Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post Reply
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#101 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak »

slicna tema je vec bila....al nema veze
tema sama po sebi nije losa...i rebala bi da ima svakodnevni interes i konstruktivnu raspravu a ne prepucavanje...ko koga hrani...ili...ne treba mene niko da hrani... itd... itd

cinjenica je da se velika suma €,$ CHF, i drugih deviza sliva u BiH (nebitno od koje dijaspore B/S/H).
ono sto me cudi je to sto niko ne vidi ogroman potencijal u tome.
kako jedan "dijasporac" moze da otvori nesto...kad ni sam ne zna sta...kako...koliko mu vremena za to treba....koliko i kojih mu sve dozvola treba...
u BiH imas krajeva koji imaju jaku dijasporu...sta su uradili lokalni politicari da otvore dijalog sa dijasporom...da im ukazu na ono u sta bi mogli da uluze svoj novac...da im ukazu na svoje planove...resurse...obrazovnu strukturu nezaposlenih... da ih upoznaju sa procedurom osnivannja firme...i da im pri tome budu pri pomoci...
da jednostavno kazu.....evo planova...tu su elaborati...dozvole....sve je odradjeno....treba nam samo kapital.....pa sjest i osmisliti nacin finansiranja tih firmi ...pogona i sta ti ja znam cega vec..

Zato to niko ne uradi...???
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#102 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Drinski »

zato sto imaju sadaka mentalitet, pa misle da je tako i kod vas.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#103 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 »

Mi tj. ja "ljubomorne budžetlije i podrumaši". :lol: Kaže stara izreka - ko hoće naći će način,ko neće naći će opravdanje.Meni "tvoja" fabrika ne treba nego ja apelujem da učinite nešto za zemlju iz koje ste pobjegli kad joj je bilo najteže pa malo saperite savjest.Vaš patriotizam se svodi na šuplju po internetu i divljanje u dresovima reprezentacije.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#104 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te »

mO k3 wrote:
PM72 wrote:Ja ako imam mogućnost da kupujem domaće - to i uradim.Jer,ako kupim Milkosovu pavlaku od 3 KM ,bar 2,8 KM je ostalo u BiH.Ako kupim Dukatovu - bar 2,8 KM je otišlo u Hrvatsku.A što se tiče kondoma made in BiH,probajte otvoriti pogon ili fabriku pa da vam se svaki put zahvalimo kad vaš proizvod nataknemo na neku stvar.

Ja sam fino objasnio šta je za mene dijaspora i šta poštujem a šta prezirem.Neću ti crtati.
bez obzira ne neka razlicita vidjenja i misljenja....za ovo gore napisano :thumbup: :thumbup: :thumbup:

a ako zaista tako razmisljas i cinis prilikom kupovine....evo jos... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Tako i ja kada sam u bih iskljucivo kupujem proizvode koje su u bih proizvedene .... pocevsi od vode pa nadalje ...[/quote]


Kad sam u Bosni kupujem domace proizvode, ali moj prijatelj koji radi u BH telekomu kupuje Janu vodu, navodno da je to "in furka" medju gradskom rajom...cak pomislim da moze misliti ako kupim nasu jeftiniju da cicjam!

Drugo treba napraviti kvalitetan proizvod i kupovat ce svako...Ulje pravljeno u Brckom je puno vode. Nazalost samo mi se Mikosovo kiselo mlijeko pokvarilo prije isteka!!! Kome se zaliti :P

Uvezite sistem i iskorijenite korupciju, ostalo ce doci samo po sebi! :bih:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#105 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda »

bh.tornjak wrote:slicna tema je vec bila....al nema veze
tema sama po sebi nije losa...i rebala bi da ima svakodnevni interes i konstruktivnu raspravu a ne prepucavanje...ko koga hrani...ili...ne treba mene niko da hrani... itd... itd

cinjenica je da se velika suma €,$ CHF, i drugih deviza sliva u BiH (nebitno od koje dijaspore B/S/H).
ono sto me cudi je to sto niko ne vidi ogroman potencijal u tome.
kako jedan "dijasporac" moze da otvori nesto...kad ni sam ne zna sta...kako...koliko mu vremena za to treba....koliko i kojih mu sve dozvola treba...
u BiH imas krajeva koji imaju jaku dijasporu...sta su uradili lokalni politicari da otvore dijalog sa dijasporom...da im ukazu na ono u sta bi mogli da uluze svoj novac...da im ukazu na svoje planove...resurse...obrazovnu strukturu nezaposlenih... da ih upoznaju sa procedurom osnivannja firme...i da im pri tome budu pri pomoci...
da jednostavno kazu.....evo planova...tu su elaborati...dozvole....sve je odradjeno....treba nam samo kapital.....pa sjest i osmisliti nacin finansiranja tih firmi ...pogona i sta ti ja znam cega vec..

Zato to niko ne uradi...???
Mislim da je ta sansa propustena.

Dijaspora se vani , navikla , napravili svoj novi zivot, evidentno je da sve manje dolaze u BIH i kao turisti (kriminal , nesigurnost) a da nesto ulazu --mnogi su pokusali i izgubili i ono malo volje, novca, sto su imali.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#106 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Drinski »

Da hoce da koriste dijasporu, koristili bi vase resurse u pogledu transfera znanja i povezivanja sa stranim korporacijama i sl., uz uvođenje zapadnih principa poslovanja kod nas. Al, jok, ne da sadaka mentalitet.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#107 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 »

@ne trebam te :D

Ulje "puno" vode??? pa jebem ga ja,da ima vode u flaši ulja,valjda bi vidjela različite nivoe,valjda imaš toliko mozga i moći zapažanja.A Milkosovo mlijeko se brže kvari jer nema konzervansa a raspitaj se šta je konzervans.jebeš jogurt koji može stajati dvije godine.Ne trebaš se nikome žaliti nego trebaš biti sretna što popiješ nešto ispravno.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#108 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 »

Glede kupovine domacih proizvoda, ni to ne radim sem ako se ne radi o kvalitetnim stvarima. Ne vidim nista patriotsko u tome da se trujem
necim sto ne valja samo zato sto je made in BiH. :D
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#109 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te »

PM72 wrote:Mi tj. ja "ljubomorne budžetlije i podrumaši". :lol: Kaže stara izreka - ko hoće naći će način,ko neće naći će opravdanje.Meni "tvoja" fabrika ne treba nego ja apelujem da učinite nešto za zemlju iz koje ste pobjegli kad joj je bilo najteže pa malo saperite savjest.Vaš patriotizam se svodi na šuplju po internetu i divljanje u dresovima reprezentacije.
Da napravim fabriku i unistite je kao sto ste unistili i drzavu pa ne lici ni na sta :lol:

:D radije cu cevape u porciju, i smjeskati se :-D pa i reprezentacija je dijasporska, navijamo za nase :D

:kiss:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#110 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Drinski »

Fudo387 wrote:Glede kupovine domacih proizvoda, ni to ne radim sem ako se ne radi o kvalitetnim stvarima. Ne vidim nista patriotsko u tome da se trujem
necim sto ne valja samo zato sto je made in BiH. :D
Ni ja to u Bosni ne radim, pa se ne moraš pravdati. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#111 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 »

Drinski wrote:
Fudo387 wrote:Glede kupovine domacih proizvoda, ni to ne radim sem ako se ne radi o kvalitetnim stvarima. Ne vidim nista patriotsko u tome da se trujem
necim sto ne valja samo zato sto je made in BiH. :D
Ni ja to u Bosni ne radim, pa se ne moraš pravdati.
Nije pravdanje, odgovor na pm72 poslovne ideje, lafo patritoizam, citaj suplju... :lol:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#112 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te »

PM72 wrote:@ne trebam te :D

Ulje "puno" vode??? pa jebem ga ja,da ima vode u flaši ulja,valjda bi vidjela različite nivoe,valjda imaš toliko mozga i moći zapažanja.A Milkosovo mlijeko se brže kvari jer nema konzervansa a raspitaj se šta je konzervans.jebeš jogurt koji može stajati dvije godine.Ne trebaš se nikome žaliti nego trebaš biti sretna što popiješ nešto ispravno.
Kvalitetno ulje ne iskace iz tave ko ludo, svega je vise u boci osim ulja :D :izet:

Onda ne treba lagati datum trajanja, ili prestampati ga 3 put. :D

:lol: E necemo mu.a pod bubrege :run:
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#113 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 »

Trebam te wrote:
PM72 wrote:Mi tj. ja "ljubomorne budžetlije i podrumaši". :lol: Kaže stara izreka - ko hoće naći će način,ko neće naći će opravdanje.Meni "tvoja" fabrika ne treba nego ja apelujem da učinite nešto za zemlju iz koje ste pobjegli kad joj je bilo najteže pa malo saperite savjest.Vaš patriotizam se svodi na šuplju po internetu i divljanje u dresovima reprezentacije.
Da napravim fabriku i unistite je kao sto ste unistili i drzavu pa ne lici ni na sta :lol:

:D radije cu cevape u porciju, i smjeskati se :-D pa i reprezentacija je dijasporska, navijamo za nase :D

:kiss:
Prvo se provališ pa onda nam spočitavaš kako smo uništili i državu...nego uzmi Rašinu sliku pa mu svako jutro prouči dovu za dobro zdravlje jer da nije bilo njega još bi koze čuvala i žderala maslo jer flašu ulja nisi vidjela u životu jer bi znala razliku ulja i vode. :lol:

A treba se naviknuti na plin i struju ,da smanjiš temperaturu tave jer to nisu nekadašnje gusane tave po selima niti šporet na drva...
Last edited by PM72 on 30/04/2015 15:00, edited 1 time in total.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#114 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak »

razonoda wrote:
bh.tornjak wrote:slicna tema je vec bila....al nema veze
tema sama po sebi nije losa...i rebala bi da ima svakodnevni interes i konstruktivnu raspravu a ne prepucavanje...ko koga hrani...ili...ne treba mene niko da hrani... itd... itd

cinjenica je da se velika suma €,$ CHF, i drugih deviza sliva u BiH (nebitno od koje dijaspore B/S/H).
ono sto me cudi je to sto niko ne vidi ogroman potencijal u tome.
kako jedan "dijasporac" moze da otvori nesto...kad ni sam ne zna sta...kako...koliko mu vremena za to treba....koliko i kojih mu sve dozvola treba...
u BiH imas krajeva koji imaju jaku dijasporu...sta su uradili lokalni politicari da otvore dijalog sa dijasporom...da im ukazu na ono u sta bi mogli da uluze svoj novac...da im ukazu na svoje planove...resurse...obrazovnu strukturu nezaposlenih... da ih upoznaju sa procedurom osnivannja firme...i da im pri tome budu pri pomoci...
da jednostavno kazu.....evo planova...tu su elaborati...dozvole....sve je odradjeno....treba nam samo kapital.....pa sjest i osmisliti nacin finansiranja tih firmi ...pogona i sta ti ja znam cega vec..

Zato to niko ne uradi...???
Mislim da je ta sansa propustena.

Dijaspora se vani , navikla , napravili svoj novi zivot, evidentno je da sve manje dolaze u BIH i kao turisti (kriminal , nesigurnost) a da nesto ulazu --mnogi su pokusali i izgubili i ono malo volje, novca, sto su imali.
kolega @razonoda

mislim da ta sansa tek sad postoji...
mnogi su radili da bi napravili (obnovili), djecu skolovali....uvijek je bilo izdataka.
mnogi to imaju iza sebe....tako da tek sad mnogi imaju da bi mogli da ulazu....kuce sredjene....djeca skolovana,zaposljena....mislim da sansa sada...za deset godina ce biti kasno...sad jos nije..
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#115 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te »

Fudo387 wrote:
Drinski wrote:
Fudo387 wrote:Glede kupovine domacih proizvoda, ni to ne radim sem ako se ne radi o kvalitetnim stvarima. Ne vidim nista patriotsko u tome da se trujem
necim sto ne valja samo zato sto je made in BiH. :D
Ni ja to u Bosni ne radim, pa se ne moraš pravdati.
Nije pravdanje, odgovor na pm72 poslovne ideje, lafo patritoizam, citaj suplju... :lol:

Hocemo li fabriku kurtona praviti? Odakle poceti, drzati se stranke ili zakona :lol: :lol: :lol:
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#116 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by maher »

razonoda wrote:
maher wrote:cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije ... tako da je to nacin da izbjegnu oporezivanje u zemljama gdje borave ... taj novac onda bh banke plasiraju bh gradjanima u vidu kredita ... vrlo malo je primjera direktnog investiranja dijaspore u biznis, mada ima poneki primjer ... malo je ljudi koji su vani, a imaju vlastiti biznis na vecem nivou ...
takodjer, puno doznaka se odnosi na kupovinu nekretnina (stanova i poslovnih prostora) koje se onda rentaju i ulozeni novac se vraca nazad u dijasporu, a na koji se ne plati porez u bh ...
takodjer, ima i onih nezaposlenih koji su na birou i ostvaruju neka prava, ali im se vise isplati da im neko izvana salje 400 KM mjesecno, nego da rade za 500 KM ...
nemam nista protiv toga i dobro je da je korist obostrana i da je bude sto vise u buducnosti, a ne da se stvari generalizuju i da neko nekog hrani i da neko salje drzavi, a ne svojim clanovima porodice ...
Izvini sto opet uzimam prostor---to da BIH DIJASPORA drzi novac u BIH BANKAMA, da bi izbjegla porez :roll: :lol: :lol: :lol: ''iz tvojih usta u bozje usi'''. Znas li Ti koliko novca oni trebaju imati, da bi im uticalo na porez. :?: Drugo , da je BANKA U bih SIGURNIJA OD BANAKA VANI.
porez na stednju odnosno kamate u eu i okruzenju je od 10 do 35% ... pa koliko god bilo na stednji ... takodjer, ako je neko na nekoj socijali vani, a radi na crno ... tesko da ce novac cuvati u nekoj lokalnoj banci ... od ponedjeljka do petka socijala, a vikendom se radi ... kad ih vrate, ako ih uhvate pare su kod kuce ...
i nemoj potcjenjivati bh banke ... to su banke u stranom vlasnistvu ... i nije nijedna propala za vrijeme krize od 2008 za razliku od nekih zapadnih banaka i fondova ... pa i kamate mozes uporediti i vidjeces da to nije tako lose, jer na zapadu poticu investiranje i potrosnju, a ne stednju ..., jedino imamo primjer bobar banke, a i tu se moze provjeriti koliko je novca iz dijaspore bilo ... i naravno nikad nije sve u jednoj banci ... malo stednja, malo nekretnine, malo carapa i dusek znaju nasi ljudi rasporediti rizik ...
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#117 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 »

Trebaš prvo napraviti kalupe...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#118 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by VjecitiStudent »

Najučinkovitiji način da bude što manje Dodika i njegovih i njihove politike u Skupštini RS-a jesu izbori.
No, šipak, po uzorku ovdje vidi se da puno bitnije je srat po forumima, blogovat, statuse pisati.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#119 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by karanana »

generalno se slazem sa postavljenom teorijom.
bilo bi zaista interesantno dublje i ozbiljnije istraziti ovaj "fenomen" odnosno efekte.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#120 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 »

Trebam te wrote:Hocemo li fabriku kurtona praviti? Odakle poceti, drzati se stranke ili zakona
Umjesto da radi na natalitetu on bi da mu kurtone pravimo...e je patriote. :lol:
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#121 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by arte.fakt »

http://www.ted.com/talks/dilip_ratha_th ... anguage=hr

zanimljivo predavanje na ovu temu ... pored slanja dijaspora bi trebala malo vise da se ukljuci u investiranje ... ja licno sam pokrenuo posao u bih , pored svih prepreka i nedaca je napokon krenulo naprijed 3 porodice zive od toga a zarada se dalje ulaze ... a ovi hejteri su mi smijesni skroz ...
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#122 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by pici »

evo uzmite moje mjere za največi standard za kurtone a onda samo štancajte prema manjem...
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#123 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by hizo ramidovic »

ja kadgod bi dobijo pare iz diaspore padobi na kladijonici zato sam reko rodzaku dami vise nesalje vec kad dodze ljeti naodmor dami dadne direkt uruke
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#124 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te »

PM72 wrote:
Trebam te wrote:
PM72 wrote:Mi tj. ja "ljubomorne budžetlije i podrumaši". :lol: Kaže stara izreka - ko hoće naći će način,ko neće naći će opravdanje.Meni "tvoja" fabrika ne treba nego ja apelujem da učinite nešto za zemlju iz koje ste pobjegli kad joj je bilo najteže pa malo saperite savjest.Vaš patriotizam se svodi na šuplju po internetu i divljanje u dresovima reprezentacije.
Da napravim fabriku i unistite je kao sto ste unistili i drzavu pa ne lici ni na sta :lol:

:D radije cu cevape u porciju, i smjeskati se :-D pa i reprezentacija je dijasporska, navijamo za nase :D

:kiss:
Prvo se provališ pa onda nam spočitavaš kako smo uništili i državu...nego uzmi Rašinu sliku pa mu svako jutro prouči dovu za dobro zdravlje jer da nije bilo njega još bi koze čuvala i žderala maslo jer flašu ulja nisi vidjela u životu jer bi znala razliku ulja i vode. :lol:

A treba se naviknuti na plin i struju ,da smanjiš temperaturu tave jer to nisu nekadašnje gusane tave po selima niti šporet na drva...

Bijes, jer nemozes prodati mu.a pod bubrege ;

Vec, nudim ti radno mjesto na farmi koza dok fabrika za kurtone ne bude gotova :mrgreen:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#125 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda »

bh.tornjak wrote:
razonoda wrote:
bh.tornjak wrote:slicna tema je vec bila....al nema veze
tema sama po sebi nije losa...i rebala bi da ima svakodnevni interes i konstruktivnu raspravu a ne prepucavanje...ko koga hrani...ili...ne treba mene niko da hrani... itd... itd

cinjenica je da se velika suma €,$ CHF, i drugih deviza sliva u BiH (nebitno od koje dijaspore B/S/H).
ono sto me cudi je to sto niko ne vidi ogroman potencijal u tome.
kako jedan "dijasporac" moze da otvori nesto...kad ni sam ne zna sta...kako...koliko mu vremena za to treba....koliko i kojih mu sve dozvola treba...
u BiH imas krajeva koji imaju jaku dijasporu...sta su uradili lokalni politicari da otvore dijalog sa dijasporom...da im ukazu na ono u sta bi mogli da uluze svoj novac...da im ukazu na svoje planove...resurse...obrazovnu strukturu nezaposlenih... da ih upoznaju sa procedurom osnivannja firme...i da im pri tome budu pri pomoci...
da jednostavno kazu.....evo planova...tu su elaborati...dozvole....sve je odradjeno....treba nam samo kapital.....pa sjest i osmisliti nacin finansiranja tih firmi ...pogona i sta ti ja znam cega vec..

Zato to niko ne uradi...???
Mislim da je ta sansa propustena.

Dijaspora se vani , navikla , napravili svoj novi zivot, evidentno je da sve manje dolaze u BIH i kao turisti (kriminal , nesigurnost) a da nesto ulazu --mnogi su pokusali i izgubili i ono malo volje, novca, sto su imali.
kolega @razonoda

mislim da ta sansa tek sad postoji...
mnogi su radili da bi napravili (obnovili), djecu skolovali....uvijek je bilo izdataka.
mnogi to imaju iza sebe....tako da tek sad mnogi imaju da bi mogli da ulazu....kuce sredjene....djeca skolovana,zaposljena....mislim da sansa sada...za deset godina ce biti kasno...sad jos nije..
S moje tacke gledista, ta sansa ne postoji.Bosna je opasna drzava za 'ulagati' iz poznatih razloga. Ko je imao biznis vani--zna kako je jednostavno i brzo to uraditi--ostalo je do njega, i koliko mu drzava ne pravi probleme da radi svoj posao.
Jedina sansa je da Bosna ucini nesto ===za buduce penzionere dijasporce ===koji bi se vratili , ako bi se poboljsala zdr. zastiata i generalno sigurnosna situacija.
Post Reply