Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#726 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Jel mogu ogrniciti isplatu malim dionicarima ? A velikim isplatiti...? Ne bi trebalo da more...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#727 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drndalo wrote:Jel mogu ogrniciti isplatu malim dionicarima ? A velikim isplatiti...? Ne bi trebalo da more...
Bili su nejasni oko toga kada je Vlada FBiH uzela 90 miliona...
https://www.klix.ba/biznis/zaimovic-pro ... /170829030
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#728 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote:Jel mogu ogrniciti isplatu malim dionicarima ? A velikim isplatiti...? Ne bi trebalo da more...
Ne, ali postoje drugi nacini izvlacenja dobiti. Npr kupovinom trezorskih zapisa ili obveznica. Ako imaju vecinu u skupstini mogu to provuci, medjutim mislim da ima i tu pravni lijek.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#729 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:
drndalo wrote:Jel mogu ogrniciti isplatu malim dionicarima ? A velikim isplatiti...? Ne bi trebalo da more...
Bili su nejasni oko toga kada je Vlada FBiH uzela 90 miliona...
https://www.klix.ba/biznis/zaimovic-pro ... /170829030
Pa imali su namjeru nekako to izvuci da ne daju malim, ali zakonski je tesko provedivo. Tako da to jos nije isplaceno niti izglasano.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#730 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote:
drugi profil wrote:...
Jedno pitanje:
Daje li dividende iko osim Bosnalijeka, Elektroprivrede i BH Telecoma (mada je pitanje hoće li je biti ove godine za male dioničare)?
Daje jos cementara Kakanj, od ovih dostupnih za kupnju. Ima dosta d.d. koja isplacuju jake dividende, ali tu nema dionica u slabim rukama. BSO npr. To su drustva sa malim brojem dionicara i te dionice skoro nikad ne zavrse na slobodnom trzistu. Uglavnom se oni izmedju sebe refenaju.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#731 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:
seldzuk wrote:
drugi profil wrote:...
Jedno pitanje:
Daje li dividende iko osim Bosnalijeka, Elektroprivrede i BH Telecoma (mada je pitanje hoće li je biti ove godine za male dioničare)?
Daje jos cementara Kakanj, od ovih dostupnih za kupnju. Ima dosta d.d. koja isplacuju jake dividende, ali tu nema dionica u slabim rukama. BSO npr. To su drustva sa malim brojem dionicara i te dionice skoro nikad ne zavrse na slobodnom trzistu. Uglavnom se oni izmedju sebe refenaju.
Skužio sam to čačkajući po internetu... npr. Hotel Bristol je d.d., ali nije uvršten na berzu.
Cementara dividendu krije ko zmija noge, jedva nađoh.
Na Zagrebačkoj berzi sve transparentno. Kod nas trebaš obigrat' po' interneta da skontaš...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#732 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:
seldzuk wrote:
drugi profil wrote:...
Jedno pitanje:
Daje li dividende iko osim Bosnalijeka, Elektroprivrede i BH Telecoma (mada je pitanje hoće li je biti ove godine za male dioničare)?
Daje jos cementara Kakanj, od ovih dostupnih za kupnju. Ima dosta d.d. koja isplacuju jake dividende, ali tu nema dionica u slabim rukama. BSO npr. To su drustva sa malim brojem dionicara i te dionice skoro nikad ne zavrse na slobodnom trzistu. Uglavnom se oni izmedju sebe refenaju.
Može li na pp?...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#733 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Raiffeisen nudi uslugu kupovine na stranim berzama, UniCredit nema brokerske usluge nikako.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#734 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

seldzuk wrote:
drugi profil wrote:
seldzuk wrote: Jedno pitanje:
Daje li dividende iko osim Bosnalijeka, Elektroprivrede i BH Telecoma (mada je pitanje hoće li je biti ove godine za male dioničare)?
Daje jos cementara Kakanj, od ovih dostupnih za kupnju. Ima dosta d.d. koja isplacuju jake dividende, ali tu nema dionica u slabim rukama. BSO npr. To su drustva sa malim brojem dionicara i te dionice skoro nikad ne zavrse na slobodnom trzistu. Uglavnom se oni izmedju sebe refenaju.
Može li na pp?...
Ne m're jope. Blokiro si...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#735 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:
seldzuk wrote:
drugi profil wrote:...
Jedno pitanje:
Daje li dividende iko osim Bosnalijeka, Elektroprivrede i BH Telecoma (mada je pitanje hoće li je biti ove godine za male dioničare)?
Daje jos cementara Kakanj, od ovih dostupnih za kupnju. Ima dosta d.d. koja isplacuju jake dividende, ali tu nema dionica u slabim rukama. BSO npr. To su drustva sa malim brojem dionicara i te dionice skoro nikad ne zavrse na slobodnom trzistu. Uglavnom se oni izmedju sebe refenaju.
Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
P.S. Jesi li broker ili samo investitor?
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#736 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

seldzuk wrote: Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
P.S. Jesi li broker ili samo investitor?
Na to dvoje nemam nikakav savjet da ti dam. mtel isplacuje dividende, ali im je biznis u padu. Ne znam koliko je rizicno ici u to.
Banovici su u sakama halke. ne bih se mjesao. Ne pratim.
I samo investiram. Ali SASE je lazna berza i tu se mozes samo naci ako upoznas metode rada gospodara igre, pa da se usput malo prislonis.
Opet ti kazem, nemoj ulagati svoj novac na savjete drugih.
Sam istrazi, nadji argumente zasto bi ulozio negdje i onda se posavjetuj da li si u pravu. Ne idi u dionice koje ti neko preporucuje, ako ti nisu bile u tvojoj analizi. A analiza opet na SASE ne znaci nista.
Koliko mislis zaraditi kratkorocno ili dugorocno?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#737 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:
seldzuk wrote: Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
P.S. Jesi li broker ili samo investitor?
Na to dvoje nemam nikakav savjet da ti dam. mtel isplacuje dividende, ali im je biznis u padu. Ne znam koliko je rizicno ici u to.
Banovici su u sakama halke. ne bih se mjesao. Ne pratim.
I samo investiram. Ali SASE je lazna berza i tu se mozes samo naci ako upoznas metode rada gospodara igre, pa da se usput malo prislonis.
Opet ti kazem, nemoj ulagati svoj novac na savjete drugih.
Sam istrazi, nadji argumente zasto bi ulozio negdje i onda se posavjetuj da li si u pravu. Ne idi u dionice koje ti neko preporucuje, ako ti nisu bile u tvojoj analizi. A analiza opet na SASE ne znaci nista.
Koliko mislis zaraditi kratkorocno ili dugorocno?
Hocu prvo da probam kratkorocno pa onda na dugorocno.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#738 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

imas vrlo ozbiljan forum.invest.ba
Mozes tamo malo iscitati postove, upitati, itd.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#739 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

drugi profil wrote:imas vrlo ozbiljan forum.invest.ba
Mozes tamo malo iscitati postove, upitati, itd.
Thnx još jednom. :)
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#740 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

seldzuk wrote: Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
TLKM je trenutno na 1,04 i sigurno da bi se isplatilo kupiti.
Dobit jeste u padu ali i to negdje mora stati. Prije ili kasnije će Telekom Srbije na prodaju a sa njim i većinski paket Mtela.
Trenutni prinos od dividende je oko 12% tržišne cijene.
Ono što je po meni najbolje je upravo Cementara Kakanj. Zašto, u zadnjih 8 godina koliko imam njihove dionice dividenda se kretala između 1,00 KM i 2,93 KM. U prosjeku je to bilo oko 2,00 KM.
Dakle dobio sam dividende u 8 godina oko 16 KM. Cijena je stabilna i uglavnom se kreće oko 24 KM prije dividende i 22 KM poslije dividende.
Akcize su usvojene očekuje se intenzivnija gradnja autoputeva. Dakle u narednih 5 do 7 godina će Cementara Kakanj imati sigurno dobro poslovanje. Minimalno na nivou ove i prošle godine a to je dividenda od 1,80 do 2,00 KM.
Naravno uz sve navedeno ostaje ono što reče dugi profil. Svako sam odlučuje i odgovara za svoje investicije.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#741 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Ci-Nick wrote:
seldzuk wrote: Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
TLKM je trenutno na 1,04 i sigurno da bi se isplatilo kupiti.
Dobit jeste u padu ali i to negdje mora stati. Prije ili kasnije će Telekom Srbije na prodaju a sa njim i većinski paket Mtela.
Trenutni prinos od dividende je oko 12% tržišne cijene.
Ono što je po meni najbolje je upravo Cementara Kakanj. Zašto, u zadnjih 8 godina koliko imam njihove dionice dividenda se kretala između 1,00 KM i 2,93 KM. U prosjeku je to bilo oko 2,00 KM.
Dakle dobio sam dividende u 8 godina oko 16 KM. Cijena je stabilna i uglavnom se kreće oko 24 KM prije dividende i 22 KM poslije dividende.
Akcize su usvojene očekuje se intenzivnija gradnja autoputeva. Dakle u narednih 5 do 7 godina će Cementara Kakanj imati sigurno dobro poslovanje. Minimalno na nivou ove i prošle godine a to je dividenda od 1,80 do 2,00 KM.
Naravno uz sve navedeno ostaje ono što reče dugi profil. Svako sam odlučuje i odgovara za svoje investicije.
Jedna od najboljih opcija na našoj berzi. Tek sinoć skontah u nekom od izvještaja da je i Zenička mljekara dala 57 feninga dividende prošle godine. Samo što se tom dionicom slabo trguje.
Koliki su troškovi za kupovinu na BLSE i daju li njihovi brokeri mogućnost da se posao odrađuje poštom. Ko će klapnut do BL?!
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#742 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Koja je definitivna za dividendu BH Telecoma? Ima ili nema dividende...
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#743 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

seldzuk wrote:
Ci-Nick wrote:
seldzuk wrote: Može li se šta na razlici cijene RMUBR? I šta misliš o TLKM-R-A na BL?
TLKM je trenutno na 1,04 i sigurno da bi se isplatilo kupiti.
Dobit jeste u padu ali i to negdje mora stati. Prije ili kasnije će Telekom Srbije na prodaju a sa njim i većinski paket Mtela.
Trenutni prinos od dividende je oko 12% tržišne cijene.
Ono što je po meni najbolje je upravo Cementara Kakanj. Zašto, u zadnjih 8 godina koliko imam njihove dionice dividenda se kretala između 1,00 KM i 2,93 KM. U prosjeku je to bilo oko 2,00 KM.
Dakle dobio sam dividende u 8 godina oko 16 KM. Cijena je stabilna i uglavnom se kreće oko 24 KM prije dividende i 22 KM poslije dividende.
Akcize su usvojene očekuje se intenzivnija gradnja autoputeva. Dakle u narednih 5 do 7 godina će Cementara Kakanj imati sigurno dobro poslovanje. Minimalno na nivou ove i prošle godine a to je dividenda od 1,80 do 2,00 KM.
Naravno uz sve navedeno ostaje ono što reče dugi profil. Svako sam odlučuje i odgovara za svoje investicije.
Jedna od najboljih opcija na našoj berzi. Tek sinoć skontah u nekom od izvještaja da je i Zenička mljekara dala 57 feninga dividende prošle godine. Samo što se tom dionicom slabo trguje.
Koliki su troškovi za kupovinu na BLSE i daju li njihovi brokeri mogućnost da se posao odrađuje poštom. Ko će klapnut do BL?!
Ja trgujem preko Raiffeisen Capital
https://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view ... en-capital
Imaš ovdje broj telefona nazovi pa se dogovorite. Trebat ćeš otići negdje do raiffeisen banke da preko njih potpišeš ugovor a onda kupovinu i prodaju možeš raditi mailom.
Opet napominjem, imam dionice i Mtela i BH Telekoma i Cementare Kakanj i da bi meni bila prva opcija Cementara Kakanj.
ZIM je solidan ali nema dionica u prodaji. Sve ove trgovine su dogovorene.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#744 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

seldzuk wrote:Koja je definitivna za dividendu BH Telecoma? Ima ili nema dividende...
Ništa se još ne zna. Redovna će sigurno biti oko 1,00 KM a da li će biti i ove vanredne dividende ili će i to ići uz redovnu dividendu ili neće ići nikako,.. to se još ne zna, ili bar mi mali dioničari ne znamo.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#745 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Ci-Nick wrote:
seldzuk wrote:Koja je definitivna za dividendu BH Telecoma? Ima ili nema dividende...
Ništa se još ne zna. Redovna će sigurno biti oko 1,00 KM a da li će biti i ove vanredne dividende ili će i to ići uz redovnu dividendu ili neće ići nikako,.. to se još ne zna, ili bar mi mali dioničari ne znamo.
Je li to prvi put da se spominje vanredna? Nesto nisam cuo do sada.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#746 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

seldzuk wrote:
Ci-Nick wrote:
seldzuk wrote:Koja je definitivna za dividendu BH Telecoma? Ima ili nema dividende...
Ništa se još ne zna. Redovna će sigurno biti oko 1,00 KM a da li će biti i ove vanredne dividende ili će i to ići uz redovnu dividendu ili neće ići nikako,.. to se još ne zna, ili bar mi mali dioničari ne znamo.
Je li to prvi put da se spominje vanredna? Nesto nisam cuo do sada.
https://www.hayat.ba/vijest.php?id=85493
"Pored spomenutih 90, dodatnih 10 miliona maraka bit će podijeljeno dioničarima kroz dividende."

Naravno, direktor se nije dobro izrazio, jer bi i ovih 90 miliona bilo isplaćeno kroz dividendu.
Svakom prema njegovom udjelu, većinskom 90% a malim dioničarima 10%.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#747 Re: dionice, kupovina itd.

Post by seldzuk »

Šta su troškovi Komisije za vrijednosne papire i berze pri kupoprodaji dionica? Izdavanje RVP certifikata je 5 KM, je li tako...
Hvala unaprijed :)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#748 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Trenutno po svemu sudeći najbolje je ulagati u kripto valute :D
Prvo podžrava BiH, za razliku od stranih dionica gdje ništa ne podžrava. Drugo nema provizija velikih i ne mora se čekat par godina da se zaradi :D
Statistički gledano, ko je na početku 2017 godine uložio neki novac, danas bi imao dvadeset puta više :-D

Evo ima i tema na klixu bitcoins-t146863.html
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#749 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

shiljak wrote:Trenutno po svemu sudeći najbolje je ulagati u kripto valute :D
Prvo podžrava BiH, za razliku od stranih dionica gdje ništa ne podžrava. Drugo nema provizija velikih i ne mora se čekat par godina da se zaradi :D
Statistički gledano, ko je na početku 2017 godine uložio neki novac, danas bi imao dvadeset puta više :-D

Evo ima i tema na klixu bitcoins-t146863.html
Također ko je uložio prije mjesec dana u BC, danas ima 25-30 % manje.
I nije tačno da nema provizija.
Kripto valute su hava.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#750 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Moraš neke osnove znati, to što si rekao ne stoji. Prvo ne preporučuje se nikom da nešto kupuje dok konstantno raste, sačeka se da malo padne pa da kupiš jeftinije, a i da nije prošle godine bilo kad osim zadnja dva mjeseca, bio bi u plusu. Čitavu prošlu godinu je rastao, a gledajći kratke periode kao mjesec-dva, istina dešavalo se da padne kao što je i sad pao, ali takav mu je rast, ne može rasti bez pada. Ne znači ni da je super odma danas uložit, ali već za par dana/sedmica, a pogotovo za mjesec-dva ćeš sigurno znati stanje i da li je pravi trenutak uložiti. Također ne govorim da moraš u bitcoin uložiti, ima raznih valuta.
U vezi tvog komentara, ako je neko uložio prije 20 dana, izgubio je 30%, a do kraja godine će možda zaraditi 10 puta od uloženog
Last edited by shiljak on 21/01/2018 01:30, edited 1 time in total.
Post Reply