Dijete sa posebnim potrebama

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#26 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

;-)

za one sto koje zanima nesto o autizmu :)
http://www.autizam.org/
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#27 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by ljubav_aha »

The movie is an inspiring story of a high school football coach and special-education teacher in Forest Hills school district who worked to take a class of special-education students to NASA's Space Camp.
Grand Rapids Press/Mlive.com reporter John Serba did a story last week about the movie, which chronicles the teachers and 19 students to get to the NASA Space Camp in 1989.
true story :-D
Since Kersjes initially decided to take that giant leap, some 6,500 disabled students have attended Space Camp. What Kersjes is proudest of, he says, is “these 20 kids believed in me enough that when I told them this would open the doors or close the doors for so many special needs kids based on our performance, they bought into it and did it,” he says. “And since 1989, the doors have been wide open for special needs kids to go to space camp like any other kid in this country.”
:-D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#31 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Not My Idea »

:thumbup: :-D
User avatar
Moll_Flanders
Posts: 470
Joined: 05/05/2012 19:22
Location: Sarajevo

#32 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Moll_Flanders »

Hajd neka je neko i u našoj zemlji uradio nešto za ovu divnu djecu! :thumbup:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#33 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

oni divni :oops: :oops:

poguzije jedne :mrgreen:

a ja ih volim... ma nek me zakidaju za griz čokoladice svaki put :D :-D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#34 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by VenomousV »

ili monte :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#35 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

ne daam :oops: :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#38 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by uglavnomja »


ne znam sta je sega :? :roll:

kretenski prevod i nesposobnost da se napisu dvije recenice "iz glave" na svom jeziku :roll:

ili nepismena zena iz tog udruzenja, koja ne zna procitati sta pise :roll:

fino pise na NA AUTODROMU!!!! a ne u citavoj pionirskoj. sad ce se dici hampa zbog jedne kokoske, koja umjesto da promovira djecu sa posebnim potrebama pravi "svete krave" od njih. promocija po svaku cijenu :roll:
na onim auticima je opasno i nisu te table bez razloga postavljene.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#39 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

uglavnomja wrote:

ne znam sta je sega :? :roll:

kretenski prevod i nesposobnost da se napisu dvije recenice "iz glave" na svom jeziku :roll:

ili nepismena zena iz tog udruzenja, koja ne zna procitati sta pise :roll:

fino pise na NA AUTODROMU!!!! a ne u citavoj pionirskoj. sad ce se dici hampa zbog jedne kokoske, koja umjesto da promovira djecu sa posebnim potrebama pravi "svete krave" od njih. promocija po svaku cijenu :roll:
na onim auticima je opasno i nisu te table bez razloga postavljene.
šega su mi i jedni i drugi :D :lol:


umjesto da promovira djecu sa posebnim potrebama
na kakvu promociju misliš? :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#40 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by uglavnomja »

promocija u smislu da su to djeca, malo drugacija, ali djeca, koja mogu da vole, da pate, da osjecaju, da se druze sa drugom djecom, da se igraju...
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#41 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by felichi »

zna li neko kako doci do informacije o PRAVIMA RODITELJA / NJEGOVATELJA DJECE SA POSEBNIM POTREBAMA.
Postoji li mogucnost dobijanja pravnog savjeta o pravima roditelja sa djecom sa posebnim potrebama?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#42 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by uglavnomja »

felichi wrote:zna li neko kako doci do informacije o PRAVIMA RODITELJA / NJEGOVATELJA DJECE SA POSEBNIM POTREBAMA.
Postoji li mogucnost dobijanja pravnog savjeta o pravima roditelja sa djecom sa posebnim potrebama?

to ti znaju ova udruzenja, oaza, svjetlo, i slicno... svi oni imaju pravnike koji se bave tom tematikom.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#43 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#44 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by felichi »

ok. probacu sa oazom. ako neko ima licna iskustva vezano za ostvarivanje radnih prava roditelja djece sa posebnim potrebama neka me kontaktira na pp.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#45 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Don Zivconi »

Meni koliko je poznato u BiH nema niti jedan strucnjak koji ce reci da dijete ima autizam, koji moze da da tu dijagnozu.

Da li vi znate sta o ovome
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#46 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by staradis »

Nase drustvo kao sto znamo se ne brine jako malo o ovim ljudima uglavnom su oslonjeni na porodice i skole.
Problemi nastaju kada roditelji umru i djeca ostaju sama.Mislim da se treba naci neko dugorocno rjesenje kako bi im se pomoglo.

Ja nemam puno kontakta sa djecom i ljudima sa posebnim potrebama ali kad vidim kako ih ima sretnih sve bi sebe udarao kad sam ja nesto nesretan.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#47 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by uglavnomja »

staradis wrote:Nase drustvo kao sto znamo se ne brine jako malo o ovim ljudima uglavnom su oslonjeni na porodice i skole.
Problemi nastaju kada roditelji umru i djeca ostaju sama.Mislim da se treba naci neko dugorocno rjesenje kako bi im se pomoglo.

Ja nemam puno kontakta sa djecom i ljudima sa posebnim potrebama ali kad vidim kako ih ima sretnih sve bi sebe udarao kad sam ja nesto nesretan.
postoje ustanove gdje se smjestaju osobe sa posebnim potrebama, tipa Pazaric, pa u Fojnici imaju dvije, Mostar, td
podijeljeni su po kategorijama, teska mentalna retardacija, koja sa sobom vuce i fizicki hendikep, pa srednja, pa laksa (ovo je ugrubo).
roditelji odlucuju da li ce dati dijete u ustanovu, ako nisu u mogucnosti (teska retrdacija) ili iz nekih drugih razloga. a ako je dijete ostavljeno automatski ide tamo.
puno roditelja se brine o toj djeci kod kuce i strahovito su vezani, ta ljubav je 100-struko veca od normalne. ali samo rijetki dozive neke "odraslije" godine.
osobe sa laksom retardacijom mogu izlaziti, imaju radne terapije, okupacije, biljke, zivotinje, uzgajaju, prodaju, cak imaju i neke kucice gdje kao samostalno zive (u krugu ustanove).
a ekipe koje se brinu su profesionlaci, humanisti, entuzijasti, plus razne nvo koje fakat pomazu. cesto se prave akcije, posjete i slicno, razna pomoc, koja nije (samo) u lovi, nego napraviti kolac, i slicno. mada je najvaznije druziti se. prva posjeta je sok, ali ko je je dozivi na pravi nacin, vracace se ponovo :)
User avatar
Perdita_Durango
Posts: 413
Joined: 21/08/2012 23:33

#48 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Perdita_Durango »

Susretala sam se i radila sam sa djecom sa posebnim potrebama. I ne samo sa djecom nego i sa starijim osobama. Neću duljiti, bez patetike i pretjerivanja, to mi je najljepše doba života, naučila sam toliko toga o sebi uz njih, pružili su mi toliko sreće da je to neizrecivo. Imam u neposrednoj blizini dvije osobe sa posebnim potrebama i odrastala sam uz njih. To je drugi svijet, to je svijet tako čist, tako zahvalan i tako dobar. Ne gledam ih kao da su drugačiji, nego kao da su osobe koje imaju samo one najbolje osobine koje bi ljudi trebali imati. Tako se lako smijati sa njima...
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#49 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Mr. Brightside »

Perdita_Durango wrote: To je drugi svijet, to je svijet tako čist, tako zahvalan i tako dobar.
:thumbup: :-D
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#50 Re: Dijete sa posebnim potrebama

Post by Azamo »

Don Zivconi wrote:Meni koliko je poznato u BiH nema niti jedan strucnjak koji ce reci da dijete ima autizam, koji moze da da tu dijagnozu.

Da li vi znate sta o ovome
Ja imam dijete sa elementima autizma. Svaki autist je priča za sebe,svaki je različit mada svaki ima zajedničke elemente a to su hiperaktivnost,stereotip i socijalna disfunkcija. Tek od februara je otvorena ambulanta za autizam na pedijatrijskoj klinici na jezeru,međutim,kao što si reko mi nemamo stručnjaka koji bi mogao dati tu dijagnozu. Međutim,isto tako od februara ove godine otvorena škola za djecu sa elementima autizma na Aerodromskom naselju koju vodi dr. Nirvana žena koja se školovala u New Yorku u svjetskom centru za autizam. Ona je jedini stručnjak kod nas i ona je osposobila još 6 osoba. Moj sin je išao u njihovu ljetnu školu koja je trajala 6 sedmica i ja sam pre pre pre zadovoljan rezultatima. Međutim ta škola se plaća 200KM mjesečno jer nemaju ama baš nikakvu podršku ni države ni kantona,kuću u kojoj su sada im je napravio otac djeteta sa autizmom,a oni sami nalaze donatore. I još jedna stvar autizam nije bolest nego stanje i zato ima malo podrške općenito u svijetu. Ovo je ugrubo ako vas još šta interesuje slobodno pitajte
Post Reply