stabilizacija titanijum sipkama plus dva vjestacka diska. Operacija je trajala 5 sati, 6 serafa i u 3 pršljena, s tim da se moji diskovi nisu mogli bezbjedno ukloniti zbog oziljaka od prošle operacije koji su okoštali i prirasli uz L5 prsljen. Kičma je vracena u prirodno stanje, nervi oslobodjeni koliko je to bilo moguće. Moj savjet za sve vas, trazite vise misljenja, podignite kredit ne pristajte na ono sto vam drzava nudi džabe. Ja sam sad invalid, nemam 80% kontrole na lijevoj nozi. Vratila mi se kontrola na sfinkterima.
Moj savjet je da zaobiđete neurohirurge već potražite misljenje SPINALNOG ORTOPEDA.
SRETNO VAM BILO
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#1607 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

MRI CERVIKALNE KIČME:

GE.1,5 T. po standardnom protokolu.

Izravanata cervikalna lordoza, trupovi prikazanih kralježaka primjerene visine, jasno ocrtanih pokrovnih ploha. Početni znaci deg. promjena po tipu def. spondiloze prikazanog skeleta.

Vertebralni kanal je primjerene forme i širine.

Cervikalna medula spinalis prati zakrivljenost spinalnog kanala urednog je toka, primjerene širine i urednog je intenziteta signala. Manji dorzalni osteofit usmjeren prema neuralnom foramenu na nivou C3-C4 i lijevo koji se ne ponaša bitnije kompresivno. Na nivou i.v. prostora C6-C7 prema vertebralnom kanalu, intraforaminalno usmjerena hernija diska koja dovodi do stenoze neuralnog foramena lijevo, te posljedične kompresije na radiks živca lijevo ovog nivoa. Manji nekompresivni dorzalni osteofiti na nivou C4-C5 I C5-C6.

Konsultacija sa neurohirurgom. Kontrolni MRI prema kliničkom nalazu.

E ovako raja ovo je nalaz koji čitam u čekaonici ,čekajući upitnicu od svog doktora za neurohirurga.
Tegobe su počele u februaru mjesecu; utrnuo palac i kažiprst,bol u ramenu,tricepsu ,podlaktici.
Šalju me na fizikalne i MRI koji sam danas dobio.Na fizikalnim se nisam dosta zadržao, pošto je korona bila u punom jeku, tako da sam kući vježbao i to s tegovima (male kilaže- bućice).I tim vježbanjem sam popravio svoje stanje tj preporodio se, svi simptomi nestali.
Međutim ovaj gore dio u nalazu koji se odnosi na herniju c6 c7 me brine,koliko je ovo ozbiljno i koliko može postati ozbiljno?
Pošto je sad period štrajka i Bog zna kad ću doć do neurohirurga svako mišljene ljudi koji imaju sličan problem je dobro došlo.
Pošto sam ja već operisao L5 S1 regiju(nažalost kasno) ali tu je stanje Ok(pisao sam ovdje),htio bih da reagujem da se ova vratna hernija ne dovede u kompilakciju .
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1608 Re: discus herniae

Post by dek »

Je li ko sebi nabavio TENS aparat? Iskustva, preporuke, modeli?
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#1609 Re: discus herniae

Post by ucenik1234 »

Pozdrav, javio mi se danas problem. Naime, boli me repnjaca, dio odmah iznad zadnjice i pruza se cijelom širinom tijela. Skoro sam putovao dugo sjedio, ali me tek danas boli iz nekog razloga. Znate li neke kreme vjezbe da pogledam ovo. Ovaj test bez problema radim sa dizanjem noge i krecem se neometano, samo boli repnjaca, trticna kost bas konstantno. Krevet mi je los i onda mi se to zna desiti nakon spavanja.
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#1610 Re: discus herniae

Post by -M84- »

0909sk
Posts: 2
Joined: 23/01/2022 11:38

#1611 Re: discus herniae

Post by 0909sk »

Pozdrav,
Pitanje za one koji su operisali kicmu na KCUS,koje doktore preporucujete? Bila sam kod dr Dzurlica i dr Licice.
0909sk
Posts: 2
Joined: 23/01/2022 11:38

#1612 Re: discus herniae

Post by 0909sk »

Lisice 🤣
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#1613 Re: discus herniae

Post by -M84- »

Moj prijatelj je izlijecio išijas(Sciatica) sa ovim.

User avatar
zulfikkar
Posts: 295
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#1614 Re: discus herniae

Post by zulfikkar »

Image
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#1615 Re: discus herniae

Post by Samprotivsviju »

0909sk wrote: 23/01/2022 11:48 Pozdrav,
Pitanje za one koji su operisali kicmu na KCUS,koje doktore preporucujete? Bila sam kod dr Dzurlica i dr Licice.
Mene je Sefo, evo 4 godine zasad i sve super :)
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#1616 Re: discus herniae

Post by Samprotivsviju »

Maja wrote: 08/03/2021 11:36 Mene bole prepone ujutro kad ustanem ali samo ako dan ranije nisam setala.
Takodje kod noge gdje mi je bio isijas ne mogu saviti prste do kraja.
Nervno ostecenje
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1617 Re: discus herniae

Post by ovo_malo_duse »

AsAmHa wrote: 16/06/2021 17:56 MRI CERVIKALNE KIČME:

GE.1,5 T. po standardnom protokolu.

Izravanata cervikalna lordoza, trupovi prikazanih kralježaka primjerene visine, jasno ocrtanih pokrovnih ploha. Početni znaci deg. promjena po tipu def. spondiloze prikazanog skeleta.

Vertebralni kanal je primjerene forme i širine.

Cervikalna medula spinalis prati zakrivljenost spinalnog kanala urednog je toka, primjerene širine i urednog je intenziteta signala. Manji dorzalni osteofit usmjeren prema neuralnom foramenu na nivou C3-C4 i lijevo koji se ne ponaša bitnije kompresivno. Na nivou i.v. prostora C6-C7 prema vertebralnom kanalu, intraforaminalno usmjerena hernija diska koja dovodi do stenoze neuralnog foramena lijevo, te posljedične kompresije na radiks živca lijevo ovog nivoa. Manji nekompresivni dorzalni osteofiti na nivou C4-C5 I C5-C6.

Konsultacija sa neurohirurgom. Kontrolni MRI prema kliničkom nalazu.

E ovako raja ovo je nalaz koji čitam u čekaonici ,čekajući upitnicu od svog doktora za neurohirurga.
Tegobe su počele u februaru mjesecu; utrnuo palac i kažiprst,bol u ramenu,tricepsu ,podlaktici.
Šalju me na fizikalne i MRI koji sam danas dobio.Na fizikalnim se nisam dosta zadržao, pošto je korona bila u punom jeku, tako da sam kući vježbao i to s tegovima (male kilaže- bućice).I tim vježbanjem sam popravio svoje stanje tj preporodio se, svi simptomi nestali.
Međutim ovaj gore dio u nalazu koji se odnosi na herniju c6 c7 me brine,koliko je ovo ozbiljno i koliko može postati ozbiljno?
Pošto je sad period štrajka i Bog zna kad ću doć do neurohirurga svako mišljene ljudi koji imaju sličan problem je dobro došlo.
Pošto sam ja već operisao L5 S1 regiju(nažalost kasno) ali tu je stanje Ok(pisao sam ovdje),htio bih da reagujem da se ova vratna hernija ne dovede u kompilakciju .
Evo da se nadovezem na ovaj Post jer imam slicno iskustvo samo bez operacije.

Vec godinu i pola dana obilazim kardiologe i gastrologe zbog bolova na ljevoj strani gudi koji se protezu od sredine tacno iznad zeluca pa do ispoda pazuha, u poslijednje vrijeme gore prema ramenu iza lijeve plecke i kroz ruku i trnjenje malog i prstenjaka. EKG ovi ultrazvuk i zadnje kontrastni CT su pokazali da imam zdrav kardiovaskularni sistem sa malo holesterola al normala.
Helem prije 20 dana me spucaju ledja ukljestenje u lumbarnom dijelu koje me sutnulo na pod. Posto sam vani i privremeno u jednoj istocnoeuropskoj drzavi pojma nisam imao gdje da odem i kolega mi preporuci privatnu kliniku za ledja..
Odem ljudi odmah MRI i doktor neurolog analiza, imam nagnjecene i potrosene diskove u L5-6 L6-7 ali nemam harniju. U toku te anlize ja mu kazem kakve sve simptome imam u gornjem dijeu i on odmah zoom MRI snimak i otprilike konstatuje nesto slicno kao u ovom postu koji sam quote i kaze nema problema mozemo mi ovo rijesiti, sve ove simptome koje imas dolaze od pritisnutih cervicalno-torokalnih nerva 4-5-6 prsljen i nesto prvo rebro sto ga nisam dobro razumio.

Evo dvije sedmice idem na terapije, jedan dan me razvlace na masini ukljeste glavu i kukove i masina razvlaci a drugi dan kako oni zovu ortopedska manipulacija. Covjek nije ni masazer ni kiropraktor jednostavno prstima prisice oko kicme 4-5-6 ovo za prvo rebro ispod kljucne kosti i iza lijevog uha. Oba dana nakon ove procedure idu neke ploce na ledja kroz koje puste struju i misici pocnu da se tresu to traje nekih 10-15 min. bio sam na 6 tretmana po 3 svaki od ovih pomenutih.

Prvo nakon 2 tretmana sam sam ustao i obukao cipele sam a nisam mogao do WC sam kad me ukljestilo 5 dana prije .
Drugo prvi put nakon 2 godine nemam pritisak, ni bolove u grudima a ni zicanja i senzacije u grudima, ne trne mi lijeva ruka. Nemam ni onaj bol na vrhu zeluca pa lijevo zbog kog sam popio boga pitaj koliko onih tableta za kiselinu. Nexium i Controloc
Da ne govorim o tabletama za bolove, kad te zicne sa lijeve strane grudi, Analgini, Voltareni, Aspirin. Hanuma mi pocela govorit da odem ko psihijatra jer je to psihicki problem...
Evo 5 dana se budim ujutro da udahnem punim plucima i nista ne zigne sa lijeve strane. Kako ce zavrsit ne znam al kicma i nervi definitino prouzrokuju vise problema nego sto mislimo i da postoje ljudi koji mogu pomoci treba imat srecu pa naletjet na njih.

Fakat ciko ko Spok iz SW pritisce prstima oko kljucne kosti i kaze sad ces osjetit bol u ta 2 prsta sto ti trnu i fakat bol se pojacava da ne mos trpit on malo pomakne prste kaze sad ce proc ali ce pocet boljeti u palcu i zapescu. Fakat za ne povjerovat.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1618 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Po gore navedenom, pored problema sa kičmom, može biti da imaš i Hijatalnu herniju, a ona može biti zbog problema u kičmi, a dodatni problemi u kičmi zbog nje. Vrti se u krug.
Evo ti simptomi hijatalne hernije, pa se probaj prepoznati. Ja sam sebe našao u 25 stavki :D .
Imate li bilo koju od ovih nabrojenih teškoća, možda patite od sindroma hijatalne hernije. Provjerite!

PROBAVNE TEGOBE
1. Podrigivanje
2. Napuhnutost
3. Osjetljivost u predjelu trbuha
4. Plinovi u crijevima
5. Refluks
6. Štucanje
7. Gubitak i pomanjkanje apetita
8. Slabost
9. Povraćanje
10. Proljev (dijareja)
11. Zatvor (opstipacija)
12. Grčevi kod djece
TEGOBE S DISANJEM I CIRKULACIJOM
1. Ograničena mogućnost dubokoga disanja
2. Stalan umor i iscrpljenost
3. Često gutanje zraka
4. Alergije
5. Suh, nadražujući kašalj
6. Osjećaj punoće na dnu grla
7. Oštra bol ili probadanje u prsnom košu
8. Pritisak u prsnom košu
9. Bol u lijevom dijelu prsnoga koša
10. Žgaravica
11. Pritisak ispod prsne kosti
12. Bol u plućima
13. Ubrzano bilo
14. Nagli porast krvnoga tlaka
TEGOBE S KOSTIMA
1. Bol u lijevom ramenu, u lijevoj ruci, na lijevoj strani vrata
2. Bol u desnom ramenu
3. Bol između lopatica
4. Bol u zglobovima ekstremiteta
5. Bol u čeljusnim zglobovima
6. Bruksizam, škrgutanje zubima u snu
7. Bol u leđima, na određenim mjestima ili cijelom dužinom
8. Glavobolja
STRES
1. Vrtoglavica
2. Drhtanje
3. Zbunjenost
4. Napadi tjeskobe
5. Nesanica
6. Hiperaktivnost kod djece
OSTALE BOLESTI
1. Ovisnost o slatkomu ili alkoholu
2. Kandidoza
3. Menstrualne tegobe i tegobe s prostatom
4. Teškoće pri mokrenju
5. Promuklost
6. Debljina
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1619 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

Ima li vas jos na temi ili ne boli kicma vise?

Ja nakon 4 godine rahatluka opet u problemima izgleda opet L5S1 po simptomima.
Prvi put operacija dr Burazerovic, uspjesna i miran bio (uz povremene blage, kratkotrajne bolne epizode) evo 4 godine i jace. Ali evo ima 2 mjeseca neda sjediti opet. Moram priznati da sam sticajem okolnosti u tom periodu prekinuo sa vjezbama jutarnjim i belaj. Na kraju me ova poza na inverzionom stolu izgleda dokrajcila.
Sad nisam kriticno, idem na fizikalne i cekam pregled neurohirurga da me uputi za MR da potvrdim jel to belaj.
Razmisljam o metodama sta bi pokusao prije eventualne ponovne op. Ova ESI injekcija koliko sam istrazio znala je pomoci kod dosta ljudi bar na neki period dok se eventualno organizam sam ne izbori sa problemom.
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1620 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

No_Ke wrote: 19/09/2023 13:45 Ima li vas jos na temi ili ne boli kicma vise?

Ja nakon 4 godine rahatluka opet u problemima izgleda opet L5S1 po simptomima.
Prvi put operacija dr Burazerovic, uspjesna i miran bio (uz povremene blage, kratkotrajne bolne epizode) evo 4 godine i jace. Ali evo ima 2 mjeseca neda sjediti opet. Moram priznati da sam sticajem okolnosti u tom periodu prekinuo sa vjezbama jutarnjim i belaj. Na kraju me ova poza na inverzionom stolu izgleda dokrajcila.
Sad nisam kriticno, idem na fizikalne i cekam pregled neurohirurga da me uputi za MR da potvrdim jel to belaj.
Razmisljam o metodama sta bi pokusao prije eventualne ponovne op. Ova ESI injekcija koliko sam istrazio znala je pomoci kod dosta ljudi bar na neki period dok se eventualno organizam sam ne izbori sa problemom.
1. VJEŽBANJE
2. VJEŽBANJE i
3. VJEŽBANJE
I to do kraja života..
Samo te to može sačuvati i ništa više.
Govorim iz vlastitog iskustva
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1621 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

ArminCo wrote: 19/09/2023 16:14
No_Ke wrote: 19/09/2023 13:45 Ima li vas jos na temi ili ne boli kicma vise?

Ja nakon 4 godine rahatluka opet u problemima izgleda opet L5S1 po simptomima.
Prvi put operacija dr Burazerovic, uspjesna i miran bio (uz povremene blage, kratkotrajne bolne epizode) evo 4 godine i jace. Ali evo ima 2 mjeseca neda sjediti opet. Moram priznati da sam sticajem okolnosti u tom periodu prekinuo sa vjezbama jutarnjim i belaj. Na kraju me ova poza na inverzionom stolu izgleda dokrajcila.
Sad nisam kriticno, idem na fizikalne i cekam pregled neurohirurga da me uputi za MR da potvrdim jel to belaj.
Razmisljam o metodama sta bi pokusao prije eventualne ponovne op. Ova ESI injekcija koliko sam istrazio znala je pomoci kod dosta ljudi bar na neki period dok se eventualno organizam sam ne izbori sa problemom.
1. VJEŽBANJE
2. VJEŽBANJE i
3. VJEŽBANJE
I to do kraja života..
Samo te to može sačuvati i ništa više.
Govorim iz vlastitog iskustva
Znam i sam isto iz vlastitog iskustva. Zato sam i napisao da sam sticajem okolnosti prestao vjezbati i eto belaja odma. Dakle 4 godine uglavnom konstantne bar jutarnje serije vjezbi, ali eto desio se period kad nisam mogao.
Definitivno ljudi ne znaju sta je kicma, ni sam nisam znao dok nisu poceli problem s njom, ali da znaju puno bi se vise paznje i najmanjim upalama pridavalo i vjezbalo i bez indikacija. Al jbg
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1622 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

Baš tako.
Ja sam isto tako bio na operaciji prije 4 godine (L5-S1 Microdisectomia) ali mi se stanje samo dodatno pogoršalo poslije op.
Ono što me je isčupalo iz tog sranja su vježbe, i evo me danas ko nov. Nikakvih više problema nema ali naravno svaki drugi dan valja vježbat i istezat se.
Grunt-SA
Posts: 89
Joined: 26/04/2021 03:54

#1623 Re: discus herniae

Post by Grunt-SA »

Evo vam lijeka za ledja ovo je vrhunski americki doktor.

Bolila su me ledja godinama.Ovo sam licno isprobao i prestala su me boliti ledja nakon mjesec i po.Citao sam knjige svaki dan oko pola sata.Razne druge bolesti ne samo ledja,morate procitati knjige da bi razumjeli.

John Sarno Kako iscijeliti bolove u ledjima
https://www.docdroid.net/9HsSebQ/john-s ... edjima-pdf

The Divided Mind_ The Epidemic of Mindbody Disorders(prevedeno na bosanski)
https://www.docdroid.net/ZExr9NH/the-di ... sanski-pdf

The Mindbody Prescription_ Healing the Body, Healing the Pain(prevedeno na bosanski)
https://www.docdroid.net/kqKH8q5/the-mi ... e-pain-pdf

Dr. John E Sarno - 20/20 Segment


Interview with Dr. John Sarno on his book "The divided Mind"


https://www.youtube.com/results?search_ ... p=CAM%253D

Odlomak iz knjige

Prihvatite Psihološko
Moramo reći sebi: „U redu je biti ovakvi kakvi jesmo: nelogični,
nesvesno besan, kao dete koje ima bes. To je dio
biti čovjek i to je univerzalno.”
Izjavio sam tri principa tretmana: odbacivanje fizičkog,
priznati i prihvatiti psihološko. Na praktičnoj, svakodnevnoj osnovi, kako
možemo li raditi na postizanju ovih ciljeva? Slijede neke strategije.
Think Psychological
Svojim pacijentima govorim da moraju svjesno razmišljati o potisnutom bijesu i
razloge za to kad god su svjesni bola. Ovo je u suprotnosti sa
šta mozak pokušava da uradi. Ovaj pokušaj je kontranapad, pokušaj poništavanja
strategija mozga. Neophodno je da se fokusirate na neprijatne, preteće misli
i osećanja da uskratite bolu njegovu svrhu – da odvratite vašu pažnju od njih
osjecanja.
Kada je bol jak, teško je koncentrirati se na osjećaje, ali morate
posmatrajte proces kao nadmetanje u kojem se vaša svjesna volja suprotstavlja
posmatrajte proces kao nadmetanje u kojem se vaša svjesna volja suprotstavlja
nesvjesne, automatske reakcije mozga.
Razgovarajte sa svojim mozgom
Zvuči glupo, ali je veoma efikasno. Svesni um se obraća
nesvesno, što snažnije to bolje. Izvještavaju o uspješno liječenim pacijentima
da kada osete ubod bola, ono što je nekada bilo predznak
od napada, razgovaraju ili viču na sebe i bol nestaje. Ti reci
vaš um da znate šta radi, da znate da je fizički bol
bezopasan je i odvraća pažnju od potisnutog bijesa, a da više ne
nameravaju da budu preusmereni i zastrašeni. Možda čak i kažete da povećate
protok krvi u zahvaćena tkiva. Ovo je posebno razumno u svjetlu
savremeno istraživanje koje pokazuje kako mozak komunicira s
ostatak tijela.
Napravite pisanu listu
Navedite sve pritiske u vašem životu, jer svi oni doprinose vašem unutrašnjem bijesu.
Postoje samonametnuti pritisci, tipični za savjesnog perfekcionistu
goodist, i pritisci svakodnevnog života, uključujući „srećne“ stvari poput
brak i djeca, jer i oni predstavljaju veliki pritisak. I ti bi trebao
navedite ljutnju koja je ostala iz djetinjstva.
Pacijenti su smatrali da je ovo vrlo korisna vježba. Sećam se jednog čoveka koji je
rekao je da je bio šokiran kada je vidio dužinu svoje liste.
Pacijenti često pitaju: „Neće li stvari pogoršati ako se koncentrišem na sve
nevolje i problemi u mom životu?” Paradoksalno, ne, jer je to neuspeh
shvate njihov uticaj na unutrašnji um koji dovodi do stanja kao što je TMS,
žgaravica, migrenska glavobolja, anksioznost i depresija. Identifikovanjem i
baveći se izvorima pritiska svjesno, smanjujete njihov potencijal negativnog
efekat u nesvesnom.
Period dnevne refleksije ili meditacije
Ovaj dio tretmana je neophodan za vrlo zaposlene osobe koje nemaju a
trenutak da razmišljaju o bilo čemu osim o svom poslu tokom dana. Tretman za
TMS i njegovi ekvivalenti je da smislite svoj izlaz iz toga. Ovo je najbolje uraditi u tišini
TMS i njegovi ekvivalenti je da smislite svoj izlaz iz toga. Ovo je najbolje uraditi u tišini
i samoću, tako da se svaki dan mora naći vrijeme kada možete sjediti i razmišljati
šta je potrebno da postane bolje.
Last edited by Grunt-SA on 02/01/2024 22:14, edited 2 times in total.
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1624 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

ArminCo wrote: 19/09/2023 21:39 Baš tako.
Ja sam isto tako bio na operaciji prije 4 godine (L5-S1 Microdisectomia) ali mi se stanje samo dodatno pogoršalo poslije op.
Ono što me je isčupalo iz tog sranja su vježbe, i evo me danas ko nov. Nikakvih više problema nema ali naravno svaki drugi dan valja vježbat i istezat se.
Bravo. Drago mi je cuti da je stanje takvo. Ma vjezba je tito. Vidis u slicnim smo situacijama, s tim da sam ja stvarno poslije op bio dobar, ali sam i vjezbao i bazen. Jednostavno nisam smio prekidati ni pod koju cijenu. Al evo sad sam krenuo sa fizikalnim i skroz laganim vjezbama pa da probam se oporaviti nece li me popustiti. Nemam ispada sa stopalom i ne trne mi nista ali ujutru boli na guzici i do koljena za popizditi. Sjedenje 10min max mogu.
Imas li neke konkretne vjezbe koje radis? ja sam imao neku svoju seriju od 10 do 15min i uglavnom samo one koje su mi odgovarale bez boli.
User avatar
stativa
Posts: 244
Joined: 27/06/2011 19:27
Location: Šeher

#1625 Re: discus herniae

Post by stativa »

Pozdrav raja.

MRI mi je nedavno pokazao da imam protruziju u nivou C5C6, bulging diska C6C7, te protruziju u nivou L4L5.
Bolovi se protežu od vrata na ramena i triceps, a od donjih ledja niz noge, koljena, pa sve do clanaka.
Isao sam na fizikalne u Dom zdravlja, a i privatno, gdje sam naucio neke vjezbe koje radim svakog dana, ali se nisu bas pokazale kao efektivne.

Molim vas za savjet u smislu koje vjezbe raditi (neki tekst, yt link, bilo sta), te za eventualnu preporuku nekog privatnog ljekara, fizijatra ili ortopeda, ako to ima uopste fajde, jer poucen nekim iskustvom do sada TENS, magnetoterapija i ultrazvuk mi i nisu baš pomogli.
Post Reply