Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
vaučer
Posts: 9197
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#676 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Nisam mjerodavan jer sam LOTR čitao jednom i to davno, jednostavno mi nije toliko zanimljiva knjiga.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#677 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Pitr dzekson
Ali samo zbog prirode i stila Dine
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#678 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Tito_i_Partija wrote: 20/03/2024 16:04 Pitanje za @n+1 i @vaučer : ko je bolje napravio pos'o sa ekraniziranjem knjige/knjiga: Peter Jackson sa LOTR il' Denis Villeneuve sa Dune? :-D
Treba uzeti u obzir da je dobra ekranizacija u slučaju Denisa u velikoj mjeri zavisila od toga šta izbaciti iz filma, mada je bilo prisutno u knjigama, zbog prirode samog romana, što nije nužno bio slučaj sa LOTR. Denisova ekranizacija bila bi slabija da je ostavio arapsko-islamsku terminologiju, koja je danas jednostavno rekontekstualizirana (npr. pojam džihada), novorođenče koje priča i kolje, trabunjanje o Heisenbergovom principu neodređenosti, faster than light putovanje, pokušaj da prikaže famozne interne monologe, itd. Sve ekranizacije uzimaju određenu slobodu i odstupaju od knjiškog predloška, ali Denis je morao napraviti radikalniji rez, da bi se izbila ekscentričnost knjige, koja ne bi dobro izgledala na ekranu.

Shodno rečenom, nisam siguran koliko je pošteno porediti, jer je Denis imao možda teži zadatak: istovremeno odmaći se od knjige, ali joj ostati vjeran. Imao je zadatak pronaći uski koridor između to dvoje, i dobrim dijelom je uspio. No, ako bismo poredili, ne uzimajući u obzir težinu zadatka, rekao bih da je Jackson uspješniji, iz niza razloga: uspio je tri knjižurine staviti u tri filma, pri čemu ništa važno nije izgubljeno (osim Bombadila, možda), dok se Denis očigledno mučio da jednu knjigu strpa u dva filma.

Potom, nekada ranije sam pisao na ovoj temi da LOTR ima više likova, a ti likovi ipak uspijevaju biti življi, što nas vraća na problem karakterizacija koje ima Dune. Sjećam se da je vaučer tvrdio kako su Dune likovi kompleksniji, pa da to nije pošteno poređenje, ali mislim da taj argument ne ide u korist Denisu, jer sugerira da je kompleksne likove faktički sveo na zombije (osim u slučaju Paula i Chani) i oduzeo im kompleksnost koju su već imali.

S obzirom da se uobičajeno govori o tome šta je sve Peter Jackson ispravno uradio ekranizirajući LOTR, nedavno sam pisao jedan duži tekst o tome šta je pogrešno uradio. Pišući taj tekst naveo sam da je pretjerivao sa comic relief elementima između Legolasa i Gimlija, što je svakako tačno. Međutim, s druge strane, Legolas je prilično blijed lik u knjigama, i Jackson je pokušavao kroz taj odnos da mu dadne karakter i duh. Takve vrste intervencija nad likovima jednostavno nisu svojstvene Denisu. Za roman fokusiran na likove, kakav je Dune, koji unutrašnjem životu likova pristupa kao turned based strategiji, gdje faktički vidimo svaku njihovu misao prije nego je izgovore, to je neoprostivo i postaje suštinska omaška njegove ekranizacije.

Mislim da sam na ovoj temi pisao da je to i inače problem ove mlađe generacije nadarenih režisera poput Denisa ili Nolana: uspješno iznose grandiozne ideje, i pomjeraju fotografiju i estetiku filma kao medija, ali jednostavno ne pridaju pažnju likovima, ili to ne znaju učiniti. Što je neobično, jer nam je Holivud dao toliko pamtljivih likova, uključujući u onim filmovima koje oni citiraju kao svoje formativne uzore, pa bi čovjek rekao da nije riječ o nedokučivom znanju.

Potom, LOTR filmovi su svakako imali veći pop kulturni utjecaj, ali su prikupili i više nagrada, pa i to nešto govori o uspješnosti ekranizacije. Mogu zamisliti da sutra neko ponovo pokuša ekranizirati Dune i zauzme posve drugačiji pristup od Denisa, dok je u slučaju LOTR značaniji uspješan odmak od Jacksona još uvijek nezamisliv, što smo vidjeli i sa The Rings of Power, i tako će ostati zadugo.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#679 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

:thumbup:

Ne treba izostavit' činjenicu da je i Jackson poprilično uhak'o karakterizaciju važnih likova, ponajviše Denethora, Faramira, pa donekle i Boromira.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#680 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Najviše je zajebao Sarumana IMHO.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#681 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Ja bih volio u svakom slučaju vidjeti 14 satno ludilo Dunea by Jodorowsky. :mrgreen:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#682 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 20/03/2024 21:50 Ja bih volio u svakom slučaju vidjeti 14 satno ludilo Dunea by Jodorowsky. :mrgreen:
Šta, dvosatno ludilo by Lynch ti nije bilo dovoljno? :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#683 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 20/03/2024 22:21
dale cooper wrote: 20/03/2024 21:50 Ja bih volio u svakom slučaju vidjeti 14 satno ludilo Dunea by Jodorowsky. :mrgreen:
Šta, dvosatno ludilo by Lynch ti nije bilo dovoljno? :D
Nah, i Lynchu su kresali krila. Now maybe kada bi mu dali da sastavi svoju verziju filma koja je po nekim informacijama imala preko pet
sati materijala, mogli bi pričati.

Ali Dune Jodorowskog? To bi tek bilo epsko ludilo. Zamisli, kostimografija i set dizajni H. R. Gigera, muzika Floyda i Magme? Phew. :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#684 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 20/03/2024 23:16
Tito_i_Partija wrote: 20/03/2024 22:21
dale cooper wrote: 20/03/2024 21:50 Ja bih volio u svakom slučaju vidjeti 14 satno ludilo Dunea by Jodorowsky. :mrgreen:
Šta, dvosatno ludilo by Lynch ti nije bilo dovoljno? :D
Nah, i Lynchu su kresali krila. Now maybe kada bi mu dali da sastavi svoju verziju filma koja je po nekim informacijama imala preko pet
sati materijala, mogli bi pričati.

Ali Dune Jodorowskog? To bi tek bilo epsko ludilo. Zamisli, kostimografija i set dizajni H. R. Gigera, muzika Floyda i Magme? Phew. :D
I casting mu je bio obećavajući. Osim malo nepotizma oko glavne uloge. :-D
In 1975, Jodorowsky planned to film the story as a 14-hour feature, set to star his own son Brontis Jodorowsky in the lead role of Paul Atreides, Salvador Dalí as Shaddam IV, Padishah Emperor, Amanda Lear as Princess Irulan, Orson Welles as Baron Vladimir Harkonnen, Gloria Swanson as Reverend Mother Gaius Helen Mohiam, David Carradine as Duke Leto Atreides, Geraldine Chaplin as Lady Jessica, Alain Delon as Duncan Idaho, Hervé Villechaize as Gurney Halleck, Udo Kier as Piter De Vries, and Mick Jagger as Feyd-Rautha.
Moram pogledat' dokumentarac, Jodorowski's Dune.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#686 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Najavljena je serija o sestrama BG
Samo mozda je ovo hoaks
Ne sjecam se postera i to
Mislim da je HBO
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#687 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Postavio sam sto puta, što na ovoj, što na drugim temama, ali hjopet ću, boli me briga. Ovo je bila ultimativna adaptacija Dine prije Denisa. :D



Image

Čak mi je bolja verzija Dream Theatera. Bruce gore ima bolji vokal, ali DT verzija ima bolji bas, strašno važan za ovu pjesmu. I čišću produkciju.



Da sam Denis, ugurao bih negdje legendarni instrumental kojim završava pjesma.
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#688 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Naslovnica »

Pogledah ga sinoć na HBO Max. :shock:
Odličan!
Ne znam kakav signal ide sa HBO Max, ali sam imao osjećaj da gledam snimak kao sa GoPro kamere, nekakva ludo dobra rezolucija. Kod mene je 4k TV TLC, ne sjećam se da sam gledao kvalitetniji signal! :-)
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#689 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Kazu sljedeci naslov 2028 izglednije 2030
Ublehasi
User avatar
vaučer
Posts: 9197
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#690 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Mislim da je to očekivano, s obzirom da je Villeneuve namjerio snimiti 1-2 filma u međuvremenu da malo odmori od Dune-a. A i zbog priče je dobro da bar malo svi ostare.
User avatar
vicious
Posts: 6878
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#691 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vicious »

Naslovnica wrote: 31/03/2024 09:42 Pogledah ga sinoć na HBO Max. :shock:
Odličan!
Ne znam kakav signal ide sa HBO Max, ali sam imao osjećaj da gledam snimak kao sa GoPro kamere, nekakva ludo dobra rezolucija. Kod mene je 4k TV TLC, ne sjećam se da sam gledao kvalitetniji signal! :-)
Misliš na prvi dio? Drugi valjda još nije dostupan na Maxu, ili?
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#692 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Naslovnica »

vicious wrote: 31/03/2024 13:28
Naslovnica wrote: 31/03/2024 09:42 Pogledah ga sinoć na HBO Max. :shock:
Odličan!
Ne znam kakav signal ide sa HBO Max, ali sam imao osjećaj da gledam snimak kao sa GoPro kamere, nekakva ludo dobra rezolucija. Kod mene je 4k TV TLC, ne sjećam se da sam gledao kvalitetniji signal! :-)
Misliš na prvi dio? Drugi valjda još nije dostupan na Maxu, ili?
Prvi dio
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#693 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Better Man »

Naslovnica wrote: 31/03/2024 09:42 Pogledah ga sinoć na HBO Max. :shock:
Odličan!
Ne znam kakav signal ide sa HBO Max, ali sam imao osjećaj da gledam snimak kao sa GoPro kamere, nekakva ludo dobra rezolucija. Kod mene je 4k TV TLC, ne sjećam se da sam gledao kvalitetniji signal! :-)
Na HBO Max je u 4K rezoluciji, a obzirom da si napisao da imaš 4K televizor, zato ti je tako dobra slika bila.
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#694 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Naslovnica »

Better Man wrote: 01/04/2024 14:38
Naslovnica wrote: 31/03/2024 09:42 Pogledah ga sinoć na HBO Max. :shock:
Odličan!
Ne znam kakav signal ide sa HBO Max, ali sam imao osjećaj da gledam snimak kao sa GoPro kamere, nekakva ludo dobra rezolucija. Kod mene je 4k TV TLC, ne sjećam se da sam gledao kvalitetniji signal! :-)
Na HBO Max je u 4K rezoluciji, a obzirom da si napisao da imaš 4K televizor, zato ti je tako dobra slika bila.
To je vjerovatno to.
Ni na Netflix-u mi nikada nije bila tako dobra slika kao neki dan na HBO.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#695 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Denis počeo radit' na trojci.

https://variety.com/2024/film/news/dune ... 235960990/

Mada, sada me više interesuje ovaj njegov drugi projekat.
Legendary optioned the feature film rights to Jacobsen’s nonfiction book; Villeneuve is currently in talks with the studio to produce, adapt and/or director. His producing partner Tanya Lapointe would also be a part of the project.

Released on March 26, Jacobsen’s book “explores a ticking-clock scenario about what would happen in the event of a nuclear war, based on dozens of exclusive new interviews with military and civilian experts who built the weapons and have been privy to the response plans and have been responsible for those decisions should they have needed to be made.”
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#696 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by n+1 »

Nek' radi na Rami, ali ne Isaku.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#697 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Sf je totalno u defanziivi da je faktički mrtav filmski žanr
sve je oteo fentezi i horor
što ja kažem vratite sf u fantatsiku
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#698 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by mali_balon »

DUNE: MESSIAH is CONFIRMED! (Finally)

Legendary Pictures and director Denis Villeneuve are officially developing "Dune: Messiah," the concluding film of the "Dune" trilogy. #Dune #DuneMessiah
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#699 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

malo
bnez 5 filmova nisam zadovoljan
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#700 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Mate_Miso_Kovac »

Što se mene tiče, bez Djece priča o Paulu nije kompletna i nek jedu govna. Sue me. :D
Post Reply