Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
the_musician
Posts: 1
Joined: 11/05/2010 22:12

#1 Raiffeisen brokers

Post by the_musician »

Zanima ima li neko iskustva s njima, i kakvu su, zelim zapoceti s trgovinom dionica pa je svaki savjet dobrodoshao
kween
Posts: 181
Joined: 07/05/2009 20:08

#2 Re: Raiffeisen brokers

Post by kween »

Da li je neko imao iskustva da radi u brokerskoj kuci kao ekonomista..
Vecinom kolege kolegice imaju iskustva rada u bankama,pa me zanima kako izgleda situacija u nekoj brokerksoj kuci neki pripravnicki posao ili neko ko ima radno iskustvo godinu dvije u drugom poslu
Dafri
Posts: 75
Joined: 09/02/2008 21:20

#3 Re: Raiffeisen brokers

Post by Dafri »

kween wrote:Da li je neko imao iskustva da radi u brokerskoj kuci kao ekonomista..
Vecinom kolege kolegice imaju iskustva rada u bankama,pa me zanima kako izgleda situacija u nekoj brokerksoj kuci neki pripravnicki posao ili neko ko ima radno iskustvo godinu dvije u drugom poslu
drugarica mi radi u brokersima..zadovoljna je ;)
Incub
Posts: 704
Joined: 16/04/2007 15:44

#4 Re: Raiffeisen brokers

Post by Incub »

the_musician wrote:Zanima ima li neko iskustva s njima, i kakvu su, zelim zapoceti s trgovinom dionica pa je svaki savjet dobrodoshao
Profesionalni su,sve je fer.
Dobijes cijene po kojim su kupili dionice,uracunaju malu proviziju za sebe i to je to.
Sve ti je naznaceno na listi.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#5 Berza (dionice i kupovina)

Post by shiljak »

Evo bas sam procitao jedan clanak pa me zanima da li neko zna kako i gdje kupiti neku dionicu od neke firme, mislim najvise na ove tipa facebook, microsoft, apple..
http://dnevnik.hr/vijesti/tech/i-hrvati ... booka.html


Evo jos jedan link ispod:
http://www.google.com/finance?chdnp=1&c ... APL&ntsp=0

nov 25, 2011 do danas duplo veci profit nego sto je bio u pocetku. Jel to znaci da bi sada zaradio duplo vise od prodaje dionice kada bi je sada prodao? :D
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#6 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

ja ih ne bi uzeo ni u po cijene. ;-)
Google ima godišnju dobit po dionici od 30 $ što znači da je dobit 5% trenutne cijene dionice od skoro 600$.
Gledano u svijetu investicija i dobiti to je "srednja žalost".
Facebook je totalna navlakuša.
Procjenjuju ga na 85 do 90 milijardi dolara kod ukupnih prihoda od 4 milijarde i dobiti koja je ispod 500 miliona.
Dakle dobit je ispod 1% procjenjene vrijednosti. Uz to kad tad će oglašivači shvatiti da im oglašavanje na facebooku ne donosi očekivanu korist i facebook će iz pozitive otići u gubitke.
Firma bez dobiti i dividende je lošija opcija čak i od love ispod jastuka.
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#7 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Ev ti jedan sveobuhvatan odgovor na tvoje pitanje:
Milijarder Warren Buffett izjavio je kako nema namjeru ulagati u dionice Facebooka, kompanije čiji IPO kreće 18. maja.

Smatra da je najgora pogreška kupovati ili prodavati obveznice vodeći se naslovima u medijima. Najavio je skoro ulaganje u dvije američke kompanije, no nije naveo koje.
Pohvalio je američki bankarski sistem i načine rješavanja probelma koje je donijela finansijska kriza, no rekao je kako neće uložiti u Facebooku jer je teško predvidjeti koliko bi te dinice mogle vrijediti.
- Nemam mišljenje o kompanijama poput Facebooka i Googlea. Agnostik sam po tom pitanju. Teško je predvidjeti nijhovu vrijednost u budućnosti i što će se s njima zbivati - rekao je Buffett na CNBC-u.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#8 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Dobro ne mora biti nijedna od ovih, samo sam dao primjer :-D

Evo dva pitanja:
1. Kako kupiti neku dionicu stranu, mozda preko interneta nekako?
2. Po onoj statistici sto sam naveo, da li znaci ako si uzeo 1 dionicu od recimo 30$ sad bi je mogao prodati za 60$?
http://i45.klix.com/28k7ksh.jpg

Apple je do sad bio najprofitabilniji, tj. rast mu je bio najveci.. a ako je ovo tacno sto sam naveo iznad, znaci vrlo je tesko da mozes dobiti vise od "duplo vise" nego sto si uzeo ranije po dionici.

Posto neznam nista o ovome ovo malo nesto logicki :D Dakle posto se vrijednosti dionica svaku minutu/sekundu mijenjaju, ti mozes da kupis za recimo za 4000KM dionice i kad recimo porastu za 10% prodas ih (to moze biti kroz par dana ili isti dan) i ti si zaradio 400KM? A isto tako ako pocnu padati, a ti prodajes a niko nece da kupi posto znaju svi da opada onda si propao skroz :D

A ovo za facebook sto govorite i jeste rizicno, mozes biti u velikom minusu ili plusu, ali nekako je logicnije da ces biti u minusu :D

Sent from my vindovs 7
Last edited by shiljak on 08/05/2012 10:59, edited 8 times in total.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#9 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Lucazode »

I ja razmisljam o nekom investiranju, dobro bi bilo cuti par prijedloga iskusnijih forumasa. Kako, sta i gdje?:)

Sent from my X8
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#10 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Evo jedan koristan crtani :D

graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#11 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

O investiranju, da bi bilo uspješno, mora se dosta učiti, učiti i opet učiti. Ukoliko ne poznajete osnovne principe trgovanja na berzi, onda je puno bolja varijanta investiranje u štednju u banci. Svi ljudi koji uđu na tržište kapitala bez dovoljnog znanja, tj. po nagovoru prijatelja, brokera ili novina bez izuzetka budu samo ošišani do kože.
Naravno da pažnju privlače grafikoni koji imaju enorman rast, ali puno puno više grafikona je sa obrnutim trendom. Moguća je zarada na berzi i od 500% u mjesec dana, ali je takođe moguć i gubitak. Ljudi koji tržište kapitala shvate kao kocku, onda to i jeste klasična kocka. Ljudi koji to shvate kao posao onda im to bude posao više ili manje uspješan, al je potrebno mnogo, mnogo vještine, želje, truda i učenja.
Za početak treba uzeti knjige pa čitati, ima ih sad jako dosta i u elektronskom obliku i na našem jeziku, ima dosta blogova iz susjednih zemalja, foruma itd. itd.
Moje mišljenje je da je dosta lakše i sigurnije investirati na "domaćim" berzama, radi boljeg i lakšeg razumjevanja i praćenja informacija, nego na svjetskim tržištima.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#12 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

Nešto sam malo pravio neke analize oko ulaganja i zaniteresirao me jedan podatak kako se može zaradaiti fino na valutama, recimo da sam 1.5.2011. godine kupio za 19.999 KM iznos od 15.195 dolara, na dan 31.decembra 2012. godine taj dolarski iznos bi mi vrijedio otprilike 22.968 KM ili za 8. mjeseci zaradio bih KM 2.970, što je prinos od 14,8% + kamate.
Mislim da je ovu igru sa valutama prilično lako predvidjeti i nama laicima, pri čemu još da sam dolarski iznos oročio pa ubirao i kamatu (otprilike po tržišnim uvjetima bih zaradio i kamate od BAM 460 na dan 31. decembra) mogao sam imati i hedžing i dodatnu zaradu. Recimo samo da prinos od kamata na glavnicu 20.000 KM po stopi od 5% (što je skoro nemoguće dobiti s obzirom na iznos) za cijelu godinu iznos BAM 1.000. Drugim riječima možda nije neophodno ići na strane berze, plus što su troškovi trgovanja dosta visoki a tržište volaitilno da bi se napravio neki značajni prinos, a još uz to mislim da slabo ko ovdje poznaje toliko dobro privredu recimo USA, koja je po mom mišljenju zadnjih godinu dana jako jako rizična. Mislim da se pračenje valuta može isplatiti onima koji imaju viška kapitala pa bi htjeli malo da se igraju :D. A uz to kada jedna valuta pada, druga raste.

Također zanimljivo je recimo za dolar da je 1998 iznosio 2,2 otprilike, a njegov pad je usljedio negdje 2003. godine sa kratkim oporavkom 2004 i 2005 dostignuvši minimum 2008 1,38. Na dan 31.12.2011 iznosio je 1,51, što daje nadu da USD ima tendenciju rasta. Mada stanje američke privrede i najave o novom valu krize tomu neidu u prilog. No mislim da tržište kapitala nije toliko interesantno pa ni profitabilno kao tržište novca pogotovo u kratkom roku.
Last edited by Ricken on 08/05/2012 16:11, edited 1 time in total.
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#13 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Interesantno je to trziste sa valutama, ali...
Zanemario si proviziju banke prilikom konvezije, koja nije nimalo mala, za iznos od BAM 20.000 bi provizija bila oko BAM 250, i to znaci da bi imao dva puta taj trošak prilikom prodaje i prilikom kupovine, sto bi tvoju dobit smanjilo za 500 KM.
Iako ti kažeš da je "ovu igru sa valutama prilično lako predvidjeti i nama laicima" s čime se ja ne slažem, al moraš prizati da postoji značajan rizik i vjerovatnoća obrnutog smjera kretanja kursa.
Kad sve sabereš i oduzmeš, ja sam došao do zaključka da je puno isplativije i predvidljivije ulaganje u dionice na domaćem tržištu, jer je meni puno vjerovatnije da će npr. BHTelecom ili MTel, i iduće godine dijeliti dividendu kao i do sad u iznosima oko 10% vrjednosti dionice, nego da če dolar do 09. maja 2013 porasti na 1,70

Pozdrav prijatelju Rickenu ;-)
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#14 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

graditelj wrote:Interesantno je to trziste sa valutama, ali...
Zanemario si proviziju banke prilikom konvezije, koja nije nimalo mala, za iznos od BAM 20.000 bi provizija bila oko BAM 250, i to znaci da bi imao dva puta taj trošak prilikom prodaje i prilikom kupovine, sto bi tvoju dobit smanjilo za 500 KM.
Iako ti kažeš da je "ovu igru sa valutama prilično lako predvidjeti i nama laicima" s čime se ja ne slažem, al moraš prizati da postoji značajan rizik i vjerovatnoća obrnutog smjera kretanja kursa.
Kad sve sabereš i oduzmeš, ja sam došao do zaključka da je puno isplativije i predvidljivije ulaganje u dionice na domaćem tržištu, jer je meni puno vjerovatnije da će npr. BHTelecom ili MTel, i iduće godine dijeliti dividendu kao i do sad u iznosima oko 10% vrjednosti dionice, nego da če dolar do 09. maja 2013 porasti na 1,70

Pozdrav prijatelju Rickenu ;-)
Zar ima konverzije kod štednih računa u ino valutama, znam da je meni nisu naplatili prije par godina? Druga stvar dolar je primjer, uvijek imaj na umu da jedna valuta pada u druga raste. Ne kažem da ne zahtjeva pračenje ali...

Što se tiče našeg tržišta kapitala, bogati koliki je prinos na dionice BH TElecoma, Mtel neću uzimati za primjer jer njihova isplata dividendi nema socijalni karakter kao kod BH Telecoma. BH Telecom je jedina dionica koja ima konstantnu dividendu, ali su ostale su prilično loše. Druga stvar postvalja se i pitanje likvidnosti datih dionica, što u ovom slučaju rjševa taj problem. No svejedno i da uzmemo da postoje transakcijski troškovi, opet je prinos veći od tržišta kapitala.
Pozdrav i tebi :-D
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#15 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Lucazode »

Zanimljivo bi bilo uloziti u Mtel ili BH Telecom, narocito Mtel. Koliko cesto dijele dividendu, kvartalno, godisnje...???
I meni je pala na pamet arbitraza sa valutama ali sam odustao upravo zbog troskova konverzije...

Sent from my X8
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#16 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Kod NLB banke konverziju redovno naplacuju.
Jasno je da jedna valuta pada a druga raste, ali barem meni nije uvijek jasno zbog čega (ponekad mi se čini da ide baš suprotno od indikatora :-D) . Evo npr. kako sad predvidjeti kretanje dolara do kraja 2012, s obzitom na izbore u USA?
A na domaćem tržištu kapitala ima još dionica koje imaju redovnu dividendu, istina ne konstantnu kao BHTelecom, ali ipak je djele.
Slažem se ja da je prinos u tvom primjeru veći (puno veći), ali ja mislim da je i rizik srazmjerno veći, tako da dođes na isto.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#17 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

graditelj wrote:Kod NLB banke konverziju redovno naplacuju.
Jasno je da jedna valuta pada a druga raste, ali barem meni nije uvijek jasno zbog čega (ponekad mi se čini da ide baš suprotno od indikatora :-D) . Evo npr. kako sad predvidjeti kretanje dolara do kraja 2012, s obzitom na izbore u USA?
A na domaćem tržištu kapitala ima još dionica koje imaju redovnu dividendu, istina ne konstantnu kao BHTelecom, ali ipak je djele.
Slažem se ja da je prinos u tvom primjeru veći (puno veći), ali ja mislim da je i rizik srazmjerno veći, tako da dođes na isto.
Ja neznam meni na štednom računu nisu naplatili, ali ne bitno upravu si da treba uračunati i trošak konverzije (radi fleksibilnosti akcija ne bi valjalo ići preko štednog), ali opet mislim da je na veće iznose ta provizija sve manja i manja i da na 20.000 KM ne bi bila tolika.
Što se tiče predviđanja, meni prije 2. godine nije bilo teško predvidjeti da će dolar rasti :D Mislim da će još rasti, makar do izbora. :D Ali ko zna.

Što se tiče BH Telekoma, ne treba ni tu zanemariti ulazne troškove, a i mogučnost gubitka na razlici između nabavne i eventualne prodajne, samim tim još uvijek mislim da je tržište novca atraktivnije pogotovo za ulaganja od 6. mjeseci do 2 godine.
Nadam se da je onaj fajl poslužio svrsi i da je pomogao.

Pozdrav još jednom
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#18 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Slažemo se, sve dalje je stvar lične percepcije, strategije i ciljeva.
Meni je puno realnije i prihvaljivije da ce Bosnalijek do kraja godine doći sa današnjih 10 KM na 13 KM, nego se bavit sa valutama koje ti preferiras.
Fajl je itekako poslužio i sad služi svrsi :thumbup:
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#19 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

graditelj wrote:Slažemo se, sve dalje je stvar lične percepcije, strategije i ciljeva.
Meni je puno realnije i prihvaljivije da ce Bosnalijek do kraja godine doći sa današnjih 10 KM na 13 KM, nego se bavit sa valutama koje ti preferiras.
Fajl je itekako poslužio i sad služi svrsi :thumbup:
:D :D Dobro nemoj ružit odmah nešto sam gledao kretanje dolara u prošloj godini i malo se bavio prostom matematikom. Upravu si ovo sa valutama jeste više za one koji preferiraju mešetarenje.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#20 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Entropio »

.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#21 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Ja sam 2008. godine uzeo par dolara kad su bili na dnu, kurs je bio oko 1,25 KM i poslije dvije godine ih se riješio na 1,50 KM, tako gledano sam nešto zaradio ali ako kažem da sam za njih davao CHF onda se ispostavi da sam dobro izgubio jer bi se franaka sigurno riješio kada su bili na 1,85 KM.
Nije lako plivati sa valutama uz to treba biti strpljiv, ne radi se o mjesecima nego godinama čekanja.
Prije pola godine su se neki smijali kada sam govorio da je ulaganje u zlato glupost i da će ove godine pasti.
Mnogi "stručnjaci su predviđali rast cijene zlata na 2200 do 2400 $ po unci i sada,...... niko više zlato i ne spominje, tendencija pad ispod 1500 $.
Dionice su prava stvar, da imam kakvih ludih para sve bi uložio u dionice.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#22 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Lucazode »

U koje bi ulozio? Ja se dumam ulozit u Mtel, samo me interesuje koliko cesto isplacuju dividendu i kolika je??

Sent from my X8
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#23 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Posto neko spomenu bh telecom, evo vam statistika na linku ispod
http://investing.businessweek.com/resea ... r=BHTSR:BT

Kliknite na ovo "5 years" i po ovom ispade da su im dionice skoro vazda iste, nema rasta kroz godine, a od 2007 sve do 2008 vrijednost samo pada, znaci ko god je imao dionice 2007 a prodao ih 2008 je propao :D
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#24 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Lucazode wrote:U koje bi ulozio? Ja se dumam ulozit u Mtel, samo me interesuje koliko cesto isplacuju dividendu i kolika je??

Sent from my X8
ja bih uložio u :

1. Cementara Kakanj - trenutna cijena oko 20 KM, kapitalna vrijednost nešto manja, završili su sa svim investicijama i narednih godina će vjerovatno isplaćivati svu dobit. Prošla godina je vjerovatno bila najlošija i sada kada se otvara više radilišta na autoputu i promet će rasti pa će dobit ići preko 20 miliona.
Dividenda min. 2 KM što je prinos od 10%.

2. BH telekom - dobit će bar još 5 godina biti stabilna, dividenda će se kretat od 1,6 do 1,8KM što je prinos od 8 do 10%.

3. Bosnalijek - sad kada su se karte otvorile "jahači magle" će morati da odu i dobit će rasti na realnih 10 do 15 miliona pa bi i dioničari konačno trebali dobiti realnu dividendu od 1 KM po dionici. Što je prinos od 10%

4. Elektroprivreda- dugoročno gledano vjerovatno jedna od najboljih dionica jer se veliki broj nuklearki po svijetu uskoro gasi, struja postaje sve traženija roba. Trenutna cijena dionice je oko 19 KM što je ispod 30% kapitalne vrijednosti. Najkasnije od 2015. godine neće više biti socijalne cijene struje pa će ona biti blizu one u Hrvatskoj koja je trenutno preko 0,25 KM/kW. Već ove godine elektroprivreda ide u plus. S obzirom da će punjenje budžeta i dalje biti problematično. Vlada će gledati da se očeše kako o telekom tako i o elektroprivredu. ;-)
Ako ne možeš da ih pobjediš onda im se pridruži !
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#25 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zemo_online »

djaba ne more. najbolja dionica u genocidnoj




http://www.blberza.com/v2/Pages/Securit ... e=RNAF-R-A
Post Reply