Dimije

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1 Dimije

Post by Bosanac sa dna kace »

Kako i odakle su dosle u BiH, da li su bas onakve, kakve se jos uvijek nose u BiH dosle za vrijeme Osmanlija u BiH??
Da li ijedna od forumasica nosi dimije ponekad, makar za Bajram??? :-) :-)
Moja mati pocesto nosi dimije, kad god je kod kuce....
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#2 Re: Dimije

Post by The_Fluid »

Bosanac sa dna kace wrote:Kako i odakle su dosle u BiH, da li su bas onakve, kakve se jos uvijek nose u BiH dosle za vrijeme Osmanlija u BiH??
Da li ijedna od forumasica nosi dimije ponekad, makar za Bajram??? :-) :-)
Moja mati pocesto nosi dimije, kad god je kod kuce....

zasto samo za Bajram!?!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3 Re: Dimije

Post by Bosanac sa dna kace »

The_Fluid wrote:zasto samo za Bajram!?!
pa primijetio sam da mnoge zene koje su rodjene i odrasle u dimijama bilo to na selu ili u gradu, primijetio sam da dimije, obicno je to neki fini kat, obuku samo za Bajram....
I isto mnoge moje vrsnjakinje obuku dimije samo za bajram, i to uglavnom prvi dan izutra dok se sluzi rucak!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#4 Re: Dimije

Post by The_Fluid »

Bosanac sa dna kace wrote:
The_Fluid wrote:zasto samo za Bajram!?!
pa primijetio sam da mnoge zene koje su rodjene i odrasle u dimijama bilo to na selu ili u gradu, primijetio sam da dimije, obicno je to neki fini kat, obuku samo za Bajram....
I isto mnoge moje vrsnjakinje obuku dimije samo za bajram, i to uglavnom prvi dan izutra dok se sluzi rucak!
Mislio sam zasto ne i za Bozic, jer dimije nisu samo nosnja zena muslimanki.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5 Re: Dimije

Post by Bosanac sa dna kace »

The_Fluid wrote:Mislio sam zasto ne i za Bozic, jer dimije nisu samo nosnja zena muslimanki.
Ah da vidis to sam zaboravio, katolkinje na podrucju Varesa nose dimije obavezno za Bozic, Uskrs, na Dan svih Svetih...a ne nose obicnim danima...ne znam zasto, valjda sto im dimije nisu vise u modi...znam da su katolkşnje u Varesu i okolini oduvijek nosile dimije... ne znam dje su jos u BiH ili van nemuslimanke nosile ili nose dimije...
Uh
Posts: 225
Joined: 22/01/2003 00:00
Contact:

#6

Post by Uh »

Mozda je lakse, bolje se osjecaju, Nemoraju nista nosit ispod njih, a onda za praznik kaze babo evo ja imam DimiJe, a babo kaze evo ga i tako to, mozda je kefne na brzake :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#7

Post by danas »

bosanac;
dimije su naravno dosle sa turcima, sve zene su ih nosile, a pravoslavci po srbiji narocito (bas kao sto su svi nosili recimo i fes). evo ti jedna poznata slika paje jovanovica, kicenje neveste; kao sto mozes da vidis, sve zene (kao i nevjesta) su obucene u dimije. slika je iz druge polovine 19-og vijeka koliko se sjecam.

Image
AmerVogosca
Posts: 62
Joined: 18/07/2005 23:32
Location: Sarajevo

#8

Post by AmerVogosca »

za par godina vidim temu odkud u BiH TANGE kako su dosle i odakle? :D :D :D
Meni su bas super kad vidim na zenskoj :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#9

Post by danas »

AmerVogosca wrote:za par godina vidim temu odkud u BiH TANGE kako su dosle i odakle? :D :D :D
Meni su bas super kad vidim na zenskoj :-)

mislis, kombinacija tangi i dimija? :D
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#10

Post by buhtelj »

Salvari (dimije:)) su orginalno romska nosnja.....Osobno mislm da su Muslimani u BIH to preuzeli jer je bilo jednostavno za izradu a jos sto je vise ujecalo je cijena koja je "pola djabe pola na veresiju" :-) :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

Mislio sam na dimije kakve se nose u BiH, duge siroke, nisam mislo na one salvare , koje imaju tur do koljenja, zena u njima izgleda isto ko patka, jer nisam primijetio da se dimije ko sto su BiH igdje drugo nose...
@danas hvala na slici....
znam da su se dimije nosile u Srbiji, i u 19. vijeku to je smatrano gospodskom nosnjom....A fes je Vuk takodje uvrstio u gospodsku nosnju....
Mislim da dimije nisu ciganska nosnja,kako mnogi tvrde, one su se najvise zadrzale kod njih, ali msilim da su oni ugledajuci se na gospodu poceli nosit dimije...
Najvise me cudi sto danas porkivene zene u Bosni ne nose dimije, valjda je u njima lakse klanjat nego u suknji ili nekim pantolama.....
xygirl
Posts: 1339
Joined: 21/09/2004 15:30

#12

Post by xygirl »

mislis, kombinacija tangi i dimija? :D
naravno :D vidis kako smo mi bosanci domisljati :D to da se dimije ne uvlace u pedu :D:D
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#13

Post by buhtelj »

Za Bosanca sa dna kace:

Pa rekao sam ti sto je fora.... radi se o tome da je to samo redesign orginalnih romskih salvara...koje su Muslimani u Bosni prilagodili po svom okusu :) :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14

Post by Bosanac sa dna kace »

buhtelj wrote:Za Bosanca sa dna kace:

Pa rekao sam ti sto je fora.... radi se o tome da je to samo redesign orginalnih romskih salvara...koje su Muslimani u Bosni prilagodili po svom okusu :) :)
da vjerovatno da us ih u BiH prvi donijeli Romi, ali msilim da su dimije i salvare prozivod Indije ili Perzije....
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#15

Post by zlata »

Dimije (Salvare) su donijeli Turci. Poticu najvjerojantije...iz Srednje Azije...iako su trenutno nacionalna nosnja Pakistana i Pundzaba (zapadna Indija). U Pakistanu tvrde...da su Pathani, Salvar i Kamiz (dimije, i ona Gandi-kosulja) prenijeli u Pakistan, iz Srednje Azije...preko Afganistana.

The shalwar kameez came to the Subcontinent with the Central Asian invaders who introduced stitched clothing to this region. Indeed, one hilarious view is that the invaders' success was partly due to the fact that the people of the Subcontinent had to hold on to their un-stitched garb with one hand, thus having to defend their land unidexterously.

Be that as it may, we do know for certain that the word "shalwar" is of Turkish origin, signifying loose-flowing pants.
Makk
Posts: 39
Joined: 05/06/2004 16:43

#16

Post by Makk »

a neko doba sve me čežnja mori,
Sve mi nešto srce uzdiše i gori;
Pa ti nemam, brate, ni mira ni stanka,
Nego duge noći ja bdijem bez sanka
I stišavam srce i njime se mučim,
Pa do zore tako pameti ga učim;
Ali ludo srce ne čuje šta zborim,
Nego me sve pati udarima gorim,
I dršće i strepi, kao list sa pruta,
I zove me tamo odmah preko puta,
Pod širokim dudom od stoljetnih dana
Gdje kućica stoji krečom okrečana,
Pa kô da su vjetri snijeg nanijeli -
Spram jarkoga sunca ona se bijeli,
A noću, kad jasna mjesečina grane,
Pod širokim dudom sva treptati stane...
Tu je, tu je ono što mi srce mami,
S čega noću bdijem do u osvit sami, -
Tu je ono blago, ljepota Mostara,
Kunem vam se, ljudi, svijem na svijetu,
Što je bistre rose na gorskom cvijetu,
Niko ne bi mogô naći kapcu jednu
Tako milu, sjajnu, i čistu i čednu!
Kunem vam se, otkad jarko sunce grije,
Zapamtio niko 'nake oči nije;
Lijepe i mudre, svijetle i crne,
Pune žive vatre gdje mi duša srne!
I kunem se, što je đula i behara,
Sve bi svojim licem zastidila Mara, -
Pa još kosa meka, ona kosa vrana
Bi mehlemom bila i najljućih rana!...
Od jutra do mraka s prozora je gledim,
Pa uzdišem tako, čeznem i blijedim,
A majčino blago posluje i radi,
U široku sofu žuti šeboj sadi,
Do šeboja đurđic i karanfil mio,
Uz crveni karanfil fesliđen se svio,
Pa kad vjetar duhne kroz murvine grane,
Marinim cvijećem mirišu sve strane.
Sad je vidim, eno po tananu platnu
Na đerđefu lakom veze granu zlatnu
I uz sitni vezak, na doksatu, slaže
Onu milu pjesmu što je srce kaže:
"O, sunašce jarko, svom smiraju pođi!
O moj dragi, ti mi pod pendžere dođi!"
Pa put neba često mili pogled pusti,
Ko da jedva čeka da se veče spusti...
Pa još, bolan druže, kad nedjelja svane,
Na avlijska vrata kada Mara stane,
Bih, tako mi boga, adžamija posto,
U mehani pio i bez groša osto!
Jer, da samo vidiš, u lijepe Mare,
Kakve li su, puste, dimije od hare!
Kakva li je na njoj talasija tkâna,
Što joj njedra krije sa dva đula râna!
Kakav li je onaj nad povijom vranom
Crven fesić pusti sa biserli-granom!
Pa da čuješ jošte zveket zlatnih grivnâ
Kad naranču žutu baci cura divna,
I da vidiš osmjeh i slatka joj usta,
Bi i tebe s majkom rastavila pusta!
Pa još one oči što svu milost nude! -
Blago onom čija vjerenica bude!



Aleksa Šantić, 1901.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

Makk wrote:Jer, da samo vidiš, u lijepe Mare,
Kakve li su, puste, dimije od hare!
Kakva li je na njoj talasija tkâna,
Što joj njedra krije sa dva đula râna!
Kakav li je onaj nad povijom vranom
Crven fesić pusti sa biserli-granom!
Pa da čuješ jošte zveket zlatnih grivnâ
Kad naranču žutu baci cura divna,
I da vidiš osmjeh i slatka joj usta,
Bi i tebe s majkom rastavila pusta!
Pa još one oči što svu milost nude! -
Blago onom čija vjerenica bude!



Aleksa Šantić, 1901.
:) :) :)
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#18

Post by bpsang »

AmerVogosca wrote:za par godina vidim temu odkud u BiH TANGE kako su dosle i odakle? :D :D :D
Meni su bas super kad vidim na zenskoj :-)
Tange ili Dimije :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19

Post by Bosanac sa dna kace »

100_KA wrote:
AmerVogosca wrote:za par godina vidim temu odkud u BiH TANGE kako su dosle i odakle? :D :D :D
Meni su bas super kad vidim na zenskoj :-)
Tange ili Dimije :D
men je vala oboje...pogotvo ako su zajedno ukomponovane.... :-D
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#20

Post by PR80. »

Nemojte jos reci da muske ne privlace dimije... Mi smo bili organizovali folklor na krajnjem sjeveru Evrope, nastupali smo i vjerovali ili ne al` to je jedan od naj, naj dozivljaja u Skandinaviji.
Isli smo do drugih gradova, odigramo par kola a kasnije ne mozes ostati koliko se momci vrte oko nas, a mi ono fine, slatke "vrtimo" se u dimijicama.
Par toplih osmjeha, dimije sa ostatkom nosnje... ma ljubav cvjetala na sve sve strane, bratstvo i jedinstvo vladalo... sad niko nikoga ne benda! :D :(

I jos nesto: ja cu obuci dimije ubrzo, na poslu smo se dogovorili organizovati festu i da svak dode sa svojom narodnom nosnjom (a nas je oko 10 razlicitih nacija u mom odjeljenju). :-) :-)

Zar nisam fin primjer?! :D :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#21

Post by novalic »

zlata wrote:Dimije (Salvare) su donijeli Turci. Poticu najvjerojantije...iz Srednje Azije...iako su trenutno nacionalna nosnja Pakistana i Pundzaba (zapadna Indija). U Pakistanu tvrde...da su Pathani, Salvar i Kamiz (dimije, i ona Gandi-kosulja) prenijeli u Pakistan, iz Srednje Azije...preko Afganistana.

The shalwar kameez came to the Subcontinent with the Central Asian invaders who introduced stitched clothing to this region. Indeed, one hilarious view is that the invaders' success was partly due to the fact that the people of the Subcontinent had to hold on to their un-stitched garb with one hand, thus having to defend their land unidexterously.

Be that as it may, we do know for certain that the word "shalwar" is of Turkish origin, signifying loose-flowing pants.


istina, ja sam nekada davno citala kako su se nekada vlahinje razlikovale od muslimanki, noseci crne dimije, a muslimanke u boji, cak mi je i moja baka pricala, a umrla je prije 4 godine od 97 godina, kako je ona upamtila da su se nekad, dok je ona jos bila mala, nosila medju krscankama crne dimije..

i ako se ne varam, andriceva zemka, ili u necistoj krvi, isto se opisuje nosnja vlaska sa crnim dimijama, ili se varam...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

novalic wrote:
i ako se ne varam, andriceva zemka, ili u necistoj krvi, isto se opisuje nosnja vlaska sa crnim dimijama, ili se varam...
ne varas se! junakinje u oba djela su nosile dimije i nisu bilu muslimanke!
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#23

Post by sicky »

ja se ne izvlacim iz dimija :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

sicky wrote:ja se ne izvlacim iz dimija :D
al iz čijih dimija?
:D :D
penda
Posts: 68
Joined: 22/08/2005 22:59

#25

Post by penda »

zlata wrote:Dimije (Salvare) su donijeli Turci. Poticu najvjerojantije...iz Srednje Azije...iako su trenutno nacionalna nosnja Pakistana i Pundzaba (zapadna Indija). U Pakistanu tvrde...da su Pathani, Salvar i Kamiz (dimije, i ona Gandi-kosulja) prenijeli u Pakistan, iz Srednje Azije...preko Afganistana.

The shalwar kameez came to the Subcontinent with the Central Asian invaders who introduced stitched clothing to this region. Indeed, one hilarious view is that the invaders' success was partly due to the fact that the people of the Subcontinent had to hold on to their un-stitched garb with one hand, thus having to defend their land unidexterously.

Be that as it may, we do know for certain that the word "shalwar" is of Turkish origin, signifying loose-flowing pants.
ZLATO, TI SI TITO...PRVO OBJASNJENJE ZA COKOLADU, PA ZA NEKI VEGETARIJANSKI RECEPT, PA SAD OVO....WOOOWWWW....AVE ZLATICE!
Post Reply