Dijaspora i finansije

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1 Dijaspora i finansije

Post by Bullet Tooth Tony »

Postovana Dijasporo :D

Vi koji kupujete, prodajete, donosite i odnosite KMove i EURe, ulazete u BiH itd ... Kako to radite ?

Da li koristite kartice i koje ... Revolut... N26 ili pak nesto trece ?

Da li imate racune BiH bankama pa preko njih prebacujete novac i ako da , da li neku mozda preporucujete ?

Da li nosite dozvoljene limite u kesu ?

Istrazujem najpovoljnije nacine slanja novca, placanja, ulaganja u BiH :)

Hvala svima od srca :D
BiBi911
Posts: 2790
Joined: 09/12/2018 17:47

#2 Re: Dijaspora i finansije

Post by BiBi911 »

Western union 4,95€, sada su akcije pa je 2,95€


Banka u DE ti uzme do 5milja 17€ naknade+ banka u Bosni

Paypal je isto nesto sica prebacivanje

Sto beze da rizikujes sa kesom kada imas ovo, jer nikada na granici ne znas na koga ces naletit.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#3 Re: Dijaspora i finansije

Post by mujomali »

Samo dolare u dzep i to je to. Promjenim po malo, i laganeze

Ne vjerujem ja onim aparatima tamo, to mafija kontrolise
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4 Re: Dijaspora i finansije

Post by TDK-90 »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/12/2020 14:40 Postovana Dijasporo :D

Vi koji kupujete, prodajete, donosite i odnosite KMove i EURe, ulazete u BiH itd ... Kako to radite ?

Da li koristite kartice i koje ... Revolut... N26 ili pak nesto trece ?

Da li imate racune BiH bankama pa preko njih prebacujete novac i ako da , da li neku mozda preporucujete ?

Da li nosite dozvoljene limite u kesu ?

Istrazujem najpovoljnije nacine slanja novca, placanja, ulaganja u BiH :)

Hvala svima od srca :D
Imaj na umu uplate preko 2000,- KM ( cca 1020 Eura) za Tuzlanski Kanton
Sarajevski Kanton preko 5000,- KM ( cca 2580 Eura)
se moraju prijaviti poreznoj upravi, mozda cak i Banka automatski salje info u PU :-)

Preko ove vrijednosti se placa porez :bih:
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#5 Re: Dijaspora i finansije

Post by mujomali »

Prenio sam ja preko grane para i para u dzepu

Nek salje preko banaka ko hoce, ali Mujo jok
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#6 Re: Dijaspora i finansije

Post by Bullet Tooth Tony »

TDK-90 wrote: 11/12/2020 18:35
Imaj na umu uplate preko 2000,- KM ( cca 1020 Eura) za Tuzlanski Kanton
Sarajevski Kanton preko 5000,- KM ( cca 2580 Eura)
se moraju prijaviti poreznoj upravi, mozda cak i Banka automatski salje info u PU :-)

Preko ove vrijednosti se placa porez :bih:
Koliko iznosi taj porez i na to je porez na sta.. Uplate..

Tipa ako imam zemlju na planin i firma mi napravi.. Sta ja znam.. Npr, kolibu montaznu koja kosta 30000 KM sa PDVom.. Ja sam duzan pored tih 30000 platit i neki dodatni porez?

Znam da je BiH u skladu propisa FATF, znaci do 10k eura preko granice se moze prenijeti bez prijave.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#7 Re: Dijaspora i finansije

Post by CotSuljakovic »

10 000 ti, 10 000 saputnik to je 20 000.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#8 Re: Dijaspora i finansije

Post by CotSuljakovic »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/12/2020 19:34
TDK-90 wrote: 11/12/2020 18:35
Imaj na umu uplate preko 2000,- KM ( cca 1020 Eura) za Tuzlanski Kanton
Sarajevski Kanton preko 5000,- KM ( cca 2580 Eura)
se moraju prijaviti poreznoj upravi, mozda cak i Banka automatski salje info u PU :-)

Preko ove vrijednosti se placa porez :bih:
Koliko iznosi taj porez i na to je porez na sta.. Uplate..

Tipa ako imam zemlju na planin i firma mi napravi.. Sta ja znam.. Npr, kolibu montaznu koja kosta 30000 KM sa PDVom.. Ja sam duzan pored tih 30000 platit i neki dodatni porez?

Znam da je BiH u skladu propisa FATF, znaci do 10k eura preko granice se moze prenijeti bez prijave.
Ti si premalo informacija dao u prvom postu.
Ovaj porez sto on spominje je porez na poklon. Ako ti nekom saljes pare kao poklon on mora platiti porez ako je preko odredjene svote. Iznos preko kojeg se oporezuje poklon odredjuju kantonalne poreske inspekcije zasebno, zato i jesu razliciti iznosi koje ti je on naveo. Taj dohodak bi morala prijaviti osoba kojoj si ti poslao pare. Ti sa tim nemas nista.
Jesi li ti rezident EU ili BiH.
Kako sam ja shvatio ti radis i zivis u EU i hoces ovdje vikendicu da pravis. Mozes ti prenijeti i preko 10 000 EUR, popunis obrazac i pokazes na granici. Moras imati dokaz o porijeklu novca i to je to. U obrascu imas isto rubriku zasto iznosi novac. Ako si rezident EU i imas dokaz o porijeklu novca ne placas nikakav dodatni porez.
Ako si rezident BiH i zaradio si pare vani i uvozis ih u BiH moras imati dokaz o porijeklu novca i moras prijaviti dohodak i dokaz da je placen porez u zemlji gdje si zaradio pare, ako je placen. Ako nije placen onda placas drzavi BiH a ako je placeno manje od 10 posto poreza na dohodak u zemlji gdje si ih zaradio onda placas razliku BiH. Ali to radis u poreskoj a za granicu ti treba samo obrazac i dokaz o porijeklu novca.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#9 Re: Dijaspora i finansije

Post by Bullet Tooth Tony »

CotSuljakovic wrote: 12/12/2020 00:10 Ti si premalo informacija dao u prvom postu.
Ovaj porez sto on spominje je porez na poklon. Ako ti nekom saljes pare kao poklon on mora platiti porez ako je preko odredjene svote. Iznos preko kojeg se oporezuje poklon odredjuju kantonalne poreske inspekcije zasebno, zato i jesu razliciti iznosi koje ti je on naveo. Taj dohodak bi morala prijaviti osoba kojoj si ti poslao pare. Ti sa tim nemas nista.
Jesi li ti rezident EU ili BiH.
Kako sam ja shvatio ti radis i zivis u EU i hoces ovdje vikendicu da pravis. Mozes ti prenijeti i preko 10 000 EUR, popunis obrazac i pokazes na granici. Moras imati dokaz o porijeklu novca i to je to. U obrascu imas isto rubriku zasto iznosi novac. Ako si rezident EU i imas dokaz o porijeklu novca ne placas nikakav dodatni porez.
Ako si rezident BiH i zaradio si pare vani i uvozis ih u BiH moras imati dokaz o porijeklu novca i moras prijaviti dohodak i dokaz da je placen porez u zemlji gdje si zaradio pare, ako je placen. Ako nije placen onda placas drzavi BiH a ako je placeno manje od 10 posto poreza na dohodak u zemlji gdje si ih zaradio onda placas razliku BiH. Ali to radis u poreskoj a za granicu ti treba samo obrazac i dokaz o porijeklu novca.
Hvala na odgovoru.. Prvi post je uvodni.. Cilj mi je bio da se otvori malo veca diskusija o tokovima novca iz dijaspore u BiH.

Intersuje me kako ljudi placaju.. Koliko im banke uzimaju provizije itd

Evidentno je da se u Sarajevu proda veliki broj stanova i to upravo dijaspori.. Barem tako navode agencije... kako se placaju ti stanovi, koju vrstu racuna ljudi otvaraju u BiH itd

Evo smo rastabirili prenos novca preko granice :thumbup: :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: Dijaspora i finansije

Post by vjesticanametli »

Ja imam racun u banci u bih ..... ne nosim nikad vise od 9 hiljada sa sobom....to nije stalno jel🤣 nmg se zezat sa carinom i papirima..imam uvijek sa sobom papir da sam digla pare iz banke u DE.....nakupi se pa rokaj ha stan ha vikendice..... ne prebacujem bankom jer idem cesto u SA a slanje western union kad treba....ev sam uzela revolut karticu pa cu je poslat za koji dan za bosnu 😊
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#11 Re: Dijaspora i finansije

Post by RagibUzoriti »

Ja imam bankovnu karticu u BiH koja je iz inostrane banke i po potrebi koristi se za uzimanje novca sa bankomata u BiH.

Western Union i ostale opcije mi apsolutno nisu isplative.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12 Re: Dijaspora i finansije

Post by high_volume »

AZIMO, preko Nove Banke

https://azimo.com/en
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#13 Re: Dijaspora i finansije

Post by Bullet Tooth Tony »

vjesticanametli wrote: 12/12/2020 14:27 Ja imam racun u banci u bih ..... ne nosim nikad vise od 9 hiljada sa sobom....to nije stalno jel🤣 nmg se zezat sa carinom i papirima..imam uvijek sa sobom papir da sam digla pare iz banke u DE.....nakupi se pa rokaj ha stan ha vikendice..... ne prebacujem bankom jer idem cesto u SA a slanje western union kad treba....ev sam uzela revolut karticu pa cu je poslat za koji dan za bosnu 😊
Koji racun ... avista stedni za devize ? Normalni KM ? :-D

hahah znam za ovu opciju to svi rade ... ali mene vise interesuju tehnicki detalji malo :D :D hoces da "roknes" stan od 60k eura , imas kesa ... kako kupis stan u biti ? da li odneses tasnu covjeku ili odes na banku pa preko banke jer je malo ko lud da mu das tasnu :) :)

Ili ti recimo neka firma odradi renovaciju stana ... kosta 40k , hoce uplatu na svoj KM racun u recimo BBI banci ... kako ? koja je najbolja opcija :)

Sto se tice revoluta i kartica ovo pise na forumu ako nekog zanima

Hi. Some of the fee-free ATMs in Bosnia are:

Sberbank
UniCredit Bank
Nova Banka
Addiko Bank
Avoid Raiffeisenbank (8 BAM fee), Sparkasse (7 BAM fee) and Intesa Sanpaolo (6 BAM fee).
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#14 Re: Dijaspora i finansije

Post by CotSuljakovic »

Bullet Tooth Tony wrote: 12/12/2020 16:27
vjesticanametli wrote: 12/12/2020 14:27 Ja imam racun u banci u bih ..... ne nosim nikad vise od 9 hiljada sa sobom....to nije stalno jel🤣 nmg se zezat sa carinom i papirima..imam uvijek sa sobom papir da sam digla pare iz banke u DE.....nakupi se pa rokaj ha stan ha vikendice..... ne prebacujem bankom jer idem cesto u SA a slanje western union kad treba....ev sam uzela revolut karticu pa cu je poslat za koji dan za bosnu 😊
Koji racun ... avista stedni za devize ? Normalni KM ? :-D

hahah znam za ovu opciju to svi rade ... ali mene vise interesuju tehnicki detalji malo :D :D hoces da "roknes" stan od 60k eura , imas kesa ... kako kupis stan u biti ? da li odneses tasnu covjeku ili odes na banku pa preko banke jer je malo ko lud da mu das tasnu :) :)

Ili ti recimo neka firma odradi renovaciju stana ... kosta 40k , hoce uplatu na racun ... kako ? koja je najbolja opcija :)

Sto se tice revoluta i kartica ovo pise na forumu ako nekog zanima

Hi. Some of the fee-free ATMs in Bosnia are:

Sberbank
UniCredit Bank
Nova Banka
Addiko Bank
Avoid Raiffeisenbank (8 BAM fee), Sparkasse (7 BAM fee) and Intesa Sanpaolo (6 BAM fee).
Stavis 60 000 EUR u torbu i nosis po gradu, obavezno u tramvaj sa njom kad je spica.
Moj djed rahmetli tako prije kad proda zemlju, 60 000 KM u torbu i od banke do banke da vidi gdje ce poloziti. Pistolj i torba i po gradu. Ako je mogao on, mozes i ti. :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#15 Re: Dijaspora i finansije

Post by Rockefeller »

Do sada sam slao Westernom, neke cifre do 3000€. Nikada vise.

I mene interesuje sto Tony govori.

Kada krenem za domovinu, mozda milju € ponesem. Koji ce mi k. vise :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#16 Re: Dijaspora i finansije

Post by vjesticanametli »

Imam avistu i obicni tekuci ..... devize fino na stedni....ne kupujes svake godine stan i sl..... ja ustvari sad stekam ne kupujem .....portugal mi zapeo za oko😁a u sa imam sve .....hvala za info za revolut😊
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#17 Re: Dijaspora i finansije

Post by Bullet Tooth Tony »

Meni se na LinkedIn-u javila BBI banka. Ok, dobar targeting :D

Kao :

BBI je prva banka na tržištu koja je prepoznala ne samo ogroman značaj bh. dijaspore za ekonomiju već i finansijske potrebe građana BiH koji žive i rade u inostranstvu. Kao banka koja ima prvenstveno razvojni i investicijski karakter smatramo da ćemo podrškom bh. dijaspori osigurati višestruke pozitivne efekte na ekonomiju Bosne i Hercegovine, posebno u povećanju direktnih investicija, povećanju izvoza i zaposlenosti građana koji žive u našoj državi.

Osmislili paket usluga za BiH dijasporu i javim se ja njima da vidim sta su te usluge ...

Nude sve sto su nudili do sada , znaci nikakvi novi paketi ... jedino sto nude je kredit za kupovinu nekretnine gdje je placanje kvartalno ... ali nisam dalje pitao ... uglavnom nista novo osim eto tih kredita ali mogu zamisliti kolika je ks :-)

btw , mail od te banke , izmedju ostalog :

Visina naknada za priliv novca iz inostranstva na avista štedni račun, za koji napominjemo da ne učestvuje u platnom prometu u BiH, već da je to tip računa koji Vam omogućava slobodno raspolaganje cjelokupnim iznosom deponovanih sredstava na računu

• Priliv iz inostranstva - 0,50% (minimalno 10,00 KM)
• Za prilive manje ili jednake 15,00 EUR - Bez naknade
• Za prilive do 20CHF, 20USD - 3,00 KM po prilivu
• Za prilive do 25EUR, 30CHF, 35USD - 5,00 KM po prilivu
• Za prilive do 50EUR, 60CHF, 70USD - 7,00 KM po prilivu.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#18 Re: Dijaspora i finansije

Post by zforumas »

Nas troje ponijeli po 10 milja i onda sam morao "nafatat" jos cetiri insana da zamijenim pare u banci (jbg mali maloljetan) :lol: i tako dvaput

@Bullet Tooth Tony tacno je tako bilo, "snopic" i u firmu, dobar dan, evo pare, hvala, evo i tebi ugovor, dovidjenja.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#19 Re: Dijaspora i finansije

Post by mujomali »

zforumas wrote: 14/12/2020 19:54 Nas troje ponijeli po 10 milja i onda sam morao "nafatat" jos cetiri insana da zamijenim pare u banci (jbg mali maloljetan) :lol: i tako dvaput

@Bullet Tooth Tony tacno je tako bilo, "snopic" i u firmu, dobar dan, evo pare, hvala, evo i tebi ugovor, dovidjenja.
Nema druge nego tako, prvi bi me taj iz banke opljacko u pola noci

pusti ti to, pajdo moj, para je para
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#20 Re: Dijaspora i finansije

Post by zforumas »

mujomali wrote: 15/12/2020 03:36
zforumas wrote: 14/12/2020 19:54 Nas troje ponijeli po 10 milja i onda sam morao "nafatat" jos cetiri insana da zamijenim pare u banci (jbg mali maloljetan) :lol: i tako dvaput

@Bullet Tooth Tony tacno je tako bilo, "snopic" i u firmu, dobar dan, evo pare, hvala, evo i tebi ugovor, dovidjenja.
Nema druge nego tako, prvi bi me taj iz banke opljacko u pola noci

pusti ti to, pajdo moj, para je para
Ma ima druge samo sto se ta "druga" na vise iznose nikako ne isplati.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#21 Re: Dijaspora i finansije

Post by broj dva »

Visa i Master.
Pa polako copam na minibankama...
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#22 Re: Dijaspora i finansije

Post by Dangubic »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/12/2020 14:40 Postovana Dijasporo :D

Vi koji kupujete, prodajete, donosite i odnosite KMove i EURe, ulazete u BiH itd ... Kako to radite ?

Da li koristite kartice i koje ... Revolut... N26 ili pak nesto trece ?

Da li imate racune BiH bankama pa preko njih prebacujete novac i ako da , da li neku mozda preporucujete ?

Da li nosite dozvoljene limite u kesu ?

Istrazujem najpovoljnije nacine slanja novca, placanja, ulaganja u BiH :)

Hvala svima od srca :D
Dižem dole svaki dan na automatu koliko može KM i tako i prenosim i mijenjam novac. Ponekad i ostavim bankovnu karticu nekom kome vjerujem.
Izvadiš dvije kartice ili ako imaš dvije kreditne ostaviš jednu i mogu dole na automat da dižu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#23 Re: Dijaspora i finansije

Post by exliberal-ex »

Slao/saljem preko banke...jednom poslao vise od 30 000$..u banci me pitali sta je razlog, ja objasnio popunio papir za ministarstvo finansija i to je to. Leglo direktno na racun u Sarajevo. Oni platili nesto malo za bankarske usluge. Inace svakih par mjeseci posaljem dole po par hiljada da im se nadje.
Druga opcija je dao sam svojima moju credit card( dupla kartica na njihovo ime) nazvao ovdje i rekao nemojte blokirat karticu to sam poslao roditeljima..nema problema , oni koristenu kupovini za placanje racuna itd....al vise vole gotovinu...ti nas kontrolises i vidis gdje pare trosimo kad koristimo karticu :lol:

Pitao sam jel postoji opcija da placam automatski gas i struju ili da mi posalju racun preko e mail a ja da platim online..nope..moram vidjet dali se nesto promjenilo u medjuvremenu.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#24 Re: Dijaspora i finansije

Post by TDK-90 »

Volksbank Raiffaisenbank za slanje novca u BiH
do 2500,-€ Provision: 25,- € Gebühr + 10,-€
Preko 2500,- € Provision 25,- € Gebühr + 1,5 % ili min. 13,-€
Plus dole banka uzme proviziju za priliv sredstava
Pa hebote isto ko Western Union dodje plus ceka se par dana da pare "legnu" na racun :-)

Navodim primjer kada saljem mojima ponekad , jer sada zbog Covid-a nisam isao dole
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#25 Re: Dijaspora i finansije

Post by visuljak »

Samo gotovina u dzepu sa potvrdama o dizanju za ne daj Boze.

Jednom prijavio(samo sapnuo cariniku) iznosenje malo vece svote novca a oni ga nisu ni pogledali ili su vidjeli na skeneru pa presli preko toga.
Drugi put nosio sa sobom malo veci iznos u autu. E to je bila avantura. Vilica se sama od sebe trese na granici. :D Nikad vise.
Post Reply