Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#276 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Nierika »

Pogledala sam Dune. Voljela bih da je više fokusa bilo na Bene Gesserits. Odnosi među likovima jesu pojednostavljeni (očekivano), i dosta motiva uvedeno pa nerazrađeno, pretpostavljam da će ih razvijati u daljim nastavcima. Isaac mi je ostao malo glumački nedorečen/neutralan, Zimmera ću morati zasebno poslušati, dijalog mi je ok, priča dobro ispričana. Sandwormsi su isto intrigantni, kao i sve oko pustinje. Uglavnom vizuelni spektakl, većinu vremena mi je bio atmosferičan i zabavan.

Skidam Jodorowskog za nekad pogledati, u Lynchovoj verziji koja nisam pogledala do kraja još ima narator na početku koji pojašnjava prethistoriju koja je kod Villeneuve-a više usputno provučena. Ne znam šta ću sa knjigom, žao mi je što nisam čitala, ide na listu za nekad tamo isto. :D
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#277 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Narator je kcerka cara padisaha 4.


SPOJLER
Princeza irulan za koju se polmuadib zeni fiktivno :mrgreen:

KRAJ SMOJLERA :thumbup:

Bas mi je zao sto se ne spominje u filmu i sto je naracija prebacena na cani


Ili mislis na onaj crtani privju filma na dvd sto objasnjava neke dijelove u proslosti tipa zasto nema kompjutera
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#278 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Nierika »

Ima i kod Villenevue-a narator ali sa par uvodnih rečenica, u Lynchovoj verziji su detaljno objašnjene 4 planete i kuće i likovi i konflikt među njima. Jeste, kao neka polu-animacija na samom početku, na to sam mislila. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24411
Joined: 08/09/2005 20:08

#279 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 26/10/2021 11:13 Narator je kcerka cara padisaha 4.


SPOJLER
Princeza irulan za koju se polmuadib zeni fiktivno :mrgreen:

KRAJ SMOJLERA :thumbup:

Bas mi je zao sto se ne spominje u filmu i sto je naracija prebacena na cani


Ili mislis na onaj crtani privju filma na dvd sto objasnjava neke dijelove u proslosti tipa zasto nema kompjutera
Zamislja komentare u Americi. Heroj dodje i kaze princezi bices mi zena da bih ja mogao biti kralj, necemo imati djece, odoh biti sa drugom. :D
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#280 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

jel se iko žalio zašto se ne bore puškama nego mačevima
i je li to objašnjeno u filmu?


p0rno san svakog tinejdz gik drkazije 80-ih i 90-ih, ali i kasnije
spisateljica irulan

Image
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#281 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Nierika wrote: 26/10/2021 11:20 Ima i kod Villenevue-a narator ali sa par uvodnih rečenica, u Lynchovoj verziji su detaljno objašnjene 4 planete i kuće i likovi i konflikt među njima. Jeste, kao neka polu-animacija na samom početku, na to sam mislila. :D
da napisao sam prebačeno na čani
:mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#282 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 26/10/2021 03:41
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38
Ne tako blatantno kao Force Awakens, ali na tom tragu.
Ne slazem se al' ok, hajmo po redu.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Sve je varijacija na istu temu, počev od Goslingovog lika. Goslingov K je analogan Fordovom Deckardu iz originala. Umorni i istrošeni "istrebljivač" koji je ovaj put samosvjesni replikant, ali progonjen sa sličnim
problemima u sjećanjima i pitanju identiteta (is he or isn't he) kao i Deckard u originalu.
Deckard izgleda "umoran i istrošen" jer su ga godine ganjanja i ubijanja replikanata emocionalno erodirale. On vec na pocetku filma zna da replikanti nisu bas ono sto ljudi govore o njima, i ne bi se vratio na ponovno ganjanje da ga Bryant nije ucijenio. Njegova borba je spajanje dvije ekstreme: na jednu ruku ganja i ubija replikante (doduse nasilnih), al' u isto vrijeme se zaljubljuje u jednu od njih.

Za razliku od njega, K i svi oko njega znaju da je replikant, uopste nema dileme is he or isn't he, i ne djeluje nit' umoran nit' istrosen, vec frustriran cinjenicom da ma sta god uradi i kako god se pokaze, on nece nikad bit' prihvacen od strane ljudi. U tome momentu nailazi na cudo (dijete od replikanta), uz pomoc kojeg vidi svoju svrhu, koja ga uzdize na nesto vise od masine. To je njegova borba.

A propos identitet: Pitanje identiteta je u originalu je manufakturisano nasilu od strane Scotta sa sanom o jednorogim konjem u director's cut verziji, i uopste nije nesto sto bi se smatralo kanonom. Harrison Ford i Hampton Fancher su odbili tu tezu vec davnih dana.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Nema više Tyrella i njegove kompanije, ali tu je Wallace (grozni Leto koji je i najgori dio filma) u sličnoj ulozi.
Tyrell i Wallace igraju jako drugacije uloge. U BR2049, Wallace je glavni antagonist, covjek bez imalo emocija i suosjecanja prema ikome, covjek koji je van ikakog spasa i otkupljenja, zainteresovan samo za masovno iskoristvanje replikanata. Onako kako ga Leto glumi djeluje pomalo k'o neki cartoon villain, al' mislim da je Villeneuve bas ciljano is'o na takvu pretjeranost, gdje su izopacenost i zlo "pravog covjeka" u kontrastu sa dobrotom i suosjecanjem "prljavog replikanta."

Tyrell, on the other hand, je sporedan lik koji jeste dobro profitir'o od replikanata koje je napravio, al' nije uopste antagonista u filmu. Cak stavise, spreman je da pomogne Deckardu, a scena sa Royom ga predstavlja k'o ponosnog oca.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Joi je K-ova Rachael itd...
Romanticni interesi protagonista koji nemaju veze jedna sa drugom. Deckard se polako otvara Rachael i prihvata je u svoj svijet kroz cijeli film, i kroz nju dozivljava jednu vrstu katarze. Joi je od samog pocetka tu al' nije materijalna manifestacija, sto K-ovom karakteru daje jos jednu dimenziju "nekompletnosti". Od cijelog "realnog" svijeta ga niko ne prihvata takav kakav jeste, osim jednog "nerealnog" holograma.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Isto tako dosta akcijskih scena je napravljeno
kao eho onih iz originala. A sam svijet Blade Runnera je gotovo perfektna replika onog iz originala toliko da izgleda kao zamrznut u vremenu.
Ni po čemu se ne može skontati da je prošlo gotovo 30 godina od dešavanja iz prvog filma. Da nema ovog 2049, film bi mogao komotno
biti remake.
Ne slazem se. Originalni Blade Runner je jako siv, taman, pun kise i prljavstine, i generalno urbane dekadencije...ma pravi noir film. BR2049 je suprotno: saturisan bojama, crisp & clean, svaki frame je tako vizuelno izrazen poput neke slike. Roger Deakins je cak insistir'o na tome da novi film ne prati vizuelni ton prvog filma.

https://deadline.com/2018/02/blade-runn ... 202280774/
“Although [2049] carries on from the original film, I don’t think any of us were saying, ‘Well, it’s got to be like the original film,’” the cinematographer explains. “I was certainly never going to light it like the original film. I couldn’t if I wanted to.”

Seemingly found within himself from a place of intuition, Deakins’ take on the Blade Runner visual language would be defined by sharp, distinctive geometric patterns and bold, organic lighting design that would make the film’s environments feel alive.
Procitaj i ovo, jako interesantno kako su boje definisale kljucne momente u filmu:

https://www.premiumbeat.com/blog/symmet ... de-runner/

Ukratko, izvini jaro al' ne mogu se slozit' sa tobom. Al' hej, konacno smo usli u raspravu. :-D
Kao što sam rekao, varijacije. Ne isto, ali dovoljno slično da bude jasan callback na original. I director's i final cut se smatraju esencijalnim
verzijama Blade Runnera i obje imaju unicorn dream sekvencu, koja apsolutno ništa ne oduzima filmu, nego mu daje dodatan sloj dvosmislenosti
i otvorenosti interpretacije. I jeste canon. Osim toga ta dvosmislenost po pitanju identiteta ima jasan odjek i u Villeneuveom filmu u pojedinim
K-ovim sjećanjima zbog kojih je dobar dio filma u sumnji da možda baš on nije to dijete od replikanata, odnosno da je rođen, a ne stvoren.
Što je inverzija koja ostavlja suštinski sličnu dilemu kao i pitanje Deckardovog identiteta u originalu.

Razlika je u tehnologiji. Originalni Blade Runner je bio čista analogija, dok je 2049 perfektna digitalna replika istog svijeta. Taj dio mi se
sviđa jer daje filmu taj "uncanny valley" feel, kao da gledamo isti svijet kroz snove replikanata.

Ne znam, meni jednostavno u nastavku nema ničega što već nije bolje ispričano u originalu niti postoji prava progresija plota.
Osim saznanja da se replikanti mogu razmnožavati.

Složićemo se, je li, da se ne slažemo. :D
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#283 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Nierika wrote: 26/10/2021 11:09 Pogledala sam Dune. Voljela bih da je više fokusa bilo na Bene Gesserits.
biće u 6 i 7 nastavku ja mislim samo su one tema...ali je knjiga SRANJE
Nierika wrote: 26/10/2021 11:09 Sandwormsi su isto intrigantni, kao i sve oko pustinje.
ima i knjiga samo o crvima koja je pogađate SRANJE :D


također ima i ENCIKLOPEDIJA DINE na engleskom u pdf je imam negdje pravo dobro štivo
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#284 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

dosadni ste s bladerunerom i režiserom prije

tema je Diiinaa
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#285 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Nierika wrote: 26/10/2021 11:20 Ima i kod Villenevue-a narator ali sa par uvodnih rečenica, u Lynchovoj verziji su detaljno objašnjene 4 planete i kuće i likovi i konflikt među njima. Jeste, kao neka polu-animacija na samom početku, na to sam mislila. :D
Famozna tv verzija, zbog koje se Lyncha odrekao filma i tražio da mu skinu ime sa creditsa. :mrgreen: Ma sjebali su Lyncha skroz na ovom
projektu. Masakrirali i skratili sa 4 na 2 sata film, tražili dodatne scene da se snime koje bi pojednostavile radnju, onda ove naracije.
Dolazili su mu sa zahtjevima da restaurira i napravi svoju director's cut verziju. Odjebo ih je svaki put. :D
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#286 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Ma nije to to nego ko crtani na pocetku da objasne neke stvari
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#287 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Black swan wrote: 26/10/2021 12:30 Ma nije to to nego ko crtani na pocetku da objasne neke stvari
Contrary to rumor, Lynch made no other version besides the theatrical cut. A television version was aired in 1988 in two parts totaling 186 minutes; it replaced Madsen's opening monologue with a much longer description of the setting that used concept art stills. Lynch disavowed this version and had his name removed from the credits, Alan Smithee being credited instead. This version (without recap and second credit roll) has occasionally been released on DVD as Dune: Extended Edition. Several longer versions have been spliced together.[14] Although Universal has approached Lynch for a possible director's cut, Lynch has declined every offer and prefers not to discuss Dune in interviews.
To je tv verzija, originalno kino izdanje nije imalo ovaj dio.
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#288 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

pa normalno da nije imalo
nije ni tv verzija imala ni vhs garnat

ja govorim o DVD izdanju
moj dvd je to imao i bas lijepo objasni neke stvari
ja sam to doživljavao kao extended za DVD
nikakve frke ne vdim što god su ubacili

uvijek možeš gledati kino verziju a ne extended
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#289 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Nierika »

Black swan wrote: 26/10/2021 12:01
Nierika wrote: 26/10/2021 11:09 Pogledala sam Dune. Voljela bih da je više fokusa bilo na Bene Gesserits.
biće u 6 i 7 nastavku ja mislim samo su one tema...ali je knjiga SRANJE
Nierika wrote: 26/10/2021 11:09 Sandwormsi su isto intrigantni, kao i sve oko pustinje.
ima i knjiga samo o crvima koja je pogađate SRANJE :D


također ima i ENCIKLOPEDIJA DINE na engleskom u pdf je imam negdje pravo dobro štivo
Ma nisam još fan level enciklopedija, ali ću ovo sa Bene Gesserit istražiti više, možda pročitati samo određena poglavlja. :D
dale cooper wrote:Famozna tv verzija, zbog koje se Lyncha odrekao filma i tražio da mu skinu ime sa creditsa. :mrgreen: Ma sjebali su Lyncha skroz na ovom
projektu. Masakrirali i skratili sa 4 na 2 sata film, tražili dodatne scene da se snime koje bi pojednostavile radnju, onda ove naracije.
Dolazili su mu sa zahtjevima da restaurira i napravi svoju director's cut verziju. Odjebo ih je svaki put. :D

Contrary to rumor, Lynch made no other version besides the theatrical cut. A television version was aired in 1988 in two parts totaling 186 minutes; it replaced Madsen's opening monologue with a much longer description of the setting that used concept art stills. Lynch disavowed this version and had his name removed from the credits, Alan Smithee being credited instead. This version (without recap and second credit roll) has occasionally been released on DVD as Dune: Extended Edition. Several longer versions have been spliced together.[14] Although Universal has approached Lynch for a possible director's cut, Lynch has declined every offer and prefers not to discuss Dune in interviews.
Jeste, to je verzija koju sam našla na torrentu, traje oko 3h. Nisam znala da se odrekao credits. Meni (koja nisam čitala Dune) je taj uvod dobro došao kao dopuna Villeneueve-oj verziji, da pohvatam detalje i sve što se dešavalo ranije. Nisam još do kraja pogledala, za sada mi se čini kreativan al' i pomalo campy stilski. :D
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#290 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Seawolf wrote: 23/10/2021 19:41
Black swan wrote: 23/10/2021 19:13 Antiheroj nego sta
Kasnije je zbog njega zapoceo rat sa milijunskim zrtvama
Što ga odvadi ti ....

Žrtava je bilo preko 60 milijardi.
ma hajde kao da je to bitno

meni su moćne reference za naše vrijeme... spominju hitlera kažu da je ubio 6 milijuna
ne znam jel kažu samo ili se čude ne mogu se sjetiti

također mi je fora kad opisuju svijet gdje se možeš udaviti
ovima to neshvatljivo
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#291 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

iz zadnje klupe wrote: 23/10/2021 22:29 I jedno pitanje za one koji su citali knjigu, mozda je tu objasnjeno, a kopka me od kako sam pogledao film
SPOILER alert
Kakva je uopste motivacija cara da unisti kucu artreides, ko je veceras gledao samo film bez ikakvog predznanja, cijelo vrijeme mu je visio upitnik nad glavom
eh baš si me zadeverao...
možda što je postala prejaka :D a tu je i muški nasljednik o kome se nešto šuška

haha treba guglati ne mogu se sjetiti
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#292 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

http://www.boxofficeguru.com/weekend20.htm


Weekend Box Office (October 22 - 24, 2021)

# Title Oct 22 - 24 Oct 15 - 17 % Chg. Theaters Weeks AVG Cumulative Distributor

1 Dune $ 40,100,000 4,125 1 $ 9,721 $ 40,100,000 Warner Bros.
2 Halloween Kills 14,500,000 49,400,000 -70.6 3,727 2 3,891 73,100,000 Universal
3 No Time To Die 11,887,000 23,792,118 -50.0 3,807 3 3,122 120,042,000 UA Releasing
4 Venom 2 9,100,000 16,500,000 -44.8 3,513 4 2,590 181,830,000 Sony
5 Ron's Gone Wrong 7,300,000 3,560 1 2,051 7,300,000 20th Century
6 The Addams Family 2 4,339,000 7,064,531 -38.6 2,907 4 1,493 48,318,000 UA Releasing
7 The Last Duel 2,100,000 4,759,151 -55.9 3,065 2 685 8,522,000 20th Century
8 Shang-Chi 2,000,000 3,321,610 -39.8 1,600 8 1,250 221,028,000 Disney
9 The French Dispatch 1,300,000 52 1 25,000 1,300,000 Searchlight
10 Free Guy 258,000 645,712 -60.0 380 11 679 121,262,000 20th Century

svaka čast
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#293 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Zasto odmah nije najavljen nastavak
https://variety.com/2021/film/news/dune ... GFoQg-NO-A
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#294 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Informacije se smjenjuju iz minute u minutu kao 6.travnja 1941.

https://www.indiewire.com/2021/10/dune- ... okNtAUhso4
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#295 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Bilo bi grozno da mu nisu dozvolili da makar završi ekraniziranje prve knjige. Dobra vijest. :thumbup:
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#297 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Fantastična vijest.
User avatar
yoda82
Posts: 1604
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#298 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by yoda82 »

ExNihilo wrote: 24/10/2021 00:32 Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Kad ovo čitam, mislim da je film otišao kilometrima od knjiga :D
Realno, ima odstupanja, ali ne toliko. Ni blizu kao npr. Foundation.

Što se tiče filmova, meni je utisak da je Dune 1984 (pogotovo ova extended verzija) dosta jasnija nekom ko nije čitao knjige, dok je sa druge strane meni bolje legla Dune 2021.
Neki dan poslije Dune 2021 sam ponovo odgledao Dune 1984 i fascinira koliko su negativci "vizuelno prikazani zli". Ono kad vidiš bilo kojeg negativca u filmu, nemaš ni sekunde dileme ko je i šta je :)
Nierika wrote: 26/10/2021 11:09 Pogledala sam Dune. Voljela bih da je više fokusa bilo na Bene Gesserits. Odnosi među likovima jesu pojednostavljeni (očekivano), i dosta motiva uvedeno pa nerazrađeno, pretpostavljam da će ih razvijati u daljim nastavcima. Isaac mi je ostao malo glumački nedorečen/neutralan, Zimmera ću morati zasebno poslušati, dijalog mi je ok, priča dobro ispričana. Sandwormsi su isto intrigantni, kao i sve oko pustinje. Uglavnom vizuelni spektakl, većinu vremena mi je bio atmosferičan i zabavan.

Skidam Jodorowskog za nekad pogledati, u Lynchovoj verziji koja nisam pogledala do kraja još ima narator na početku koji pojašnjava prethistoriju koja je kod Villeneuve-a više usputno provučena. Ne znam šta ću sa knjigom, žao mi je što nisam čitala, ide na listu za nekad tamo isto. :D
Navodno će biti serija
https://www.inverse.com/entertainment/d ... max-series

Inače i u knjizi svako ili skoro svako poglavlje počinje sa nekim opisima princeze Irulan iako se ista u knjigama skroz slabo pojavljuje.
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#299 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Image

to je to... imamo novi serijal :sax:
User avatar
Truba
Posts: 81214
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#300 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

da..to sam gore mislio napisati princeza irulan a kasnije i ostali u svakom poglavlju da neki citat ili priču koja dodatno opisuje likove ili svijet... ima i o bene geseritu
šteta što je izbačena njezina naracija

prvo poglavlje prva bilješla
Početak je pravi čas da se najpomnije povede računa o tome da sve bude u ravnoteži i pravilno sređeno. To znaju sve sestre reda Bene Geserit. Na početku proučavanja života Muad'Diba potrebno je, dakle, da ga najpre smestite u njegovo vreme: rođen je 57. godine vladavine cara Padišaha, Šadama IV. Takođe je neophodno pobrinuti se o tome da ga postavite na pravo mesto: planetu Arakis. Neka vas ne dovede u zabunu činjenica da je on rođen na Kaladanu, gde je živeo sve do petnaeste godine. Arakis, planeta poznata kao Dina, njegov je pravi dom.

Iz 'Uputnika o Muad'Dibu' princeze Irulan


2.

Pokušaj da se shvati Muad'Dib bez istovremenog razumevanja njegovih smrtnih neprijatelja, Harkonena, ravan je nastojanju da se dokuči Istina bez poimanja Laži, da se razabere Svetlost bez upućenosti u Tamu. Tako nešto naprosto je nemoguće.

Iz 'Uputnika o Muad'Dibu' princeze Irulan
4.

Već ste pročitali da Muad'Dib nije imao vršnjake sa kojima bi se igrao na Kaladunu. Opasnost je bila odveć velika. Ali zato je Muad'Dib imao divne drugove-učitelje: Gurni Haleka, trubadura-ratnika, čije ćete pesme imati prilike da čitate u ovoj knjizi, Tufira Havata, starog mentatskog Starešine Ubica, koji je ispunjavao zebnjom srce čak i cara Padišaha, Dankana Ajdahoa, učitelja mačevanja iz Kuće Ginaz, doktora Velingtona Jueha, čije je ime ukaljano zbog izdaje, premda je ostalo svetlo zbog znanja, gospu Džesiku, koja je uputila sina u tajne reda Bene Geserit i - naravno - Vojvodu Letoa, čije su vrline kao oca dugo ostale nezapažene.

Iz 'Istorije Muad'Diba za decu' princeze Irulan

7.

Sa gospom Džesikom i Arakisom, sistem uvreživanja legendi, koji je red Bene Geserita sprovodio posredstvom Misionarie Protektive, doživeo je pun procvat. Mudrost zasejavanja poznatih svetova jednim proročkim modelom radi zaštite članova Bene Geserita odavno je uvažavana i praktikovana, ali još nikada nije viđena tako idealna kombinacija ličnosti i priprema. Proročke legende u toj meri su uhvatile koren na Arakisu da su čak prihvaćeni i njihovi izvorni nazivi (Časna Majka, kanto i respondu, kao i većina Šari-a panoplia profektikus). Sada je već opšteprihvaćeno da su latentne sposobnosti gospe Džesike umnogome bile potcenjene.

8.
Iz 'Analize arakenske krize' princeze Irulan (za privatnu upotrebu: B.G. arhivski broj AR-81088587)
'Jueh! Jueh! Jueh!' ponavlja refren. 'Ni milion smrti ne bi bilo dovoljno za tebe, Jueh!'

Iz 'Istorije Muad'Diba za decu' princeze Irulan

9.

Mnogi su uočili brzinu kojom je Muad'Dib naučio nužnosti Arakisa. Bene Geserit, razume se, znaju na čemu se temelji ta brzina. Ostalima možemo reći da je Muad'Dib učio brzo zato što je najpre bio upućen u to kako da uči. A prvi nauk koji je uopšte stekao bila je temeljna istina da je u stanju da uči. Iznenađujuće je ustanoviti koliko ljudi ne veruje da je u stanju da uči, kao i koliko je veći broj onih koji smatraju da je učenje teško. Muad'Dib je znao da svako iskustvo ima svoj nauk.

Iz 'Čoveštva Muad'Diba' princeze Irulan

11.

Kažu da je Vojvoda Leto zatvorio oči pred opasnostima Arakisa, da se nepažljivo strmoglavio u provaliju. Ne bi li možda ispravnije bilo reći da je predugo živeo u uslovima krajnje opasnosti, tako da je pogrešno procenio promenu njenog intenziteta. Ili se - ko zna? - hotimice žrtvovao da bi mu sin imao bolji život. Sve činjenice ukazuju da je Vojvoda bio čovek koga nije bilo lako obmanuti.

Iz 'Porodičnih hronika Muad'Diba' princeze Irulan

meni su nekad ovi citati bolji od čitavog poglavlja

mislim da ima i knjiga pjesme muad diba :lol: ja sam jednom negdje na fejsu napisao nakon gomile tih glupih knjiga
kada će ZUBARI ARAKISA
umal me ne banovaše :lol: :lol: :lol:
Post Reply