Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
begluci
Posts: 63
Joined: 06/08/2010 13:20

#1802 Re: dionice, kupovina itd.

Post by begluci »

istina je da će se porez na dohodak (od 10 posto) u buduće naplaćivati na dividendu na udjele u firmama, prihod od kamata na štednju i trgovinu nekretninama, ali je ovo slučaj u svim razvijenim poreznim sistemima u svijetu i pogađa, prije svega, one imućnije članove društva.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1803 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Nije problem porez, vec je problem njegovo trosenje.
Zato ne zelim da ga placam i bunicu se protiv takvih zakona.
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#1804 Re: dionice, kupovina itd.

Post by GVIP »

Da li se po vazecem zakonu plaća porez na dividendu, znam da ne postoji porez na kapitalnu dobit?
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1805 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Nema poreza na dividendu jos.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1806 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Zarco5 wrote: 04/11/2021 12:19 Zdravo svima, u dva navrata sam zvao Raiffaisen brokere i zamolio ih da mi posalju svoj cjenovnik za trgovinu na internacionalnim trzistima i svu potrebnu dokumentaciju za sklapanje ugovora, ali to nisu uradili, vjerovatno jer su zakljucili da nisam jedan od onih sto imaju pola miliona kapitala, sto je ocigledno njihova ciljna grupa. Pa sam se odlucio da nadjem drugu neku opciju, naravno najbolje bi bilo da mi iz FBiH mozemo koristiti recimo IB. Pa me zanima koje su jos mogucnosti u FBiH za trgovinu na internacionalnim berzama od brokera? Da li ima banka koja bi htjela poslati novac sa mog racuna na npr. IB ili nekog drugog stranog brokera? Da li ima ikakvih prijedloga o promjeni zakona o deviznom poslovanju i da li bi ga mogao neko od nas sitnijih igraca mozda pokrenuti?


Pa imas na njihovim stranicama RBA BIH.

Emailom ce ti poslati sto treba i papreno su skupi.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1807 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Od kapitalne dobiti oduzmete kapitalni gubitak.

Tako dobijete osnovicu za izracun poreza na kapit. dobit.
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#1808 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sagosen »

Ima li neko da trguje na Interactive Brokers i pravi deposit i eventualna povlacenja novca na TransferWise i slicne?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1809 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

sagosen wrote: 29/11/2021 19:57 Ima li neko da trguje na Interactive Brokers i pravi deposit i eventualna povlacenja novca na TransferWise i slicne?
Ja preko Monetbrokera.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1810 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Diverse wrote: 29/11/2021 20:50
sagosen wrote: 29/11/2021 19:57 Ima li neko da trguje na Interactive Brokers i pravi deposit i eventualna povlacenja novca na TransferWise i slicne?
Ja preko Monetbrokera.


Provizije za strane berze??
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1811 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

sportman1 wrote: 01/12/2021 21:42
Diverse wrote: 29/11/2021 20:50

Ja preko Monetbrokera.


Provizije za strane berze??
Imaju, ne mogu se izbjeci - ima kod njih na sajtu ili ih nazovi, mozes i mejlom.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1812 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

Evo par prijedloga za kupovinu dionica.

Paypall, Disney i Mastercard.

Sve kompanije koje posluju kako treba. Cijena dionica odavno nije bila niza.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1813 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

zlajaBHF wrote: 06/12/2021 11:05 Evo par prijedloga za kupovinu dionica.

Paypall, Disney i Mastercard.

Sve kompanije koje posluju kako treba. Cijena dionica odavno nije bila niza.
Jesu, a i mnoge druge, dosta novogodisnjeg popusta ima :)
PayPal nekako najjeftiniji, negdje na 260$ ga procjenjuju Morgan Stanley i Deutsche bank. Problem je prekid saradnje sa Ebay, preuzeo ih je Payoneer (treba kupiti Payoneer mozda), i ta neka prasina sto se digla oko propale akvizicije Pinteresta, ali to nije nista strasno (treba kupiti i iPinterest, cim se otimaju oko njega). Disney je dosta popravio brojeve zbog odlicnog starta streaming servisa, ali ne mogu rasti tim tempom dovijeka, ipak je Netflix tu dominantan, pa i Amazon prime. Mastercard sigurica, kao i uvijek, samo ugrabiti dobru cijenu, a to sada jeste.
Na nekoj mojoj listi ozbiljnih large cap dionica, u rangu sa ovim koje si pomenuo, a koje isto cekam da pojeftine, trenutno su atraktivne (jeftine, bar donekle), Facebook, Salesforce, TMS, Adobe, Micron, i Alibaba, naravo, ako ih ne izbace sa americke berze.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1814 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

Diverse wrote: 06/12/2021 11:57
zlajaBHF wrote: 06/12/2021 11:05 Evo par prijedloga za kupovinu dionica.

Paypall, Disney i Mastercard.

Sve kompanije koje posluju kako treba. Cijena dionica odavno nije bila niza.
Jesu, a i mnoge druge, dosta novogodisnjeg popusta ima :)
PayPal nekako najjeftiniji, negdje na 260$ ga procjenjuju Morgan Stanley i Deutsche bank. Problem je prekid saradnje sa Ebay, preuzeo ih je Payoneer (treba kupiti Payoneer mozda), i ta neka prasina sto se digla oko propale akvizicije Pinteresta, ali to nije nista strasno (treba kupiti i iPinterest, cim se otimaju oko njega). Disney je dosta popravio brojeve zbog odlicnog starta streaming servisa, ali ne mogu rasti tim tempom dovijeka, ipak je Netflix tu dominantan, pa i Amazon prime. Mastercard sigurica, kao i uvijek, samo ugrabiti dobru cijenu, a to sada jeste.
Na nekoj mojoj listi ozbiljnih large cap dionica, u rangu sa ovim koje si pomenuo, a koje isto cekam da pojeftine, trenutno su atraktivne (jeftine, bar donekle), Facebook, Salesforce, TMS, Adobe, Micron, i Alibaba, naravo, ako ih ne izbace sa americke berze.
Provjerit cu te koje predlazes. Ovo su uglavnom dionice koje uzimas za penzije, a ne za brzu dobit.

Na pad dionica je uticala i ova nova varijanta korone, i taj pad ce biti na kratke staze.
Slazem se, mastercard je sigurica.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1815 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

zlajaBHF wrote: 06/12/2021 13:08
Diverse wrote: 06/12/2021 11:57

Jesu, a i mnoge druge, dosta novogodisnjeg popusta ima :)
PayPal nekako najjeftiniji, negdje na 260$ ga procjenjuju Morgan Stanley i Deutsche bank. Problem je prekid saradnje sa Ebay, preuzeo ih je Payoneer (treba kupiti Payoneer mozda), i ta neka prasina sto se digla oko propale akvizicije Pinteresta, ali to nije nista strasno (treba kupiti i iPinterest, cim se otimaju oko njega). Disney je dosta popravio brojeve zbog odlicnog starta streaming servisa, ali ne mogu rasti tim tempom dovijeka, ipak je Netflix tu dominantan, pa i Amazon prime. Mastercard sigurica, kao i uvijek, samo ugrabiti dobru cijenu, a to sada jeste.
Na nekoj mojoj listi ozbiljnih large cap dionica, u rangu sa ovim koje si pomenuo, a koje isto cekam da pojeftine, trenutno su atraktivne (jeftine, bar donekle), Facebook, Salesforce, TMS, Adobe, Micron, i Alibaba, naravo, ako ih ne izbace sa americke berze.
Provjerit cu te koje predlazes. Ovo su uglavnom dionice koje uzimas za penzije, a ne za brzu dobit.

Na pad dionica je uticala i ova nova varijanta korone, i taj pad ce biti na kratke staze.
Slazem se, mastercard je sigurica.
Jeste, i ja ulazem na duge staze. PayPal imam vec odavno. Sretno!
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1816 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

zlajaBHF wrote: 06/12/2021 13:08
Provjerit cu te koje predlazes. Ovo su uglavnom dionice koje uzimas za penzije, a ne za brzu dobit.

Na pad dionica je uticala i ova nova varijanta korone, i taj pad ce biti na kratke staze.
Slazem se, mastercard je sigurica.
Za penzije se ne kupuju individualne dionice, vec ulazes u index fondove da smanjis rizik.

Proguglaj "low cost portfolio of index funds". Predlazem ti recmo VWRA ili VWRE ako ti je dostupan na platformi
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1817 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

lissics wrote: 06/12/2021 14:55
zlajaBHF wrote: 06/12/2021 13:08
Provjerit cu te koje predlazes. Ovo su uglavnom dionice koje uzimas za penzije, a ne za brzu dobit.

Na pad dionica je uticala i ova nova varijanta korone, i taj pad ce biti na kratke staze.
Slazem se, mastercard je sigurica.
Za penzije se ne kupuju individualne dionice, vec ulazes u index fondove da smanjis rizik.

Proguglaj "low cost portfolio of index funds". Predlazem ti recmo VWRA ili VWRE ako ti je dostupan na platformi
Generalno si u pravu, ali te fondove mozes i zaciniti dionice tipa Mastercard, Nestle i slicno. Povecajes rizik, ali i potencijalnu dobit.

Sve zavisi koliko si spreman rizikovati.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1818 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

lissics wrote: 06/12/2021 14:55
zlajaBHF wrote: 06/12/2021 13:08
Provjerit cu te koje predlazes. Ovo su uglavnom dionice koje uzimas za penzije, a ne za brzu dobit.

Na pad dionica je uticala i ova nova varijanta korone, i taj pad ce biti na kratke staze.
Slazem se, mastercard je sigurica.
Za penzije se ne kupuju individualne dionice, vec ulazes u index fondove da smanjis rizik.

Proguglaj "low cost portfolio of index funds". Predlazem ti recmo VWRA ili VWRE ako ti je dostupan na platformi
Kupuju se i dionice, naravno ko se razumije u to. Sta je indeks nego skup dionica. Indeks je sigurno rjesenje za one koji nemaju vremena da biraju sami dionice, i neki opsti indeks je dovoljno diversifikovan da smanji rizik. Mada ti ni indeks ne garantuje uspjeh, i tu covjek moze da se zezne pravo.Danas ima indeksa svega i svacega 3x leveraged small cap, cripto, ark fond, svakakvi rizici vrebaju.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1819 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

Diverse wrote: 06/12/2021 11:57
zlajaBHF wrote: 06/12/2021 11:05 Evo par prijedloga za kupovinu dionica.

Paypall, Disney i Mastercard.

Sve kompanije koje posluju kako treba. Cijena dionica odavno nije bila niza.
Jesu, a i mnoge druge, dosta novogodisnjeg popusta ima :)
PayPal nekako najjeftiniji, negdje na 260$ ga procjenjuju Morgan Stanley i Deutsche bank. Problem je prekid saradnje sa Ebay, preuzeo ih je Payoneer (treba kupiti Payoneer mozda), i ta neka prasina sto se digla oko propale akvizicije Pinteresta, ali to nije nista strasno (treba kupiti i iPinterest, cim se otimaju oko njega). Disney je dosta popravio brojeve zbog odlicnog starta streaming servisa, ali ne mogu rasti tim tempom dovijeka, ipak je Netflix tu dominantan, pa i Amazon prime. Mastercard sigurica, kao i uvijek, samo ugrabiti dobru cijenu, a to sada jeste.
Na nekoj mojoj listi ozbiljnih large cap dionica, u rangu sa ovim koje si pomenuo, a koje isto cekam da pojeftine, trenutno su atraktivne (jeftine, bar donekle), Facebook, Salesforce, TMS, Adobe, Micron, i Alibaba, naravo, ako ih ne izbace sa americke berze.
Cekas li odredjene cijene za ovo?

Facebook, Salesforce, TMS, Adobe, Micron, i Alibaba
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1820 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

FB, MU i BABA su vec dobre po meni, BABA posebno, cak mislim da je to prilika koja se rijetko javlja. Ali evo vec 10% gore danas. Salesforce isto dosta dobar, Adobe i Paypal su jos uvijek precijenjeni malo po meni. Gledam onaj Margin of safety, nesto sam izracunam a nesto kopiram od drugih.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1821 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

Diverse wrote: 06/12/2021 18:50 FB, MU i BABA su vec dobre po meni, BABA posebno, cak mislim da je to prilika koja se rijetko javlja. Ali evo vec 10% gore danas. Salesforce isto dosta dobar, Adobe i Paypal su jos uvijek precijenjeni malo po meni. Gledam onaj Margin of safety, nesto sam izracunam a nesto kopiram od drugih.
Okej, hvala na odgovoru ;)

Vidim da se Alibaba dobro popravio danas :D
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1822 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

zlajaBHF wrote: 06/12/2021 19:09
Diverse wrote: 06/12/2021 18:50 FB, MU i BABA su vec dobre po meni, BABA posebno, cak mislim da je to prilika koja se rijetko javlja. Ali evo vec 10% gore danas. Salesforce isto dosta dobar, Adobe i Paypal su jos uvijek precijenjeni malo po meni. Gledam onaj Margin of safety, nesto sam izracunam a nesto kopiram od drugih.
Okej, hvala na odgovoru ;)

Vidim da se Alibaba dobro popravio danas :D
Nema na cemu, ali ne slusaj niciji savjet :thumbup:
Jeste, juce je bila prilika, a i dalje je to povoljno. Mada rizik postoji veliki (oko izbacivanja sa americke berze, problema sa kineskom vladom i slicno).
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1823 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Diverse wrote: 06/12/2021 15:42
lissics wrote: 06/12/2021 14:55

Za penzije se ne kupuju individualne dionice, vec ulazes u index fondove da smanjis rizik.

Proguglaj "low cost portfolio of index funds". Predlazem ti recmo VWRA ili VWRE ako ti je dostupan na platformi
Kupuju se i dionice, naravno ko se razumije u to. Sta je indeks nego skup dionica. Indeks je sigurno rjesenje za one koji nemaju vremena da biraju sami dionice, i neki opsti indeks je dovoljno diversifikovan da smanji rizik. Mada ti ni indeks ne garantuje uspjeh, i tu covjek moze da se zezne pravo.Danas ima indeksa svega i svacega 3x leveraged small cap, cripto, ark fond, svakakvi rizici vrebaju.
Upravo suprotno. Ko se razumije zna da stock picking prolazi lose u odnosu na diverzifikovani index fund.
Naravno s obzirom da stavljas cripto, ark u isto košaru aa diverzifikovanim index fondom, cini mi se da ne znas o cemu govorim.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#1824 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zlajaBHF »

Diverse wrote: 06/12/2021 19:14
zlajaBHF wrote: 06/12/2021 19:09

Okej, hvala na odgovoru ;)

Vidim da se Alibaba dobro popravio danas :D
Nema na cemu, ali ne slusaj niciji savjet :thumbup:
Jeste, juce je bila prilika, a i dalje je to povoljno. Mada rizik postoji veliki (oko izbacivanja sa americke berze, problema sa kineskom vladom i slicno).
Ma naravno, niko nije u stanju gledati u buducnost.

>P>o meni je najbolje kupovati dionice firmi koje dobro posluju, i za koje ja vjerujem da ce tako nastaviti uzimajuci u obzir, tu granu prvrede, proizvod, konkurente itd....
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1825 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

lissics wrote: 06/12/2021 19:18
Diverse wrote: 06/12/2021 15:42

Kupuju se i dionice, naravno ko se razumije u to. Sta je indeks nego skup dionica. Indeks je sigurno rjesenje za one koji nemaju vremena da biraju sami dionice, i neki opsti indeks je dovoljno diversifikovan da smanji rizik. Mada ti ni indeks ne garantuje uspjeh, i tu covjek moze da se zezne pravo.Danas ima indeksa svega i svacega 3x leveraged small cap, cripto, ark fond, svakakvi rizici vrebaju.
Upravo suprotno. Ko se razumije zna da stock picking prolazi lose u odnosu na diverzifikovani index fund.
Naravno s obzirom da stavljas cripto, ark u isto košaru aa diverzifikovanim index fondom, cini mi se da ne znas o cemu govorim.
Kako necu znati o cemu govoris, o world indexu, kako mozes reci ne znam o cemu govoris. Pa nisi izmislio toplu vodu.
U pricu oko toga da li stock picking prolazi bolje od diverzifikovanog fonda ne bih ulazio, jer toj debati nema kraja.
Uostalom ja nisam rekao da ne treba ulagati u broad index fund, pa meni je 80% ulozenog u njima. Nijednu "skolu" ulaganja ne treba gledati kao jedinu ispravnu i biti toliko nadobudan, treba razmotriti sve mogucnosti. Sve treba sam probati, pa onda donijeti odluku sta je tebi najbolje i koliki rizik si spreman da podneses.
Last edited by Diverse on 06/12/2021 19:31, edited 1 time in total.
Post Reply