Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#26 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Matijevic_Vlado »

Kad vec spominjete neplaceno. Znam prije se u ovim nasim kantonalnim mogla godina dobiti, a sada ne daju. Plafon mjesec dana. Jel to ima neka posebna odluka Vlade il je to po novom zakonu o radu?
Iluzija97
Posts: 4
Joined: 03/02/2020 18:15

#27 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Iluzija97 »

Matijevic_Vlado wrote: 04/02/2020 02:35 Kad vec spominjete neplaceno. Znam prije se u ovim nasim kantonalnim mogla godina dobiti, a sada ne daju. Plafon mjesec dana. Jel to ima neka posebna odluka Vlade il je to po novom zakonu o radu?
Nisam provjeravao koliko se moze neplaceno dobiti i kod mene je kantonalni nivo tacnije tuzlanski kanton,ako ima neko vise podataka volio bi da napise
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#28 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Bluemore »

Iluzija97 wrote: 03/02/2020 18:50 Vjerovatno je ova teme otvarana i vjerovatno se dosta pisalo o ovome ,pokusao sam pronaci slicno ali mi se ne da vise traziti a zanima me konkretno sta ljudi misle vezano za moj slucaj posebno oni koji zive i rade u Njemackoj.

Vec dugo razmisljam o odlasku u Njemacku i ta me dilema muci jer ne mogu sa sigurnoscu utvrdi koliko cu izgubiti a koliko dobiti ako odem ili ostanem...

Momak sam imam 23 godine , zavrsen ekonomski fakultet,radim u drzavnoj firmi sa solidnom platom , imam svoj stan.Sa druge strane imam djevojku sa kojom sam jako dugo u vezi i planiramo zajednicki zivot.Ona ima zavrsenu srednju medicinsku.Pricali smo puna puta o tome sta cemo kako cemo...

Kad razmisljam o odluci da li ici ili ne pokusavam donjeti takvu odluku koja ce zadovoljiti i jedno i drugo.Ona ce tesko naci posao sa solidnom platom ovdjr u BiH a dosta nasih zakednickih prijatelja koji su zavrsili medicinsku su preselili tamo dobro se snasli.Svjesna je da tamo ima prilicno velike sanse da nade posao u svojoj struci i da za to bude placena a ovdje nema sta izgubiti jer nema posao i nagovara me da okrenemo novi list i da krenemo zivjeti u njemackoj.

Za mene je to problem jer imam stalan posao sa solidnom platom, sreden zivot, postavljene temelje.Ja sam svjestan da ako odem tamo da cu morati raditi fizicke poslove jer sigurno necu moci raditi u struci sa ekonomskim fakultetom sa minimalnim znanjem njemackog jezika.Sa druge strane imali bi dvije plate ,jedno drugo i prijatelhe tako da drustveni zivot ne bi ispastao.Moj najveci strah je da dignem sidro u nadi da ce mi tamo biti bolje a doceka me nesto drugo.Sta vi mislite je li pametno otici pokusati tamo od nule sve stvoriti ili ostati ovdje?
ako te vuce da odes... obavezno uzmi neplaceno odustvo tu
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#29 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Bluemore »

Maraschino wrote: 03/02/2020 20:52 23 g. zavrsen ekonomski fakultet i vec radi :? :roll:
ima i svoj stan iskesiran
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Maraschino »

Bluemore wrote: 04/02/2020 20:46
Maraschino wrote: 03/02/2020 20:52 23 g. zavrsen ekonomski fakultet i vec radi :? :roll:
ima i svoj stan iskesiran
danas je kod nas sve moguce i da vozi bijesno auto a dana radnog staza nema.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#31 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Seyfo »

Ne vidim zasto se postavljac teme ljuti? Pa vise je nego ocito da je pripadnik vladajuce kaste ili blizak istoj. Cuj 23 g., zavrsio fax,drzavna firma,svoj stan. To kod nas u BiH implicira da je put bio utaban od rodjenja,nema nastavnika sto peglaju,profesora sto zajebaju,vozacki se polaze na lijepe oci...jednostavno,takav sloj drustva je drukcije odgojen, odrastao na kajmaku,sit ga kurac pravio,manje se napatio,u glavi je takav svijet u kome su kucice od cokolade a prozori od marmelade. Nije ono naviklo da ga se zajebaje i podjebaje. Jedino sto u svemu tome ne valja je sto nije svjestan da nigdje na kugli zemaljskoj ne moze biti ni priblizno dobro kao ovdje,pa se ovaj ovdje raj i ne zna cijeniti. Zato je bolje ne ici nikud,da ga stvarnost ne bi odvalila vrecom cementa u glavu. A naci ce kasta posla i za mladu,a ako mlada hoce zapadno,ima druga,ihh... Ovo sve odgovorno tvrdim,kao neko ko je jedva zavrsio fax sa 26, krv propisao dok je nasao posao u privatnoj firmi i evo nakon 10g ne mogu primirisati drzavnoj, svaki dan mi neko podmece,handri me, kao uostalom i uvijek od kad znam za sebe. Da ne napominjem da nemam vlastiti stan niti sanse da ga skoro imam. Znaci junace,neko je krv propisao da bi u 40oj imao sta ti imas sa 23! A u Njemackoj ces je propisati itekako. Ili mozes naravno smatrati da su ljudi samo ljubomorni na tebe.
PS I da dodam da je drustveni zivot i prijatelji jedna od vecih ubleha.
Ako neki prijatelj zivi takodje u Njemackoj ali u gradu koji je 500 km daleko, isto ti je da je ostao u Bosni. A realno ne zivi citavo jedno drustvo u istom gradu u Njemackoj, nema sanse.
Osim toga, sve se to lagano razidje vremenom kada dodju partneri, odraste se, posao, prioriteti,djeca, taman da svi zive uvijek u istom gradu i niko ne odseli nigdje. A ako je nekom bas toliko stalo, imaju socijalne mreze i godisnji odmori u svim smjerovima.
Tako da navoditi prijatelje i socijalni zivot kao razloge neodlaska ili odlaska, je jedan od zescih zajeba.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#32 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Sultanahmed »

Uzimajuci u obzir tvoju trenutnu situaciju,tebi ne moze nigdje biti bolje nego u bih :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#33 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Sanjarko »

Zar ima neko dilemu? Kad sam ja reko rodzi idi u Njemacku da radis kao medicinar jer im treba medicinskih radnika. Najbolji savjet mislim tad koji sam mu mogao dati je to bio, a on me poslusao.

Ima 5-6 godina i vise kad sam mu dao taj savjet i prijedlog. Izvukao rodzo svoje iz teze finansijske situacije. Nije imao para ni da zavrsi fakultet tad. Naknadno ga je zavrsio kad je se zaposlio u Njemackoj.

Dobar posao ima tamo pri nekoj klinici.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#34 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by musicman80 »

Bole je otici prije nego kasnije kada jos vise ljudi koji se danas skoluju pozeli da ode i kada Njemacka otvori vrata za nova radna mjesta, bolje otici kada je to u nekim zacecima nego kasnije. Uvijek se mozes vratiti u Bosnu kada nemas sta da izgubis, ali po mom iskustvu, rijetko da se ko vraca. Na kraju, sta ti god mi ovdje kazemo, odluka je samo tvoja. Sretno sta god da odlucis.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#35 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Seyfo »

Osim,kako smo utvrdili,ako si pripadnik vladajuce kaste,bez doticaja sa stvarnim svijetom ili,ne daj Boze ,realnim sektorom. Zivis u paralelnom univerzumu i nije ti jasno zasto neko odlazi,zasto je neko bez posla a zasto neko prosjaci. Zivot u blazenom neznanju je san snova.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#36 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by ranger »

fulili ste vi poentu posta,
otici za trebom il ne otici :izet:

za postavljaca, ako si ekonomista i znas radit posao onda nemas brige, ima posla i s engleskim, a ima se strpit jednu godinu malo jezik popravit pa se moze i na njemackom naci posla. go for it. da sam bogdo razgulio s 23...
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#37 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Sultanahmed »

I ako mislis ici ,najbolje ti je u gradove srednje velicine npr Bonn ,Mannheim
Minhen ti nebi niposto preporucio,jako jako tesko naci stan i vrtic a i pitanje je hocel ti tamo priznati diplomu
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#38 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Gandra_1 »

Iluzija97 wrote: 04/02/2020 08:15
Matijevic_Vlado wrote: 04/02/2020 02:35 Kad vec spominjete neplaceno. Znam prije se u ovim nasim kantonalnim mogla godina dobiti, a sada ne daju. Plafon mjesec dana. Jel to ima neka posebna odluka Vlade il je to po novom zakonu o radu?
Nisam provjeravao koliko se moze neplaceno dobiti i kod mene je kantonalni nivo tacnije tuzlanski kanton,ako ima neko vise podataka volio bi da napise
Poslodavac nije obaveza da daje neplaceno odsustvo, to je regulisano zakonom i ugovorima gdje pise da poslodavac moze ili ne odobriti neplaceno odsustvo... Zbog velikog odlaska ljudi i drzavne firme su pocele da ne daju neplaceno..
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#39 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by Giancarlo »

Momak mozda jeste uhljeb :D ali fakat su smijesni savjeti "idu i probaj 2 godine, uzmi neplaceno na poslu". Pa nisu ni u drzavnim firmama toliko retardirani da moze to tek tako hodati. Mozda jeste bilo nekih slucajeva, ali danas kad to radis, svako ziv zna sto to trazis. Da ne govorim sto se ne moze sakriti cinjenica (nebitno u kojem gradu u BiH zivis) da si otisao u inostrasntvo, dakle nema sanse da se ne procuje za to.

Ti buraz dobro razmisli, mlad si, ako se i odlucis otici mozes prije ostvariti velike stvari. Ti i djevojka da radite gore, moze vam biti vrlo fino za zivjeti. U pocetku bi bilo sve tesko i nepoznato, ne zna se jezik, ljudi, grad novi itd., ali nakon sto prode prvih 3-5 godina u tom nekom uhodavanju, poslije sve bude lakse i sve se bolje zivi u inostranstvu.

To prijatelji hu ha, to batali. Naci ces gore neko novo drustvo, sto nasih ljudi, sto mozda par domacih. U Bosnu uvijek mozete dolaziti 1 ili 2 godisnje na odmore, roditelje gore pozovete isto tako kod vas i cao, rijesen problem.

Informisi se, pitaj poznanike i rodbinu kako je njima gore (ako imas nekog ko je otisao vec), malo po internetu ovako citaj, ima i ovdje tema po forumu, imas youtube sa milijardu video klipova na exYu jezicima. Barem danas nije tesko doci do iblo kakve informacije...
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#40 Re: Dilema da li se preseliti u Njemacku?

Post by ibizza »

A sto oprase momka oni sto su pokušavali preko stele doći do posla, bili spremni dati finih para, ali im nije uspjelo :) pa sad glume moralne vertikale.

Brate, svaka tebi čast. A moj ti je savjet da bježiš, jer kad dodju djeca, tek ćeš tada shvatiti kakva je ovo država.

Sretno.
Post Reply