Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1401 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Možeš ti sklopiti ugovor sa drugim, a vjerujem da ćeš morati u tom procesu raskinuti ugovor sa prethodnim.
Jer ako si prebacivao svoje dionice na nekog brokera (trgovina u bilo kom smjeru), on ih mora vratiti na RVP da bi ih mogao ovaj drugi povuci.
Također mogao bi sam sa sobom trgovati i dizati ili obarati kurs.
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#1402 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Ili možda prodati dionice kupljene preko prvih, pozatvarat te racune i onda krenuti preko drugih.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1403 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

zigzag wrote: 22/06/2021 10:05 Ili možda prodati dionice kupljene preko prvih, pozatvarat te racune i onda krenuti preko drugih.
nemas potrebe za tim. Sve ces rjesiti kod novog brokera, potpisaces im ovlasti da sve te prenose urade u tvoje ime.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1404 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Kakve veze ima koliko posrednika ima? Nisu njegove dionice kod brokera nego u registru. Broker za tvoj racun trguje s njima (+ ili -) na berzi, i tebi ili prebaci tvoje pare ili tvoje kupljene akcije zavede na tebe u registru, i to sve naplati po tarifi... Ne drze oni kod sebe tvoje akcije...

Moze imati ugovor sa vise brokera. Jedino ne bi trebao da moze da ima 2 naloga za prodaju istih dionica kod 2 brokera istovremeno...
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1405 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Dionice su na transakcijskom racunu brokerske kuce onog casa kad sklopis ugovor, dajes saglasnost i za to.

Drugo, da imas dva posrednika na berzi mozes sam sa sobom trgovati i namjestati kurs.

Dakle ne moze.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1406 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Dobro. Onda tvoje dionice nisu tvoje i registar ne sluzi nicemu, nego su tvoje dionice u stvari brokerove jer je posjed 90% vlasnistva...
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#1407 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Ima logike ovo što profi kaže.

Broker je vjerojatno tvoj zastupnik i prema registru a možeš imati samo jednog zastupnika. Ako bi imao više onda bi se to sve zapetljalo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1408 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote: 23/06/2021 06:44 Dobro. Onda tvoje dionice nisu tvoje i registar ne sluzi nicemu, nego su tvoje dionice u stvari brokerove jer je posjed 90% vlasnistva...
Meni se ne da educirati te o osnovnim stvarima.
RVP je registar papira i zna se ciju su, ali da bi bili prometovani, moraju biti povuceni na transakcijski racun brokerske kuce. Ti papiri su i dalje tvoji, i u registru stoje da su tvoji, ali se nalaze na kontu tvog posrednika i ni jedan drugi posrednik ne moze u tom casu trgovati sa njima.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1409 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Broker bi po mom shvatanju trebao da ima moju ovlast da za mene trguje na berzi. Prema mom nalogu. Ako ja imam npr. 2000 akcija kupljenih 2001 i jos 1000 kom. 2019 god. dakle total od 3000 kom, preko 2 brokerske kuce, od kojih prva vise uopste ne postoji, kako druga kuca, preko koje sam kupio drugih 1000 kom, uopste zna da ih ja imam 3000 za prodati, a ako zna preko registra, ali je "kod njih" samo ta 1000, kako ce prodati mojih jos 2000 o kojima postoji trag u Registru, ali nisu oni radili taj posao za mene...?

Jedina mogucnost za to je da ja ako dam nalog za prodaju 3000 svojih komada njima, i to ovjerim prema propisima, onda oni imaju pokrice da nakon sto registar provjeri da li ja imam tih 3000 kom. koje prodajem, dozvoli mom brokeru po mom ovlastenju da ih proda prema mom nalogu.

Dakle, samo su moj protocni bojler, za odredjeni potpisani nalog.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1410 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Niej ti palo na pamet da si potpisivanjem ugovora ovlastio brokera da pristupi tvom racunu na RVP?
U tom momentu taj posrednik je tvoj jedini legitimni posrednik i dionice su na njegovom transakcijskom racunu.
Da se razumijemo, dionice su virtuelna stvar, nisu materijalna isprava da se negdje premjestaju. Jednostavno u RVP dobiju oznaku brokerske kuce.

Uostalom nemoj meni vjerovati.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1411 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Sve OK, razgovaramo, pokusavam i da naucim sta kada ima sta da se nauci...
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1412 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

drndalo wrote: 23/06/2021 08:45 Sve OK, razgovaramo, pokusavam i da naucim sta kada ima sta da se nauci...
Pa eto razmisli kakve sve malverzacije mogu da se rade ako bi - pod jedan - imao dva posrednika - i pod dva - ako jedan ili oba ne bi znali stanje VP koje ti imas.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1413 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Po meni obojica mogu imati uvid u moje stanje, ali samo jedan moze imati validan nalog za odredjeni broj dionica. Sada kad si to tako postavio, ima i to logike, mada znamo da za mahinacije na berzi bas i nema problema vezanih za ovo... Teoretski, ako bih ja imao 3000 akcija, a imao 2 brokera sa po 1500 kom zadanih za prodaju, tu ne bi bilo nikakvog problema... Jer imam toliko. Vise od onoga sto imam bi bio problem, koji sistem Registra ne bi trebao dopustiti.

Dakle, ako sam potpisao ugovor sa jednim, onda ga moram zvanicno raskinuti da bih ga sklopio s drugim...?
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1414 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

A ako nisi pošten naprimjer? Kakve se onda malverzacije mogu činiti?

Mislim da ti ne trebas raskidati nista. Kad sam ja mijenjao brokera, samo sam obavijestio novog da imam ugovor i da su dionice na njegovom transakcijskom. Tu sam dobio papir da potpisem ovlasti da oni mogu povuci dionice na svoj transakcijski, a naravno da sve to radi RVP.
Pretpostavljam da se samim time stari ugovor ponistava.

Jer ucestvovati na trzistu preko dva posrednika otvara ti mogucnost da neku dionicu namjerno dizes i spustas.
Naprimjer postoji poseban nadzor za trgovinu unutar iste kuce, tj. kad su kod istog posrednika i kupac i prodavac, upravo radi sprecavanja tih malverzacija.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1415 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Nemam iskustva sa domacom berzom, ali ovdje dolazim do par logicnih zakljucaka.
Prvo, mislim da se vas dvojica ne razumijete i da govorite o razlicitim stvarima. Drug profil ocito govori o fizicki istim dionicama , a Drndalo o dionicama iste kompanije. Mislim da ste obojica u pravu. Naravno da jedne te iste dionice ne mogu biti kod dva brokera, i naravnoi da mozes imati dva ili stotinu brokera i kod svakog kupovati sta ti je volja. Kazem, nemam iskustva sa domacom berzom, ali sa stranom imam. Kako bih uopste mogao imati nalog kod Etoro, Trading 212, IB, Raiffeisen, Monetbroker, i kupovati na svakoj sta mi je volja? Svi su oni brokeri. Ne trgujem naravno kod svih pobrojanih, ali me nista ne sprecava.
Kazem opet, govorim po nekoj logici i iskustvu sa inostrane berze, iskreno, nemam pojma kako je ovdje. Ali mozda evo pomognem u vasoj raspravi sa svojim misljenjem
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1416 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Moras razlikovati okolnosti plitkog i nesolventnog trzista i okolnosti velikih trzista gdje nema teorije da pojedinac ista moze nastimati.

Uzmi npr. da ja sutra iskoristim nepostojanje ni jednog kupovnog naloga i stavim preko jednog brokera kupovnu cijenu na 10 dionica bosnalijeka na 22,75 marke. Statisticki donji dnevni limit cijene.
I niko se nece naravno javiti da mi proda, ali cu ja prodati sam sebi preko drugog brokera i postavicu kurs na -10%. Ako ne bude drugih koji bi kupovali po vecoj cijeni taj dan, sutradan imamo vec novi statisticki kurs i nove dnevne limite kretanja.
Ili primijeni to na neku manje likvidnu dionicu.
Recimo da kupim jednu dionicu FDS.
I onda je svakih nekoliko dana sam sebi prodajem i svucem kurs tamo gdje mi treba, sve dok se neke slabe ruke ne prepadnu pa pocnu prodavati po tom vjestacki spustenom kursu, daleko ispod vrijednosti, a znamo da domaci regulator ne reaguje ni na mnogo ociglednija namjestanja.
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#1417 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Pa pravila i zakona mora biti i jasno da mogućnost rada preko samo jednog brokera ima smisla.

A ako je neko muljator i ako radi naveliko kao Mujo Selimović onda on može raditi preko više brokera i više skrbničkih računa kako bi bez problema manipulisao tržištem i svi to gledaju a niko ga neće zaustaviti iako ima prostora i da djeluje SIPA i Sud odnosno tužilaštvo na bilo kojem nivou.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1418 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

drug_profi wrote: 24/06/2021 14:24 Moras razlikovati okolnosti plitkog i nesolventnog trzista i okolnosti velikih trzista gdje nema teorije da pojedinac ista moze nastimati.

Uzmi npr. da ja sutra iskoristim nepostojanje ni jednog kupovnog naloga i stavim preko jednog brokera kupovnu cijenu na 10 dionica bosnalijeka na 22,75 marke. Statisticki donji dnevni limit cijene.
I niko se nece naravno javiti da mi proda, ali cu ja prodati sam sebi preko drugog brokera i postavicu kurs na -10%. Ako ne bude drugih koji bi kupovali po vecoj cijeni taj dan, sutradan imamo vec novi statisticki kurs i nove dnevne limite kretanja.
Ili primijeni to na neku manje likvidnu dionicu.
Recimo da kupim jednu dionicu FDS.
I onda je svakih nekoliko dana sam sebi prodajem i svucem kurs tamo gdje mi treba, sve dok se neke slabe ruke ne prepadnu pa pocnu prodavati po tom vjestacki spustenom kursu, daleko ispod vrijednosti, a znamo da domaci regulator ne reaguje ni na mnogo ociglednija namjestanja.
Isto se ovo moze uraditi sa 2 poznanika i jos 2 rodjaka na nelikvidnim trzistima. Nema zakonske regulative koja moze spasiti propala trzista kapitala.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#1419 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

HerrFlick999 wrote: 24/06/2021 17:09
drug_profi wrote: 24/06/2021 14:24 Moras razlikovati okolnosti plitkog i nesolventnog trzista i okolnosti velikih trzista gdje nema teorije da pojedinac ista moze nastimati.

Uzmi npr. da ja sutra iskoristim nepostojanje ni jednog kupovnog naloga i stavim preko jednog brokera kupovnu cijenu na 10 dionica bosnalijeka na 22,75 marke. Statisticki donji dnevni limit cijene.
I niko se nece naravno javiti da mi proda, ali cu ja prodati sam sebi preko drugog brokera i postavicu kurs na -10%. Ako ne bude drugih koji bi kupovali po vecoj cijeni taj dan, sutradan imamo vec novi statisticki kurs i nove dnevne limite kretanja.
Ili primijeni to na neku manje likvidnu dionicu.
Recimo da kupim jednu dionicu FDS.
I onda je svakih nekoliko dana sam sebi prodajem i svucem kurs tamo gdje mi treba, sve dok se neke slabe ruke ne prepadnu pa pocnu prodavati po tom vjestacki spustenom kursu, daleko ispod vrijednosti, a znamo da domaci regulator ne reaguje ni na mnogo ociglednija namjestanja.
Isto se ovo moze uraditi sa 2 poznanika i jos 2 rodjaka na nelikvidnim trzistima. Nema zakonske regulative koja moze spasiti propala trzista kapitala.
Moze i radi se. Ali se eto makar ocita mjesta mogu sprijeciti.
Inace kako bi nekakvi Ozoni, vodovod Konjic, farma šarana, tj rudnik Vareš i sl. postizali po 10-20x knjigovodstvene.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1420 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Za one koji su u posljednje vrijeme kupili dionice BH Telekoma,..


"Obavještavaju se vlasnici dionica BH Telecoma, da je Registar vrijednosnih papira u FBIH potpisao Ugovor o obračunu i isplati dividende sa emitentom BH Telecom dd. Ovim putem pozivamo vlasnike dionica BH Telecom-a koji imaju promjenu podataka u odnosu na prethodnu isplatu, kao što su ime i prezime, adresa, broj transakcijskog računa ili su prethodne isplate vršene na zbirni prolazni račun, tekuću knjižicu ili na neku od kartica, da se obrate Registru sa potrebnom dokumentacijom prema uputama na linku:

Dividenda

Svim vlasnicima koji imaju usklađene podatke, dividenda će bti isplaćena u roku kojeg je je odredila Skupština dioničara BH Telecom-a. Za sva dodatna pitanja možete se obratiti telefonom ili emailom:

[email protected]
033 279 152
033 279 154
033 279 150"

http://www.rvp.ba/

Dakle ko je već ranijih godina dobivao dividendu BH Telekoma njegovi podaci će biti dostavljeni u Registar, kome se prvi put isplaćuje dividenda podatke dostaviti registru a ne BH Telekomu.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1421 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Registrujem se na InteractiveBrokers (IB) i htio bih da ulazem u berzu preko njih. Dugo sam razmisljao, pa sam odlucio da posaljem ulog tamo, pa kud puklo da puklo sto se tice zakonskih regulativa. Ustvari, iskreno se nadam da ce se zakoni uskoro mijenjati na nacin da online platforme za ulaganje budu prepoznate u zakonu, ili da bar zakonodavci precutno dozvole istu i ne prave probleme.
Bio bih zahvalan onima koji imaju iskustva, kako da posaljem pare, koja banka dozvoljava ovu vrstu uplate?
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1422 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Mislim da nijedna neće dozvoliti plaćanje direktno na IB. Ono što znam da radi je uplata preko TransferWise, što opet nosi svoje komplikacije.
Zakon je jasan po tom pitanju, ali svjestan si šta radiš :)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1423 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

koma wrote: 04/07/2021 20:08 Mislim da nijedna neće dozvoliti plaćanje direktno na IB. Ono što znam da radi je uplata preko TransferWise, što opet nosi svoje komplikacije.
Zakon je jasan po tom pitanju, ali svjestan si šta radiš :)
Hvala na informaciji! Sve se nadam nesto ce se promijeniti, ali tesko :(
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1424 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Diverse wrote: 05/07/2021 18:18
koma wrote: 04/07/2021 20:08 Mislim da nijedna neće dozvoliti plaćanje direktno na IB. Ono što znam da radi je uplata preko TransferWise, što opet nosi svoje komplikacije.
Zakon je jasan po tom pitanju, ali svjestan si šta radiš :)
Hvala na informaciji! Sve se nadam nesto ce se promijeniti, ali tesko :(
TW moze bez problema. Dva su problemi, hold od 7 dana i relativno visoke provizije.

Edit: Visoke provizije da dodavanje sa VISA/MC-a na Wise nalog, ne slanje sa Wise na IB(to je relativno povoljno).
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1425 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

HerrFlick999 wrote: 05/07/2021 18:26
Diverse wrote: 05/07/2021 18:18

Hvala na informaciji! Sve se nadam nesto ce se promijeniti, ali tesko :(
TW moze bez problema. Dva su problemi, hold od 7 dana i relativno visoke provizije.

Edit: Visoke provizije da dodavanje sa VISA/MC-a na Wise nalog, ne slanje sa Wise na IB(to je relativno povoljno).
Nisam znao za visoke provozije. Hvala!
Post Reply