dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#101 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

crvena987 wrote:i ja tako primam inzulin...uglavnom,propisano je 3x poslije obroka i 1x pred spavanje, mada se desi da nekad manje a nekad više primim zavisi koliko obroka imam...kod mene je novorapid-dnevni, i lantus-noćni...

a što se tiče Hba1c, najbolje bi bilo da je ispod 7 :-?

a zašto plaćaš nalaz, zar nemaš dijabetologa koji te vodi i koji ti radi nalaze....kod mene je kontrola, uglavnom svakih četri mjeseca, kad vadim sve nalaze što se tiče krvi...i to je besplatno, jer je državna bolnica :)
ma placa se u nasoj bolnici,besplatno je ako odem u Tuzlu i tamo izvadim a opet me izadje na isto,cak i skuplje,plus treba mi vrijeme :D
ovo je jeftinija varijanta a ja vec nekih par godina ne idem dijabetologu...isao sam prije kod ove jedne doktorice u Tuzli...ali kada je ona pocela rutinski da to radi (to znaci da i ne pogleda nalaza,prepise terapiju i to je to),ne idem njoj vise a ovdje kod nas u bolnici nema pravi dijabetolog,nego neki drugi specijalista ali radi i ovo...tako da ni kod njega ne idem...uglavnom sam se brinem o tome i tako preko hemoglobina pratim stanje
stvarno nemam nikakve probleme,pravo sam zdrav...prilicno sam i sportski aktivan i tako,valjda sve ima veze ,jedino bas ne biram hranu,jedem bukvalno sve,ali kada je jaci obrok,pojacam i broj jedinica...nekada se i zeznem,pretjeram pa onda opadne secer ali tako to kod nas ide,vazda gore-dole :P
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#102 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

pa da, baš gore-dole :-D

ja imam dijabetologa, jer moram od njega dobiti potvrdu šta koristim, da bi mi doktor opće prakse inzulin mogao propisati...

ne čuvam se ni ja hrane nešto posebno, jedem isto sve....a što se aktivnosti tiče, tjeram se da ovih dana krenem na fitnes, jer kod kuće mi bude dosadno samoj trenirati.... :razz:
bitno je da su nam nalazi dobri, i samo tako da ostane :-D

hvala na odgovorima ;-)
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#103 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

crvena987 wrote:pa da, baš gore-dole :-D

ja imam dijabetologa, jer moram od njega dobiti potvrdu šta koristim, da bi mi doktor opće prakse inzulin mogao propisati...

ne čuvam se ni ja hrane nešto posebno, jedem isto sve....a što se aktivnosti tiče, tjeram se da ovih dana krenem na fitnes, jer kod kuće mi bude dosadno samoj trenirati.... :razz:
bitno je da su nam nalazi dobri, i samo tako da ostane :-D

hvala na odgovorima ;-)
u principu,nama i ne treba doktor...osim da nam napise recepte za inzulin :D
svi se manje vise sami nauce kako,sta,koliko i onda se to tako eksperimentise
mislim da najvise poveceva secer ono sto se "gricne" usput,ili uz kafu i tako to i tada se u principu ne uzima nista inzulina a to je upravo i ono sto deblja
pa su mi tako najsmjesnije djevojke koje kazu,ne jedem ja nista a ovamo pojede 5 kesa cipsa,dvije cokoladice,dva soka i jos stosta :D,kao to nije hrana ...ustvari to i jest ono sto deblja i steti,nezasicene masti :D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#104 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

upravu si to za doktora :(

ja sam jedno vrijeme pokušala izbaciti svu hranu biljnog i životinjskog porijekla, uglavnom sam jela voće i povrće-u tom periodu (nekih mjesec dana) šećer je bio odličan, i primala sam 3x inzulin umjesto 4x, i duplo manje jedinica....najveći problem je loša hrana koju koristimo, pa čak i ona koja se plasira kao zdrava....ja kući imam malu baštu, pa imam i nekih domaćih prizvoda, jer više ne vjerujem ni pijacama, koje uglavnom nude prskanu robu :(

al, sad je zima, i to mi je period kada stvarno ne znam šta bih zdravo jela, a na pamet mi padaju sve one lose grickalice i sokići :( znam-užas :twisted: , al ne prođe ni dan a da nešto ne gricnem :sad: tako da sam dobila par kilica viška, i sad se tješim kako ću u teretanu :-)
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#105 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

sav narod se sada nezdravo hrani i zato i jesu sve ove silne bolesti
ja isto sebi kuci ki kod nene sijem svasta,povrce (krompir,lukovi,tikvice,paradajz,krastavice,mrkva,repa,kukuruz,persun itd) i kada je dobra godina,bas se fino najede svega a ja posebno volim domaci paradajz
generalno ja jedem sve,samo da je ukusno...volim i svo povrce a i voce,kao i sva mesa ...bitno je samo da se zacini pogode i da to bude ukusno :P

eh sada...ja recimo ne bih mogao kao ti jesti samo povrce i voce,jer tu nema energije za mene a meni cesto treba hrana na kojoj mogu raditi (fizicki) ,na kojoj mogu odvoziti 40-50 km na biciklu,igrati fudbala i tako...

meni u principu najvise steti to izmedju obroka sto uzmem nesto a ne uzmem inzulin (uzmem nekjada,ne svaki puta ) a citao sam malo da to upravo i deblja ljude...jer misle da nisu nista jeli a ustvari su i previse jeli,ali to je visikokaloricna hrana a energetski je nikakva :D

tesko se bas kvalitetno i zdravo hraniti...to zahtjeva i puno novca i puno truda ali eto...trudim se sto kvalitetnije hranitit
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#106 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

oooo, i ja volim da spremam, i da začinim hranu....volim sve, i sve mi je ukusno :-D

super je imati baštu, kad znaš šta proizvodiš i jedeš :)

sviđa mi se kod tebe što si tako aktivan, i imaš neke aktivnosti.... :thumbup: ja počela raditi pripravnički, pa na poslu samo nešto grickam, uglavnom sjedim, a kući kad dođem kao ja se već umorila :( aaa znam, reći ćeš užas :(

daj kako stižeš i ne bude ti mrsko trenirati, daj malo podrške :P
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#107 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

crvena987 wrote:oooo, i ja volim da spremam, i da začinim hranu....volim sve, i sve mi je ukusno :-D

super je imati baštu, kad znaš šta proizvodiš i jedeš :)

sviđa mi se kod tebe što si tako aktivan, i imaš neke aktivnosti.... :thumbup: ja počela raditi pripravnički, pa na poslu samo nešto grickam, uglavnom sjedim, a kući kad dođem kao ja se već umorila :( aaa znam, reći ćeš užas :(

daj kako stižeš i ne bude ti mrsko trenirati, daj malo podrške :P
ukljuci se u neko drustvo,planinari,zumba,fitnes,karate,i tako...

a kod mene uvijek ima termina za fudbal,samo sto sam se od ljetos preselio sa poslom na drugu lokaciju ,pa nisam bas ovo ljeto puno igrao fudbala,nisu mi termini odgovarali,radio
a biciklo vozim nedjeljom,kada je neradni dan...ima jedna neformalna grupa,pa furamo po planinama,brdima i tako...uglavnom i druzenje i rekreacija
a ko nije navikao na aktvnost,njemu se tesko pokrenuti...to je najtezi dio...ukucaj sebi na YT neke motivirajuce videoe,da te malo nafuraju hah
a kod mene tako i u toj basti ima posla i kod nene,stalno nesto kopkati,kositi travu,frezati...imam i aroniju,pa bude aktivnosti :D

evo sada opet trazim kakav termin za fudbal,da se aktiviram...neobicno mi,zaboraviti cu trcati haha
neki idu u teretanu...ne znam,ja bas ne volim to ali bolje je i to ,nego nista :P
brat mi nekih 8-9 godina bez prestanka trenira u teretani ...njemu je to prece od svega :D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#108 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

hvala na idejama ;-)

nešto sam već pokušavala, a nešto ću od sutra...zlatno sutra :-D uvijek bježim :run:

sad kad vidim prethodne postove, reći ćeš da sam pravi smor i da samo nešto zapitkujem, al šta ću ti si jedini aktivan na ovom forumu pa moram :D
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#109 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

crvena987 wrote:hvala na idejama ;-)

nešto sam već pokušavala, a nešto ću od sutra...zlatno sutra :-D uvijek bježim :run:

sad kad vidim prethodne postove, reći ćeš da sam pravi smor i da samo nešto zapitkujem, al šta ću ti si jedini aktivan na ovom forumu pa moram :D
neki se ljudi valjda stide,pa ne pricaju o tome...ja ne vidim da je ovo razlog da se krije :D
mozes i na PM,ako ti je lakse i ako hoces detaljnije :D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#110 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

heeeej, evo me :)

kad si već spomenuo, da li se neko stidi pričat o tome ili ne....ja to ne gledam tako...

ja za svoju situaciju ne govorim nikom, i o tome niko ne zna osim moje bliže rodbine....našla sam se u par situacija kad te ljudi sažaljivo gledaju i smatraju da te trebaju poštediti za neke poslove...UŽAS,alergična sam na takve stvari...jednostavno to je moje, i želim da me drugi gledaju po tome šta ja jesam, a ne da misle da se žalim na svoju sudbinu....sposobna sam da sve radim, i ništa me u tome ne ometa, kako ću ja privatno završiti svoje obaveze vezano za moje stanje to je moja stvar....

nekako ja to tako gledam, jer ljudi su čudni ili ne kontaju...što im više pričaš o sebi misle da se žališ, onda te oni dodatno žale, umanjuju na taj način tvoju vrijednost i sve tako....dovoljno je da meni ništa ne smeta, a to da li neko zna ili ne zna meni ni manje ni više u džep :)

p.s. Pokušavala sam ti pisati na PM, al nisam sigurna da li ssi dobio, pa evo i ovdje ;-)
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#111 Re: dijabetes...

Post by lider »

lider wrote:Zna li ko gdje se mogu kupiti trakice za mjerenje šećera. Aparat je neki On Call, ovakav:

Image
Zna li iko?
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#112 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

lider wrote:
lider wrote:Zna li ko gdje se mogu kupiti trakice za mjerenje šećera. Aparat je neki On Call, ovakav:

Image
Zna li iko?
nadjo na piku,pa pitaj prodavaca
http://www.pik.ba/artikal/11273301/one- ... s-trakice/

Code: Select all

http://www.pik.ba/artikal/11273301/one-call-plus-trakice/
inace,sto se tice aparatica za mjerenje secera...prvo treba provjeriti cijenu i dostupnost trakica pa tek onda gledati aparat
cesto je aparat jeftin a trakice su skupe...pa izadje skuplja pita,nego tepsija :P

kod mene je accu check i trakice nisu skupe...a sam ih placam,jer kod nas u TK kantonu nema na recept trakica
tmujoo
Posts: 23
Joined: 28/11/2011 12:46

#113 Re: dijabetes...

Post by tmujoo »

Evo slucajno naletih ovde..pa da pozdravim raju ;) , imam vec nekih 17 god. tip 1, inzulin naravno,, i slozio bi se s vama da je fazon jedino u tome da moras skontati..kako inzulin,hrana i tvoje aktivnosti funkcionisu.. to je kao trokut.. i sa 3 strane moras to ukombinovat i naci neku idealnu sredinu..

Moj h1bc je uvjek izmedju 5,8 i 7,3 ,, zadnja 2 su bila 6,5.. znaci ideala ;) ,, kad sam fasovo zucker,, nije mi bilo ni do ceg,sve mi bilo crno pred ocima,,isto da sam rak fasovo..jedno mjesec-dva dana, poslije toga sam skonto da to nema veze i da to nije nikakva bolest,, vec samo nacin zivota i jedna obaveza vise... bitno je da ljudi se ne nadaju time da kod tipa1 ima ikakve nade sa cajevima,il bilo kakvih drugim preparatima da se natjeraju ß celije gusterace da luce inzulin.. kod diabeticara tipa 1,, proizvodnja inzulina je manja od 1 % ,tako da oni moraju unositi inzulin dok su zivi..Cajevima mozes samo spustati secer uz inzulin.Al bez inzulina nastaje ketoacidoza - otrovi koji nastaju sagorjevanjem masti,,znaci ne slusajte babine gatke

Inzulin je kao kljuc koji otvara vrata celija da bi glukoza,koja je nastala iz hrane u jetri i dosla u krv, da bi mogla uci u te celije i potrositi se (sagoriti) u mitohondrijama.

Tip 2 je nesto sasvim drugo..dolazi vecinom kao posljedica debljine,ljenosti, modernog(usranog) zivota..ljudi se prejedaju..unose kalorije bespotrebno..i onda mozak (hipofiza) na odredjen nacin djeluje na to da se manje inzulina iz gusterace luci,,da se nebi ta silna hrana mogla skladistiti i ljepiti po ljdima -uprosteno receno... :tip 2 naravno mozes sasvim uspjesno dijetom,fizickom aktivnoscu,zdravom ishranom regulisati.

Inace sve sto su drugi bez dijabetesa mogli mogo sam i ja ako ne i jos bolje od njih.. od sporta,izlazaka,hodanja,posla,fakulteta,,curica..svee ,, cak me je tadasnja dr.Hasanbegovic(najbolji dijabetolog.,pedijatar u Sa.) zvala da drzim predavanja djeci koja dobiju secer.. da ne misle da je sve crno kad to dobiju..
Znaci osnovno o hrani bi se trebalo znati , kako koja hrana djeluje, zasto kad jedes kikiriki,cips(masnu hranu) itd.. imas visoke vrijednosti secera nakon nekoliko sati..zasto kad pijes alkohlol ujutru imas hipo itd.. itd..
Meni su isto govorili u pocetku da bi trrebao racunati sta jedem,pa na osnovu toga davati inzulin,ali ja to nisam mogao nikad.Jeo sam i jedem apsolutno sve, mada pokusavam da hranim zdravo ne zbog secera vec zbog organizma. Uglavnom I ja sam kao i vecina vas na sebi sve isprobo i vidio kako to sve funkcjonise,, uz to sam procitao par stvari vezanih za tu bolest.. i shvatio princip = sam svoj majstor.. ako ikome ista zatreba tu sam
tmujoo
Posts: 23
Joined: 28/11/2011 12:46

#114 Re: dijabetes...

Post by tmujoo »

@ zippo jarane,, jasno mi je sve ovo sto pricas, samo mislim da bi bilo bolje davati brzodjelujuci inzulin kratko prije jela,, jer on djeluje 4-5 sati,, kao i hrana,, ako inzulin dadnes nakon jela..ti vec imas neke karbohidrate koji se brzo razloze i idu u krv kao glukoza prije nego inzulin djeluje..
tmujoo
Posts: 23
Joined: 28/11/2011 12:46

#115 Re: dijabetes...

Post by tmujoo »

jos jedno pitanje za sve koji imaju tip 1,, da li ste u djetinjstvu cesto primali antibiotike??
pitajte roditelje ako se ne sjecate...postoje istrazivanja koja to dokazuju da antibiotici uticu na nastajanje autoimunih bolesti.. evo ja sam npr. primao pencilin pravo cesto kao dijete prije rata,, svaka 2-3 mjeseca i vjerovatno time napravio da su mi imune celije pobudalile i unistile ß celije
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#116 Re: dijabetes...

Post by The Realist »

tmujoo wrote:jos jedno pitanje za sve koji imaju tip 1,, da li ste u djetinjstvu cesto primali antibiotike??
pitajte roditelje ako se ne sjecate...postoje istrazivanja koja to dokazuju da antibiotici uticu na nastajanje autoimunih bolesti.. evo ja sam npr. primao pencilin pravo cesto kao dijete prije rata,, svaka 2-3 mjeseca i vjerovatno time napravio da su mi imune celije pobudalile i unistile ß celije
Koja istraživanja to pokazuju, ako može link?

Istina je da neki antibiotici mogu prouzrokvati autoimune odogovore, neki vrlo vjerovatno mogu (nije proizveden autoimuni odgovor, ali istina je da je došlo do promjena na ćelijama - gentamicin), no nigdje nisam našao kako penicilin izaziva takav vid autoimunog odgovora (ne govorim o anafilaktičnoj reakciji, ili hemolitičkoj anemiji za koju su potrebne visoke doze penicilina).

Sumnjam da penicilin ima ikakve veze sa tvojim dijabetesom.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#117 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

tmujoo wrote:@ zippo jarane,, jasno mi je sve ovo sto pricas, samo mislim da bi bilo bolje davati brzodjelujuci inzulin kratko prije jela,, jer on djeluje 4-5 sati,, kao i hrana,, ako inzulin dadnes nakon jela..ti vec imas neke karbohidrate koji se brzo razloze i idu u krv kao glukoza prije nego inzulin djeluje..
brzodjelujuci inzulin ima krace vrijeme djelovanja...pocinje za 10ak minuta i obicno traje do 2 sata...s tim da u prvih pola sata maksimum i onda opada...imas za svaki inzulin one tablice kada pocinje dejstvo,kada je maksimum i kada prestaje

e sada,ja dajem nakon jela iz prakticnih razloga...jer nakon jela znam sta sam i koliko pojeo a to prije i ja jela ne mogu znati :D
nekada apetiti nije ok,nekkada mi se ne svidi hrana...nekada krenem jjesti i prestanem ili pojedem nesto laganije
ako ja uzmem standardnu dozu inzulina a ne unesem dovoljno hrane...ide pad secera a to bas ne volim
zato ovako,znam sta i koliko...e sada je li ovo najpravilniji nacin ,to ne znam,mozda i nije,ali meni je sigurniji...a uvijek mogu dodati jos malo inzulina,ako vidim da sam pretjerao sa jelom

i uskoro moram otici izvaditi hemoglobin,da vidim kakav mi je...nisam zadugo
tmujoo
Posts: 23
Joined: 28/11/2011 12:46

#118 Re: dijabetes...

Post by tmujoo »

Humalog/Novorapid/ djeluju nekih 4-5 sati,, i najjace djelovanje im je 1-2 sata,, naravno zavisno u koji dio tijela se daju(u stomak najbrze pocinje i najbrze zavrsava dejstvo)..
Sto se tice antibiotika,,pogotovo na balkanu tesko ces naci dokaz o tome... oni dole daju djetetu kod prosjecne prehlade odmah antibiotike... a roditelji ne znaju sta je to...
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#119 Re: dijabetes...

Post by The Realist »

tmujoo wrote: Sto se tice antibiotika,,pogotovo na balkanu tesko ces naci dokaz o tome... oni dole daju djetetu kod prosjecne prehlade odmah antibiotike... a roditelji ne znaju sta je to...
Pa nema to veze sa balkanom, lijekove su drugi "stvorili", mi samo kopiramo većinu toga. Rade se istraživanja, a eto za neke jesu potvrdili sumnje.
tmujoo
Posts: 23
Joined: 28/11/2011 12:46

#120 Re: dijabetes...

Post by tmujoo »

antibiotici kao i generalno moderni (cisti) nacin zivota..uz industrijsku proizvodnju hrane i pica..dovode do autoimunih bolesti(alergije,astme,oboljenja zlijezda sa unutrasnjim lucenjem itd.. itd.. u mom slucaju antibiotici definitivno...
adio
Posts: 30
Joined: 17/04/2009 20:11

#121 Re: dijabetes...

Post by adio »

Jedan interesantan clanak i video za pogledati

http://www.biznews.com/lchf-health-summ ... s-you-can/
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#122 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

eeej, pa ima li ikog na ovom forumu...

ikakvih dešavanja, komentara, ištaaa...

nekad mi se čini da jedina imam dijabetes u BiH...haahah

hajte ljudi probudite se malo...dajte da zajedno razmjenjujemo iskustva i dijelimo savjete...
:-D :-D :-D
ko_sijalica
Posts: 12
Joined: 06/01/2010 00:57

#123 Re: dijabetes...

Post by ko_sijalica »

cmf wrote:Inzulinske pumpe su najbolja stvar, problem je sto su za nase uslove skupe. Kada sam se ja raspitivao o tome, na preporuku ljekara, cijena je bila 3-4 hiljade KM. ''Zivotni vijek'' pumpe je oko 4 godine i mora se kupovati nova. I pitanje je da li bi nasi ljekari mogli prepisivati taj inzulin ili bi se on morao nabavljati iz vana (uz placanje naravno, koje je takodjer skupo) zbog specificnog oblika ampula koje se stavljaju u pumpe, a kod nas ga vjerovatno nema jer ja licno ne poznajem nikoga sa tom pumpom. Pumpa cjelodnevno ispusta malu kolicinu inzulina, a moze se podesiti i da u vrijeme obroka isputi vecu kolicinu, da bi se zadrzao secer na normalnom nivou.
Ako se ne varam, postoje i one koje mjere secer, pa po potrebi ispustaju dodatnu kolicinu inzulina, ali nisam siguran.
Uglavnom, dobra stvar koja olaksava regulaciju secera u krvi, ali nazalost za nas standard jos uvijek nedokuciva.

Evo na brzinu jedan link, da vidite cijenu pumpe i inzulina. Vjerovatno bi osiguranje pokrilo dio cijene, ali opet . . .

http://www.diabetes-supply.com/products.asp?cat=5

A sto se tice davanja samo stomak. :-)
a isto mi nije problem ni da pricam o tome,u drustvu isto kazem ali priznajem da se malo /nikako prica o ovome i dijabetes dodje nesto kao tau tema kod nas a u svijetu ima preko 200 miliona bolesnika jbte
Takodje, cak nekad i namecem tu temu, da razbijem ljudima predrasude koje imaju prema dijabeticarima. Neki ljudi te gledaju kao da imas zaraznu bolest.
Inzulinske pumpe jesu jako dobra stvar, ja je licno koristim vec 7 godina. Dijabetičar sam od svoje 7 godine, tip1, a sada imam 25. Nemam nikakvih komplikacija, trenutno niti naznaka ikakvih, mada i nisam bas neki uzoran dijabetičar.

Što se tiče pumpi, one jesu trenutno najsavremeniji vid terapije za inzuloovisnike. U FBiH ima preko 150 korisnika pumpi. Nažalost, podjela pumpi je u nadležnosti kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja, tako da je u Kantonu Sarajevo regulisano prilično dobro, tj. djeca do 18 godina starosti oboljela od dm tip1 mogu dobiti pumpu na teret zavoda i mjesečno potrošni materijal (infuzijske setove i rezervoare) koji košta preko 300 KM. Mislim da nije problem nabaviti pumpu, koja košta preko 5000 KM u BiH(ljudi bi se i zadužili), već da je problem potrošni materijal, koji je prilično skup na mjesečnom nivou. Od nedavno su se stvari promijenile i u Srednjobosanskom kantonu, gdje će od nove godine startati sa 10 pumpi za djecu uz obećanje Minstarstva zdravstva da će se taj broj povećati.
Što se tiče ostalih kantona, postoje neki izolovani slučajevi, međutim nije sistemski riješeno.

Koristim pumpu Medtronic Paradigm MMT 722, nije najnovija, ali je prilično dobra. Do sada se nije kvarila.

Sa pumpom se koristi samo brzodjelujući inzulin, koji se isporučuje u organizam na dva načina: bazal i bolus.
Bazal konstantno "teče" i on je zamjena za Levemire, Lantuse itd., tj. sporodjelujuće inzuline, i programira se pumpa tako da luči određene doze u skladu sa dnevnim aktivnostima.
Bolus je dio inzulina koji osoba s dijabetesom sama određuje, odnosno s njim "pokriva" obrok.

Također, pumpa ima instaliran softver koji se zove Bolus wizard, u koji unesete vrijednost šećera u krvi prije obroka, gramažu ugljikohidrata koje ćete unijeti kroz obrok, te vam pumpa izračuna dozu koju biste trebali dati.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#124 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

ko_sijalica wrote:
cmf wrote:Inzulinske pumpe su najbolja stvar, problem je sto su za nase uslove skupe. Kada sam se ja raspitivao o tome, na preporuku ljekara, cijena je bila 3-4 hiljade KM. ''Zivotni vijek'' pumpe je oko 4 godine i mora se kupovati nova. I pitanje je da li bi nasi ljekari mogli prepisivati taj inzulin ili bi se on morao nabavljati iz vana (uz placanje naravno, koje je takodjer skupo) zbog specificnog oblika ampula koje se stavljaju u pumpe, a kod nas ga vjerovatno nema jer ja licno ne poznajem nikoga sa tom pumpom. Pumpa cjelodnevno ispusta malu kolicinu inzulina, a moze se podesiti i da u vrijeme obroka isputi vecu kolicinu, da bi se zadrzao secer na normalnom nivou.
Ako se ne varam, postoje i one koje mjere secer, pa po potrebi ispustaju dodatnu kolicinu inzulina, ali nisam siguran.
Uglavnom, dobra stvar koja olaksava regulaciju secera u krvi, ali nazalost za nas standard jos uvijek nedokuciva.

Evo na brzinu jedan link, da vidite cijenu pumpe i inzulina. Vjerovatno bi osiguranje pokrilo dio cijene, ali opet . . .

http://www.diabetes-supply.com/products.asp?cat=5

A sto se tice davanja samo stomak. :-)
a isto mi nije problem ni da pricam o tome,u drustvu isto kazem ali priznajem da se malo /nikako prica o ovome i dijabetes dodje nesto kao tau tema kod nas a u svijetu ima preko 200 miliona bolesnika jbte
Takodje, cak nekad i namecem tu temu, da razbijem ljudima predrasude koje imaju prema dijabeticarima. Neki ljudi te gledaju kao da imas zaraznu bolest.
Inzulinske pumpe jesu jako dobra stvar, ja je licno koristim vec 7 godina. Dijabetičar sam od svoje 7 godine, tip1, a sada imam 25. Nemam nikakvih komplikacija, trenutno niti naznaka ikakvih, mada i nisam bas neki uzoran dijabetičar.

Što se tiče pumpi, one jesu trenutno najsavremeniji vid terapije za inzuloovisnike. U FBiH ima preko 150 korisnika pumpi. Nažalost, podjela pumpi je u nadležnosti kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja, tako da je u Kantonu Sarajevo regulisano prilično dobro, tj. djeca do 18 godina starosti oboljela od dm tip1 mogu dobiti pumpu na teret zavoda i mjesečno potrošni materijal (infuzijske setove i rezervoare) koji košta preko 300 KM. Mislim da nije problem nabaviti pumpu, koja košta preko 5000 KM u BiH(ljudi bi se i zadužili), već da je problem potrošni materijal, koji je prilično skup na mjesečnom nivou. Od nedavno su se stvari promijenile i u Srednjobosanskom kantonu, gdje će od nove godine startati sa 10 pumpi za djecu uz obećanje Minstarstva zdravstva da će se taj broj povećati.
Što se tiče ostalih kantona, postoje neki izolovani slučajevi, međutim nije sistemski riješeno.

Koristim pumpu Medtronic Paradigm MMT 722, nije najnovija, ali je prilično dobra. Do sada se nije kvarila.

Sa pumpom se koristi samo brzodjelujući inzulin, koji se isporučuje u organizam na dva načina: bazal i bolus.
Bazal konstantno "teče" i on je zamjena za Levemire, Lantuse itd., tj. sporodjelujuće inzuline, i programira se pumpa tako da luči određene doze u skladu sa dnevnim aktivnostima.
Bolus je dio inzulina koji osoba s dijabetesom sama određuje, odnosno s njim "pokriva" obrok.

Također, pumpa ima instaliran softver koji se zove Bolus wizard, u koji unesete vrijednost šećera u krvi prije obroka, gramažu ugljikohidrata koje ćete unijeti kroz obrok, te vam pumpa izračuna dozu koju biste trebali dati.
a kako se te pumpe koriste...je li se to ugradi u organizam ili kako vec
na kojem dijelu stoji ta pumpa ?

ja mislim da u TK kantonu nema nista preko zavoda za pumpe
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#125 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ko_sijalica wrote:
cmf wrote:Inzulinske pumpe su najbolja stvar, problem je sto su za nase uslove skupe. Kada sam se ja raspitivao o tome, na preporuku ljekara, cijena je bila 3-4 hiljade KM. ''Zivotni vijek'' pumpe je oko 4 godine i mora se kupovati nova. I pitanje je da li bi nasi ljekari mogli prepisivati taj inzulin ili bi se on morao nabavljati iz vana (uz placanje naravno, koje je takodjer skupo) zbog specificnog oblika ampula koje se stavljaju u pumpe, a kod nas ga vjerovatno nema jer ja licno ne poznajem nikoga sa tom pumpom. Pumpa cjelodnevno ispusta malu kolicinu inzulina, a moze se podesiti i da u vrijeme obroka isputi vecu kolicinu, da bi se zadrzao secer na normalnom nivou.
Ako se ne varam, postoje i one koje mjere secer, pa po potrebi ispustaju dodatnu kolicinu inzulina, ali nisam siguran.
Uglavnom, dobra stvar koja olaksava regulaciju secera u krvi, ali nazalost za nas standard jos uvijek nedokuciva.

Evo na brzinu jedan link, da vidite cijenu pumpe i inzulina. Vjerovatno bi osiguranje pokrilo dio cijene, ali opet . . .

http://www.diabetes-supply.com/products.asp?cat=5

A sto se tice davanja samo stomak. :-)
a isto mi nije problem ni da pricam o tome,u drustvu isto kazem ali priznajem da se malo /nikako prica o ovome i dijabetes dodje nesto kao tau tema kod nas a u svijetu ima preko 200 miliona bolesnika jbte
Takodje, cak nekad i namecem tu temu, da razbijem ljudima predrasude koje imaju prema dijabeticarima. Neki ljudi te gledaju kao da imas zaraznu bolest.
Inzulinske pumpe jesu jako dobra stvar, ja je licno koristim vec 7 godina. Dijabetičar sam od svoje 7 godine, tip1, a sada imam 25. Nemam nikakvih komplikacija, trenutno niti naznaka ikakvih, mada i nisam bas neki uzoran dijabetičar.

Što se tiče pumpi, one jesu trenutno najsavremeniji vid terapije za inzuloovisnike. U FBiH ima preko 150 korisnika pumpi. Nažalost, podjela pumpi je u nadležnosti kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja, tako da je u Kantonu Sarajevo regulisano prilično dobro, tj. djeca do 18 godina starosti oboljela od dm tip1 mogu dobiti pumpu na teret zavoda i mjesečno potrošni materijal (infuzijske setove i rezervoare) koji košta preko 300 KM. Mislim da nije problem nabaviti pumpu, koja košta preko 5000 KM u BiH(ljudi bi se i zadužili), već da je problem potrošni materijal, koji je prilično skup na mjesečnom nivou. Od nedavno su se stvari promijenile i u Srednjobosanskom kantonu, gdje će od nove godine startati sa 10 pumpi za djecu uz obećanje Minstarstva zdravstva da će se taj broj povećati.
Što se tiče ostalih kantona, postoje neki izolovani slučajevi, međutim nije sistemski riješeno.

Koristim pumpu Medtronic Paradigm MMT 722, nije najnovija, ali je prilično dobra. Do sada se nije kvarila.

Sa pumpom se koristi samo brzodjelujući inzulin, koji se isporučuje u organizam na dva načina: bazal i bolus.
Bazal konstantno "teče" i on je zamjena za Levemire, Lantuse itd., tj. sporodjelujuće inzuline, i programira se pumpa tako da luči određene doze u skladu sa dnevnim aktivnostima.
Bolus je dio inzulina koji osoba s dijabetesom sama određuje, odnosno s njim "pokriva" obrok.

Također, pumpa ima instaliran softver koji se zove Bolus wizard, u koji unesete vrijednost šećera u krvi prije obroka, gramažu ugljikohidrata koje ćete unijeti kroz obrok, te vam pumpa izračuna dozu koju biste trebali dati.
na koji način si uspio dobiti tu pumpu..preko zavoda ili si sam kupovao...
na kojem si kantonu...mislim da su uslovi različiti od kantona do kantona...mada se o toj pumpi nisam ranije raspitivala, nekako imam osjećaj da je komplikovano.. :roll:
Post Reply