Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#776 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:Poslao.

A evo ako neko hoće da uđe rano u voz.

FREE TOKEN ALERT! Receive FREE EtherBTC! I just registered for the EtherBTC 2018 Airdrop and you can, too! Go to https://etherbtc.io today!
Aaaaaa, i ti promijenio mišljenje. :)
Ja i dalje skeptičan.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#777 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:Poslao.

A evo ako neko hoće da uđe rano u voz.

FREE TOKEN ALERT! Receive FREE EtherBTC! I just registered for the EtherBTC 2018 Airdrop and you can, too! Go to https://etherbtc.io today!
Kad je ovaj izašao?
I ovu kapitalizaciju ne razumijem do kraja. Zašto je broj ograničen? Je l' to zavisi od onoga ko ga izbacuje? Procijeni koliko mu toga treba, pa izbaci ili... Ovaj kapitalizaciju nema nikako :?
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#778 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:
drugi profil wrote:Poslao.

A evo ako neko hoće da uđe rano u voz.

FREE TOKEN ALERT! Receive FREE EtherBTC! I just registered for the EtherBTC 2018 Airdrop and you can, too! Go to https://etherbtc.io today!
Aaaaaa, i ti promijenio mišljenje. :)
Ja i dalje skeptičan.
Ne ulažem ništa. Ovo je start, nešto se množe zaraditi kad počne i to je to. Treba sve iščitati do kraja.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#779 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Nemojte u tu ulagat, to je neka izmišljena valuta, niko je ne spominje :roll: Nema nikakve koristi od nje nego samo zbog imena koliko vidim, mogao sam i ja izmislit neku da se zove CocaColaCoin ili još bolje shiljakCoin da se ljudi navuku na ime, ali nije to to :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#780 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

shiljak wrote:Nemojte u tu ulagat, to je neka izmišljena valuta, niko je ne spominje :roll: Nema nikakve koristi od nje nego samo zbog imena koliko vidim, mogao sam i ja izmislit neku da se zove CocaColaCoin ili još bolje shiljakCoin da se ljudi navuku na ime, ali nije to to :D
Pa nisi mogao čuti kad tek starta od februara. Imas priliku zaraditi nesto registrujuci se i djeleci linkove.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#781 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

drugi profil wrote:
seldzuk wrote:
drugi profil wrote:Poslao.

A evo ako neko hoće da uđe rano u voz.

FREE TOKEN ALERT! Receive FREE EtherBTC! I just registered for the EtherBTC 2018 Airdrop and you can, too! Go to https://etherbtc.io today!
Aaaaaa, i ti promijenio mišljenje. :)
Ja i dalje skeptičan.
Ne ulažem ništa. Ovo je start, nešto se množe zaraditi kad počne i to je to. Treba sve iščitati do kraja.
A registracija sa ETH walletom? Sumnjivo mozda?
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#782 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote:
drugi profil wrote:
Ne ulažem ništa. Ovo je start, nešto se množe zaraditi kad počne i to je to. Treba sve iščitati do kraja.
A registracija sa ETH walletom? Sumnjivo mozda?
Pa čuj sve u vezi s tim mi je sumnjivo. Dok ne dajem pare ili svoje podatke osim neke mail adrese ne sekiram se.
Šta je problem sa ETH walletom?
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#783 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Ma tu nisam nacisto jos... Nije e-mail adresa, nego da im ne dam nesto s ceg mi mogu sta ukrast ako ne znam... :-?
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#784 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote:Ma tu nisam nacisto jos... Nije e-mail adresa, nego da im ne dam nesto s ceg mi mogu sta ukrast ako ne znam... :-?
A to da. Zato sam otvorio novi wallet, prazan.
Sad, moram ovih narednih danima malo procunjat ovo. Dolar po ETHBTC je kurs, ali ne traze novac nego druge kriptovalute i to mi je malo sumnjivo.
Guglao sam broj call centra, registrovan je u Vegasu, nije Tajvan, Singapur i tako ta mjesta.
Ako je real deal, fino je upast rano u ovo.
Last edited by drug_profi on 24/01/2018 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#785 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Pametno... :thumbup:

Moze se imati >1?
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#786 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote:Pametno... :thumbup:

Moze se imati >1?
pa kako kontam veze se samo za mail adresu. Cuvas key na stiku i boli te k.
Samo treba dobro procunjat, jer ako me opuše sa kartice, to je prevara i mogu ih (recimo uslovno) ganjat, a ako mi opusu kriptovalutu, onda ja mogu pjevat borbene, a oni su se ogradili sa uslovima koristenja.
Tako da je oprez potreban, ali da vidim hoce li biti tih besplatnih coina pa da pratimo.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#787 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

drugi profil wrote:
shiljak wrote:Nemojte u tu ulagat, to je neka izmišljena valuta, niko je ne spominje :roll: Nema nikakve koristi od nje nego samo zbog imena koliko vidim, mogao sam i ja izmislit neku da se zove CocaColaCoin ili još bolje shiljakCoin da se ljudi navuku na ime, ali nije to to :D
Pa nisi mogao čuti kad tek starta od februara. Imas priliku zaraditi nesto registrujuci se i djeleci linkove.
Svaki mjesec imaš takvih novih valuta na hiljade, zašto bi baš ta bila dobra u odnosu na sve ostale? :P
Imas priliku zaraditi što ćeš dijeliti linkove - to je još gore, znači možda je to prevarantska valuta ali ti želiš da učestvuješ u prevari tako što ćeš malo zaraditi novca na reklamiranju te lažne valute :-D Znači ni taj što ju je napravio ne vjeruje u nju čim neće da uloži ni dolar za njenu promociju, nego da ti reklamiraš njihovu valutu preko linkova :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#788 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ha čuj, ja polazim od toga da je to sve prevara, ali dok ne daješ novac za nju ne možeš ni izgubiti. kad je riječ o kriptovalutama to je sve hava!
I ti sam trgujući time kupuješ i prodaješ nekome zrak. neko će na kraju doboro izgubiti da bi neko dobro dobio, jer je to jednostavno taj proces.
I onaj što izgubi će reći da je prevaren, a onaj što dobije će reći da je pametno investirao.

kad kupuješ udjele u kompanijama, onda se možeš zvati investitorom- kad se baviš kriptovalutama, onda si samo špekulant.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#789 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Iza svake kripto valute stoji neko, tako da naziv te valute možeš posmatrat kao kompaniju, a umjesto kupovine dionica kupiš tu kripto valutu. Razlika između valuta postoji, isto kao što postoji razlika između kompanija koje se bave istim stvarima, ili razlika jer se bave različitim stvarima. Kod kripto valute se gleda tehnologija koja stoji iza i zašto bi se mogla koristiti, isto kao što kod kompanje gledaš čime se bave i kako im ide i gdje bi mogli bit kroz par godina :-D Što više ljudi podržava kompaniju više vrijedi i više je poznata i predvidiva, za razliku od neke nove koja tek treba da nastane a ne znaš ništa o njoj :-D
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#790 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

shiljak wrote:Iza svake kripto valute stoji neko, tako da naziv te valute možeš posmatrat kao kompaniju, a umjesto kupovine dionica kupiš tu kripto valutu. Razlika između valuta postoji, isto kao što postoji razlika između kompanija koje se bave istim stvarima, ili razlika jer se bave različitim stvarima. Kod kripto valute se gleda tehnologija koja stoji iza i zašto bi se mogla koristiti, isto kao što kod kompanje gledaš čime se bave i kako im ide i gdje bi mogli bit kroz par godina :-D Što više ljudi podržava kompaniju više vrijedi i više je predvidiva, za razliku od neke nove koja tek treba da nastane a ne znaš ništa o njoj :-D
Nemoj se šaliti, kolika je imovina tih kompanija, koliki promet ostvaruju, dobit, .. nijedno ime nije garancija za uspjeh posebno kada sav taj novac koji se prometuje realno ne povećava vrijednost ni jedne od tih "Kompanija".
To bi bilo isto da Warren Buffett osnuje neku komaniju XYZ sa osnivačkim kapitalom od 50.000 $ i podjeli to u 5.000.000 dionica i onda proda 51% dionice po 1000 $. Nije više većinski i ne snosi odgovornost za kompaniju a u džepu 2,5 milijardi $.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#791 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

:)
Last edited by shiljak on 28/01/2018 13:27, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#792 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Sve su to samo štamparije digitalnog novca i ništa više od toga.
Ni ovo nije tačno:
"Startup kompanije mogu tražiti investitore bez da imaju ikakvu zaradu, i to bi bili probližno isto ko kad kupiš kripto valutu koja još ne postoji."

Kad uložiš novac u startup firmu onda taj novac ide na račun firme, jer je to novac koji je firmi bio potreban za razvoj.
Kada uložiš u kriptovalutu, taj novac ne ide na račun firme koja je izdala kriptovalutu nego u džep onog ko je emitovao ili kupio ranije.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#793 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

otišli u offtopic, tema za kripto valute je na temi bitcoins-t146863.html
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#794 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Jedan ekstremni primjer šta se može na berzi. Dionica Sunny Optical Technology Group iz Kine je prije 7-8 godina vrijedila 0,018 eura. Da je neko od nas bio toliko informisan da tada ulozi 10 eura i proda je po najvisoj prosle godine, sada bi u dzepu imao 9222 eura.
https://www.bloomberg.com/quote/2382:HK
Kliknite na opciju 5y na kvotama. Na Teletraderu ima za duzi period.
Neki joj predvidjaju i dalji rast, ali to je vjerovatno samo prognoza.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#795 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Dva sajta koja u zadnje vrijeme pratim:
investopedia.com
stockopedia.com
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#796 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Dionica Wizz Air Holdinga ima lijepu krivulju:
https://www.bloomberg.com/quote/WIZZ:LN
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#797 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

U kakvom je stanju ova firma?
https://www.akta.ba/kapital/ponovna-pon ... -dvi/86221
Ponuđena cijena za skoro cijelu firmu 34 i po hiljade maraka.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#798 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... ol/EDVIRK1
Imaš finansijske izvještaje na desnoj strani pa pogledaj koliko dionica vrijedi,.. knjigovodstveno, šta ima od imovine,..itd.
Evo ja nisam ništa ni pogledao a dao bi na neviđeno tri puta više. :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#799 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Pa samo reference te firme iz proslosti vrijede i vise od toga...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#800 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Ci-Nick wrote:http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... ol/EDVIRK1
Imaš finansijske izvještaje na desnoj strani pa pogledaj koliko dionica vrijedi,.. knjigovodstveno, šta ima od imovine,..itd.
Evo ja nisam ništa ni pogledao a dao bi na neviđeno tri puta više. :roll:
Nisam ekonomista pa još dobro ne kontam ove izvještaje. Kapital je svakako privatni, pa ako dioničari pristanu biće preuzimanje.

Pola miliona trgovanja dionicama Elektroprvirede danas.
Post Reply