Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#226 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by 90minut »

L u c i f e r wrote: 23/10/2021 22:54
90minut wrote: 23/10/2021 22:40

Mene loži baš sam bio svršavao gledajuci
Vjrv je u kinu mocan filing :)
Ma i meni je imam ogroman monitor i odma tik uz njega nema razlike :D
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#227 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by swanfilter »

Povrsno poznajem materiju i kao takvom, film je za uvoda super odrađen. Samo se nadam, da do iduceg necu pemziju docekati


Za bolje poznavaoce, kada bi mogli nastaviti snimanje? Postoje li uopste takvi planovi?
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#228 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by pici »

bolji mi je Lincov film, ovaj mi je nako, nije los al nije ni neki spektakl... osrednje... jazuK
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#229 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Rothmans »

Pregledao, nista posebno , a lincu ni do koljena
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#230 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#231 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

iz zadnje klupe wrote: 23/10/2021 22:29 I jedno pitanje za one koji su citali knjigu, mozda je tu objasnjeno, a kopka me od kako sam pogledao film
SPOILER alert
Kakva je uopste motivacija cara da unisti kucu artreides, ko je veceras gledao samo film bez ikakvog predznanja, cijelo vrijeme mu je visio upitnik nad glavom
Strah.

Strah od plemičke obitelji koja je jedina bila sposobna, zahvaljujući vjernim vojnim savjetnicima i instruktorima, da izgradi vojsku dovoljno moćnu da parira carskoj vojsci.

Uostalom, zbog toga što nije bio uvjeren da će vojska Harkonnena biti dovoljna da porazi vojsku Atreidesa, šalje im kao pojačanje svoje janjičare.

Strah koji je bio dodatno pojačan time što dinastija kojoj je pripadao car (obitelj Corrino) nije imala muškog naslijednika.

Priča toliko puta viđena u srednjevjekovnoj historiji.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#232 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Kaligrafija »

ExNihilo wrote: 24/10/2021 00:32 Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Daj ba, sta pricas, sad kad sam gledao novi Dune, kao da sam gledao reprizu Lynchovog filma, samo jos siromasnije, jer fale mnogi dijelovi, kadrovi iz Lynchovog filma...mozda prati knjigu, ali je dosadan...

Prvo izgled Harkonena u originalu, je nenadjebiv...sta Harkonena, kompletno citav film od sminke, kostimografije, glume, za onu tehniku, iz onih godina i ovo sad, koje su mogucnosti, Lynch je Tito...Susreo sam se sa Dune prvi put u ratu cini mi se '94, dobijem snimak na 2 VHS, bilo je kao primirje, struju maznuo sa nekog vojnog prioriteta u blizini mene, taj osjecaj gledajuci taj film nikad necu zaboraviti. Meni je iz te perspektive bilo, kao da sam usao u svemirski brod i koji me vodi negdje u pizdu materinu, zaboravljajuci momemtalno i na rat i sva sranja ovog svijeta...Bio sam zaprepasten, kako sam zaljubljenik u SF, kako mi je takva filmcina promakla...Sting je odglumio fantasticno, ne zaboravimo i Patricka Stewarta...citava plejada odlicnih glumaca...Ovaj sad Dune, mi je suhoparan...jednostavno ne drzi mi paznju, mozda su moja ocekivanja previsoka, ali jbg tako je...Mozda im je ovo samo uvod, pa ce izvaditi drugim dijelom, ko zna...Po meni kad su se vec latili posla, mogli su razvuci radnju na trilogiju, ako to urade, film mozda i ima sanse...ako ne budu predugi vremenski razmaci snimanja i prikazivanja...
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10996
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#233 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Tebi je haman bio dobar film bas zato jer si bio gladan, zedan, bez struje, i u ratu. Zeljan svega. Pa da si gled'o snimak Al Pacina kako naglas cita telefonski imenik bilo bi ti gotiva, a kamoli ovo.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#234 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#235 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Kaligrafija wrote: 24/10/2021 05:18
ExNihilo wrote: 24/10/2021 00:32 Mogu razumjeti da je nekome draži Lynchov film, ali ono što je Lynch radio nije Dune. Dune je predstavljao samo labavi okvir koji mu je poslužio za istraživanje tema i motiva koje on želio istražiti, a koje uglavnom nisu imale veze sa knjigom.

Kao što sam više puta pisao na na ovom forumu, nikada nije pročitao knjigu, i odjebao je saradnike koji su mu sugerirali da to učini jer je fulao stadion. Ali zapravo nije fulao stadion, jer nije ni pravio Dune film, pa nije ni bilo potrebe da pročita isti.
Daj ba, sta pricas, sad kad sam gledao novi Dune, kao da sam gledao reprizu Lynchovog filma, samo jos siromasnije, jer fale mnogi dijelovi, kadrovi iz Lynchovog filma...mozda prati knjigu, ali je dosadan...

Prvo izgled Harkonena u originalu, je nenadjebiv...sta Harkonena, kompletno citav film od sminke, kostimografije, glume, za onu tehniku, iz onih godina i ovo sad, koje su mogucnosti, Lynch je Tito...Susreo sam se sa Dune prvi put u ratu cini mi se '94, dobijem snimak na 2 VHS, bilo je kao primirje, struju maznuo sa nekog vojnog prioriteta u blizini mene, taj osjecaj gledajuci taj film nikad necu zaboraviti. Meni je iz te perspektive bilo, kao da sam usao u svemirski brod i koji me vodi negdje u pizdu materinu, zaboravljajuci momemtalno i na rat i sva sranja ovog svijeta...Bio sam zaprepasten, kako sam zaljubljenik u SF, kako mi je takva filmcina promakla...Sting je odglumio fantasticno, ne zaboravimo i Patricka Stewarta...citava plejada odlicnih glumaca...Ovaj sad Dune, mi je suhoparan...jednostavno ne drzi mi paznju, mozda su moja ocekivanja previsoka, ali jbg tako je...Mozda im je ovo samo uvod, pa ce izvaditi drugim dijelom, ko zna...Po meni kad su se vec latili posla, mogli su razvuci radnju na trilogiju, ako to urade, film mozda i ima sanse...ako ne budu predugi vremenski razmaci snimanja i prikazivanja...
Drago mi je što si u Lynchovom filmu našao eskapizam od ratnog užasa, ali to nije argument ni za šta.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#236 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by TheWatcher »

da li se zna kada izlazi drugi dio :?:
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#237 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Rothmans wrote: 24/10/2021 00:02 Pregledao, nista posebno , a lincu ni do koljena
Poštujem tvoje mišljenje. Mislim da su usporedbe s neslavno masakriranim filmom iz 80-ih nažalost neizbježne. Jedna stvar koja u usporedbi s novim filmom ide u prilog Lynchevom djelu je da komprimira cijelu radnju u par sati. Dakle puno je manje sporih dijelova, sve se događa brzo i naravno otkrivena je cijela priča uz dosta likova koji uopće nisu u novom filmu (car Shaddam, Irulan, navigatori, Feyd, Alia). Također mislim da Lynchev film puno bolje ocrtava čudnu i zastrašujuću stranu Dune svemira. Melange nije 'pustinjski ginko forte' - nego potentna droga, crack na kub - koji ima sposobnost mutirati ljude fizički i psihološki - do neslućenih granica.

S druge strane - Lynchevo inzistiranje na materijalnim gadgetima kako bi objasnio psihofizičke sposobnosti vojske Atreidesa ili Prana Bindu treniranih Bene Gesserit ratnica - je po meni neoprostivo. Weirding jebeni modules - a smisao knjige je upravo u opisivanju civilizacije koja evoluira u smjeru mimo tehnologije, gdje je ljudski potencijal istražen do maksimuma.

O glumcima, scenografiji, kostimima itd se da raspravljati. Meni je npr Jurgen Prochnow kao Leto - bar duplo bolji od Oscara Isaaca (kojeg poštujem kao glumca), no s druge strane Chalamet mi je puno bolji od McLachlana. Ponajviše jer je odlično nosio dualitet Paula u ovom dijelu knjige - koji je ujedno još dijete koje žudi za sigurnošću i trenirani stroj za ubijanje i mentat u nastajanju koji tek otkriva svoj potencijal. Vizualno su mi oba filma impresivna na svoj način - i nemam neku naročitu preferencu koji mi je bolji. Novi film je puno više 'suh' i suzdržan u paleti boja, ali s druge strane je puno impresivniji u kadrovima i kompoziciji. Lynchev film pršti od nadahnutih i blago rečeno bizarnih setova i kostima - koji su puno pamtljiviji i upečatljiviji - što opet nosi u sebi problematičan aspekt da su likovi puno više karikirani i dvodimenzionalni, dok Villeneuve precizno i dobro ocrtava likove koji imaju dosta vremena na ekranu, ali oni koji nemaju, a nisu hiper-naglašeni kao kod Lyncha - trpe i ostaju nedorečeni.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#238 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Nierika »

Nisam čitala Dune, ni pogledala Lynchovu adaptaciju tj. više film rađen po motivima knjige, ne znam kako ću doživjeti Villeneuvea.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#239 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Film je dobar i ne mogu reći da mi je bilo sekunde dosadno gledati ga. Ali...nije toliko dobar. :D Villeneuve je zaista impresivan
world builder i kompletna scenografija i dizajni su monumentalni (tito dragi oni svemirski brodovi što prenose vojsku i oni insektoidni
helikopteri...wow...just wow :shock: ) Nažalost, baš poput i Blade Runnera 2049, ta njegova world building vještina rade gotovo sav
heavy lifting, dok je sama karakterizacija prilično tanka. Nije uspio stvoriti tu emotivnu rezonancu zbog koje bi ti bilo stalo za likovima
(osim eventualno za Fremenima, koji su po svom dizajnu i ulozi u Duneu napravljeni takvi da čovjek osjeća privrženost prema njima
i njihovoj borbi) Jedini približan momenat je onaj kada Paul ima vizije onoga što će postati u budućnosti i rastrganost i bijes koji osjeća zbog
toga. Ali na kraju filma dok prolaze kroz pustinju već imaš osjećaj da je prevazišao to. @Tito_i_Partija je spomenuo
da ga njegov dečko Villeneuve sve više podsjeća na Spielberga, ali ja mislim da je u ovom momentu bliži Georgeu Lucasu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#240 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Bloo »

@Tito_i_Partija

Samo da prijavim da cu odgledati iduci vikend :D

Zavrsila, Motherland Fort Salem, Doom PAtrol, Chestnut man i jos par sranja i the time has come... :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#241 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Bloo wrote: 24/10/2021 19:12 @Tito_i_Partija

Samo da prijavim da cu odgledati iduci vikend :D

Zavrsila, Motherland Fort Salem, Doom PAtrol, Chestnut man i jos par sranja i the time has come... :mrgreen:
I ja ih još pratim, solidna je i ova sezona. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#242 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 24/10/2021 19:22
Bloo wrote: 24/10/2021 19:12 @Tito_i_Partija

Samo da prijavim da cu odgledati iduci vikend :D

Zavrsila, Motherland Fort Salem, Doom PAtrol, Chestnut man i jos par sranja i the time has come... :mrgreen:
I ja ih još pratim, solidna je i ova sezona. :D
3. je...dadaizam. :|
Al da ne off topicarim i spojlam. Pripremi zivce.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10996
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#243 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Bloo wrote: 24/10/2021 19:12 @Tito_i_Partija

Samo da prijavim da cu odgledati iduci vikend :D

Zavrsila, Motherland Fort Salem, Doom PAtrol, Chestnut man i jos par sranja i the time has come... :mrgreen:
Super, cekam utiske. :thumbup:

Ja cu najvjerovatnije sledeceg vikenda. Moj necak i ja smo haman pa jedini koji volimo sci-fi. :-D

Baj de vej, kakav je Doom Patrol? Pogled'o bi ga najvise zbog Brendana, koji je nazalost golemo naograjs'o u zadnjih 10 godina. :(
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10996
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#244 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 24/10/2021 18:26 @Tito_i_Partija je spomenuo
da ga njegov dečko Villeneuve sve više podsjeća na Spielberga, ali ja mislim da je u ovom momentu bliži Georgeu Lucasu.
Image

No faking vej, aj rifjuz tu biliv det. :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#245 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Bloo »

Tito_i_Partija wrote: 24/10/2021 20:40 Baj de vej, kakav je Doom Patrol? Pogled'o bi ga najvise zbog Brendana, koji je nazalost golemo naograjs'o u zadnjih 10 godina.
Spoiler
Show
Prve dvije sezone su OK. Treca..cekam da se slegnu utisci, ali za sada je slabija. Nije za djecu def. :mrgreen: Twisted approach principu - leader/kreator i njegovi "junaci". Sve sjebano do bola. Mozda je malo sporija radnja od standardnih superheroes serija, ali nije problem preveliki. Slicno kao i Umbrella academy.
Brendan je super lik u seriji. Dusa draga.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#246 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by pici »

ja nemogu da izbijem utisak u lyncovom filmu one dijaloge, glasnog razmisljanja-šaputanja koje je prenio fantasticno, u ovom novom filmu sam ocekivao neku svjezinu, ali je nije bilo... samo da se zna, razmislja se i o trecem nastavku... vidjet cemo, mozda bude iznenadjenja u scenariu i bogacenju dijalogom kao i vizuelnim dozivljajima...



User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#247 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 24/10/2021 20:43
dale cooper wrote: 24/10/2021 18:26 @Tito_i_Partija je spomenuo
da ga njegov dečko Villeneuve sve više podsjeća na Spielberga, ali ja mislim da je u ovom momentu bliži Georgeu Lucasu.
Image

No faking vej, aj rifjuz tu biliv det. :-D
Ta usporedba nije zamišljena kao neka uvreda. :D Lucas je majstor world buildinga, što su ovi diletantski Star Wars sequeli i dokazali.
Villeneuve je u njegovoj klasi što se toga tiče. Ali je isto tako pokazao i određene mahane koje dijeli sa Lucasom što se tiče spomenute
karakterizacije. Ovaj problem, kao i onaj u pronalasku srca i emocije u materijalu, mi je uglavnom primjetan u ova zadnja dva filma - Blade
Runneru i Duneu. Dobijam dojam da je Villeneuve malo previše respektabilan prema izvornom materijalu. A i ulozi su mnogo veći i ne
sumnjam da postoji i ta vrsta pritiska.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#248 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Black swan wrote: 01/09/2021 10:43 ako netfliks za kloverfild sranje u svemiru da 50 milijuna
onda vala daće i servisi za dinu
+ mogućnost nastavaka i serije... nepresušno vrelo fandoma koji postoji 40+godina
potencijala ima svi trebaju pohrliti u kina :D
Fascinantno je kako je meni 1965
Udaljena 40 godina
1Dante1
Posts: 1200
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#249 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by 1Dante1 »

Dune je odlican, jedina zamjerka koju imam je Zendaya.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#250 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

dale cooper wrote: 24/10/2021 22:00
Tito_i_Partija wrote: 24/10/2021 20:43

Image

No faking vej, aj rifjuz tu biliv det. :-D
Ta usporedba nije zamišljena kao neka uvreda. :D Lucas je majstor world buildinga, što su ovi diletantski Star Wars sequeli i dokazali.
Villeneuve je u njegovoj klasi što se toga tiče. Ali je isto tako pokazao i određene mahane koje dijeli sa Lucasom što se tiče spomenute
karakterizacije. Ovaj problem, kao i onaj u pronalasku srca i emocije u materijalu, mi je uglavnom primjetan u ova zadnja dva filma - Blade
Runneru i Duneu. Dobijam dojam da je Villeneuve malo previše respektabilan prema izvornom materijalu. A i ulozi su mnogo veći i ne
sumnjam da postoji i ta vrsta pritiska.
U svakom slučaju, Villeneuve nikada neće biti niti blizu Ridley Scottu koji još bolje "gradi svjetove", a pri tome podjednako kvalitetno razrađuje i likove.
Post Reply