dijabetes...

Sve o zdravlju...
MMM1977

#276 Re: dijabetes...

Post by MMM1977 » 08/05/2020 01:50

zippoo87 wrote:
08/05/2020 00:40
MMM1977 wrote:
07/05/2020 16:10
Tromjesečni šećer mi je 6,60%, po nekom je to diabetes a po nekom preddiabetes, šta je tačno? Test rađen kod Tawila.
ne bih ja to odmah proglasavao secerom ni brinuo previse...naravno smanjio bi unos direktnih secera i tako to ali bih odradio jos jedno mjerenje nakon 3 mjeseca

ovo sto sada proglasavaju secerom je sve u svrhu farmaceutske industrije,da sto manju vrijednost secera proglasavaju kao bolest i daju terapiju
nekada je secer do 8 mmol/l smatran normalan a sada bi da ga spuste ispod 6 da bude kao normalan...a sve to u uslovima gdje je skoro pa sva hrana preradjena ,puna aditiva,zasicenih masnoca,secera

malo se uozbilji,izbaci svo smece koje jedes,malo se fizicki aktiviraj...izadji vani setaj,ako imas kucu i oko kuce nekog posla,raduckaj malo i tako to...i nakon jos 3 mjeseca opet provjeri i znati ces na cemu si

Hvala na odgovoru! Taj tromjesečni mi je mjeren nakon tri najgora mjeseca mislim, sa puno nekih sijela, a pogotovo kad je krenula ova priča oko korone - šta raditi nego sjesti u kući i izmišljati šta će se jesti.

Odmah nakon rezultata sam drastično promjenio ishranu, ujedno sam na dijeti zbog kilaže. Šećera nema gotovo nikako, koristim steviu, pa ćemo vidjeti.

Propisan mi je glucophage da pijem uz večeru i mogu primjetiti da mi totalno ubija apetit. Mogao bih po cijeli dan da ne jedem ali se tjeram da jedem 3-4 puta.

E sad, kod mene ima još puno nekih dijagnoza, tako da sam išao kod Zelije koja sumnja da je sve to nekako povezano, najveća sumnja joj je na nadbubrežnu i inzulin, uradio sam hrpu hormona čije rezultate ću imati naredne sedmice kada joj idem ponovo.

Brus Lee

#277 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee » 08/05/2020 09:21

MMM1977 wrote:
08/05/2020 01:50
zippoo87 wrote:
08/05/2020 00:40
MMM1977 wrote:
07/05/2020 16:10
Tromjesečni šećer mi je 6,60%, po nekom je to diabetes a po nekom preddiabetes, šta je tačno? Test rađen kod Tawila.
ne bih ja to odmah proglasavao secerom ni brinuo previse...naravno smanjio bi unos direktnih secera i tako to ali bih odradio jos jedno mjerenje nakon 3 mjeseca

ovo sto sada proglasavaju secerom je sve u svrhu farmaceutske industrije,da sto manju vrijednost secera proglasavaju kao bolest i daju terapiju
nekada je secer do 8 mmol/l smatran normalan a sada bi da ga spuste ispod 6 da bude kao normalan...a sve to u uslovima gdje je skoro pa sva hrana preradjena ,puna aditiva,zasicenih masnoca,secera

malo se uozbilji,izbaci svo smece koje jedes,malo se fizicki aktiviraj...izadji vani setaj,ako imas kucu i oko kuce nekog posla,raduckaj malo i tako to...i nakon jos 3 mjeseca opet provjeri i znati ces na cemu si

Hvala na odgovoru! Taj tromjesečni mi je mjeren nakon tri najgora mjeseca mislim, sa puno nekih sijela, a pogotovo kad je krenula ova priča oko korone - šta raditi nego sjesti u kući i izmišljati šta će se jesti.

Odmah nakon rezultata sam drastično promjenio ishranu, ujedno sam na dijeti zbog kilaže. Šećera nema gotovo nikako, koristim steviu, pa ćemo vidjeti.

Propisan mi je glucophage da pijem uz večeru i mogu primjetiti da mi totalno ubija apetit. Mogao bih po cijeli dan da ne jedem ali se tjeram da jedem 3-4 puta.

E sad, kod mene ima još puno nekih dijagnoza, tako da sam išao kod Zelije koja sumnja da je sve to nekako povezano, najveća sumnja joj je na nadbubrežnu i inzulin, uradio sam hrpu hormona čije rezultate ću imati naredne sedmice kada joj idem ponovo.
Drzi se ti dr Zelije, ona je medju najboljim ako ne i najbolji dr sto se tice diabetesa, u Sa kantonu.

zippoo87

#278 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 » 08/05/2020 20:10

kod nas i nema pravog dijabetologa...internista palamudi o dijabetesu

Brus Lee

#279 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee » 08/05/2020 20:20

zippoo87 wrote:
08/05/2020 20:10
Diabetolog je prvo internista, pa onda diabetolog. Protece dosta Miljacke i dok internista postanes. Ti internisti, obicno u manjim sredinama, sto "palamude" o diabetesu imaju doobuku iz diabetesa. Mislim da je 8 mjeseci. Inace, u vecim centrima prvo internista, pa subspec.iz endokrinologije pa diabetolog.

zippoo87

#280 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 » 08/05/2020 20:37

Brus Lee wrote:
08/05/2020 20:20
zippoo87 wrote:
08/05/2020 20:10
Diabetolog je prvo internista, pa onda diabetolog. Protece dosta Miljacke i dok internista postanes. Ti internisti, obicno u manjim sredinama, sto "palamude" o diabetesu imaju doobuku iz diabetesa. Mislim da je 8 mjeseci. Inace, u vecim centrima prvo internista, pa subspec.iz endokrinologije pa diabetolog.
nisam ni rekao da ne znaju nista ili da su nestrucni ali nije isto kada radis sve i kada radis samo jedno...imas vise vremena da se detaljnije posveti i pacijentu i struci

ja sam sa ovim nasim (koji inace slovi za dobrog doktora) odmah imao sukob misljenja i prakse...doduse bio je prvi pregled i ne poznaje ni on mene ni ja njega i on je meni odmah htio mijenja terapiju i da mi daje onu dijetu,kriska hljeba i poceo racunati kalorije i tako to...ono skolski primjer a ja mu fino pokusavao objasniti da ja nisam biljka koja vegetira,nego da radim i fizicke poslove,da se bavim sportom,da sam vozio MTB tada na duze ture...i da ja na osnovu onog sto cu raditi i sto radim,tako i odredjujem kolicinu inzulina ...imam tu neku osnovu i onda nekada smanjim a nekada pojacam unos inzulina,zavisno od potrebe

a onda je on meni poceo govoriti da na poslu ne mozes raditi tesko,a ja mu pokusavao objasniti da ja ne mogu na poslu birati sta cu raditi a sta necu,da kod kuce ne bi smio raditi to,da trebam jesti po tabeli i racunati sebi kalorije itd itd

moja praksa je skroz drugacija...ja u biti jedem sve,radim sve i ponasam se kao da i nemam dijabetes...e sada zavisno od godisnjeg doba,situacije,poslova koje obavljam...tako i uzimam inzulin i za sada mi ovakav pristup odlicno lezi i nemam nikakvih problema ni sa cim
prije 2 mjeseca sam radio i onaj tromjesecni nalaz i bio mi je nikada bolji...6.5

a sto se tice ovog doktora,nismo se sporazumili i na kraju mi je rekao,sta ti hoces sada...ja mu rekao da hocu samo da mi ponovo napise taj i taj broj jedinica po obroku,da mogu uzimati odredjenu kolicinu inzulina mjesecno i tako je i uradio

od tada vise nisam kod njega nikada bio
meni nije ok da doktor nema malo siri pogled na cijelu situaciju...posebno kada je u pitanju dijabetes,jer to nije crno ili bijelo...to nije bolest...to je poremecaj,koji moras nauciti da drzis pod kontrolom i da naucis upravljati svojim tijelom u nedostatku inzulina

mnoge osobe doktori shebu odmah na prvom pregledu...prepadnu ljude,ispricaju im neke pogresne price i ljudi sebi umisle da su bolesni,da su manje vrijedni,da ne mogu nista raditi,da ne mogu normalno da se zaposle i zive i jbga...dobijes debila kojem je dijabetes izgovor za sve u zivotu

meni nije izgovor i nikada nisam podlegao toj prici da sam bolestan i nesposoban...dakle,ja radim sve sto radi svaki zdrav insan,sa izuzetkom sto uzimam vjestacki inzulin ,koji tijelo ne proizvodi prirodno...e sada neka svako prilagodi i nauci zivjeti sa svojim "poremecajima"

Post Reply