DILEMA-IBIZA KARAVAN vs. FABIA KARAVAN vs.CITROEN C3 PICASSO

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

milojicabrzi

DILEMA-IBIZA KARAVAN vs. FABIA KARAVAN vs.CITROEN C3 PICASSO

Post by milojicabrzi » 26/04/2012 09:48

Kolege forumasi,

Razmatramo kupovinu novog porodicnog auta, putem leasinga i u opciji su 3 automobila, koja su sa cijenom tu negdje (cca 20 000 KM).

U igri su auti koji nam uglavnom odgovaraju spram potreba, sve su mali benzinci, dakle:

-Seat Ibiza ST 1,2 12 V 51 kW koja kosta 19 300
-Skoda Fabia combi 1,2 TSI 63 kW, koja kosta 19 800
-Citroen C3 Picasso, 1,4 VTI 70 kW koji kosta 20 800

Auto bi bilo kupljeno na leasing, dakle kasko osigurano. Vozilo bi se 4 god, pa bi se vjerovatno mijenjalo po sistemu staro za novo, dakle kod nas bi bilo cca 80-100 000 predjenih km, s obzirom koliko sada prelazimo. Meni se dosta svidjaju Skoda i Seat, ali postoji veliki rizik od kradje (s obzirom da placam kasko ne bih stavljao zeder ili neku zastitu, a tada auto bas privlaci paznju lopova, a dok se kasko izganja, treba mjesec dana pjeske hodati, pa me to malo odbija).

S druge strane, Citroen je dobar i zanimljiv ali nema garanciju kao npr. Skoda, ovaj 1,4 motor malo vise trosi itd.

Ako je neko imao iskustva sa ovim vozilima, neka napise koji savjet.

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: DILEMA-IBIZA KARAVAN vs. FABIA KARAVAN vs.CITROEN C3 PIC

Post by Qler » 26/04/2012 09:53

C3

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 26/04/2012 10:06

Navedena Ibiza realno ima slab motor za mali porodični karavan. Fabia je prilično OK (i sam je vozim), ali nova izlazi već za dvije godine. A ova nova generacija Citroena izgleda skroz dobro. Nisam ljubitelj francuskih auta, ali ovdje bih išao na C3.

ElRe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Post by ElRe » 26/04/2012 10:18

Ako ti se svidja enterijer C3 Picassa onda njega.

Seyfo
Been thanked: 4 times

Post by Seyfo » 26/04/2012 10:26

Ako ti se sviđa c3 Picasso-njega svakako. Njegov dizajn je specifičan, u smislu da li ti se puno sviđa ili puno ne sviđa. Ako ti se ne sviđa onda suzi izbor na ova druga dva auta.

brko autoritet

Post by brko autoritet » 26/04/2012 10:46

Juče sam baš zvao Auto agent na Ilidži , oni od fizičkih zaštita preporučuju multilok koji ne utiče na garanciju pa ti je moja preporuka uzeti u svakom slučaju i fizičku zaštitu koje god auto uzmeš !

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 26/04/2012 10:55

brko autoritet wrote:Juče sam baš zvao Auto agent na Ilidži , oni od fizičkih zaštita preporučuju multilok koji ne utiče na garanciju pa ti je moja preporuka uzeti u svakom slučaju i fizičku zaštitu koje god auto uzmeš !
...vidis, upravo je to argument koji ide u korist Citroena, jer se ne kradu puno, a meni se uz Kasko ne uzima jos neka dodatna zastita od cca 500 KM :(

Ostali argumenti, kao sto je garancija od 4 god. (koliko i mislim voziti auto) je na strani Skode...

Ne mogu da nadjem, koliko je garancija na novog Citroena...

DoradO
Has thanked: 1 time

Post by DoradO » 26/04/2012 10:57

ja sam nedavno probao ovog istog citroena a mislim da bi i tebi bilo najbolje da probas svaki prije odluke, necu puno daviti samo cu reci da je jako praktican autic sa (za mene) neobicnim detaljima unutrasnjosti i jednim veeeeelikim problemom a to je nepreglednost... a tu mislim na one stubove sa strane... kad god bi skretao morao sam se nageti napriejd ili malo zabaciti glavu da vidim ide li koji pjesak ili sl... a to moze jaaaaako da nervira, kao sto je mene u tih 20 ak min :D

emko1234

Post by emko1234 » 26/04/2012 11:22

po meni ti je najbolji izbro fabia..taj motor je odlican za auto te klase i velicine,kasko moras uzet svakako..i stavis mult lock i miran..bolje ti je dat 500km za mult lock koje ces izgubit na gorivu u prvoj godini vozne citroena..
ta fabia trosi ko upaljac,citroen je visi,nearodinamican te i tezi,u kombinaciji s tim motorom racunaj na cenera po gradu..fabia ce sigurno uzet manje..ibiza je losa varijanta,preslab motor za tu varijantu auta..
znaci skoda pa citroen pa ibiza..

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 26/04/2012 11:32

Hvala Emko, realno razmisljas...
Treba imati u vidu da je Fabia cca 1000 KM jeftinija od Citroena, znaci u startu se ustedi za mult-lock i registraciju, a ima garanciju od 4 god...
Medjutim, srce me nesto vuce ka Citroenu, valjda zato sto je zanimljiv i neobican auto... I ja strahujem da ovaj 1,4 uzme komotno 9-10 litara po gradu...

frngla

Post by frngla » 26/04/2012 11:35

i to da budes sretan sto ti trosi 9-10 :) moze samo vise, manje nikako...

emko1234

Post by emko1234 » 26/04/2012 11:40

milojicabrzi wrote:Hvala Emko, realno razmisljas...
Treba imati u vidu da je Fabia cca 1000 KM jeftinija od Citroena, znaci u startu se ustedi za mult-lock i registraciju, a ima garanciju od 4 god...
Medjutim, srce me nesto vuce ka Citroenu, valjda zato sto je zanimljiv i neobican auto... I ja strahujem da ovaj 1,4 uzme komotno 9-10 litara po gradu...
u startu ustedis mult lock i goriva za jedno 2 mjeseca voznje..500km su ti 4 rezervara za tu fabiju,eto haman 4..to su ona prva cetri kad ti je auto nejvise zabremedet,pa ne bi izlazio iz njega..
kakva je oprema na fabiji a kakva na citroenu?

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 26/04/2012 12:18

...oprema je otprilike ista, jer su to ovi entry osnovni modeli ...

Izbor se suzio na Fabiju i Citroena, sa blagim pomakom prema Fabiji...takodjer, gledam i ovaj Skoda Roomster, ne izgleda lose, a TSI verzija kosta kao i Fabija.

emko1234

Post by emko1234 » 26/04/2012 12:26

sad je do tebe za sta ces se odlucit..citroen jest mozda malo atraktivniji po izgledu,al nista specijalno.

citroen xm

Post by citroen xm » 26/04/2012 12:27

Seata bi izbacio odmah jer ima najslabiji motor, taj od tri cilindra. Drugo njegova unutranjost je nekako jadna, ne u smislu kvalitete već dizajna. I treće, Seat mi je nekako najslabiji u VW grupi a vidim da je i od samog gazde VW-a najviše zapostavljen.

Citroen ja najviše volim i taj dizajn C3 Pikasa je čudan i meni dobar kao i dizajn unutrašnjosti. Ali koliko sam ja čuo taj model je iz nekog razloga najlošije prošao na tržištu od zadnjih modela citroena. 1.4 motor će pogradu uzeti sigurno 9 i to nije samo kod ovoga modela već kod većine automobila sa 1.4 motorom. jako mala razlika u potrošnji je između 1.4 i 1.6 motora. Ogromna prednost je prostor, praktičnost i to što ga lopovi slabo hoće(citroen inače a pogotovo C3 Pikaso, stvarno nemam predstavu zbogčega bi bio interesantan lopovima).

Fabija je meni bolja od Ibice, ali samo zbog toga što je trunku bolje odrađena. Inače dizajn mi je bezličan, unutrašnjost mala(značajno manja od C3 P). Ni lopovi je baš ne zaobilaze. E sad 1.2 TSI motor. Mali turbak je sigurno bolji izbor od onoga 1.2 iz Seata koji je i u osnovnoj fabiji. koliko on troši stvarno ne znam, ali ne očekuj ni za njega manje od 8 po gradu. računaj da moraš ugraditi zaštitu.

Inače pitao si za garanciju kod Citroena. bila je 2 godine bez ograničenja kilometraže, ali mislim da su se sada uslovi promjenili, tj da su povećane godine a ograničena kilometraža kao kod ostalih.

Šta god kupiš neka je sa srećom. Ne očekuj spektakularna iznenađenja kod bilo koga u pogledu nekog sportskog duha. Ako već biraš porodični auto ja bi izabrao c3 P jer pruža više prostora, udobnosti i subjektivno meni je mnogo interesantniji i ljepši od ostala dva.
Iako ima mnogo uzbudljivijih auta od ova dva, za te pare novo je ipak novo. zato srećno šta god izabereš.

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 26/04/2012 12:30

C3

530i
Been thanked: 1 time

Post by 530i » 26/04/2012 12:50

C3, udoban i prostran auto. Fabija druge generacije je osjetno bolja od fabije prve generacije, ali opet je prilično neudobna i tvrda, unutra je ponajmanje auto u toj klasi.

TSI motor troši malo kada ga paziš, ali kada ga malo zavrtiš...uostalom turbo i kompresor su tu i imaju mogućnost da se pokvare. Nedavno je crkao turbo na 1.4 TSI Golfu na hardtestu, auto prelo 70.000km. Možda je to jedna jedina iznimka, a možda i nije. Ja bih pustio par godina da protekne da se pokažu TSI i sa više godina i kilometara.

Koliko vidim fabija za te pare s tim motorom nema ni radio, zadnji doboši...gume 14", obična boja, manuelni prozori, jedan air bag i centralno bez daljinskog...takav auto ne bih kupio za te pare...da se ne znam kako zove.

Citroen ima dva airbaga, daljinsko centralno, prednje prozore na struju, putni računar, djeljivu zadnju klupu, utičnicu 12v, felge su 15", volan podesiv po visini i dubini, vozačko sjedište po visini...

...pametnom dosta!

direstraits0078

Post by direstraits0078 » 26/04/2012 12:51

Sta je sa Renault Clio ST 1.2 16v 75 KS? Doci ce te 18.600 KM na akciji 0% PDV. Ili 1.2 TCe sa 100 KS koji kosta 19.133 KM. Sasvim solidna auta, nisu veliki potrosaci, a mozda dobijes i neku produzenu garanciju ili slicno. :thumbup:

Udobnost se ne moze porediti sa npr. Skodom, kao ni sigurnost i oprema. Klima, elektricni retrovizori, el. podizaci naprijed, CD MP3, maglenke...

Za 20.145 KM dobijes sve navedeno plus auto klimu, senzore za kisu, tempomat, 16 alu felge, dodatno zatamnjena zadnja stakla. Zatamnjena stakla fabricki, policija te nece peglati. :mrgreen:
Last edited by direstraits0078 on 26/04/2012 12:56, edited 1 time in total.

Mr.Fundamental

Post by Mr.Fundamental » 26/04/2012 12:54

Kad sam zadnji put gledao, Citroen je imao 2 godine garanciju, s tim da si imao opciju da produžiš (uz doplatu) na 3. To je u poređenju sa konkurencijom vrlo malo, ali treba uzet uobzir da Citroen voli na početku stavit visoku cijenu auta, i tako te nepovoljne uslove, pa onda organizuje akciju sa nižom cijenom auta, besplatnom trećom godinom jamstva, pa si lafo uzeo auto pa nižoj cijeni nego što je inače...bilo je dosta takvih akcija u posljednjih par godina. To je stara Citroenova taktika :D
Gledajući sa finansijske strane bolje ćeš proći sa Škodom-duža garancija, manje troši, manje košta, slabije gubi na vrijednosti. Ovo zadnje je bitno jer si sam rekao da ćeš buduće auto vozit oko 4 god. pa mjenjat. Tako da kad budeš mjenjao staro za novo bolje ćeš sa Fabiom proći.
Citroena sam imao priliku jednom vozit prije 2 godine, i mogu ti reći da je jako udoban, to je haman do savršentva dotjerao, također ima više prostora, prozračniji je, a ovaj moj je imao i panoramski krov što je još više poboljšavalo dojam. Također jako mi se svidjela i centralna konzola.Iako od ta tri auta, Citroen na papiru ima najjači motor, od njega nipošto ne očekuj neke performanse.Motor se lijeno vuče kroz cijelu obrtnu skalu,a u krivinama je izraženije ljuljanje. To je danak mekano podešenog ovjesa, jer se išlo na maksimalnu udobnost. Škoda je niža, bolje leži na cesti, i prema subjektivnom dojmu je živahnija i ima bolja međuubrzanja.
Također spadaju u različite segmente, jer je C3 Picasso u klasi monovolumena. Ako njih gledaš, razmotri i Škodu Roomster.
P.S. potrošnja Picassa: 9,1/5,5/6,8 (gradska, otvoreno, kombinovano). Fabia posrka oko litre manje u gradu.

emko1234

Post by emko1234 » 26/04/2012 13:15

joj tanka je fabia s opremom bas u ovom pocetnom paketu active..al evo doplata za ambiente ti je manje od 2000km a dobijes brdo stvari,od klime i radia preko bord kompjutera do grijanih retrovizora i stakala na struju
pitanje je mozes li se protegnut,ako mozes super i po meni je to onda bolja varijanta od citroena..ako ne mozes bolje je ici na ovog citroena nego na tu osnovnu fabiu,jer ona je gola ko pistolj..ne znam jesi li isao dole i ima li kod njih kakvih akcija..
jer koliko vidim citroen je na akciji,e sad ako su ga spustili 6000km i to je cudno..znaci da se nije nikako prodavao il da ga raja nisu uzimala zbog nekog drugog razloga..u svakom slucaju dobro istrazi jel imao kakvih problema sto se ne vidi na prvu..jer po meni je bolje doplatit za pouzdanu fabiju 1000 nego popravljat novo auto iz ovog il onog razloga makar i mercedes bio..

citroen xm

Post by citroen xm » 26/04/2012 13:32

Ta akcija je šuplja priča i standardni citroenov markentinški trik. Pogledaj njihov cjenovnik i vidjećeš da postoje za sve modele sem za C6 dvije cijene. Ona kao prava i ova sa kao nekkim popustom. S tim što je ova sa popustom aktuelna od samog početka prodaje tih modela. :thumbup:

Mislim da se ne isplati kupovati fabiju preko 20000 KM kao ni bilo koje drugo auto u toj klasi jer za 21000 već imaš kompakta istih marki koji u startu nude opremu koja se kod gradskih auta doplaćuje i imaju jače motore.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 26/04/2012 13:51

emko1234 wrote:joj tanka je fabia s opremom bas u ovom pocetnom paketu active..al evo doplata za ambiente ti je manje od 2000km a dobijes brdo stvari,od klime i radia preko bord kompjutera do grijanih retrovizora i stakala na struju
pitanje je mozes li se protegnut,ako mozes super i po meni je to onda bolja varijanta od citroena..ako ne mozes bolje je ici na ovog citroena nego na tu osnovnu fabiu,jer ona je gola ko pistolj..ne znam jesi li isao dole i ima li kod njih kakvih akcija..
jer koliko vidim citroen je na akciji,e sad ako su ga spustili 6000km i to je cudno..znaci da se nije nikako prodavao il da ga raja nisu uzimala zbog nekog drugog razloga..u svakom slucaju dobro istrazi jel imao kakvih problema sto se ne vidi na prvu..jer po meni je bolje doplatit za pouzdanu fabiju 1000 nego popravljat novo auto iz ovog il onog razloga makar i mercedes bio..
Nije tolika doplata. Ima Fabiju Ambiente Magic, isti motor koji je spomenuo, za 20259. Board computer, klima, električni grijani retrovizori, maglenke, diskovi nazad, CD MP3 radio i još nekih sitnica. Točkovi su 14", ali je doplata za 15" nekih 180 KM.

Za cijenu C3 u istoj Fabiji može uzeti i motor 1.6 ako mu više paše ili ga je "strah" turba.

juzna_strana

Post by juzna_strana » 26/04/2012 14:05

@Milojica

Neka ti bude sretno koje god uzmes.. Moje neko misljenje,Ibiza je lijepa ali nije moj izbor.
Fabia je provjereno rjesenje,izdrzljiva,dobra mehanika i izrada,solidan osjecan u voznji i izgled 'nako,klasika..
Citroen je dosta komforniji,udobniji,prakticno kao monovolumen.. Izgleda sjajno,dizajn mu je jaca strana,chic :)
Mehanika mu je solidna,motor ok. On je ujedno i moja preporuka..
Napisao si da te srce vuce njemu,dakle :D
Opet nesto kontam,za 20 milja se nudi i ceed 1.4,super oprema i 7 god garancije,nije ni on za odbaciti..

Seyfo
Been thanked: 4 times

Post by Seyfo » 26/04/2012 14:48

Nemoj zaboraviti još jednu, po meni bitnu komponentu: koliko provodiš vremena u autu. Ako prelaziš 25.000 godišnje i to mahom po gradu, to su stotine sati za volanom...tako da je osjećaj u unutrašnjosti jako bitan. To znam iz vlastitog iskustva. Ako se dvoumiš između fabije i c3, svakako c3 jer je fabija trda neudobna nikakva...kao na klupi u parku da sjediš. Zamisli da na onako tvdoj stolici provedeš stotine sati. Na kraju krajeva, auto se gleda s vana prvih par mjeseci a nakon toga ga gledaš iznutra i to je ono što te zanima do kraja ekspoatacije.

Dodao bih još svoj subjektivni dojam da ne bih nikad uzimao auto napravljen "na silu" kao što je Ibiza karavan, Fabia karavan, i svi mali auti sa zavarenim gepekom ...C3 je ipak model za sebe. Vjerujem da je kasnije teže i prodati takav auto; poredi recimo, koliko je prodatih Peugeota 206 običnih u odnosu na model sa gepekom ili karavan.

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 26/04/2012 15:30

direstraits0078 wrote:Sta je sa Renault Clio ST 1.2 16v 75 KS? Doci ce te 18.600 KM na akciji 0% PDV. Ili 1.2 TCe sa 100 KS koji kosta 19.133 KM. Sasvim solidna auta, nisu veliki potrosaci, a mozda dobijes i neku produzenu garanciju ili slicno. :thumbup:

Udobnost se ne moze porediti sa npr. Skodom, kao ni sigurnost i oprema. Klima, elektricni retrovizori, el. podizaci naprijed, CD MP3, maglenke...

Za 20.145 KM dobijes sve navedeno plus auto klimu, senzore za kisu, tempomat, 16 alu felge, dodatno zatamnjena zadnja stakla. Zatamnjena stakla fabricki, policija te nece peglati. :mrgreen:
Je li ovaj Clio u karavna varijanti... nama treba malo veci gepek zbog djece i kolica, tako da zbog toga trazimo nesto sto nije hatchback...

Neko je u pravu za Roomstera, ni to nije losa opcija, samo moja zena nesto ne voli ta auta, kaze da su k'o dostava za novine :):)

Post Reply