dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#201

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 20:08, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#202 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Ok, hvala puno, drzacu se setnje/vjezbanja itd. navece :)
sandiegochargers
Posts: 18
Joined: 19/10/2010 21:49

#203 Re: dijabetes...

Post by sandiegochargers »

Volio bih da podjelim svoje iskustvo.

Prije nego pocnem, da kazem da nikada, ama bas nikada nisam osjetio neku od posljedica dijabetesa. Nisam osjecao suha usta, dnevno popijem mozda 1.5 - 2 litra tekucine, mokrim 3-4 puta dnevno, normalan apetit, a vid mi je i dalje dobar. U porodici otac i majka nemaju dijabetes, nemaju ni njihovi roditelji. Amidza i dajdza imaju. Amidza od rata, kad je vec imao 37 godina, dajdza od djetinjstva.

Kada sam imao 25, prijavio sam se na konkurs za prijem oficira u OSBIH i tu mi je dijagnosticiran povisen secer zbog kojeg nisam primljen. Uradio sam HBa1c i iznosio je 7.0.

Otisao sam kod doktorice A u privatnoj klinici i ona mi je dijagnosticirala da imam Mody dijabetes i preporucila Siofor i predlozila sta trebam jesti.

Moram reci da sam znatno smanjio unos slatkisa, cipsa, gaziranog i vocnih sokova. Nakon 2-3 mjeseca se smanjio HBa1c na 6.2.

Nakon toga sam otisao raditi na brod. Tamo bas i nemam opciju da se zdravo hranim, a ima i stresa pa kad sam se vratio HBa1c je bio 7.7. (Oktobar ove godine)
Otisao sam do druge privatne poliklinike i doktorica B mi je rekla da uradim kompletne nalaze.

C-peptid mi je iznosio 0.87 (referentne vrijednosti su 0.8 - 4.2), FT4 18.2 (12 - 22), TSH 2.8 (0.27 - 4.2) ali GAD antitijela su 43 i prema tome, dijagnosticiran mi je tip 1.

Doktorica B mi je sa jedne tablete siofora povecala na 3 i nije mi se nista mijenjalo. Radio sam profile secera. U periodu od pet dana, secer na prazan stomak ujutro mi se kretao od 7.3 do 8.8, secer 2 sata poslije dorucka od 10.3 do 12.7, secer prije rucka od 4.5 do 12.7, 2 sata nakon rucka od 3.9 do 12.9, prije vecere od 4.5 do 7.0 i 2 sata poslije vecere 6.7 do 13.4.

Kada sam isao u Beograd da obnovim ljekarski radi ponovnog odlaska na brod, desio mi se proliv kao nikada u zivotu sto samo moze biti od previse siofora, za cije nuspojave me doktorica B nije upozorila. Dva dana nisam nista jeo, sa 81 kg sam spao na 75.

I u Beogradu mi je dijagnosticiran dijabetes, ali oni ne rade GAD antitijela pa mi je i doktorica u Beogradu rekla da mora da je Mody.

Otisao sam na kontrolu kod doktorice u Sarajevu i ona mi je rekla da moram na inzulin ili CU UMRIJETI u roku od 3 godine. Tu mi je vec pukao film, placao sam 60 KM pregled kod nje a dobijao uslugu kao da je u pitanju trecerazredna drzavna bolnica. Ni rijeci ohrabrenja, samo crne prognoze, A DA SE NISAM PRIJAVIO NA KONKURS ZA VOJSKU NE BI NI SAZNAO DA IMAM PROBLEM. Pobogu, da mogu umrijeti a tromjesecni secer mi je oko 7 i ne fali mi nista.

Na doktoricinoj listi namirnica koju mi je dala stoji da su namirnice kao margarin, cola light, kokice, viski pa cak i pivo za koje malo dijete zna da ima kvasca u sebi OK u ishrani dijabeticara. To i njen pristup su uticali na moju odluku da pomoc potrazim drugdje.

Nikada nista prije nisam radio alternativnim putem ali otac mi je izguglao Misu Vuckovica iz Beograda koji se izlijecio od dijabetesa tip 2 koristenjem sirupa travara Mirsada Krnjica iz Konjica i koji pomaze ljudima koji imaju dijabetes sa savjetima. On mi je rekao da je moj slucaj laksi od stotina ljudi koji su mu se obratili za savjet jer mi je C-peptid i dalje u normali (iako blizu donje granice) i da se ovo rano otkrilo. Posto je i on penzionisani doktor, samo u drugoj bransi, potvrdio mi je da GAD od 43 ukazuje na tip 1 ali da je imao ljudi koji su se koristenjem ovog sirupa doveli secer u normalu i skinuli sa inzulina.

Predlozio mi je da krenem sa terapijom a i da na pocetku koristim minimalne doze inzulina. Terapija se sastoji od 2 flase od 1.5 litra sirupa i dva caja, uz dodatak tableta gluformin i naravno, promjenu ishrane i fizicku aktivnost.

Ujutro popijem 0.05 l sirupa na gladan stomak, pa popijem solju prve vrste caja, sazvacem 2 lista cuvarkuce pa doruckujem nakon pola sata. Miso mi je rekao da ne bi trebao mijesati proteine i da za sada, dok traje terapija, ne konzumiram mlijecne proizvode i voce.
Doruckujem neko meso ili jaja, uz jecmeni, heljdin domaci hljeb ili tostirani razeni. Pred rucak opet popijem 0.05 l sirupa pa jedem neko meso iz tave, przeno u ulju od sjemenki grozdja a za veceru ili malo piletine, ili sardinu ili bjelanca jajeta. Jedem na svakih 5.5 sati. Cajeve pijuckam preko dana, pola sata pred veceru popijem 0.1 l napitka od cimeta i karanfilcica i jos 0.05 l sirupa pred spavanje. Gluformin poslije dorucka i vecere, po 3-4 jedinice Novorapida pred obroke, 6 jedinica Levemira pred spavanje.

Napitak od cimeta je odvratan. Sirup je jos gori. Prvi put kad sam ga popio poceo sam se grciti koliko je ukus los. Ali rezultata ima. Terapiju koristim vec 20ak dana. Inzulin zadnjih 10ak jer ga nisam mogao dobiti odmah. I bez inzulina, jutarnji secer mi je bio od 5.8 do 6.5, a tri sata poslije obroka od 5.3 do 8.3, s time da je uglavnom bio oko 6. Kako koristim ove male doze inzulina, jutarnji bude oko 4.5 a tri sata poslije obroka uglavnom od 5 do 6. Zna ici i do 7 ili 8, ali u vecini slucajeva ne prelazi 6.

Moram reci da prezirem ovu terapiju. Ja i disciplina ne idemo u istu recenicu a sada moram planirati u minutu kada cu sta jesti ili popiti. Toliko sam namirnica izbacio iz prehrane da sam se zazelio pilava, a kamoli cokolade. Mislim da imam psihicki poremecaj, neki dan sam mirisao Nutellu kojih 20 minuta a kada sam u supermarketu place mi se kada prolazim ispred cokolada. Mrzim i kuhati cajeve, stopati koliko trebaju da odstoje i mrzim sto me poznanici gledaju kao da imam HIV.

Ne znam hoce li ova terapija stvarno da me izlijeci i skine sa inzulina. Generalno misljenje je da dijabetes tip 1 nije moguce izlijeciti ali razmislite ovako. Dijabetes donosi ogromne novce farmaceutskoj industriji. U medicini su klonirali ovcu, odvojili sijamske blizance, presadjuju se pluca, bubrezi...kako to da nisu mogli naci nacin da natjeraju gusteracu da proradi? Meni to djeluje jednostavnije nego gore pomenuti pŕoblemi.

Terapija daje rezultate a Miso kaze da bi mi dvije terapije mogle biti dovoljne, sto ce u totalu trajati oko 2 mjeseca. Nadam se najboljem i kunem se da cu biti disciplinovan do kraja. Ako je neko bio u slicnoj situaciji, zamolio bih ga da podjeli iskustvo.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#204

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 20:09, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#205 Re: dijabetes...

Post by Android Knego »

sandiegochargers wrote:Volio bih da podjelim svoje iskustvo.
Hvala ti što si detaljno opisao svoje iskustvo. Nadam se da će ti terapija pomoći i da ćeš i ovdje naći pomoć koju očekuješ.
zleo
Posts: 13
Joined: 14/07/2014 11:30

#206 Re: dijabetes...

Post by zleo »

sandiegochargers wrote:Volio bih da podjelim svoje iskustvo.


Ne znam hoce li ova terapija stvarno da me izlijeci i skine sa inzulina. Generalno misljenje je da dijabetes tip 1 nije moguce izlijeciti ali razmislite ovako. Dijabetes donosi ogromne novce farmaceutskoj industriji. U medicini su klonirali ovcu, odvojili sijamske blizance, presadjuju se pluca, bubrezi...kako to da nisu mogli naci nacin da natjeraju gusteracu da proradi? Meni to djeluje jednostavnije nego gore pomenuti pŕoblemi.

Terapija daje rezultate a Miso kaze da bi mi dvije terapije mogle biti dovoljne, sto ce u totalu trajati oko 2 mjeseca. Nadam se najboljem i kunem se da cu biti disciplinovan do kraja. Ako je neko bio u slicnoj situaciji, zamolio bih ga da podjeli iskustvo.
Vjeruj u šta hoćeš, ali ako imaš tip1 inzulin ti ne gine do kraja života.

A što se tiče travara i ostalih reći ću ti da znam covjeka koji je nekom travaru dao preko 50.000,00 KM da mu dijete izliječi od DM1 i skine ga sa inzulina. Teba li da kazem da je dijete na inzulinu?
A što se tiče skidanja sa inzulina pročitaj malo o remisiji kod Tipa1. To je stanje pri kojemu se gušterača nakon uvođenja vanjskog inzulina malo oporavi i beta ćelije opet počnu sa radom. Na žalost, ovo nije trajno.
Ti si malo stariji pa kod tebe proces odumiranja beta ćelija ide sporije. Kod djece je to puno brže.
Molim te pročitaj malo više o ovoj bolesti. Ne postoji NIKO ko se izliječio.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#207 Re: dijabetes...

Post by zijancer »

:sad: sandiegochargers
ova ishrana ti je stvarno problem
mogao bi možda obratiti pažnju na kašu od zobi (kuhana zob u zrnu)
ona sporo otpušta šećere, pa je dobra za večeru ili ujutro

ukus je otprilike kao žito bez šlaga (ali sa mljevenim bademima i orasima)


od voća možeš komotno kupine i ribizle (ima ovih zaleđenih varijanti)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#208

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 20:12, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#209 Re: dijabetes...

Post by Android Knego »

Je li neko ovdje ima(o) problem sa stopalom? Meni je lagano krenulo sa trnjenjem područja prednje desne polovine desnog stopala, oko prstiju. Vremenom se širi. Čekam da dođem na red za pregled kod neurologa, neko mjerenje vezano za polineuropatiju, pa da mi kažu kakvo je stanje...
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#210 Re: dijabetes...

Post by CaneBos »

Hitno mi je potreban dijabetolog u Sarajevu ali dobro iskusan?? Ako iko ima preporuku?
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#211 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee »

CaneBos wrote:Hitno mi je potreban dijabetolog u Sarajevu ali dobro iskusan?? Ako iko ima preporuku?
Prof Zelija Velija
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#212 Re: dijabetes...

Post by Android Knego »

Zadnjih mjesec dana stanje svog šećera sam provjeravao 2-4 puta dnevno. I nikad nakon obroka nisam imao toliko nisku vrijednost kao juče, a iznosila je 5.3. Inače je uvijek preko 6. Koristim tablete, bez inzulina još uvijek. Uzrok ovoj vrijednosti je samo jedna šolja čaja "Srebrna svilenica" prije jela. Još neću izvlačiti zaključke, mislim da treba dosta duže testirati da bi se vidjeli efekti. Ali početak mi je više nego obećavajući.
Zanima me da li je neko koristio ovaj čaj ili ima nekih posebnih saznanja o njemu (recimo, kontraindikacije i sl.)?
winter25
Posts: 21
Joined: 03/04/2013 09:45

#213 Re: dijabetes...

Post by winter25 »

Da li je neko koristio brekinju za regulaciju šećera. Od dosta osoba sam čuo da je brekinja dobra za regulaciju, čaj je popularno zovu i prirodnim inzulinom. Zadao sam se u istraživanje, pa sam naletio na zanimljive informacije, pa me interesuje, da li neko ima iskustva sa njom.
Mene najviše interesuje za šećer... evo ispod ću da ostavim neke informacije koje sam našao.

Pomaže kod:

dijabetesa
regulisanja masnoća u krvi.
pijeska iz bubrega i mokraćnih puteva
liječenju bolesti prostate
poboljšavanju vida
prekomjerne tjelesne težine
čišćenja krvi

Brekinja za šećer

Kora i plodovi brekinje imaju ljekovito svojstvo u liječenju šećerne bolesti, i u narodnoj medicini se smatraju prirodnim inzulinom. Za liječenje šećerne bolesti od mlade kore i podkorne mase priprema se čaj od brekinje.

Izvori:
https://biomed.ba/blog/brekinja/
http://koval.hr/blogeky/ljekovite%20bil ... kinja.html
https://sadnja.com/vocarstvo/brekinja-d ... e-priprema
http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/ ... ekinja.php
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#214 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

preporuka za dijabetologa osim dr. Velija?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#215

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 20:12, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#216 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

kakve crne upute...ja zaratio sa doktorom na prvom pregledu
dijabetes nije bolest i svako ko ga posmatra kao bolest,taj sebi u glavu ubaci tu rijec "bolestan" i onda cijeli zivot zivi kao da je bolestan a ustvari nije
dijabetes je poremecaj i nedostatak proizvodnje inzulina koji inace luci gusteraca, osoba sa poremecajem unosi vjestacki u organizam
e tu dolazimo do najteze stvari,kako naci svoj bioritam i koliko inzulina uzimati u odnosu na svoje radne i zivotne navike...a to se postize upravo licnim testiranjem i prilagodbom...
primjer
kada hocemo raditi nesto teze fizicki,tada organizam potrosi i vise "goriva", u ovom slucaju hrane i u tom slucaju se uzima manja kolicina inzulina od standarne,jer ce organizam kroz rad potrositi energiju...a inzulin sluzi da celije otvori,tako da iz njih moze "izaci" energija

isto nije isto ako cemo cijeli dan lezati u kuci i ne raditi nista...prvo nam treba manje hrane,jer smo fizicki neaktivni a inzulina se uzme standardno

ovo svako sebi moze ustimati za 1-2 mjeseca,naravno uz redovno mjerenje dok ne nauci kako mu organizam funkcionise a kada nauci,uopste nece imati potrebu ni mjeriti secer svaki dan,nego ce inzulin uzimati u odnosu na unesenu kolicinu hrane i dnevne aktivnosti a ne na osnovu onog broja kojeg je doktor napisao...ko slusa slijepo doktore,taj nece na dobro zavrsiti...jer oni nemaju pojma a i nezainteresovani su,rade to ono sablonski i cisto reda radi a iz interesa...jer sigurno imaju neku kintu od ovih silnih predstavniak farmaceutskih kuca koji ih na dnevnoj bazi obilaze a svakom doktoru dnevno dodje najmanje 5 komercijalista i moljakaju ih da nam prepisuju upravo njihove lijekove

zato,imate internet,imate svoje tijelo koje se da testirati i prilagoditi,covjek je najsavrsenima masina...na osnovu navika i rutina,sposoban se prilagoditi na sve...informisite se,doktori neka budu tu da i mi njih koristimo,recimo da nam napisu recepte za inzulin a onda svako po svom "programu"...ljudi smo,nismo roboti da on moze svakom insanu isti broj jedinica napamet napisati kao rjesenje za njega
User avatar
BambiGZ
Posts: 182
Joined: 10/07/2012 08:06

#217 Re: dijabetes...

Post by BambiGZ »

Dr. Velija Zelija je najbolji endokrinolog u BIH budite sigurni. Od nje boljeg sigurno nema. Lijecila je moju mamu i dok je bila pod njenim nadzorom, s dijabetesom je zivjela kao i da ga nema. Jela sve i svasta, pila sve i svasta, hodala, zivjela...

Android, obrati paznju na to trnjenje u nogama i obavezno prati to. Cuvaj da ti se ne otvori rana. Trenutno sam na poslu, a kad dodjem kuci pogledat cu kako se tacno zove flaster koji smo koristili za te probleme.
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#218 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Dr. Velija je izgleda veća rock zvijezda od Radončića, sad sam dobila termin 20. januara :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#219 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

jOFLA wrote: 14/12/2019 02:53

Možda je Velija drukčija, ali ako nije onda zahebi sve te endokrinologe. Ili, poslušno slijedi te savjete i kako vrijeme prolazi posmatraj svoju silaznu putanju ka tabletama za dijabetes, i konačno ka sintetičkom insulinu.

Dr. Velija je ok. Intermittent fasting joj je ok kao i smanjenje obroka (ili da je citiram - obrok da stane u dlan! - ja je vako gledala :shock: ). Jedino je mene savjetovala da malo modificiram keto i high fat prehranu jer imam poremecaj spolnih hormona (da te sad ne davim sa tim) i PCOS uz IR.

Razumna žena i otvorena. MAlo oštra na prvu, ali ako dođeš spreman da promjenis nacin zivota i prehrane stvarno je ok.

Mislim da ne podnosi ono kad ljudi dodu i kazu ne mogu ja ovo i ono, nemam vremena itd...
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#220 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Bloo, kakva je sto se tice lijekova, u smislu da li insistira da se odmah pocne s tim, ili daje priliku da se promijeni dijeta/nivo aktivnosti prvo?
User avatar
BambiGZ
Posts: 182
Joined: 10/07/2012 08:06

#221 Re: dijabetes...

Post by BambiGZ »

Upravo tako Bloo. Zena je sposobna da pomogne i da uputi, ali ako ce se pacijent zafrkavati, nema pardona.
Mi smo biili disciplinovani i stvarno je puno pomogla. Forsira da se ishranom i nacinom zivota regulise inzulin u organizmu. Eh ako bas ne ide tako, onda ide sa hemijom i medikamentima. Nemojte se plasiti, otvoreno razgovarajte s njom i vjerujte, zena zna sta prica i radi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#222 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 19/12/2019 13:55 Bloo, kakva je sto se tice lijekova, u smislu da li insistira da se odmah pocne s tim, ili daje priliku da se promijeni dijeta/nivo aktivnosti prvo?
Svaki slucaj je za sebe. Ja sam dobila metformin - 1 tabletu dnevno od 500 mg - Aglikem.
Uz naravno promjenu prehrane i nacina zivota.
Osim IR, imam i PCOS i podivljale hormone nadbubrezne.

Oni sa blazim oblicima IR preptostavljam da mogu i bez metformina.

Meni ce isti ukinuti kada nalazi budu ok. NAravno ne smijem se vratiti starom nacinu zivota inace ode sve u helac opet.
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#223 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Ma da, pretpostavljam da ipak na osnovu toga kakvi su nalazi/opce stanje odlucuje. Jedino sto se stvarno dugo ceka, prije 2 sedmice mi rekose da nazovem danas da zakazem termin za januar, i eto kad ih napokon dobih, tek cu je vidjeti za mjesec dana. Ali, bolje ikad nego nikad :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#224 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 19/12/2019 14:10 Ma da, pretpostavljam da ipak na osnovu toga kakvi su nalazi/opce stanje odlucuje. Jedino sto se stvarno dugo ceka, prije 2 sedmice mi rekose da nazovem danas da zakazem termin za januar, i eto kad ih napokon dobih, tek cu je vidjeti za mjesec dana. Ali, bolje ikad nego nikad :D
Do tada se edukuj. Poradi na promjeni. Hrana, kretanje...
Da odea spremna. :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 17236
Joined: 11/12/2012 13:21

#225 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Ma vec sam poduzela dosta za sada, uclanila se na fitness, prestala koristiti bicikl u sobi kao vjesalicu, izbacila dosta ugljikohidrata...za sada dosta, a poslije 20. januara cu vjerovatno i jesti iz dlana :D
Post Reply