Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#751 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

shiljak wrote:Moraš neke osnove znati, to što si rekao ne stoji. Jer čitavu prošlu godinu je rastao, a gledajći kratke periode kao mjesec-dva, istina dešavalo se da padne kao što je i sad pao, ali takav mu je rast. Ne znači ni da je super odma danas uložit, ali već za par dana/sedmica, a pogotovo za mjesec-dva ćeš sigurno znati stanje i da li je pravi trenutak uložiti. Također ne govorim da moraš u bitcoin uložiti, ima raznih valuta.
U vezi tvog komentara, ako je neko uložio prije 20 dana, izgubio je 30%, a do kraja godine će možda zaraditi 10 puta od uloženog
Ima tu mnogo toga što se treba znati, a prije svega šta stoji iza te vrijednosti. Koliko znamo, osim potražnje i pohlepe ništa drugo.
Dakle rast se može prognozirati isto kao i pad.
Ja nikad nikome ne bih savjetovao da kupuje kriptovalute kao ulaganje, već samo kao kratkoročnu špekulaciju uz veliki rizik.

Neke ljude treba slušati kad je riječ o berzama:
Warren Buffet: "It doesn't make sense. This thing is not regulated. It's not under control. It's not under the supervision [of] any...United States Federal Reserve or any other central bank. I don't believe in this whole thing at all. I think it's going to implode."
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#752 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

drugi profil wrote:
shiljak wrote:Moraš neke osnove znati, to što si rekao ne stoji. Jer čitavu prošlu godinu je rastao, a gledajći kratke periode kao mjesec-dva, istina dešavalo se da padne kao što je i sad pao, ali takav mu je rast. Ne znači ni da je super odma danas uložit, ali već za par dana/sedmica, a pogotovo za mjesec-dva ćeš sigurno znati stanje i da li je pravi trenutak uložiti. Također ne govorim da moraš u bitcoin uložiti, ima raznih valuta.
U vezi tvog komentara, ako je neko uložio prije 20 dana, izgubio je 30%, a do kraja godine će možda zaraditi 10 puta od uloženog
Ima tu mnogo toga što se treba znati, a prije svega šta stoji iza te vrijednosti. Koliko znamo, osim potražnje i pohlepe ništa drugo.
Dakle rast se može prognozirati isto kao i pad.
Ja nikad nikome ne bih savjetovao da kupuje kriptovalute kao ulaganje, već samo kao kratkoročnu špekulaciju uz veliki rizik.
Nemaju ni novčanice vrijednost, a zlato ima. Iza kripto valuta stoji nešto, pitaj na forumu drugom ne bi ovdje da diskutujem :D
U razmin državama je to odbreno i ljudi ulažu svoj novac. Druge firme isto koriste tu tehnologiju, pa čak i banke.
Što se tiče rizika, uložiš nešto što ti nije žao. Recimo 100 KM ko je uložio prošle godine, sad bi imao 2.000 KM. Tako da bi od ove godine krenuo od 2.000 KM i mogućnost da zaradiš do kraja godine 20.0000 KM ili više, a ako bi palo izgubiš tih 100 KM :-D Znači prevelik je dobitak da se ne uloži ništa samo zato što bi se moglo izgubit :-D

Mnogi su tako pričali ko Warren Buffet i to pričaju svake godine više puta zadnjih 5 godina, a najviše kad tek padne nakon velikog rasta i onda mediji počnu da pišu članke (isto kao što pišu kad počne rasti). Ima i drugih ljudi kao što je on koji vide budućnost a ne propast, kao što je Bill Gates, Richard Branson
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#753 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote: ...
Kakve logike ima da INA prvo nudi Federaciji da otkupi njen dio Energopetrola po cijeni od 2,5 KM po dionici, a onda pravi emisiju novih dionica po cijeni od 12,5 KM? Što kažeš, ovo kod nas ništa nije logično. Mislim da su najbolji dani Energopetrola prošli. Kod nas je narod tu prodaju dobro upamtio. Sad se puno više toči na Hifi i drugim privatnim pumpama.
https://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view ... u-dionica-
Moderacija na invest.ba mi jos ne odgovara na prijavu...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#754 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Evo neko napisao na drugoj temi da u mojoj banci kupuje stane dionice?
mO k3 wrote:
almir90 wrote:
mO k3 wrote:Dobro jutro drugari :)
U kakve dionice inače ulažeš, ako nije tajna (nije bitno koliko si uložio, već samo kompanije)? Trguješ li online preko neke platforme ili koristiš klasičnog brokera?
online preko moje banke mozes slobodno znati nemam sta da krijem

imam apple , bmw , barrick gold , do skora sam imao Bet at Home , ali sam ih prodao sa guboitkom od 8% jer mi je drug rekao da bi mogle pasti na 80 €, imam ETF-s gdje mjesecno sparam po 50 euro na svaki , onda uletio sam upravo cisto spekulativno na Steinhoff dionice tu sam u plusu 33% sada stoje na 0,51 prosjek 0,44 ili tako nesto posto sam kupio vise transi na 0,30 pa na 0,60 pa sam prodao polovicu na 0,56 pa sam za tu polovicu kada su pale kupio na 0,41 ako se ne varam nadam se da ce u sljedecih par dana da idu prema 1,20
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#755 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

@shiljak vani sam ...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#756 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

shiljak wrote:Evo neko napisao na drugoj temi da u mojoj banci kupuje stane dionice?
mO k3 wrote:
almir90 wrote:...

U kakve dionice inače ulažeš, ako nije tajna (nije bitno koliko si uložio, već samo kompanije)? Trguješ li online preko neke platforme ili koristiš klasičnog brokera?
online preko moje banke mozes slobodno znati nemam sta da krijem

imam apple , bmw , barrick gold , do skora sam imao Bet at Home , ali sam ih prodao sa guboitkom od 8% jer mi je drug rekao da bi mogle pasti na 80 €, imam ETF-s gdje mjesecno sparam po 50 euro na svaki , onda uletio sam upravo cisto spekulativno na Steinhoff dionice tu sam u plusu 33% sada stoje na 0,51 prosjek 0,44 ili tako nesto posto sam kupio vise transi na 0,30 pa na 0,60 pa sam prodao polovicu na 0,56 pa sam za tu polovicu kada su pale kupio na 0,41 ako se ne varam nadam se da ce u sljedecih par dana da idu prema 1,20
Moze se i preko Raiffeisena.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#757 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

mO k3, aha nisam skoto :D
seldzuk jel baš može iz BiH? Je li ima kakve provizije itd i je li baš imaš dionicu ili nešto drugo
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#758 Re: dionice, kupovina itd.

Post by almir90 »

Koliko sam upratio Raiffeisen nema trading platformu, već klasično trgovanje putem telefona ili email-a. Meni je to bezveze, da nema mogućnosti da sam odlučujem u bilo kojem trenutku kada želim kupiti ili prodati nešto.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#759 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Ma meni to nije važno, jer sam mislio samo da kupim i da mi stoji viška para. Recimo kao google, konstantno raste svake godine
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#760 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Najgluplje je uletit sa parama u nesto sto ti je neko preporucio, a da ti nemas pojma o cemu se radi i kako funkcionise.
I ko je reko? Reko Zeko.
Kriptovalute su rizicno ulaganje i slazem se da je ok uletiti sa manjom sumom pa vidjet gdje ce te odvesti, ali mislim najiskrenije da je voz za BC prosao. Etherion mozda, ili neke druge, ali covjek prvo mora razumjeti sta je i kako je, da bi mogao znati do kad i koliko.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#761 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

shiljak wrote:mO k3, aha nisam skoto :D
seldzuk jel baš može iz BiH? Je li ima kakve provizije itd i je li baš imaš dionicu ili nešto drugo
Nemam nista, ali sam se raspitivao kod njih. Ima tarifa, manja je za HR, SRB, CG, SLO i Austriju. Mora se napraviti i ugovor o skrbnistvu. Moze se kupovati i prodavati sa berza po cijeloj Evropi, u Japanu, Australiji, na Nasdaqu, u Hong Kongu, Turskoj... Napisi im mejl na investicijsko.bankarstvo pa ce ti poslati sve tarife.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#762 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

https://www.fokus.ba/biznis/ujedinjavan ... 17/985605/
Ovo bi trebalo predstavljati korak naprijed, povelik... valjda.
Sajt: http://www.see-link.net
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#763 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

drugi profil wrote:Najgluplje je uletit sa parama u nesto sto ti je neko preporucio, a da ti nemas pojma o cemu se radi i kako funkcionise.
I ko je reko? Reko Zeko.
Kriptovalute su rizicno ulaganje i slazem se da je ok uletiti sa manjom sumom pa vidjet gdje ce te odvesti, ali mislim najiskrenije da je voz za BC prosao. Etherion mozda, ili neke druge, ali covjek prvo mora razumjeti sta je i kako je, da bi mogao znati do kad i koliko.
Slažem se, ne treba niko uletit ako se ne razumije, ali ako ne probaš nećeš ni upratit, tako sam ja počeo :-D Ima par caka samo koje svako može naučit, a padovi i rast se vrlo brzo dešavaju (npr sedmično, mjesečno) i ima neki pattern jednostavni, tako da se dosta brže nauči nego recimo dionice gdje moraš čekati par mjeseci ili godina da bi nešto prodao ili kupio, pa za pola godine možeš biti pro jer se već izdešavaju razne stvari do tad :D
Ali najbolje je da se ne raspravljamo ovdje jer ide u off topic, ima tema ona bitcoin što sam ranije postavio link
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#764 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

seldzuk wrote:https://www.fokus.ba/biznis/ujedinjavan ... 17/985605/
Ovo bi trebalo predstavljati korak naprijed, povelik... valjda.
Sajt: http://www.see-link.net
Koliko sam skonto, ovaj SEE link povezuje brokere domaće da mogu raditi sa Nasdaqu i slično? I koliko vidim tek su krenuli 2017 godine, da je to još novo
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#765 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

shiljak wrote:
seldzuk wrote:https://www.fokus.ba/biznis/ujedinjavan ... 17/985605/
Ovo bi trebalo predstavljati korak naprijed, povelik... valjda.
Sajt: http://www.see-link.net
Koliko sam skonto, ovaj SEE link povezuje brokere domaće da mogu raditi sa Nasdaqu i slično? I koliko vidim tek su krenuli 2017 godine, da je to još novo
Ovo je podrzano od strane EBRD-a. Uvezivanje balkanskih berzi.
tripple_dubble
Posts: 241
Joined: 29/10/2017 19:42

#766 Re: dionice, kupovina itd.

Post by tripple_dubble »

Imam jedno pitanje, mozda mi neko moze pomoci :D Ako nije na pravom mjestu, ignorisite - al' kontam, znate vise od mene sigurno.

Je li praksa/dozvoljeno biti ujedno predsjednik nadzornog odbora fonda i direktor firme koja kupuje dionice tog fonda i postaje ujedno vecinski vlasnik?
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#767 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

tripple_dubble wrote:Imam jedno pitanje, mozda mi neko moze pomoci :D Ako nije na pravom mjestu, ignorisite - al' kontam, znate vise od mene sigurno.

Je li praksa/dozvoljeno biti ujedno predsjednik nadzornog odbora fonda i direktor firme koja kupuje dionice tog fonda i postaje ujedno vecinski vlasnik?
Nadzorni odbor po pravilu biraju vlasnici dionica. Ako je pravno lice vlasnik dionica fonda u dovoljnom procentu u praksi ima člana NO. Ako je najveći dioničar onda je i praksa da on bude predsjednik NO. Niko Postojećem dioničaru ne brani da povećava udio, tako da mislim da nema problema da dioničar (pravno lice) povećava vlasništvo nad fondom.
Sukob interesa bi bio da se ide u suprotnom pravcu, da takav fond kupuje dionice firme čiji je direktor predsjednik NO fonda.
tripple_dubble
Posts: 241
Joined: 29/10/2017 19:42

#768 Re: dionice, kupovina itd.

Post by tripple_dubble »

drugi profil wrote:
tripple_dubble wrote:Imam jedno pitanje, mozda mi neko moze pomoci :D Ako nije na pravom mjestu, ignorisite - al' kontam, znate vise od mene sigurno.

Je li praksa/dozvoljeno biti ujedno predsjednik nadzornog odbora fonda i direktor firme koja kupuje dionice tog fonda i postaje ujedno vecinski vlasnik?
Nadzorni odbor po pravilu biraju vlasnici dionica. Ako je pravno lice vlasnik dionica fonda u dovoljnom procentu u praksi ima člana NO. Ako je najveći dioničar onda je i praksa da on bude predsjednik NO. Niko Postojećem dioničaru ne brani da povećava udio, tako da mislim da nema problema da dioničar (pravno lice) povećava vlasništvo nad fondom.
Sukob interesa bi bio da se ide u suprotnom pravcu, da takav fond kupuje dionice firme čiji je direktor predsjednik NO fonda.
A koja je poneta prodavanja svojih dionica sam sebi? Mislim, dionicar je prodao dionice investitoru ciji je opet on direktor (to naravno nije vidjljivo na prvi pogled) pa ih naknadno, jako brzo nakon toga, prodao trecem pravnom licu po 2,5 x vecoj cijeni. Prva dva drutsva su naravno registrovana u EU zemlji poznatoj po osnivanju kompanija preko interneta i neobavezi placanja poreza itd. :-D

Kontam da nije bas zabranjeno, ali mi smrdi. I sad kontam koliko je pametno investirati u takav fond - u laickoj sam dilemi :D
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#769 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Pa obicno su takvi fondovi i pravljeni za skrivanje puta transakcijama izmedju X i Y lica, umetanjem raznih Z, H, D, M, P, D, Q lica...

Nije SCC Bakirov, nego je Al-Shiidi-jev... Grupacije... A hajd ga saznaj ko je vlasnik , kako i koliko te Grupacije... :run:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#770 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Zna li 'ko zašto Elektroprivreda raste? Izvještaj o poslovanju će brzo, a negativan je...
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#771 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Kolki je promet ? Neko dize cijenu manjim kolicinama u navlakusi ?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#772 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drndalo wrote:Kolki je promet ? Neko dize cijenu manjim kolicinama u navlakusi ?
Nije velik.
Može biti i korekcija cijene. Ova od 7,45 je bila stvarno preniska.
Čitava EPBiH 235 miliona.
Nego kontam, može li se čovjek pouzdati u to da se vrati bar na prosjek od prije dvije godine?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#773 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

seldzuk wrote:
drndalo wrote:Kolki je promet ? Neko dize cijenu manjim kolicinama u navlakusi ?
Nije velik.
Može biti i korekcija cijene. Ova od 7,45 je bila stvarno preniska.
Čitava EPBiH 235 miliona.
Nego kontam, može li se čovjek pouzdati u to da se vrati bar na prosjek od prije dvije godine?
I to što kažeš... Zadnja trgovina na Teletraderu 10.00(300 komada). Prije toga bid i ask identični: 10.00
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#774 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:...
Možeš li mi poslati neki kontakt na pp... mejl, ako ne može ništa drugo. Da te kontaktiram ponekad. Ne mislim tušit'. :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#775 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Poslao.

A evo ako neko hoće da uđe rano u voz.

FREE TOKEN ALERT! Receive FREE EtherBTC! I just registered for the EtherBTC 2018 Airdrop and you can, too! Go to https://etherbtc.io today!
Post Reply