Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#1276 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

the_stick wrote: 13/03/2021 09:24
Ci-Nick wrote: 13/03/2021 07:35
the_stick wrote: 13/03/2021 01:11

Gledao sam cjenovnike nekoliko brokera, i cine se vrlo slicne. Tipa 10 km za transakcije do 200 km, 20 do mozda 500km, 30 do 2500km i onda dalje procenti 1,2% transakcije i sve manji procenat kako vrijednost transakcije raste.

Pitanje za one koji trguju - je li stvarno placate ove fiksne naknade za manje transakcije? Ili se to moze pregovarati? Ili samo trgujete u vecim transakcijama?

Meni se nekako cini previse platiti 30 km za transakciju od recimo 1000.
Sve zavisi od ugovora i koliko ćeš trgovati.
Sa Raifeisenom ide po cjenovniku i oni će naplatiti minimalni iznos i na djelimično realizovani nalog.
Kod nekih brokera se da dogovoriti.
Ja plaćam 0,8 % plus trošak berze bez obzira na vrijednost naloga.
Tako da me kupovina ili prodaja koštaju oko 1% vrijednosti realizovanog naloga.
To zvuci razumno. Koji broker, ako nije tajna?
Poslao sam ti poruku...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1277 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ovo_malo_duse »

Ci-Nick wrote: 13/03/2021 09:45
the_stick wrote: 13/03/2021 09:24
Ci-Nick wrote: 13/03/2021 07:35
Sve zavisi od ugovora i koliko ćeš trgovati.
Sa Raifeisenom ide po cjenovniku i oni će naplatiti minimalni iznos i na djelimično realizovani nalog.
Kod nekih brokera se da dogovoriti.
Ja plaćam 0,8 % plus trošak berze bez obzira na vrijednost naloga.
Tako da me kupovina ili prodaja koštaju oko 1% vrijednosti realizovanog naloga.
To zvuci razumno. Koji broker, ako nije tajna?
Poslao sam ti poruku...
Ja sad pogledao moje troskove u ovoj godina 0,16 % na 3 stvari -transakcije,na troskove converzije valuta i neke drzavne troskove npr kad kupujes britanske i francuske to nesta zracanujau
Me naplacuju nista osim ova 3 troska.
SaxoTraderGo.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1278 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

ovo_malo_duse wrote: 13/03/2021 10:11
Ci-Nick wrote: 13/03/2021 09:45
the_stick wrote: 13/03/2021 09:24

To zvuci razumno. Koji broker, ako nije tajna?
Poslao sam ti poruku...
Ja sad pogledao moje troskove u ovoj godina 0,16 % na 3 stvari -transakcije,na troskove converzije valuta i neke drzavne troskove npr kad kupujes britanske i francuske to nesta zracanujau
Me naplacuju nista osim ova 3 troska.
SaxoTraderGo.
U dijaspori su različiti troškovi nego ulaganje iz bosne.
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#1279 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

ovo_malo_duse wrote: 13/03/2021 10:11
Ci-Nick wrote: 13/03/2021 09:45
the_stick wrote: 13/03/2021 09:24

To zvuci razumno. Koji broker, ako nije tajna?
Poslao sam ti poruku...
Ja sad pogledao moje troskove u ovoj godina 0,16 % na 3 stvari -transakcije,na troskove converzije valuta i neke drzavne troskove npr kad kupujes britanske i francuske to nesta zracanujau
Me naplacuju nista osim ova 3 troska.
SaxoTraderGo.
Govorimo o trgovini na Sase.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#1280 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Broker uzme onako kako si ugovorio, a berza i rvp jos oko 0,2%
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1281 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

Postoje li načini online kupovine dionica iz BiH?
Nešto na fazon Robinhooda ili Revoluta, ali da je dostupno kod nas. Ja sve do sada što sam vidio su one stranice gdje kofol kupuješ dionice međutim to je samo kockanje gdje vi niste stvarni vlasnik tih dionica nego samo se kladite na kretanje vrijednosti dionica.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1282 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Zasad online jedino preko Monetbroker i Eurobrokera, usmjeravaju te na Interactive Brokers i uzima proviziju. A na staromodni nacin raiffeisen.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1283 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

Diverse wrote: 16/04/2021 11:36 Zasad online jedino preko Monetbroker i Eurobrokera, usmjeravaju te na Interactive Brokers i uzima proviziju. A na staromodni nacin raiffeisen.
A možemo li mi direktno pristupiti Interactive Brokers bez posrednika jer vidim da je moguće registrovati account iz Bosne samo ne znam kako ide oko prebacivanja novca, ima li nekih pravnih zavrzlama itd.
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#1284 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Almir_ »

Spreman sam 500 km uloziti za pocetak u dionice, sta mi je vasa(sa foruma) preporuka.
Doba je Covida, mislim da nije pametno da novac stoji.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1285 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

.....
Last edited by Diverse on 23/04/2021 17:38, edited 1 time in total.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1286 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

Diverse wrote: 17/04/2021 10:32
Dzakozuki wrote: 17/04/2021 00:43
Diverse wrote: 16/04/2021 11:36 Zasad online jedino preko Monetbroker i Eurobrokera, usmjeravaju te na Interactive Brokers i uzima proviziju. A na staromodni nacin raiffeisen.
A možemo li mi direktno pristupiti Interactive Brokers bez posrednika jer vidim da je moguće registrovati account iz Bosne samo ne znam kako ide oko prebacivanja novca, ima li nekih pravnih zavrzlama itd.
Pa ti probaj, nije da je bas neki kriminal, narocito sa malim iznosima, mislim sto se tice poreske. Naici ces na problem sa bankama - ne daju ti da uplatis pare na i sa stranih brokera. Ako nadjes altrenativni nacin slanja i vracanja para, ti to i uradi i cuti. Ako hoces da budes miran u smislu da nisi napravio nikakav prekrsaj (presao si van pjesackog, sram te bilo), onda preko ovih domacih koji ce da te porpilicno oderu za provizije. Ne moze tu niko da ti kaze sta da radis.
Pa ima li iko da kupuje na inostranim berzama preko Interactive Brokersove platforme Trader Workstation TWS? U uputstvu jednog od ovih brokera (Monet ili Euro) piše da se pare uplaćuju Interactive Brokersu preko Moje Banke u RS. E sad mi nije jasno kako ovi naši brokeri naplaćuju proviziju kada se sve radi preko platforme Interactive Brokersa.
Monet broker i Eurobroker se nalaze u Banjaluci i sad bi ja trebao maksuz otići tamo da bi otvorio račun. Nije mi jasno kako nema u Sarajevu.
A u uputstvu za trgovanje na stranim berzama Eurobrokera stoji da je minimalni kapital za otvaranje računa 5000 dolara što je previše.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1287 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Za sve sto se raspituju za Interactive Brokers. Mozete licno otvoriti racun bez posredstva bilo kojega posrednika racun/nalog kod IB-a. Ono sto je problem je prebaciti legalno novac tamo. Novac mozete prebaciti manje legalno, ali je onda problem "vracanja" novca i dokazivanja porijekla, obracuna poreza i slicno.

Ako to radite preko Monet-a, imate "legalnu pozadinu" za sve to. Naravno, oni vam naplacuju dodatne provizije. To funkcionise tako sto se postave kao "investicioni savjetnik" na vas IB nalog. Uzimaju 3$ po transakciji na americkim berzama. Provizije se razlikuju po ostalim berzama svijeta. Uglavnom, koliko ja znam najpovoljniji u BiH. Pisao sam dosta o tome na ovoj temi.
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#1288 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dioklecijan »

Ja redovno kupujem akcije mtela već dugo, dividenda je proteklih nekoliko godina u prosjeku cca 50KM na uloženih 1000 KM i isplaćuju je 2 puta godišnje, sa tim da vidim da im dobit konstantno pada a na pitanje akcionara na skupštini direktoru mtela da pojasni što dobit pada, on je rekao zbog trendova smanjene potrošnje telefoniranja i prelazak na aplikacije i zbog smanjenja broja korisnika jer se ljudi iseljavaju i valjda odjavljuju uslugu, kako je on rekao. Za sad planiram kupiti i Bosnalijek i to je to što se tiče BiH a za strano tržište sam skeptičan zbog troškova kastodi usluge koja se obračunava u procentu i plaća se mjesečno + provizija domaćeg brokera + provizija stranog brokera što mi se ne isplati. Imao sam u planu da kupim Mondelez grupu (Milka, Oreo, Mars, Jacobs, Toblerone) koji je tad bio 20$ a danas 60$ i utrostručio bih pare plus dividenda ali jbg.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1289 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

HerrFlick999 wrote: 17/04/2021 20:43 Za sve sto se raspituju za Interactive Brokers. Mozete licno otvoriti racun bez posredstva bilo kojega posrednika racun/nalog kod IB-a. Ono sto je problem je prebaciti legalno novac tamo. Novac mozete prebaciti manje legalno, ali je onda problem "vracanja" novca i dokazivanja porijekla, obracuna poreza i slicno.

Ako to radite preko Monet-a, imate "legalnu pozadinu" za sve to. Naravno, oni vam naplacuju dodatne provizije. To funkcionise tako sto se postave kao "investicioni savjetnik" na vas IB nalog. Uzimaju 3$ po transakciji na americkim berzama. Provizije se razlikuju po ostalim berzama svijeta. Uglavnom, koliko ja znam najpovoljniji u BiH. Pisao sam dosta o tome na ovoj temi.
Pročitao sam većinu postova na ovoj temi i zaključio da ja kao rezident Federacije BiH mogu kupovati dionice isključivo preko brokera koji se nalaze na prostoru FBiH. Znači nelegalno je da trgujem preko Interactive Brokers-a jer nisu u sistemu FBiH naravno, također je nelegalno da trgujem preko brokera iz RS-a jer ne stanujem tamo.
Kada smo to zaključili, da li postoji ijedan broker u FBiH (po mogućnosti u Sarajevu) preko kojeg se isplati poslovati i koji je isto tako posrednik Interactive Brokers-a. Vidim ovdje hvale Monet Broker iz Banjaluke kao najpovoljniji, ali meni je to prvo nelegalno, a drugo ne isplati mi se ići u Banjaluku kod njih da nosim dokumente i da se registrujem.
Ali hajde recimo da je legalno da ja kao stanovnik FBiH poslujem preko Monet brokera iz RS-a, u njihovom pravilniku poslovanja stoji:

Trgovanje na sekundarnom tržištu putem elektronskog izdavanja naloga – eTrading
 0,40% sa minimalnom provizijom od 5,00 KM.
Mjesečna naknada za aktivnost računa iznosi 10 USD ( ukoliko mjesečni iznos neto
provizije za trgovanje iznosi ≥ 10 USD, naknada se ne naplaćuje )


Da li to znači da su mjesečno tri transakcije do 1250 dolara besplatne jer se do tog iznosa naplaćuje minimalna provizija 5KM što je u totalu manje od 10 dolara? Besplatne u smislu da se ne plaća "Mjesečna naknada za aktivnost računa".

Isto me interesuju porezi. Da li se plaćaju porezi državi na kupovinu/prodaju dionica?
Na ovoj temi sam ranije pročitao da se ne naplaćuje porez od dividendi.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1290 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

HerrFlick999 wrote: 17/04/2021 20:43 Za sve sto se raspituju za Interactive Brokers. Mozete licno otvoriti racun bez posredstva bilo kojega posrednika racun/nalog kod IB-a. Ono sto je problem je prebaciti legalno novac tamo. Novac mozete prebaciti manje legalno, ali je onda problem "vracanja" novca i dokazivanja porijekla, obracuna poreza i slicno.

Ako to radite preko Monet-a, imate "legalnu pozadinu" za sve to. Naravno, oni vam naplacuju dodatne provizije. To funkcionise tako sto se postave kao "investicioni savjetnik" na vas IB nalog. Uzimaju 3$ po transakciji na americkim berzama. Provizije se razlikuju po ostalim berzama svijeta. Uglavnom, koliko ja znam najpovoljniji u BiH. Pisao sam dosta o tome na ovoj temi.
Sad malo istraživajući Monet broker nađoh ovo na njihovoj stranici: http://www.monetbroker.com/sr/inostrana-trzista

Kako se vrši prenos novčanih sredstava na račun za trgovanje i kolike su naknade?

Ukoliko ste fizičko lice, prenos novčanih sredstava se vrši na način da se sredstva u stranoj valuti transferišu sa vašeg deviznog računa, otvorenog u Novoj banci a.d. Banja Luka, na depozitni račun Interactive brokers-a.

Troškovi prenosa sredstava na depozitni račun Interactive brokers-a (odliv sredstava) se obračunavaju u zavisnosti od iznosa uplaćenih sredstava, prema sljedećem kriterijumu:

do 5.000,00 KM 0,50% min 20,00 KM
od 5.000,01 do 10.000,00 KM 0,40% min 25,00 KM
od 10.000,01 do 50.000,00 KM 0,35% min 40,00 KM
od 50.000,01 do 100.000,00 KM 0,30% min 175,00 KM
od 100.000,01 do 400.000,00 KM 0,25% min 300,00 KM
od 400.000,01 do 1.000.000,00 KM 0,15% min 1.000,00 KM
i preko 1.000.000,01 KM min 1.500,00 KM - max 3.000,00 KM
Troškovi prenosa sredstava sa računa Ineractive brokers-a na vaš devizni račun (priliv sredstava):

do 1.000,00 KM 0,50% min 5,00 KM
od 1.000,01 do 5.000,00 KM 0,30% min 5,00 KM
preko 5.000,01 KM 0,15% min 20,00 KM

U slučaju bilo priliva ili odliva sredstava, obračunavaju se i provizije posredničke banke, koje iznose od 5,00 do 10,00 EUR po transakciji, u zavisnosti od iznosa uplaćenih/isplaćenih sredstava.


E sad imam pitanje: Ako je moguće da ja sa svog deviznog računa uplatim direktno na račun Interactive Brokersa, zašto meni uopšte treba broker iz BiH?
User avatar
Amomiman
Posts: 508
Joined: 26/04/2011 17:24

#1291 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Amomiman »

Postavljaš pitanje na koje si sam odgovorio u prethodnom postu.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1292 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

U istoj sam dubiozi vec neko vrijeme.
Moje shvatanje situacije je da kao rezident FBiH nemam drugog (legalnog!) nacina da obavim kupovinu na stranom trzistu osim preko RBBH skrbnistva.
Mozemo svi mi na ovaj ili onaj nacin prebaciti novac na IB, ali to jednostavno nije legalno.
Zasto nam uopste treba Monet da bi prebacili? Jer je via Nova Banka to moguce samo ako se priloze slijedeci dokumenti
Ugovor o berzanskom posredovanju;
Ugovor o investicionom savjetovanju i
Instrukcije za uplatu depozita ( koje se elektronskim putem izrađuju i štampaju iz aplikacije za otvaranje računa u inostranstvu).
a to omogucuju Eurobroker i Monet (RS).
U FBiH to ide sve preko RBBH.
the_wings
Posts: 81
Joined: 05/09/2011 19:19

#1293 Re: dionice, kupovina itd.

Post by the_wings »

koma wrote: 19/04/2021 14:53 U istoj sam dubiozi vec neko vrijeme.
Moje shvatanje situacije je da kao rezident FBiH nemam drugog (legalnog!) nacina da obavim kupovinu na stranom trzistu osim preko RBBH skrbnistva.
Mozemo svi mi na ovaj ili onaj nacin prebaciti novac na IB, ali to jednostavno nije legalno.
Zasto nam uopste treba Monet da bi prebacili? Jer je via Nova Banka to moguce samo ako se priloze slijedeci dokumenti
Ugovor o berzanskom posredovanju;
Ugovor o investicionom savjetovanju i
Instrukcije za uplatu depozita ( koje se elektronskim putem izrađuju i štampaju iz aplikacije za otvaranje računa u inostranstvu).
a to omogucuju Eurobroker i Monet (RS).
U FBiH to ide sve preko RBBH.
Dosta nelogična situacija,
u suštini Zakon o deviznom poslovanju kaže:

Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i
domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu
vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira,
međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Otkad su ovi iz RS, ovlašteni učesnici u FBIH
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1294 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Pa i nisu, to je moja poenta.
Rezidenti FBiH mogu trgovati samo preko Raiffeisen skrbnistva, sto granici s pljackom.

Dio za RS je odgovor `Dzakozuki`u zasto nam treba broker iz BiH.
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#1295 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dioklecijan »

Nema veze što si iz FBiH možeš sklopiti ugovor sa Monet Brokerom čak i ne moraš ni ići u BL da potpišeš ako si u Sarajevu idi u njihovo predstavništvo u Istočnom Sarajevu ili u Sarajevu i tamo završi papire a naloge preko maila. Ne može to biti nelegalno jer se radi o čistoj ugovornoj obligaciji a nelegalno znači nešto što je izričito zabranjeno ili protivzakonito a ugovori to nikad nisu.

http://monetbroker.com/pdf/Ino%20bro%C5%A1ura.pdf

Sad baš listam brošuru za ino tršita i prvo što sam uočio da nema trgovanja cesijom što znači da nikad nisi njihov vlasnik pa tako nemaš prava iz akcije kao što su dividenda i likvidacioni višak što je pušiona.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1296 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

Dioklecijan wrote: 19/04/2021 16:39 Nema veze što si iz FBiH možeš sklopiti ugovor sa Monet Brokerom čak i ne moraš ni ići u BL da potpišeš ako si u Sarajevu idi u njihovo predstavništvo u Istočnom Sarajevu ili u Sarajevu i tamo završi papire a naloge preko maila. Ne može to biti nelegalno jer se radi o čistoj ugovornoj obligaciji a nelegalno znači nešto što je izričito zabranjeno ili protivzakonito a ugovori to nikad nisu.

http://monetbroker.com/pdf/Ino%20bro%C5%A1ura.pdf

Sad baš listam brošuru za ino tršita i prvo što sam uočio da nema trgovanja cesijom što znači da nikad nisi njihov vlasnik pa tako nemaš prava iz akcije kao što su dividenda i likvidacioni višak što je pušiona.
Nadam se da ćemo uskoro riješiti i tu misteriju. Trudiću se u budućnosti da razjasnim 100% oko legalnosti.

I ja sam prelistao brošuru i nisam mogao da nađem to o čemu pričaš. Možeš li mi reći tačno gdje se to nalazi, na kojoj stranici?
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1297 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Dioklecijan wrote: 19/04/2021 16:39 Nema veze što si iz FBiH možeš sklopiti ugovor sa Monet Brokerom čak i ne moraš ni ići u BL da potpišeš ako si u Sarajevu idi u njihovo predstavništvo u Istočnom Sarajevu ili u Sarajevu i tamo završi papire a naloge preko maila. Ne može to biti nelegalno jer se radi o čistoj ugovornoj obligaciji a nelegalno znači nešto što je izričito zabranjeno ili protivzakonito a ugovori to nikad nisu.

http://monetbroker.com/pdf/Ino%20bro%C5%A1ura.pdf

Sad baš listam brošuru za ino tršita i prvo što sam uočio da nema trgovanja cesijom što znači da nikad nisi njihov vlasnik pa tako nemaš prava iz akcije kao što su dividenda i likvidacioni višak što je pušiona.
MIslim da niste u pravu vezano za to jeste li ili niste vlasnik akcija. Monet broker u principu nista ne radi drugo osim sto sluzi kao broker izmedju vas i InteractiveBrokersa. Vi ste preko vasega naloga na IB-u vlasnik akcija.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1298 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ovdje je jasno receno da ste vlasnik akcija.
https://ibkr.info/article/739
Dakle nije CFD vec underlying asset.
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#1299 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dioklecijan »

IB does not accept or hold any physical stock certificates. As a matter of operational efficiency and costs, we hold all securities in street name meaning that they are registered electronically in the name of IB on the books of the issuer. IB, in turn, holds securities for clients in what is known in the industry as 'book entry' form which simply means that we maintain a record on our books that you are the beneficial owner of the securities.

Evo jasno piše da su registrovane na njih a da si ti beneficijar. Ali sad sam se raspitao pošto je skroz drugačiji sistem nego kod nas. Kod nas postoji državni registar akcija i sve se upisuje kod njega elektronski i nema ništa mimo toga. Međutim kod njih radi brzine prenosa akcije i redukcije troškova akcije se upisuju na ime kastodi ili brokerskog posrednika a on vodi interni registar ko je čega vlasnik, i prilikom kupovine izdaje račun (vjerovatno kao kod nas). Dividenda se šalje njemu a od njega valjda zavisi prosleđivanje dividende beneficijarima u registru. Vidim da je ovaj book entry standardan ali ne znam kako u praksi funkcioniše ali kontam dok je pod kontrolom SECa da je ok. Isto vidim da ima više vrsta akcija one sa pravom glasa i dividende i one sa pravom prvenstva kod likvidacije i isplate dividende.

Što se tiče brošure od strane 31. Akcije ja samo vidim Short selling i Marginu nigdje ni pomena Dividende i njene naplate. Ne znam ali skeptičan sam oko ovoga
the_wings
Posts: 81
Joined: 05/09/2011 19:19

#1300 Re: dionice, kupovina itd.

Post by the_wings »

Dioklecijan wrote: 20/04/2021 04:04 IB does not accept or hold any physical stock certificates. As a matter of operational efficiency and costs, we hold all securities in street name meaning that they are registered electronically in the name of IB on the books of the issuer. IB, in turn, holds securities for clients in what is known in the industry as 'book entry' form which simply means that we maintain a record on our books that you are the beneficial owner of the securities.

Evo jasno piše da su registrovane na njih a da si ti beneficijar. Ali sad sam se raspitao pošto je skroz drugačiji sistem nego kod nas. Kod nas postoji državni registar akcija i sve se upisuje kod njega elektronski i nema ništa mimo toga. Međutim kod njih radi brzine prenosa akcije i redukcije troškova akcije se upisuju na ime kastodi ili brokerskog posrednika a on vodi interni registar ko je čega vlasnik, i prilikom kupovine izdaje račun (vjerovatno kao kod nas). Dividenda se šalje njemu a od njega valjda zavisi prosleđivanje dividende beneficijarima u registru. Vidim da je ovaj book entry standardan ali ne znam kako u praksi funkcioniše ali kontam dok je pod kontrolom SECa da je ok. Isto vidim da ima više vrsta akcija one sa pravom glasa i dividende i one sa pravom prvenstva kod likvidacije i isplate dividende.

Što se tiče brošure od strane 31. Akcije ja samo vidim Short selling i Marginu nigdje ni pomena Dividende i njene naplate. Ne znam ali skeptičan sam oko ovoga
Poslovanje sa Monetom u ovom slučaju omogućava prilive/odlive sresdstava "legalno", ako sam dobro upratio. Što je ključno za nas iz ovog šupka svijeta.
Prava i obaveze nad vlasništvom papira nosi stvarni vlasnik, a to je svakako investitor, bez obzira preko kojeg brokera ili banke se radi.
Post Reply