Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#651 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

karanana wrote: 11/03/2024 20:57 danas palim prvi dio da se podsjetim. slabo idem u kina, za ovaj bi otisao u iducih par dana.
jel glupo ici sam u kino?
Glupo je ići s nekim.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10800
Joined: 27/04/2021 22:52

#652 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tramvajtrojka »

karanana wrote: 11/03/2024 20:57 danas palim prvi dio da se podsjetim. slabo idem u kina, za ovaj bi otisao u iducih par dana.
jel glupo ici sam u kino?
jok ba kupis kao ja VIP mjesto u cinestaru i udri rasiris se kao hadzija ljepota stavis mob na bezicni punjac :)

Image

@Truba ev za tebe klasicno kino u 2d i za cijenu koja prihodi tvojim izdatcima za zabavu :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#653 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

jasta sacu si pustiti prvi dio na laptopu spojen na tv imam file od 23.5.2023 stoji
a valjda cu uganjati sljedecih dana sutra i prekosutra ne moze
mozda cetvrtak
User avatar
Riddle
Posts: 8197
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#654 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Pregledao sam film. Prvi dio mi je bolji, ali je i prvi dio knjige bio bolji. Boravak sa Fremenima mi je nekako nepovezan, nije mi fino prikazan prolazak vremena. Chani je imala daleko jaču ulogu nego što se ja sjećam. Vizuelno je film pokidao, pogotovo opsada tvrđave.

Dugo nisam vidio da mi u filmu nešto tako legne kao činjenica da će Anya Taylor-Joy igrati Aliu. Njena čudna ljepota tako savršeno odgovara. :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#655 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Još bolje odgovara Fjuriosi. :D
User avatar
Riddle
Posts: 8197
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#656 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Nemam s kim da je uporedim osim sa Charlize. Tad sam prvi put i čuo ime Furiosa. Ne znam ni koliko joj baš odgovara ta uloga, ali vidjećemo.

Alia je nešto drugo i znam kako izgleda i kako se ponaša. Tako čudno, lijepo i jezivo dijete odnosno djevojka. Sama glumica je čudna, nekako djeluje stidna i šutljiva, ima neke čudne tikove, a lice joj ima onaj neodređeni mistični vilenjački izgled. Ja se počeo smijati kad sam vidio onu Paulovu viziju. :lol:

Uboli su 100% sa njom.
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#657 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Nakon par gledanja drugog dijela sam gledao s bratom prvi dio, on nije prije gledao. Prvi dio mi je bio sad puno bolji kad sam vidio drugi, a drugi mi je isto tako više štimao nakon ponovnog gledanja prvog. Jedva čekam na miru doma raspaliti oba dijela. Tek sam primjetio jednu lijepu vizualnu nit koja se provlači kroz oba filma. Oni Paulovi trenutci gdje naslanja ruku na tlo. Svaki put su te scene kao obilježje prelaska u naredno stanje/level. Na Caladanu prije polaska - prelazak iz dječaka u muškarca. Na Arrakisu prije borbe s Jamisom - prelazak iz Paula u Muad'Diba. U pustinji prije putovanja na jug/vode života - prelazak u Kvizatch Haderacha. Genijalno.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#658 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by karanana »

Pogledo prvo keca neku noc da se podsjetim i danas dvicu. Mrvicu mi je dvica bila duga ali vjerovatno je do mene jer sam ispo iz gledanja filmova pa mi je sve nekako do sata mjera jer su serije uzele primat. Jer i keca sam u kuci iz 2-3 puta gledo a ovo u kinu pa ne mozes pauzirat. Solidno. Uglavnom sam sve manje-vise skonto sto je rijetkost. Malo mi nelogicno oko crva onih jer ispade da su crvi i fremani raja i da su fremani ukrotili crve pa ih jasu i slusaju gdje da idu. Takodjer crvi se lako mogu namamiti i onda roknuti iz letjelica ali ocigledno to nijednom od okupatora nije palo na pamet nego im lakse dizat one masine kad crvi dolaze.
Ima tu jos nekih rupa, kao na primjer da ne kupujem pricu da se onaj fajter izvuko i da je osto ziv i da sad kopa i dila spice na crno a harkineni kontrolisu planetu. ili mozda ja nisam skonto ali manje bitno. I malo taj religijski aspekt nisam skonto. Koja je razlika izmedju mehdija i kvizach haderacha?
Sta mislite koliko jos ima materijala za koliko fimova? Sad ide fajt protiv drugih kuca, da li ce to biti na arakisu? Gdje su odletili fremani sa onim imperatorovim brodovima? Zar nisu svi brodovi unisteni?
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#659 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Mahdi je Fremenski koncept, plod vjerske propagande koju su širile Bene Geserit. U biti bajka. Kvizatch Haderach je konačni cilj i vizija više stoljeća dugog stvarnog programa u kojem su Bene Geserit tajno ukrštale genetske linije. Cilj im je bio stvoriti i kontrolirati čovjeka koji će imati mogućnost gledanja u budućnost, kako bi navigirao ljudsku vrstu prema sigurnom opstanku. Paul je u biti i jedno i drugo a nije ono čemu su se ni Fremeni ni Bene Geserit nadali.

Nema fajta, bar ne u knjizi. Priča se nastavlja nakon svetog rata u kojem su zatrli svaki otpor vladavini Atreidesa.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#660 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by karanana »

Aha, znaci treci dio ce poceti sa paulom kao imperatorom i zenom kcerkom bivseg imperatora walkena.
Pa sta ce biti plot kad je sve gotovo? S kim ce se fajtati? Hoce li zendaya uletit? Hoce li arakis izbacit vodu? Ustvari ne govorite, nisam cito knjige ni gledo stari film pa pojma nemam i nek ostane tako do treceg filma.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#661 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

evo ti zadnji pasus iz knjige hhiih

"Zar tako malo poznaješ mog sina?" prošaputa Džesika. "Vidiš onu princezu tamo, tako oholog i samopouzdanog držanja. Kažu da ima ambicije spisateljske prirode. Nadajmo se da će naći utehu u tim stvarima, jer malo će joj šta drugo preostati." Džesika se za trenutak neobuzdano nasmeja. "Imaj to na umu Čan: princeza će imati ime, ali u stvarnosti biti manje od naložnice - nikada neće upoznati trenutak nežnosti od čoveka sa kojim je vezana. Dok nas, Čani, nas koje nosimo imena naložnica - istorija će nas zvati suprugama."
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#662 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Nemoj da se ko zajebe pa pogleda film u ScreenX, besramna pljačka i prevara.

Problemi koje je prvi dio imao glede karakterizacija samo su produbljeni drugim dijelom, rekao bih. Paulova transformacija je veoma neuvjerljiva, zbrzana, toliko da joj ni narativni skokovi ne mogu pomoći. Samim tim, rasplet je u oštrom kontrastu sa prvim dijelom (i početkom drugog dijela) koji su slow burn, da bi se cijela stvar najednom stropoštala na gledatelje. Mislim, drugi dio faktički počinjemo time da Paul uči sandwalk nakon 3.5h track time, a dva sata kasnije frajer je car kosmosa. Feyd-Rautha pati od istih problema kao i drugi potrošni, nerazvijeni i nedorečeni likovi iz prvog filma (Duncan, Thufir, Kynes, i posebice Yueh), ali je casting za njegovu ulogu savršen.

Stilgar je sveden na comic relief i meme. Jessicine motivacije su konfabulirane za one koje nisu čitali knjigu ili se informisali drugdje. Za razliku od prvog dijela u kome je Denis uspješno obuzdavao ekscentrične aspekte knjige, ovdje počinju ozbiljno provejavati, tako da se ipak nebesima treba zahvaliti što nismo vidjeli novorođenče kako tamani barona.

Chani je možda najbolja karakterizacija, jedina za koju gledatelj zaista mari pored Paula, što je ironično, uzevši u obzir da najviše i odstupa od knjige.

Film je vizuelno savršen, naročito kadrovi borbe sa Feyd-Rauthom, ali od Denisa i ne očekujemo ništa manje nego da napravi film koji drito ide među najljepše svih vremena.

Sve u svemu, poprilično mehasto.
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#663 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Ukratko, komentar ti je kao i za prvi film - trebala je biti serija od 10h. :D
User avatar
yoda82
Posts: 1611
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#664 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by yoda82 »

Meni je legao film, prije svega zbog savršenog vizualnog djela, ali se dosta slažem sa @n+1 . Razoj pojedinih likova malo zbrzan, neka odstupanja od knjige, neke stvari nedovoljno objašnjene za one koji nisu čitali knjige, ali i pored ovih mana, za mene odličan film.
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#665 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Da ne bude da kontriram, slažem se i ja s dosta tog. Mislim da je vremenski ubrzano da se izbjegne Alia - kasnije je raspetljavao. A to što puno likova ostane periferno je neizbježno za trosatni film. Više mi na kraju smeta da Guild ne postoji u ovim filmovima nego površnost Harkonena.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#666 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

vaučer wrote: 18/03/2024 07:37 Ukratko, komentar ti je kao i za prvi film - trebala je biti serija od 10h. :D
U retrospektivi, trebao je napraviti trilogiju po predlošku prve knjige. :D Time bi dobio dodatna tri sata koja mu hronično fale.
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#667 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Sve što treba napraviti je ne biti šupak i izdati extended cut s još 45 minuta (koje sigurno ima) u oba filma. :D Sve odluke i rezanja razumijem, jer jebiga mora okrenuti pare da dobije naredni film, ali onda barem izbaci extended za fanove prije izlaska trećeg filma i namlati brdo love u kino projekcijama i blurayu.

Serija bi naravno bila bolja opcija, samo nemam pojma koliko bi to koštalo a ni koliko love popularne serije okrenu. A onda to ne bi radio Velleneuve. Serije danas imaju umalo pa filmsku razinu produkcije, ne bi izgledalo ovako dobro ali ni puno lošije.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#668 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Ma dobro, serije ne nose taj prestiž. Mislim da je izbacivanje drugog dijela pomjereno dijelom i zbog oskara, jer će iduće godine konkurencija vjerovatno biti slabija (zbog štrajka prošle godine). Dune ima ozbiljne šanse da dobije oskara barem za kinematografiju i vizuelne efekte. A ko zna, možda bude i adaptirani scenarij.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#669 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by billy organ »

Nije los screenX
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#670 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

primjer GOT-a je pokazatej u kojem pravcu ekranizacije trebaju ići ako je riječ o djelima većim od 300-400 str
još pisane prije 50 godina kada knjige nisu imale ni slova viška a ne likova ili pasusa i glava
User avatar
vaučer
Posts: 9194
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#671 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

n+1 wrote: 18/03/2024 10:59 Ma dobro, serije ne nose taj prestiž. Mislim da je izbacivanje drugog dijela pomjereno dijelom i zbog oskara, jer će iduće godine konkurencija vjerovatno biti slabija (zbog štrajka prošle godine). Dune ima ozbiljne šanse da dobije oskara barem za kinematografiju i vizuelne efekte. A ko zna, možda bude i adaptirani scenarij.
Ali da, tri filma prva knjiga mi bila mjera. Film jedan do bitke za Arakeen, film dva do vode života, film tri ostatak.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#672 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by mali_balon »

Remek djelo sto se tice filma, zvuk, scene, sve za 10....harkonene je ubo...jos malo da su se hranili bilo bi za 10, alo valjda danasnja publika to nemere podnijeti :lol: ......pregledao drugi dio u kinu....dobro malo je odmako od knjige ali mislim da nije puno...ostavio taj klifhanger za buduce snimanje....ali fali uvod ko u starom filmu da se objasni ko je ko.....onda ce mnoge stvari biti jasnije nekome ko nema pojma sta je dune univerzum, da tako nazovem....a bile bi jasnije i meni :mrgreen: jbga knjigu procitao prije 30g zaboravilo se.....
challmander
Posts: 352
Joined: 09/01/2022 11:42

#673 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by challmander »

karanana wrote: 16/03/2024 22:17 Pogledo prvo keca neku noc da se podsjetim i danas dvicu. Mrvicu mi je dvica bila duga ali vjerovatno je do mene jer sam ispo iz gledanja filmova pa mi je sve nekako do sata mjera jer su serije uzele primat. Jer i keca sam u kuci iz 2-3 puta gledo a ovo u kinu pa ne mozes pauzirat. Solidno. Uglavnom sam sve manje-vise skonto sto je rijetkost. Malo mi nelogicno oko crva onih jer ispade da su crvi i fremani raja i da su fremani ukrotili crve pa ih jasu i slusaju gdje da idu. Takodjer crvi se lako mogu namamiti i onda roknuti iz letjelica ali ocigledno to nijednom od okupatora nije palo na pamet nego im lakse dizat one masine kad crvi dolaze.
Ima tu jos nekih rupa, kao na primjer da ne kupujem pricu da se onaj fajter izvuko i da je osto ziv i da sad kopa i dila spice na crno a harkineni kontrolisu planetu. ili mozda ja nisam skonto ali manje bitno. I malo taj religijski aspekt nisam skonto. Koja je razlika izmedju mehdija i kvizach haderacha?
Sta mislite koliko jos ima materijala za koliko fimova? Sad ide fajt protiv drugih kuca, da li ce to biti na arakisu? Gdje su odletili fremani sa onim imperatorovim brodovima? Zar nisu svi brodovi unisteni?
Nisu bas raja, niti su ih bas ukrotili kao sto se mozda shvata iz filma. Privlace ih thumperima a onda koriste njihove slabosti kako bi "upravljali" njima, a inace imaju ogromno postovanje prema njima. To ti cak moze reci i ime Shai-Hulud koje koriste za crve sto u prijevodu znaci nesto sto je vjecno. Mislim da su ih u knjizi dosta puta referirali kao stvaraoce, ali ne sjecam se bas najbolje. Oruzje nije efektivno jer imaju bas debel i cvrst oklop, probali bi Harkonenni sigurno :D

Ide jos jedan film po knjizi Dune Messiah i reziser se obavezao na 3 dijela buduci da ove prve dvije knjige imaju iste likove dok se kasnije vec mijenja i ide dosta u buducnost. Izmedju dvije knjige se desio Jihad u kojem su milijarde stradale, ali to nece biti pokriveno filmom.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#674 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#675 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Pitanje za @n+1 i @vaučer : ko je bolje napravio pos'o sa ekraniziranjem knjige/knjiga: Peter Jackson sa LOTR il' Denis Villeneuve sa Dune? :-D
Post Reply