Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7913
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#176 Re: dionice, kupovina itd.

Post by El_comadante »

ovde treba reći slijedeče: zavisi kakav ugovor potpisuješ sa brokerom. ako potpišeš da uzima 1% bez minimalne brokerske provizije onda ti je svejedno hočeš li kupiti 1 dionicu ili 100.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#177 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Android Knego »

imam nakih dionica od "Zrak DD", i ovih dana dobijem postom "Obavijest o pravu prece kupovine dionica", u kojoj, izmedju ostalog, pise:

Obavjestavamo Vas da prema clanu 8. Odluke po osnovu prava prece kupnje a u cilju ZADRZAVANJA UCESCA u osnovnom kapitalu koje STE IMALI prije ove emisije, imate pravo kupiti toliko-i-toliko bla, bla...

ovo sto sam napisao velikim slovima nije mi bas najjasnije... jel ovo znaci da vise necu imati dionice koje sam imao ako ne kupim ove sto nude??

btw, nikad ranije od njih nisam dobio nikakvu obavijest, ni ovakvu, ni slicnu, ni ikakvu...
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#178 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Ne, imaces ono sto si imao u broju dionica (npr. 2000 komada), ali zbog emisije novih dionica, tvoj procenat koji je prije bio npr. 0.1% svih dionica, sada postaje 0.05% svih dionica, iako i dalje imas istih npr. 2000 komada... Da bi zadrzao isti % ucesca od PRIJE, nude ti da kupis novih npr. 2000 komada, pa da imas npr. 4000 komada.... Po kojoj cijeni ti ih nude u odnosu na zadnje transakcije istom dionicom na SASE ? Ko je sad vecinski vlasnik ? Ko to dokapitalizira ? Vidi malo na sta to ide, da pokusas sta i usicariti...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#179 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

@Ženski Dr.Med
da sam dakle bilo kad u prošlosti uzeo zlato i prodao ga za 5 godina (dakle bilo kad u ovih zadnjih 10 godina) tolika bi zarada bila, oko 150% :-D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#180 Re: dionice, kupovina itd.

Post by fixer »

Respektujuci vremensku vrijednost novca ili ne?
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#181 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Android Knego »

drndalo wrote:Ne, imaces ono sto si imao u broju dionica (npr. 2000 komada), ali zbog emisije novih dionica, tvoj procenat koji je prije bio npr. 0.1% svih dionica, sada postaje 0.05% svih dionica, iako i dalje imas istih npr. 2000 komada... Da bi zadrzao isti % ucesca od PRIJE, nude ti da kupis novih npr. 2000 komada, pa da imas npr. 4000 komada.... Po kojoj cijeni ti ih nude u odnosu na zadnje transakcije istom dionicom na SASE ? Ko je sad vecinski vlasnik ? Ko to dokapitalizira ? Vidi malo na sta to ide, da pokusas sta i usicariti...
hvala za odgovor. ovo je u globalu jasno (meni laiku).
zanima me ima li nekakvog pravila, da li u ovakvim slucajevima dolazi do pada vrijednosti dionica? ako je samo pad postotka to mi nije bitno.

inace, nude ih za 10.65 po dionici, ali ne znam koja je bila vrijednost pri zadnjoj transakciji na SASE (kad sam to, prije par godina, intenzivno pratio bilo se lakse snaci nego sad).

ovo je mozda jos zanimljiv dio u pomenutoj obavijesti:

"Odlukom o emisiji dionica zatvorenom ponudom ... Nadzorni odbor dionickog drustva 'Zrak' odobrio je emisiju dionica... Jedini kupac dionica je Vlada FBiH kao predstavnik drzavnog kapitala."

evo nadjoh i o dokapitalizaciji:

http://www.ekapija.com/website/sr/page/564178
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#182 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Ne znam, meni se to cini puno, koliko sam vidio na SASE, zadnji put kad je trgovano s njima prije par godina bila je jako niska vrijednost, pa ne znam na osnovu cega su odredili tu cijenu... Vidi da ne izlijeces tu nekih puno para da bi zadrzao dosadasni procenat... Vjerovatno ce se ovdje javiti jos poneko sa misljenjem...
panzer
Posts: 168
Joined: 02/06/2007 11:12

#183 Re: dionice, kupovina itd.

Post by panzer »

Zašto bacati pare u rupu bez dna?

Već je jednom kupio te dionice(ako je kupio) i do sada nije imao nikakve koristi i sada opet mora dati još toliko samo da bi "održao procenat".
Slaba je šansa da će se šta pozitivno desiti sa tom firmom. U toj namjenskoj industriji uvijek neki problemi i na kraju radnici završe na ulici a dioničari sa otpisom ulaganja.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#184 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Android Knego »

hvala vam za savjet.

panzer, periodicno posjecujem tvoj blog provjeravajuci grafikone za par emitenata. tamo je to najbolje prikazano.
aladin
Posts: 109
Joined: 11/03/2004 00:00

#185 Re: dionice, kupovina itd.

Post by aladin »

Da li je neko upucen u desavanja oko FDS-a.
Nagli skok od jula do novembra (gotovo 100 procenata).Cijena sada prilicno stabilna cak postoje naznake laganog rasta.
Istovremeno stizu indicije da cigarete iz TDR postaju skuplje za 15 procenata ako adris grupa ne kupi neku tvornicu u BiH gdje bi nastavila proizvodnju.
http://www.seebiz.eu/tdr-poskupljuje-ci ... /ar-51285/
Istovremeno na sajmu u minhenu drzava trazi kupca za fds , bosnalijek , sarajevoosiguranje.
Meni ovo mirise na prodaju. Ima li neko vise informacija o tome sto se tacno desava. :-)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#186 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

shiljak wrote:@Ženski Dr.Med
da sam dakle bilo kad u prošlosti uzeo zlato i prodao ga za 5 godina (dakle bilo kad u ovih zadnjih 10 godina) tolika bi zarada bila, oko 150% :-D
Pa ako tako kazes ,valjda je tako ...sada ne pratim berzu intenzivno ,pogledam kurseve ono sto je za mene vazno ,** No links ** miruje Dionice su mi osigurate preko Optionsscheine ne berzi Euwas u Stuttgartu ,pare se ostavljaju na stranu u nadi da ce berza/dionice sljedece 2-3 godine padnu .. ponavljam u nadi
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#187 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Nokija »

Preletih po postovima. Ima dosta korisnih informacija i savjeta, posebno od druga profija.

Ja bi evo dodala jos par stvari. Zlatno pravilo pri investiranju jeste: ne investirati u ono sto ne poznajes i ne razumijes. Bilo da se radi o nekretninama, dionicama ili nekim finansijskim konstrukcijama koje ne razumijes do u tancine. Masa malih privatnih investitora je izgubila velike sume novca jer je kupovala nakaradne finansijske proizvode od recimo Lehman Brothers. Ti proizvodi su bili toliko kompleksni da ih ni bankarski cinovnici koji su ih prodavali svojim klijentima nisu razumijevali. Banka propala, privatni investitori ne mogu povratiti novac jer je, izmedju ostalog, nemoguce razluciti ko sta potrazuje.

Drugo pravilo je investirati novac koji vam trenutno i u nekom duzem periodu nece trebati. Rast vrijednosti dionica je samo djelimicno predvidiv i zato treba imati dosta strpljenja i ne ocekivati dobit preko noci.

Trece pravilo je diverzificirati portfolio i time rasporediti rizik na nekoliko razlicitih segmenata. Obicno se kupuju dionice tradicionalnih kompanija iz auto-industrije, farmaceutskih kuca, avio-kompanija, gradjevinskih firmi, hemijske industrije itd. ali i kompanija koje se bave IT, novim tehnologijama kao sto je obnovljiva energija, bio-informatika itd.

Takodje je bitno razlikovati spekulativne transakcije od "dugorocnih" ulaganja. Ovo sto sam gore napisala se odnosi na klasicna ulaganja u dionice. Dobit koja se ostvaruje od spekulacija je rezultat dnevnih/sedmicnih oscilacija na trzistu dionica i zahtijeva puno paznje i zivaca.

Neko je cini mi se pitao po kojem kriteriju se biraju dionice. Osnovni kriterij su buduce investicije i razvoj kompanije. Kad jedna avio-kompanija najavi kupovinu 20 novih aviona to je signal investitorima da ce se profit kompanije uvecati. Njihove akcije odmah skoce. Kad jedna farmaceutska kuca najavi plasiranje novog lijeka njihove akcije skoce. Istovremeno, negativne vijesti uticu na pad akcija. Kad se desi neka prirodna katastrofa padaju akcije osiguravajucih drustava jer je za ocekivati da ce doci do velikog odliva sredstava zbog isplate osiguranja.
Isplata dividendi je vazan kriterij ali za dugorocno ulaganje nije presudan. I u slucaju da se dividena ne isplati, formiranjem zaliha u kompaniji ili ulaganjem u nove investicije raste vrijednost akcije.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#188 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Nokija wrote:Preletih po postovima. Ima dosta korisnih informacija i savjeta, posebno od druga profija.

Ja bi evo dodala jos par stvari. Zlatno pravilo pri investiranju jeste: ne investirati u ono sto ne poznajes i ne razumijes. Bilo da se radi o nekretninama, dionicama ili nekim finansijskim konstrukcijama koje ne razumijes do u tancine. Masa malih privatnih investitora je izgubila velike sume novca jer je kupovala nakaradne finansijske proizvode od recimo Lehman Brothers. Ti proizvodi su bili toliko kompleksni da ih ni bankarski cinovnici koji su ih prodavali svojim klijentima nisu razumijevali. Banka propala, privatni investitori ne mogu povratiti novac jer je, izmedju ostalog, nemoguce razluciti ko sta potrazuje.

Drugo pravilo je investirati novac koji vam trenutno i u nekom duzem periodu nece trebati. Rast vrijednosti dionica je samo djelimicno predvidiv i zato treba imati dosta strpljenja i ne ocekivati dobit preko noci.

Trece pravilo je diverzificirati portfolio i time rasporediti rizik na nekoliko razlicitih segmenata. Obicno se kupuju dionice tradicionalnih kompanija iz auto-industrije, farmaceutskih kuca, avio-kompanija, gradjevinskih firmi, hemijske industrije itd. ali i kompanija koje se bave IT, novim tehnologijama kao sto je obnovljiva energija, bio-informatika itd.

Takodje je bitno razlikovati spekulativne transakcije od "dugorocnih" ulaganja. Ovo sto sam gore napisala se odnosi na klasicna ulaganja u dionice. Dobit koja se ostvaruje od spekulacija je rezultat dnevnih/sedmicnih oscilacija na trzistu dionica i zahtijeva puno paznje i zivaca.

Neko je cini mi se pitao po kojem kriteriju se biraju dionice. Osnovni kriterij su buduce investicije i razvoj kompanije. Kad jedna avio-kompanija najavi kupovinu 20 novih aviona to je signal investitorima da ce se profit kompanije uvecati. Njihove akcije odmah skoce. Kad jedna farmaceutska kuca najavi plasiranje novog lijeka njihove akcije skoce. Istovremeno, negativne vijesti uticu na pad akcija. Kad se desi neka prirodna katastrofa padaju akcije osiguravajucih drustava jer je za ocekivati da ce doci do velikog odliva sredstava zbog isplate osiguranja.
Isplata dividendi je vazan kriterij ali za dugorocno ulaganje nije presudan. I u slucaju da se dividena ne isplati, formiranjem zaliha u kompaniji ili ulaganjem u nove investicije raste vrijednost akcije.
Bravo osnovna pravila !!!!
Ali jedno pravila si zaboravio !!!

"ne gubi novac " :)
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#189 Re: dionice, kupovina itd.

Post by valter.ba »

Pratim:lol:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#190 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Nokija »

"ne gubi novac " :)
Ih...pa to je glavno. Zato i kazem da treba ulozit i cekati. Dobit se ne ostvaruje preko noci. Osim naravno kad se tim profesionalno bavis i svaki dan kupujes i preprodajes i na osnovu tih promjena u trzisnoj vrijednosti akcija generiras svoju dobit.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#191 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Mr.Penguin »

Mogu li se kod nas kupovati dionice iz Amerike i kako?
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#192 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Nokija »

Mr.Penguin wrote:Mogu li se kod nas kupovati dionice iz Amerike i kako?

Ja se odavno tim operativnim stvarima ne bavim pa ne znam tacno, ali pretpostavljam da moze. Sve se to danas obavlja preko interneta, za sitne ulagace gotovo da i nema licnog kontakta sa brokerom.

Da sad imam love za ulaganja ne bi nikad kupovala americke akcije. Ja bi se prije okrenula tradicionalnom evropskom trzistu. Uostalnom berze u NY i u Njemackoj su fuzionirale prije ca. dvije godine. Jedan manji dio ulaganja bi usmjerila na azijsko trziste, ne Kina nego evtl. Indija i Malezija. Ruske akcije (gas) su takodje vrlo atraktivne. Trenutno se najvise na tom spekulativnom trzistu zaradjuje na francuskoj berzi u trgovini sa zitaricama. E sad, to je malo sa etickog aspekta problematicno pa nije za svakoga.

U principu, to sve zavisi od toga koliko je ko spreman da rizikuje. Sto je rizik veci, to je dobit veca. Ali i sansa da te srce zdrma. Ko je zadovoljan i sa manjom dobiti a ne zeli previse rizika onda najbolje klasicne akcije: BMW, Bayer, Lufthansa itd.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#193 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Mr.Penguin »

Nokija wrote:
Mr.Penguin wrote:Mogu li se kod nas kupovati dionice iz Amerike i kako?

Ja se odavno tim operativnim stvarima ne bavim pa ne znam tacno, ali pretpostavljam da moze. Sve se to danas obavlja preko interneta, za sitne ulagace gotovo da i nema licnog kontakta sa brokerom.

Da sad imam love za ulaganja ne bi nikad kupovala americke akcije. Ja bi se prije okrenula tradicionalnom evropskom trzistu. Uostalnom berze u NY i u Njemackoj su fuzionirale prije ca. dvije godine. Jedan manji dio ulaganja bi usmjerila na azijsko trziste, ne Kina nego evtl. Indija i Malezija. Ruske akcije (gas) su takodje vrlo atraktivne. Trenutno se najvise na tom spekulativnom trzistu zaradjuje na francuskoj berzi u trgovini sa zitaricama. E sad, to je malo sa etickog aspekta problematicno pa nije za svakoga.

U principu, to sve zavisi od toga koliko je ko spreman da rizikuje. Sto je rizik veci, to je dobit veca. Ali i sansa da te srce zdrma. Ko je zadovoljan i sa manjom dobiti a ne zeli previse rizika onda najbolje klasicne akcije: BMW, Bayer, Lufthansa itd.
Hvala na odgovoru
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#194 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Nokija »

Mr.Penguin wrote:
Nokija wrote:
Mr.Penguin wrote:Mogu li se kod nas kupovati dionice iz Amerike i kako?

Ja se odavno tim operativnim stvarima ne bavim pa ne znam tacno, ali pretpostavljam da moze. Sve se to danas obavlja preko interneta, za sitne ulagace gotovo da i nema licnog kontakta sa brokerom.

Da sad imam love za ulaganja ne bi nikad kupovala americke akcije. Ja bi se prije okrenula tradicionalnom evropskom trzistu. Uostalnom berze u NY i u Njemackoj su fuzionirale prije ca. dvije godine. Jedan manji dio ulaganja bi usmjerila na azijsko trziste, ne Kina nego evtl. Indija i Malezija. Ruske akcije (gas) su takodje vrlo atraktivne. Trenutno se najvise na tom spekulativnom trzistu zaradjuje na francuskoj berzi u trgovini sa zitaricama. E sad, to je malo sa etickog aspekta problematicno pa nije za svakoga.

U principu, to sve zavisi od toga koliko je ko spreman da rizikuje. Sto je rizik veci, to je dobit veca. Ali i sansa da te srce zdrma. Ko je zadovoljan i sa manjom dobiti a ne zeli previse rizika onda najbolje klasicne akcije: BMW, Bayer, Lufthansa itd.
Hvala na odgovoru
Nema na cemu.
Sretno!
GriFoN
Posts: 366
Joined: 24/08/2006 18:19

#195 Re: dionice, kupovina itd.

Post by GriFoN »

Na nekoj drugoj temi je neko spomenuo da se preko naših brokera mogu kupovati dionice sa hrvatskog tržišta?
Je li to stvarno moguće i u kojoj brokerskoj kući? Također me zanima za tržišta na zapadu.
I ako je moguće, vrijedi li ulagati tamo, obzirom da bih uložio neki četverocifreni iznos?
groove
Posts: 4644
Joined: 13/10/2007 08:18

#196 Re: dionice, kupovina itd.

Post by groove »

topla preporuka: Borussia Dortmund GmbH & Co. KGaA (BVB.DE) - ako osvoje ligu prvaka ima da bude para koliko hoces :lol:

http://de.finance.yahoo.com/echarts?s=B ... =undefined;
GriFoN
Posts: 366
Joined: 24/08/2006 18:19

#197 Re: dionice, kupovina itd.

Post by GriFoN »

groove wrote:topla preporuka: Borussia Dortmund GmbH & Co. KGaA (BVB.DE) - ako osvoje ligu prvaka ima da bude para koliko hoces :lol:

http://de.finance.yahoo.com/echarts?s=B ... =undefined;
:thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#198 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

groove wrote:topla preporuka: Borussia Dortmund GmbH & Co. KGaA (BVB.DE) - ako osvoje ligu prvaka ima da bude para koliko hoces :lol:

http://de.finance.yahoo.com/echarts?s=B ... =undefined;
Samo sto nisi postavio chart od zadnjih 5 godina
http://de.finance.yahoo.com/echarts?s= ... undefined;
Sta ako ne osvoje gdje vidis kurs?
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#199 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zemo_online »

GriFoN wrote:Na nekoj drugoj temi je neko spomenuo da se preko naših brokera mogu kupovati dionice sa hrvatskog tržišta?
Je li to stvarno moguće i u kojoj brokerskoj kući? Također me zanima za tržišta na zapadu.
I ako je moguće, vrijedi li ulagati tamo, obzirom da bih uložio neki četverocifreni iznos?

pa trebalo bi da moze,informisi se prvo preko neta,a onda nazovi banku ili brokera i obrati paznju na proviziju jer je sigurno veca posto se radi o inozemstvu.
-ja bi licno kupio dionice rafinerije brod koje su rekordno nisko oko 5-6 feninga,a nominala im je 1km i dobra lova je ulozena tamo i ulozit ce se jos.
dionica vrijedi barem nominala ali je pitanje za koliko vremena. znaci,to je za ljude koji imaju strpljenja.
ko kaze da se ne more napravit dobar poso u rs?
-jos jedna dionica koja je prenisko je irske banke (bank of ireland) i allied irish bank. irska se pocela oporavljat ,a bila je dosla do ruba ponora. dionica se takodje pocela da raste i dosla je na 14 i 9 ct., a prije krize je bila na 20 eura.
bila je na 5 i 8 ct u 2012.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#200 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Koja rafinerija,.... nije to rafinerija nego jedna velika praonica novca.
Akumulirani gubitak je veći od 400 miliona maraka i pet puta je veći od kapitala.
Dakle daješ 6 feninga za marku kapitala koja uz sebe nosi i 4 marke duga.
Post Reply