Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#2326 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

Da li imate iskustva u kojoj banci je najbolje otvoriti devizni racun, a iz koje bi mogao prebaciti novac na IB? I kada se pravi racun na IB da li je dovoljno samo unijeti broj racuna, nacin prenosa novca, itd. i novac predje na taj racun kod brokera?
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2327 Re: dionice, kupovina itd.

Post by korisnicki »

Pošto namjeravam kao početnik da kupujem dionice, pomalo proučavam pravila trgovanja na berzi. Molit ću za neka pojašnjenja iskusnijih.

Dakle ja izdajem brokeru kupovni nalog po cijeni koju sam spreman da ponudim.

Koliko je realno ako ponudim cijenu nekoliko postotaka nižu od srednjeg kursa da se u dogledno vrijeme (npr. otvoreni nalog traje pola godine) ne pronađu te prodajne cijene?

Nakon naloga brokeru uplaćuje se avans 100% i provizija.
Ukoliko se nalog ne izvrši zadržava li brokerska kuća uplaćenu proviziju?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2328 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

korisnicki wrote: 22/06/2022 16:56 Pošto namjeravam kao početnik da kupujem dionice, pomalo proučavam pravila trgovanja na berzi. Molit ću za neka pojašnjenja iskusnijih.

Dakle ja izdajem brokeru kupovni nalog po cijeni koju sam spreman da ponudim.

Koliko je realno ako ponudim cijenu nekoliko postotaka nižu od srednjeg kursa da se u dogledno vrijeme (npr. otvoreni nalog traje pola godine) ne pronađu te prodajne cijene?

Nakon naloga brokeru uplaćuje se avans 100% i provizija.
Ukoliko se nalog ne izvrši zadržava li brokerska kuća uplaćenu proviziju?
Prvo uplatiš iznos koji želiš,.. npr. 5000 KM i ako znaš da je provizija brokera i berze 1,5% onda imaš za kupovinu 4.925 KM na raspolaganju.
Ako želiš da kupiš dionice npr. BH Telekoma onda taj iznos podjeliš sa maksimalnim iznosom koji si spreman platiti po dionici. npr. 14 KM. Onda je to 4925:14=351,7 Dakle unosiš nalog za kupovinu 351 dionice sa maksimalnom cijenom 14,00 KM, vrsta naloga sa diskrecijom, i onda telefonom dogovoriš sa brokerom da za početak stavi npr. 13,50 ukoliko želiš biti prvi na kupovnoj strani.
Onda pratiš, posavjetuješ se s brokerom ili nekim drugim šta činiti, da li je tendencija rasta cijene ili stagnira ili pada. Zavisno od kretanja ćeš odlučiti da li da čekaš ili da odmah kupuješ.
Trošak provizije ti broker naplaćuje tek kad se nalog realizuje, djelimično ili u potpunosti. Za svaku trgovinu broker obračunava troškove.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#2329 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Zarco5 wrote: 22/06/2022 15:59 Da li imate iskustva u kojoj banci je najbolje otvoriti devizni racun, a iz koje bi mogao prebaciti novac na IB? I kada se pravi racun na IB da li je dovoljno samo unijeti broj racuna, nacin prenosa novca, itd. i novac predje na taj racun kod brokera?
To je cista lutrija ko ce ti prebaciti pare na IB, skoro niko. Moras imati ugovor sa domacim brokerom ya vecu vjerovatnocu tog procesa (Monetbroker ili Eurobroker u Novoj banci, pisano je vec dosta o tome, pretrazi ovu temu).
Na Ib ima procedura kada zelis da uplatis novac. Ides na deposit, pa izaberes jedinu opciju za nas Wire, i tu kliknes na Get instructions. Te instrukcije nosis u banku, na taj racun oni salju pare.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#2330 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Legle dividende za Telecom :thumbup:
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#2331 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Idu li danas od Bosnalijeka i Elektroprivrede?
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#2332 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

BHT isplatio, valjda bude i vanredna :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2333 Re: dionice, kupovina itd.

Post by channel10 »

ChataDodajStaHoces wrote: 30/06/2022 08:57 Legle dividende za Telecom :thumbup:
Koliko je po dionici?

Edit: evo vidim da ima na prosloj stranici...0.55
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2334 Re: dionice, kupovina itd.

Post by channel10 »

Gekon wrote: 30/06/2022 10:41 BHT isplatio, valjda bude i vanredna :D
Sumnjam jer im se puni budzet novcem od goriva... Imaju ga i viska..
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#2335 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/odg ... /220630057

Sramota,bree....


Hajde bar je od Elektroprivrede usvojeno da dijele dividendu, oni su imali kvorum.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#2336 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Danas je EP sjednica, pa cemo vidjeti. Nisam jos nasao info da su usvojili isplatu niti koliko...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2337 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

ChataDodajStaHoces wrote: 30/06/2022 13:10 Danas je EP sjednica, pa cemo vidjeti. Nisam jos nasao info da su usvojili isplatu niti koliko...
Prema materijalima za skupstinu,.. dividenda je 0,073186 KM.
Istina malo je ali s obzirom da je kamata u banci 0,05% i takva dividenda daje deset puta veći prinos.
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#2338 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Bar je sigurna.
Kod Bosnalijeka ni to. Kažu ako AS preuzme Bosnalijek onda je neće nikako biti.
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#2339 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

AS ako preuzme nema teoretske sanse da ce biti dividende. Dobit ide kroz ostale firme i u holding te se tu isplacuje vlasnicima AS Jelah.
Ispod vam je Holding gdje idu svi novci da se isplate kao sto je slucaj bio 2020.

Image
Iceplayer
Posts: 189
Joined: 24/02/2017 22:13

#2340 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Iceplayer »

Imal kakve naznake da bi se mogao mijenjati zakon iz YU i da bi napokon mogli kupovati dionice online kao sav normalan svijet?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2341 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Skupstina Telekoma RS donijela odluku o isplati dividende:
О Д Л У К У
о исплати дивиденди из добити из 2021. године
I
Акционарима Телекомуникација РС а.д. Бања Лука исплаћује се дивиденда у износу од
45.106.861,57 KM у новцу.
II
Дивиденда се распоређује сразмјерно на све акције Друштва, а по принципу свакој акцији
исти номинални износ од 0,09179559 КМ.
III
Дивиденда се исплаћује акционарима Телекомуникација РС а.д. Бања Лука који имају тај
статус на дан 15.07.2022. године.
IV
Као датум почетка исплате дивиденде утврђује се 22.07.2022. година.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#2342 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dino79 »

Gekon wrote: 30/06/2022 22:06 AS ako preuzme nema teoretske sanse da ce biti dividende. Dobit ide kroz ostale firme i u holding te se tu isplacuje vlasnicima AS Jelah.
Ispod vam je Holding gdje idu svi novci da se isplate kao sto je slucaj bio 2020.

Image
Jeli to legalno da se dobit izvlaci kroz holding kompanije.

Kako to moze biti legalno jer nismo svi dionicari u svim kompanijama ?
Ako sam dionicar u Bosna lijeku onda ako AS isplati moju dobit dionicarima AS jelaha ili neke druge firme onda su me pokrali.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#2343 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

Dino79 wrote: 11/07/2022 19:17
Gekon wrote: 30/06/2022 22:06 AS ako preuzme nema teoretske sanse da ce biti dividende. Dobit ide kroz ostale firme i u holding te se tu isplacuje vlasnicima AS Jelah.
Ispod vam je Holding gdje idu svi novci da se isplate kao sto je slucaj bio 2020.

Image
Jeli to legalno da se dobit izvlaci kroz holding kompanije.

Kako to moze biti legalno jer nismo svi dionicari u svim kompanijama ?
Ako sam dionicar u Bosna lijeku onda ako AS isplati moju dobit dionicarima AS jelaha ili neke druge firme onda su me pokrali.
Ako si dionicar u Bosnalijek i Skupstina drustva odluci da isplati dobit onda bi morao dobiti dividendu. Postoje sad razlicite vrste dionica kao sto su preferencijalne i obicne, ali nije sad to toliko bitno.

Druga opcija je da se izvlace novci kroz kakve konsultantske ugovore, prave pozajmice na X godina, itd, i tu vec moze biti ilegalnih aktivnosti.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#2344 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dino79 »

pinkman wrote: 11/07/2022 19:22
Dino79 wrote: 11/07/2022 19:17

Jeli to legalno da se dobit izvlaci kroz holding kompanije.

Kako to moze biti legalno jer nismo svi dionicari u svim kompanijama ?
Ako sam dionicar u Bosna lijeku onda ako AS isplati moju dobit dionicarima AS jelaha ili neke druge firme onda su me pokrali.
Ako si dionicar u Bosnalijek i Skupstina drustva odluci da isplati dobit onda bi morao dobiti dividendu. Postoje sad razlicite vrste dionica kao sto su preferencijalne i obicne, ali nije sad to toliko bitno.

Druga opcija je da se izvlace novci kroz kakve konsultantske ugovore, prave pozajmice na X godina, itd, i tu vec moze biti ilegalnih aktivnosti.

Pa to je kriminal. Ako ne budu isplacivali dividendu nego citavu dobit ( i moj mali deo) budu isplacivali sami sebi bilo kako , da li kroz pozajmicu ili fiktivne ugovore odmah cu ih prijaviti i tuzilastvu i sipi i finansijskoj policiji.
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#2345 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Da li je ostalo jos nekih dionica koje ce isplatiti dividendu do kraja godine da se isplati uzeti?
Ulaze li iko od vas u ETF, vidim povrati su fini od 10%-15% samo je malo zeznuto iz BiH uloziti, tj. prebaciti pare.
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#2346 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Kojeg brokera koristite za kupovinu dionica iz RSa, koji je najpovoljniji ?
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2347 Re: dionice, kupovina itd.

Post by korisnicki »

Ne vidjevši trenutno drugi razuman način za ulaganje novca koji mi trenutno nije neophodan i shvaćajući pogubnost držanja istog na računu izdao sam kupovne naloge za SASE burzu, bez nekog prethodnog iskustva u trgovanju dionicama.

Kupovni nalozi ( limitirani diskrecioni, rok maksimalni 30 dana) upravo ističe. Koliko sam upratio po obračunima koje su mi poslali na email i prateći kursnu listu na SASE realizovan je dio tih kupovnih naloga.

Koji je dalji postupak sa nerealizovanim djelom i neiskorištenim uplaćenim avansom?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2348 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

korisnicki wrote: 15/07/2022 18:34 Ne vidjevši trenutno drugi razuman način za ulaganje novca koji mi trenutno nije neophodan i shvaćajući pogubnost držanja istog na računu izdao sam kupovne naloge za SASE burzu, bez nekog prethodnog iskustva u trgovanju dionicama.

Kupovni nalozi ( limitirani diskrecioni, rok maksimalni 30 dana) upravo ističe. Koliko sam upratio po obračunima koje su mi poslali na email i prateći kursnu listu na SASE realizovan je dio tih kupovnih naloga.

Koji je dalji postupak sa nerealizovanim djelom i neiskorištenim uplaćenim avansom?
Ne znam o kojoj se brokerskoj kući radi,.. ali trebalo bi da imate komunikaciju telefonom..
Razgovor i dogovor.
Neiskoristeni odnosno neinvestirani novac možeš iskoristiti za sljedeće kupovine ili tražiti povrat novca.
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2349 Re: dionice, kupovina itd.

Post by korisnicki »

Ci-Nick wrote: 15/07/2022 22:22
korisnicki wrote: 15/07/2022 18:34 Ne vidjevši trenutno drugi razuman način za ulaganje novca koji mi trenutno nije neophodan i shvaćajući pogubnost držanja istog na računu izdao sam kupovne naloge za SASE burzu, bez nekog prethodnog iskustva u trgovanju dionicama.

Kupovni nalozi ( limitirani diskrecioni, rok maksimalni 30 dana) upravo ističe. Koliko sam upratio po obračunima koje su mi poslali na email i prateći kursnu listu na SASE realizovan je dio tih kupovnih naloga.

Koji je dalji postupak sa nerealizovanim djelom i neiskorištenim uplaćenim avansom?
Ne znam o kojoj se brokerskoj kući radi,.. ali trebalo bi da imate komunikaciju telefonom..
Razgovor i dogovor.
Neiskoristeni odnosno neinvestirani novac možeš iskoristiti za sljedeće kupovine ili tražiti povrat novca.
Hvala na odgovoru.
Brokerska kuća je Raiffeisen BANK. Naravno da su dali kontakt broj.

Da li trebam davati novi kupovni nalog za neiskorišteni avans ili samo putem telefona im reći ?
Namjera mi je za sada ostati pri cijenama koje sam ponudio?

U slučaju povrata neinvestiranog novca jel potreban moj zahtjev ili će oni sami vratiti novac na moj račun?
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#2350 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

korisnicki wrote: 15/07/2022 22:50
Ci-Nick wrote: 15/07/2022 22:22

Ne znam o kojoj se brokerskoj kući radi,.. ali trebalo bi da imate komunikaciju telefonom..
Razgovor i dogovor.
Neiskoristeni odnosno neinvestirani novac možeš iskoristiti za sljedeće kupovine ili tražiti povrat novca.
Hvala na odgovoru.
Brokerska kuća je Raiffeisen BANK. Naravno da su dali kontakt broj.

Da li trebam davati novi kupovni nalog za neiskorišteni avans ili samo putem telefona im reći ?
Namjera mi je za sada ostati pri cijenama koje sam ponudio?

U slučaju povrata neinvestiranog novca jel potreban moj zahtjev ili će oni sami vratiti novac na moj račun?
Moras sve raditi sa pisanim tragom. Znaci nalog ne moze telefonom, ali se moze dogovoriti kako i sta prije online izdavanja.
Također zahtjev za povrat avansa isto moras mailom poslati, uz svoje onovne podatke koji te legitimisu.
Post Reply