DIKTATURA GENERALA FRANKA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#51 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by felipe kajetano »

Wtf..topic Espana all about....Kata Te quiero .....ovo je gomila lazi....Spanci su najkorumpiraniji..dokaz je pripadnik CSB Madrid inspektor Torrente.. bilo na tv-u..taj je zahebo i dobojsku saobracajnu policiju..muchos gracias 8)
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#52 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Hunkar »

Chmoljo wrote:
Hunkar wrote:ali morate ipak priznati da je spanija postala homogena drzava 1492 i to ne mirnim putem. naprotiv, opcim krvoprolicem i istjerivanjem svakoga ko se nije uklapao.

jugoslavija nikada nije postala homogena. pokusala je 91, i znamo svi kako je zavrsilo. zbog toga je jako tesko porediti jugoslaviju i spaniju, pogotovo kraj tih rezima.
nemoj živ bio sad to izvlačiti iz naftalina... jeste protjerani su. sve se svodi na politiku... sjećam se serije koja se vrtila, a baš je bilo riječ o tom kordopskom halifatu... čini mi se da pada posljednja utvrda u Španiji, i vladar se rasplakao kad je shvatio šta se sprema... majka mu odgovara: "ne plači ko žensko što nisi znap braniti kao muško"... to mi je nešto ostalo u sjećanju...

također, moram još nešto napomenuti, odnosi između španaca i muslimana nisu bili crno-bijeli. bilo je perioda uzujamne saradnje i poštivanja. na kraju je se pojavio čovjek koji je imao teritorijalnie aspiracije i okrenuo se tamo gdje mu je bilo najlakše ih ostvariti... toliko o tome :)

samo da napomenem da je ta nesreća muslimana i Jevreja obogatila našu kulturu. :) čudno je to, zar ne?
nisam mislio na muslimane ni jevreje u tom smislu (pogresno ste me shvatili, neka su bili i marsovci). naime, meni je za oko zapela konstatacija o kompromisu kod nas (kojeg nema, niti ce biti kako je pocelo). mislim da ni u spaniji ne bi isao neki veci kompromis da danas imamo arapski, jevrejski i da ga nazovem katolicki dio spanije, i da svaki vuce na svoju stranu. naime, kao sto je katarina primijetila, puno je lakse bilo francu ujediniti spaniju preko religije (koja tu vec egzistira stotinama godina u svim porama drustva) nego titi preko bratstva i jedinstva (jugoslovenstva), kojeg nije bilo prije njega. iako je arapska kultura danas vazan dio i spanske historije i identiteta, ona nikada nije mogla utjecati na osnovne temelje drustva. zbog toga mi je poredjenje sa jugoslavijom malo nelogicno (ispravite me ako grijesim).

inace, @katarina, @pera i @chmoljo 10+ za diskusiju ... ne pamtim kada sam ovako uzivao citajuci neku temu sa foruma. samo da ne dodju dezurni mrsomudi :oops:
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#53 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by General_Jackson »

Prvo da cestitam postavljacima teme, jer je stvarno izuzetno zanimljiva.
Moram reci da se ne slazem sa nekim tvrdnjama ovdje i paralelama koje se povlace izmedju nas i Spanije. Nadam se da se njeno velicanstvo nasa posljednja kraljica nece naljutiti, ali prvo bih poceo o tome da je nije relevantno govoriti, posebno kada se spominje poredjenje SFRJ i Spanije o tranziciji iz diktature u demokratiju, naime bit je u tranziciji iz socijalizma u kapitalizam, a taj problem Spanija nije imala. Drugo kako si sama rekla razlika u mentalitetu izmedju nas i Spanaca je 100 svj. godina, a jako je i bitna istorija koju je naveo @Hunkar i nastanak Spanije u 15. vijeku koji nazalost vise nalikuje danasnjoj situaciji na ovim prostorima. Kada je nastala prva Jugoslavija, Spanija je vec imala kontinuitet od 4 vijeka postojanja i ono najbitnije o cemu govori @Chemist jeste religija, gotovo svi su katolici sto je vrlo bitno i sto je islo na ruku i vladarima Kastilje i Aragona u srednjem vijeku kao i Generalisimusu Franku u 20 vijeku. Dakle dok su narodi danasnje Spanije zivjeli vijekovima u drzavi Spaniji, narodi sa ovih prostora zivjeli su pod raznim drzavama i vladarima i samim tim naucili razmisljati potpuno drugacije, ustvari mnogi oduceni od toga da uopste razmisljaju svojom glavom. Razlog za neuspjelu tranziciju kod nas je uglavnom politicki, jer po svim pokazateljima bivsa SFRJ bila je ekonomski mnogo jaca i bliza zapadu od nekih zemalja sa istoka Evrope, koje su danas za nas sile, a jos prije nepunih 20 godina njihovi stanovnici su dolazili kod nas i prodavali sve sto imaju za jednu črvenu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#54 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

@Hunkar, hvala ti i na ocjenama i na konstatacijama. Ne znam kako bi se stvari odvijale da musimani i jevreji nisu protjerani tijekom historije u Španiji i koliko bi se oni homogenizirali, a koliko bi bili "poseban " dio. Inače veliki dio je prešao na katoličanstvo, tako da su španska i jevrejska prezimena u mnogim slučajevima ista. Ne znam kako bi danas bilo i kako bi se odražavalo jna zemlju.
@Generale. Jeste sigurno tranzicija iz diktature u demokratiju u okviru kapitalizma lakša nego tranzicija iz diktature u demokratiju plus tranzcija iz kapitalizma u socijalizam. Dakle, mi smo imali duplo težu zadaću, ali je mi nismo uradili ni do pola. Dakle, posječan Španac je već tržištno razmišljao i znao od čega živi i za šta daje poreze, kod nas je prosječan Yugosloven mislio da mu direktor daje platu i da ona od nekud pada. Ali i ako preskočimo taj dio, mi samo dio iz diktature u demokratiju nismo završili i ne zna se kad ćemo. Napisa netko... Samo da na temu ne dođu dežurni breakeri. to dovoljno govori. Ne podnosi se drugo i drugačije mišljenje i ne podnosi se da se ima pravo na drugo i drugačije mišlljenje. To nema veze sa kapitalizam-socijalizam.
Dalje, pitanje je koliko i kad su bile zemlje istočne Europe stvarno siromašnije od nas. Kod njih je bila oskudica, mi smo u odnosu na njih, kao nešto imali. Sad je predmet duge analze i druge teme koliko je to bilo stvarno, a koliko napuhano kreditom do Titove smrti. Ne poredeći se sa Bugarskom, ali i dalje tvrdim da je bivša Yu u suštini bila siromašna zemlja.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#55 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Lakat Jebić »

zamolio bih katarinu, chmolju i peru da mi nabace neke literature o ovom periodu u spaniji. nista posebno akademski, cisto onako da se detaljnije uputim u materiju...
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#56 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by primus-sa »

Nastavi Kraljice...please
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#57 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chemist »

Ne bih se u potpunosti slozio sa konstatacijom da je Jugoslavija bila siromasna zemlja, mozda nije bila na nivou razvijenih zemalja, ali mislim da je imala veoma mnogo potencijala da postane veoma stabilna i dobrostojeca drzava. Ne tvrdim to zato sto sam jugonostalgicar ili nesto, vec na osnovu podataka do kojih se ponekada sasvim slucajno dodje, o mogucnostima privrede, prirodnim potencijalima i resursima, 2000 i kusur km obale, podugacak niz skijalista, banja, prirodnih ljepota i atrakcija, i mozda kao najveci i najvazniji resurs ljudi. Ovdasnji ljudi su sve samo ne glupi i to vidimo svaki dan, na drugu stranu treba sada ostaviti urodjene deformitete u smislu odnosa prema drugima, komsijama, porodici, okolini uopce. Ali ovo prvo se ne moze nauciti, ovo drugo vec i moze. On topic, Generalisimo je bio u svoje vrijeme covjek koji je znao iskoristiti prednosti koje mu je donio tadasnji nagli razvoj nacizma i fasizma u smislu obilatog koristenja pomoci od strane Hitlera kojemu je opet Spanski gradjanski rat bio dobra proba za ono sto ce on provoditi. Opet kazem bez ikakve simpatije prema jednom ili drugom liku da je Franco bio mudriji i izvukao se i WWII pod krinkom opustosene zemlje, a ustvari je mogao sa strane, u miru da postavi stvari tacno onako kako je zelio jer su se drugi zabavili o svom jadu iducih godina. Htjeli mi to priznati ili ne zemlje koje su u svojoj historiji prosle kroz desnicarsku diktaturu redovito su u daljem razvoju drustva prolazile bolje od onih koje su prosle kroz ljevicarske ruke. Ma koliko se to htjelo skriti i negirati, danasnja Spanija je itekako oblikovana rukama generala Franca i to se vidi u svakoj detaljnoj analizi Spanije i njenog drustva.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#58 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by General_Jackson »

@Katarina neka i dodju, na kraju krajeva dok ne vrijedjaju i ne prijete imaju pravo iskazati suprotno misljenje i to jeste bit demokratije zar ne?
kapitalizam-socijalizam-sloboda misljenja pa mislim da su povezani ako nista, nije li ideja demokratija i ljudske slobode dosla iz zemalja sa kapitalistickim uredjenjem, a u socijalizmu toga stvarno i nije bas bilo, no nema veze, volio bih da mi ti izneses svoje misljenje, da li je ta demokratija igdje postignuta? i kako bi po tebi trebalo izgledati jedno drustveno uredjenje u kojem bi ljudi bili koliko toliko slobodni i zadovoljni. Sto se Spanije tice mozemo opet povuci srednjovjekovnu paralelu sa nama sta bi bilo da je kralj Tvrtko ostavio adekvatnog nasljednika koji bi ucvrstio jaku drzavu i nastavio njen kontinuitet. Istorija je puna tih "sta bi bilo " i niza bizarnih okolnosti i dogadjaja koji su odredili sudbine mnogih drzava i naroda.
Nadam se da ne smatras mene pod dezurnim breakerom.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#59 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

General_Jackson wrote:Nadam se da ne smatras mene pod dezurnim breakerom.

Ma, ne. Potpuno pogrešo ovo sa breaker. NI blizu nisam mislila na tebe. Ustvari , navodila sam primjer kako je najveća tranzicija u glavama. A ona se kod nas nije desila. Kako nam je ovaj forum zajednička referenca, da ne bi svatko prepričavao svoje iskustvo, onda je bilo to. NI manje ni više.
Pitanje da li je demokratije igdje postignuta prelazi u filozofsko pitanje. I ne bi sada toliko duboko. MIslim da onda kada u svijesti i posljednjeg čovjeka u Gluhoj BUkovici i posljednjeg komuniste u Ferhadiji (jer ovdje nema velike razlike u toleranciji prema drugom i drugačijem), dođe u svijest da je legalno i legitimno glasati onoga koga ja ne volim, e, meni je to onda, demokratija u onom smislu u kojem je vidimo kao parlamentarnu demokratiju. Ovako nam je (im je) mozak podijeljen na dva. Jedan je rezerviran za dobre , komuniste, lijepe, pametne i obrazovane. Drugi su oni ostali koji glasaju druge, ružni, glupi , imaju vaške, lažu i varaju. E, kad tako prestane da bude, smatraću da smo prošli tranzicju i da postoji demokratija
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#60 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

KatarinaKosaca wrote:@Hunkar, hvala ti i na ocjenama i na konstatacijama. Ne znam kako bi se stvari odvijale da musimani i jevreji nisu protjerani tijekom historije u Španiji i koliko bi se oni homogenizirali, a koliko bi bili "poseban " dio. Inače veliki dio je prešao na katoličanstvo, tako da su španska i jevrejska prezimena u mnogim slučajevima ista. Ne znam kako bi danas bilo i kako bi se odražavalo jna zemlju.
@Generale. Jeste sigurno tranzicija iz diktature u demokratiju u okviru kapitalizma lakša nego tranzicija iz diktature u demokratiju plus tranzcija iz kapitalizma u socijalizam. Dakle, mi smo imali duplo težu zadaću, ali je mi nismo uradili ni do pola. Dakle, posječan Španac je već tržištno razmišljao i znao od čega živi i za šta daje poreze, kod nas je prosječan Yugosloven mislio da mu direktor daje platu i da ona od nekud pada. Ali i ako preskočimo taj dio, mi samo dio iz diktature u demokratiju nismo završili i ne zna se kad ćemo. Napisa netko... Samo da na temu ne dođu dežurni breakeri. to dovoljno govori. Ne podnosi se drugo i drugačije mišljenje i ne podnosi se da se ima pravo na drugo i drugačije mišlljenje. To nema veze sa kapitalizam-socijalizam.
Dalje, pitanje je koliko i kad su bile zemlje istočne Europe stvarno siromašnije od nas. Kod njih je bila oskudica, mi smo u odnosu na njih, kao nešto imali. Sad je predmet duge analze i druge teme koliko je to bilo stvarno, a koliko napuhano kreditom do Titove smrti. Ne poredeći se sa Bugarskom, ali i dalje tvrdim da je bivša Yu u suštini bila siromašna zemlja.
Nema razloga da mislis, pogledas statistiku pa ces znati. Istina je da Spanija i 1970 bila jedna od nejvecih ekonomskih nacija (10 po BND, puno losija po glavi), dok je Yugoslavija do 1980 bila relativno prosperitetna zemlja. S tim da su postojale ogromne razlike izmedju Slovenije i Kosova. Nakon 1980 sve do 1987 je bila ogromna kriza, gdje se ekonomija i plate smanjivalje. Razlozi su razni, dugovi, socijalizam ali i zelja Regana da se tim putem zada smrtni udarac komunizmu.

http://chnm.gmu.edu/1989/items/show/667

http://www.nationmaster.com/red/time.ph ... y=sp-spain
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#61 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by primus-sa »

@Katarina Mozes li nam sta reci o uticaju Franca na drzavna uredjenja drzava juzne amerike
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#62 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by holger »

madner wrote:
KatarinaKosaca wrote:@Hunkar, hvala ti i na ocjenama i na konstatacijama. Ne znam kako bi se stvari odvijale da musimani i jevreji nisu protjerani tijekom historije u Španiji i koliko bi se oni homogenizirali, a koliko bi bili "poseban " dio. Inače veliki dio je prešao na katoličanstvo, tako da su španska i jevrejska prezimena u mnogim slučajevima ista. Ne znam kako bi danas bilo i kako bi se odražavalo jna zemlju.
@Generale. Jeste sigurno tranzicija iz diktature u demokratiju u okviru kapitalizma lakša nego tranzicija iz diktature u demokratiju plus tranzcija iz kapitalizma u socijalizam. Dakle, mi smo imali duplo težu zadaću, ali je mi nismo uradili ni do pola. Dakle, posječan Španac je već tržištno razmišljao i znao od čega živi i za šta daje poreze, kod nas je prosječan Yugosloven mislio da mu direktor daje platu i da ona od nekud pada. Ali i ako preskočimo taj dio, mi samo dio iz diktature u demokratiju nismo završili i ne zna se kad ćemo. Napisa netko... Samo da na temu ne dođu dežurni breakeri. to dovoljno govori. Ne podnosi se drugo i drugačije mišljenje i ne podnosi se da se ima pravo na drugo i drugačije mišlljenje. To nema veze sa kapitalizam-socijalizam.
Dalje, pitanje je koliko i kad su bile zemlje istočne Europe stvarno siromašnije od nas. Kod njih je bila oskudica, mi smo u odnosu na njih, kao nešto imali. Sad je predmet duge analze i druge teme koliko je to bilo stvarno, a koliko napuhano kreditom do Titove smrti. Ne poredeći se sa Bugarskom, ali i dalje tvrdim da je bivša Yu u suštini bila siromašna zemlja.
Nema razloga da mislis, pogledas statistiku pa ces znati. Istina je da Spanija i 1970 bila jedna od nejvecih ekonomskih nacija (10 po BND, puno losija po glavi), dok je Yugoslavija do 1980 bila relativno prosperitetna zemlja. S tim da su postojale ogromne razlike izmedju Slovenije i Kosova. Nakon 1980 sve do 1987 je bila ogromna kriza, gdje se ekonomija i plate smanjivalje. Razlozi su razni, dugovi, socijalizam ali i zelja Regana da se tim putem zada smrtni udarac komunizmu.

http://chnm.gmu.edu/1989/items/show/667

http://www.nationmaster.com/red/time.ph ... y=sp-spain
Kod Spanije se moze primijetiti konstantni rast, kod Jugoslavije neke cudne cifre http://unstats.un.org/unsd/snaama/selbasicFast.asp
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#63 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

I spanija je imala pad od 1980 to 1982, moras staviti na US dolare da bi dobio nesto upotrebljivo. Bili su i 1970 bogatiji po glavi.
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#64 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by holger »

da. Te neke zlatne godine Jugoslavije su u sedamdesetim. 1990 pad na nivo 1974.
bob7
Posts: 91
Joined: 27/10/2009 18:33

#65 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by bob7 »

@KatarinaKosaca

Imam par opaski na tvoj uvodni post koji sma uspio procitati. Reci cu ti da svaki rezim za sobom nosi zrtve, tako i ovaj sa Frankom. Ne ulazeci u polemiku opravdavanja njegovih zlocina, ili osudjivanja zelim navesti par stvari.
1.Apsolutno nije tacan podatak o "ekonomskoj usporenosti/zaostalosti" ili sl. terminima koji su upotrebljeni, nego period vladavine Franka je apsolutna suprotnost u literaturi poznato kao "Špansko ekonomsko cudo" koje je dovelo Španiju do rijetko dinamcinih ekonomija tog vremena. Podatak da je najniza stopa nezaposlenosti u svijetu bila upravo u Španiji. Ovo je sve bazirano na "Madridskom paktu" koji je Fransko potpisao sa Eisenhowerom 1953. god. Samom smrcu i promjenom rezima, Španiji se drasticno mjenja ekonomska slika i povecava stopa nezaposlenosti.

2. Posljednja studija, odnosno knjiga izdata koja slicnu tematiku obrađuje jeste «Hitlerov glavni špijun» izdata 2005
govori o razlozima zbog kojih Franko nije usao u II svjetski rat, i kaze da je Winston Churchill kupio Frankovu neutralnost, i to uplativši ogromne novce na zajednicki racun Franka i njegovih najblizih suradnika u Svicarskoj banci, za sto postoje i dokazi.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#66 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

.Apsolutno nije tacan podatak o "ekonomskoj usporenosti/zaostalosti
O ekonomskoj usporenosti nisam ni govorila. Jesam o tome da je u Frankovo doba prosječan Španjolac živio skromno i to je istina. Istina je i da skoro nije bilo nezaposlenosti. Istina je i da to jeste ruralna zemlja sa tak sad razvijenom infrastrukturom i povezanosti velikog broja sela (da ne ponavljam deskripciju sela), i isto je tako tačno da iz rata izašla gladna, jadna i osiromašena (kao valjda i svaka zemlja koja izeđe iz rata)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#67 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

holger wrote:da. Te neke zlatne godine Jugoslavije su u sedamdesetim. 1990 pad na nivo 1974.
Koliko su bile zlatne, a koliko lažno napuhane. Neku je veče bio prilog o fudbalskoj reprezentaciji bivše Yu. Ako je netko gledao sjeća se da se nije imalo da im se isplate premije, nego je Tito uzeo pozajmicu od Njemaca.
E, sad da li je to baš bogata i jaka zemlja?
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#68 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by madner »

KatarinaKosaca wrote:
holger wrote:da. Te neke zlatne godine Jugoslavije su u sedamdesetim. 1990 pad na nivo 1974.
Koliko su bile zlatne, a koliko lažno napuhane. Neku je veče bio prilog o fudbalskoj reprezentaciji bivše Yu. Ako je netko gledao sjeća se da se nije imalo da im se isplate premije, nego je Tito uzeo pozajmicu od Njemaca.
E, sad da li je to baš bogata i jaka zemlja?
Jest garant je to bila cifra koja bi bankrotirala drzavu :roll:
Koje gluposti. Sljedece ce biti da nije imao za goriva od privatnih aviona pa posudio od Rusa :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#69 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

Lakat Jebić wrote:zamolio bih katarinu, chmolju i peru da mi nabace neke literature o ovom periodu u spaniji. nista posebno akademski, cisto onako da se detaljnije uputim u materiju...
Jebiću ( :mrgreen: ), ako si primjetio po mojim postovima ja ti baš nemam egzaktne podatke, ono što ispričah je uglavnom opšte znanje i pročitane knjige "Kome zvono zvoni" i "Kataloniji u čast" koje možeš naći u svakoj biblioteci. meni su one dobar izvor, jer govore o individualnom poimanju situacija u kojima se likovi iz knjiga zatiču :)
Hunkar wrote:
nisam mislio na muslimane ni jevreje u tom smislu (pogresno ste me shvatili, neka su bili i marsovci).

samo da ne dodju dezurni mrsomudi :oops:
nisam ja tebe pogrešno shvatio, nego bi se na tvoj post nadovezali ovi iz tvoje donje opaske... koje bi zahvatila diktatura proletarijata :oops: zato je poletih da odgovorim... i spavajte mirno, mrsimuda neće biti :oops:

nastavite ljudi :) :sax:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#70 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

madner wrote:Jest garant je to bila cifra koja bi bankrotirala drzavu :roll:
Koje gluposti. Sljedece ce biti da nije imao za goriva od privatnih aviona pa posudio od Rusa :roll:
Ne, nije cifra koja je i koja bi bankorotirala državu. Ali cifre nije bilo. A sumnjam da oni svi sjedoci lažu povodom toga. Uostalom,kao nisu ni htjeli igrati , jer nije bilo premija. E, to jedna jaka i stabilna zemlja sebi ne dozvoli. O tome sam govorila samo i isključivo ;-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#71 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Chmoljo »

KatarinaKosaca wrote:
holger wrote:da. Te neke zlatne godine Jugoslavije su u sedamdesetim. 1990 pad na nivo 1974.
Koliko su bile zlatne, a koliko lažno napuhane. Neku je veče bio prilog o fudbalskoj reprezentaciji bivše Yu. Ako je netko gledao sjeća se da se nije imalo da im se isplate premije, nego je Tito uzeo pozajmicu od Njemaca.
E, sad da li je to baš bogata i jaka zemlja?
mislim da bi značajnu ulogu u tranziciji neke Jugoslavije iz mašte koja nije bila osuđena na rat, uveliko ovisila od sudbine velikih kompanija, i načina njihove daljne egzostencije...

kako znamo, kičma stabilne ekonomije su brojna mala i srednja preduzeća. u Jugoslaviji toga nije bilo. pitanje je kako bi naš narod prihvatao nova pravila na tržištu i kako bi se snašli i koliko bi se njih usudilo krenuti u biznis... da li bi bila ista situacija kao i sa demokratijom: prevelik zalogaj?

doduše, znajući Hercegovce, mislim da tu ne bi imali problema :lol: :oops: :D

sad, trebalo bi postaviti pitanje: na stranu sad složena nacionalna i teritorijalna pitanja (oko kojih je i krenuo rat ustvari), ali da li bi bilo bolje možda da smo pod diktaturom prešli na tržišnu ekonomiju, pa onda, kad završimo ili privedemo kraju taj proces, "uveli" demokratiju?
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#72 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by stochar »

mene samo zanima kako je fasisticki rezim pod vodstvom diktatora Franka koji je za vrijeme gradjanskog rata nad svojim narodom i neistomisljenicima pocinio strasne zlocine uspio opstati do 1975. usred Evrope? to fakat nikako ne mogu da skontam... ono, u cemu je fazon?
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#73 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by General_Jackson »

@Katarina u tome i jeste stvar bojim se da su i najrazvijenije zemlje svijeta daleko od te stvarne demokratije o kojoj se danas prica. Naprotiv ja se pocinjem bojati da ta ideja u svojoj realizaciji ide u potpunu suprotnost i upravo pocinje liciti na ideju komunizma. Sigurno si gledala dokumentarac BBC-ja (cini mi se) o propasti komunizma i tamo je jedan Poljak (ne sjecam se imena) izrekao fantasticnu definiciju da je komunizam tj socijalizam tj. njegova ideja propala jer je u zacetku zanemarila osnovne karakteristike ljudske prirode. Pa zamisli nekog covjeka da mu se ponudi brdo hrane a da on uzme samo onoliko koliko mu je potrebno da prezivi, nema sanse. Isto je i sa demokratijom, koju vecina ljudi shvata kao priliku da moze vrijedjat policajce u lice, a da pri tome nece dobiti pendrekom ili da pravi nerede na fudbalskoj utakmici, a ne kao sistem uzajamnog uvazavanja i postivanja svega i svakoga. Bojim se da ljudski rod nije dovoljno evoluirao za drustvo sa idealnom demokratijom, komunizam ili neku Utopiju T.Mora. Neke zemlje poput Spanije koju ti izvrsno poznajes su blize tom cilju a neke kao zemlje Balkana dalje, Afrika bojim se jos mnogo dalja, ali sve je to zajedno jos uvijek jako daleko.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#74 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

Što se tiče propasti komunizma potpuno je zanemaren ljudski faktor sa svojim slabostima u cijeloj Marxističkoj literaturi. Ipak, pošto ne bih u veliku širinu i dubinu, napisala sam šta smatram pod "normalna demokratska svijest". Ono što ima prosječan Njamac ili Belgijanac, ili eto Španac o kojem pričamo.
Last edited by KatarinaKosaca on 12/12/2009 20:09, edited 1 time in total.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#75 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by KatarinaKosaca »

stochar wrote:mene samo zanima kako je fasisticki rezim pod vodstvom diktatora Franka koji je za vrijeme gradjanskog rata nad svojim narodom i neistomisljenicima pocinio strasne zlocine uspio opstati do 1975. usred Evrope? to fakat nikako ne mogu da skontam... ono, u cemu je fazon?
Što se tiče zločina izvršeni su na obje strane u građanskom ratu. Interesantno je da je tek prije par godina sudija Garzon (isti sudija koji je prvi pokrenuo slučaj Pinochea) pokrenuo pitanje žrtava Frankovog režima, i desnica to još uvijek negira. Ipak, i republikanci su pravili i činili grozne stvari.
Dalje, mislim da je Amerima ili nekoj MZ ko god da je to tad bio više odgovarala Frankova fašistička nego neka komunistička zemlja na Pirinejima. A ta Frankova fašistička je bila maksimalno zatvorena i upućena na samu sebe.
Post Reply