discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1576 Re: discus herniae

Post by funeral blues »

Imam problem sa bolovima u ramenu i vanjskom dijelu ruke, nekoliko godina. Pomislio bih da je od disksu hernije u vratu koja ja potvđena MR-om, ali fazon je što s meni čini da su problem tetive i trenje. Jednostavno,kada mirujem neko vrijeme, npr. lezim, onda pri ispravljanju tj. ustajanju tetive od vrata prema ramenu pucaju, a u ramenu se osjeca skripanje. Slikao sam RTG-om u DZ, ali nije nesto posebno nadjeno. Vremenom postaje gore..sad je vec problem podici i ruku u odredjenim polozajima. Fizikalne mi zasad nisu opcija, mrsko mi :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1577 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Plivaj.
Osim ako ti nije mrsko... :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#1578 Re: discus herniae

Post by banjaluka078 »

funeral blues wrote: 03/12/2020 13:37 Imam problem sa bolovima u ramenu i vanjskom dijelu ruke, nekoliko godina. Pomislio bih da je od disksu hernije u vratu koja ja potvđena MR-om, ali fazon je što s meni čini da su problem tetive i trenje. Jednostavno,kada mirujem neko vrijeme, npr. lezim, onda pri ispravljanju tj. ustajanju tetive od vrata prema ramenu pucaju, a u ramenu se osjeca skripanje. Slikao sam RTG-om u DZ, ali nije nesto posebno nadjeno. Vremenom postaje gore..sad je vec problem podici i ruku u odredjenim polozajima. Fizikalne mi zasad nisu opcija, mrsko mi :D
Je li ti rađen EMNG?

Nemoj da ti vježbe i terapije ne budu opcija, vježba i održavanje pokreta nam jesu jedina pomoć.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1579 Re: discus herniae

Post by funeral blues »

banjaluka078 wrote: 03/12/2020 21:08
funeral blues wrote: 03/12/2020 13:37 Imam problem sa bolovima u ramenu i vanjskom dijelu ruke, nekoliko godina. Pomislio bih da je od disksu hernije u vratu koja ja potvđena MR-om, ali fazon je što s meni čini da su problem tetive i trenje. Jednostavno,kada mirujem neko vrijeme, npr. lezim, onda pri ispravljanju tj. ustajanju tetive od vrata prema ramenu pucaju, a u ramenu se osjeca skripanje. Slikao sam RTG-om u DZ, ali nije nesto posebno nadjeno. Vremenom postaje gore..sad je vec problem podici i ruku u odredjenim polozajima. Fizikalne mi zasad nisu opcija, mrsko mi :D
Mislim da je radjen prije 5 godina u bolnici, ali tad sam. imao neke puno ozbiljnije neuroloske probleme, pa nisam bas ni obracao paznju. Ali je ideja dobra.. vidjecu ima li gdje privatno, posto na KCUS mogu samo zdravi :D

Je li ti rađen EMNG?

Nemoj da ti vježbe i terapije ne budu opcija, vježba i održavanje pokreta nam jesu jedina pomoć.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#1580 Re: discus herniae

Post by taba34212 »

Dal iko ko je radio DTK, vjezbe itd, da je poslije nekog vremena ponovio MR, jel stanje bilo bolje na MRu
Konkretno za vratnu kicmu
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1581 Re: discus herniae

Post by dek »

Je li ok raditi mekenzijeve vjezbe kao i ostale vjezbe za jacanje ledjnih misica sa vec prisutnim tegobama( konkretno trnjenje nogu i blaza bol u donjem dijelu ledja)?
Neko kaze mirovanje a neko savjetuje aktivnost.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1582 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Ok je raditi, ali polako početi, da se vidi da li smetaju.
Ako smeta odbolovati posljedice, pa ponovo. :D
Šalim se, treba osjećajno procijeniti koliko postepeno ići sa razvojem vježbi. Biti uporan, ne odustati radi sitnice i ne očekivati za kratko vrijeme poboljšaanje.
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1583 Re: discus herniae

Post by dek »

stetoskop wrote: 23/01/2021 21:26 Ok je raditi, ali polako početi, da se vidi da li smetaju.
Ako smeta odbolovati posljedice, pa ponovo. :D
Šalim se, treba osjećajno procijeniti koliko postepeno ići sa razvojem vježbi. Biti uporan, ne odustati radi sitnice i ne očekivati za kratko vrijeme poboljšaanje.i
Hvala :)
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#1584 Re: discus herniae

Post by taba34212 »

Sto se tice DTK tretmana, ovi koji su radili (posebno za vratnu kicmu), sa kojom tezinom vam je obicno radjeno i jel se tezina povecavala svakim sljedecim tretmanom.

Ja sam danas uradio 5ti tretman, i onako dok sam ceko da sve to spoji, pitam ga koja je tezina danas, jel ide sta vece ili, kaze ne sjecam se koja je bila prosli put , obicno ide 200-300 grama vise, svaki sljedeci put. I na kraju ni sam ne znam s kojom tacno tezinom mi je radio (reko je da je 13kg), dal je ne znam..., ali sam osjetio da je slabiji pritisak(povlacenje) bio u odnosu na proslu.
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1585 Re: discus herniae

Post by Maja »

General War wrote: 19/10/2020 13:57
Jesi ziv? De mi reci jesi li ponovo isao kod Cebica.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1586 Re: discus herniae

Post by General War »

Maja wrote: 31/01/2021 17:14
General War wrote: 19/10/2020 13:57
Jesi ziv? De mi reci jesi li ponovo isao kod Cebica.
Nisam isao jer sam nesto drugo radio a i dosta mi je bolje, a odlucio sam se za operaciju pa bas zavrsavam nalaze.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1587 Re: discus herniae

Post by General War »

Maja wrote: 31/01/2021 17:14
General War wrote: 19/10/2020 13:57
Jesi ziv? De mi reci jesi li ponovo isao kod Cebica.
Nisam isao jer sam nesto drugo radio a i dosta mi je bolje, a odlucio sam se za operaciju pa bas zavrsavam nalaze. A svakako preporucujem Cebica.
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1588 Re: discus herniae

Post by dek »

Pozdrav..pitanje za one koji su imali sličan ili isti problem...kako se može riješiti ili ublažiti problem trnjenja i žarenja u nogama? Fizikalne terapije nisu ništa pomogle.

EMNG pokazao ''stariju umjerenu do srednje tešku radikularnu leziju S1 korijenova obostrano i umjerenu radikularnu leziju L4, L5 korijena lijevo''.
MR pokazao bulging diska L5S1, nije bitnije kompresivno, bulging L4/5 također.
Imam i blažu bol u leđima ali sve pokrete izvodim normalno.

Najveći problem su noge gdje unazad 3 godine imam konstatno trnjenje, strujanje, mravinjanje, blaža bol. Pojačava se nakon recimo 15 minuta šetnje a da trčanje i ne spominjem, več nakon desetak minuta osjetim bolove u zglobovima, žarenje u stopalima i sl. Dakle, tegobe su svakodnevne i maltene non stop.
Radilog, fizijatar i neurolog kažu da sam prema nalazima blaži slučaj i da se bespotrebno opterećujem toliko. Mada je i njima malo čudno da to toliko dugo traje i da mi toliko stvara problem. Imam i dijagnozu hiperinzulinemije, moguće da je i od toga mada endokrinolog to nije spomenuo kao razlog već me uputio na ove gore nalaze-EMNG i MR. Dosta sam i pod stresom.

Kakve su vaša iskustva i koje su opcije-vježbe, dekompresija kičme, operacija, B vitamin suplementacija?? Živjeti sa ovim sam pokušao, nažalost ne ide, značajno mi je narušen kvalitet života.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1589 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

dek wrote: 02/02/2021 12:33 Pozdrav..pitanje za one koji su imali sličan ili isti problem...kako se može riješiti ili ublažiti problem trnjenja i žarenja u nogama? Fizikalne terapije nisu ništa pomogle.

EMNG pokazao ''stariju umjerenu do srednje tešku radikularnu leziju S1 korijenova obostrano i umjerenu radikularnu leziju L4, L5 korijena lijevo''.
MR pokazao bulging diska L5S1, nije bitnije kompresivno, bulging L4/5 također.
Imam i blažu bol u leđima ali sve pokrete izvodim normalno.

Najveći problem su noge gdje unazad 3 godine imam konstatno trnjenje, strujanje, mravinjanje, blaža bol. Pojačava se nakon recimo 15 minuta šetnje a da trčanje i ne spominjem, več nakon desetak minuta osjetim bolove u zglobovima, žarenje u stopalima i sl. Dakle, tegobe su svakodnevne i maltene non stop.
Radilog, fizijatar i neurolog kažu da sam prema nalazima blaži slučaj i da se bespotrebno opterećujem toliko. Mada je i njima malo čudno da to toliko dugo traje i da mi toliko stvara problem. Imam i dijagnozu hiperinzulinemije, moguće da je i od toga mada endokrinolog to nije spomenuo kao razlog već me uputio na ove gore nalaze-EMNG i MR. Dosta sam i pod stresom.

Kakve su vaša iskustva i koje su opcije-vježbe, dekompresija kičme, operacija, B vitamin suplementacija?? Živjeti sa ovim sam pokušao, nažalost ne ide, značajno mi je narušen kvalitet života.
Gore par postova iznad ti je @Dozer naveo kako postupiti.
Ja ti mogu dodati da to ne ide baš kao rukom odneseno. Treba biti uporan strpljiv i redovan.
Kičma ne voli stresan život. Moraš to rješavati, uspori malo život, zdravo se hrani, ugađaj sebi, vježbaj, plivaj, odmaraj, batali poroke.
Drugačije ne ide.
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1590 Re: discus herniae

Post by dek »

Thx. Pročitao sam taj njegov post kao i prijašnje, drago mi je da je izbjegao operaciju. Pretpostavljam da onda te vježbe mogu pomoći i kod trnjenja nogu.
O DTK sam i ja razmišljao mada fizijatar kaže "ja ne bih, nemas potrebe".
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1591 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Na temi ima zaista sve detaljno opisano i objasnjeno, kao i masa stvari koje se mogu primjenjivati u raznim stadijima.

Nemojte da stalno pisemo jedno te isto jer je nekome mrsko odvojiri par sati da procita ono ranije pisano... Bez ljutnje.

Trnjenje nogu ce prestati s vjezbanjem, ili ce se bar ublaziti drasticno. Nece nakon 3 treninga, ali hoce nakon nakon 1-2-3 mjeseca, sve zavisno od kolicine treninga, vjezbi koje se rade, i trajanja treninga.

Evo jos jednom kako izgledao moj trening u pocetku, tacnije nastavku treniranja nakon 18 godina pauze. jbg...zena, djeca, posao...i ode to u 3pm...
Redoslijed je tacno ovakav bio, a i danas je, samo sto je sve pojacano za 30-50%.

Prva 3 mjeseca - sve vjezbe su dizuce iskljucivo u horizontali, nista ne smije biti vertikalno dizanje, i potezuce.
1. Svaki pocetak treninga Bicikl(o) - 4 km, na srednjem opterecenju (6-7-8, zavisno od bicikla). Ne ono sa savijenom kicmom, nego uspravno sjedenje (ne moze biti pod 90 stepeni, logicno, ali da je uspravno)
Trening 1:
2. Benc (ravni) s max. 50% svoje tezine (3-4 x 8 - 10)
3. Benc (kosi) s max. 40% svoje tezine (3-4 x 8 - 10)
4. Pull-over (spustanje bucice od 10-30 kg iza glave u lezecem polozaju, 3 x 8)-10)
5. Trbusnjaci na kosoj klupi 30 kom., zatim na spravi (ja je zovem ranac) 50 kom. s pola svoje tezine.
6. McKenzie vjezbe na podu (plitki trbusnjaci 20 kom., nozne makazice 30 kom., prlitki ledjni 30 kom., vjezbe istezanja)
7. Kraj treninga je uvijek "nakostrijesena maca".

Trening 2.
1. Biciklo
2. Lat masina (potezanje iza vrata u sjedecem polozaju, do 50% svoje tezine, 4 x 8-10)
3. Veslanje (do 50% svoje tezine, 4 x 8 -10)
4. "Motor" (ne znam kako se sprava zove, ali sjedis i potezes prema sebi rucke kao na motoru :D), 4 x 8-10
5. Trbusnjaci itd. kao i pod 5. iznad.
6. i 7. kao i iznad.

Trening 3.
1., 5. 6. i 7. su isti, a izmedju se rade kardio vjezbe (steper, orbitek, lagano trcanje).

Nastavim kasnije, moram ici.
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1592 Re: discus herniae

Post by dek »

Super, hvala. Još ću jednom prelistati temu da se ne bi ponavljali već prije dati savjeti, slazem se da je to bezveze.
Bio je jedan forumas sa utrnulim palcem :-D pa cu krenuti sa vjezbama koje su njemu preporucene ("cobra", "maca", child's pose i sl.).

Ja sam već krenuo ranije sa Reganovim i Mekenzijevim vjezbama ali noge a najvise stopala poslije trnu duplo vise, neka od vjezbi definitivno smeta (mozda "supermen" vježba za koju neki kazu da je preagresivna za kičmu ili neka druga). Nije problem ni teretana, ali zasad jos malo zazirem od toga ako mi ove laganije vjezbe ovako smetaju. Pozdrav.
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1593 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

dek wrote: 02/02/2021 12:33 Pozdrav..pitanje za one koji su imali sličan ili isti problem...kako se može riješiti ili ublažiti problem trnjenja i žarenja u nogama? Fizikalne terapije nisu ništa pomogle.

EMNG pokazao ''stariju umjerenu do srednje tešku radikularnu leziju S1 korijenova obostrano i umjerenu radikularnu leziju L4, L5 korijena lijevo''.
MR pokazao bulging diska L5S1, nije bitnije kompresivno, bulging L4/5 također.
Imam i blažu bol u leđima ali sve pokrete izvodim normalno.

Najveći problem su noge gdje unazad 3 godine imam konstatno trnjenje, strujanje, mravinjanje, blaža bol. Pojačava se nakon recimo 15 minuta šetnje a da trčanje i ne spominjem, več nakon desetak minuta osjetim bolove u zglobovima, žarenje u stopalima i sl. Dakle, tegobe su svakodnevne i maltene non stop.
Radilog, fizijatar i neurolog kažu da sam prema nalazima blaži slučaj i da se bespotrebno opterećujem toliko. Mada je i njima malo čudno da to toliko dugo traje i da mi toliko stvara problem. Imam i dijagnozu hiperinzulinemije, moguće da je i od toga mada endokrinolog to nije spomenuo kao razlog već me uputio na ove gore nalaze-EMNG i MR. Dosta sam i pod stresom.

Kakve su vaša iskustva i koje su opcije-vježbe, dekompresija kičme, operacija, B vitamin suplementacija?? Živjeti sa ovim sam pokušao, nažalost ne ide, značajno mi je narušen kvalitet života.
Druže ja ti imam sličan problem kao i ti.
Kod mene je se razlijepio L5S1 disk, te je prisutan kontakt sa ona L5 korijena i bila je jedna protruzija koja je imala kontakt sa S1 korijenom. Ja sam na kraju završio na operaciji zbog te protuzije u nadi da će mi bit šta bolje. Međutim stanje je u najbolju ruku isto ako ne i lošije nego prije op.
Obišao sam sigurno 20 specijalista i čuo isto toliko različitih mišljenja.
Potrošio sam preko 20 hiljada maraka kako na doktore tako i na koje kakve terapije, lijekove i koje kakve pokušaje..
Uglavnom svi ti simotomi koje si ti opisao su i dalje prisutni te sam na kraju završio na antidepresivima. Barem mi je lakše podnositi ovo stanje.
Usput da kažem da se borim ko lav. Svaki dan vježbam barem po sat vremena i zahvalan sam barem na tome što mogu, pa valjda će nekad biti bolje..
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1594 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

@ArminCo , bit će bolje, samo ne odustaj! Ja sam poslije operacije L5/S1 dvije godine imao užasne bolove u nogama i donjem dijelu leđa, pa sam počeo piti zbog toga Pregabalin i popustilo je nakon par mjeseci. Još 6 godina bili su svakodnevni bolovi, ali nekako se preživljavalo sa tim. Dakle nakon 8 godina bolovi su gotovo skroz se povukli na tom dijelu leđa i evo peta godina je tako. To se povuklo kako sam počeo redovno plivati i razradio istezanja leđa.
komir
Posts: 10
Joined: 31/07/2014 07:50

#1595 Re: discus herniae

Post by komir »

@Marao imao sam istih problema. Mučio se skoro 2 godine sa pregledima i prešetavanja i nikako na zelenu granu. Bio sam van sebe. Od frenda stara je imala iste probleme i riješila ih u u Zagrebu.
Otišao sam tamo, doduše čekao sam na pregled mjesec dana ali kada sam došao na red, našli uzrok, (doduše malo drukčiji nego od frenda stara) ali hvala Bogu riješili :bih:
Last edited by komir on 18/04/2021 16:21, edited 1 time in total.
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#1596 Re: discus herniae

Post by dek »

Ima li ko iskustva sa fizijatrom u Al Tawilu, dr. Karović?
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1597 Re: discus herniae

Post by Maja »

Jao lika. Dosao samo da izreklamise ovu magnoliju. Nas boli a njemu do reklame.
Primijetila sam da ponovo mogu hodati na desnoj peti. Kako, zasto, ne znam. Prije mi je, pri hodanju na petama, padalo desno stopalo.
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#1598 Re: discus herniae

Post by saale »

Imam bolove u nogama, tj teske mi noge u pm, neka tupa bol koja se najvise očituje u preponama sa zadi, takodjer imam problema sa stopalima nmg baš fino prste da savijam,, e h sad znam da je s kicmom sve povezamo, jel imo neko slicna iskustva :?
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#1599 Re: discus herniae

Post by Maja »

Mene bole prepone ujutro kad ustanem ali samo ako dan ranije nisam setala.
Takodje kod noge gdje mi je bio isijas ne mogu saviti prste do kraja.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1600 Re: discus herniae

Post by Dozer »

taba34212 wrote: 15/01/2021 20:00 Dal iko ko je radio DTK, vjezbe itd, da je poslije nekog vremena ponovio MR, jel stanje bilo bolje na MRu
Konkretno za vratnu kicmu
Ja sam radio DTK i lumbalno i vratno (2014/15), ali nikad ne uradih MR nakon toga... Valjda jer sam OK od tada, pa nisam ni imao potrebe. A ko zna...mozda se to odavno pretvorilo u kakvog jastoga :D

A, sto se tice "teskih nogu" - magnezijum.

Obavezno morate rokati magnezijum, svaki dan. Ja, recimo, uzimam onaj sumeci 375 mg u DM-u. Svako vece uz kafu stucem jedan magenzijum i jedan multivitamin (i on je iz DM-a). Em se osvjezim, em nema teskih nogu i grceva, godinama vec.
Par puta mi se desilo da sam na putu i zaboravim ponijeti sumece, i treci ili cetvrti dan me spopadne grc u butini s donje strane. Horor... Ali, redovni magnezijum ovo sasvim lijepo rijesi.
Eto, da znate.
Post Reply