Dilema o etičnosti

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1 Dilema o etičnosti

Post by crveni_makovi »

Zamislite situaciju:
Osoba s kojom ste veoma bliski se razboli. Do ljekara u javnom i privatnom zdravstvu dolazi jednako teško.
Dijagnoza je teška i svi ti ljekari se ponašaju prema oboljelom i njegovoj porodici kao da imaju kugu.
Svi u startu daju najgoru prognozu i nakon dva mjeseca se čude što bolesnik nije u težem stanju jer mu nisu prognozirali duže od mjesec dana života. Tijelo se još bori.
Vama je stalo do bolesnika, napokon ste kompletirali sve relevantne nalaze i dok je pacijent još živ i iskazuje jaku želju za životom zatražite mišljenje onkološkog tima u vašem javnom zdravstvu koje nema skoro nikakve uslove za napredak i istraživanje, radi s aparatima koji se kvare i slično.
Ne možete da se smirite i zadovoljite tim nivoom usluge pa zakazujete pregled kod dva stručnjaka u državi i klinikama koje su bar 10 godina ispred našeg javnog zdravstva.
Optuže vas da se ponašate neetično prema pacijentu što mu dajete lažnu nadu tražeći druga mišljenja od kvalitetnijih stručnjaka i kažu da život nije film, te da treba odustati od svega, pustiti oboljelog da polako umre u teškim bolovima i ne gnjaviti ga nikakvim dodatnim pokušajima.
Ja ne kontam šta je neetično u tome da odete na pregled u ime bolesnika, s njegovim nalazima i zatražite još jedno ili dva stručna mišljenja. Ne kontam uopšte kako se ljudi pomire lako s odustajanjem.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#2 Re: Dilema o etičnosti

Post by SaraFina »

crveni_makovi wrote: 01/12/2021 15:03 Zamislite situaciju:
Osoba s kojom ste veoma bliski se razboli. Do ljekara u javnom i privatnom zdravstvu dolazi jednako teško.
Dijagnoza je teška i svi ti ljekari se ponašaju prema oboljelom i njegovoj porodici kao da imaju kugu.
Svi u startu daju najgoru prognozu i nakon dva mjeseca se čude što bolesnik nije u težem stanju jer mu nisu prognozirali duže od mjesec dana života. Tijelo se još bori.
Vama je stalo do bolesnika, napokon ste kompletirali sve relevantne nalaze i dok je pacijent još živ i iskazuje jaku želju za životom zatražite mišljenje onkološkog tima u vašem javnom zdravstvu koje nema skoro nikakve uslove za napredak i istraživanje, radi s aparatima koji se kvare i slično.
Ne možete da se smirite i zadovoljite tim nivoom usluge pa zakazujete pregled kod dva stručnjaka u državi i klinikama koje su bar 10 godina ispred našeg javnog zdravstva.
Optuže vas da se ponašate neetično prema pacijentu što mu dajete lažnu nadu tražeći druga mišljenja od kvalitetnijih stručnjaka i kažu da život nije film, te da treba odustati od svega, pustiti oboljelog da polako umre u teškim bolovima i ne gnjaviti ga nikakvim dodatnim pokušajima.
Ja ne kontam šta je neetično u tome da odete na pregled u ime bolesnika, s njegovim nalazima i zatražite još jedno ili dva stručna mišljenja. Ne kontam uopšte kako se ljudi pomire lako s odustajanjem.
Nije ništa neetično potraziti i drugo i treće mišljenje. Ćak i kad su bezazlenije stvari u pitanju, a ne tako teška dijagnoza.
Ko god te optuzio ili nekog tebi bliskog za takvo što, prvenstveno neka se sam zapita. Svako dobro zelim!
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3 Re: Dilema o etičnosti

Post by uglavnomja »

ne da nije neeticno nego je i pozeljno
i radi potvrdjivanja med. dijagnoze
i radi "mira" porodice da je sve uradila sto je mogla
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#4 Re: Dilema o etičnosti

Post by Nierika »

Ako se i pacijent slaže s tim (ili ako je sada u lošem stanju ali bi se složio s tim inače) onda po meni nije neetično. Da sam na mjestu pacijenta, dobro bi mi došlo dodatno stručno mišljenje.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#5 Re: Dilema o etičnosti

Post by Piaty »

Koja ti je to budala rekla
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Dilema o etičnosti

Post by Dope_Man »

Tu nema nikakve dileme.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#7 Re: Dilema o etičnosti

Post by YouAreMyDestiny »

Uvijek se traži drugo mišljenje. To je ok, tako i treba.
Post Reply