dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#126 Re: dijabetes...

Post by bach »

Dijabetes dvojka od početka 2013.
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#127 Re: dijabetes...

Post by cmf »

a kako se te pumpe koriste...je li se to ugradi u organizam ili kako vec
na kojem dijelu stoji ta pumpa ?
Image
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#128 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

cmf wrote:
a kako se te pumpe koriste...je li se to ugradi u organizam ili kako vec
na kojem dijelu stoji ta pumpa ?
Image
googlao sam sinoc malo i vidio slike
btw meni bi ovo samo smetalo i komplikovalo stvari...lakse se bocnuti u rame i to je to,niti boli ,niti nosas sta na sebi
a mozes kao i ova pumpa ,ubrizgavati po potrebi i vise inzulina
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#129 Re: dijabetes...

Post by YuGiOhMoDDeR »

jel' ima neko problema sa kontrolom stolice, tzv fekalna inkontinencija? kako je liječiti? Dijabeticar sam već 9 godina, i nezz da li je povezano sa dijabetesom usljed ostećenja nerava...hvala
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#130 Re: dijabetes...

Post by dobar osjecaj »

YuGiOhMoDDeR wrote:jel' ima neko problema sa kontrolom stolice, tzv fekalna inkontinencija? kako je liječiti? Dijabeticar sam već 9 godina, i nezz da li je povezano sa dijabetesom usljed ostećenja nerava...hvala
Prvi put cujem za taj pojam. I da imam takav problem ne bih pisala o tome na forumu ove vrste. Obratila bih se ljekaru, kao i svi citala sve dostupno na internetu i pitala za misljenje na nekom drugom, medicinskom forumu.
Fekalna inkontinencija

Fekalna inkontinencija je gubitak voljne kontrole nad defekacijom.

Fekalna inkontinencija može nastati zbog ozljede ili bolesti kralježnične moždine, kongenitalnih abnormalnosti, slučajnih ozljeda rektuma i anusa, procidencije (kompletnog prolapsa rektuma), dijabetesa, teške demencije, zapečene stolice, opsežnih upalnih procesa i tumora, opstetričkih ozljeda kao i posljedica operacija koje uključuju dijeljenje i širenje analnog sfinktera.

Fizikalnim pregledom treba procijeniti grubu funkciju sfinktera i perianalnog osjeta te isključiti fekalnu impakciju. Korisne su pretrage i UZV analnog sfinktera, MR zdjeličnog i perianalnog područja, elektromiografija dna zdjelice i anorektalna manometrija.

Liječenje

Liječenje se sastoji od programa upravljanja crijevom radi razvoja predvidivog obrasca defekacije. Navedeno uključuje odgovarajući unos tekućine i balastnih tvari. Defekacija se potiče ugodnim položajem bolesnika zajedno s uobičajenim stimulansima (npr. šalicom kave). Može se upotrijebiti i supozitorij (npr. glicerinski ili supozitorij s bisakodilom) ili fosfatna klizma. Ukoliko se ne postigne redoviti obrazac defekacije, prehrana bez puno ostataka može smanjiti učestalost stolica. Isti se učinak postiže primjenom loperamida koji može i pojačati funkciju sfinktera.

Jednostavne perinealne vježbe u kojima bolesnik opetovano stišće sfinktere, perinealne mišiće i stražnjicu, služe jačanju i hipertrofiji tih tkiva i mogu doprinijeti kontinenciji, posebice u blažim slučajevima. Biološka povratna sprega (“biofeedback”) služi vježbi bolesnika u cilju potpunog korištenja sfinktera i boljeg prepoznavanja fizioloških poticaja i treba je uzeti u obzir prije nego se preporuči kirurški zahvat motiviranom bolesniku koji je sposoban razumjeti i poslušati naputke i čiji analni sfinkter prepoznaje nagoviještaj stolice i rastezanje rektuma. Oko 70% takvih bolesnika dobro će odgovoriti na biološku povratnu spregu.

Kod sfinkteroplastike se sfinkter direktno šiva u svrhu popravka defekta. Kada je ostatni sfinkter nedostatan za direktnu korekciju, osobito kod bolesnika <50 godina, može se premjestiti m. gracilis. Poduzimaju se i eksperimentalna istraživanja u kojima se na m. gracilis postavlja elektrostimulator. Ukoliko to nije moguće, pribjegava se postupcima obujmljivanja analnog sfinktera Thierschovom žicom ili drugim materijalima. Kada sve zataji, mora se uzeti u obzir i kolostoma.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#131 Re: dijabetes...

Post by arnelau »

Zamolila bih nekog ko lično koristi inzulinsku pumpu da podijeli iskustvo. Zanima me kolika je cijena pumpe, koliki su troškovi "potrošnog" materijala - mislim na onaj dio što se mijenja mislim svaka tri dana i da li to sufinansira fed. zavod za odrasle? Zanima me taj inzulin koji se koristi u pumpi da li se i to dobiva od zavoda kao i ovaj inzulin koji se koristi u penovima, Sve u svemu kakva su iskustva sa ovom pumpom, da li je ŠUK bolji? Znam da je puno pitanja i veliko hvala za svaki odgovor.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#132 Re: dijabetes...

Post by tagomago »

arnelau wrote:Zamolila bih nekog ko lično koristi inzulinsku pumpu da podijeli iskustvo. Zanima me kolika je cijena pumpe, koliki su troškovi "potrošnog" materijala - mislim na onaj dio što se mijenja mislim svaka tri dana i da li to sufinansira fed. zavod za odrasle? Zanima me taj inzulin koji se koristi u pumpi da li se i to dobiva od zavoda kao i ovaj inzulin koji se koristi u penovima, Sve u svemu kakva su iskustva sa ovom pumpom, da li je ŠUK bolji? Znam da je puno pitanja i veliko hvala za svaki odgovor.
ne koristim lično, ali evo ti odgovor nekog ko živi s osobom koja koristi inzulinsku pumpu 9 godina.

cijene pumpe kreću se 4500-6500, i to preko odgovorne kompanije - intermedical. tamo se vrši narudžba, mi smo nedavno uzimali novu, pa smo čekali na istu nekih 15-ak dana, a apliciranje iste ide uz nadzor ljekara, te uz obuku od par dana na klinici (pogotovo ako je prva pumpa). dakle, u mom konkretnom slučaju riječ je o još neko vrijeme maloljetnoj osobi, pa je odgovornost još uvijek na pedrijatriji.
što se tiče setova (aplikacijski materijal), mi ih preuzimamo besplatno na mjesečnoj (ili tromjesečnoj) osnovi, a kako imam info, to će zavod pokrivati do završetka školovanja - dakle fakulteta. šta dalje, vidjet ćemo, pretpostavljam da se i tu može pronaći neka rupa u smislu finansiranja, a koja je procedura za odrasle osobe nemam pojma, no to se da provjeriti.

inzulin u pumpi je onaj koji se dobiva u apotekama - namijenjen za pen, pumpa je dizajnom prilagođena tako da odgovara tom sistemu i obliku ampula. u biti, jako je praktično jer nema konstantnog bocanja, pumpa isporučuje različite jedinice, u definiranim razdobljima koje ljekar uspostavi, potom standardno određene doze, a svakako, po potrebi se daju korekcije. postoji i neki dodaci koji kao, sami provjeravaju vrijednost šuk-a, ali ono što je naše iskustvo pokazalo jeste da nisu pouzdani kao mjerenje na aparatu, pa je useless.

sam proces korištenja pumpe je ono, easy, like using phone, samim time itekako olakšava kontroliranje šuk-a. ja lično ne mogu usporediti prijašnji šuk, jer je od apliciranje pumpe prošlo dosta vremena, pa se ne mogu sjetiti, ali zasigurno je bolje definiran i prilagođen. sam je način življenja u tom smislu jako olakšan, jer se inzulinski set aplicira svako par dana a proces traje par minuta. nema igala, nema nošenja inzulina, brige o tome, nema pretjeranih hipoglikemija, pa ni hiper, etc, postoji neki ustaljen raspored isporučivanja jedinica (automatski ili korigovano) i to je to. odstupanja od željenih vrijednosti svakako ima posredstvom drugih nekih stanja, ali sve u svemu, laički rečeno - to je spas, osobito ako je riječ o mlađoj osobi. ja opet govorim kao neko po posmatra to sve za još uvijek mladu (mrva do punoljetstva) osobu, kako to trpi odrasli organizam, da li se to uklapa u rutinu i ustaljenu proceduru liječenja, ne bih znala. ali svakako, pumpa je višestruko i jako korisna.

eto. ukratko. :)
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#133 Re: dijabetes...

Post by arnelau »

tagomago wrote:
arnelau wrote:Zamolila bih nekog ko lično koristi inzulinsku pumpu da podijeli iskustvo. Zanima me kolika je cijena pumpe, koliki su troškovi "potrošnog" materijala - mislim na onaj dio što se mijenja mislim svaka tri dana i da li to sufinansira fed. zavod za odrasle? Zanima me taj inzulin koji se koristi u pumpi da li se i to dobiva od zavoda kao i ovaj inzulin koji se koristi u penovima, Sve u svemu kakva su iskustva sa ovom pumpom, da li je ŠUK bolji? Znam da je puno pitanja i veliko hvala za svaki odgovor.
ne koristim lično, ali evo ti odgovor nekog ko živi s osobom koja koristi inzulinsku pumpu 9 godina.

cijene pumpe kreću se 4500-6500, i to preko odgovorne kompanije - intermedical. tamo se vrši narudžba, mi smo nedavno uzimali novu, pa smo čekali na istu nekih 15-ak dana, a apliciranje iste ide uz nadzor ljekara, te uz obuku od par dana na klinici (pogotovo ako je prva pumpa). dakle, u mom konkretnom slučaju riječ je o još neko vrijeme maloljetnoj osobi, pa je odgovornost još uvijek na pedrijatriji.
što se tiče setova (aplikacijski materijal), mi ih preuzimamo besplatno na mjesečnoj (ili tromjesečnoj) osnovi, a kako imam info, to će zavod pokrivati do završetka školovanja - dakle fakulteta. šta dalje, vidjet ćemo, pretpostavljam da se i tu može pronaći neka rupa u smislu finansiranja, a koja je procedura za odrasle osobe nemam pojma, no to se da provjeriti.

inzulin u pumpi je onaj koji se dobiva u apotekama - namijenjen za pen, pumpa je dizajnom prilagođena tako da odgovara tom sistemu i obliku ampula. u biti, jako je praktično jer nema konstantnog bocanja, pumpa isporučuje različite jedinice, u definiranim razdobljima koje ljekar uspostavi, potom standardno određene doze, a svakako, po potrebi se daju korekcije. postoji i neki dodaci koji kao, sami provjeravaju vrijednost šuk-a, ali ono što je naše iskustvo pokazalo jeste da nisu pouzdani kao mjerenje na aparatu, pa je useless.

sam proces korištenja pumpe je ono, easy, like using phone, samim time itekako olakšava kontroliranje šuk-a. ja lično ne mogu usporediti prijašnji šuk, jer je od apliciranje pumpe prošlo dosta vremena, pa se ne mogu sjetiti, ali zasigurno je bolje definiran i prilagođen. sam je način življenja u tom smislu jako olakšan, jer se inzulinski set aplicira svako par dana a proces traje par minuta. nema igala, nema nošenja inzulina, brige o tome, nema pretjeranih hipoglikemija, pa ni hiper, etc, postoji neki ustaljen raspored isporučivanja jedinica (automatski ili korigovano) i to je to. odstupanja od željenih vrijednosti svakako ima posredstvom drugih nekih stanja, ali sve u svemu, laički rečeno - to je spas, osobito ako je riječ o mlađoj osobi. ja opet govorim kao neko po posmatra to sve za još uvijek mladu (mrva do punoljetstva) osobu, kako to trpi odrasli organizam, da li se to uklapa u rutinu i ustaljenu proceduru liječenja, ne bih znala. ali svakako, pumpa je višestruko i jako korisna.

eto. ukratko. :)

Hvala puno na odgovoru. Informacije su mi potrebne za brata koji je dijabetičar od svoje 10-te godine. Sad ima 28 godina i hvala Bogu još nema nikakvih komplikacija. Ali pošto ima problema sa regulacijom šuka (česte oscilacije) preporučena je pumpa. Ja sam se raspitivala u firmi Intermedical i rekli su mi da više nisu zastupnici za inz. pumpe nego da je to sad firma Medimpex u Vogošći pa ću njih kontaktirati a i udruženje dijabetičara da vidim da li ima bilo kakvog sufinansiranja za odrasle osobe. Čula sam da potrošni materijal koji se mijenja svaka 3 dana mjesečno košta oko 300KM.
Spomenuli ste i dodatke koji sami mjere ŠUK, sigurno mislite na senzore i znači da nisu pouzdani a baš smo i za njih mislili da su dobra stvar jer upozoravaju kad nivo glukoze opada.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#134 Re: dijabetes...

Post by tagomago »

jeste, mea culpa, nije intermedical nego medimpex. :) što se tiče tih senzora, nama su bili već šteta nego korist. ne znam je li to individualno, ali eto.

taj potrošni materijal za odrasle osobe ne pokriva zavod?
merimaya
Posts: 7
Joined: 19/08/2013 12:19

#135 Re: dijabetes...

Post by merimaya »

Poštovanje, ima li neko sa dijabetesom 1 a da posti mjesec ramazan ako ima da mi napiše kako to radi jer evo sam ja jutros pokušala ali je već u podne šećer opao?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#136 Re: dijabetes...

Post by dobar osjecaj »

merimaya wrote:Poštovanje, ima li neko sa dijabetesom 1 a da posti mjesec ramazan ako ima da mi napiše kako to radi jer evo sam ja jutros pokušala ali je već u podne šećer opao?
Nemoj se ljutiti ali ja ni sa blagim oblicima dvice ne bi pokusavala postiti jer ramazanski post nikako nije preporucljiv dijabeticarima, posebno ne vama s tipom 1. Tvoj organizam treba stabilnost i redovne doze hrane i inzulin a to postom ne mozes nikako osigurati.
merimaya
Posts: 7
Joined: 19/08/2013 12:19

#137 Re: dijabetes...

Post by merimaya »

Znam i sama da ne može, mada sam mislila da ima neko da mi prenese iskustva, u smislu izbjegavanja inzulina kako šećer nebi opao ili samo sa sporodjelujućim inzulinom. Hvala ti na odgovoru.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#138 Re: dijabetes...

Post by YuGiOhMoDDeR »

da li iko koristi novi dugo-djelujući Tresiba insulin, i poređenja sa Levemir-om?? da neko prenese iskustva, prednosti, mane??

Image
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#139 Re: dijabetes...

Post by propalismo »

Izgleda svi zdravi niko u našoj Bosni nema i ne piše o dijabetesu iako je epidemija te bolesti u svijetu i kod nas :-)
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#140 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

YuGiOhMoDDeR wrote:da li iko koristi novi dugo-djelujući Tresiba insulin, i poređenja sa Levemir-om?? da neko prenese iskustva, prednosti, mane??

Image

koristim ovaj inzulin, nekih 10 mjeseci...i mogu reći da sam zadovoljna...sa lantusom mi je šećer noći često opadao, dok sa ovim bas rijetko, pa skoro nikako...on isto omogućava da se dnevne jedinice inzulina smanje...za sad je sve ok...na početku sam ga plaćala, al sad , mislim unazad 3 mjeseca da se vise ne plaća... :)
fordinjo
Posts: 146
Joined: 28/04/2013 09:22

#141 Re: dijabetes...

Post by fordinjo »

Pozdrav svima prije svega , imam dijabetes Tip2 vec vise od 15 godina ,pijem metformine 3x 1000mg i 1 tabletu glipermide . u zadnjih godinu dana mi se vrti secer oko 11 ,12 pa dodze i do 14 al rijetko , ne znam se strpiti uglavnom jedem sve , sada me upozoravaju ako nastavim ovako da cu morati preci na inzulin ,meni to nekako nije po volji onako ne bi volio a neznam zasto , pa reko da vas da upitam jeli taj inzulin neki bauk ili nesto sto bi se trebalo bojati tog inzulina , kakva su vam iskustva i je li ima ovako neko ko ja da je tip2 a da je preso sa tableta na inzulin?
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#142 Re: dijabetes...

Post by YuGiOhMoDDeR »

koristi li iko senzor za CGM (continuous glucose monitoring) , i koji je najpovoljniji način da se dođe do njih? vidim da neki koštaju i po 500€ (prijemnik) i 150€ (senzor).. pozz :)
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#143 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

fordinjo wrote:Pozdrav svima prije svega , imam dijabetes Tip2 vec vise od 15 godina ,pijem metformine 3x 1000mg i 1 tabletu glipermide . u zadnjih godinu dana mi se vrti secer oko 11 ,12 pa dodze i do 14 al rijetko , ne znam se strpiti uglavnom jedem sve , sada me upozoravaju ako nastavim ovako da cu morati preci na inzulin ,meni to nekako nije po volji onako ne bi volio a neznam zasto , pa reko da vas da upitam jeli taj inzulin neki bauk ili nesto sto bi se trebalo bojati tog inzulina , kakva su vam iskustva i je li ima ovako neko ko ja da je tip2 a da je preso sa tableta na inzulin?
prvo,inzulin ti nije nikakav bauk ali morati ces ga nauciti uzimati,pod ovim ne mislim ubosti se,nego nauciti davati sebi doze zavisno od aktivnosti i jela koje si pojeo
nemas se nikakvog razloga bojati,sve ne nauci i navikne a kao sto si i do sada imao obavezu uzimati 4 puta dnevno tablete,ovako ces samo uzimati inzulin

btw.ljudi sa tip2 dijabetesom i predju na inzulin,kada se vrijednost secera poveca da tablete ne mogu regulisati
pokusaj se ti malo smiriti sa hranom,smanji kolicine 1-2 mjeseca i testiraj se sam,vidi je li ti se smanjio secer,ako ne bude,predji odmah na inzulin,da ne bi imao nezeljene posljedice kasnije
btw.najbolja regulacija secera i jeste sa inzulinom,jer das sebi onoliko koliko ti treba da oboris vrijednost secera na normalu

ne znam zasto,ali ljudi koji u nekim srednjim godinama predju na inzulin,najvise se boje ustvari bocnuti ,ne znam zasto je to tako,jer su one iglice dugacke 1 cm i debele 0.3 mm :D
dakle kao dlaka , ne osjetis je i ne vidis je :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#144 Re: dijabetes...

Post by vješalica »

fordinjo wrote:Pozdrav svima prije svega , imam dijabetes Tip2 vec vise od 15 godina ,pijem metformine 3x 1000mg i 1 tabletu glipermide . u zadnjih godinu dana mi se vrti secer oko 11 ,12 pa dodze i do 14 al rijetko , ne znam se strpiti uglavnom jedem sve , sada me upozoravaju ako nastavim ovako da cu morati preci na inzulin ,meni to nekako nije po volji onako ne bi volio a neznam zasto , pa reko da vas da upitam jeli taj inzulin neki bauk ili nesto sto bi se trebalo bojati tog inzulina , kakva su vam iskustva i je li ima ovako neko ko ja da je tip2 a da je preso sa tableta na inzulin?
imala sam sećernu hastu u porodiici
nažalost...nisu bitni detalji i kako

ali moj prijateljski savjet ti je da regulišeš prvo ishranu
jer ishrana dijabetičara je zdravija i bolja nego da gruhaš u sebe smeće
pošto sam i navodiš da se ne znaš strpiti
pa trebao bi
osim toga
šečerašima oslabe krvni sudovi, i dalje da ne nabrajam kako to sa godinama ide
a oscilacije su nešto najgore što sebi možeš napraviti
ujedno uvedi i određenu fizičku aktivnost ali ne pretjerano
inzulin je zadnja stvar koja bi ti trebala biti nametnuta
a ti procijeni sam
ako nastaviš biti nestrpljiv doći ćeš u fazu uzimanja inzulina i šečera koji će ti ići do 30
prema tome....
fordinjo
Posts: 146
Joined: 28/04/2013 09:22

#145 Re: dijabetes...

Post by fordinjo »

@zippoo87 i @vjesalica Hvala na odgovorima :thumbup: i ovo me interesuje :koristim tablete vec 18 ili 19 godina (Metformin) je li to stetno po moj organizam pa je mozda i bolje preci na insulin koji je kako kazu i nije tako stetan po nas organizam , sta mislite ? A tablete mozda i ne djeluju vise tako efikasno ? Davali su mi u zadnje par mjeseci Plus jednu tabletu da pijem dnevno (Januviu) ali kako sam cesto sebi mjerio secer na trakice uvidjeo sam da mi one uopste ne pomazu ili ti ne snizavaju secer tako da sam ih sam presto da pijem , isao sam krv da izvadin za redovnu kvartalnu kontrolu pa cu vidjeti u iduci Ponedeljak sta ce mi reci , mislim da ce me naribati i nesto predloziiti drugo a i prije su mi govorili da poslije ovih kombinacija sa tabletama ako mi se ne normalizuje secer u krvi da cu morati preci na inzulin,samo eto malo se trzam od inzulina a mozda ne bi trebao....
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#146 Re: dijabetes...

Post by dobar osjecaj »

fordinjo wrote:@zippoo87 i @vjesalica Hvala na odgovorima :thumbup: i ovo me interesuje :koristim tablete vec 18 ili 19 godina (Metformin) je li to stetno po moj organizam pa je mozda i bolje preci na insulin koji je kako kazu i nije tako stetan po nas organizam , sta mislite ? A tablete mozda i ne djeluju vise tako efikasno ? Davali su mi u zadnje par mjeseci Plus jednu tabletu da pijem dnevno (Januviu) ali kako sam cesto sebi mjerio secer na trakice uvidjeo sam da mi one uopste ne pomazu ili ti ne snizavaju secer tako da sam ih sam presto da pijem , isao sam krv da izvadin za redovnu kvartalnu kontrolu pa cu vidjeti u iduci Ponedeljak sta ce mi reci , mislim da ce me naribati i nesto predloziiti drugo a i prije su mi govorili da poslije ovih kombinacija sa tabletama ako mi se ne normalizuje secer u krvi da cu morati preci na inzulin,samo eto malo se trzam od inzulina a mozda ne bi trebao....
Dakle, ja ne mogu da vjerujem koliko si ti neobrazovana osoba, koliko ne vodis racuna o sebi i koliko malo ti je stalo do vlastitog zdravlja i zivota. Ja sam bila na blagim dozama metformina i uradila sam i radim sve sto je u mojoj mogucnosti da sto manje i rjedje popijem i po pola tablete od 500 mg. Dijabeticarska ishrana je najbolja ishrana. Nema nista bolje od uvodjenja reda u svoj zivot i svoje prehrambeno-higijenske navike. Prezderavanje i opterecavanje tijela smecem i prekomjernim kolicinama hrane je svojstveno ljudima koji sebe lako dozivljavaju kao neki protocni kontejner. Kad se jednom prebacis na inzulin nema povratka a tijelo nepovratno slabi sve vise. Inzulin se ne moze uzimati kad ti padne na pamet ili preskakati. Bez inzulina se ne moze dugo prezivjeti. Takva nebriga i javasluk prema vlastitom zdravlju vode na put slabljenja bubrega, srca, zivot put patnje i uglavnom jadan kvalitet zivota. Nevjerovatno mi je da to sebi prizeljkujes radi zadovoljstva primitivnog prezderavanja od kojeg nemas nista dobro u zivotu.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#147 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

dobar osjecaj wrote:
fordinjo wrote:@zippoo87 i @vjesalica Hvala na odgovorima :thumbup: i ovo me interesuje :koristim tablete vec 18 ili 19 godina (Metformin) je li to stetno po moj organizam pa je mozda i bolje preci na insulin koji je kako kazu i nije tako stetan po nas organizam , sta mislite ? A tablete mozda i ne djeluju vise tako efikasno ? Davali su mi u zadnje par mjeseci Plus jednu tabletu da pijem dnevno (Januviu) ali kako sam cesto sebi mjerio secer na trakice uvidjeo sam da mi one uopste ne pomazu ili ti ne snizavaju secer tako da sam ih sam presto da pijem , isao sam krv da izvadin za redovnu kvartalnu kontrolu pa cu vidjeti u iduci Ponedeljak sta ce mi reci , mislim da ce me naribati i nesto predloziiti drugo a i prije su mi govorili da poslije ovih kombinacija sa tabletama ako mi se ne normalizuje secer u krvi da cu morati preci na inzulin,samo eto malo se trzam od inzulina a mozda ne bi trebao....
Dakle, ja ne mogu da vjerujem koliko si ti neobrazovana osoba, koliko ne vodis racuna o sebi i koliko malo ti je stalo do vlastitog zdravlja i zivota. Ja sam bila na blagim dozama metformina i uradila sam i radim sve sto je u mojoj mogucnosti da sto manje i rjedje popijem i po pola tablete od 500 mg. Dijabeticarska ishrana je najbolja ishrana. Nema nista bolje od uvodjenja reda u svoj zivot i svoje prehrambeno-higijenske navike. Prezderavanje i opterecavanje tijela smecem i prekomjernim kolicinama hrane je svojstveno ljudima koji sebe lako dozivljavaju kao neki protocni kontejner. Kad se jednom prebacis na inzulin nema povratka a tijelo nepovratno slabi sve vise. Inzulin se ne moze uzimati kad ti padne na pamet ili preskakati. Bez inzulina se ne moze dugo prezivjeti. Takva nebriga i javasluk prema vlastitom zdravlju vode na put slabljenja bubrega, srca, zivot put patnje i uglavnom jadan kvalitet zivota. Nevjerovatno mi je da to sebi prizeljkujes radi zadovoljstva primitivnog prezderavanja od kojeg nemas nista dobro u zivotu.
podrzavam ovaj tvoj metod "stapa",jer ovaj lik stvarno nije dovoljno edukovan o dijabetesu i u biti radi samo ono sto mu doktori kazu,bez imalo nekih svojih napora i testova na vlastitom tijelu
ali "ubode me u oko" ova boldirana recenica,mozes li mi je malo pojasniti ?
sta konkretno mislis pod ovim da tijelo nepovratno slabi ako se uzima inzulin ?
ovo mi je nesto novo i nepoznato pa bih volio malo detalja
zahvaljujem
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#148 Re: dijabetes...

Post by vješalica »

dobar osjecaj wrote: Kad se jednom prebacis na inzulin nema povratka a tijelo nepovratno slabi sve vise. Inzulin se ne moze uzimati kad ti padne na pamet ili preskakati. Bez inzulina se ne moze dugo prezivjeti. Takva nebriga i javasluk prema vlastitom zdravlju vode na put slabljenja bubrega, srca, zivot put patnje i uglavnom jadan kvalitet zivota. Nevjerovatno mi je da to sebi prizeljkujes radi zadovoljstva primitivnog prezderavanja od kojeg nemas nista dobro u zivotu.
ovo je tačno
vidjela sam lično kako to hoda ukoliko si sistem ošini po prašini
osim toga ove ture inzulkina brepo zzzo što su počeliti davati prije 2-3 godine je jako loš,ne može se utrefiti doza,ili je prejak ili preslab
tako da je znao dosta problema napraviti
osim toga,kad šečer zajasa,udara na sve organe,u neka doba počne vid da slabi, iscrpljenost,krvni sudovi odu u nepovrat...džaba inzulin i sve...ishrana je na prvom mjestu i uredan život,ali iznulin je zadnja opcija i nije za svakoga :(
fordinjo
Posts: 146
Joined: 28/04/2013 09:22

#149 Re: dijabetes...

Post by fordinjo »

dobar osjecaj wrote:
fordinjo wrote:@zippoo87 i @vjesalica Hvala na odgovorima :thumbup: i ovo me interesuje :koristim tablete vec 18 ili 19 godina (Metformin) je li to stetno po moj organizam pa je mozda i bolje preci na insulin koji je kako kazu i nije tako stetan po nas organizam , sta mislite ? A tablete mozda i ne djeluju vise tako efikasno ? Davali su mi u zadnje par mjeseci Plus jednu tabletu da pijem dnevno (Januviu) ali kako sam cesto sebi mjerio secer na trakice uvidjeo sam da mi one uopste ne pomazu ili ti ne snizavaju secer tako da sam ih sam presto da pijem , isao sam krv da izvadin za redovnu kvartalnu kontrolu pa cu vidjeti u iduci Ponedeljak sta ce mi reci , mislim da ce me naribati i nesto predloziiti drugo a i prije su mi govorili da poslije ovih kombinacija sa tabletama ako mi se ne normalizuje secer u krvi da cu morati preci na inzulin,samo eto malo se trzam od inzulina a mozda ne bi trebao....
Dakle, ja ne mogu da vjerujem koliko si ti neobrazovana osoba, koliko ne vodis racuna o sebi i koliko malo ti je stalo do vlastitog zdravlja i zivota. Ja sam bila na blagim dozama metformina i uradila sam i radim sve sto je u mojoj mogucnosti da sto manje i rjedje popijem i po pola tablete od 500 mg. Dijabeticarska ishrana je najbolja ishrana. Nema nista bolje od uvodjenja reda u svoj zivot i svoje prehrambeno-higijenske navike. Prezderavanje i opterecavanje tijela smecem i prekomjernim kolicinama hrane je svojstveno ljudima koji sebe lako dozivljavaju kao neki protocni kontejner. Kad se jednom prebacis na inzulin nema povratka a tijelo nepovratno slabi sve vise. Inzulin se ne moze uzimati kad ti padne na pamet ili preskakati. Bez inzulina se ne moze dugo prezivjeti. Takva nebriga i javasluk prema vlastitom zdravlju vode na put slabljenja bubrega, srca, zivot put patnje i uglavnom jadan kvalitet zivota. Nevjerovatno mi je da to sebi prizeljkujes radi zadovoljstva primitivnog prezderavanja od kojeg nemas nista dobro u zivotu.
Hvala na kritikama :izet: , dobro su dosle sigurno a i moram reci da sam posluso i da mi ide sasvim dobro sada , drzim se uputa od doktora i cuvam se maximalno sto je moguce vise od hrane koju ne bi smjeo uzimati , naravno da poneeekkaad uzmem ali to nije ni blizu kao sto sam jeo prije , evo nakon skoro mjesec dana moj se secer standardno vrti oko 7 ili 8 mmola a jutros sam mjerio i bio je cak 5.8 sto nisam imo zadnjih godinu dana sigurno , jos uvijek sam na tabletama i ako ovako ostane nece mi ni trebati inzulin , jos jednom Hvala na kritikama one nas nekad mijenjaju na bolje stvarno.....
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#150 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

fordinjo wrote:
dobar osjecaj wrote:
Hvala na kritikama :izet: , dobro su dosle sigurno a i moram reci da sam posluso i da mi ide sasvim dobro sada , drzim se uputa od doktora i cuvam se maximalno sto je moguce vise od hrane koju ne bi smjeo uzimati , naravno da poneeekkaad uzmem ali to nije ni blizu kao sto sam jeo prije , evo nakon skoro mjesec dana moj se secer standardno vrti oko 7 ili 8 mmola a jutros sam mjerio i bio je cak 5.8 sto nisam imo zadnjih godinu dana sigurno , jos uvijek sam na tabletama i ako ovako ostane nece mi ni trebati inzulin , jos jednom Hvala na kritikama one nas nekad mijenjaju na bolje stvarno.....
:thumbup: :thumbup:
Post Reply