Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#51 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

shiljak wrote:@Ricken jel ta "stednja" zapravo orocenje novca u banci
Da
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#52 dionice, kupovina itd.

Post by BornInHell »

Dali ste razmisljali o ulganju u obaveznice tkz "bonds" rizik je mnogo manji nego ulagati u dionice a vecinom je veca kamata nego na stednoj knjizici. Neznam da li u BiH postoje fondovi koji se bave tim obikom ulaganja?


Klix SUX SaX for Life!!!
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#53 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

graditelj wrote:
E&E wrote:Pitanje za iskusne investitore... Gdje uloziti 50.000KM i imati godisnju dividendu vrijednosti 8-10% od ulozene glavnice?
Pošto se ne ispunjavam tvoj uslov da bi ti ponudio odgovor, postavću ti pitanje: Zašto ne uložiš u štednju u npr. Mojoj banci" po 6%, ako ti je isključivi cilj dividenda od 8-10%?
Koja je to banka? procredit, unicredit i raiffeisen nude najvise oko 4-4.5%?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#54 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Pa "Moja banka", tako se zove :D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#55 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

To ti je bivsa FIMA banka, dokapitalizirana valjda od ASA-Prevent grupacije, nakon cega je koliko se sjecam iz vijesti ova grupacija bila 52% vlasnik... Dal' se sta u medjuvremenu mijenjalo, ne znam, ali vidim da su "dodali gas"...
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#56 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ekseks »

graditelj wrote:Srozale su se cijene mnogih kompanija, (gotovo svih) tako da to nebi trebao bit reper kod izbora koju dionicu kupiti. Opet Energoinvest je Energoinvest puna usta kad kažeš, ali imaju oni svojih problema jako puno, još uvjek se ne spominje privatizacija, a dobit koju spominješ manja od 300.000KM (u nivou malo boljeg ugostiteljskog objekta) na 17,5 miliona dionica dobit malo više od jednog feninga po dionici.

Da svakako, ali to sam mislio za dugoročno ulaganje...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#57 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Ellinor wrote:Pa "Moja banka", tako se zove :D
aahaaaaaa :lol:

Evo nasao sam stranicu http://moja-banka.ba/index.php/stanovni ... ja/stednja

"ročeni depozit na 60 mjeseci (5 godina) 5,85%"

Jel to to? A ovo ispod "Frekventna Stednja" znaci da ce te isplacivati godisnje ili mjesecno onaj iznos sto bi "zaradio"? Ali uslov je 50.000 da se oroci :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#58 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

"Frekventna" ti je kod njih orocenje po kojem ne mozes sve dici (mislim da im je 50 KM min. koji mora ostati) do isteka ugovorenog perioda, ali imas neogranicen broj uplata/isplata za to vrijeme, na koje se racuna fiksna kamata, sa mjesecnim obracunom, i upisom u knjizicu...

Prije sam takvu imao kod Raiffeisen-a, i to je bilo sasvim OK, jer nisam imao para da mi stoje 12-18-24-26 mjeseci negdje, i da ih ne dizem u medjuvremenu... Kad mi je isteklo 36 mjeseci kod njih, promijenili uslove, gdje mjesecno sa "slobodne" stednje (njihov naziv) mogu dici 1x do 20% stanja na racunu bez provizije... :shock: Afrim rekoh, isplatite mi svu moju stednju, i zdravo od mene...
BiH_mladi
Posts: 148
Joined: 26/02/2006 15:06

#59 Re: dionice, kupovina itd.

Post by BiH_mladi »

treba pratiti FDS.osim sto ima preko 50 miliona akumulirane dobiti na racunu (to je oko 45 km po dionici) ima skoro isto toliko vrijednosti u dionicama drugih firmi:
U ZIF BONUSU 20,13%
BOR BANCI 3,64%
ZIF MIG 12,21%
PBS BANKA 15,11%
REMONTAZA TUZLA 13,74%
SIB AIR INVEST 10,00%
UPI POSLOVNI SISTEMI 93,44
UNIVERZAL PROMET 94,00%
VAKUFSKA BANKA 19,72
I jos dodati da je od skora prodala hotel Babanovac na Vlasicu
BiH_mladi
Posts: 148
Joined: 26/02/2006 15:06

#60 Re: dionice, kupovina itd.

Post by BiH_mladi »

Rezultati za 2011 su sljedeci:
FABRIKA DUHANA SARAJEVO D.D.
U skladu sa članom 4. Pravilnika o objavljivanju informacija i izvještavanju
na tržištu vrijednosnih papira, objavljujemo
GODIŠNJI IZVJEŠTAJ O POSLOVANJU EMITENTA
ZA PERIOD 01.01. - 31.12.2011.
I - OPĆI PODACI O EMITENTU
puna
i skraćena firma
FABRIKA DUHANA SARAJEVO DIONIČKO DRUŠTVO SARAJEVO
FDS d.d. SARAJEVO
adresa sjedišta Pofalićka br 5, 71000 Sarajevo
broj telefona i faksa, e-mail i web site 033/278-800, 033/523-499, [email protected], http://www.fds.ba
predsjednik i članovi Nadzornog odbora
predsjednik: Kemal Bektešević; članovi: Mirsad Turković, Dženana
Muhić, Dr. Murat Ramadanović (do 29.07.2011 godine), Mr. Dževad
Mahmutović (do 29.07.2011 i od 29.07.2011 godine na period od 60
dana) i Reuf Bajrović (od 29.07.2011 godine na period od 60 dana)
članovi Uprave
predsjednik: Mr. Edin Mulahasanović; članovi: Orhan Robović, Merima
Hajrić, Sead Hadžimusić, Džejna Bajramović i Esmir Krnić
II - PODACI O VRIJEDNOSNIM PAPIRIMA I VLASNICIMA EMITENTA
broj emitovanih vrijednosnih papira i
nominalna cijena
1.281.712; 100,00 KM
vlasnici sa više od 5 % vrijednosnih
papira - dionica emitenta s pravom glasa
Federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
vlasnici članovi Uprave i Nadzornog
odbora i postotak vlasništva u emitentu
Nadzorni odbor: 0,12 %
Uprava: 0,83 %
III - PODACI O FINANSIJSKOM POSLOVANJU EMITENTA
Podaci iz bilansa stanja:
AKTIVA
a) Upisani, a neuplaćeni kapital
b) Stalna sredstva 141.765.866
c) Tekuća sredstva 105.811.427
d) Gubitak iznad visine kapitala
e) Ukupna aktiva 247.577.293
PASIVA
a) Kapital 220.264.691
b) Upisani osnovni kapital 128.171.200
c) Dugoročne obaveze 11.555.927
d) Kratkoročne obaveze 15.756.675
e) Ukupno pasiva 247.577.293
Podaci iz bilansa uspjeha emitenta
a) Prihodi 79.779.770
b) Rashodi 72.496.934
c) Dobit/gubitak prije poreza 7.282.836
d) Porez na dobit 819.718
e) Neto dobit period 6.463.118
IV-PODACI O VANJSKOM REVIZORU EMITENTA
firma i sjedište vanjskog revizora ZUKO d.o.o. Sarajevo
završno mišljenje vanjskog revizora o
finansijskim izvještajima 1 pozitivno
Sarajevo, 10.04.2012. godine DIREKTOR FDS d.d.
Edin Mulahasanović s.r
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#61 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

FDS je vrijedna kompanija, imaju keša možda i viška, prema svim fundamentalnim pokazateljima to je podcijenjena dionica. Glavni problem FDS-a je vlasnička struktura te kompanije. Igrale su se u prošlosti razne igre oko te kompanije, raznih mešetara, raspolažu imovinom fabrike kao svojom vlastitom, muljaju do bola. Poznato je koja je ekipa vladala tom kompanijom, oni vladaju i sad, a nema naznaka da se planira nešto tu mjenjati (kao u Bosnalijeku), ipak je to "zlatna koka". O njihovoj transparentnosti ne treba ni govoriti, njih nemogu natjerati da objave Finansijski izvještaj koji su zakonom dužni objaviti, a kamoli neke detaljnije informacije koje su bitne za dioničare.
Možda će u bližoj budućnosti pozitivne efekte na FDS imati ulazak Hrvatske u EU, ako im BiH uvede dodatne akcize zbog toga što prestaje CEFTA aranžman. To bi značilo značajno poskupljenje Rovinjskih cigareta, i povećanje tržišnog udjela FDS-a.
Inače, ko nema moralnih dilema, industrije koje se bave porocima su u pravilu dobre i profitabilne.
Dugoročno gledano, duhanska industrija nema budućnosti, jer tendencije poskupljenja cigareta će se nastaviti sve dok se totalno ne smanji broj pušača u svijetu, duhanski lobi polako gubi uticaj svigdje u svijetu, jer je kod većine ipak povećana svijest štetnosti pušenja.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#62 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

drndalo wrote:"Frekventna" ti je kod njih orocenje po kojem ne mozes sve dici (mislim da im je 50 KM min. koji mora ostati) do isteka ugovorenog perioda, ali imas neogranicen broj uplata/isplata za to vrijeme, na koje se racuna fiksna kamata, sa mjesecnim obracunom, i upisom u knjizicu...

Prije sam takvu imao kod Raiffeisen-a, i to je bilo sasvim OK, jer nisam imao para da mi stoje 12-18-24-26 mjeseci negdje, i da ih ne dizem u medjuvremenu... Kad mi je isteklo 36 mjeseci kod njih, promijenili uslove, gdje mjesecno sa "slobodne" stednje (njihov naziv) mogu dici 1x do 20% stanja na racunu bez provizije... :shock: Afrim rekoh, isplatite mi svu moju stednju, i zdravo od mene...
Za ovaj "standardni" nacin znaci imas 5,85%, ali zato koliko vidim ne mozes koristiti novac u narednih 5 godina :D

Ovaj drugi nacin (frekventni), kao mogao bi i dizati novac (ima neki maximum koji mozes dici), a i dalje ti vazi ta kamata sto bi "dobio".. ali zato ti je manja zarada, 3,45%.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#63 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Posto sam ja nedavno nasao ono sto sam trazio nakon Rajfajzen "slobodne" stednje, i to u Mojoj banci, ovako ide Frekventna kako sam ti napisao, 3.45% kamata na godisnjem nivou (za orocenje na 36 mjeseci), ali pripis kamate ide mjesec za mjesec... Neki dan upisah prvu turu, a limit dizanja nemas osim da nakon tog podizanja ne smije ostati na racunu <50 KM... Naravno da ako zelis dici npr. 50.000 EUR odjednom, to treba najaviti, jer nemaju bas toliko kod sebe spremno... :lol:

Meni to jako odgovara, jer nekoliko puta godisnje imam potrebu za dizanjem npr. 50-80% ulozene sume, zbog neke/nekih transakcija, koje kada (najcesce) zavrsim zadovoljavajuce, opet vecu kolicinu toga sto je podignuto uskoro opet ulozim na racun... Kod Rajfajzena su mi to pokusali limitirati na samo 20% sume mojih para koje "slobodno" mogu dizati...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#64 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Da ali kako ti to racuna kada ti dignes jedan dio. Recimo imas kod njih 1000 KM i ti kroz par mjeseci dignes 300 KM, jel onda samo nastave racunati 3.45% od 300.. ili moras opet vratiti taj isti iznos koji si "posudio od sebe" :D I u cemu je onda razlika u obicnom racunu i ovom gdje ti "daju" novac, koliko vidim jedino sto ne smijes imati manje od 50KM?

I jos nesto ovo sto kazes "ali pripis kamate ide mjesec za mjesec", dakle imas 1000KM, za novi mjesec "dobijes" dodatnih 34,5KM na racunu? :-D :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#65 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Ma daj ne komplikuj, svako dnevno stanje po toj kamatnoj stopi nosi neku dnevnu kamatu... To se na kraju mjeseca sabere, i pripise glavnici... I tako svaki mjesec, ukljucujuci sve uplate i isplate u tom periodu... Jako jednostavno...

Dakle imas 10.000 KM na racunu, i to ti je cca. 28.5 KM mjesecno pripisa na glavnicu... Ako si digao 1000, iduci mjesec ti racunaju kamatu na 9028 KM... I tako na svaku promjenu gore/dole na racunu...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#66 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Ok skonto :D Ja sam racunao tipa 1,000x3.45/100 za mjesec dana umjesto za godinu dana tj. trebalo jos podjeliti sa 12 :D

Evo i jedna racunica koliko se moze "zaraditi" po ovome (za 3,45% i za 5,85%)
http://i46.klix.com/4pzdjo.png
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#67 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sase.ba »

Mislim da je Bosnalijek trenutno najpodcjenjenija dionica na sase a gdje očekujem brzi porast cijene dionice. Svoje mišljenje temeljim na finansijskim rezultatima firme, koja jako dobro posluje i pored enromnog pljačkanja iste od strane uprave (reprezentacije, konsultantske usluge, Brštanica, nabavke potrošnog materijala...itd).
Također tu je probuđena svijest većine malih dioničara, bez kojih se u Bosnalijeku više neće moći donositi odluke.
Svakako dajem prednost trgovanju na berzi (SASE i BLB) u odnosu na zlato, srebro, strane dionice, a posebno u odnosu na oročavanje sredstava kod banaka. Ja sam na berzi poćeo kao laik 2007/2008 kada je bilo najgore moguće vrijeme za ulazak i namjeravam se ovim poslom baviti, ako Bog da, do kraja života. Da sada napustim posao u firmi mogao bih živjeti sasvim solidno od prihoda sa berze (dividende i zarade trgovanjem). Međutim savjetujem vam da prvo malo odete na Web stranice berzi, da se upoznate sa načinom trgovanja na berzi, brokerskim kućama i ostalim neophodnim informacijama i uspjeh sigurno neće izostati.
Sretno!
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#68 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Pasiflora »

graditelj wrote:FDS je vrijedna kompanija, imaju keša možda i viška, prema svim fundamentalnim pokazateljima to je podcijenjena dionica.
sase.ba wrote:Mislim da je Bosnalijek trenutno najpodcjenjenija dionica na sase a gdje očekujem brzi porast cijene dionice.
Bile su i precijenjene, pa?!?!? Ljudi pazite sa berzom - rizik je ogroman. U cijelom svijetu je frka, a kod nas pogotovo zbog neuredjenog trzista svega pa i novca.
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#69 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sase.ba »

sase.ba wrote:Mislim da je Bosnalijek trenutno najpodcjenjenija dionica na sase a gdje očekujem brzi porast cijene dionice.
Bile su i precijenjene, pa?!?!? Ljudi pazite sa berzom - rizik je ogroman. U cijelom svijetu je frka, a kod nas pogotovo zbog neuredjenog trzista svega pa i novca.[/quote]

Pa upravo zbog toga, kada sam ja ulazio na berzu dionica Bosnalijeka bila je oko 80 KM što je bilo nerealno isto kao što i trenutna cijena od 11 KM nije realna. A jedno od pravila na berzi je da se i ulazi kada je frka, tj kada cijene padaju.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#70 Re: dionice, kupovina itd.

Post by casanova123 »

eto facebook zabiljezio pad od 11%.. tako pise na klixu.. hjooj koja je to igra velikih igraca :D
sta mislite vi koji se vise razumijete u dionice i berzu... sta ce sada da bude sa FBom?
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#71 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Pa nece nista :D Ovi sto su uzeli dionice mogu samo da cekaju da im vrijednost poraste ili inace su u minusu a ne u plusu :D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#72 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

casanova123 wrote:eto facebook zabiljezio pad od 11%.. tako pise na klixu..
Uh, ode mi 11% farme na FB-u... :lol:
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#73 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Nije to nikakva igra velikih igrača, niti zavjera bogatih da povale siromašne niti bilo šta slično tome. Jednostavno, svi analitičari i ljudi koji nešto znaju da o ulaganjima i investranju u dionice su prognozirali ovakav razvoj događaja. Facebook je krenuo totalno obrnutim putem od uobičajenog i logičnog. Nekada su firme, a pogotovo u IT sektoru kad imaju ideju i biznis a nemaju novca da to sprovedu pravile IPO i skupljale novac za svoje ideje na berzi, dok je facebook razvio svoju ideju do maximuma pa tek onda ponudio dionice na berzu, i cilj ovakvog načina izlistavanja na berzi je isključivo bogaćenje osnivača i prvih vlasnika FB.
Kada je upitnju facebook čini se da su ljudi isključivo emotivno kupovali te dionice, jer vole facebook, i žele da budu vlasnici facebook-a, jer ga vole i provode jako puno vremena na facebook-u, i pri tome se apsulutno nisu obazirali na prognoze, procjene vrijednosti stručnjaka itd.

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... hp_opinion
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#74 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Facebook je vrijedan maximalno 5 milijardi $ a to je samo 5 % od onih 38$ po dionici. Matematika kaže da dionica vrijedi 10 do 12X dobit a dobit u prošloj godini je bila samo 500 miliona $ uz promet od 4 milijarde.
Tendencija je pad prihoda i gubitak dobiti.
Sitna raja se pali pa će poslije ogromnih gubitaka na nekretninama Ameri još jednom da plate naivnost .
Što god se propagira bilo to zlato, nekretnine, devize, fondovi,... bježi od takvih investicija. Uzmeš par zdravih firmi, prostudiraš prošlost, razmisliš o budućnosti i investiraš bez ikakvih posrednika.
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#75 Re: dionice, kupovina itd.

Post by star(i)mo »

graditelj wrote:Nije to nikakva igra velikih igrača, niti zavjera bogatih da povale siromašne niti bilo šta slično tome. Jednostavno, svi analitičari i ljudi koji nešto znaju da o ulaganjima i investranju u dionice su prognozirali ovakav razvoj događaja. Facebook je krenuo totalno obrnutim putem od uobičajenog i logičnog. Nekada su firme, a pogotovo u IT sektoru kad imaju ideju i biznis a nemaju novca da to sprovedu pravile IPO i skupljale novac za svoje ideje na berzi, dok je facebook razvio svoju ideju do maximuma pa tek onda ponudio dionice na berzu, i cilj ovakvog načina izlistavanja na berzi je isključivo bogaćenje osnivača i prvih vlasnika FB.
Kada je upitnju facebook čini se da su ljudi isključivo emotivno kupovali te dionice, jer vole facebook, i žele da budu vlasnici facebook-a, jer ga vole i provode jako puno vremena na facebook-u, i pri tome se apsulutno nisu obazirali na prognoze, procjene vrijednosti stručnjaka itd.

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... hp_opinion
:thumbup: Odlicno. Bolje nije moglo biti objasnjeno. Mali investitori (i poneki veliki, vise spekulativno) su emotivno kupovali dionice FB. Medjutim, sad je doslo vrijeme iskusnih berzijanera i razuma. Kad covjek racionalno usporedi EPS (earnings per share) kod FB i njegovih (indirektnih) konkurenata kao sto je Google, vrlo lako spoznajemo da je vrijednost dionice "napuhana". Sve dok se ista ne "uljuljulja" na nekih $ 15-20, investicije u FB dionice su ciste spekulacije.
Post Reply