Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
amarcor
Posts: 44
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Kuwait
Contact:

#151 Re: dionice, kupovina itd.

Post by amarcor »

Znaci otprilike na nasoj berzi se ne moze ocekivati neka zarada? 2k-3k sam spomenuo jer bi bio neki pocetni ulog, a kasnije mozda i veca suma, sve zavisi.... :-D

Kada sam reakao ne sedmicnoj bazi nisam se dobro izrazio, pitanje je vise bilo koliko cesto se trguje dionicama? Sedmicno, mjesecno, kvartalno, etc.? Razumijem da i zavisi sve od kretanja cijena dionica, ali interesuje me da znam koliko bi morao biti ukljucen aktivno u desavanja na berzi.

Takodje, kako se iz Bosne moze trgovati dionicama na svjetskom trzistu? Hvala unaprijed!
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#152 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

u ovoj temi smo jednom spominjali najbolji nacin da se "zaradi" cuvanjem novca u banci itd..

Izgleda najisplativije je kupovina zlata i prodaja. Nece nikad opasti...a cuvanje 5 godina zaradi se 150% u odnosu na ono sto si uplatio :-D Dakle ako kupis zlato za 1000 KM za 5 godina ce ti se vratiti 3500 KM (2500 zarada)

jesam li upravu?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#153 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

amarcor wrote:Znaci otprilike na nasoj berzi se ne moze ocekivati neka zarada? 2k-3k sam spomenuo jer bi bio neki pocetni ulog, a kasnije mozda i veca suma, sve zavisi.... :-D

Kada sam reakao ne sedmicnoj bazi nisam se dobro izrazio, pitanje je vise bilo koliko cesto se trguje dionicama? Sedmicno, mjesecno, kvartalno, etc.? Razumijem da i zavisi sve od kretanja cijena dionica, ali interesuje me da znam koliko bi morao biti ukljucen aktivno u desavanja na berzi.

Takodje, kako se iz Bosne moze trgovati dionicama na svjetskom trzistu? Hvala unaprijed!
Ovako posto zivim u Njemackoj tu i trgujem dionicama imam puno mogucnosti preko moje banke da kupujem na berzama u Njemackoj a i na stranima berzama ,ali to ne radim ...

Ti mozes da trgujes svake sekunde kupiti prodati svake sekunde neke brokeri i banke ti daju cak i realtime kurs koliko je na bid koliko na ask strani ,po kojem kursu ,koliko komada dionica ,day trader ..... upozno sam jednog Njemca na moru u Turskoj i pitam ga sta radi i tako mi isprica da zivi od berze upali svoja 4 kompjutera u 6 sati ujutro i do 23 sata roka volumen znaci prodaja i kupovina mu je mjsecno vise stotina milione Euro(jeli razumijes ovo sto sam napisao)
Iz Bosne mozes da prodajes i kupujes upoznao sam cak jednog koji zivi u Tajlandu i otuda kupuje i prodaje ,samo sto on ima konto u Njemackoj ... sta ti hocu reci potrebno ti je konto u inostranstvu,pare i internet ,znaci kada sjedis na hali mozes da prodajes i kupujes :)
E sada drug tako sam i ja mislio ja cu markt da pobijedim to je jednostavno ,ali budi siguran da svako mora svoju skolu da odradi i ja sam znao da padnem na jednom tradu po vise stotina euro cak i hiljada

Mislim da mozes da otvoris u Austriji konto i ako nemas tamo prebivaliste
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#154 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

shiljak wrote:u ovoj temi smo jednom spominjali najbolji nacin da se "zaradi" cuvanjem novca u banci itd..

Izgleda najisplativije je kupovina zlata i prodaja. Nece nikad opasti...a cuvanje 5 godina zaradi se 150% u odnosu na ono sto si uplatio :-D Dakle ako kupis zlato za 1000 KM za 5 godina ce ti se vratiti 3500 KM (2500 zarada)

jesam li upravu?
NApisacu poslije nesto o tome
drug profi
Posts: 556
Joined: 27/08/2012 22:09

#155 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug profi »

Mnogo pitanja na koja se ocekuje jednostavan odgovor. Ja bih ponudio nekoliko svojih iskustava, ali bih i ohrabrio ulagace da krenu na berzu.
Dakle svako mora biti nekad "ošišan", to je škola koja se prođe. Ako se ne nasjeda na bombe tipa "ici ce to jos 100%" sanse za to su manje. Nikad ne drzite sva jaja u istoj korpi, tj. napravite neku diverzifikaciju portfolia.
Sa 2-3K maraka na nasoj berzi se moze doci do stabilnog godisnjeg prinosa od 10-tak procenata, kupovinom npr. dionica nekog od telekoma. Naravno, tu je jos zarada/gubitak od promjene kursa.
Najvaznije je informisite se o dionici koju kupujete. Koliko zaista vrijedi. Tu se uzimaju razni parametri i nacini obracuna. Takodjer je bitna i vlasnicka struktura. Procjene o mogucoj pojavi strateskog partnera, novim poslovima, itd.

U nasoj zemlji, meni su zanimljivi telekomi zbog dividende po ovim cijenama, zanimljiv mije Bosnalijek zbog toga sto ce najvjerovatnij eprestati pljacka firme od menadzmenta i dionicari ce konacno poceti dobijati svoj dio profita, sto ce se odraziti i na rast vrijednosti. Moja prognoza je i do 30 maraka u nardnih 12 mjeseci. Ovo uzmite sa rezervom, jer nemojte da bude da sam vas zahebo, ako ne bude tako. U svakom slucaju ne vjerujem da ce padati, jer je do sad vjestacki obarana i to vec duze vrijeme. Takodjer su mi intersantni proizvodjaci gradjevinskog materijala i putari zbog velikih gradilista koja ce se vjerujem pokrenuti.
Dakle cijela regija je u nekoj recesiji, a bear period na SASE je tu od 2007. Nikad se nije desilo da da bik ode u sumu i da se nikad vise ne vrati. Doci ce opet, a moja prognoza je da ce se to desiti unutar narednih 12 mjeseci.
Vise od 50% vjerovatnoce je da ce novac ulozen po danasnjim cijenam donijeti 100-200% posto u tom nekom roku.
Morate znati da je plod zarade na berzi to sto pesimista prodaje optimisti. Obojica mogu biti informisani ili dezinformisani. Novac se na berzi ne pravi nego se presipa iz jednog u drugi dzep. Dakle, morate paziti koji dzep ce biti vas.
I najvaznije pravilo je UVIJEK - ne slusaj druge sta ti savjetuju, a narocito ne brokera!!!!!
Vi ste mali ulagac i on ce iskoristiti vas da podmiri velikog klijenta.
Ne slusajte ni mene, jer mozda sam ja iskoristio ovaj post da vam prodam dionice Telekoma i Bosnalijeka.

ja licno imam ulozenu sestocifrenu sumu, gdje sam na gubitku trenutno oko 30%. ali to nije priznat gubitak sve dok ne prodam po postojecoj cijeni. Dakle, ocekujem i uvjeren sam u profit od nekih 100% na kraju pretpostavljenog bull perioda, kad se medo opet pojavi iz sume.

I da najvaznije: kad dionica pocne rasti, dobro razmislite jeste li zakasnili sa kupovinom ili ima mjesta jos za to.
Nemojte da bude telekom 30 maraka i vi se odlucite da kupite jer vma je taksista rekao da ce to ici na 70. Tih 70 nije realna vrijednost telekoma po ovom poslovanju pa cak ni da se pojavi T-com sa ponudom za otkup, nece nikad ponuditi toliko.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#156 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

@Drug profi :) Par pitanja za tebe ,ali i par opaski .....
Dakle svako mora biti nekad "ošišan", to je škola koja se prođe. Ako se ne nasjeda na bombe tipa "ici ce to jos 100%" sanse za to su manje.
Vise od 50% vjerovatnoce je da ce novac ulozen po danasnjim cijenam donijeti 100-200% posto u tom nekom roku.
Haj dobro .. nego mi reci oko kako sam razumio ti si ulozio svoje pare u Telekome i jos neke firme

Koliko je bio all time high od oba telekoma znaci od bht i eroneta ??

Sta koristis chart tehniku da bi zakljucio tih nekih 100% + ...
mogucnost ekspanzije oba telekoma ,znaci kupovina drugih firmi u regionu ili slicno
Molim te objasni mi ...hvala unaprijed
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#157 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

shiljak wrote:u ovoj temi smo jednom spominjali najbolji nacin da se "zaradi" cuvanjem novca u banci itd..

Izgleda najisplativije je kupovina zlata i prodaja. Nece nikad opasti...a cuvanje 5 godina zaradi se 150% u odnosu na ono sto si uplatio :-D Dakle ako kupis zlato za 1000 KM za 5 godina ce ti se vratiti 3500 KM (2500 zarada)

jesam li upravu?
E kada bi to tako bio ,pa bili bi svi bogatasi
nego pogledaj chart sta sam ti postavio pa sjeti se kada je pocela kriza ,ljudi su "bjezali" sa berze i kupovali su zlato ,ostalo znas i sam
Image
Dok se situaije "stabilizuje" bice obrnuto svi ce prodavati zlato i kupovati dionice,obaveznice i slicno .....
drug profi
Posts: 556
Joined: 27/08/2012 22:09

#158 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug profi »

Ženski Dr.Med wrote:@Drug profi :) Par pitanja za tebe ,ali i par opaski .....

Haj dobro .. nego mi reci oko kako sam razumio ti si ulozio svoje pare u Telekome i jos neke firme

Koliko je bio all time high od oba telekoma znaci od bht i eroneta ??

Sta koristis chart tehniku da bi zakljucio tih nekih 100% + ...
mogucnost ekspanzije oba telekoma ,znaci kupovina drugih firmi u regionu ili slicno
Molim te objasni mi ...hvala unaprijed
All time high na SASE je besmislen jer je produkt neponovljivog bull marketa. BHT je bio 90, telekom srpske ne znam tacno jer ga tad nisam pratio, ne smijem se zakleti, ali mislim da je bio oko 3,5 marke- HT Mostar se tad nije jos izlistao na berzi. To se nece ponoviti, budimo realni. Svojeveremno je Austria telekom nudio 60 KM po dionici za 51% BHT, ali tada jos nije bilo politicke saglasnoti za prodaju, kao sto je nema ni sad. Cuo sam da se sad procjenjuje da bi se u ovoj recesiji mogao naci kupac za po 35 ako se Vlada odluci krpiti budzet na taj nacin. Mislim da bi u slucaju najavljivanja privatizacije ta dionica dosla i do 40-50 maraka. Telekom Srpske je vec prodat tako da ce tu oscilacije ici samo prema poslovanju. HT Mostar ima sve manji profit. Unutrasnja struktura je malo komplikovanija i vecina profita se izvuce preko konsaltinga, obuke, servisa i opreme od strane vecinskih dionicara.
Tih 100% profita je procjena prema onom koliko sam platio, a koliko te dionice vrijede prema poslovanju. Sve ili vecina na SASE je jako podcijenjeno. Veliki su popusti i ako pogledamo poslovne rezultate, jasno je da se isplati. Ako bude pravog bulla, onda ko zna, ali meni je dosta onoliko koliko vrijede. Ja nisam daily trader. Ulozim, pa cekam pola godine ili godinu dok ne dodjem na ono sto sam pretpostavio da vrijedi. Nekad se i zeznem, otud i gubitak. naucio sam i to da grafici u slucaju SASE mogu dati neke indicije, ali nikako se ne treba oslanjati samo na to.
Koristim se "haberima" insajderima, nekim forumima, blogovima, itd. Sam pao sam se ubio. Jednom sam poslusao nekog, a da nisam, da sam uradio po svom nosu, sad bih mozda bio milioner. To je to.
Jos nesto sam na SASE naucio. Poslovni rezultati nisu najvaznija stvar. Vlasnicka struktura je mozda jos vaznija. U firmi u kojoj je direktor u poziciji da formira NO, vjerovtno ne treba ulgati bez obzira na profit. Bosnalijek i FDS su takve firme, mada sad Vlada pokusava da uspostavi pravni poredak tu, nepopravljiva steta je napravljena. Te dionice su i dalje odlicne, ali valja malo rizikovati.
Telekomi se nece siriti, prije da ce biti prodati, nekad u narednih 3-5 godina.

Eto ako je dosta.
drug profi
Posts: 556
Joined: 27/08/2012 22:09

#159 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug profi »

Samo bih dodao jos i ovo:
BHT i Elektroprivreda su vecinski drzavne firme i tu se tesko moze utjecati na bilo kakve odluke o poslovanju. VEcinski vlasnik postupa prema svom nahodjenju sa profitom, daje subvencije, pomoci, placa vjerske manifestacije, sportske dogadjaje, itd. takodje ima previse zaposlenih koji su vrlo neefikasni i dobrim dijelom nedovoljno strucni.
Elektroprivrda ce biti fantastican dionica u buducnosti i ja cu se lagano strateski pozicionirati u njoj, tj. vec sam poceo, ali tu ne ocekujem prinose prije kraja decenije. Sad je cijena struje politicka stvar i njome se kupuje socijalni mir, te se posluje ne rubu rentabilnosti.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#160 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Ja sam uvijek skeptican sto se tice kurseva i neke prognoze ,fantazije postoje da i kod mene ,ali to ne bih javno iznosio kao sto si ti uradio jer mi to lici na jeftinu pushing u nadi da ce neki useri ovdje sa foruma kupe i samim tim da dignu kurs da bi ti izasao +-0
Da bi se po tvome kurs 100%+ mora da se ekspandira ,veci profit .
Gledajuci chart unatrag tri godine high mu je bio na 22.86 KM low oko nekih 17 KM
to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Koliko sam upucen sada malo kroz google da ima 65 miliona dionica x 90 km lijepa suma ....


Ispravi me ako varam ....

hvala unaprijed
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#161 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Ženski Dr.Med wrote:Ja sam uvijek skeptican sto se tice kurseva i neke prognoze ,fantazije postoje da i kod mene ,ali to ne bih javno iznosio kao sto si ti uradio jer mi to lici na jeftinu pushing u nadi da ce neki useri ovdje sa foruma kupe i samim tim da dignu kurs da bi ti izasao +-0
Da bi se po tvome kurs 100%+ mora da se ekspandira ,veci profit .
Gledajuci chart unatrag tri godine high mu je bio na 22.86 KM low oko nekih 17 KM
to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Koliko sam upucen sada malo kroz google da ima 65 miliona dionica x 90 km (po tvome high) lijepa suma ....


Ispravi me ako varam ....

hvala unaprijed
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#162 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Entropio »

Ženski Dr.Med wrote:to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Došli stranci (čitaj: slovenci), kupili velike količine dionica za certifikate (a njih su kupovali od boraca koji su ih dobili od države; sjećam se, za 1000KM si mogao dobiti 15000KM u certifikatima u nekom trenutku), a onda vještački digli cijene i prodali sve po toj cijeni od 90-ak KM. Kad su oni izašli, ljudi koji su ušli su shvatili da su se zeznuli... ali je bilo kasno. Dakle, ta cijena je bila posljedica neupućenosti našeg naroda u investiranje.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#163 Re: dionice, kupovina itd.

Post by jastuk1 »

drug profi wrote:Samo bih dodao jos i ovo:
BHT i Elektroprivreda su vecinski drzavne firme i tu se tesko moze utjecati na bilo kakve odluke o poslovanju. VEcinski vlasnik postupa prema svom nahodjenju sa profitom, daje subvencije, pomoci, placa vjerske manifestacije, sportske dogadjaje, itd. takodje ima previse zaposlenih koji su vrlo neefikasni i dobrim dijelom nedovoljno strucni.
Elektroprivrda ce biti fantastican dionica u buducnosti i ja cu se lagano strateski pozicionirati u njoj, tj. vec sam poceo, ali tu ne ocekujem prinose prije kraja decenije. Sad je cijena struje politicka stvar i njome se kupuje socijalni mir, te se posluje ne rubu rentabilnosti.

Tačno tako. Samo što ta politička stvar i kupovanje socijalnog mira jeftinim računima za struju može trajati sve do privatizacije. A šanse da se EP i BHT privatiziraju su jednake nuli. :(

Slažem se da je all time high na SASE tešto ponovljiv, ali će neke dionice kad dođe do podivljalog rasta sigurno biti debelo precjenjene. Moja procjena... ako svijetske burze ne budu imale krah u naredne dvije godine (a neće ako Draghi i Ben budu uredno printali kao što su obećali) mali bull na SASE očekujem u kasnu jesen ove, a veliki početkom jeseni naredne godine.

Ja, BHT je bio max 90, EP 220, ENI 55, Hidrog. 30 i kusur. Jah. Ja se dobro sjećam htio ući u ENI kad je prije toga bio 15 i jaran me odgovori, a sad mi i ovih 2,6 "skupo." Insan ne zna dokle će ovo padat. Niko neće da hvata padajući nož. Valja bit hrabar. :mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#164 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Entropio wrote:
Ženski Dr.Med wrote:to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Došli stranci (čitaj: slovenci), kupili velike količine dionica za certifikate (a njih su kupovali od boraca koji su ih dobili od države; sjećam se, za 1000KM si mogao dobiti 15000KM u certifikatima u nekom trenutku), a onda vještački digli cijene i prodali sve po toj cijeni od 90-ak KM. Kad su oni izašli, ljudi koji su ušli su shvatili da su se zeznuli... ali je bilo kasno. Dakle, ta cijena je bila posljedica neupućenosti našeg naroda u investiranje.
Koliki je free flow dionica bht 5%???
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#165 Re: dionice, kupovina itd.

Post by charrrmed »

.
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#166 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Entropio »

Ženski Dr.Med wrote:
Entropio wrote:
Ženski Dr.Med wrote:to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Došli stranci (čitaj: slovenci), kupili velike količine dionica za certifikate (a njih su kupovali od boraca koji su ih dobili od države; sjećam se, za 1000KM si mogao dobiti 15000KM u certifikatima u nekom trenutku), a onda vještački digli cijene i prodali sve po toj cijeni od 90-ak KM. Kad su oni izašli, ljudi koji su ušli su shvatili da su se zeznuli... ali je bilo kasno. Dakle, ta cijena je bila posljedica neupućenosti našeg naroda u investiranje.
Koliki je free flow dionica bht 5%???
10%.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#167 Re: dionice, kupovina itd.

Post by jastuk1 »

Entropio je odgovorio, a dividenda je zadnje 3 godine bila 1,73 KM po dionici. Cheap, cheap... :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#168 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

jastuk1 wrote:Entropio je odgovorio, a dividenda je zadnje 3 godine bila 1,73 KM po dionici. Cheap, cheap... :D
8-10% bolje neces nigdje proci ...
sta je sa eront??? imali od njih fajde
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#169 Re: dionice, kupovina itd.

Post by jastuk1 »

Ženski Dr.Med wrote:
jastuk1 wrote:Entropio je odgovorio, a dividenda je zadnje 3 godine bila 1,73 KM po dionici. Cheap, cheap... :D
8-10% bolje neces nigdje proci ...
sta je sa eront??? imali od njih fajde
Ma tu ti (samo sam načuo) vlada veliko odvlačenje para, veće nego u BHT-u. Ali nisam baš upućen.

Telekom srpske ima čak i mešto bolji dividend yield od BHT i dva puta godišnje daju dividendu, ali imaju i 10 posto capital gains tax i 10 posto dividend tax, a tih poreza u Federaciji nema... još i nadam se da ih neće bit. A i ako bude vjerovatno će bit isto kao i u RS.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#170 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

HT Mostar i Eronet su svakako vec manjinski u TCom HR vlasnistvu, a dodatno vecu kolicinu para iz Mostara izvlace kako neko rece napuhanim fakturama za treninge, certifikate, advertisinge, lizinge, pushinge i ostalo sto se kod nih "kupuje" tako da im nakraju ostane npr. prijavljeni profit na kraju godine od 3 mil. KM, pa se na to plati porez, pa se donese odluka o isplati dividende, od par 100.000 KM, od kojih svakako (mislim 48% ili tako nesto) ode opet u ZG, TCom-u...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#171 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Ženski Dr.Med wrote:
shiljak wrote:u ovoj temi smo jednom spominjali najbolji nacin da se "zaradi" cuvanjem novca u banci itd..

Izgleda najisplativije je kupovina zlata i prodaja. Nece nikad opasti...a cuvanje 5 godina zaradi se 150% u odnosu na ono sto si uplatio :-D Dakle ako kupis zlato za 1000 KM za 5 godina ce ti se vratiti 3500 KM (2500 zarada)

jesam li upravu?
E kada bi to tako bio ,pa bili bi svi bogatasi
nego pogledaj chart sta sam ti postavio pa sjeti se kada je pocela kriza ,ljudi su "bjezali" sa berze i kupovali su zlato ,ostalo znas i sam
Image
Dok se situaije "stabilizuje" bice obrnuto svi ce prodavati zlato i kupovati dionice,obaveznice i slicno .....
Nisam bas skontao ovu statistiku. Ja sam na stranici ispod samo unosio vrijednosti "gold" i recimo "BAM" i statistika pokazuje da zlato samo raste:
http://www.oanda.com/currency/historical-rates/

To za krizu je moguce, da je zlato previse vrijedno postalo a kasnije opalo naglo.. ali opet kroz godine koliko vidim, ako uzmes 5 godina raspon ili vise zlato u sustini raste?
Last edited by shiljak on 02/09/2012 21:33, edited 1 time in total.
drug profi
Posts: 556
Joined: 27/08/2012 22:09

#172 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug profi »

Ženski Dr.Med wrote:Ja sam uvijek skeptican sto se tice kurseva i neke prognoze ,fantazije postoje da i kod mene ,ali to ne bih javno iznosio kao sto si ti uradio jer mi to lici na jeftinu pushing u nadi da ce neki useri ovdje sa foruma kupe i samim tim da dignu kurs da bi ti izasao +-0
Da bi se po tvome kurs 100%+ mora da se ekspandira ,veci profit .
Gledajuci chart unatrag tri godine high mu je bio na 22.86 KM low oko nekih 17 KM
to od 90 KM high za mene zvuci kao utopija ,mada neznam zato bih volio da jos neko potvrdi tvoju tvrdnju
Da li se medjuvremenu split dionica desio ??? ili im je kurs toliko pao
Koliko sam upucen sada malo kroz google da ima 65 miliona dionica x 90 km lijepa suma ....


Ispravi me ako varam ....

hvala unaprijed
Da. Moram reci da si neupucen u nasu berzu. O fantazijama oko 90 sam ti rekao sta su. Nema sanse po meni da ikad pod najludjim okolnostima ta dionica vise predje pola od toga. Dakle u prici na SASE ne govorimo o all time high. Smatraj da ta informacija ne postoji. Bear traje vec 63 mjeseca. Svi oni koji su nakupovali pa skupim cijenam su vec priznali gubitak ili su odlucili da cekaju do smrti. Sve manje je prometa, mada se potraznja pomalo gradi. Po meni, potreban je neki impuls u vidu privatizacije neke kompanije gdje bi novi cash zapljusnuo berzu i pokrenuo neki novi trend. U svakom slucaju treba priliv casha na bilo koji nacin. Domaci investitori su neuki i prevareni tom euforijom iz 2007. uvalili velike pare koje su otisle izvan granica na kraju price. Jos vracaju kredite koje su digli da bi kupili te dionice. Tesko da ce se neko od njih odluciti na ponovnu avanturu. Medjutim, opet ce krenuti kad sve pocne rasti, a to je najbolji nacin da ponovo budu osisani, jer ce cekati da budu sigurni da sve raste, a tad je vrijeme za prodaju a ne za kupnju.
Sto se tice pushanja. Svakako sa-x nije mjesto za to jer 5 ili 10 usera nece promijeniti trend ili kurs za vise od 1-2%. Ja sam naglasio da me ne slusaju sta da kupuju i ponovo cu to reci. Iznosim samo svoja iskustva kao covjeka koji je i zaradio dosta i izgubio dosta. Mislio sam na pocetku da je to jednostavno, pa tek kad sam poceo da ucim i pratim tehnicke analize i performanse kompanija, onda sam shvatio koliko sam novca mogao zaraditi i koliko gubitka sprijeciti.
Trenutno nemam telekoma u klix. Prodao sam po 21,60 prije dividende jer sam iskalkulisao da cu vise izgubiti na kursu after dividend, nego sto ce mi donijet divdenda, a potraznja nece biti dovoljno dobra da bih brzo prodao sve.
jednako mi je bilo bitno iskoristiti informacije koje sam imao i preci na druge pozicije gdje sad imam 50% zarade i necu je kapitalizirati jer ocekujem jos 100% na ovo.
Za nove ulagace jos jedan savjet: iskljucite pohlepu! Prema informacijama koje imate, procijenite vrijednost dionice cijenu po kojoj cete izaci, i kad je dostignete, nemojte cekati da vam jos neko ponudi 5%.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#173 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Da neupucen sam :) ....
Nego mi recite ,da li postoji mogucnost kupiti dionice koje su u posjedu kompanije nije bitno koje u bosni
Npr u njemackoj puno kompanija drzi svoje dionice u trezorima i one su namijenje radnicima ,ako ih radnici hoce da kupe umjesto da ih isplacuju platu nadam

primjer radnik simensa hoce da kupi 10 dionica od svoje firme ,on ih dobije od firme za pola cijene ,ali ima jedan preduslov da ih drzi zavisi od firme do firme 5-10 godina ,znaci u tom periodu ne moze da ih prodaje ....

Postoji li tako nesto u bih??
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#174 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

shiljak wrote:
Ženski Dr.Med wrote:
shiljak wrote:u ovoj temi smo jednom spominjali najbolji nacin da se "zaradi" cuvanjem novca u banci itd..

Izgleda najisplativije je kupovina zlata i prodaja. Nece nikad opasti...a cuvanje 5 godina zaradi se 150% u odnosu na ono sto si uplatio :-D Dakle ako kupis zlato za 1000 KM za 5 godina ce ti se vratiti 3500 KM (2500 zarada)

jesam li upravu?
E kada bi to tako bio ,pa bili bi svi bogatasi
nego pogledaj chart sta sam ti postavio pa sjeti se kada je pocela kriza ,ljudi su "bjezali" sa berze i kupovali su zlato ,ostalo znas i sam
Image
Dok se situaije "stabilizuje" bice obrnuto svi ce prodavati zlato i kupovati dionice,obaveznice i slicno .....
Nisam bas skontao ovu statistiku. Ja sam na stranici ispod samo unosio vrijednosti "gold" i recimo "BAM" i statistika pokazuje da zlato samo raste:
http://www.oanda.com/currency/historical-rates/

To za krizu je moguce, da je zlato previse vrijedno postalo a kasnije opalo naglo.. ali opet kroz godine koliko vidim, ako uzmes 5 godina raspon ili vise zlato u sustini raste?
Da raste jer jos nije bas tako stabilna monetarna situacija pogledaj grcku .... jos uvijek vlada strah da se monetarna unija ne raspadne
drug profi
Posts: 556
Joined: 27/08/2012 22:09

#175 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug profi »

Ženski Dr.Med wrote:Da neupucen sam :) ....
Nego mi recite ,da li postoji mogucnost kupiti dionice koje su u posjedu kompanije nije bitno koje u bosni
Npr u njemackoj puno kompanija drzi svoje dionice u trezorima i one su namijenje radnicima ,ako ih radnici hoce da kupe umjesto da ih isplacuju platu nadam

primjer radnik simensa hoce da kupi 10 dionica od svoje firme ,on ih dobije od firme za pola cijene ,ali ima jedan preduslov da ih drzi zavisi od firme do firme 5-10 godina ,znaci u tom periodu ne moze da ih prodaje ....

Postoji li tako nesto u bih??
Nije li ti lakse procitati u zakonima i propisima nego pitati i dobiti neprovjerene informacije.
http://www.rvp.ba/Section3/Documents.aspx

koliko znam postoji klasa radnickih dionica ali su one slobodno NEprenosive. ucestvuju u dobiti, ali ne i u odlucivanju (ovo zadnje nisam siguran, ali mislim da je tako). Firma daje zasluznim radnicima te dionice. Radnik po isteku ugovora, penzije, i sl. dobija otpremninu u vidu otkupa tih dionica od strane firme. Te dionice nisu izlistane na berzi i sa njima se ne moze slobodno trgovati.
Postoji i mogucnost da firma otkupljuje vrijednosne papire svoje ili tudje i to se vidi u finansijskom izvjestaju. Medjutim, ne znam na koji nacin i kojim propisima je to zasticeno od zloupotrebe. U svakom slucaju, ostali dionicari imaju svako pravo da se bune i protive da neko ulazi u vlasnicku strukturu po povlastenim uslovima, ako to nije na skupstini odluceno kao interes vecine.
Post Reply