Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
salttrail
Posts: 6
Joined: 15/12/2020 11:01

#1426 Re: dionice, kupovina itd.

Post by salttrail »

Pozdrav, imam par pitanja vezano za brokere.

Ne mogu naci o kojim zakonskim regulativama mislite sto se tice koristenja npr. IB? Otvorio sam nalog, koji je jos u procesu verifikacije, ali imam opciju da uplatim novac na IB. Uglavnom instrukcije za uplat sadrze IBAN/BIC, sta me sprecava da napravim ino nalog preko svoje banke (tj. zasto bi trebao koristiti TW)?

Vidim da neki spominju eurobrokera BL neki RF, koje je kolektivno misljene za mjesecno investiranje od npr. 2000KM i prvobitni ulog od npr. 100.000KM? (Znam da RF nema mobile app, i sve ide putem maila, ali s obzirom na iznos koji bi ulagao, i stabilnost RF kao institucije, licno mi je RF primamljiviji ukoliko bude problema sa IB)


Btw. Koliki je porez na dobit ostvarenu trgovinom dionicama?
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1427 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Zakon o deviznom poslovanju za pocetak...
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1428 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Ne sprijecava tebe nista da napraviš nalog, ali ga banka nece izvrsiti - jer nije u skladu sa zakonpm o deviznom poslovanju. Prelistaj thread naci ces iskustva drugih.

Poreza trenutno nema, ni na dividendu, ni capital gain - a za naknade.. Raiffeisen je outrages. Sve i da ides sa 100k+ naknade godisnje su 1500-2000KM, i to s minimalnim brojem transakcija. Kod moneta to ispadne 4-5x manje, sto je najvažnije nemaju fixnih troskova, vec su svi procentualni. Cak ni 10$ neaktivnosti, koji dolazi od IB, vise nece biti.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1429 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Cisto da se osvrnem na porez, ako zivis u Republici Sprskoj, porez na kapitalnu dobit ti je 10% a poreza na dividende nema. Ne znam kakva je situacija u Federaciji BIH.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1430 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

A ako drzis akcije preko 10 godina, oslobodjen si poreza. Ne znam je li se to promijenilo? U svijetu je uglavnom 2 godine sada.
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#1431 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ehremir »

Procitao sam 1/3 thread, i poprilicno mi je sve jasno postalo oko stranih investicija izvan BiH sto mi prije nije bilo jasno...

Sad me zanima samo jedna stvar na koju bi volio, ako je moguce, dobit konkretan odgovor:

Koji je najbolji broker za FBIH za SASE za male investitore i da li se isplati uc sa 500km +200km svaki naredni mjesec? Isplati = iskljucivo u smislu placanja troskova vodjena racuna i razmjene hartija (ne u smislu profita, dividenata i ostalo iz istih)?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1432 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Ehremir wrote: 10/07/2021 16:27 Procitao sam 1/3 thread, i poprilicno mi je sve jasno postalo oko stranih investicija izvan BiH sto mi prije nije bilo jasno...

Sad me zanima samo jedna stvar na koju bi volio, ako je moguce, dobit konkretan odgovor:

Koji je najbolji broker za FBIH za SASE za male investitore i da li se isplati uc sa 500km +200km svaki naredni mjesec? Isplati = iskljucivo u smislu placanja troskova vodjena racuna i razmjene hartija (ne u smislu profita, dividenata i ostalo iz istih)?
najbolji ne postoji,.. skoro svi brokeri su istovremeno i suvlasnici SASE i svi se znaju međusobno i svi naplaćuju sličnu proviziju.
A što se pitanja tiče, naravno da se isplati svako ulaganje ako je dobro ulaganje, ako nisi uložio u precjenjenu dionicu, dionicu bez perspektive.
Ne postoji trošak vođenja računa nego samo trošak trgovine pa te taj trošak ne treba brinuti, posebno ako ugovoriš sa brokerom da provizija bude obračunata bez obzira na vrijednost naloga uz određeni procenat, npr. 2%, pa će taj tvoj nalog od 200 KM da te košta samo 4 KM.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1433 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Mislim da možeš naći deal za 1,2-1,4% sa tim iznosima. I to procentualno na svaku transakciju bez fiksnih troskova.
Ide tu još oko 0,2% ostalih troskova (RVP, berza, banka).
Ali ni 2% za tako male promete nije previse, ako ti ponude.

Cjenovnici su otprilike ovakvi: do 200 maraka - 10 KM, do 300 -20 KM, do 500 - 30 KM, 500-1000, ide na procenat oko 1,3-1,4 i dalej se sve samnjuje sto se povecava vrijednost. Mozda mozes pokusati odmah dogovoriti ovu fiksnu kao za transakcije 500-1000
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#1434 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sagosen »

Izvinjavam se što ovako kao padobranac upadam, interesuje me postoji li koji servis da prihavata deposite sa Skrilla? A da pritom naknade nisu astronomske. Registrovao se na Interactive Brokers, ali zajebo sam se, ne da mi se peglati sa swift uplatama i nasim bankama. Ne planiram redovno ulagati, već kupiti jednom, do max 10k €
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1435 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Krenula isplata dividende BH Telekoma.
Mora se pohvaliti RVP koji je preuzeo da to obavi.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1436 Re: dionice, kupovina itd.

Post by -Ekser- »

Novajlija u bloku, 170+ zemalja, uključujući i BiH.

https://zaradanawebu.com/najbolji-broke ... -dionicama

https://www.passfolio.com/
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1437 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Ci-Nick wrote: 15/07/2021 13:53 Krenula isplata dividende BH Telekoma.
Mora se pohvaliti RVP koji je preuzeo da to obavi.
Jeste, meni jucer leglo. Samo poslao prosle sedmice im broj racuna i licnu kartu, stvarno su brzi bili.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1438 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

-Ekser- wrote: 16/07/2021 13:08 Novajlija u bloku, 170+ zemalja, uključujući i BiH.

https://zaradanawebu.com/najbolji-broke ... -dionicama

https://www.passfolio.com/
Nemoj nas iz ove vukojebine vise zajebavati ovim prijedlozima, samo se jos vise rastuzimo. Rekli smo ti vec da te platforme ovdje ne rade :( , lako je tebi kad si vani :-D
Zezam se , hvala tebi na prijedlozima i zelji da pomognes, ali ne vrijedi, ne funckionise to ovdje. :thumbup:
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1439 Re: dionice, kupovina itd.

Post by -Ekser- »

Diverse, ima načina kako da se to zaobiđe, samo možda nije za javnu diskusiju. Imaš privatnu poruku.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1440 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

-Ekser- wrote: 18/07/2021 13:10 Diverse, ima načina kako da se to zaobiđe, samo možda nije za javnu diskusiju. Imaš privatnu poruku.
:thumbup:
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#1441 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ajs_Nigrutin »

-Ekser- wrote: 18/07/2021 13:10 Diverse, ima načina kako da se to zaobiđe, samo možda nije za javnu diskusiju. Imaš privatnu poruku.
Ako može i meni pls. Unaprijed hvala!
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#1442 Re: dionice, kupovina itd.

Post by svi u napad »

Molim za savjet. Nisam u ovim vodama i nemam nikakvih akcija, no jedan moj prijatelj ima akcije Bosnalijeka koje bi zbog finansijskih problema prodao. Da li je to dobra kupovina? Koliko virjedi akcija i koliko je platiti? Da li on to moze prepisati na mene ili mora ici preko brokera i koliko bi to kostalo ako bi se islo preko njih. Postoji li mogucnost poklona akcija (da izbjegnem ove krvopije :D :-D :izet: od borkera). Eto toliko unaprijed se zahvaljujem strucnjacima na pomoci. Zivjeli.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1443 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

svi u napad wrote: 18/07/2021 22:41 Molim za savjet. Nisam u ovim vodama i nemam nikakvih akcija, no jedan moj prijatelj ima akcije Bosnalijeka koje bi zbog finansijskih problema prodao. Da li je to dobra kupovina? Koliko virjedi akcija i koliko je platiti? Da li on to moze prepisati na mene ili mora ici preko brokera i koliko bi to kostalo ako bi se islo preko njih. Postoji li mogucnost poklona akcija (da izbjegnem ove krvopije :D :-D :izet: od borkera). Eto toliko unaprijed se zahvaljujem strucnjacima na pomoci. Zivjeli.
Ocigledno da postoji iznenadna potraznja za tim dionicama sto znaci da se nesto iza brda valja. Neces kupiti havu vec nesto sto ima osnovu vrijednosti.
Dionica po knjigovodstvenoj vrijedi oko 20 maraka, dakle to bi bilo kad bi firma prestala da radi. Posto pravi profit, tu se moze pricati o nekoj sadasnjoj realnoj cijeni na berzi, ali posto je preklani imala dobit od oko 13 miliona, ni 35-40 po dionici nije neralno, ako postoji strani kupac.

Kupovina se moze obaviti na nacin poklona (mogla je barem nekad), ili direktne pogodbe, ali po kursu sa berze.
Troskovi su oko 1,5%. Ne znam zasto bjezis odd brokera kad je njihovo samo 1%. I najjednostavnije ti je na taj nacin zavrsiti.
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#1444 Re: dionice, kupovina itd.

Post by svi u napad »

Drug Profi hvala za informaciju. Vidjet cu sa jaranom kako ovo realizovati. Iskreno volio bih ovo uzeti. On ima dosta dionica i mozda mu ne odgovara djelimicna prodaja. Vidjet cu uskoro. Hvala jos jednom. Pozdrav. :thumbup:
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#1445 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Za slucaj da je nekome promaklo. Odlicna vijest u inboxu od interactive brokers
Dear Client,

While many of our clients actively trade or maintain substantial equity in their account, we have decided to eliminate our monthly inactivity fee so there are no impediments to maintaining an account with IBKR.

Effective July 1, 2021, you will no longer be charged USD 10 for not maintaining a minimum balance or transaction activity for account xxxxx. This change will be reflected in your August 2021 account statement.

Our decision to remove inactivity fees aligns us with industry standards and reflects our ongoing commitment to provide clients with low-cost trading solutions.
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#1446 Re: dionice, kupovina itd.

Post by izvrsni direktor »

Gekon wrote: 16/07/2021 13:24
Ci-Nick wrote: 15/07/2021 13:53 Krenula isplata dividende BH Telekoma.
Mora se pohvaliti RVP koji je preuzeo da to obavi.
Jeste, meni jucer leglo. Samo poslao prosle sedmice im broj racuna i licnu kartu, stvarno su brzi bili.
Kolika je dividenda pve godine? %?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1447 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 26/07/2021 16:26
Gekon wrote: 16/07/2021 13:24

Jeste, meni jucer leglo. Samo poslao prosle sedmice im broj racuna i licnu kartu, stvarno su brzi bili.
Kolika je dividenda pve godine? %?
0,5515 KM po dionici.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1448 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Bodkin »

Ci-Nick wrote: 10/07/2021 17:19
Ehremir wrote: 10/07/2021 16:27 Procitao sam 1/3 thread, i poprilicno mi je sve jasno postalo oko stranih investicija izvan BiH sto mi prije nije bilo jasno...

Sad me zanima samo jedna stvar na koju bi volio, ako je moguce, dobit konkretan odgovor:

Koji je najbolji broker za FBIH za SASE za male investitore i da li se isplati uc sa 500km +200km svaki naredni mjesec? Isplati = iskljucivo u smislu placanja troskova vodjena racuna i razmjene hartija (ne u smislu profita, dividenata i ostalo iz istih)?
najbolji ne postoji,.. skoro svi brokeri su istovremeno i suvlasnici SASE i svi se znaju međusobno i svi naplaćuju sličnu proviziju.
A što se pitanja tiče, naravno da se isplati svako ulaganje ako je dobro ulaganje, ako nisi uložio u precjenjenu dionicu, dionicu bez perspektive.
Ne postoji trošak vođenja računa nego samo trošak trgovine pa te taj trošak ne treba brinuti, posebno ako ugovoriš sa brokerom da provizija bude obračunata bez obzira na vrijednost naloga uz određeni procenat, npr. 2%, pa će taj tvoj nalog od 200 KM da te košta samo 4 KM.
Ti brokeri rade samo kd se ulaze na bh berzama? Ili mozes preko njih ulagati na stranim berzama?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1449 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Bodkin wrote: 29/07/2021 09:18
Ci-Nick wrote: 10/07/2021 17:19

najbolji ne postoji,.. skoro svi brokeri su istovremeno i suvlasnici SASE i svi se znaju međusobno i svi naplaćuju sličnu proviziju.
A što se pitanja tiče, naravno da se isplati svako ulaganje ako je dobro ulaganje, ako nisi uložio u precjenjenu dionicu, dionicu bez perspektive.
Ne postoji trošak vođenja računa nego samo trošak trgovine pa te taj trošak ne treba brinuti, posebno ako ugovoriš sa brokerom da provizija bude obračunata bez obzira na vrijednost naloga uz određeni procenat, npr. 2%, pa će taj tvoj nalog od 200 KM da te košta samo 4 KM.
Ti brokeri rade samo kd se ulaze na bh berzama? Ili mozes preko njih ulagati na stranim berzama?
Zvanično ni jedan nije registrovan za trgovinu van BiH, odnosno entiteta. Osim Eurobrokera Banja Luka i
Raiffeisen Kastodi može odraditi trgovinu van BiH ali kao skrbnik.
Dakle naplaćuju troškove skrbništva.
A čak je upitno da li je i kupovina dionica preko njih legalna jer nisu registrovani u FBiH nego u RS-u.
Po zakonu o deviznom poslovanju nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije registrovan u FBiH.
Ludnica,..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1450 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Bodkin »

Ci-Nick wrote: 29/07/2021 09:28
Bodkin wrote: 29/07/2021 09:18

Ti brokeri rade samo kd se ulaze na bh berzama? Ili mozes preko njih ulagati na stranim berzama?
Zvanično ni jedan nije registrovan za trgovinu van BiH, odnosno entiteta. Osim Eurobrokera Banja Luka i
Raiffeisen Kastodi može odraditi trgovinu van BiH ali kao skrbnik.
Dakle naplaćuju troškove skrbništva.
A čak je upitno da li je i kupovina dionica preko njih legalna jer nisu registrovani u FBiH nego u RS-u.
Po zakonu o deviznom poslovanju nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije registrovan u FBiH.
Ludnica,..
Neko je donio zakon da nije dozvoljeno koristiti usluge brokera koji nije u fbih?
Jeste ludnica jer je bih jedna od rijetkih drzava gdje porez na kapitalnu dobit nije bruka. Iz tvog posta zakljucujem da je skoro nemoguce ulagati u strane berze, a i ako mogu vjerovatno naplacuju suhim zlatom
Post Reply