DIKTATURA GENERALA FRANKA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7509
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#176 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by AleksoMKD »

Black swan wrote: 28/03/2022 09:46
zašto su izgubili republikanci?
Verovatno je pomoglo sto su se tukli povremeni izmedju sebe. Razjedinjena komanda i jedinice sastavljene od svakakvih ideologija.
Citao sam za priler gde su vojnici neke brigade glasali svaku odluku komande. :-)
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#177 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

zašto su se tukli?
što je staljin naredio razoružavanje POUMA
zašto nije slao izdašniju pomoć?

sve su to kalkulacije koje su koštale na kraju

Image

Image

dvije biblije na ovu temu... sve piše unutra
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4837
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#178 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Black swan wrote: 28/03/2022 10:52 zašto su se tukli?
što je staljin naredio razoružavanje POUMA
zašto nije slao izdašniju pomoć?

sve su to kalkulacije koje su koštale na kraju

Image

Image

dvije biblije na ovu temu... sve piše unutra
hugh thomas :thumbup:

u sustini, toliko razjedinjeni i neorganizovani republikanci nisu imali sanse
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#179 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by nikeze »

U osnovnim školama u Španiji pod Frankom djeca su morala pozdravljati nacističkim pozdravom sa visoko podignutom rukom.
To znam iz prve ruke od čovjeka koji je to preživio.
U španskoj frankovoj vojsci svaki peti je bio svećenik.
To su neki uzroci.
Sve do smrti Franka Šanija je patila u ekonomskom smislu.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#180 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Ovaj gore autor Pjer je rekao franko nije bio fašista niti je španjolska bila fašistička zemlja, a lik je najbolji poznavatelj radničkih pokreta u europi i socijalista... kad ti socijalista to kaže onda...

španjolsku tada su činile brojne skupine ljudi među kojima su monarhisti, tradicionalisti, nacionalisti, komunisti, republikanci, socijalisti i naravno fašisti

franko je okupio monarhiste, nacionaliste, tradicionaliste i fašiste u ideju vraćanja monarhije i vladao je kao regent faktički... on ih je sve okupio u jednoj jedinstvenoj partiji koja je postala jedina nakon rata

a ideja republike okupila je republikance (dakle antimonarhiste) komuniste i sve ljevičare

CCCP je pomagao republikance ali nedovoljno

a njemačka i italija nacionaliste tojest franka koji je sasvim slučajno postao vođa nakon pogibije 2 likova prije njega

najbolje za opisati fašiste i naciste u španjolskoj je kao HOS u hrvatskoj 1991-1995
samo dio sveukupnih postrojbi


takodjer pitanje svećenika je veoma jednostavno

španjolska je bila najslabija karika kapitalistickog svijeta koja je imala 80 000 svećenika 1936. i BUKVALNO je iz feudalnog doba uronjena u kapitalizam
veliki problemi između siromašnih i bogatih te veleposjednika i bezzemljaša kulminirao je u ratu
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7509
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#181 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by AleksoMKD »

Black swan wrote: 28/03/2022 10:52 zašto su se tukli?
što je staljin naredio razoružavanje POUMA
zašto nije slao izdašniju pomoć?

sve su to kalkulacije koje su koštale na kraju

dvije biblije na ovu temu... sve piše unutra
:thumbup:

Negde sam citao da je Spansko zlato poslato u SSSR na "cuvanje" i da nikad nije vraceno, mozes li oko toga nesto napisati?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#182 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Piaty »

Black swan wrote: 28/03/2022 11:25 Ovaj gore autor Pjer je rekao franko nije bio fašista niti je španjolska bila fašistička zemlja, a lik je najbolji poznavatelj radničkih pokreta u europi i socijalista... kad ti socijalista to kaže onda...

španjolsku tada su činile brojne skupine ljudi među kojima su monarhisti, tradicionalisti, nacionalisti, komunisti, republikanci, socijalisti i naravno fašisti

franko je okupio monarhiste, nacionaliste, tradicionaliste i fašiste u ideju vraćanja monarhije i vladao je kao regent faktički... on ih je sve okupio u jednoj jedinstvenoj partiji koja je postala jedina nakon rata

a ideja republike okupila je republikance (dakle antimonarhiste) komuniste i sve ljevičare

CCCP je pomagao republikance ali nedovoljno

a njemačka i italija nacionaliste tojest franka koji je sasvim slučajno postao vođa nakon pogibije 2 likova prije njega

najbolje za opisati fašiste i naciste u španjolskoj je kao HOS u hrvatskoj 1991-1995
samo dio sveukupnih postrojbi


takodjer pitanje svećenika je veoma jednostavno

španjolska je bila najslabija karika kapitalistickog svijeta koja je imala 80 000 svećenika 1936. i BUKVALNO je iz feudalnog doba uronjena u kapitalizam
veliki problemi između siromašnih i bogatih te veleposjednika i bezzemljaša kulminirao je u ratu
Da. Tako je.

Nekada sam morao nesto pisati na tu temu pa sam citao hrpu materijala vezanog za Francov rezim i moze se reci da je to upravo tako bilo.
U tvom komentaru bih samo malo jace naglasio utjecaj katolicke crkve ali u sustini je to to.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#183 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

AleksoMKD wrote: 28/03/2022 15:19
Black swan wrote: 28/03/2022 10:52 zašto su se tukli?
što je staljin naredio razoružavanje POUMA
zašto nije slao izdašniju pomoć?

sve su to kalkulacije koje su koštale na kraju

dvije biblije na ovu temu... sve piše unutra
:thumbup:

Negde sam citao da je Spansko zlato poslato u SSSR na "cuvanje" i da nikad nije vraceno, mozes li oko toga nesto napisati?
ah znao sam to al zaboravio... a ne pravim bilješke
nemam tu akademsku naviku ipak sam amater pročavaoc

također činjenica koja je nepobitna...Tito nije nikad bio u španjolskoj
te su laži poturali on je samo sudjelovao u slanju dragovoljaca
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#184 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Piaty wrote: 28/03/2022 15:25 Nekada sam morao nesto pisati na tu temu pa sam citao hrpu materijala vezanog za Francov rezim i moze se reci da je to upravo tako bilo.
U tvom komentaru bih samo malo jace naglasio utjecaj katolicke crkve ali u sustini je to to.
da to je općepoznato za KC u španjolskoj... bila je čini mi se najveći zemljoposjednik i sama brojka od 80 000 svećenika je dovoljna

nažalost oko 5 000 je ubijeno... možda čak i 6 000 zaoravio sam podatak

bio je to baš ideološki rat svih protiv svih u kojemu su svećenici i časne bili laka meta raznoraznih ljevičara

George orvel je nakon pola godine landaranja po Španjolskoj opisao prvi susret sa "fašistima"
to su bili obični seljaci koji su nosali zastavu monarhije

ako neko želi okusiti kakav je to bio rat... neka pročita Orvelovu KATALONIJI U ČAST
to je zametak 1984.
kako ih je zajebao Staljin... tu se javila ideja velikog brata i mijenjanja povijesti zarad dnevnopolitičke situacije

kako je moguće da POUM preko noći bude neprijatelj republikancima??? to je lijepo opisano u 1984 kako se u sekundi promijene neprijatelji

onaj ko želi osjetiti atmosferu borbi unutar ljevičara u baresloni neki četa ORVELA

ko želi osjetiti razloge građanskog rata i uzroke neka čita onog Pjera ...


usprkos svemu ŠGR nije bio totalni rat jer nije bilo opće mobilizacije

na prostoru koji je držao franko ljudi su išli u kafiće normala... kao da nije rat...dobro opisano u pjerovoj knjizi

opća mobilizacija nije sprovodjena jer su se svi bojali dati oružje neprovjerenim civilima



još jedna preporuka

Image

jedan od glavnih krivaca za romantizam ŠGR-a i crno bijelo gledanje rata je i Hemingvej
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#185 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by seln »

Black swan wrote: 29/03/2022 19:33

također činjenica koja je nepobitna...Tito nije nikad bio u španjolskoj
te su laži poturali on je samo sudjelovao u slanju dragovoljaca
Znao sam ja da je ovaj foto sa Jaruna.

Image
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#186 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

https://povijest.hr/nadanasnjidan/gener ... ratu-1939/

rancisco Franco proglasio je pobjedu i završetak Građanskog rata u Španjolskoj prvog travnja 1939. godine. Sjedinjene Američke Države priznale su Francovu vladu odmah istog dana, nakon čega su uslijedila i priznanja ostalih država. SSSR ostao jedina velika sila koja ju još nije priznala. Rat je u Španjolskoj ukupno trajao 2 godine, 8 mjeseci, 2 tjedna i jedan dan. Procjenjuje se da je poginulo između 500 000 i 1 000 000 ljudi. Nakon pobjede Franco je vladao zemljom sljedećih 36 godina.
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#187 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by sinuhe »

Noam Chomsky se sjeca pada Barcelone. Uvijek spominje da ga je to tesko pogodilo.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#188 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

jadan...
sto ga je pogodilo da su sve crkve bileili zapaljene ili uništene ili pretvorene u dvorane?
osim familijarne zgrade :D
te da su se mise mogle slaviti samo za konzuarno osoblje stranaca i to najprije protestantske pa tek kasnije katoličke?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4837
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#189 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

zanimljiv je taj bas izrazeni antiklerikarizam kod dijela Spanaca, ogroman broj svecenika je ubijen, crkvi zapaljeno i bas puno zlocina prema Crkvi nacinjeno

kazem zanimljivo, jer je Spanija (nekad) ipak bila izrazito katolicka monarhija
ima naravno dosta razloga historijskih


a zanimljiva mi je recimo podjela kod Baska
dio njih, konzervativni karlisti, je od starta bio na Frankovoj strani, ostatak (vecina baskijski nacionalisti plus ostala mjesavina republikanskih frakcija) za republiku

ugl, puno interesatnih epizoda u krvavom sukobu

fakat preporucujem ove knjige sto je Labud postavio :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#190 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Preporucam i knjigu kmecanja :mrgreen: kongresa jugoslavenskih spanskih boraca u splitu :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#191 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Image
čovječe šta sam ja kupovao i studirao :D
dzaba kad nešto voliš

međutim...koliko god je bio protiv komunista
franko je bio i protiv brutalnog kapitalizma

Image


https://www.nedjelja.ba/hr/iz-zivota/ra ... atima/8062

Za Španjolski konkordat iz 1953. često se kaže da je bio posljednji klasični konkordat. Iz današnje perspektive, ovaj je konkordat zanimljiv zbog nekoliko razloga.

Prvo, jer daje uvid u pitanje kakav je model vjerske politike podržavala Sveta Stolica samo 9 godina prije Drugoga vatikanskog koncila.

Drugo, jer pokazuje da papa Pio XII. nije odstupio ni milimetra od tradicionalnog viđenja odnosa države prema katoličkoj vjeri.

Treće, jer nam može dati ideju za kakve bi se politike današnji kršćani trebali zalagati.

Hrvatima je Španjolski konkordat zanimljiv, jer ga je Bl. Alojzije Stepinac otvoreno pohvalio sa željom da i naš narod jednoga dana dobije nešto slično. Konkordat je objavljen u Acta Apostolicae Sedis za 1953. god., str. 625.-655. Napisan je usporedno na talijanskom i španjolskom jeziku.

Prvi članak Konkordata je najvažniji: njime se određuje da je katolička vjera službena vjera španjolske države. Dikcija je vrlo slična prvom članku talijanskog konkordata iz 1929., ali je španjolski konkordat zapravo još jasniji, jer se poziva na božansko i kanonsko pravo.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#192 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

nažalost danas mi iskoči na fejs
da je ova jedna od najpoznatih fotografija iz ŠGR-a izrežirana

Image
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#193 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

"slabo" naoružani republikanci s tek iskrcanim ruskim tenkovima paradiraju po madridu i kreću ka toledu gdje ih uništavaju pobunjenički nacionalisti , između ostaloga, pretečom molotovljevih koktela

Image
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#194 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 28/03/2022 10:52

hugh thomas :thumbup:
Image
User avatar
dulekrele
Posts: 3841
Joined: 10/04/2014 18:25

#195 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by dulekrele »

Dobra knjiga, cija se radnja odigrava za vrijeme Frankove diktature.

Image
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#196 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Piaty »

sinuhe wrote: 01/04/2022 18:19 Noam Chomsky se sjeca pada Barcelone. Uvijek spominje da ga je to tesko pogodilo.
Breskurac za tog lika kojem se fucka sto se ruse gradovi u Ukrajini
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#197 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by nles »

Black swan wrote: 20/07/2022 10:22 "slabo" naoružani republikanci s tek iskrcanim ruskim tenkovima paradiraju po madridu i kreću ka toledu gdje ih uništavaju pobunjenički nacionalisti , između ostaloga, pretečom molotovljevih koktela

Image
Dakle, to je bio republikanski Bleiburg?
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#198 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

Sale su ti glupe i nepovezane
Na razini respo forumasa
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#199 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by nles »

Black swan wrote: 21/07/2022 09:35 Sale su ti glupe i nepovezane
Na razini respo forumasa
I tvoje prizemno trolaje je na nivou goluzdravog pileta Radmana.
Ako ti smeta, vrati se na HB forum.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#200 Re: DIKTATURA GENERALA FRANKA

Post by Truba »

ima to seme totalitarizma u svakom ljevičaru samo bi naređivali

Image

kakav je tvoj stav o borbenim formacijama afrikanaca u ŠGR-u?
Post Reply