Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »



Prvo su gledali u veneciji snobovi i gosti = 7.1
Fenovi su digli sad na 8.7
Kasnije ce obicni ljudi vratiti na normalnu ocjenu

Nadam se da ovo znaci nastavak...te tv serije kasnije
A mozda smo dobili novi star wars star trek itd :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#77 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by karanana »

ne bi imdb putio da se ocjenjuje da fakat nema filma jos u projekciji.
ali ove ocjene su ili pumpanje ili ono prvi utisci, svaki film pocne visoko, samo je pitanje koliko ce pasti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#78 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

karanana wrote: 15/09/2021 22:35 ne bi imdb putio da se ocjenjuje da fakat nema filma jos u projekciji.
ali ove ocjene su ili pumpanje ili ono prvi utisci, svaki film pocne visoko, samo je pitanje koliko ce pasti.
Puste često prije masovne distribucije, tj. nakon inicijalnih projekcija manjem broju ljudi.
User avatar
Rootboi
Posts: 20560
Joined: 07/06/2011 17:14

#79 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Rootboi »

Po vidjenom uopšte mi se ne dopada kinematografija izgleda preobično i ne naročito distinktivno, veliki pad u odnosu na blade runner 2049
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

8.7 na 3700
Ajmo dijasporci vi ne gledate ?
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#81 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Project Sejuani »

ExNihilo wrote: 23/08/2021 13:44
vaučer wrote: 23/08/2021 12:53 Razumijem to, svijet i dubina Dune lore-a je svakako najjači adut serijala. Opet, LOTR je npr meni osobno puno lošije napisana knjiga, a bavi se manje kompleksnim temama i likovi su potpuno plošni prema Dune-u.
Ne bih se složio.

Istina je da LOTR ima manji tematski obuhvat o odnosu na Dune, ali teme koje obrađuje, obrađuje konzistentno kvalitetno. Recimo, Herbert povremeno začeprka po kvantnoj mehanici, ali na posve paušalan način. U prvoj knjizi spominje Heisenbergov princip neodređenosti, a zatim ga potpuno misinterpretira. Dobro, donekle u njegovu odbranu, kvantna revolucija je bila tek 30tak godina stara u trenutku kada je on napisao prvi tom serijala, ali čemu uopće predstavljati te koncepte, ako su suštinski nevažni za sam narativ? Stiče se dojam da mu je često kompleksnost cilj za sebe.

Ono što hoću reći jeste da je Dune krcat konceptima i motivima. I dok su pojedini obrađeni izvrsno, poput već spomenute psihologije proročanstva, drugima je pristupao paušalno, zbog čega ne bih stavljao pretjeran naglasak na činjenicu "bavljenja kompleksnim temama", ako bavljenje tim temamam već drastično varira u kvalitetu.

Uporedi to s pristupom koji ima Tolkien. Da bi progovorio o temi ksenofobije rasa Međuzemlja, najprije je napisao Silmarilion u kojem je skicirao kompletnu historiju svijeta, uključujući porijeklo međusobnih animoziteta i sukoba koji su prethodili Ratu za prsten, zbog čega se animoziteti između, recimo, patuljaka i vilenjaka čitaju kao najprirodnija stvar u LOTR. Dakle, osim što je ksenofoboija velika tema, seamless je integrirana u narativ i pokreće radnju. Samim tim, da, Tolkien ne piše o kvantnoj mehanici niti brojnim drugim temama koje Herbert obrađuje, ali nikada nije paušalan po pitanju onoga o čemu zapravo piše. Herbert je previše toga udrobio, često nepotrebno, pa se Dune lore ponekad čini kao vašar na kome možeš naći sve i svašta, ali upitnog kvaliteta. :D

Javim se opet da pišem o jeziku. :lol:
Drug nemoj me pogrešno razumiti ali to je naučna fantastika, dopušteno je da pisac i malo izmmišlja, mislim uzmi recimo star trek ili još gore star wars i lightsabere, mislim nemoguće je da nešto kao lightsaber postoji i to je bukvalno neka vrsta magije al opet nniko se plaho ne obazire na te stvari jer je to sve u stvari zabava. Hoću reći ne tražimo realnost tamo gdje joj nije mjesto. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#82 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 08:19
ExNihilo wrote: 23/08/2021 13:44

Ne bih se složio.

Istina je da LOTR ima manji tematski obuhvat o odnosu na Dune, ali teme koje obrađuje, obrađuje konzistentno kvalitetno. Recimo, Herbert povremeno začeprka po kvantnoj mehanici, ali na posve paušalan način. U prvoj knjizi spominje Heisenbergov princip neodređenosti, a zatim ga potpuno misinterpretira. Dobro, donekle u njegovu odbranu, kvantna revolucija je bila tek 30tak godina stara u trenutku kada je on napisao prvi tom serijala, ali čemu uopće predstavljati te koncepte, ako su suštinski nevažni za sam narativ? Stiče se dojam da mu je često kompleksnost cilj za sebe.

Ono što hoću reći jeste da je Dune krcat konceptima i motivima. I dok su pojedini obrađeni izvrsno, poput već spomenute psihologije proročanstva, drugima je pristupao paušalno, zbog čega ne bih stavljao pretjeran naglasak na činjenicu "bavljenja kompleksnim temama", ako bavljenje tim temamam već drastično varira u kvalitetu.

Uporedi to s pristupom koji ima Tolkien. Da bi progovorio o temi ksenofobije rasa Međuzemlja, najprije je napisao Silmarilion u kojem je skicirao kompletnu historiju svijeta, uključujući porijeklo međusobnih animoziteta i sukoba koji su prethodili Ratu za prsten, zbog čega se animoziteti između, recimo, patuljaka i vilenjaka čitaju kao najprirodnija stvar u LOTR. Dakle, osim što je ksenofoboija velika tema, seamless je integrirana u narativ i pokreće radnju. Samim tim, da, Tolkien ne piše o kvantnoj mehanici niti brojnim drugim temama koje Herbert obrađuje, ali nikada nije paušalan po pitanju onoga o čemu zapravo piše. Herbert je previše toga udrobio, često nepotrebno, pa se Dune lore ponekad čini kao vašar na kome možeš naći sve i svašta, ali upitnog kvaliteta. :D

Javim se opet da pišem o jeziku. :lol:
Drug nemoj me pogrešno razumiti ali to je naučna fantastika, dopušteno je da pisac i malo izmmišlja, mislim uzmi recimo star trek ili još gore star wars i lightsabere, mislim nemoguće je da nešto kao lightsaber postoji i to je bukvalno neka vrsta magije al opet nniko se plaho ne obazire na te stvari jer je to sve u stvari zabava. Hoću reći ne tražimo realnost tamo gdje joj nije mjesto. :D
Ne bih se složio. Baš zato što je naučna fantastika, a ne samo fantastika, autori su dužni pristupiti nauci s nešto većom ozbiljnošću nego je to slučaj u drugim žanrovima. Uostalom, ako mene pitaš, ma koji žanr da je u pitanju, ma o čemu da pišeš, bila to nauka, historija, ili nešto treće, dužan si se temeljito upoznati sa temom o koju pišeš, a ne lupati kao maksim po diviziji.

Star Wars je loš primjer, zato što i nije riječ o naučnoj fantastici. Po svim lajtmotivima, Star Wars je epska fantazija u svemirskom ruhu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#83 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

ExNihilo wrote: 16/09/2021 11:10
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 08:19

Drug nemoj me pogrešno razumiti ali to je naučna fantastika, dopušteno je da pisac i malo izmmišlja, mislim uzmi recimo star trek ili još gore star wars i lightsabere, mislim nemoguće je da nešto kao lightsaber postoji i to je bukvalno neka vrsta magije al opet nniko se plaho ne obazire na te stvari jer je to sve u stvari zabava. Hoću reći ne tražimo realnost tamo gdje joj nije mjesto. :D
Ne bih se složio. Baš zato što je naučna fantastika, a ne samo fantastika, autori su dužni pristupiti nauci s nešto većom ozbiljnošću nego je to slučaj u drugim žanrovima. Uostalom, ako mene pitaš, ma koji žanr da je u pitanju, ma o čemu da pišeš, bila to nauka, historija, ili nešto treće, dužan si se temeljito upoznati sa temom o koju pišeš, a ne lupati kao maksim po diviziji.

Star Wars je loš primjer, zato što i nije riječ o naučnoj fantastici. Po svim lajtmotivima, Star Wars je epska fantazija u svemirskom ruhu.
Dune se smatra za "soft" naučnu fantastiku, gdje se ne trpaju u prvi plan naučne stvari, već je fokus na drugim temama.

U slučaju Dune to su politika, rat, religija uz fanatizam, i ekologija, a ne kako šta od tehnologije u budućnosti funkcioniše, i Dune svoje teme pokriva dobro. I to je po meni bolje nego da je kao u nekim serijama, gdje pola epizode slušaš priču poput "ako invertiramo fluks kapacitor u deflektor dish, možemo polarizirati tahionsko zračenje tako da zatvori crvotočinu i vrati originalnu vremensku liniju", što možda ima smisla u tom izgrađenom svijetu, ali gledalac komotno može i bez većine tih informacija.

Još nešto tipično za Dune je prikazivanje toka misli učesnika u razgovoru, jedan od boljih primjera je blizu samog početka prve knjige, kada ona Bene Gesserit vještica testira Paul-a sa Gom Jabbar-om, i mi prisustvojemo cijelom procesu misli oboje, šta ako on/ona misli, ovo ili ono, šta ako zna da ja znam... Ovaj aspekt Dune, bogati unutrašnji život likova, je po meni teže ekranizirati nego bilo šta vezano za onaj naučno-fantastični dio.

A definitivno se slažem da Star Wars nije naučna fantastika, nema tamo "n" od bilo kakve nauke, imaš bijelu i crnu magiju (Silu), i vitezove / čarobnjake koji koriste tu magiju, s obje strane.
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#84 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Rootboi wrote: 15/09/2021 22:49 Po vidjenom uopšte mi se ne dopada kinematografija izgleda preobično i ne naročito distinktivno, veliki pad u odnosu na blade runner 2049
Ne bih htio suditi prema trailerima i načelno se ne bih složio. Kao prvo Blade Runner ima prostor za puno više 'divljanja' s bojom, neonski grad, radioaktivna zona itd - Dune, barem u prvom dijelu prve knjige nema komparativne lokacije. Calladan je ispran vodom i uglavnom siv, Geidi Prime je jebena kanalizacija a Arrakis nije nikakva romantizirana vibrantno narančasta pustinja nego okrutno surov pejsaž koji je spreman ubiti te za pola sata ako nisi oprezan. Jedina lokacija koja otvara prostor za neki flambojantniji pristup je Kaitain, carski dvor - ali iako je u prvom dijelu knjige, mislim da tog nema u ovom filmu. Ono što sam zasad vidio, kompozicije su prekrasne, kadrovi umjereni i pametni a boje su mutirane s razlogom - da akcenti, kad ih se koristi, budu pamtljiviji.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#85 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

tranquil wrote: 16/09/2021 11:54
ExNihilo wrote: 16/09/2021 11:10

Ne bih se složio. Baš zato što je naučna fantastika, a ne samo fantastika, autori su dužni pristupiti nauci s nešto većom ozbiljnošću nego je to slučaj u drugim žanrovima. Uostalom, ako mene pitaš, ma koji žanr da je u pitanju, ma o čemu da pišeš, bila to nauka, historija, ili nešto treće, dužan si se temeljito upoznati sa temom o koju pišeš, a ne lupati kao maksim po diviziji.

Star Wars je loš primjer, zato što i nije riječ o naučnoj fantastici. Po svim lajtmotivima, Star Wars je epska fantazija u svemirskom ruhu.
Dune se smatra za "soft" naučnu fantastiku, gdje se ne trpaju u prvi plan naučne stvari, već je fokus na drugim temama.

U slučaju Dune to su politika, rat, religija uz fanatizam, i ekologija, a ne kako šta od tehnologije u budućnosti funkcioniše, i Dune svoje teme pokriva dobro. I to je po meni bolje nego da je kao u nekim serijama, gdje pola epizode slušaš priču poput "ako invertiramo fluks kapacitor u deflektor dish, možemo polarizirati tahionsko zračenje tako da zatvori crvotočinu i vrati originalnu vremensku liniju", što možda ima smisla u tom izgrađenom svijetu, ali gledalac komotno može i bez većine tih informacija.

Još nešto tipično za Dune je prikazivanje toka misli učesnika u razgovoru, jedan od boljih primjera je blizu samog početka prve knjige, kada ona Bene Gesserit vještica testira Paul-a sa Gom Jabbar-om, i mi prisustvojemo cijelom procesu misli oboje, šta ako on/ona misli, ovo ili ono, šta ako zna da ja znam... Ovaj aspekt Dune, bogati unutrašnji život likova, je po meni teže ekranizirati nego bilo šta vezano za onaj naučno-fantastični dio.

A definitivno se slažem da Star Wars nije naučna fantastika, nema tamo "n" od bilo kakve nauke, imaš bijelu i crnu magiju (Silu), i vitezove / čarobnjake koji koriste tu magiju, s obje strane.
Poenta je ova: ako spominješ Heisenbergov princip neodređenosti, pri čemu isti nije pojam za koncept iz tvog worldbuildinga, a koji pukom slučajnošću ili nemaštovitošću autora nosi takvo ime, nego se odnosi na Wernera Heisenberga i njegovo načelo unutar kvantne mehanike, onda nije uopće važno da li je knjiga soft ili hard naučna fantastika, ili čak slikovnica, jer si u priču stavio nešto što ne umiješ objasniti, a nisi morao to uraditi. Dakle, bio si paušalan.

Dakle, ne smeta meni ako Herbet, recimo, ishrani na Arrakisu pristupa manje studiozno negoli to radi Andy Weir u Marsovcu, ili to što je stillsuit plain crazy koncept sa naučnog aspekta, nego mi smeta ako se razbacuješ terminima koje ni sam ne razumiješ, samo da bi zvučao cool. Not cool.

Što se tiče toka misli, mislim da je to najkontroverzniji aspekt Herbetovog jezika, koji Dune faktički pretvara u neku vrstu književnog RTS-a. Duboko sam ubjeđen da je baš takav jezički pristup sabotirao Dune da postane prijemčiv širim masama.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Dune (2021) 8.6

7 926 IMDb users have given a weighted average vote of 8.6 / 10
:bih: :bih:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#87 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Gledali smo...


Dune. :D :lol:
omar little
Posts: 16350
Joined: 14/03/2008 21:14

#88 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by omar little »

sta pricate da se ne moze ocjenjivati, kod mene je otvorena opcija?
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#89 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by billy organ »

Eno ima Dune na torentima.













HDCAM :-)
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#90 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Ne bih da je kristalan rip u 4K.
Ovo se gleda prvih pet puta u IMAXu. :izet:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#91 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by pici »

ja sinocke na kodiju kad Dina... jeBte tamam... pripremim bademe, casu vina, ko za sex i... mota, mota, mota, upali kad ono neki Ž kategorije film... jooojj sjeba, ispuse cune ko dusica :(
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#92 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Novi trejler, odlican.

User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#93 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

čim nije odjednom nekako mi isfuralo
nismo dio veeeeelike obitelji
al svakako ću otići kad bude najjeftiniej kino :D
nisam od dunkirka nista gledao u kinu :?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#94 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Dosta je vjeran knjizi. Čak iznenađujuće.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#95 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Project Sejuani »

vaučer wrote: 22/09/2021 16:59 Ne bih da je kristalan rip u 4K.
Ovo se gleda prvih pet puta u IMAXu. :izet:
Ovo se definitivno mora gledat u kinu.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#96 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by broj dva »

Sutra u kino. Nisam ima 2 godine.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#97 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 09:33 Dosta je vjeran knjizi. Čak iznenađujuće.
Onog cega se ja bojim je da ce prica ostat' nezavrsena, il' da ce, ako budu odlucili da je nastave, kljucni ljudi bit' nedostupni zbog drugih projekata i da ce doc' drugi koji ce to isfuserit'.

Ovo "hajmo napravit' prvi dio a za drugi cemo vidjet' nekad il' nikad" mi se nikako ne svidja.
Last edited by Tito_i_Partija on 08/10/2021 13:22, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#98 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Daj ba imaju ugovori stavke...pa nisu amateri
User avatar
Haris.ba
Posts: 24389
Joined: 08/09/2005 20:08

#99 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

Ja sam vec uzeo karte u pretpremijeri. :run:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#100 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Tito_i_Partija wrote: 08/10/2021 13:20
ExNihilo wrote: 08/10/2021 09:33 Dosta je vjeran knjizi. Čak iznenađujuće.
Onog cega se ja bojim je da ce prica ostat' nezavrsena, il' da ce, ako budu odlucili da je nastave, kljucni ljudi bit' nedostupni zbog drugih projekata i da ce doc' drugi koji ce to isfuserit'.

Ovo "hajmo napravit' prvi dio a za drugi cemo vidjet' nekad il' nikad" mi se nikako ne svidja.
Stali su na pola prve knjige. Cijeli film je tek setup za ono što dolazi. Ako dođe.
Post Reply