Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1376 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Horcrux wrote: 16/06/2021 23:35
HerrFlick999 wrote: 16/06/2021 23:16 Ja se za koka kolu ne brinem, zapravo volio bih da padne nekad oko 40$ da izgradim lijepu poziciju. Svakake gluposti ovde cita covjek stvarno.
Mozes li objasniti zasto bas CocaCola i zasto bas ta cijena?
Koka Kola zbog dosta stvari. Prevashodno zato sto je kompanija sa predubokim moat-om. Imaju odlican biznis model, FCF masina su, stabilna dividenda, jos mnogo stvari. Sto se tice cijene, smatram da je poskupa malo sad.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1377 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

HerrFlick999 wrote: 16/06/2021 23:16 Ja se za koka kolu ne brinem, zapravo volio bih da padne nekad oko 40$ da izgradim lijepu poziciju. Svakake gluposti ovde cita covjek stvarno.
Nije nemoguce, cesto pada na 42-43$, nego, zasto smatras da je sad skupa? Vidim da ima dosta visok price to earnings ratio, dosta veci od prosjeka u industriji.
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1378 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Pozdrav,

jeli itko ulagao putem robo-savjetnika tipa http://finax.eu/ ili https://etfmatic.com?

Poceo sam izucavati kako trgovati putem Interactive Brokers ali vidim da ima pravnih zavrzlama.

Imam HRV putovnicu pa ne znam kakve su mogucnosti da otvorit racun u HR pa putem Revolut radim uplate (ovo jos nisam istrazivao...).
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1379 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

Nije bitno cije drzavljanstvo imas nego ciji si rezident. Ako zivis u FBIH, onda Zakon o deviznom poslovanju FBIH kaze da smijes vrijednosne papire kupovati iskljucivo preko ovlastenih brokera u Federaciji BIH, a to je jedino Raiffeisen banka ovdje jer drugi ne nude kupovinu na stranim berzama.

Firme, koliko znam, nemaju tu prepreku tako da je rjesenje da otvoris firmu ovdje ili da otvoris firmu u inostranstvu. Medjutim, i pravna lica kao i fizicka lica, imaju rezidentnost tako da mozes imati pravno lice gdje god zelis, ali ako je "stvarna uprava" ovdje, onda si obveznik po Zakonu o porezu na dobit i ovdje, ali to se onda rjesava za Sporazumom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ovisno gdje se nalazis i sl.

To je ako zelis da je sve legalno.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1380 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Taj robo savjetnik ti da prijedlog za osnovni portfolio stocks/bonds u srazmjeri odredjenoj zavisno od tvojih odgovora. U principu, ako si spreman vise rizikovati i zelis veci godisnji povrat pojaca akcije, a ako je suprotno pojaca hartije od vrijednosti. A onda ih smjesti u dva neka osnovni broad etf-a koji obuhvata cjelokupno trziste. Dobro je vidjeti njihove prijedloge, ali mislim da vec i sa osnovnim znanjem mozes to i sam da sklopis. A nije to losa stvar, neki savjetnik bi ti uzeo pare da ti uradi prakticno istu stvar.
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1381 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Koje smo mi dno od drzave...

Vidim da par forumaša uplaćuje bez obzira na pravne zavrzlame. Ne vidim da je neko pisao da ima problema za sad?
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1382 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Diverse wrote: 17/06/2021 12:35 Taj robo savjetnik ti da prijedlog za osnovni portfolio stocks/bonds u srazmjeri odredjenoj zavisno od tvojih odgovora. U principu, ako si spreman vise rizikovati i zelis veci godisnji povrat pojaca akcije, a ako je suprotno pojaca hartije od vrijednosti. A onda ih smjesti u dva neka osnovni broad etf-a koji obuhvata cjelokupno trziste. Dobro je vidjeti njihove prijedloge, ali mislim da vec i sa osnovnim znanjem mozes to i sam da sklopis. A nije to losa stvar, neki savjetnik bi ti uzeo pare da ti uradi prakticno istu stvar.
Razmisljam o Interactive Brokers i kupnji VWCE (Vanguard FTSE All-World) ali dok isčitam i proučim sve kontam početi ulagati preko robo-savjetnika s obzirom da su mali troškovi jer idem s manjim ulozima ispočetka. Vrijeme mi je velik faktor jer radi posla i obitelji nemam puno vremena za proučavati.

Sad me najvise koči ova pravna strana.
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1383 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Ovo bi mi bila neka dugoročna strategija. Cca 15-20 godina svaki mjesec odvajati u ETF.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1384 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Prodice wrote: 17/06/2021 13:18
Diverse wrote: 17/06/2021 12:35 Taj robo savjetnik ti da prijedlog za osnovni portfolio stocks/bonds u srazmjeri odredjenoj zavisno od tvojih odgovora. U principu, ako si spreman vise rizikovati i zelis veci godisnji povrat pojaca akcije, a ako je suprotno pojaca hartije od vrijednosti. A onda ih smjesti u dva neka osnovni broad etf-a koji obuhvata cjelokupno trziste. Dobro je vidjeti njihove prijedloge, ali mislim da vec i sa osnovnim znanjem mozes to i sam da sklopis. A nije to losa stvar, neki savjetnik bi ti uzeo pare da ti uradi prakticno istu stvar.
Razmisljam o Interactive Brokers i kupnji VWCE (Vanguard FTSE All-World) ali dok isčitam i proučim sve kontam početi ulagati preko robo-savjetnika s obzirom da su mali troškovi jer idem s manjim ulozima ispočetka. Vrijeme mi je velik faktor jer radi posla i obitelji nemam puno vremena za proučavati.

Sad me najvise koči ova pravna strana.
Pravna strana ostaje kao problem. Sto se tice tih broad market index ili etf-ova, to je na tebi da odlucis. Ja licno drzim S&P 500 i Nasdaq100, a ne world (Evropa i Japan mi uvijek nekako slabo imaju uspjeha), pa malo dodajem small cap i emerging markets (tu je Kina, Brazil, Indija, Turska, sve ove sto ipak obecavaju, a iradi diverzifikacije). Ali, kao sto si rekao za nemanje vremena, sto jednostavnije, to bolje. S&p 500 ti je onako dosta siguran i konzervativan, zadnja stepenica prije nego sto sidjes na konzervativne hartije od vrijednosti(kada govorimo o akcijama, a imas jos konzervativnih ulaganja druge vrste, nekretnine, zlato). Nasdaq i Small cap su nesto rizicniji uz veci povrat. Ja uz to kombinujem individualne dionice koliko mi vrijeme dozvoljava, u nadi da cu postici veci uspjeh nego sa indexom, sto nikada nije garancija, a i zato sto me to zanima.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1385 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Industrialyzer wrote: 17/06/2021 12:00
HerrFlick999 wrote: 16/06/2021 23:16 Ja se za koka kolu ne brinem, zapravo volio bih da padne nekad oko 40$ da izgradim lijepu poziciju. Svakake gluposti ovde cita covjek stvarno.
Nije nemoguce, cesto pada na 42-43$, nego, zasto smatras da je sad skupa? Vidim da ima dosta visok price to earnings ratio, dosta veci od prosjeka u industriji.
Upadni nekad na r/finansije/ ako te interesuju konkretne teme ovoga tipa, ovo je vise uopstena tema oko investiranja nema nekoga smisla da raspravljamo pojedinacne investicije. Svako dobro.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1386 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Prodice wrote: 17/06/2021 13:44 Ovo bi mi bila neka dugoročna strategija. Cca 15-20 godina svaki mjesec odvajati u ETF.
Koliko god da se cini komplikovano i skupo oko IB-a, ipak je najbolja opcija. Nema potrebe da se zajebavas sa sjecikesama jos gorim. Ne daj boze neki CFD brokerima i slicno.
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1387 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Da sumiram, opcija mi je da kršim zakon i ulažem i nadam se da će jednog dana promijeniti zakonske okvire.

Jeli radite transakcije izravno s deviznog računa ili koristite transferwise (ili nešto slično)?

Ja sam trenutno na UniCredit.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1388 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

....
Last edited by Diverse on 22/06/2021 14:41, edited 1 time in total.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1389 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Opcija je i preko Moneta/ Eurobrokera, s tim da treba racun biti u Nova banka u RS.
Povoljniji su znacajno od Rbbh
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1390 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

....
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1391 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

https://www.klix.ba/biznis/fast-platfor ... /210616110
FAST platforma: Za sve one koji se žele baviti investiranjem na Berzi

Većini ljudi trgovanje na berzi je velika nepoznanica jer mjesta na kojima možemo dobiti razumljivu informaciju kako se trguje gotovo da i nema.
Posebno je nemoguće naći sve informacije na jednom mjestu i zato je Sarajevska burza odlučila da ide u korak sa savremenim razvojem tržišta te je lansirala FAST platformu koja pruža niz mogućnosti, na prvom mjestu olakšica svima koji žele da se bave trgovanjem na burzi.
FAST je namijenjen svim investitorima i pomoći će vam da na jednom mjestu dobijete sve neophodne, bitne informacije kad je u pitanju trgovanje vrijednosnim papirima i to načinom i jezikom koji će vam sigurno biti razumljiv čak i ako vam je to prvi susret sa burzom.

Kako trgovati vrijednosnim papirima na burzi?

Ukoliko želite da da kupite ili prodate vrijednosne papire prvo treba da odete u neku od registrovanih brokerskih kuća gdje ćete dobiti sve detaljne informacije i gdje ćete uplatiti avans za kupovinu, ako kupujete, ako pak prodajete onda će vam biti potreban izvod iz Registra vrijednosnih papira o stanju na vašem računu. Na Sarajevskoj burzi se trguje elektronskim putem bez prisustva brokera jer su oni putem svojih radio stanica povezani sa Berzanskim trgovinskim sistemom, a trgovati mogu samo ovlašteni brokeri i dileri članova SASE. Više o samom trgovanju i načinu kako da profitirate na vrijednosnim papirima otkrijte u SASE brošuri Sarajevske berze "Vodič kroz SASE".

Zašto FAST?

FAST platforma će vam pomoći da naučite kako da analizirate i odaberete kompaniju u čije vrijednosne papire ćete uložiti novac, jer to je prvi i najvažniji korak koji treba da napravite prije bilo kakvog ulaganja. Pored toga nudi vam mnoštvo drugih mogućnosti kao što su:
Analiza finansijskog poslovanja kompanija u dužem vremenskom periodu i odnosu na konkurenciju,
Uvid u opšte informacije o poslovanju, uključujući vlasničku strukturu dioničkih društava,
Praćenje stanja na tržištu Sarajevske berze – uvid u naloge za kupovinu i prodaju dionica i obveznica,
Analizu obveznica,
Kreiranje i održavanje virtuelnog portfelja vrijednosnih papira,
Mogućnost biranja vlastitog brokera i investiranje iz sopstvenog doma.

Kako da postanete FAST korisnik?
Sve što treba da uradite jeste da sase.ba/fast, odaberete paket koji želite, pretplatite se i krenete u svijet investiranja iz udobnosti sopstvenog doma. Da biste koristili FAST platformu potrebna vam je samo internet konekcija i jedan od browsera koji inače koristite.

Preporučuje se da FAST koristite na desktop računarima kako bi vam sve informacije bile preglednije, a ako ste jedna od onih osoba kojima je telefon jedan od osnovnih sredstava za rad onda obavezno skinite Market View SASE aplikaciju, namijenjenu kako za Android, tako i za iOS uređaje.

Sase.ba/fast – mjesto gdje vaš novac radi za vas!
Koristi li iko ovo i kakva su iskustva?
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1392 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Dzakozuki wrote: 19/06/2021 16:36 Koristi li iko ovo i kakva su iskustva?
Mjesečno korištenje Aplikacije FAST: 50 KM
Nema se tu sta probavati.
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1393 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Da se vratim na RS vs FBIH i trgovanje preko brokera. Koliko vidim u zakonu nema naznake da je rezident vezan samo na FBIH. Ovo znaci da nema ogranicenja je li broker iz RS ili FBIH (?).
Član 2.
Definicije i termini koji se koriste u ovom Zakonu imaju slijedeća značenja:
1. Rezidenti su:
• pravna lica sa sjedištem u Bosni i Hercegovini, osim predstavništava ovih lica koja se
nalaze izvan Bosne i Hercegovine,
• predstavništva, podružnice i drugi organizacioni dijelovi stranih pravnih lica upisanih u
registar nadležnog organa u Bosni i Hercegovini,
• poduzetnici (obrtnici i trgovci), koji samostalno obavljaju djelatnost radi sticanja dohotka i
registrovani su kod nadležnog organa (u daljnjem tekstu: poduzetnici),
• fizička lica s prebivalištem u Bosni i Hercegovini, osim fizičkih lica čiji privremeni boravak u
inostranstvu traje duže od jedne godine,
• fizička lica - strani državljani koji u Bosni i Hercegovini borave na osnovu dozvole za
boravak, odnosno radne vize, duže od 183 dana, osim diplomatskih i konzularnih
predstavnika stranih zemalja te članova njihovih porodica,
• diplomatska, konzularna i druga predstavništva iz Bosne i Hercegovine u inostranstvu koja
se finansiraju iz budžeta te državljani B
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1394 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Tumace ljudi na razne nacine, ali znam da je potvrdjeno iz ovih brokerskih kuca da imaju investitora iz FBiH. A i nesto mi to ne izgleda kao neki ozbiljan prekrsaj i da jeste. Tako da slobodno ulazi. Naravno, kao i sa svim ostalim, oprezno, ako nista dok ne provalis sve u vezi njih- provizije, transparentnost, pouzdanost i sl. ulazi nesto simbolicno. Kroz praktican rad se najbolje sve upozna, slabo ce ti forumi pomoci.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#1395 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dangubic »

Prodice wrote: 17/06/2021 13:44 Ovo bi mi bila neka dugoročna strategija. Cca 15-20 godina svaki mjesec odvajati u ETF.
To je dobro ako imaš malo vremena i ideš na dugoročno.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#1396 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dangubic »

Almir_ wrote: 17/04/2021 01:58 Spreman sam 500 km uloziti za pocetak u dionice, sta mi je vasa(sa foruma) preporuka.
Doba je Covida, mislim da nije pametno da novac stoji.
Najbolje da sam odlučiš u šta će uložiti, ako prvi put kupuješ dionice preporučujem ti da se malo uvježbaš preko programa bez da kupuješ dionice, bitno je da ne panicis kad padaju, da iskljucis emocije (najbitnija stvar) i da ulažeš novac koji ti nije potreban. Pokušaj u 5 različitih da uložiš za početak, obično spominu mtel na forumu, znaci telekomikacije zatim energija recimo Elektroprivreda vidi neku banku možda i pošta sam odluči. Bitno je i da znaš ulažeš li na duži period ili hoćeš na brzinu pare na napravis.
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1397 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Da li neko moze objasniti gdje trebam dostaviti podatke da mi se uplati dividenda za BHT ?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1398 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Obicno pisu uputstva na BHT web site-u...
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1399 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Gekon wrote: 21/06/2021 18:11 Da li neko moze objasniti gdje trebam dostaviti podatke da mi se uplati dividenda za BHT ?
Pa nije ti još bila skupština.
Daće obavijest nakon što se usvoje prijedlozi o raspodjeli.
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#1400 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Može li se raditi sa dvije brokerske kuće unutar BIH. Nekad sam ranije kupovao preko jedne i imam nešto dionica ali više ne bih preko njih pošto su mi kao banka pravili probleme oko nekih provizija kod poslovanja kao fizičko lice.

Može se sad otvoriti račun kod drugih brokera da se radi preko drugih?
Post Reply