Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#801 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drndalo wrote:Pa samo reference te firme iz proslosti vrijede i vise od toga...
Inače, koji zakon reguliše berzansko poslovanje?
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#802 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

O'zone wrote:Kakve su šanse da se može prodati dvadesetpetšest dionica Svjetlost SARS-a?

Kako uopšte ide ta prodaja izuzev da nađem onoga ispred Pošte na Obali :mrgreen:
Ima trenutno kupovni nalog za 93 dionice po 26,5 KM i prodajni 88 komada po 38,98.
Danas je bila transakcija 107 komada po 30,00 KM.
Pa ako hoćeš da kapitaliziraš, bujrum sutra u RF ili negdje gdje ti je usput sa izvodom iz RVP i izdaj nalog.
Jal na 30, jal na ovo što se nudi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#803 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:
drndalo wrote:Pa samo reference te firme iz proslosti vrijede i vise od toga...
Inače, koji zakon reguliše berzansko poslovanje?
http://www.sase.ba/v1/Legislativa/Zakoni
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#804 Re: dionice, kupovina itd.

Post by O'zone »

drugi profil wrote:
O'zone wrote:Kakve su šanse da se može prodati dvadesetpetšest dionica Svjetlost SARS-a?

Kako uopšte ide ta prodaja izuzev da nađem onoga ispred Pošte na Obali :mrgreen:
Ima trenutno kupovni nalog za 93 dionice po 26,5 KM i prodajni 88 komada po 38,98.
Danas je bila transakcija 107 komada po 30,00 KM.
Pa ako hoćeš da kapitaliziraš, bujrum sutra u RF ili negdje gdje ti je usput sa izvodom iz RVP i izdaj nalog.
Jal na 30, jal na ovo što se nudi.
Hvala drug :thumbup: ne znam hoću stići sutra. Mogu sigurnije prekosutra...jbga smjene
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#805 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

O'zone wrote:
drugi profil wrote:
O'zone wrote:Kakve su šanse da se može prodati dvadesetpetšest dionica Svjetlost SARS-a?

Kako uopšte ide ta prodaja izuzev da nađem onoga ispred Pošte na Obali :mrgreen:
Ima trenutno kupovni nalog za 93 dionice po 26,5 KM i prodajni 88 komada po 38,98.
Danas je bila transakcija 107 komada po 30,00 KM.
Pa ako hoćeš da kapitaliziraš, bujrum sutra u RF ili negdje gdje ti je usput sa izvodom iz RVP i izdaj nalog.
Jal na 30, jal na ovo što se nudi.
Hvala drug :thumbup: ne znam hoću stići sutra. Mogu sigurnije prekosutra...jbga smjene
Pa obavi ti tu papirologiju RVP izvod (ako ga nemaš), i ugovor sa brokerom (mora potpisnik biti isti kao na RVP izvodu). Možeš dati nalog na prodaju na 6 mjeseci trajanja pa kad se upeca šta. Očigledno neko pomalo kupuje. Ti ćeš imati troškove oko 20 KM za izvod RVP (ako ga nemaš), i minimalna brokerska/berzanska provizije (mislim da je 30 KM).
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#806 Re: dionice, kupovina itd.

Post by O'zone »

drugi profil wrote:
Pa obavi ti tu papirologiju RVP izvod (ako ga nemaš), i ugovor sa brokerom (mora potpisnik biti isti kao na RVP izvodu). Možeš dati nalog na prodaju na 6 mjeseci trajanja pa kad se upeca šta. Očigledno neko pomalo kupuje. Ti ćeš imati troškove oko 20 KM za izvod RVP (ako ga nemaš), i minimalna brokerska/berzanska provizije (mislim da je 30 KM).
Imam ja RVP doduše ne znam ima li veze koliko je star? Nemam ugovor sa brokerom jer evo od kad sam zadnji put postavio pitanje nikako da odem da završim taj dio papirologije.
User avatar
drndalo
Posts: 22790
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#807 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Pa ako ti se nije mijenjalo stanje dionica na izvodu, onda ne bi trebalo biti veze koliko je star...
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#808 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Nema veze starost.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#809 Re: dionice, kupovina itd.

Post by O'zone »

Elem Danas sam u Raiffasienu dao nalog za prodaju.

Za dati Experiment je potrebno:

- RVP certifikat
- CIPS
- lična karta
- živci
- vrijeme

Nalog se izdaje kod teta što rade u onim boxovima. Meni totalno blesavo jer ako imaš brokerski odjel mogao si i jednog uposlenika postaviti da bude samo za to jer nije baš da im svaki dan neko donosi dionice.

Inicijalni trošak je 7 KM za otvaranje brokerskog računa ukoliko se prodaju dionice uzimaju još 30 KM
E na to još ide
- provizija sarajevske breze
- provizija registra vrijednosnih papira
- provizija banke depozita
A obračunavaju se po njihovim važećim cjenovnicima koji su meni sad za sad veliki ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#810 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Sve te provizije bi trebalo da su unutar tih 30 KM.
Brokerska provizija je 1% na taj iznos transakcije i trebalo bi da je to tih 30 maraka jer je 30 minimalna provizija.
Berzanska je u nekim promilima. Provizija RVP par maraka, provizija banke par maraka.
Uglavnom dao si, nadam se da si i cijenu neku finu stavio.
Jel tvoje ovo bilo danas 21 kom po 30?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#811 Re: dionice, kupovina itd.

Post by O'zone »

drugi profil wrote:Sve te provizije bi trebalo da su unutar tih 30 KM.
Brokerska provizija je 1% na taj iznos transakcije i trebalo bi da je to tih 30 maraka jer je 30 minimalna provizija.
Berzanska je u nekim promilima. Provizija RVP par maraka, provizija banke par maraka.
Uglavnom dao si, nadam se da si i cijenu neku finu stavio.
Jel tvoje ovo bilo danas 21 kom po 30?
Da. To je to.

Rekoše da ima neka otvorena potražnja na 20 KM da su zdanje otišle po 30 KM a čini mi se najviše 38, nešto KM. Tako da sam minimalnu stavio na tu zadnju što je otišla.
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#812 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Pametno. Ako hoces da brzo prodas uvijek nadji sredinu izmedju kupovne i prodajne, a pogotovo ako je bilo transakcija u skorije vrijeme po toj cijeni.
Znaci 30+7 mara te je doslo ako sam dobro shvatio?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#813 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Cementara objavila godisnji izvjestaj. Dividenda po dionici bi mogla biti 1,67 KM.
https://www.kakanjcement.ba/bs/node/5940
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#814 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:Cementara objavila godisnji izvjestaj. Dividenda po dionici bi mogla biti 1,67 KM.
https://www.kakanjcement.ba/bs/node/5940
Vjerovatno neće svu dobit isplatiti, ali tu je to negdje.
e.peace
Posts: 57
Joined: 28/11/2010 23:23

#815 Re: dionice, kupovina itd.

Post by e.peace »

Da li neko zna kako prebacit dionice nekog preduzeća sa roditelja na dijete ?
Hvala. :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#816 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

e.peace wrote:Da li neko zna kako prebacit dionice nekog preduzeća sa roditelja na dijete ?
Hvala. :thumbup:
RVP

https://www.dropbox.com/s/rvhsrf0hpqb1j ... e.pdf?dl=0
e.peace
Posts: 57
Joined: 28/11/2010 23:23

#817 Re: dionice, kupovina itd.

Post by e.peace »

drugi profil wrote:
e.peace wrote:Da li neko zna kako prebacit dionice nekog preduzeća sa roditelja na dijete ?
Hvala. :thumbup:
RVP

https://www.dropbox.com/s/rvhsrf0hpqb1j ... e.pdf?dl=0
Hvala druže,pročitaću al ako mi ne bude šta jasno eto mene opet :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#818 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ma sve je jasno vjeruj mi. Ljudi u RVP su jako uslužni i ljubazni i pomoći će ti da završiš. Samo pripremi traženu dokumentaciju.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#819 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drug_profi wrote:...
Znaš li šta se dešava sa MTelovom dionicom? Povrat dobar, ali se cijena ne oporavlja.
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#820 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:
drug_profi wrote:...
Znaš li šta se dešava sa MTelovom dionicom? Povrat dobar, ali se cijena ne oporavlja.
Pročitaj finansijski i uporedi sa lanjskim. Vjerovatno ima razloga. Čini mi se da sam negdje pročitao da su im prihodi dosta pali. Ja sam napustio telekome još lani u septembru i nisam se zahebo.
1,10 mtel, 14,30 BHT.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55579
Joined: 15/12/2008 16:53

#821 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

seldzuk wrote:
drug_profi wrote:...
Znaš li šta se dešava sa MTelovom dionicom? Povrat dobar, ali se cijena ne oporavlja.
Zatvoreni fondovi u RS-u se otvaraju, pa imaju dosta zahtjeva dioničara za isplatom udjela... samim time veliku potrebu za likvidnošću. A skoro jedina likvidna dionica na BLSE je Mtelova.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#822 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

ultima_palabra wrote:
seldzuk wrote:
drug_profi wrote:...
Znaš li šta se dešava sa MTelovom dionicom? Povrat dobar, ali se cijena ne oporavlja.
Zatvoreni fondovi u RS-u se otvaraju, pa imaju dosta zahtjeva dioničara za isplatom udjela... samim time veliku potrebu za likvidnošću. A skoro jedina likvidna dionica na BLSE je Mtelova.
Što znači da je pala zbog velike ponude... i da bi se to za neko vrijeme moglo promijeniti.
Moj je zaključak da ovo vrijedi kupovati.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#823 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drug_profi wrote:
seldzuk wrote:
drug_profi wrote:...
Znaš li šta se dešava sa MTelovom dionicom? Povrat dobar, ali se cijena ne oporavlja.
Pročitaj finansijski i uporedi sa lanjskim. Vjerovatno ima razloga. Čini mi se da sam negdje pročitao da su im prihodi dosta pali. Ja sam napustio telekome još lani u septembru i nisam se zahebo.
1,10 mtel, 14,30 BHT.
Prihodi im jesu pali, ali su najjači po profitu od svih telekoma.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#824 Re: dionice, kupovina itd.

Post by kmirsad »

Imam dionice jedne firme iz Tuzle... moje dioničko učešće u kapitalu te firme je oko 41 %, Na žalost, pored mene su tu i tri PIF-s sa po 15 %... jedan im je vlasnik...dakle ukupno imaju oko 45 %. Preko svojih predstavnika u Skupštini i NO ( dva od tri ), bez ikakvog straha od Boga i drćave, krše Zakon o privrednim društvima, gdje god stignu donose nezakonite odluke, drže poslušnog direktora kojem je mandat istekao več dvije godine, štite ga na svaki moguči način, jer sprovodi njihovu razornu politiku, uništavaju firmu i krčme pokretnu i nepokretnu imovinu koja je ogromna...
Ja im ne mogu ništa, a nemam više snage, volje ali i novca da im pružim otpor i zaštitim firmu.
Svoje dionice bih prodao jeftino, dao punomoč nekome ko ima volje znanja i snage da se s njima nosi... ili ih nekome, ko bi znao da im se suprostavi, čak poklonio... da ih se riješim i skinem s grbače.
Mogu li političke organizacije, stranke, vjerske zajednice NVO....biti vlasnici dionica privrednog društva...razmišljam da nekome od njih poklinim 50% svojih dionica, a na drugu polovinu dam punomoć za upravljanje...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55579
Joined: 15/12/2008 16:53

#825 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

kmirsad wrote:Imam dionice jedne firme iz Tuzle... moje dioničko učešće u kapitalu te firme je oko 41 %, Na žalost, pored mene su tu i tri PIF-s sa po 15 %... jedan im je vlasnik...dakle ukupno imaju oko 45 %. Preko svojih predstavnika u Skupštini i NO ( dva od tri ), bez ikakvog straha od Boga i drćave, krše Zakon o privrednim društvima, gdje god stignu donose nezakonite odluke, drže poslušnog direktora kojem je mandat istekao več dvije godine, štite ga na svaki moguči način, jer sprovodi njihovu razornu politiku, uništavaju firmu i krčme pokretnu i nepokretnu imovinu koja je ogromna...
Ja im ne mogu ništa, a nemam više snage, volje ali i novca da im pružim otpor i zaštitim firmu.
Svoje dionice bih prodao jeftino, dao punomoč nekome ko ima volje znanja i snage da se s njima nosi... ili ih nekome, ko bi znao da im se suprostavi, čak poklonio... da ih se riješim i skinem s grbače.
Mogu li političke organizacije, stranke, vjerske zajednice NVO....biti vlasnici dionica privrednog društva...razmišljam da nekome od njih poklinim 50% svojih dionica, a na drugu polovinu dam punomoć za upravljanje...
Da li je skupština ikad donosila odluke o povećanju kapitala i slično, na osnovu kojih manjinski dioničar može tražiti otkup u smislu člana 243. ZPD? Ili tužbe u vezi nanošenja štete firmi? Može tu dobar advokat dosta toga iskopati. Naravno, moraš biti spreman da će ti Oslobođenje i TV1 prebrojavati krvna zrnca.
Post Reply