Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1951 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

"To je najneistinitija informacija i od toga neće biti ništa, jer ono što trenutno radimo jeste dokapitalizacija HET-a emisijom novih akcija", rekao je direktor HET-a Gordan Mišeljić, pojasnivši da se radi o 435 miliona maraka, ali na način da će Vlada RS-a i dalje, kao i do sada, biti vlasnik 80 posto preduzeća, a ostalih 20 posto.su mali akcionari, fondovi i privatna lica."


Direktor ne zna matematiku..
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#1952 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ci-Nick wrote: 13/01/2022 21:19 "To je najneistinitija informacija i od toga neće biti ništa, jer ono što trenutno radimo jeste dokapitalizacija HET-a emisijom novih akcija", rekao je direktor HET-a Gordan Mišeljić, pojasnivši da se radi o 435 miliona maraka, ali na način da će Vlada RS-a i dalje, kao i do sada, biti vlasnik 80 posto preduzeća, a ostalih 20 posto.su mali akcionari, fondovi i privatna lica."


Direktor ne zna matematiku..
Pa navodno ce Vlada RS kupiti svoj dio dionica da zadrzi odnos. Samo ne znam otkud im pare.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1953 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

sportman1 wrote: 13/01/2022 11:27 - Evo link za besplatnu dionicu za svakoga ko se registrira kod Interactiv Brokers, najboljeg brokera u svijetu i još od mene dobije $100.

Besplatnu dionicu daje IBKR, a ja šaljem $100.(dobro ste pročitali, STO US DOLARA)

IBKR je dostupan građanima BIH.

Ovo je ponuda IBKR za nove članove.




https://ibkr.com/referral/ernad818

PS.
Najbolje Revolut ili sličan račun zbog besplatnog slanja.


prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#1954 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

@mba wrote: 13/01/2022 21:29
sportman1 wrote: 13/01/2022 11:27 - Evo link za besplatnu dionicu za svakoga ko se registrira kod Interactiv Brokers, najboljeg brokera u svijetu i još od mene dobije $100.

Besplatnu dionicu daje IBKR, a ja šaljem $100.(dobro ste pročitali, STO US DOLARA)


prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?
On ce dobiti $200 od IBKR
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1955 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

lissics wrote: 14/01/2022 06:21
@mba wrote: 13/01/2022 21:29



prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?
On ce dobiti $200 od IBKR
Nije to problem, ja bih se prvi prijavio da vec nemam otvoren nalog. Neka covjek zaradi, meni ni iz dzepa ni u dzep. Ali, evo, neka se javi neko, ako moze da nam pomogne, kako da prebacimo, i poslije vratimo pare na svoj BH racun sa InteractiveBrokers, a da nije preko domaceg brokera? Ima li neko ispravno rijesenje. hajde, eto, ne mora biti legalno, jer ce valjda da regulisu i to jednog dana, pa ce se tolerisati prebacivanje para na divlje u proslosti.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1956 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

lissics wrote: 14/01/2022 06:21
@mba wrote: 13/01/2022 21:29



prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?
On ce dobiti $200 od IBKR


a jesi se ti registrovao, fees?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1957 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

@mba wrote: 14/01/2022 19:39
lissics wrote: 14/01/2022 06:21

On ce dobiti $200 od IBKR


a jesi se ti registrovao, fees?
Nemas nikakvih troskova za registraciju.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1958 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

Diverse wrote: 15/01/2022 12:22
@mba wrote: 14/01/2022 19:39



a jesi se ti registrovao, fees?
Nemas nikakvih troskova za registraciju.
registracija je naravno svugdje bez troskova, ali kaskoje kad otvoris neki trade!
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1959 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

@mba wrote: 15/01/2022 14:58
Diverse wrote: 15/01/2022 12:22

Nemas nikakvih troskova za registraciju.
registracija je naravno svugdje bez troskova, ali kaskoje kad otvoris neki trade!
Nisam te razumio. Imas ovdje sve, i za dionica i za options, currencies, sve.
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... 0&p=stocks
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1960 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

@mba wrote: 13/01/2022 21:29
sportman1 wrote: 13/01/2022 11:27 - Evo link za besplatnu dionicu za svakoga ko se registrira kod Interactiv Brokers, najboljeg brokera u svijetu i još od mene dobije $100.

Besplatnu dionicu daje IBKR, a ja šaljem $100.(dobro ste pročitali, STO US DOLARA)

IBKR je dostupan građanima BIH.

Ovo je ponuda IBKR za nove članove.




https://ibkr.com/referral/ernad818

PS.
Najbolje Revolut ili sličan račun zbog besplatnog slanja.


prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?


Pa meni će da daju 200$ a ja bi poslao tebi pola.
Znači 100$.
Tako su oni napisali, a oni su preozbiljan svjetski broker da bi se šalili.

Ja sam prije par dana otvorio račun.
Last edited by sportman1 on 16/01/2022 00:35, edited 1 time in total.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1961 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Diverse wrote: 15/01/2022 19:19
@mba wrote: 15/01/2022 14:58

registracija je naravno svugdje bez troskova, ali kaskoje kad otvoris neki trade!
Nisam te razumio. Imas ovdje sve, i za dionica i za options, currencies, sve.
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... 0&p=stocks

Imaju nekakav IB Smart routing i onda su naknade još manje.
Nisam skontao, a jesi li ti?
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1962 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Diverse wrote: 14/01/2022 12:50
lissics wrote: 14/01/2022 06:21

On ce dobiti $200 od IBKR
Nije to problem, ja bih se prvi prijavio da vec nemam otvoren nalog. Neka covjek zaradi, meni ni iz dzepa ni u dzep. Ali, evo, neka se javi neko, ako moze da nam pomogne, kako da prebacimo, i poslije vratimo pare na svoj BH racun sa InteractiveBrokers, a da nije preko domaceg brokera? Ima li neko ispravno rijesenje. hajde, eto, ne mora biti legalno, jer ce valjda da regulisu i to jednog dana, pa ce se tolerisati prebacivanje para na divlje u proslosti.

Ne kontam kakve veze ima domaći broker u cijeloj priči?
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#1963 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

@mba wrote: 14/01/2022 19:39
lissics wrote: 14/01/2022 06:21

On ce dobiti $200 od IBKR


a jesi se ti registrovao, fees?
IBKR je jedan od najboljih brokera sto se tiče fees. Ne vjerujem da ce oni njemu dati tih $200 tek tako. Mislim da ti moraš staviti neku lovu i odraditi neki iznos transakcije u slicno
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1964 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

Diverse wrote: 15/01/2022 19:19
@mba wrote: 15/01/2022 14:58

registracija je naravno svugdje bez troskova, ali kaskoje kad otvoris neki trade!
Nisam te razumio. Imas ovdje sve, i za dionica i za options, currencies, sve.
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... 0&p=stocks
:thumbup:
Calvert
Posts: 5
Joined: 21/10/2014 10:54

#1965 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Calvert »

Diverse wrote: 14/01/2022 12:50
lissics wrote: 14/01/2022 06:21

On ce dobiti $200 od IBKR
Nije to problem, ja bih se prvi prijavio da vec nemam otvoren nalog. Neka covjek zaradi, meni ni iz dzepa ni u dzep. Ali, evo, neka se javi neko, ako moze da nam pomogne, kako da prebacimo, i poslije vratimo pare na svoj BH racun sa InteractiveBrokers, a da nije preko domaceg brokera? Ima li neko ispravno rijesenje. hajde, eto, ne mora biti legalno, jer ce valjda da regulisu i to jednog dana, pa ce se tolerisati prebacivanje para na divlje u proslosti.
Mislim da nikako. Ja imam racun na Interactivebrokers preko Monet brokera iz Banjaluke.
Da bih uopste prebacio novac sa svog deviznog racuna na racun Interactive brokers-a, moram to uraditi uz posredovanje Monet brokera i to u Novoj banci. Monet ima ugovor sa Novom bankom. Zasto mora preko brokera u RS (ako zivis u RS)? Banke ne dozvoljavaju prenos sredstava od fizickog lica prema pravnom licu (Interactive brokers) ako nemas fakturu na iznos koji prebacujes. Fakturu ti naprave u banci kad pokazes ugovor o berzanskom posredovanju iz Monet brokera.

A osim toga i nije legalno.
Zakon o deviznom poslovanju u RS, clan 16.:
"Fizička lica mogu vršiti plaćanje radi kupovine inostranih hartija od vrijednosti na inostranim i domaćim tržištima kapitala, samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlašćenih učesnika na tržištu hartija od vrijednosti u Republici, a u skladu sa propisima o hartijama od vrijednosti, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima."
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1966 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Calvert wrote: 27/01/2022 23:35
Diverse wrote: 14/01/2022 12:50

Nije to problem, ja bih se prvi prijavio da vec nemam otvoren nalog. Neka covjek zaradi, meni ni iz dzepa ni u dzep. Ali, evo, neka se javi neko, ako moze da nam pomogne, kako da prebacimo, i poslije vratimo pare na svoj BH racun sa InteractiveBrokers, a da nije preko domaceg brokera? Ima li neko ispravno rijesenje. hajde, eto, ne mora biti legalno, jer ce valjda da regulisu i to jednog dana, pa ce se tolerisati prebacivanje para na divlje u proslosti.
Mislim da nikako. Ja imam racun na Interactivebrokers preko Monet brokera iz Banjaluke.
Da bih uopste prebacio novac sa svog deviznog racuna na racun Interactive brokers-a, moram to uraditi uz posredovanje Monet brokera i to u Novoj banci. Monet ima ugovor sa Novom bankom. Zasto mora preko brokera u RS (ako zivis u RS)? Banke ne dozvoljavaju prenos sredstava od fizickog lica prema pravnom licu (Interactive brokers) ako nemas fakturu na iznos koji prebacujes. Fakturu ti naprave u banci kad pokazes ugovor o berzanskom posredovanju iz Monet brokera.

A osim toga i nije legalno.
Zakon o deviznom poslovanju u RS, clan 16.:
"Fizička lica mogu vršiti plaćanje radi kupovine inostranih hartija od vrijednosti na inostranim i domaćim tržištima kapitala, samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlašćenih učesnika na tržištu hartija od vrijednosti u Republici, a u skladu sa propisima o hartijama od vrijednosti, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima."
Tacno tako, isto i ja mislim da uradim. Jedino mi nije jasno zato insistiraju da bude preko Nove banke, zasto bi uopste postojao neki ugovor izmedju njih i Nove banke. zakon je zakon, ako je sve legalno znaci da mogu da saljem iz bilo koje banke. To mi opet nekako sumnjivo, zasto bi oni morali da mole Novu banku da ne pravi probleme oko tih transakcija ako je sve po zakonu? Treba ustavri otici u neku drugu banku sa tim ugovorom o posredovanju i vidjeti prolazi li.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24790
Joined: 08/09/2005 20:08

#1967 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Haris.ba »

Diverse wrote: 28/01/2022 09:49 zasto bi oni morali da mole Novu banku da ne pravi probleme oko tih transakcija ako je sve po zakonu? Treba ustavri otici u neku drugu banku sa tim ugovorom o posredovanju i vidjeti prolazi li.
Zato sto broker ima ugovor samo sa tom bankom.

Nego sta ima u FBiH, ima li kakvih ovakvih brokera?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1968 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Haris.ba wrote: 28/01/2022 09:52
Diverse wrote: 28/01/2022 09:49 zasto bi oni morali da mole Novu banku da ne pravi probleme oko tih transakcija ako je sve po zakonu? Treba ustavri otici u neku drugu banku sa tim ugovorom o posredovanju i vidjeti prolazi li.
Zato sto broker ima ugovor samo sa tom bankom.

Nego sta ima u FBiH, ima li kakvih ovakvih brokera?
To mi zvuci nelogicno. Ako je uslov za slanje para na svoj racun kod stranog brokera taj da imas ugovor sa domacim brokerom za njegove usluge i posredovanje, i ako je time zadovoljena zakonska procedura, ja onda mogu sa tim ugovorom da odem u bilo koju banku. jedino ako ne mislis na neki ugovor o povoljnijim nizim provizijama za transakcije. Ne vidim kakav drugi ugovor bi bio relevantan.
Nemas u FBiH, samo Raiffeisen.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1969 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Mi u BIH se pravimo da je sve u redu i da niko neće izgubiti dobar dio oročenog novca u bankama. Šta je 30% od 15 milijardi KM depozita.

Kupovina čvrstih valuta više ne štiti od inflacije. Što sad?
Autor: Karlo Vajdić , 29. siječanj 2022.


Ovakav rast cijena u Hrvatskoj nije zabilježen od 2008., kako zaštititi svoju imovinu?

Već se mjesecima u domaćim medijima sporadično mogu pročitati vijesti o očekivanom ili stvarnom rastu cijena, bilo kod nas, bilo u svijetu. Najčešće su u pitanju benzin ili energenti koje građani koriste za kućnu potrošnju.

No, posljednji podaci o kretanju potrošačkih cijena u studenom i prosincu koje je objavio Državni zavod za statistiku potvrdili su slutnje — inflacija je tu. U studenom cijene su u prosjeku bile 4,8 posto više nego godinu prije, u prosincu za 5,5 posto. Tako visoka stopa inflacije posljednji puta je zabilježena još u listopadu 2008. u samom jeku tadašnje globalne financijske krize.

Propuštena zarada

Glavni dio objašnjenja za aktualni rast cijena kreće od toga da je viša stopa inflacije samo nadoknađivanje duljeg razdoblja u kojem je ona bila niža od prosjeka. Još početkom 2021. stopa inflacije kod nas bila je negativna, da bi trgovci sada izgleda pohitali nadoknaditi propuštenu zaradu.

Zbog rasta nesigurnosti početkom pandemije oni su odgađali bilo kakve nepopularne poteze koji bi im još i više otjerali kupce. Uz to, pandemija je solidno poremetila globalne dobavljačke lance. Manjak sirovina za proizvodnju kao i prekidi u transportu zbog nedostatka radnika smanjili su ponudu, a u takvim uvjetima cijene rastu.


Linker
Ulje na vatru dodala je geopolitika kroz sad već gotovo uobičajene ruske zimske manevre kojima Kremlj stvara pritisak na rast cijena energenata u Europi. Kao posljedica svega, na tržištu se stvorio dojam da cijene idu prema gore i da će tako ostati još barem neko vrijeme.

5,5
posto iznosila je stopa inflacije u prosincu, ubrzavši sa 4,8 posto u studenom
Središnja banka je sredinom prosinca na svojim internetskim stranicama objavila analizu u kojoj je pokazala da je percipirana inflacija kod građana ustvari bitno viša od stvarne. I, zbilja, kad se malo realnije pogleda brojka, pet ili šest postotaka inflacije se ne čini mnogo.

No, zamislimo situaciju da danas kupimo nekoliko komada namještaja za ukupno 10 000 kuna. Uz pet ili šest posto inflacije, za istu stvar bismo za godinu dana trebali platiti 500 ili 600 kuna više. Neka inflacija još malo ubrza na desetak posto i nešto što danas stoji 10 000 kuna iduće godine će koštati 11 000 kuna.

Ako u hipotetski primjer ubacimo auto od 100.000 kuna ili čak nekretninu od milijun, onda ćemo za godinu dana za njih morati dati deset ili čak stotinu tisuća kuna više. To sad već nije baš novac koji je lako otpisati.

Stoga u trenucima kad se očekuje da će inflacija biti na višim stopama od uobičajenih nije zgorega razmotriti što bi se moglo učiniti da sačuvamo vrijednost vlastite ušteđevine.

Dobrom dijelu hrvatskih građana inflacija je stara neprijateljica. Krajem 80-ih građani tadašnje države spas od pada vrijednosti dinara često su tražili u čvrstim valutama. Marke, šilinzi, guldeni, funte, dolari, franci i druge valute kupovale su se na crnim tržištima.

Visoka euriziranost domaće ekonomije pokazuje da se tradicija nepovjerenja u vlastitu valutu održala i do danas. Kupovina drugih valuta može biti jedan od oblika zaštite od inflacije, no u trenucima kad je rast cijena globalna pojava (stopa inflacije je, primjerice, u prosincu i u eurozoni dosegnula pet posto) zamjena kuna za euro znači samo da ćemo vrijednost sad gubiti u eurima, a ne u kunama. Zato bi novac bilo uputno investirati drugdje.

Kao sredstvo očuvanja vrijednosti novca jedan drugi oblik imovine danas je jednako popularan kao i nekad. Radi se, naravno, o nekretninama. U Erste Asset Managementu kažu da su “povijesno (..) ipak nekretnine pružile najbolju zaštitu od inflacije, no moramo uzeti u obzir kako u prošlosti nije bilo drugih financijskih instrumenata s kojima se moglo uspoređivati”.

5
posto dosegla je prošloga mjeseca inflacija u eurozoni
Nekretnine se čine i jedinim koliko-toliko konkretnijim oblikom imovine u koji investiraju Hrvati. Posljednjih godina, a i za vrijeme pandemije, zbog toga je za njima porasla potražnja, a sukladno tome skočile su im i cijene, barem na morskoj obali i u Zagrebu. I koliko god one bile popularne, investicije u nekretnine ne znače da je naš novac siguran ako ga umjesto na bankovnom računu držimo u ciglama.

Kao prvo, i njima cijene mogu pasti i to značajno, što je poznato mnogim vlasnicima kuća u Slavoniji. Pad cijena moguć je i u regijama s visokom potražnjom, ako cijene stanova uzlete previše visoko u kratkom razdoblju.

Ozren Iljadica iz Erste Asset Managementa podsjeća i da se “u slučaju prodaje nekretnine, može (..) pojaviti problem likvidnosti te je svakako dobro rasporediti sredstva na više vrsta imovine”.

Nema univerzalnog pravila

S porukom o diverzifikaciji ulaganja slažu se i u Zagrebačkoj banci gdje pojašnjavaju da diverzifikacija “može pomoći svakom od nas ne samo u zaštiti od inflacije već i smanjenju ukupnog rizika ulaganja te maksimiziranju ukupne dobiti/profita od ulaganja”. No, dodaju i da “ne postoji univerzalno pravilo kako primjenjivati diverzifikaciju”.

Pojašnjavaju da štediše s manjom vrijednošću financijske imovine često ulažu u investicijske fondove “koji nude diverzificirano ulaganje i za manje iznose, dok broj različitih financijskih proizvode raste s financijskom imovinom”.

Logično. Kao što će odluka o ulaganju biti različita želi li netko investirati kratkoročno ili dugoročno, tako će ona biti različita i ovisno o tome raspolaže li netko s pet, 50 ili 500.000 kuna. Kao što je spomenuto, oni koji raspolažu s 5000 kuna koje bi željeli zaštititi od gubitka vrijednosti zbog inflacije nemaju baš preveliki izbor i on se, od tradicionalnih financijskih ulaganja, najčešće svodi na investicijske fondove.

Kad je inflacija bila na sadašnjim razinama krajem 2008. tada su i kamate na novčanom tržištu bile više nego što su danas, tako da je onda postojala mogućnost i da se novac jednostavno oroči što je donosilo 4-5 posto prinosa godišnje. Danas su te kamate puno niže, ponekad čak i realno negativne što znači da klasična štednja nije izbor ni za koga.

U slučaju da netko raspolaže s nešto više novca, recimo 50-ak tisuća kuna, stvari su već nešto lakše. Iljadica objašnjava da dosta ovisi o roku ulaganja, ali tumači i zašto, recimo, atraktivna investicija mogu biti dionice kompanija.

“Kompanije prilagođavaju cijene proizvoda i usluga na način da inflatorno prilagođavaju ili podižu cijene, čime ostvaruju potencijalno veće prihode te potencijalno veću profitabilnost. Također, kompanije značajna sredstva ulažu u inovacije, svaka nova usluga ili proizvod su u načelu sve bolji i bolji, s time dolazi nužno i viša cijena, što pak generira veći prihod i profitabilnost neke kompanije.

Ulaganjem u takve kompanije moguće je sudjelovati u raspodjeli dobiti kompanije i štite se sredstva kroz dugoročno vrijeme, najmanje 7 ili 10 godina,” tumači on.

Za sretnike koje u novčaniku stišće pola milijuna ili više kuna, najbolje je da potraže usluge specijaliziranih investicijskih savjetnika. Takvim ulagačima na raspolaganju je puno šira lepeza klasičnih investicija: od vrijednosnih papira, preko već spomenutih nekretnina, fondova i drugog.

I u Zagrebačkoj banci i u Erste grupi podsjećaju da investiranje podrazumijeva informiranost ulagača. “Neovisno o iznosu koji je na raspolaganju pojedincu, zaštita od inflacije zahtijeva donošenje konkretnijih investicijskih odluka (ostaviti novac na računu najlakša je odluka, ali odluka koja smanjuje kupovnu moć), koje svakako moraju biti popraćene s adekvatnom razinom informiranosti i poznavanja karakteristika financijskih proizvoda”, kažu u Zagrebačkoj banci.

To se odnosi kako na klasična ulaganja (potrebno je znati uz koje se naknade i uvjete što kupuje), ali i nove špekulativnije oblike imovine među kojima se nalaze posljednjih nekoliko godina jako razvikane kriptovalute.

Osim spomenutih na tržištu postoje i druge mogućnosti poput kupnje plemenitih metala (zlata, srebra, platine), dragog kamenja, umjetničkih slika ili cijelih kolekcija umjetnina, a u posljednje desetljeće ili dva nerijetko se kao sredstva ulaganja, a time i borbe protiv inflacije, koriste i oldtajmeri – vrijedni automobili stariji od 25 ili 30 godina.

Bogatiji imaju izbor kupnje pojedinih predmeta, a čak i oni koji raspolažu s nešto manjim iznosima mogu odabrati ulaganje u vrijednosne papire ili fondove koji su vezani uz materijalna dobra za koja se očekuje da će im u budućnosti vrijednost rasti.

Na tom tragu — ulaganja u nematerijalne oblike vezane uz očekivani budući rast prihoda — možda bi na zaštitu novca od gubitka vrijednosti zbog inflacije trebalo gledati i malo nekonvencionalnije. Investicija u tečaj ili seminar koji nas danas stoji pet ili deset tisuća kuna, a koji bi zbog inflacije za godinu dana mogao biti skuplji, ne čini se kao loša odluka.

Ako na taj način osoba stječe i nova znanja koja će moći iskoristiti za ostvarivanje dodatnih prihoda jednog dana, svakako se na takvu odluku može gledati kao na ulaganje kojim se izbjegava loš utjecaj inflacije na novac.

Na aktualni rast cijena tako se ne mora isključivo gledati kao na nešto užasno loše. To bi nekima mogao biti poticaj da se odluče slobodna sredstva uložiti u neku isplativiju imovinu, već prema mogućnostima i željama, ili – sebe.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1970 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Najveci je problem sto stanovnistvo nije finansijski obrazovano. Mada se to mijenja na bolje, mogu da primijetim, kod mladih, kojima je dostupno puno vise informacija nego sto je ranije bio slucaj. Ulaganje u dionice je bila rijetkost, kakva smo potencijalna uvecanja kapitala propustili, to je strasno.
To sto neko zamjera mladima da previse rizikuju ulazuci u cripto, i jos gore meme stocks i shitcoine, ma neka, i tako se uci. Neka izgube sve sto su ulozili, vrmenom ce postati oprezniji i mudriji, bitno je da uce o trzistu, o berzi, o ekonomiji uopste. A ne kao mi stariji .ili kes, ili sitna kamata u banci ili u najboljem slucaju nekretnina.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1971 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Sigurno je u zadnjih 6 mjeseci nestalo bar 3 milijarde KM vrijednosti imovine građana. A oni to ne shvataju. Morala bi biti i neka medijska reklamna kampanja.
Nisu to više male cifre.
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#1972 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nekome »

u sta ulagat, hoces u dionice vani, nelegalno, hoces u domace firme, to je leglo nepotizma i korupcije...
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1973 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Trenutno je sve bolje od držanja na bankama.
I većina dobrih dionica i dalje ima nisku cijenu. A dijele godišnje dobiti suvlasnicima.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1974 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

nekome wrote: 30/01/2022 13:49 u sta ulagat, hoces u dionice vani, nelegalno, hoces u domace firme, to je leglo nepotizma i korupcije...
U FBIH jedino preko Raiffeisen banke, ali su bas skupi i neisplativi.

Nejasni su mi ostali domaci brokeri sto ne zele da omoguce.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1975 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

@mba wrote: 13/01/2022 21:29
sportman1 wrote: 13/01/2022 11:27 - Evo link za besplatnu dionicu za svakoga ko se registrira kod Interactiv Brokers, najboljeg brokera u svijetu i još od mene dobije $100.

Besplatnu dionicu daje IBKR, a ja šaljem $100.(dobro ste pročitali, STO US DOLARA)

IBKR je dostupan građanima BIH.

Ovo je ponuda IBKR za nove članove.




https://ibkr.com/referral/ernad818

PS.
Najbolje Revolut ili sličan račun zbog besplatnog slanja.


prijatelju ali ono iskreno ljudski, gdje kvaka u ovome?
Ima dosta servisa koji tako daju neki novac. Ali to je uglavnom potrosi $100, mi cemo ti dati $100. A to rade zasto sto ce jedan dio poceti da ulaze sve vise i vise, pa ce taj nacin ce pokriti troskove. Ne znam uz kakve uslove ovi daju $200, ali nikad nije tek tako... jer bi onda mogao napraviti 100 profila i dobiti $20k.

Tako i kladionice rade. Zakon velikih brojeva. :)
Post Reply