DIKTATURA GENERALA FRANKA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#76 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by holger »

stochar wrote:mene samo zanima kako je fasisticki rezim pod vodstvom diktatora Franka koji je za vrijeme gradjanskog rata nad svojim narodom i neistomisljenicima pocinio strasne zlocine uspio opstati do 1975. usred Evrope? to fakat nikako ne mogu da skontam... ono, u cemu je fazon?
Lako. To je vrijeme hladnog rata. Spanski dobrovoljci u Plavoj Diviziji su sve do skoro koju godinu na paradama nastupali sa kukastim krstovima :D A i sada valjda ako ih ima zivih.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#77 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Ekonomija sa dirigovanim pravcima razvoja od strane države, stvaranja ekonomskih giganata bez konkurencije, uz potpuno isključenje privatne inicijative i gušenje menadžerskog talenta, nije moglo voditi opstanku samoodržive ekonomije u Jugoslaviji, čak i uz pretpostavku ostajanja države kakva je bila.Suludi i ekonomski neodrživ sistem nacionalizacije i samoupravljanja bio je smrtni udarac privredi u samom njenom začetku. Uz neizbježno poboljšanje standarda života i izvjesno povećanje radničkih prava stvaran je privid ekonomski moćne države, koja radi za izvoz, kako bi stečenim kapitalom vratila silna dugovanja. Bilo je jasno da će, sa neizbježnim presušenjem državnih stimulacija doći do urušavanja cijelog sistema. Ekonomska kriza koja je zemlju zahvatila u drugoj polovini 70-ih, a još više početkom 80-ih, govorila je da, ne učini li se nešto pod hitno, slijedi situacija slično onoj u Rumuniji. Preživljavanje privrede moglo se ostvariti samo napuštanjem glorifikovanog koncepta monopolističkih privrednih giganata, uvođenjem tržišne ekonomije sa privatnom inicijativom kao pokretačem, izraženom kroz tzv."malu privredu". Pokušaji da se ovo ostvari su započeli tokom 80-ih, ali za spas posustajuće ekonomije nije bilo razumijevanja, znanja, a ni vremena.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

KatarinaKosaca wrote:
stochar wrote:mene samo zanima kako je fasisticki rezim pod vodstvom diktatora Franka koji je za vrijeme gradjanskog rata nad svojim narodom i neistomisljenicima pocinio strasne zlocine uspio opstati do 1975. usred Evrope? to fakat nikako ne mogu da skontam... ono, u cemu je fazon?
Što se tiče zločina izvršeni su na obje strane u građanskom ratu. Interesantno je da je tek prije par godina sudija Garzon (isti sudija koji je prvi pokrenuo slučaj Pinochea) pokrenuo pitanje žrtava Frankovog režima, i desnica to još uvijek negira. Ipak, i republikanci su pravili i činili grozne stvari.
Dalje, mislim da je Amerima ili nekoj MZ ko god da je to tad bio više odgovarala Frankova fašistička nego neka komunistička zemlja na Pirinejima. A ta Frankova fašistička je bila maksimalno zatvorena i upućena na samu sebe.
tako je. :) De Gaulle je okrvavio također ruke nad svojim narodom. ništa manje nego što se komunistima spočitava poslije kapitulacije Njemačke :)

valjda je to ono: dok si u svojoj avliji nađi dobar razlog i radi šta hoćeš, ali tišu-mišu ;-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#79 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by ultima_palabra »

Dobra tema, fascinantna država i zanimljiv istorijski period. Gledao sam nedavno emisiju o pokušaju vojnog puča generala Tejera 1981. godine, zadnji trzaj frankista.
Ono s čim se ne bi složio su pokušaji da se vuku paralele sa rahmetli SFRJ. Drugačija nacionalna i vjerska struktura stanovništva, stepen razvijenosti, industrijalizacije, obrazovanosti stanovništva, drugačije istorijske i tadašnje prilike u svijetu. Franco je težio stvaranju španske nacije i brisanju regionalnih identiteta, a ovdje toga nije bilo.
Dakle jedino zajedničko je tranzicija iz diktature u demokratiju, ali u potpuno drukčijim okolnostima.
@stochar, pa znaš da je Evropa živi od principa :D Da, vrijeme hladnog rata, a u slučaju vanjskog rušenja Franca vjerovatnoća je bila da bi se rojos pokušali vratiti na vlast, a to je bilo zadnje što je Zapad želio u tom momentu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#80 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

Pera Trta wrote:Ekonomija sa dirigovanim pravcima razvoja od strane države, stvaranja ekonomskih giganata bez konkurencije, uz potpuno isključenje privatne inicijative i gušenje menadžerskog talenta, nije moglo voditi opstanku samoodržive ekonomije u Jugoslaviji, čak i uz pretpostavku ostajanja države kakva je bila.Suludi i ekonomski neodrživ sistem nacionalizacije i samoupravljanja bio je smrtni udarac privredi u samom njenom začetku. Uz neizbježno poboljšanje standarda života i izvjesno povećanje radničkih prava stvaran je privid ekonomski moćne države, koja radi za izvoz, kako bi stečenim kapitalom vratila silna dugovanja. Bilo je jasno da će, sa neizbježnim presušenjem državnih stimulacija doći do urušavanja cijelog sistema. Ekonomska kriza koja je zemlju zahvatila u drugoj polovini 70-ih, a još više početkom 80-ih, govorila je da, ne učini li se nešto pod hitno, slijedi situacija slično onoj u Rumuniji. Preživljavanje privrede moglo se ostvariti samo napuštanjem glorifikovanog koncepta monopolističkih privrednih giganata, uvođenjem tržišne ekonomije sa privatnom inicijativom kao pokretačem, izraženom kroz tzv."malu privredu". Pokušaji da se ovo ostvari su započeli tokom 80-ih, ali za spas posustajuće ekonomije nije bilo razumijevanja, znanja, a ni vremena.
Zaista lijepo napisano za nekoga ko nije ekonomske struke. U svakom slučaju Tito (kad napišem Tito , uzimam to kao metaforu za ono vrijeme, da li je on osobno ili njegov ministar ekonomije ili premijer, ne ulazim u to), nije reagirao na prve znake slabosti ekonomije (Bilo je pitanje dana, jer je išao principom velikih tvornica, prosječnog radnika sa malom platom, dobivenim stanom, ušima punim lažne ideologije, i zadovoljan, a koliko i nije ne smije da kaža), u to je umro, a vlast preuzimaju od premijerke MIlke Planinc koja uvodi neke parne i neparne brojeve u smislu stabilizacije (Baš u momentu kad je bilo idealno vrijeme za prelazak na tržišnu ekonomiju i otvaranje) do dgurih ambicioznih i nesposobnih, tako da Ant e Marković , jednostavno dolazi prekasno. Sa svim menadžerskim sposobnostima koje ima i rezultatima koje daje, dolazii već u vrijeme divljanja srpskog nacionalizma, jasno kreiranom državom Karlovac-Karlobag-Virovitica, i naravno da smeta. Helem se zove Ante, helem ima jasan rezultat poslije cijele decenije agonije i šupljih ideja, tako da je prestavljao sa srpske strane jako opasan elemenat ujedinjenja i time opasnosi po zamišljenu državu Velike Srbije za koju se i počelo slati svoju djecu u rat.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#81 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Srednja i mala preduzeca kicma razvoja :shock:
Pa to je americka suplja. Giganti su motor razvoja, a mala i srednja preduzeca rade za njih. Tu su suplju pokusali prodati Njemcima poslje WW2, kao ne trebaju im velika preduzeca. Prvo sto su uradili jeste razbijanje najveceg svjetskog hemijskog giganta (IG farben) i drugih Njemackih giganata. Svaka imalo razvijena evropska regija ima svog giganta, ili vise njih.

Velicina nije problem, efikasnost jeste. Energoinvest je bio primjer uspjesnog giganta, koji je bio moderno postavljen i u stanju da se nosi sa konkurencijom vani. I na kakve znake slabosti? Od 1960 do 1980 ekonomija je rasla u prosjeku 6%, uz jak priliv deviza od radnika u Njemackoj. Treba biti maliciozan i reci da to ljudi nisu percipirali kao blagostanje. Bar vecina.
Druga naftna kriza je pogodila sve zemlje, bez izuzetka. Medjutim kljuc je bila odluka da se preko MMF-a razbije komunisticki sistem. Jugoslavija je skolski primjer "negativnog" djelovanja MMF-a, namjerno ili ne namjerno to je druga prica. Napominjem da niko nije spominjao tada i raspad Jugoslavije.

Ovo za parne i neparne brojeve su vidjeli od, pazi sad, Njemaca. I oni su uveli istu mjeru.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#82 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

madner wrote:Srednja i mala preduzeca kicma razvoja :shock:
Pa to je americka suplja. Giganti su motor razvoja, a mala i srednja preduzeca rade za njih. Tu su suplju pokusali prodati Njemcima poslje WW2, kao ne trebaju im velika preduzeca. Prvo sto su uradili jeste razbijanje najveceg svjetskog hemijskog giganta (IG farben) i drugih Njemackih giganata. Svaka imalo razvijena evropska regija ima svog giganta, ili vise njih.

Velicina nije problem, efikasnost jeste. Energoinvest je bio primjer uspjesnog giganta, koji je bio moderno postavljen i u stanju da se nosi sa konkurencijom vani. I na kakve znake slabosti? Od 1960 do 1980 ekonomija je rasla u prosjeku 6%, uz jak priliv deviza od radnika u Njemackoj. Treba biti maliciozan i reci da to ljudi nisu percipirali kao blagostanje. Bar vecina.
Druga naftna kriza je pogodila sve zemlje, bez izuzetka. Medjutim kljuc je bila odluka da se preko MMF-a razbije komunisticki sistem. Jugoslavija je skolski primjer "negativnog" djelovanja MMF-a, namjerno ili ne namjerno to je druga prica. Napominjem da niko nije spominjao tada i raspad Jugoslavije.

Ovo za parne i neparne brojeve su vidjeli od, pazi sad, Njemaca. I oni su uveli istu mjeru.
pa neće svi u gigantima raditi :roll: mislim, daleko od toga da sam dobar sa ekonomijom, ali gdje ćeš ostali narod zaposliti? :mrgreen: u kantonima? :mrgreen: a i kičma je beskorisna bez ostatka tijela :-D možda je metafora "kičma" pogrešna, ali kažem, šta ćeš bez malih i srednjih preduzeća?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#83 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Preduzeća upravljana od strane države, bez privatne inicijative i nezavisnog menadžerskog duha, kao i bez konkurencije i tržišne utrke ne mogu biti nosioci privrednog razvoja. Uz samoubilački eksperiment zvani samoupravljanje, ne znam ko normalan je mogao iskreno tu vidjeti neku perspektivu. Sada su svi ti bivši giganti, građeni na takvim osnovama, samo ruševine koje krčme na sve strane, jer onako kako su zamišljeni (nakaradno, kao i zemlja koja ih je stvarala) u modernim uslovima poslovanja ne mogu opstajati.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#84 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Da dodam da se uvođenjem samoupravljanja ušlo u paradoksalni odnos u kome se nastojalo da se privreda odvoji od države, ali je uloga države preko partijski organizovanih radničkih savjeta (a u svim totalitarnim državama uloge partije i države se miješaju i podudaraju) u stvari postajala jača.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#85 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chemist »

Jugoslavija kao onakva, bazirana iskljucivo na velikim privrednim sistemima jednostvano nije mogla zivjeti bez krize. U velikoj vecini preduzeca su imala visak radne snage koja vise steti nego koristi i koja ne generisu profit. Na stranu uspjesni koncerni kao UNIS, Energoinvest, Chromos, Djuro Djakovic, Iskra, Gorenje koji su ustvari i cuvali taj ogromni brod od papira od potpunog kraha jos davno. Masovne radne akcije i javne investcije su davale dodatni zamah privredi u razvoju ali to je sprijeceno nepromisljenim djelovanjem vladajuce elite. Negdje procitah da je u nekom periodu nakon WWII Jugoslavija pored Malezije i Japana bila zemlja za najvecom stopom privrednog razvoja u svijetu, i da je nastavljeno tim tempom proces tranzicije u trzisnu ekonomiju bi bio neizbjezan, te je u cilju sprjecavanja toga privredni razvoj zapostavljen u odredjenoj mjeri. Vezano za Spaniju, svidjela mi se percepcija da je Evropi bilo lakse i ljepse gledati Frankov fasisticki (ovdje sada treba definirati pojam Frankovog fasizma) nego neki anarhisticko-komunisticki sistem u zemlji koja je jako bitna za istoriju i vazan partner svim glavnim igracima Evrope.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#86 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Bojim se da se previše bavimo ekonomijom Jugoslavije, a zanima me ekonomija Španije, a to nam najbolje može reći Katarina. Kolika je bila u Francovom režimu uloga države u upravljanju privredom i koji je tačno sistem bio na djelu? Prava liberalna tržišna ekonomija, kvazisocijalistička varijanta sa jakom kontrolom države kao u nacističkoj Njemačkoj ili nešto treće? Vjerujem da je kontrole države bilo, ima je i u najdemokratskijim društvima, ali vjerovatno ne sa tolikim obimom planiranja i centralizacije kao u socijalističkim modelima.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#87 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Pera Trta wrote:Preduzeća upravljana od strane države, bez privatne inicijative i nezavisnog menadžerskog duha, kao i bez konkurencije i tržišne utrke ne mogu biti nosioci privrednog razvoja. Uz samoubilački eksperiment zvani samoupravljanje, ne znam ko normalan je mogao iskreno tu vidjeti neku perspektivu. Sada su svi ti bivši giganti, građeni na takvim osnovama, samo ruševine koje krčme na sve strane, jer onako kako su zamišljeni (nakaradno, kao i zemlja koja ih je stvarala) u modernim uslovima poslovanja ne mogu opstajati.
Samoupravljanje nije iskljucivalo trzisnu ekonomiju. Jugoslavija nije imalo potpuno plansku ekonomiju, niti nije postojala konkurencija. To je Sovjetski Savez.

Zaboravljas Sloveniju. Razlika izmedju Slovenije i ostalih Republika jeste model privatizacije. Dok su svi ostali rekli jebo samoupravljanje, prodaj sve sto se prodat moze (pa su mnogi namjerno obarali vrijednost firmi kako bi ih lakse rasprodali, model Kutle), Slovenci su samoupravljanje samo prilagodili kapitalizmu.
Sta je druga vaucerska privatizacija nego samoupravljanje u kapitalizmu? Podjelim svima bonove i od samoupravnika postaju akcionari :roll:

I njihovi giganti jos uvijek rade, dok smo mi dopustili da se ljudi obogate na nasima i naprave od njih rusevine.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#88 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Chmoljo wrote:
madner wrote:Srednja i mala preduzeca kicma razvoja :shock:
Pa to je americka suplja. Giganti su motor razvoja, a mala i srednja preduzeca rade za njih. Tu su suplju pokusali prodati Njemcima poslje WW2, kao ne trebaju im velika preduzeca. Prvo sto su uradili jeste razbijanje najveceg svjetskog hemijskog giganta (IG farben) i drugih Njemackih giganata. Svaka imalo razvijena evropska regija ima svog giganta, ili vise njih.

Velicina nije problem, efikasnost jeste. Energoinvest je bio primjer uspjesnog giganta, koji je bio moderno postavljen i u stanju da se nosi sa konkurencijom vani. I na kakve znake slabosti? Od 1960 do 1980 ekonomija je rasla u prosjeku 6%, uz jak priliv deviza od radnika u Njemackoj. Treba biti maliciozan i reci da to ljudi nisu percipirali kao blagostanje. Bar vecina.
Druga naftna kriza je pogodila sve zemlje, bez izuzetka. Medjutim kljuc je bila odluka da se preko MMF-a razbije komunisticki sistem. Jugoslavija je skolski primjer "negativnog" djelovanja MMF-a, namjerno ili ne namjerno to je druga prica. Napominjem da niko nije spominjao tada i raspad Jugoslavije.

Ovo za parne i neparne brojeve su vidjeli od, pazi sad, Njemaca. I oni su uveli istu mjeru.
pa neće svi u gigantima raditi :roll: mislim, daleko od toga da sam dobar sa ekonomijom, ali gdje ćeš ostali narod zaposliti? :mrgreen: u kantonima? :mrgreen: a i kičma je beskorisna bez ostatka tijela :-D možda je metafora "kičma" pogrešna, ali kažem, šta ćeš bez malih i srednjih preduzeća?
Giganti kreiraju srednja i mala preduzeca. To je ono kada cujes da ce XX zatvoriti fabriku pa ce ostati bez posla 10000 ljudi direktno i 10000 ljudi i firmama koje rade za tu fabriku.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#89 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

madner wrote:
Chmoljo wrote:
pa neće svi u gigantima raditi :roll: mislim, daleko od toga da sam dobar sa ekonomijom, ali gdje ćeš ostali narod zaposliti? :mrgreen: u kantonima? :mrgreen: a i kičma je beskorisna bez ostatka tijela :-D možda je metafora "kičma" pogrešna, ali kažem, šta ćeš bez malih i srednjih preduzeća?
Giganti kreiraju srednja i mala preduzeca. To je ono kada cujes da ce XX zatvoriti fabriku pa ce ostati bez posla 10000 ljudi direktno i 10000 ljudi i firmama koje rade za tu fabriku.
dobro, ne moraš mi crtati... ali moraju li giganti biti u tvojoj zemlji? pogotovo danas? :)
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#90 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Chmoljo wrote:
madner wrote:
Chmoljo wrote:
pa neće svi u gigantima raditi :roll: mislim, daleko od toga da sam dobar sa ekonomijom, ali gdje ćeš ostali narod zaposliti? :mrgreen: u kantonima? :mrgreen: a i kičma je beskorisna bez ostatka tijela :-D možda je metafora "kičma" pogrešna, ali kažem, šta ćeš bez malih i srednjih preduzeća?
Giganti kreiraju srednja i mala preduzeca. To je ono kada cujes da ce XX zatvoriti fabriku pa ce ostati bez posla 10000 ljudi direktno i 10000 ljudi i firmama koje rade za tu fabriku.
dobro, ne moraš mi crtati... ali moraju li giganti biti u tvojoj zemlji? pogotovo danas? :)
Moraju. Trenutni model poslovanja je da cijelu regiju treba uvezati. Dakle VW kada pravi fabriku u Brazilu pokusava pridobiti dobavljace da se nasele uz fabriku, s tim da im oni garantuju poslove za xx godina. Mi smo imali takvog giganta u Sarajevu, ali su nas stranci rekli da nam treba tako nesto a mi klepili usima.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#91 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

madner wrote:
Moraju. Trenutni model poslovanja je da cijelu regiju treba uvezati. Dakle VW kada pravi fabriku u Brazilu pokusava pridobiti dobavljace da se nasele uz fabriku, s tim da im oni garantuju poslove za xx godina. Mi smo imali takvog giganta u Sarajevu, ali su nas stranci rekli da nam treba tako nesto a mi klepili usima.
misliš, da nam NE treba :mrgreen: ok. shvatam poentu, ali opet svezo si moje "kičme" hebo ga ti. ostaje stvar da nije bilo malih i srednjih, ne možeš samo od giganata živjeti, neko i njima mora proizvoditi.

rekoh da fulih, sad guguči malo o španskoj privredi u doba fašiste, jer odosmo od teme ;-)
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#92 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Jako slicna slika. U 50-im se drzala u zivotu zahvaljujuci americkoj pomoci. Onda dolazi do reforme 1958 i stabilizacije.
Ono sto je izvuklo Spaniju jeste to sto su dobili jako puno kredita, sto su turistili hrlili u Spaniju i sto su imali preko milion ljudi koji su radili za pravu valutu (DM). Mada je sve do 1980 glavni investitor bila Amerika koja je svake godine pumpala dolare kako bi odrzala antikomuniste na vlasti.

Da pokazem kolko su slicni, dva glavna auta Spanije:

Image

Image

Isto smece samo drugi znak.
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#93 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by holger »

Bas sam htio seata spomenuti. Italijani su majstori. Nema kome nisu uvalili svoja auta.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#94 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Kratkim pregledom španske ekonomije u Frankovo doba, može se uočiti nekoliko bitnih momenata. Prvi period, do nekih ranih 50-ih, bio je period autarhije, gdje je izolovana i opustošena zemlja pokušala da postane ekonomski samoodrživa. postalo je odmah jasno da je to neizvodivo, pa je uslijedilo postepeno otvaranje prema Zapadu, omogućeno i hladnoratovskom atmosferom (koja je i Jugoslaviji išla na ruku). Prvi bitan korak bio je sporazum Franca i Eisenhowera 1953, gdje je Španija dobila veliku pomoć od SAD (oko milijardu dolara do kraja decenije) u zamjenu za dozvolu za uspostavljane američkih vojnih baza u Španiji. Zatim slijedi članstvo Španije u OEEC, MMF-u i Svjetskoj banci, od kojih stižu pozajmice.
Frankova fleksibilnost u smislu uključenja mladih stručnjaka, bankara, industrijalaca i drugih sposobnih i poduzetnih ljudi u španski privredni oporavak je činjenica koja se ne smije nikako zanemariti i po meni jedan od važnih faktora što španski privredni brod nije potonuo poput jugoslovenskog, iako su se obje zemlje preko glave zadužile.
Ključni momenat je vjerovatno se desio 30.januara 1959, donošenjem Stabilizacijskog plana (u saradnji sa MMF-om) koji je kao najvažnije dalekosežne mjere razvoja uveo otvaranje tržišta za strane investicije. Uvozom strane pameti i stranog kapitala, dotokom čvrste valute od Španaca na radu u zapadnim zemljama, procvatom turizma i, naravno, do tada neviđenim razvojem industrije desilo se "špansko privredno čudo" i franco je iza sebe ostavio privredno jaku i samoodrživu zemlju.
Katarina, šta kažeš, jesam li dobro naučio? :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#95 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

Dakle, ako se pročita moj krajnje sažet pregled privrednog razvoja Francove Španije, lako se uočavaju bitni momenti koje Titova Jugoslavija nije imala: nije imala privatnu inicijativu i menadžerski duh i nije imala strani kapital (ne kredite!).
Priroda komunističkog režima nije dozvolila te dvije stvari da uzmu maha u zemlji.
bob7
Posts: 91
Joined: 27/10/2009 18:33

#96 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by bob7 »

KatarinaKosaca wrote:
stochar wrote:mene samo zanima kako je fasisticki rezim pod vodstvom diktatora Franka koji je za vrijeme gradjanskog rata nad svojim narodom i neistomisljenicima pocinio strasne zlocine uspio opstati do 1975. usred Evrope? to fakat nikako ne mogu da skontam... ono, u cemu je fazon?
Nije stvar kako je opstala, nego kako je doslo do svega toga. Ne znam koliko si star i gdje si svoje znanje iz historije stekao, al ti mogu reci da su cinjenice ucene u jugoslaviji o franku i spaniji iz njegovog perioda u najmanju ruku tendeciozne, jer YU i sssr su jedine zemlje kojie nisu prihvatile (priznale zvanicno) ovaj rezim. A sto se tice razloga vec sam naveo kupovinu neutralnosti od Engleske za ulazak u rat, spomenut cu "neutralnost" FR i EN u samom građanskom ratu koja je tek kasnije dobila drugu pricu, tako da ne mozes govoriti o Fankovoj krivici koju su ocito ostale sile dopustile (ne govoreci o Hitleru i Musoliniju). To ti je isto pitanje kako je Zapadna Evropa, USA i ostale zemlje dopustile starvicne zlocine u BiH 90' godina. Sve je stvar interesa i ciljeva, koje je svaka od zemalja imala u španskom građanskom ratu, krenuvsi od "dobrih" USA, engleska, francuska", pa do "losih" njemačke i italije.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#97 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Pera Trta wrote:Dakle, ako se pročita moj krajnje sažet pregled privrednog razvoja Francove Španije, lako se uočavaju bitni momenti koje Titova Jugoslavija nije imala: nije imala privatnu inicijativu i menadžerski duh i nije imala strani kapital (ne kredite!).
Priroda komunističkog režima nije dozvolila te dvije stvari da uzmu maha u zemlji.
Provjerite bar cinjenice. Jugoslavija je od 1966 dozvoljavala ulazak stranog kapitala kao i direktnu trgovinu sa stranim firmama. Nije slucajno bila jedna od osnivaca IMF i svjetske banke, kao i clanica GATT-a.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#98 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

madner wrote:
Pera Trta wrote:Dakle, ako se pročita moj krajnje sažet pregled privrednog razvoja Francove Španije, lako se uočavaju bitni momenti koje Titova Jugoslavija nije imala: nije imala privatnu inicijativu i menadžerski duh i nije imala strani kapital (ne kredite!).
Priroda komunističkog režima nije dozvolila te dvije stvari da uzmu maha u zemlji.
Provjerite bar cinjenice. Jugoslavija je od 1966 dozvoljavala ulazak stranog kapitala kao i direktnu trgovinu sa stranim firmama. Nije slucajno bila jedna od osnivaca IMF i svjetske banke, kao i clanica GATT-a.
Pod stranim kapitalom nisam mislio na vanjsku trgovinu, naravno da je toga bilo, inače bi davno prije prnuli u šišu. Mislio sam na učešće stranog kapitala i vlasničkog udjela u industriji, poljoprivredi, turizmu, rudarstvu, javnim radovima i sl.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#99 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

Koji je po zakonu mogao biti biti do 50% u navedenim granama :roll:
TAS ti je primjer.

Koja drzava je putem stranog kapitala izgradila velike infrastrukturne projekte? Isplativost takvih projekata je uzasna.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#100 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Pera Trta »

madner wrote:Koji je po zakonu mogao biti biti do 50% u navedenim granama :roll:
TAS ti je primjer.

Koja drzava je putem stranog kapitala izgradila velike infrastrukturne projekte? Isplativost takvih projekata je uzasna.
Valjda svaka koja nema svoj novac i vlastiti menadžerski talenat.
Šta je bilo za očekivati, kad su sve poznate prijeratne industrijalce, koji nisu pobjegli iz zemlje, što pobili što pozatvarali, a imovinu "nacionalizovali" i prepustili "zaslužnim" borcima i kasnije radnicima bez poznavanja osnovnih pravila poslovanja (primjeri evropski uspješnih predratnih preduzeća poput Vajfertove pivare, Šipada, tekstilnog koncerna braće Teokarević i sl.).
U Španiji je strani kapital u svim najvećim firmama (oko 500 njih) do 1975 bio nešto iznad 12%. Ako je vjerovati Wikipediji.
A u strani kapital se ne računa i strana pamet, koja je sigurno bila još prisutnija.
Post Reply