Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Seawolf
Posts: 7544
Joined: 14/06/2012 22:59

#251 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

ExNihilo wrote: 24/10/2021 00:32 Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Neću tvrditi da je Lynchov film bolji, ali ću uvijek radije iznova htjeti pogledati njegov film, nego ovaj Villeneuveov.

Estetika (ili antiestetika) Lynchovog filma mi puno više odgovara, zbog šarenog stripolikog pristupa koji daleko više odgovara izvorno zamišljenom svijetu Dune, od ovog savremenog monohromatskog. Lynchov film je kao da gledaš Flash Gordona po predlošku Dune. Ili kao da je ekranizacija nekog romana Julesa Vernea. Kada sam čitao Herberta, a to je bilo jako davno, baš sam imao takve slike u glavi.

Naravno, najveća mana Lynchovog filma je ta da nije smio svom tadašnjem ličnom glumcu prepustiti ulogu Paula Atreidesa. Prirodnije bi Đuro izgledao u toj ulozi od Kyle MacLachlana.
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#252 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Amagon »

Nova Dina je odličan film, vizuelno pogotovo, onaj epski osjećaj dok gledaš (zadnji put taj osjećaj sam imao u kinu kad je bio Star wars: the Force awakens). Malo sam zaboravio Dinu iz 80ih, znam da mi je kao djetetu bio woow, pa ću ovih dana ponovo pogledati i malo uporediti.

Muzika Hans Zimmera :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#253 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Seawolf wrote: 25/10/2021 08:01
U svakom slučaju, Villeneuve nikada neće biti niti blizu Ridley Scottu koji još bolje "gradi svjetove", a pri tome podjednako kvalitetno razrađuje i likove.
Pa rano je to za reći, pred Denisom je budućnost, a pokazao je ranije da zna napraviti dobre filmove. Sa jednako dobrom pričom kao i sa
kvalitetno razrađenim likovima. Volio bih da se vrati ovim relativno "manjim" projektima gdje ima veću kontrolu i gdje pritisak studija
nije toliko velik.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#254 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Seawolf wrote: 25/10/2021 08:33
ExNihilo wrote: 24/10/2021 00:32 Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Neću tvrditi da je Lynchov film bolji, ali ću uvijek radije iznova htjeti pogledati njegov film, nego ovaj Villeneuveov.

Estetika (ili antiestetika) Lynchovog filma mi puno više odgovara, zbog šarenog stripolikog pristupa koji daleko više odgovara izvorno zamišljenom svijetu Dune, od ovog savremenog monohromatskog. Lynchov film je kao da gledaš Flash Gordona po predlošku Dune. Ili kao da je ekranizacija nekog romana Julesa Vernea. Kada sam čitao Herberta, a to je bilo jako davno, baš sam imao takve slike u glavi.

Naravno, najveća mana Lynchovog filma je ta da nije smio svom tadašnjem ličnom glumcu prepustiti ulogu Paula Atreidesa. Prirodnije bi Đuro izgledao u toj ulozi od Kyle MacLachlana.
Kyle MacLachlan je kasnije postao Lynchov go to glumac. U Duneu je morao proći kompletan casting prije nego što je i upoznao Lyncha.
Istina je da su se na setu sprijateljili i dobro slagali što se kasnije razvilo i u plodonosan poslovni odnos. A Kyle je sasvim korektno odradio
posao, sa onim što mu je dato da radi.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#255 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by redhat »

Seawolf wrote: 25/10/2021 08:01
dale cooper wrote: 24/10/2021 22:00

Ta usporedba nije zamišljena kao neka uvreda. :D Lucas je majstor world buildinga, što su ovi diletantski Star Wars sequeli i dokazali.
Villeneuve je u njegovoj klasi što se toga tiče. Ali je isto tako pokazao i određene mahane koje dijeli sa Lucasom što se tiče spomenute
karakterizacije. Ovaj problem, kao i onaj u pronalasku srca i emocije u materijalu, mi je uglavnom primjetan u ova zadnja dva filma - Blade
Runneru i Duneu. Dobijam dojam da je Villeneuve malo previše respektabilan prema izvornom materijalu. A i ulozi su mnogo veći i ne
sumnjam da postoji i ta vrsta pritiska.
U svakom slučaju, Villeneuve nikada neće biti niti blizu Ridley Scottu koji još bolje "gradi svjetove", a pri tome podjednako kvalitetno razrađuje i likove.
Pa sad ako ćemo tjerat mak na konac Ridley Scott je odličan režiser užeg spektra žanrova nego VIlleneuve....ovaj drugi je snimao od indy filmova do blockbustera, od akcija preko trillera do SF spektakla.
Da ne bude zabune Scott je meni odličan i ovo uopšte nije priča čiji je tata jači, odlično je da živimo u vremenu gdje gledamo uratke i jednog i drugog.
Što se tiče Lucasa staviti njega u istu priču je uvreda i za Scotta i za Villeneuva, sem ako ja nisam dobro shvatio ovo "majstor world buildinga" jeste majstor fizičkog pravljenja svijeta i ambijenta, infrastrukture majstor režije, davanja smisla tom svijetu koji je stvorio - po mom skromnom mišljenju NE.
Lucasovi likovi su nerazradjeni površni, svi filmovi su mu borba dobra i zla gdje dobro uvijek pobijedi i po meni sam je sebe najbolje ocijenio u jednom iterevjuu gdje kaže parafraziram da nije znao da će Star Warsi biti tako popularni i da su po njemu najobičnija sapunica koja se dešava u svemiru i upravo to i jesu.
Saga o disfunkcionalnoj porodici sa primjesama incesta i to ne razrađena.
Villeneuve je dosta mlad režiser i njegovo tek dolazi.
Seawolf
Posts: 7544
Joined: 14/06/2012 22:59

#256 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

dale cooper wrote: 25/10/2021 14:01
Seawolf wrote: 25/10/2021 08:33
Neću tvrditi da je Lynchov film bolji, ali ću uvijek radije iznova htjeti pogledati njegov film, nego ovaj Villeneuveov.

Estetika (ili antiestetika) Lynchovog filma mi puno više odgovara, zbog šarenog stripolikog pristupa koji daleko više odgovara izvorno zamišljenom svijetu Dune, od ovog savremenog monohromatskog. Lynchov film je kao da gledaš Flash Gordona po predlošku Dune. Ili kao da je ekranizacija nekog romana Julesa Vernea. Kada sam čitao Herberta, a to je bilo jako davno, baš sam imao takve slike u glavi.

Naravno, najveća mana Lynchovog filma je ta da nije smio svom tadašnjem ličnom glumcu prepustiti ulogu Paula Atreidesa. Prirodnije bi Đuro izgledao u toj ulozi od Kyle MacLachlana.
Kyle MacLachlan je kasnije postao Lynchov go to glumac. U Duneu je morao proći kompletan casting prije nego što je i upoznao Lyncha.
Istina je da su se na setu sprijateljili i dobro slagali što se kasnije razvilo i u plodonosan poslovni odnos. A Kyle je sasvim korektno odradio
posao, sa onim što mu je dato da radi.
Da, u pravu si za Kyle MacLachlana. Uostalom ko to može bolje znati od osobe sa takvim nickom.

Svejedno, ostaje da nastup Kyle MacLachlana smatram lošim dijelom Dune iz osamdesetih.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#257 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

redhat wrote: 25/10/2021 14:14
Seawolf wrote: 25/10/2021 08:01
U svakom slučaju, Villeneuve nikada neće biti niti blizu Ridley Scottu koji još bolje "gradi svjetove", a pri tome podjednako kvalitetno razrađuje i likove.
Pa sad ako ćemo tjerat mak na konac Ridley Scott je odličan režiser užeg spektra žanrova nego VIlleneuve....ovaj drugi je snimao od indy filmova do blockbustera, od akcija preko trillera do SF spektakla.
Da ne bude zabune Scott je meni odličan i ovo uopšte nije priča čiji je tata jači, odlično je da živimo u vremenu gdje gledamo uratke i jednog i drugog.
Što se tiče Lucasa staviti njega u istu priču je uvreda i za Scotta i za Villeneuva, sem ako ja nisam dobro shvatio ovo "majstor world buildinga" jeste majstor fizičkog pravljenja svijeta i ambijenta, infrastrukture majstor režije, davanja smisla tom svijetu koji je stvorio - po mom skromnom mišljenju NE.
Lucasovi likovi su nerazradjeni površni, svi filmovi su mu borba dobra i zla gdje dobro uvijek pobijedi i po meni sam je sebe najbolje ocijenio u jednom iterevjuu gdje kaže parafraziram da nije znao da će Star Warsi biti tako popularni i da su po njemu najobičnija sapunica koja se dešava u svemiru i upravo to i jesu.
Saga o disfunkcionalnoj porodici sa primjesama incesta i to ne razrađena.
Villeneuve je dosta mlad režiser i njegovo tek dolazi.
Da, na to sam mislio, i za te stvari je majstor. Karakterizacija i dijalozi su već druga stvar i Lucas je tu skroz tanak.
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#258 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tap3ah75 »

Je li se film nastavlja? Je li planiraju još dijelova?
Da znam da sačekam da izađe sve što imaju snimiti pa da onda pregledam.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#259 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by FunkyzeitGames »

Amagon wrote: 25/10/2021 11:00 Nova Dina je odličan film, vizuelno pogotovo, onaj epski osjećaj dok gledaš (zadnji put taj osjećaj sam imao u kinu kad je bio Star wars: the Force awakens). Malo sam zaboravio Dinu iz 80ih, znam da mi je kao djetetu bio woow, pa ću ovih dana ponovo pogledati i malo uporediti.

Muzika Hans Zimmera :thumbup:
I ja sam prijatno iznenađen. Film jeste oskudan sa bojama ali je svaki kadar nevjerovatno skrojen. Svako prikazivanje pejzaža je kao na Discovery dokumentarcu, svaki krupni kadar pokazuje taman ono što treba i iz pravog ugla za ono što hoće da dočara. Čak sam vidio i prilično sam siguran da su stavili potpuno irelevantnu manju CGI letjelicu u jednoj sceni u unutrašnjosti da bi ona prošla pored glavnog glumca i dala mu dramatično osvjetljenje u pravom momentu.

Hansova muzika je suvišna za raspravu, čovjek da udari glavom par puta u klavijaturu zvučalo bi dobro.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#260 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by FunkyzeitGames »

tap3ah75 wrote: 25/10/2021 14:21 Je li se film nastavlja? Je li planiraju još dijelova?
Da znam da sačekam da izađe sve što imaju snimiti pa da onda pregledam.
Koliko sam shvatio, barem će trilogija da bude, negdje sam čak vidio i šest komada da se spominje.
Seawolf
Posts: 7544
Joined: 14/06/2012 22:59

#261 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

redhat wrote: 25/10/2021 14:14
Seawolf wrote: 25/10/2021 08:01
U svakom slučaju, Villeneuve nikada neće biti niti blizu Ridley Scottu koji još bolje "gradi svjetove", a pri tome podjednako kvalitetno razrađuje i likove.
Pa sad ako ćemo tjerat mak na konac Ridley Scott je odličan režiser užeg spektra žanrova nego VIlleneuve....ovaj drugi je snimao od indy filmova do blockbustera, od akcija preko trillera do SF spektakla.
Da ne bude zabune Scott je meni odličan i ovo uopšte nije priča čiji je tata jači, odlično je da živimo u vremenu gdje gledamo uratke i jednog i drugog.
Što se tiče Lucasa staviti njega u istu priču je uvreda i za Scotta i za Villeneuva, sem ako ja nisam dobro shvatio ovo "majstor world buildinga" jeste majstor fizičkog pravljenja svijeta i ambijenta, infrastrukture majstor režije, davanja smisla tom svijetu koji je stvorio - po mom skromnom mišljenju NE.
Lucasovi likovi su nerazradjeni površni, svi filmovi su mu borba dobra i zla gdje dobro uvijek pobijedi i po meni sam je sebe najbolje ocijenio u jednom iterevjuu gdje kaže parafraziram da nije znao da će Star Warsi biti tako popularni i da su po njemu najobičnija sapunica koja se dešava u svemiru i upravo to i jesu.
Saga o disfunkcionalnoj porodici sa primjesama incesta i to ne razrađena.
Villeneuve je dosta mlad režiser i njegovo tek dolazi.
Gledao sam samo zadnja 4 Villeneuveova filma .... Sicario, Arrival, Blade Runner 20xx i Dune ....

Ne znam, nisu mi likovi jednostavno ostali u sjećanju. A od Roya Battyja (Rutger Hauer u prvom Blade Runneru), pamtim svaki pokret i svaku izgovorenu riječ.

Villeneuve je uradio takvu redukciju likova u Dune da se plašim da će u nastavcima Alia biti mrtvorođenče, a da će Chani i Paul imati samo jedno dijete.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#262 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Seawolf wrote: 25/10/2021 14:31
redhat wrote: 25/10/2021 14:14

Pa sad ako ćemo tjerat mak na konac Ridley Scott je odličan režiser užeg spektra žanrova nego VIlleneuve....ovaj drugi je snimao od indy filmova do blockbustera, od akcija preko trillera do SF spektakla.
Da ne bude zabune Scott je meni odličan i ovo uopšte nije priča čiji je tata jači, odlično je da živimo u vremenu gdje gledamo uratke i jednog i drugog.
Što se tiče Lucasa staviti njega u istu priču je uvreda i za Scotta i za Villeneuva, sem ako ja nisam dobro shvatio ovo "majstor world buildinga" jeste majstor fizičkog pravljenja svijeta i ambijenta, infrastrukture majstor režije, davanja smisla tom svijetu koji je stvorio - po mom skromnom mišljenju NE.
Lucasovi likovi su nerazradjeni površni, svi filmovi su mu borba dobra i zla gdje dobro uvijek pobijedi i po meni sam je sebe najbolje ocijenio u jednom iterevjuu gdje kaže parafraziram da nije znao da će Star Warsi biti tako popularni i da su po njemu najobičnija sapunica koja se dešava u svemiru i upravo to i jesu.
Saga o disfunkcionalnoj porodici sa primjesama incesta i to ne razrađena.
Villeneuve je dosta mlad režiser i njegovo tek dolazi.
Gledao sam samo zadnja 4 Villeneuveova filma .... Sicario, Arrival, Blade Runner 20xx i Dune ....

Ne znam, nisu mi likovi jednostavno ostali u sjećanju. A od Roya Battyja (Rutger Hauer u prvom Blade Runneru), pamtim svaki pokret i svaku izgovorenu riječ.

Villeneuve je uradio takvu redukciju likova u Dune da se plašim da će u nastavcima Alia biti mrtvorođenče, a da će Chani i Paul imati samo jedno dijete.
Onda nisi gledao njegove najbolje. Ako je trend mjera nečega, Villeneuve je već past peaka. :D
Seawolf
Posts: 7544
Joined: 14/06/2012 22:59

#263 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

ExNihilo wrote: 25/10/2021 14:32
Seawolf wrote: 25/10/2021 14:31
Gledao sam samo zadnja 4 Villeneuveova filma .... Sicario, Arrival, Blade Runner 20xx i Dune ....

Ne znam, nisu mi likovi jednostavno ostali u sjećanju. A od Roya Battyja (Rutger Hauer u prvom Blade Runneru), pamtim svaki pokret i svaku izgovorenu riječ.

Villeneuve je uradio takvu redukciju likova u Dune da se plašim da će u nastavcima Alia biti mrtvorođenče, a da će Chani i Paul imati samo jedno dijete.
Onda nisi gledao njegove najbolje. Ako je trend mjera nečega, Villeneuve je već past peaka. :D
A od kojeg filma je krenuo nizastranu?
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#264 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by redhat »

Seawolf wrote: 25/10/2021 14:31
redhat wrote: 25/10/2021 14:14

Pa sad ako ćemo tjerat mak na konac Ridley Scott je odličan režiser užeg spektra žanrova nego VIlleneuve....ovaj drugi je snimao od indy filmova do blockbustera, od akcija preko trillera do SF spektakla.
Da ne bude zabune Scott je meni odličan i ovo uopšte nije priča čiji je tata jači, odlično je da živimo u vremenu gdje gledamo uratke i jednog i drugog.
Što se tiče Lucasa staviti njega u istu priču je uvreda i za Scotta i za Villeneuva, sem ako ja nisam dobro shvatio ovo "majstor world buildinga" jeste majstor fizičkog pravljenja svijeta i ambijenta, infrastrukture majstor režije, davanja smisla tom svijetu koji je stvorio - po mom skromnom mišljenju NE.
Lucasovi likovi su nerazradjeni površni, svi filmovi su mu borba dobra i zla gdje dobro uvijek pobijedi i po meni sam je sebe najbolje ocijenio u jednom iterevjuu gdje kaže parafraziram da nije znao da će Star Warsi biti tako popularni i da su po njemu najobičnija sapunica koja se dešava u svemiru i upravo to i jesu.
Saga o disfunkcionalnoj porodici sa primjesama incesta i to ne razrađena.
Villeneuve je dosta mlad režiser i njegovo tek dolazi.
Gledao sam samo zadnja 4 Villeneuveova filma .... Sicario, Arrival, Blade Runner 20xx i Dune ....

Ne znam, nisu mi likovi jednostavno ostali u sjećanju. A od Roya Battyja (Rutger Hauer u prvom Blade Runneru), pamtim svaki pokret i svaku izgovorenu riječ.

Villeneuve je uradio takvu redukciju likova u Dune da se plašim da će u nastavcima Alia biti mrtvorođenče, a da će Chani i Paul imati samo jedno dijete.
U Sicariju je lik Kate izrazito dobro razrađen, lik Alejandra je do te mjere prikazan kao oštećen čovjek koji živi u agoniji. Doduše po meni je za to zaslužan i scenario Taylora Sheridana koji je trenutno sigurno najjači pisac holivuda. Lik K Ryana Goslinga ima životne dileme i iskušenja koja osjetiš itd itd. Ne možeš pričati o opusu Villenueva bez da si gledao dva njegova najvažnija firma a to so Enemies i Prisoners - ovaj drugi je po meni film za sjest i proučavati pogotovo emocije i naboj u filmu. Lik Roya Battya nema uopšte toliko dijaloga koliko bi se iz tvog pisanja dalo zaključiti a zadnji monolog na kiši koji svi spominju je u potpunosti improvizacija Rutgera Hauera koji je bio majstor i to ne treba kriti.
Pogledaj ti još malo filmova pa onda reci
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#265 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Seawolf wrote: 25/10/2021 14:38
ExNihilo wrote: 25/10/2021 14:32

Onda nisi gledao njegove najbolje. Ako je trend mjera nečega, Villeneuve je već past peaka. :D
A od kojeg filma je krenuo nizastranu?
Ne bih baš rekao nizastranu, on na svoje filmove uvijek daje garanciju na kvalitet, ali počevši od Sicario meni je izgubio nešto od svoje prethodne magije. Uvijek je vidljivo da je majstor režije, ali već tu likovi nisu ubjedljivi kako su bili u Prisoners, recimo. Arrival mi je bio najisčekivaniji film godine, mislio sam da će biti intelektualna gozba, nešto poput Enemy, samo glede tema koje su mi još bliže. Ispostavilo da je poprilična splačina s tog aspekta, bez prave supstance, baš underwhelming.

Potom sam bio skeptičan glede Blade Runnera, osim što nisam vjerovao da je uopće pametno uhvatiti se u koštac sa nastavkom koji nosi takav teret očekivanja, ni Denisov trend mi nije obećavao. Blade Runner mi se ipak svidio, ali sam ga gledao u nekom polusnenom stanju, ne sjećam se ničega, moram to ponovo zavrtiti, a dugujem i Titi review. :D I eto, sad Dune. Koji još jednom pokazuje da vjerovatno nema niko ko bi se uspješnije izborio sa režijom takve knjige, ali da pravog mesa nedostaje, najviše glede karakterizacije.

U tom smislu, mene Denis ne podsjeća ni na Lucasa ni Scotta, nego više Nolana. Obojica su majstori režije kojima je idejno-filozfoski aspekt mnogo bitan, obojica vole SF, ali likovi su im poslovično problem, doduše Nolanu više, a sve češće se spotiču i na intelektualnom planu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10998
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#266 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 24/10/2021 22:00
Tito_i_Partija wrote: 24/10/2021 20:43

Image

No faking vej, aj rifjuz tu biliv det. :-D
Ta usporedba nije zamišljena kao neka uvreda. :D Lucas je majstor world buildinga, što su ovi diletantski Star Wars sequeli i dokazali.
Villeneuve je u njegovoj klasi što se toga tiče. Ali je isto tako pokazao i određene mahane koje dijeli sa Lucasom što se tiče spomenute
karakterizacije. Ovaj problem, kao i onaj u pronalasku srca i emocije u materijalu, mi je uglavnom primjetan u ova zadnja dva filma - Blade
Runneru i Duneu. Dobijam dojam da je Villeneuve malo previše respektabilan prema izvornom materijalu. A i ulozi su mnogo veći i ne
sumnjam da postoji i ta vrsta pritiska.
Sorry baby, but that's just nonsense. :-D

Ne znam za Dune jer ga nisam jos gled'o, al' gotov svaki njegov film ima jako dobru, il' u najgorem slucaju dovoljno dobru karakterizaciju.

Da li stvarno tvrdis da je karakterizacija u Incendies, Prisoners, Arrival, pa cak i u Sicariu bila losa? Pa Polytechnique je cijela studija oko toga jbt. Cak i Blade Runner koji spominjes, mimo ostalih mana, je odlican portret zivota replikanta koji zeli da bude vise od alata u svijetu koji ga mrzi i iskoristava.

Kakav ba Lucas, uozbilji se Kuferu. :-D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10998
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#267 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: 25/10/2021 15:08
Seawolf wrote: 25/10/2021 14:38
A od kojeg filma je krenuo nizastranu?
Potom sam bio skeptičan glede Blade Runnera, osim što nisam vjerovao da je uopće pametno uhvatiti se u koštac sa nastavkom koji nosi takav teret očekivanja, ni Denisov trend mi nije obećavao. Blade Runner mi se ipak svidio, ali sam ga gledao u nekom polusnenom stanju, ne sjećam se ničega, moram to ponovo zavrtiti, a dugujem i Titi review. :D
Sjecam se diskusije oko BR2049. Skepticari bili zadovoljni, dok su entuzijasticari bili razocarani. Pogotovo smo @Bloo i ja usli tu dublje u diskusiju. :-D

Mada moram rec' da mi se utisak s vremenom popravio. Film je dobar, al' meni jos uvijek Ana de Armas jako smeta. Njeni pokusaji glume su otprilike na nivou sa Mrenicinim pokusajima piskaranja. Faking krindz do maksimuma. :D
U tom smislu, mene Denis ne podsjeća ni na Lucasa ni Scotta, nego više Nolana. Obojica su majstori režije kojima je idejno-filozfoski aspekt mnogo bitan, obojica vole SF, ali likovi su im poslovično problem, doduše Nolanu više, a sve češće se spotiču i na intelektualnom planu.
Sa ovim se definitivno slazem. "Moderni" ili da kazemo skorasnji Villeneuve me jako podsjeca na Nolana. Raniji Denis je bio skoro sasvim drugaciji. Polytechnique, Incendies, Prisoners, i Enemy su puno vise paznje posvecivali karakterima, a manje tehnickim aspektima filma.

Mada, ponavljam ono sto sam rek'o @dale cooper: cak i u njegovim modernijim filmovima je karakterizacija u najmanju ruku dovoljna, mada mislim da nam je BR2049 dao puno vise od toga.
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#268 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tap3ah75 »

FunkyzeitGames wrote: 25/10/2021 14:31
tap3ah75 wrote: 25/10/2021 14:21 Je li se film nastavlja? Je li planiraju još dijelova?
Da znam da sačekam da izađe sve što imaju snimiti pa da onda pregledam.
Koliko sam shvatio, barem će trilogija da bude, negdje sam čak vidio i šest komada da se spominje.
Znači za jedno 10 godina da sjedem i sve pregledam
:lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#269 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 25/10/2021 15:12
dale cooper wrote: 24/10/2021 22:00

Ta usporedba nije zamišljena kao neka uvreda. :D Lucas je majstor world buildinga, što su ovi diletantski Star Wars sequeli i dokazali.
Villeneuve je u njegovoj klasi što se toga tiče. Ali je isto tako pokazao i određene mahane koje dijeli sa Lucasom što se tiče spomenute
karakterizacije. Ovaj problem, kao i onaj u pronalasku srca i emocije u materijalu, mi je uglavnom primjetan u ova zadnja dva filma - Blade
Runneru i Duneu. Dobijam dojam da je Villeneuve malo previše respektabilan prema izvornom materijalu. A i ulozi su mnogo veći i ne
sumnjam da postoji i ta vrsta pritiska.
Sorry baby, but that's just nonsense. :-D

Ne znam za Dune jer ga nisam jos gled'o, al' gotov svaki njegov film ima jako dobru, il' u najgorem slucaju dovoljno dobru karakterizaciju.

Da li stvarno tvrdis da je karakterizacija u Incendies, Prisoners, Arrival, pa cak i u Sicariu bila losa? Pa Polytechnique je cijela studija oko toga jbt. Cak i Blade Runner koji spominjes, mimo ostalih mana, je odlican portret zivota replikanta koji zeli da bude vise od alata u svijetu koji ga mrzi i iskoristava.

Kakav ba Lucas, uozbilji se Kuferu. :-D
Citaj sta pisem jebo ga ti. Spomenuo sam Dune i Blade Runner 2049. Tu mi je postao primjetan taj problem karakterizacije.
U Blade Runneru je paper thin, a prica reciklaza onoga sto je original mnogo bolje ispricao. Villeneuve bukvalno ne dodaje nista znacajno niti pomice pricu. Raniji filmovi mi nemaju taj problem. Cak ni Arrival koji pojedini osporavaju, a meni je licno sjajan film sa solidnom emotivnom jezgrom za koju se mozes zakaciti i likovima izgradenim oko toga.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10998
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#270 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 25/10/2021 17:09Citaj sta pisem jebo ga ti. Spomenuo sam Dune i Blade Runner 2049. Tu mi je postao primjetan taj problem karakterizacije.
U Blade Runneru je paper thin, a prica reciklaza onoga sto je original mnogo bolje ispricao. Villeneuve bukvalno ne dodaje nista znacajno niti pomice pricu. Raniji filmovi mi nemaju taj problem. Cak ni Arrival koji pojedini osporavaju, a meni je licno sjajan film sa solidnom emotivnom jezgrom za koju se mozes zakaciti i likovima izgradenim oko toga.
Ne razumijem zbog cega je karakterizacija u BR paper thin, niti kako je prica reciklaza onoga sto je original bolje ispricao. Pogotovo ovo drugo ne kontam, jer je prica u 2049 prilicno standalone. Osim Harrisona Forda, koji igra vecinom skromnu sporednu ulogu, ima iznenadjujuce malo dodirnih tacaka sa originalom tu i tamo. Mada i to sto ima je i za ocekivat' za nesto billed k'o sequel. Prica je prvenstveno o Goslingovom karakteru, i tu ne vidim apsolutno nikakvu reciklazu iz prvog BR-a.

Ne razumijem te Kufere. K'o da pricamo o Force Awakens.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#271 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 25/10/2021 17:51
dale cooper wrote: 25/10/2021 17:09Citaj sta pisem jebo ga ti. Spomenuo sam Dune i Blade Runner 2049. Tu mi je postao primjetan taj problem karakterizacije.
U Blade Runneru je paper thin, a prica reciklaza onoga sto je original mnogo bolje ispricao. Villeneuve bukvalno ne dodaje nista znacajno niti pomice pricu. Raniji filmovi mi nemaju taj problem. Cak ni Arrival koji pojedini osporavaju, a meni je licno sjajan film sa solidnom emotivnom jezgrom za koju se mozes zakaciti i likovima izgradenim oko toga.
Ne razumijem zbog cega je karakterizacija u BR paper thin, niti kako je prica reciklaza onoga sto je original bolje ispricao. Pogotovo ovo drugo ne kontam, jer je prica u 2049 prilicno standalone. Osim Harrisona Forda, koji igra vecinom skromnu sporednu ulogu, ima iznenadjujuce malo dodirnih tacaka sa originalom tu i tamo. Mada i to sto ima je i za ocekivat' za nesto billed k'o sequel. Prica je prvenstveno o Goslingovom karakteru, i tu ne vidim apsolutno nikakvu reciklazu iz prvog BR-a.

Ne razumijem te Kufere. K'o da pricamo o Force Awakens.
Ne tako blatantno kao Force Awakens, ali na tom tragu. Sve je varijacija na istu temu, počev od Goslingovog lika. Goslingov K je analogan
Fordovom Deckardu iz originala. Umorni i istrošeni "istrebljivač" koji je ovaj put samosvjesni replikant, ali progonjen sa sličnim
problemima u sjećanjima i pitanju identiteta (is he or isn't he) kao i Deckard u originalu. Nema više Tyrella i njegove kompanije, ali tu
je Wallace (grozni Leto koji je i najgori dio filma) u sličnoj ulozi. Joi je K-ova Rachael itd... Isto tako dosta akcijskih scena je napravljeno
kao eho onih iz originala. A sam svijet Blade Runnera je gotovo perfektna replika onog iz originala toliko da izgleda kao zamrznut u vremenu.
Ni po čemu se ne može skontati da je prošlo gotovo 30 godina od dešavanja iz prvog filma. Da nema ovog 2049, film bi mogao komotno
biti remake.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10998
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#272 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38
Ne tako blatantno kao Force Awakens, ali na tom tragu.
Ne slazem se al' ok, hajmo po redu.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Sve je varijacija na istu temu, počev od Goslingovog lika. Goslingov K je analogan Fordovom Deckardu iz originala. Umorni i istrošeni "istrebljivač" koji je ovaj put samosvjesni replikant, ali progonjen sa sličnim
problemima u sjećanjima i pitanju identiteta (is he or isn't he) kao i Deckard u originalu.
Deckard izgleda "umoran i istrošen" jer su ga godine ganjanja i ubijanja replikanata emocionalno erodirale. On vec na pocetku filma zna da replikanti nisu bas ono sto ljudi govore o njima, i ne bi se vratio na ponovno ganjanje da ga Bryant nije ucijenio. Njegova borba je spajanje dvije ekstreme: na jednu ruku ganja i ubija replikante (doduse nasilnih), al' u isto vrijeme se zaljubljuje u jednu od njih.

Za razliku od njega, K i svi oko njega znaju da je replikant, uopste nema dileme is he or isn't he, i ne djeluje nit' umoran nit' istrosen, vec frustriran cinjenicom da ma sta god uradi i kako god se pokaze, on nece nikad bit' prihvacen od strane ljudi. U tome momentu nailazi na cudo (dijete od replikanta), uz pomoc kojeg vidi svoju svrhu, koja ga uzdize na nesto vise od masine. To je njegova borba.

A propos identitet: Pitanje identiteta je u originalu je manufakturisano nasilu od strane Scotta sa sanom o jednorogim konjem u director's cut verziji, i uopste nije nesto sto bi se smatralo kanonom. Harrison Ford i Hampton Fancher su odbili tu tezu vec davnih dana.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Nema više Tyrella i njegove kompanije, ali tu je Wallace (grozni Leto koji je i najgori dio filma) u sličnoj ulozi.
Tyrell i Wallace igraju jako drugacije uloge. U BR2049, Wallace je glavni antagonist, covjek bez imalo emocija i suosjecanja prema ikome, covjek koji je van ikakog spasa i otkupljenja, zainteresovan samo za masovno iskoristvanje replikanata. Onako kako ga Leto glumi djeluje pomalo k'o neki cartoon villain, al' mislim da je Villeneuve bas ciljano is'o na takvu pretjeranost, gdje su izopacenost i zlo "pravog covjeka" u kontrastu sa dobrotom i suosjecanjem "prljavog replikanta."

Tyrell, on the other hand, je sporedan lik koji jeste dobro profitir'o od replikanata koje je napravio, al' nije uopste antagonista u filmu. Cak stavise, spreman je da pomogne Deckardu, a scena sa Royom ga predstavlja k'o ponosnog oca.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Joi je K-ova Rachael itd...
Romanticni interesi protagonista koji nemaju veze jedna sa drugom. Deckard se polako otvara Rachael i prihvata je u svoj svijet kroz cijeli film, i kroz nju dozivljava jednu vrstu katarze. Joi je od samog pocetka tu al' nije materijalna manifestacija, sto K-ovom karakteru daje jos jednu dimenziju "nekompletnosti". Od cijelog "realnog" svijeta ga niko ne prihvata takav kakav jeste, osim jednog "nerealnog" holograma.
dale cooper wrote: 25/10/2021 21:38Isto tako dosta akcijskih scena je napravljeno
kao eho onih iz originala. A sam svijet Blade Runnera je gotovo perfektna replika onog iz originala toliko da izgleda kao zamrznut u vremenu.
Ni po čemu se ne može skontati da je prošlo gotovo 30 godina od dešavanja iz prvog filma. Da nema ovog 2049, film bi mogao komotno
biti remake.
Ne slazem se. Originalni Blade Runner je jako siv, taman, pun kise i prljavstine, i generalno urbane dekadencije...ma pravi noir film. BR2049 je suprotno: saturisan bojama, crisp & clean, svaki frame je tako vizuelno izrazen poput neke slike. Roger Deakins je cak insistir'o na tome da novi film ne prati vizuelni ton prvog filma.

https://deadline.com/2018/02/blade-runn ... 202280774/
“Although [2049] carries on from the original film, I don’t think any of us were saying, ‘Well, it’s got to be like the original film,’” the cinematographer explains. “I was certainly never going to light it like the original film. I couldn’t if I wanted to.”

Seemingly found within himself from a place of intuition, Deakins’ take on the Blade Runner visual language would be defined by sharp, distinctive geometric patterns and bold, organic lighting design that would make the film’s environments feel alive.
Procitaj i ovo, jako interesantno kako su boje definisale kljucne momente u filmu:

https://www.premiumbeat.com/blog/symmet ... de-runner/

Ukratko, izvini jaro al' ne mogu se slozit' sa tobom. Al' hej, konacno smo usli u raspravu. :-D
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#273 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by FunkyzeitGames »

tap3ah75 wrote: 25/10/2021 16:31
FunkyzeitGames wrote: 25/10/2021 14:31

Koliko sam shvatio, barem će trilogija da bude, negdje sam čak vidio i šest komada da se spominje.
Znači za jedno 10 godina da sjedem i sve pregledam
:lol:
Provjerio sam, ovaj dio knjige će obraditi dva filma. Tako da se nećeš načekati, barem dok ne odluče da li da nastave sa ostatkom (a 99% hoće). :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#274 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

U nas je 1 knjiga zbog debljine i zivkoviceve socijaliszicvke pomame za parama podijeljena na 3 dijela

U svijetu je dina dina
Kod nas je dina pjescana planeta + muad dib + prorok

2 filma pokrivaju 1 knjigu
Ili po naski 2 filma pokrivaju 3 knjige

Americki nastavak knjige je mesija dine
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#275 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tap3ah75 »

FunkyzeitGames wrote: 26/10/2021 08:46
tap3ah75 wrote: 25/10/2021 16:31

Znači za jedno 10 godina da sjedem i sve pregledam
:lol:
Provjerio sam, ovaj dio knjige će obraditi dva filma. Tako da se nećeš načekati, barem dok ne odluče da li da nastave sa ostatkom (a 99% hoće). :thumbup:
Hvala, cijenim trud.
Vraćam se na ovu temu onda za dvije - tri godine.
Post Reply