Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Ima li ovdje fenova? fen knjige od 1996 kad sam je na siranu kupio :D i to drugi dio od 6 ne znajući čito niš mi nije jasno :D

jedini film koji ću pogledati ove godine

u kinu 100% jedini

približila se premijera manje od mjesec/dva kako gdje živite

https://www.blitz-cinestar-bh.ba/cinest ... dina/7504/


SADRŽAJ FILMA:
Priča prati Paula Atreidesa iz kuće Atreides, sjajnog i nadarenog mladića rođenog za velike stvari, koji mora otputovati na najopasniji planet u svemiru kako bi osigurao budućnost svoje obitelj i svog naroda. Nađe se usred sukoba oko ekskluzivne opskrbe najcjenjenijim resursom koji postoji, najvrijednijem elementu galaksije koji se nalazi samo na Arrakisu i koji može otključati najveći potencijal čovječanstva, u kojem će preživjet samo oni koji mogu pobijediti svoj strah.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

Nisam ljubitelj. Ali, svidja mi se citav serijal. Ali cu vjerovatno ici odgledati. Ako me zena pusti, naravno.

Ima odlican crtani roman za one kojima je mrsko citati.


https://dunenewsnet.com/2021/01/review- ... el-book-1/
Mislim da je radnja uradjena bas do radnje koja ce biti u filmu.

A, ima o odlican crtani roman o vremenu prije filma.

User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

sjećam se zvukova Gaća čarapa bokserica grudnjaka u prolazu sirana dok sam kod pokojnog meše
kupovao knjige iz ovog serijala Otokar krešovani
Image
nikad nisam posjedovao kentaur izdanje

utom mi naleti profa engleskog Sajmon pa me i on krenu smarati oko pješčane planete :lol:

tako je kad ne :izet:
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#4 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Knjigu, tj sve knjige sam čitao bar pet puta. A novu ekranizaciju čekam od tv serije. Mislim da je Dune bez ikakve sumnje najnapredniji SF svemir, prebogat socijalnim, religijskim i ekološkim temama koje su bile daleko ispred svog vremena kad su inicijalno objavljene.

Villeneuvov film će bez ikakve sumnje biti najbolja ekranizacija materijala ikad - savršen redatelj u naponu snage. Jedino me strah da će film biti previše za mainstream publiku, da neće odobriti snimanje drugog dijela koji bi zaključio priču prve (ili prve dvije) knjige. No rade se neke serije i ima nade da će Dune napokon zauzeti svoje zasluženo mjesto u panteonu popularne kulture.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Gledajući trejler malo su ga kultivirali i posvjetovnili tako da će i ljubitelji mejnstrima zasigurno biti zadovoljni
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#6 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Drugi trailer je tako montiran, očito namjerno. Prvi je bio love letter fanovima i mislim da nekom neupućenom u materijal bio potpuno neshvatljiv. Sumnjam da je sam film ‘omekšan’ za konzumaciju masa - Villeneuve je imao odriješene ruke da ekranizira knjigu propisno - ali odabir mladih zvijezda u ulogama Paula i Chani te marketing materijali su tunirani da probiju u mainstream masu i premoste inicijalnu kompleksnost svemira iz knjige.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

ovo je samo prvi dio prve knjige

u našem prijevodu to je prva i pola druge knjige jel tako?

2+ sata za nekih 300 stranica je SASMA ok
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#9 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by soha96 »

Veliki fan, jedva cekam. :bih:
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#10 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Black swan wrote: 23/08/2021 12:30 ovo je samo prvi dio prve knjige

u našem prijevodu to je prva i pola druge knjige jel tako?

2+ sata za nekih 300 stranica je SASMA ok
Po onom što sam vidio iz trailera u filmu je bar 2/3 prve knjige. Scene gdje Paul s fremenima napada Harkonene npr, su debelo iza stvarne polovice knjige koja je negdje kad Paul i Jessica sretnu fremene.

Messiah je relativno kratka ali jezgrovita knjiga, pa ne znam jel bi drugi film ulazio u Messiah ili bi samo polako dovukao narativ do završne borbe za Arakeen uz uvođenje likova i fakcija koje će igrati značajniju ulogu kasnije (guild itd).
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Smatram se poštovateljem, čak i fanom, ali istovremeno držim da su knjige precijenjene. Filmu se radujem, ali nemam prevelika očekivanja jer knjiga izvrsnost postiže u onome što je zapravo najteže ekranizirati: kao studija proročanske svijesti.

Za Dune mi se uvijek činilo da figurira bolje kao koncept, nego realizacija. Razlog tome je Herbertov jezik, koji ne doseže književni standard izvrsnosti, pa popularnost samog serijala valja tražiti u tome što je riječ o vjerovatno prvom naučnofantastičnom djelu čiji worldbuilding ima nivo kompleksnosti kakav je ranije viđen u epskoj fantastici (e.g. LOTR).

Javim se kasnije opet. :D
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#12 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Razumijem to, svijet i dubina Dune lore-a je svakako najjači adut serijala. Opet, LOTR je npr meni osobno puno lošije napisana knjiga, a bavi se manje kompleksnim temama i likovi su potpuno plošni prema Dune-u.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Ne bih ulazio u to na ovom ppdforumu a inisam fen gospodara i tolkina
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#14 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Zaključak je da literarna kvaliteta nije presudan element za sci-fi ili fantasy knjige. Bar po meni. Dune nije visoka književnost - ali ‘world building’ je u samom vrhu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#15 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by daddy-kool »

User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Nemojte molim vas i o tom ludjaku
Lik je lud i ubio bi film
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#17 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by daddy-kool »

:lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Citali smo Metabarone eto tako nesto bi bilo
Ludilo al nidje veze s nasim filmom
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#19 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

vaučer wrote: 23/08/2021 12:53 Razumijem to, svijet i dubina Dune lore-a je svakako najjači adut serijala. Opet, LOTR je npr meni osobno puno lošije napisana knjiga, a bavi se manje kompleksnim temama i likovi su potpuno plošni prema Dune-u.
Ne bih se složio.

Istina je da LOTR ima manji tematski obuhvat o odnosu na Dune, ali teme koje obrađuje, obrađuje konzistentno kvalitetno. Recimo, Herbert povremeno začeprka po kvantnoj mehanici, ali na posve paušalan način. U prvoj knjizi spominje Heisenbergov princip neodređenosti, a zatim ga potpuno misinterpretira. Dobro, donekle u njegovu odbranu, kvantna revolucija je bila tek 30tak godina stara u trenutku kada je on napisao prvi tom serijala, ali čemu uopće predstavljati te koncepte, ako su suštinski nevažni za sam narativ? Stiče se dojam da mu je često kompleksnost cilj za sebe.

Ono što hoću reći jeste da je Dune krcat konceptima i motivima. I dok su pojedini obrađeni izvrsno, poput već spomenute psihologije proročanstva, drugima je pristupao paušalno, zbog čega ne bih stavljao pretjeran naglasak na činjenicu "bavljenja kompleksnim temama", ako bavljenje tim temamam već drastično varira u kvalitetu.

Uporedi to s pristupom koji ima Tolkien. Da bi progovorio o temi ksenofobije rasa Međuzemlja, najprije je napisao Silmarilion u kojem je skicirao kompletnu historiju svijeta, uključujući porijeklo međusobnih animoziteta i sukoba koji su prethodili Ratu za prsten, zbog čega se animoziteti između, recimo, patuljaka i vilenjaka čitaju kao najprirodnija stvar u LOTR. Dakle, osim što je ksenofoboija velika tema, seamless je integrirana u narativ i pokreće radnju. Samim tim, da, Tolkien ne piše o kvantnoj mehanici niti brojnim drugim temama koje Herbert obrađuje, ali nikada nije paušalan po pitanju onoga o čemu zapravo piše. Herbert je previše toga udrobio, često nepotrebno, pa se Dune lore ponekad čini kao vašar na kome možeš naći sve i svašta, ali upitnog kvaliteta. :D

Javim se opet da pišem o jeziku. :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#20 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

U međuvremenu evo jedan citat iz Dine koji volim:
“Duboko u ljudskoj podsvijesti postoji nezasitna potreba za logično osmišljenim svijetom. Ali pravi svijet je uvijek jedan korak s druge strane logike.”
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Sanjarko »

Stao na 5-tom dijelu Dina serijala sto se tice knjiga. Nemogu na laptopu ih citat radi floatera/musica tj., vida. Ima mnostvo knjiga i pred Dina serijala. Mislim da ih ima 14 ukupno. Nikad nisam procitao pred Dina serijal nijednu. One o ratu s masinama. Intaligentnim.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

To je sve sranje
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#23 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Kad je meni jedan forumaš poklonio post-herbert knjige i ja mu se zahvalio ovdje. Kaže Labud

spali to

:lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »



Dina / Dune objasnjen za 5 minuta
Ovaj lik je zaludjenik serijala, ko i nije citao, bice munzanimljivi njegovi videi.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Poslije bozanskog cara nista ne valja
Mozda samo kuca atreida
Dok su imali gotova poglavlja ili dijaloge

Kad je trebalo da sami pisu o zubarima dine onda = sranje
Post Reply