Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#526 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

vaučer wrote: 06/05/2023 21:30 Jel pisao Frank?
Da - čitaj.
Ne - zaobiđi.
:thumbup:

Jedini ispravan algoritam.

Da sam barem znao ovo prije 15-ak godina, kada sam pročitao nešto od onog BH/KJA smeća
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#527 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Dobro je dok su bile neke skice

Npr Kuca atreida je ok

Batlerijanski dzihad je karina
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#528 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

"Kuća Atreida je ok"

Jest al' u kurcu.

Pisanje loše, mislim da je 50 puta upotrijebio varijantu Frankove fraze "x within x within x", gdje je samo mijenjao x. 50 puta je ponovio "lean and muscular" za barona Harkonnena, ok, shvatili smo, tada nije bio debeo, moraš li biti toliko repetitivan.

Koliko je to loše da se nakon ovoliko vremena sjećam.

Dijalozi su k'o karina i samo su loša imitacija dijaloga iz Frankovih knjiga, sada bi to ChatGPT bolje napisao.

Bogat unutrašnji život i tok misli protagonista je bilo nešto prepoznatljivo u FH djelima, a kod ovih to ne postoji. Samo besmislena ničim izazvana akcija radi akcije. Ono, akcija u akciji u akciji :D

Vezano za kontinuitet, da bi napucali radnju, ubacili su u pre-dune vrijeme dosta stvari koje su iz nastavaka koji se dešavaju hiljadama godina poslije: no-field, no-ship, sintetički melange.

I neki besmisleni dijelovi radnje, npr. onaj Amal, sintetički melange gdje je kao axlotl tank korištena Bene Gesserit. A da ne pričamo o tome kako se to završilo (mada u nastavku), kakva scena, farma minijaturnih Bene Tleilaxu ghola priključeni na aparate za mužnju.

Kakvo smeće, do danas ne mogu zaboraviti najlošije dijelove.

Nažalost, tada mi je sporo dolazilo koliko je to loše, pa sam nastavljao, možda nadajući se poboljšanju.

A onda je došao Batlerijanski Džihad.

Hljebe dragi! Još deset puta gore, radnja je 10.000 godina ranije, pa su imali veću slobodu kod kreiranja likova i radnje, i napravili su nešto za zatvora, jer su one knjige krivično djelo. E tu sam se zaustavio, a vidio sam da su oni nastavili.

U pravu si ti, to je puno gore od kuće Atreidesa, s tim da ja ne amnestiram ni njihove rane radove.
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#529 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Kuca je ok
Kao sto rekoh :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#530 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Gledam onu seriju
Naravno nicega se ne sjecam ali dobra je
Cgi na razini babilon 5 sto je ok za saj faj produkciju i da je 20 godina proslo
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#531 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Ovaj trailer je pokidao. Pregledao sam ga 5 puta.
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#532 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

ne gledam trejlere :D
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#533 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Pa svakako si čitao knjigu i znaš šta će se desiti. Preporučujem ga, dugo nisam pogledao bolji trailer.
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#534 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Ova serija je zakon
kad se udubiš ni CGI nije loš
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#535 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

Truba wrote: 23/05/2023 10:34 Ova serija je zakon
kad se udubiš ni CGI nije loš
Ako misliš na ono što je rađeno prema svim knjigama od Dune do Children of Dune, gdje u drugom dijelu James McAvoy glumi Leta II, pričekaj da započne tretman pustinjskim pastrmkama, pa ćeš vidjeti specijalnih efekata :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#536 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

imao sam seriju na kompakt disketama ali prošlo je 20 godina i sve sam zaboravio
osim plavih očiju
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#537 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Imam seriju na dvd boxsetu.
Iako već skoro deset godina nemam ništa što vrti DVD. 😆
User avatar
LSD
Posts: 27271
Joined: 24/07/2007 08:26

#538 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by LSD »

Truba wrote: 23/05/2023 10:34 Ova serija je zakon
kad se udubiš ni CGI nije loš
Dobra je serija, Newman i McAvoy dobro glume, al nemoj zayebavati za CGI :lol: ono su prahistorijski efekti :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#539 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

LSD wrote: 23/05/2023 15:41
Truba wrote: 23/05/2023 10:34 Ova serija je zakon
kad se udubiš ni CGI nije loš
Dobra je serija, Newman i McAvoy dobro glume, al nemoj zayebavati za CGI :lol: ono su prahistorijski efekti :-)
Još onda kada se pojavila serija su bili loši, na nivou kakvih cutscena iz tadašnjih igara :D
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#540 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Pa sy fy kanal ljudi koji su nam dali filmove kao sto su megasark protiv gigakonde
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11044
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#541 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Aufffff, fucking nice. Konačno vidimo i Walkena. :-D

User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#542 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Rijetko ja to gledam
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#543 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Nadajmo se da neće biti bez duše, kao prvi dio. :skoljka:
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#544 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by mali_balon »

i ja cekam da vidim taj drugi dio sto me to neko parcanje nervira u pm....neki das nsa original gledo po 1000000put i vazda malo pisnem u gace kako je dobro odradjeno
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#545 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

n+1 wrote: 29/06/2023 22:26 Nadajmo se da neće biti bez duše, kao prvi dio. :skoljka:
Prvi dio nije bez duše nego je jednostavno pogodio ton knjige. Samo im je falilo još jedno 45 minuta mariniranja Atreidesa na Arakisu prije izdaje i bio bi savršen.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#546 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Ma kakvi, posve je lišen emotivnog odnosa prema svijetu i likovima. Što nije ni čudno, ako znamo da je to stari problem Vilneva. Napravit će on opet vjernu adaptaciju, tehnički i vizuelno savršenu, ali neće to biti adaptacija koja emotivno pomjera.

Osim fanboye, naravno. Ali to se svakako ne pika. :D
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#547 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Dunno, znam da nije najekspresivniji redatelj što se tiče glumačkih dubina. Ali za Dune je to čak i prikladno. Neki emotivno jaki trenutci u knjizi su scena s gom jabbarom (savršeno snimljeno), Paulovo procesuiranje smrti oca, dok tripa u šatoru (prilično dobro odrađeno u filmu), smrt Letoa - također vrlo dobro odrađeno po meni, baš pamtljiva scena, borba protiv Jamisa - ne toliko dobro odrađeno imo i recimo pogibija prvog sina. Nije to baš suhoparno - mislim da je taman na mjeru.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#548 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Sve je on manje-više vjerno adaptirao, svaka scena je kao preslikana iz čitalačke mašte, zato i rekoh da je film tehnički savršen. Međutim, kako je drugi medij u pitanju, nije dovoljno preslikati scenu i očekivati da se i emocija jednako prenese.

Scena smrti Duncana identična je onoj u knjizi, ali šta to znači kada je taj Duncan dobio, možda, desetak minuta screentime-a, i publiku suštinski boli kita za njega. Emotivni odnos publike prema smrti jednog lika ne gradi se samom scenom smrti, nego karakterizacijom koja tome prethodi, nešto u čemu je Denis tanak kao flis papir.

Slično je i sa Yuehom i Letom. Sama scena izdaje je autentična, ali badava je sve to kada Denis nije uspio dočarati težinu izdaje, a nije jer Yueh doslovce ostavlja dojam slučajnog prolaznika u filmu, sve do dana D. Da bi publika zaista shvatila dramu koja prethodi tom činu, bilo je potrebno pokazati koliko je Yueh bio blizak porodici, koliko se lomio, i kako je birao između dva nemoguća izbora.

Ko nije čitao knjigu, ne samo da neće razumjeti kako je Yueh najtragičniji lik iste, nego ga se vjerovatno i ne sjeća.
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#549 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Slažem se ali… To nema veze s Denisom - nego s tim da su snimana dva trosatna filma umjesto dvanaest jednosatnih epizoda serije. Toliko stvari je površno odrađeno, a opet toliko je nagurano unutra.

Za izgraditi Duncana npr ti treba scena pijanstva poslije banketa, još scena njega i Paula itd. Za izgraditi Letu treba puno više njega i Jessice, njega i Hawata, pokazati vjeru koju njegovi vojnici imaju u njega. Za Yuea - još dva puta toliko ekspozicije.

Samo ta tri lika - sat vremena.
Gdje je Hawat, cijeli plot sa sumnjom na Jessicu itd. Jebiga, po meni nije moglo puno bolje u ovom formatu.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#550 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Jebi ga, režiser je, u opisu posla mu je da bude svjestan tih ograničenja i pravi kompromise u skladu s istima. Ko će, ako ne on? :D

Ako nemaš prostora za Duncana i nećeš ga svakako iskoristiti, isjeci ga i posveti više vremenu Yuehu, koji je značajniji za priču. Samo se meni čini da je Denisu bilo važnije dokazati kako može napraviti film vjeran knjizi, makar nauštrb karakterizacije i dubine. I svaka čast, 10/10 na tom polju, ali onda treba reći kojom cijenom je to plaćeno.

Uostalom, ako je Jackson mogao utrpati tri toma Gospodara prstenova u desetak sati, bez očiglednih problema ovog tipa, onda vala može i Denis jednu knjigu u šesti sati.
Post Reply