dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
suspect_zero
Posts: 25856
Joined: 11/10/2008 21:45

#301 Re: dijabetes...

Post by suspect_zero »

Dzinna wrote: 26/02/2024 01:26
suspect_zero wrote: 26/02/2024 01:22 Kod mene mama ima haman 40 godina dijabetes, znam da sam u rizičnoj skupini ali kako godine prolaze nije me više hastra koliko prije 20-tak godina...mjerim povremeno i bude oko 5-6.....nego mene zanima kakve su ono spravice što se reklamiraju....vidjela na ovim hrvatskim kanalima (naše ne gledam pa ne znam vrti li se to kod nas) ...nešto što se kao zalijepi na tijelo i vazda ti govori koliki je šećer, počinje da pišti/zuji kada ili opadne ili skoči.
Ima li neko to i kakve su recenzije, ima li kod nas i koliko košta?....kontam ako valja da joj uzmem da se ne bocka vazda.
Misliš na ono bijelo okruglo?
Gledam na RTL reklamira, nešto kao onaj mjerač koraka, mogu i djeca, može i u vodi....reklama, haj' ga znaj :-?
suspect_zero
Posts: 25856
Joined: 11/10/2008 21:45

#302 Re: dijabetes...

Post by suspect_zero »

mufa1 wrote: 26/02/2024 01:27
zippoo87 wrote: 26/02/2024 00:59 Probaj u mmol-ima pisati vrijednosti,tako te lakse razumjeti 😀
Pise u zagradi pored :D :D Takve sam nalaze dobio u tim vrijednostima pa zato... A sto se tice godina, za mjesec dana punim 40, tako da po tome prije bi pristajalo da je tip 2.. Mada imam radnog kolegu koji ima tip 1 i koji mu se pojavio u 35-oj godini..

Ne brini, među vodećim bolestima u svijetu i ljudi dožive duboku starost....nisi ga fasovao kao dijete, znam za par slučajeva pa ne možeš djetetu objasniti da ne smije slatko, grickalice, colu,...još kad mu dođe zlo jadno ne zna šta ga snašlo.
Malo discipline što se tiče hrane, više malih obroka, šetnja lagana i mani se sikiracije kako god znaš....bolje dva leksilujuma drmnut nego pustiti da sam gutaš knedle kad te drugi uznemire.

Jbg.,nemoj se ni zajebavati....ovi stariji znaju nekada biti čudni, od zeta stari imao dijabetes a vazda klopa k'o da je momak u razvoju :oops: suhovina, masni sir, hljeba, pite, agdali slatka....oni ga naruže on kaže saću ja sebi bocu.....jbg, prvo nogu zijani a nakon koju godinu ga kopaše.....opet, pregurao je bio 80 tako da svakako moramo umrijeti.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#303 Re: dijabetes...

Post by mufa1 »

suspect_zero wrote: 26/02/2024 01:32
Dzinna wrote: 26/02/2024 01:26
suspect_zero wrote: 26/02/2024 01:22 Kod mene mama ima haman 40 godina dijabetes, znam da sam u rizičnoj skupini ali kako godine prolaze nije me više hastra koliko prije 20-tak godina...mjerim povremeno i bude oko 5-6.....nego mene zanima kakve su ono spravice što se reklamiraju....vidjela na ovim hrvatskim kanalima (naše ne gledam pa ne znam vrti li se to kod nas) ...nešto što se kao zalijepi na tijelo i vazda ti govori koliki je šećer, počinje da pišti/zuji kada ili opadne ili skoči.
Ima li neko to i kakve su recenzije, ima li kod nas i koliko košta?....kontam ako valja da joj uzmem da se ne bocka vazda.
Misliš na ono bijelo okruglo?
Gledam na RTL reklamira, nešto kao onaj mjerač koraka, mogu i djeca, može i u vodi....reklama, haj' ga znaj :-?
Continuous Glucose Monitoring ili ti CGM senzori za stalno pracenje glukoze... Ovdje (Austrija) to haman svi nose jer dobijes besplatno od zdrastvenog.. Ima se i kupiti, meni non stop iskace reklama posto cesto googlam sve vezano za dijabetes.. Uglavnom senzor se mijenja svakih 14 dana i on sam svakih 5 minuta ja mislim salje podatke na telefon preko BT.. Nisu jeftini, ovaj sto meni iskace je 63e po komadu..znaci 125e za mjesec dana, nepun...
suspect_zero
Posts: 25856
Joined: 11/10/2008 21:45

#304 Re: dijabetes...

Post by suspect_zero »

Auf, ja mislila to ko tlakomjer...kupiš jednom i puniš baterije.....skupo brate :shock:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#305 Re: dijabetes...

Post by mufa1 »

Skupo jasta je nek, ali eto bar dobro je da ima i da ovdje kasa plati sve.. Bas ovaj kolega prica, kaze ne zna kako bi uopste pratio sta mu pase a sta ne da nema tog senzora, morao bi se 15-20 puta dvevno bosti u prst.. Imaju i pumpe koje prikacis na stomak i koje su spojene sa senzorom i po potrebi ona sama ubrizgava inzulin.. malo je nezgodno nositi zbog kabla al vidim po amazonu ima bas dobre dodatne opreme da ti to sve olaksa..
suspect_zero
Posts: 25856
Joined: 11/10/2008 21:45

#306 Re: dijabetes...

Post by suspect_zero »

Hajde, valjda kod nas dođe za 10 godina a na esencijalnu listu za 30....do tada možda izmisle i neku trajnu terapiju.
Joj koliko mi zaostajemo, ja tako upratim nešto na TV-u, i onda tražim kod nas u apoteci....malo je reći kakvu facu naprave.
Dzinna
Posts: 374
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#307 Re: dijabetes...

Post by Dzinna »

suspect_zero wrote: 26/02/2024 01:32
Dzinna wrote: 26/02/2024 01:26
suspect_zero wrote: 26/02/2024 01:22 Kod mene mama ima haman 40 godina dijabetes, znam da sam u rizičnoj skupini ali kako godine prolaze nije me više hastra koliko prije 20-tak godina...mjerim povremeno i bude oko 5-6.....nego mene zanima kakve su ono spravice što se reklamiraju....vidjela na ovim hrvatskim kanalima (naše ne gledam pa ne znam vrti li se to kod nas) ...nešto što se kao zalijepi na tijelo i vazda ti govori koliki je šećer, počinje da pišti/zuji kada ili opadne ili skoči.
Ima li neko to i kakve su recenzije, ima li kod nas i koliko košta?....kontam ako valja da joj uzmem da se ne bocka vazda.
Misliš na ono bijelo okruglo?
Gledam na RTL reklamira, nešto kao onaj mjerač koraka, mogu i djeca, može i u vodi....reklama, haj' ga znaj :-?
Ne kupujem po reklami nego preporuci :mrgreen:
Ne znam onda sta bi to bilo
suspect_zero
Posts: 25856
Joined: 11/10/2008 21:45

#308 Re: dijabetes...

Post by suspect_zero »

Pojasnio kolega iznad, vjerovatno ti senzori.
zippoo87
Posts: 15663
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#309 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

Imaju inzulinske pumpe koje se ugradjuju u tijelo operacijom i traje baterija par godina,imaju ove sto se zakace na tijelo,pa ti nastimas koliko ce inzulina otpustati i kada i imas ove kao flastere,to je za mjerenje secera konstantno,preko telefona...to haman svi stranci koji imaju dijabetes nose...na moru ih vidim puno sa tim .
Kod nas su poceli ove pumpe od socijalnog ali pretezno za malu djecu,koja se ne znaju sama sa tim boriti,pa da se olaksa i djeci i roditeljima.
Mi kasnimo u svemu jer nas vode njusle rodjene u 60-tim proslog stoljeca i koji veze o zivotu nemaju niti znaju koliko tehnologije i nauka napreduju,niti to njih zanima...samo kradja.
Tek kada u politiku udju mladji,progresivni ljudi,kojima su t2hnologije normalno nesto,poceti ce se osjecati i napredak.Za sada jedino NS ima ljude koji to razumiju i pokusavaju to progurati kroz politiku ali ide jako sporo,jer su usamljeni jbga.
MMM1977
Posts: 4622
Joined: 15/07/2009 12:56

#310 Re: dijabetes...

Post by MMM1977 »

Ozempic... Prije nego sam krenuo sa bockanjem tromjesečni šećer uvijek bio oko 8, sada 5,5. Bez dodatnih tableta, veoma ugodno jer se daje jednom sedmično, super za pomoć oko mršanja i još svašta nešto.

Problem cijena i dostupnost
User avatar
gospodin Rajković
Posts: 128
Joined: 21/08/2010 15:11
Location: Švrakino city

#311 Re: dijabetes...

Post by gospodin Rajković »

Gdje se može nabaviti lijek Trulicity za dijabetes tip2
MMM1977
Posts: 4622
Joined: 15/07/2009 12:56

#312 Re: dijabetes...

Post by MMM1977 »

gospodin Rajković wrote: 06/03/2024 18:06 Gdje se može nabaviti lijek Trulicity za dijabetes tip2
Pokušajte nazvati ovlaštenog uvoznika, Eli Lilly BH Sarajevo, telefon 033 263-670 i njih pitati gdje da tražite. Ja sam se tako snalazio za neke lijekove
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#313 Re: dijabetes...

Post by acer5101 »

mufa1 wrote: 26/02/2024 02:04 Skupo jasta je nek, ali eto bar dobro je da ima i da ovdje kasa plati sve.. Bas ovaj kolega prica, kaze ne zna kako bi uopste pratio sta mu pase a sta ne da nema tog senzora, morao bi se 15-20 puta dvevno bosti u prst.. Imaju i pumpe koje prikacis na stomak i koje su spojene sa senzorom i po potrebi ona sama ubrizgava inzulin.. malo je nezgodno nositi zbog kabla al vidim po amazonu ima bas dobre dodatne opreme da ti to sve olaksa..
senzor za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi i Freestyle Libre (najzastupljeniji) mjeri konstantno, dok losiji brendovi ocitavaju svakih 5min.. U KS je na esencijalnoj listi za oboljele od Tipa 1. Odlična stvar i promijeni igru 100%. Ja imam tu dijagnozu preko 30 godina i senzore koristim cca. godinu i po, skroz druga prica u regulaciji! Kupovao sam ih jedno vrijeme i nije uopste skupo koliko su korisni.
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#314 Re: dijabetes...

Post by bavi »

acer5101 wrote: 06/03/2024 23:53
mufa1 wrote: 26/02/2024 02:04 Skupo jasta je nek, ali eto bar dobro je da ima i da ovdje kasa plati sve.. Bas ovaj kolega prica, kaze ne zna kako bi uopste pratio sta mu pase a sta ne da nema tog senzora, morao bi se 15-20 puta dvevno bosti u prst.. Imaju i pumpe koje prikacis na stomak i koje su spojene sa senzorom i po potrebi ona sama ubrizgava inzulin.. malo je nezgodno nositi zbog kabla al vidim po amazonu ima bas dobre dodatne opreme da ti to sve olaksa..
senzor za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi i Freestyle Libre (najzastupljeniji) mjeri konstantno, dok losiji brendovi ocitavaju svakih 5min.. U KS je na esencijalnoj listi za oboljele od Tipa 1. Odlična stvar i promijeni igru 100%. Ja imam tu dijagnozu preko 30 godina i senzore koristim cca. godinu i po, skroz druga prica u regulaciji! Kupovao sam ih jedno vrijeme i nije uopste skupo koliko su korisni.
Da li senzore dobivaš preko zavoda ili kupuješ?
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#315 Re: dijabetes...

Post by acer5101 »

bavi wrote: 07/03/2024 08:20
acer5101 wrote: 06/03/2024 23:53
mufa1 wrote: 26/02/2024 02:04 Skupo jasta je nek, ali eto bar dobro je da ima i da ovdje kasa plati sve.. Bas ovaj kolega prica, kaze ne zna kako bi uopste pratio sta mu pase a sta ne da nema tog senzora, morao bi se 15-20 puta dvevno bosti u prst.. Imaju i pumpe koje prikacis na stomak i koje su spojene sa senzorom i po potrebi ona sama ubrizgava inzulin.. malo je nezgodno nositi zbog kabla al vidim po amazonu ima bas dobre dodatne opreme da ti to sve olaksa..
senzor za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi i Freestyle Libre (najzastupljeniji) mjeri konstantno, dok losiji brendovi ocitavaju svakih 5min.. U KS je na esencijalnoj listi za oboljele od Tipa 1. Odlična stvar i promijeni igru 100%. Ja imam tu dijagnozu preko 30 godina i senzore koristim cca. godinu i po, skroz druga prica u regulaciji! Kupovao sam ih jedno vrijeme i nije uopste skupo koliko su korisni.
Da li senzore dobivaš preko zavoda ili kupuješ?
Kupiš, pa tražiš refundaciju. Uglavnom ZZOKS ti refundira 117KM po senzoru
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#316 Re: dijabetes...

Post by bavi »

Jel mi mozes napisati postupak ?
Ja sam isto T1 na inzulinu i dobivam 4 trakice dnevno za mjerenje preko zavoda. Više smorena od ubadanja jer sam i ja preko 30 god seceras. Nikad niko mi nije spomenuo da mogu refundirati troskove za senzore. Je treba neka potvrda od endokrinologa da bih mogla refundirati? Moras biti lose regulisan i sl?
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#317 Re: dijabetes...

Post by acer5101 »

bavi wrote: 08/03/2024 10:26 Jel mi mozes napisati postupak ?
Ja sam isto T1 na inzulinu i dobivam 4 trakice dnevno za mjerenje preko zavoda. Više smorena od ubadanja jer sam i ja preko 30 god seceras. Nikad niko mi nije spomenuo da mogu refundirati troskove za senzore. Je treba neka potvrda od endokrinologa da bih mogla refundirati? Moras biti lose regulisan i sl?
Gdje si prijavljena?
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#318 Re: dijabetes...

Post by bavi »

Kanton Sarajevo
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#319 Re: dijabetes...

Post by acer5101 »

bavi wrote: 13/03/2024 23:05 Kanton Sarajevo
DIP
Za konzilijarnu preporuku za senzore
obavezno donijeti kopiju nalaza endokrinologa/dijabetologu iz koje se jasno vidi dijagnoza DM1( ne vrijedi nalaz privatne prakse).
Vrijeme za predavanje zahtjeva radnim danom od 12-13h.(to je njihov prijedlog mada primaju i u ostalim terminima).
Med. sestra koja zaprimi zahtjev će obavijestiti kada će konz. preporuka biti gotova.( u zahtjevu navesti imena oba roditelja)
Nakon toga korisnici prava se obraćaju dr porodične medicine za obrazac ZP 06 (šifra 540000).
Konzilijarna preporuka i kopija ZP obrasca se predaju uz zahtjev na odobravanje komisije ZZO KS, oni obavijeste kada će komisija završiti odobravanje prava na 12 mj .
Tada se stiče pravo na refundiranje (od tada važe računi)
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#320 Re: dijabetes...

Post by bavi »

Hvala puno. Zasto jednostavno kad moze komplikovano :roll:
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#321 Re: dijabetes...

Post by hp_user »

poz raja, preporučujem da posjetite novi portal o dijabetesu - dijabetes.org :)
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#322 Re: dijabetes...

Post by Grunt-SA »

Carnivore dieta jedete bilo koju vrstu mesa,sira i jaja.Ako procitate komentatre ispod klipova svi govore jednu te istu stvar koliko im je pomoglo.Ako ne znate engleski odete na setings pa language odaberete bosanski pa kliknete desni klik na misu i prevesce vam sve na nas jezik.Za sve one koji misle da "znaju" bolje od drugih neka objasne zar na hiljade onih sto pisu pozitivne komentare ispod ovih klipova lazu ili su poludili.Procitao sam mnoge komentare da su izlijecili T2 dijabetes na ovoj dijeti.

Carnivore diet

https://www.youtube.com/results?search_ ... p=CAM%253D
gospodar_prsljenova
Posts: 7
Joined: 12/02/2024 19:54

#323 Re: dijabetes...

Post by gospodar_prsljenova »

Grunt-SA wrote: 17/03/2024 15:02 Carnivore dieta jedete bilo koju vrstu mesa,sira i jaja.Ako procitate komentatre ispod klipova svi govore jednu te istu stvar koliko im je pomoglo.Ako ne znate engleski odete na setings pa language odaberete bosanski pa kliknete desni klik na misu i prevesce vam sve na nas jezik.Za sve one koji misle da "znaju" bolje od drugih neka objasne zar na hiljade onih sto pisu pozitivne komentare ispod ovih klipova lazu ili su poludili.Procitao sam mnoge komentare da su izlijecili T2 dijabetes na ovoj dijeti.

Carnivore diet

https://www.youtube.com/results?search_ ... p=CAM%253D
Da ponovimo, dijabetes se NE može izliječiti, samo držati pod kontrolom.
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#324 Re: dijabetes...

Post by Grunt-SA »

Ako ukucate na internetu "frozen rice,pasta,bread,diabetes" jedno po jedno ne sve odjednom.Vijecete da kada se zamrzne riza ,tjestenina ili hljeb u dubokom zamrzivacu 24 sata pa onda odledi i jede.Nesto se promjeni i skoci secer u krvi.Zena koja ima dijabetes t2 sto sa mnom radi probala je jeti hljeb koji je bio zamrznut dva dana i nakon 2 sta je mjerila secer i nije skocio.Ljudi su razliciti probaje jesti i izmjeriti secer nakon 2 sata i mozete vidjeti je li secer skocio ili ne.
Post Reply