DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

da
isto kao i sa švicarcima moraš biti dobro informiran :D
ja sam preskočio jedan korak pa su nas odbili :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#52 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Thorgerson »

Moj prijedlog je da zatvorimo kliniku, ukinemo zdravstveno osiguranje, dakle ta lova neka ide radniku neka se ne odbija.

Ostaviti samo odjel na KCUS gdje ces bas bolesni moci doci na eutanaziju, dakle da se ne moraju sami bacati sa zgrade, rokati. Nego fino dodjes, izvolite, otkazo mi je bubrgeg, imam rak, saobracajni udes obilno krvarenje... Aha, izvolite sjednite ispunite ovaj formular, pozdravite se sa svojima, sad ce doktor. Dodje doktor, ubrizga sta treba. Hvala i dovidjenja.

Privatne klinike bih isto ukinuo. Neces se nigdje lijeciti. Nema. Razbolis se, pravac kcus i ovi gore iznad koraci.

To je humanije nego ovo sto sada rade.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#53 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by vrapcic »

Capsicum wrote:Ma dajte ljudi, kakva refundacija. Pa napravili su sistem ko iz nadrealista. Nazoveš broj pa ti se javi baba itd. Znači sistem toliko komplikovan da ga u praksi teško iko može iskoristiti. Ko ima vremena da to sve ganja? Sve je to zamajavanje. Masni novci nam se odbijaju za plate, a mi treba da ganjamo neke refundacije za usluge koje bi nam bolnice trebale pružiti u okviru osnovne zdravstvene zaštite. To je kriminal. Al hajmo se radije diviti tome što nam se neko nasmiješio u bolnici. Nije nam pružena usluga, ali eto dobili smo osmjeh. Živjela velika menadžerica, prva u Bošnjaka...

Odavdje treba bježat što prije.
Masni novci se odvajaju, slazem se, i sistem se odavno raspao, ali jednostavno premalo je onih sto uplacuju - to su samo zaposleni u drzavi, a lijecenje je besplatno za djecu i omladinu, penzionere, nezaposlene (koliko ih je na birou samo radi zdravstvenog). I ovo sve treba tako, najugorzenije kategorije moraju imati zdravstvenu zastitu, da me neko pogresno ne shvati, ali treba osmisliti sistem da drzava onda nekako namakne i za ove sto ne uplacuju (utopija, znam).
Ako podjemo od svojih uzih i sirih porodica sigurno cemo se sokirati kada shvatimo da jedno ili dvoje (koji rade i kojima se odbije dio plate za zdravstveno) izdrzavaju petero i vise ljudi... a najcesce (na zalost) jedno radi, a supruznik na birou, dvoje djece, majka, otac penzioneri.... i ispadne da jedno izdrzava sestoro. Neodrzivo realno.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#54 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by she+ »

she+ wrote:Rečeno mi je da će se troškovi refundirati za nekih mjesec i po i da će novac poštar donijeti na vrata. To još uvijek iščekujem.
Samo da prijavim da su mi refundirani troškovi u punom iznosu u roku od nekih 45 dana, kako mi je i rečeno.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#56 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by nepass1 »

vrapcic wrote:
Capsicum wrote:Ma dajte ljudi, kakva refundacija. Pa napravili su sistem ko iz nadrealista. Nazoveš broj pa ti se javi baba itd. Znači sistem toliko komplikovan da ga u praksi teško iko može iskoristiti. Ko ima vremena da to sve ganja? Sve je to zamajavanje. Masni novci nam se odbijaju za plate, a mi treba da ganjamo neke refundacije za usluge koje bi nam bolnice trebale pružiti u okviru osnovne zdravstvene zaštite. To je kriminal. Al hajmo se radije diviti tome što nam se neko nasmiješio u bolnici. Nije nam pružena usluga, ali eto dobili smo osmjeh. Živjela velika menadžerica, prva u Bošnjaka...

Odavdje treba bježat što prije.
Masni novci se odvajaju, slazem se, i sistem se odavno raspao, ali jednostavno premalo je onih sto uplacuju - to su samo zaposleni u drzavi, a lijecenje je besplatno za djecu i omladinu, penzionere, nezaposlene (koliko ih je na birou samo radi zdravstvenog). I ovo sve treba tako, najugorzenije kategorije moraju imati zdravstvenu zastitu, da me neko pogresno ne shvati, ali treba osmisliti sistem da drzava onda nekako namakne i za ove sto ne uplacuju (utopija, znam).
Ako podjemo od svojih uzih i sirih porodica sigurno cemo se sokirati kada shvatimo da jedno ili dvoje (koji rade i kojima se odbije dio plate za zdravstveno) izdrzavaju petero i vise ljudi... a najcesce (na zalost) jedno radi, a supruznik na birou, dvoje djece, majka, otac penzioneri.... i ispadne da jedno izdrzava sestoro. Neodrzivo realno.
nije se sistem raspao, seka ga unistava. hoce kcus da izvuce iz "dubioze". dok to ne uradi ovako ce biti. a para ima.
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#57 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

povlačim što sam rekao i hvalio

jučer 4 sata čekanja

doktor na godišnjem bio mjesec
pa se valjda nakupilo u jednom danu ljudi za 4-5 tjedana što bi bili rapsoređeni

doktor kasnio oko sat
onda
prvo hitni
pa ležeći
pa RVI
pa borci 1982. godište :D
onda preko raznih štela
onda oni bučni
onda normalni ljudi

( ja sam samo promatrač :D )
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#58 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Bluemore »

Black swan wrote:povlačim što sam rekao i hvalio

jučer 4 sata čekanja

doktor na godišnjem bio mjesec
pa se valjda nakupilo u jednom danu ljudi za 4-5 tjedana što bi bili rapsoređeni

doktor kasnio oko sat
onda
prvo hitni
pa ležeći
pa RVI
pa borci 1982. godište :D
onda preko raznih štela
onda oni bučni
onda normalni ljudi

( ja sam samo promatrač :D )
Ne moras ni povlaciti
Sa onim postom si izgubio kredibilitet
Tako da opusteno samo
Iz prve ruke i uposleni :-)
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

ne znam na koji post misliš a i ne zanima me :thumbup:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#60 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by sabina1 »

Capsicum wrote:Bolnica ne pruža uslugu zbog koje postoji, a ono u kontru odmah hvali direktoricu koja je uvela red?! Da li ste normalni?!
Ma to je to. :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#61 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

sve je to bilo bolje za vrijeme samodoprinosa
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#62 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by sabina1 »

Da nije bilo samodoprinosa ne bi ni bilo ni bolnica ni sistema jer se za vrijeme Austrije , Kraljevine Jugoslavije i samozvane "nezavisne" ustaške Hrvatske na Kosevu mogla lijeciti eventualno gripa.
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

tako je
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#64 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by she+ »

Kao razlog nedostatka reagenasa, iz KCUS-a navode veoma komplikovan i složen postupak javne nabavke, ali i nerazumijevanje Agencije za javne nabavke i Ureda za razmatranje žalbi za prirodu nabavke dijagnostičkog materijala za rad zatvorenih sistema, odnosno aparata koji koriste samo određene reagense.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/kcus-mj ... /180209017
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#65 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

a mogli smo biti kao ukrajina moldavija i venecuela samo da se nije raspala juga :D
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#66 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by she+ »

she+ wrote:odluke za pokretanje sva tri postupka sa 21.7.2017.godine

1) Poziv za dostavljanje ponuda u pregovaračkom postupku za nabavku: "Reagensi i potrošni materijal aplikabilni na tehnologiju Architect ci8200 (Integracija i ) i Cell Dyn 1800 u vlasništvu za potrebe O.J. Klinička mikrobiologija i O.J. Klinička hemija i biohemija KCUS-a"
obrazac za cijenu ponude http://ukcs.ba/uimages/Anex_3_3.pdf

2) Poziv za dostavljanje ponuda u pregovaračkom postupku za nabavku: "Reagensi i potrošni materijal aplikabilni na tehnologiju Cobas 6000 (integracija i ) u vlasništvu za potrebe O.J. Klinika za nuklearnu medicinu i endokrinologiju i O.J. Klinička hemija i biohemija KCUS-a"
obrazac za cijenu ponude http://ukcs.ba/uimages/Anex_3_2.pdf

3) Poziv za dostavljanje ponuda u pregovaračkom postupku za nabavku: "Reagensi i potrošni materijal aplikabilni na tehnologiju V4600, V5600, Vitros ECIQ i Vitros 350 u vlasništvu za potrebe O.J. Klinička hemija i biohemija KCUS-a"
obrazac za cijenu ponude http://ukcs.ba/uimages/Anex_3_1.pdf
ponovljeni postupci:
1) DIAMEDIC opet uložio žalbu http://www.kcus.ba/uimages/Obavjestenje ... hitect.pdf
2) izabran FARMAVITA http://www.kcus.ba/uimages/Odluka_o_rezultatima7218.pdf - vrijednost: 3.458.978,71 - 24 mjeseca
3) izabran MEDICHEM http://www.kcus.ba/uimages/Odluka_o_rez ... 3-7930.pdf - vrijednost: 2.199.808,73 - 24 mjeseca


nego, na CIN danas:
Privatnici profitirali donirajući bolnicama
Zahvaljujući donacijama aparata, trgovci medicinskom opremom postaju ekskluzivni dobavljači za bolnice.
https://www.cin.ba/privatnici-profitira ... bolnicama/
Image

ne spominje se KCUS uopšte, ali eto, tako to fercera
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#67 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by moja tetka »

u kcus sarajevo sam rentenski imala snimanje. molim vas koji je postupak da dodjem do tog snimka jer zelim drugo mišljenje.............. hvala
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#68 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Edin H. »

Black swan wrote:sve je to bilo bolje za vrijeme samodoprinosa

Podrska novom sampdoprinosu. :oops:
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#69 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by homar »

Black swan wrote:povlačim što sam rekao i hvalio

jučer 4 sata čekanja

doktor na godišnjem bio mjesec
pa se valjda nakupilo u jednom danu ljudi za 4-5 tjedana što bi bili rapsoređeni

doktor kasnio oko sat
onda
prvo hitni
pa ležeći
pa RVI
pa borci 1982. godište :D
onda preko raznih štela
onda oni bučni
onda normalni ljudi

( ja sam samo promatrač :D )
Najbolje je kada se sam čovjek uvjeri. Još ako trebaš kakve nalaze, e onda nastupa "nema reagenasa, evo vam telefon pa zovite..." a vi zovete danima, nedjeljama, mjesecima ili se ne javlja ili ako se javi "nema i dalje zovite..." i tako u krug. HVALA TI SEKO ŠTO NAS USREĆI!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#70 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by O'zone »

moja tetka wrote:u kcus sarajevo sam rentenski imala snimanje. molim vas koji je postupak da dodjem do tog snimka jer zelim drugo mišljenje.............. hvala
Moja majka je slikala koljena u DZ Omer Maslić a kasnije smo išli privatno kod dr. Dizdara i on je pristupom elektronskom medicinskom kartonu mogao da pregleda njene snimke na računaru u svojoj ordinaciji. Tako da vjerujem da su snimci koje su Vama uslikali također u digitalnoj formi vezani uz Vaš elektronski medicinski karton. Pokušajte to provjeriti u ambulanti porodične medicine jer oni vode te kartone i imaju potpun pristup.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#71 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by she+ »

O'zone wrote:Moja majka je slikala koljena u DZ Omer Maslić a kasnije smo išli privatno kod dr. Dizdara i on je pristupom elektronskom medicinskom kartonu mogao da pregleda njene snimke na računaru u svojoj ordinaciji.
:?

Otkud privatniku pristup tim nalazima?
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#72 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by bumerangss »

she+ wrote:
O'zone wrote:Moja majka je slikala koljena u DZ Omer Maslić a kasnije smo išli privatno kod dr. Dizdara i on je pristupom elektronskom medicinskom kartonu mogao da pregleda njene snimke na računaru u svojoj ordinaciji.
:?

Otkud privatniku pristup tim nalazima?
Mislim da privatnici nisu uvezani u medit. Tražite da vam isprinta nalaz vaš doktor porodicne medicine
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#73 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by O'zone »

bumerangss wrote:
she+ wrote:
O'zone wrote:Moja majka je slikala koljena u DZ Omer Maslić a kasnije smo išli privatno kod dr. Dizdara i on je pristupom elektronskom medicinskom kartonu mogao da pregleda njene snimke na računaru u svojoj ordinaciji.
:?

Otkud privatniku pristup tim nalazima?
Mislim da privatnici nisu uvezani u medit. Tražite da vam isprinta nalaz vaš doktor porodicne medicine
Pa vjerujem i da su privatne ordinacije i klinike vezane u sistem..
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#74 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by nepass1 »

O'zone wrote:
moja tetka wrote:u kcus sarajevo sam rentenski imala snimanje. molim vas koji je postupak da dodjem do tog snimka jer zelim drugo mišljenje.............. hvala
Moja majka je slikala koljena u DZ Omer Maslić a kasnije smo išli privatno kod dr. Dizdara i on je pristupom elektronskom medicinskom kartonu mogao da pregleda njene snimke na računaru u svojoj ordinaciji. Tako da vjerujem da su snimci koje su Vama uslikali također u digitalnoj formi vezani uz Vaš elektronski medicinski karton. Pokušajte to provjeriti u ambulanti porodične medicine jer oni vode te kartone i imaju potpun pristup.
Nema u amb pm, nema rtg snimka, samo ocitanje. Takodjer nema nalaza od cmz
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#75 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by O'zone »

nepass1 wrote: Nema u amb pm, nema rtg snimka, samo ocitanje. Takodjer nema nalaza od cmz
Jel odgovaraš u ime @Moja tetka ili općenito?
Cmz (centra za mentalno zdravlje) ili?

Ja prenio kako sam vidio svojim očima jer sam bio prisutan u ordinaciji...prva posjeta, pregled, na upit jeste radili rtg snimak koljena majka odgovara jesam ali nisam ponijela snimke doktor kaže nema veze otvara sistem ukucava ime i prezime te godinu rođenja i pred nama otvara snimke koji su rađeni tri sedmice prije u DZ Omer Maslić te daje dijagnostiku na osnovi snimaka i fizičkog pregleda.

Kao što sve apoteke koje su potpisale ugovor sa ZZO mogu Vam izdati terapiju uvidom u sistem tako isto i privatne ordinacije ako imaju potpisan ugovor sa ZZO mogu pristupiti Vašem kartonu. E sad zavisi koliko su sami doktori ažurni i unose li podatke u sistem. Više puta se desilo da nema podataka u sistemu o terapiji koja je propisana u centru porodične medicine jer doktorica više voli upisivati u knjigu nego nabadati na tastauri pa kad dođe zamjena kaže ništa Vam ne piše šta ste imali prošlu terapiju.
Post Reply