Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1451 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Mislim da je to misconception koji kruzi vec duze vrijeme.
Nema zakona koji te ogranicava da koristis usluge brokera iz FBiH.
Postoje entiteski zakoni o deviznom poslovanju i oba propisuju da moras koristiti brokera iz tog entiteta (FBiH vs RS),
ali tebe nista ne sprjecava da koristis usluge brokera iz RS ako zivis u FBiH.
Nakaradnost drzave je da imas drzavljanstvo na nivou drzave, zakone o deviznom poslovanju na nivou entiteta, pa ljudi grijese i misle da ako zivimo u FBiH nekako imamo drzavljanstvo FBiH, pa samim tim moramo korisititi brokere iz FBiH.

Jedini catch jeste da za Eurobroke( i Monet) moras imati racun u banci koja je registrovana u RS, ali to ne vidim kao veliki problem u moru ostalih problema.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1452 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Bodkin wrote: 29/07/2021 09:43
Ci-Nick wrote: 29/07/2021 09:28

Zvanično ni jedan nije registrovan za trgovinu van BiH, odnosno entiteta. Osim Eurobrokera Banja Luka i
Raiffeisen Kastodi može odraditi trgovinu van BiH ali kao skrbnik.
Dakle naplaćuju troškove skrbništva.
A čak je upitno da li je i kupovina dionica preko njih legalna jer nisu registrovani u FBiH nego u RS-u.
Po zakonu o deviznom poslovanju nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije registrovan u FBiH.
Ludnica,..
Neko je donio zakon da nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije u fbih?
Jeste ludnica jer je bih jedna od rijetkih drzava gdje porez na kapitalnu dobit nije bruka. Iz tvog posta zakljucujem da je skoro nemoguce ulagati u strane berze, a i ako mogu vjerovatno naplacuju suhim zlatom
Za firme nije problem ali jeste za fizička lica.

Član 18.

Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom
tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s
propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim
propisima.
Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira,
međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Član 19.
Rezidenti mogu vršiti plaćanje radi kupovine stranih kratkoročnih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu novca samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji, u skladu sa važećim propisima.


Drugo, veliki problem su naše banke,.. Evo sad da odem u banku i hoću posuditi bratu van BiH 5.000 eura,.. neće htjeti odraditi transakciju.
Za bilo kakvu doznaku inostranstvu traže papir, račun, ugovor,..
Smijurija,.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1453 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Bodkin »

Ci-Nick wrote: 29/07/2021 10:40
Bodkin wrote: 29/07/2021 09:43

Neko je donio zakon da nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije u fbih?
Jeste ludnica jer je bih jedna od rijetkih drzava gdje porez na kapitalnu dobit nije bruka. Iz tvog posta zakljucujem da je skoro nemoguce ulagati u strane berze, a i ako mogu vjerovatno naplacuju suhim zlatom
Za firme nije problem ali jeste za fizička lica.

Član 18.

Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom
tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s
propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim
propisima.
Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira,
međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Član 19.
Rezidenti mogu vršiti plaćanje radi kupovine stranih kratkoročnih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu novca samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji, u skladu sa važećim propisima.


Drugo, veliki problem su naše banke,.. Evo sad da odem u banku i hoću posuditi bratu van BiH 5.000 eura,.. neće htjeti odraditi transakciju.
Za bilo kakvu doznaku inostranstvu traže papir, račun, ugovor,..
Smijurija,.
Znaci zakljucak je da je nemoguce ili da je moguce ali puno kosta?
Savjetujes li nekog brokera posebno ili je to samo RB banka?

I ima li smisla otvoriti firmu i ulagati? Samo ne znam koja je to djelatnost onda
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1454 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Bodkin wrote: 29/07/2021 10:57
Ci-Nick wrote: 29/07/2021 10:40

Za firme nije problem ali jeste za fizička lica.

Član 18.

Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom
tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s
propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim
propisima.
Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira,
međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Član 19.
Rezidenti mogu vršiti plaćanje radi kupovine stranih kratkoročnih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu novca samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji, u skladu sa važećim propisima.


Drugo, veliki problem su naše banke,.. Evo sad da odem u banku i hoću posuditi bratu van BiH 5.000 eura,.. neće htjeti odraditi transakciju.
Za bilo kakvu doznaku inostranstvu traže papir, račun, ugovor,..
Smijurija,.
Znaci zakljucak je da je nemoguce ili da je moguce ali puno kosta?
Savjetujes li nekog brokera posebno ili je to samo RB banka?

I ima li smisla otvoriti firmu i ulagati? Samo ne znam koja je to djelatnost onda
Ne mogu nikog preporučiti jer nemam iskustva sa ulaganjem van BiH.
Istina sa ovim precjenjenim rekordnim indexima na razvijenim tržištima nisam ni zainteresovan.
FED uskoro mjenja politiku i to će sigurno vratiti cijene
najtraženijih dionica u neke realnije okvire.
Treba sačekati.
A da bi se isplatilo otvoriti firmu samo zbog ulaganja u dionice,.. trebalo bi uložiti par miliona.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1455 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-tele ... /210729086
Neće pogriješiti ko kupi dionice BH Telekoma na ovim cijenama ispod 10 KM..
A neće pogriješiti ni ko kupi dionice Cementare Kakanj..ispod 30 KM.
https://www.kakanjcement.ba/bs/node/28886
Tu će i sljedeće godine biti dividenda od minimalno 2,50 KM po dionici.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#1456 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Henry David Thoreau »

Bilo je ovdje više puta priče o brokerima, ali nikako da neko spomene pouzdano i provjereno ime povoljne brokerske kuće? Koga biste zaista preporučili? Mogu Googlati, ali preferiram iskustvo nad marketingom. :)
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#1457 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Sve ti je u pet deka.
Gledaj da imaju sto jednostavniji i pouzdaniji e-trading, i vidi kakvu proviziju mozes ugovoriti.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1458 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Ima li porez na dividendu u bih ili po entitetima i koliki je??

Telekom Srpske isplacuje preko 10% dividende svake godine 2x godisnje.
Rekorderi.
Zanima me vase misljenje o ovoj dionici. Sada je na 1.1km a bila je 2km. ???
Dali moze da rikne s obzirom da komplet dobit isplacuju dionicarima.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1459 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

drug_profi wrote: 09/08/2021 14:42 Sve ti je u pet deka.
Gledaj da imaju sto jednostavniji i pouzdaniji e-trading, i vidi kakvu proviziju mozes ugovoriti.


Pa velike banke su najsigurnije za tvoj kapital i njihovi brokeri.
Ne znam dali ima garancija drzave za tvoje pare ako npr. broker propadne a tvoje pare ostanu na brokerskom racunu!!

Provizija je veca sto je trziste manje likvidno ,a to je slucaj sa BIH.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1460 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

sportman1 wrote: 09/08/2021 22:11
drug_profi wrote: 09/08/2021 14:42 Sve ti je u pet deka.
Gledaj da imaju sto jednostavniji i pouzdaniji e-trading, i vidi kakvu proviziju mozes ugovoriti.


Pa velike banke su najsigurnije za tvoj kapital i njihovi brokeri.
Ne znam dali ima garancija drzave za tvoje pare ako npr. broker propadne a tvoje pare ostanu na brokerskom racunu!!

Provizija je veca sto je trziste manje likvidno ,a to je slucaj sa BIH.
Pare ne idu na račun brokera nego na depozitni račun.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1461 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Bankari narocito deru ako trgujes vani ,ali zato postoje Interactiv Brokers i koliko znam dostupan je u BIH.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1462 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Ci-Nick wrote: 09/08/2021 22:14
sportman1 wrote: 09/08/2021 22:11



Pa velike banke su najsigurnije za tvoj kapital i njihovi brokeri.
Ne znam dali ima garancija drzave za tvoje pare ako npr. broker propadne a tvoje pare ostanu na brokerskom racunu!!

Provizija je veca sto je trziste manje likvidno ,a to je slucaj sa BIH.
Pare ne idu na račun brokera nego na depozitni račun.

Ciji depozitni racun???
Ako je tvoj moras pare prvo da prebacis na brokerski u banci pa da kupujes i obrnuto prodajes.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1463 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Telekom srpske svake godine rokne 12- 14% dividende. 8)
To u USA ne mogu ni da zamisle. :run:
Poreza navodno jos nemaju.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1464 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

sportman1 wrote: 09/08/2021 22:16
Ci-Nick wrote: 09/08/2021 22:14
Pare ne idu na račun brokera nego na depozitni račun.

Ciji depozitni racun???
Ako je tvoj moras pare prvo da prebacis na brokerski u banci pa da kupujes i obrnuto prodajes.
Depozitni račun brokerske kuće, račun koji je odvojen od računa sa kojeg brokerska kuća plaća svoje poslovanje, svoje troškove, plate..
Dakle tu je novac klijenata koji je namjenjen za trgovinu. I ne može ga broker koristiti za svoje potrebe.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1465 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Ci-Nick wrote: 09/08/2021 22:46
sportman1 wrote: 09/08/2021 22:16


Ciji depozitni racun???
Ako je tvoj moras pare prvo da prebacis na brokerski u banci pa da kupujes i obrnuto prodajes.
Depozitni račun brokerske kuće, račun koji je odvojen od računa sa kojeg brokerska kuća plaća svoje poslovanje, svoje troškove, plate..
Dakle tu je novac klijenata koji je namjenjen za trgovinu. I ne može ga broker koristiti za svoje potrebe.

To je to.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#1466 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Henry David Thoreau »

Je li radio ko sa ASA Brokers? Tarfike se čine izuzetno povoljne, ima li kvaka?
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#1467 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Henry David Thoreau wrote: 10/08/2021 08:55 Je li radio ko sa ASA Brokers? Tarfike se čine izuzetno povoljne, ima li kvaka?
posla nema mnogo, svaka brokerska kuća se bori za svaki nalog,.. pokušavaju pokriti plate,.. valjda je to osnovni razlog.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1468 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Henry David Thoreau wrote: 10/08/2021 08:55 Je li radio ko sa ASA Brokers? Tarfike se čine izuzetno povoljne, ima li kvaka?


- Evo gledam njihove tarife i ako su povoljne ne znam koje su nepovoljne.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#1469 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Henry David Thoreau »

sportman1 wrote: 10/08/2021 11:32
Henry David Thoreau wrote: 10/08/2021 08:55 Je li radio ko sa ASA Brokers? Tarfike se čine izuzetno povoljne, ima li kvaka?


- Evo gledam njihove tarife i ako su povoljne ne znam koje su nepovoljne.
Znaš li povoljnijeg brokera na našem tržištu?
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1470 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Henry David Thoreau wrote: 10/08/2021 12:03
sportman1 wrote: 10/08/2021 11:32



- Evo gledam njihove tarife i ako su povoljne ne znam koje su nepovoljne.
Znaš li povoljnijeg brokera na našem tržištu?


Nisam dugo pratio ali vjerujem da nema.
Svi su skupi zbog malog prometa.
U njihovom prospektu nema cijena za etrade . Valjda su iste kao za telefonom.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1471 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Jeftinije je ako trgujes izvana sa BIH hartijama od vrijednosti nego u BIH. :-D

Ostalo je nekih 5 ili 6 brokerskih kuca u FBIH od mnogih.
Nekad najbolji Eurohaus vise nema.

Ja bi se od ponudjenih odmah opredjelio za Raiffeisen zbog pouzdanosti i povjerenja.
Moze i Hypo banka.

Ostale bi batalio i ako su nesto povoljniji.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#1472 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

VGT mene ispostuje uredno i tarifa se pogađa neposredno, ovisno od kapitala.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1473 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

drug_profi wrote: 10/08/2021 13:51 VGT mene ispostuje uredno i tarifa se pogađa neposredno, ovisno od kapitala.

Treba pokusat u svakom slucaju.
Ko pita ne skita.
luxferre
Posts: 675
Joined: 25/07/2009 00:23

#1474 Re: dionice, kupovina itd.

Post by luxferre »

Zanima me ova dionica C.kakanj. Jel ona ima u slobodnoj prodaji na berzi ili se količine koje su dostupne mijenjanju.
ako je cijena sada 27 km po dionici i ako mogu kupiti 1000 dionica /27.000 km. Predpostavljam troškovi transakcije max 2%.
Dali je prinos ovih 1000 dionica po godisnjem nivou 2.48 (kako je bilo po izvještaju iz 2021) realan ili tu ima još dodatnih troškova.
Kako sam računao to ispadne skoro 200 km po mjesecu svake godine. Što i nebi bilo loše jer mi se čini da se manje isplati investirati u nekretninu i izdavati. Kupiš za 100.000 i izdaješ za 300km. Nekako mi ne ide....
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#1475 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

luxferre wrote: 16/08/2021 08:19 Zanima me ova dionica C.kakanj. Jel ona ima u slobodnoj prodaji na berzi ili se količine koje su dostupne mijenjanju.
ako je cijena sada 27 km po dionici i ako mogu kupiti 1000 dionica /27.000 km. Predpostavljam troškovi transakcije max 2%.
Dali je prinos ovih 1000 dionica po godisnjem nivou 2.48 (kako je bilo po izvještaju iz 2021) realan ili tu ima još dodatnih troškova.
Kako sam računao to ispadne skoro 200 km po mjesecu svake godine. Što i nebi bilo loše jer mi se čini da se manje isplati investirati u nekretninu i izdavati. Kupiš za 100.000 i izdaješ za 300km. Nekako mi ne ide....
Ima je u free floatu, ali tesko je naci prodavce za 27 maraka. Kolicina koja te zanima je trenutno dostupna u rasponu 28,50-28,90
Prinos je lani bio 2,48, a izgleda da ce biti i ove godine, sudeci prema polugodisnjem FI.
Nemas dodatnih troskova na iznos dividende.
Svi troskovi koje ces imati pri kupovini su do 1,5%, a mogu biti i manji.
Post Reply