dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BambiGZ
Posts: 180
Joined: 10/07/2012 08:06

#226 Re: dijabetes...

Post by BambiGZ »

no_sikiriki wrote: 19/12/2019 14:22 Ma vec sam poduzela dosta za sada, uclanila se na fitness, prestala koristiti bicikl u sobi kao vjesalicu, izbacila dosta ugljikohidrata...za sada dosta, a poslije 20. januara cu vjerovatno i jesti iz dlana :D
Jesti iz dlana 5x dnevno ;-)
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#227 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

To se nadam da je mislila na ugljikohidrate iz dlana, jer kad bi tako jela brzo bi se spustila do 40 kg :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#228 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 19/12/2019 14:22 Ma vec sam poduzela dosta za sada, uclanila se na fitness, prestala koristiti bicikl u sobi kao vjesalicu, izbacila dosta ugljikohidrata...za sada dosta, a poslije 20. januara cu vjerovatno i jesti iz dlana :D
Ja jedem oko 20 - 40 gr UH dnevno ..dobrih UH :D
I jedem 2 puta dnevno.
Ti sebi nadi modus koji ti godi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#229 Re: dijabetes...

Post by banjaluka078 »

https://dianovo.hr/2019/12/21/intervju- ... nuo-tip-2/

Ima li smisla ovo? Je li uspio neko riještiti problem ovako, samo ishranom? I ima li neka ozbiljna studija koja pokazuje kako dugotrajno (godinama) povećani unos masnoća utiče na organizam, naročito jetru?
Imam IR, dijabetes ne, a imam i masnu jetru (i sporu štitnu, to je taj vražji krug), pa nisam sigurna kako bi mi masna jetra reagovala na povećan unos masnoća. A probala bih radije ovo nego metformin dva puta dnevno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#230 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

banjaluka078 wrote: 21/12/2019 10:45 https://dianovo.hr/2019/12/21/intervju- ... nuo-tip-2/

Ima li smisla ovo? Je li uspio neko riještiti problem ovako, samo ishranom? I ima li neka ozbiljna studija koja pokazuje kako dugotrajno (godinama) povećani unos masnoća utiče na organizam, naročito jetru?
Imam IR, dijabetes ne, a imam i masnu jetru (i sporu štitnu, to je taj vražji krug), pa nisam sigurna kako bi mi masna jetra reagovala na povećan unos masnoća. A probala bih radije ovo nego metformin dva puta dnevno.
Zdrave masnoce.
I vidjet ces nakon nekog vremena da ti se i kolicinski obroci smanjuju.
Ako namjeravas probati sa.ovim.onda vadi nalaze svaka 3 mjeseca.
Ako ti skoce trigliceridi i losi holesterol onda smanji masnoce...vise povrca (ne krompira itd.) ...

Mislim da je citava ideja da malo odmorimo gusteracu i jetru.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#231

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:02, edited 1 time in total.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#232 Re: dijabetes...

Post by tovarish »

Pozdrav svima.

Ja sam u dijabetesu nov, pa sad malo isčitavam o njemu.Tehnički, još uvijek nemam dijagnozu, ali mjerenja mi se kreću oko 9 do 10, iako bude nižih i viših vrijednosti.

Inače, imam viška kilograma čitav život, a unazad nešto više od desetak godina još i masnu jetru i visoke trigliceride.

Sada se u priču upetljao i ovaj šećer, iako mi je tromjesečni prije 20tak dana bio 5.7.

Iako imam za njega predispoziciju, on je počeo da skače izvan normale u zadnje dvije godine, kada sam se prestao kretati zbog bolesti (ALS) koja me postepeno pretvara u sve većeg invalida.

Pa ako ko ima kakv savjet nek puca, jedino fizička aktivnost ne dolazi u obzir.

Moj neki zaključak je da za početak sa promjenom ishrane ne krenem naglo, nego da postepeno smanjujem porcije i da izbacim bijelo brašno, šećer i loše masnoće.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#233 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Šta jedete kad imate stomačnih problema, s obzirom da je preporučeno jesti sve ono što neko s dijabetesom ili inzulinskom rezistencijom ne bi trebao jesti (bijelo brasno, riza, krompir i sl.)?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#234 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 24/12/2019 09:49 Šta jedete kad imate stomačnih problema, s obzirom da je preporučeno jesti sve ono što neko s dijabetesom ili inzulinskom rezistencijom ne bi trebao jesti (bijelo brasno, riza, krompir i sl.)?
Ja konzumiram caj (pravi, ne u kesicama) i supu.

Mislis na dijareju ili ?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#235 Re: dijabetes...

Post by dobar osjecaj »

Nezaslađen čaj od šipurka.
Integralni tost.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#236 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Da, proljev. S tim da to kod mene ne traje dan-dva, nego bar sedmicu, ili duze, ali ne radi se o vise stolica nego samo jednom dnevno. Ne znam sta jesti ako mi (po pravilu) je na raspolaganju samo meso :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#237 Re: dijabetes...

Post by dobar osjecaj »

Ako ti Velija ili bilo koji ljekar preporuči metformin, velika je vjerovatnoća da će ti prvih sedmica pojačati te probleme.
Trebaš jesi suhu hranu koja će ti smiriti želudac, bez šećera i masnoće i u malim količinama.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#238 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 24/12/2019 10:01 Da, proljev. S tim da to kod mene ne traje dan-dva, nego bar sedmicu, ili duze, ali ne radi se o vise stolica nego samo jednom dnevno. Ne znam sta jesti ako mi (po pravilu) je na raspolaganju samo meso :D
Samo meso?
A povrce? Malo mlijecnih..jaja.bademi...itd...na.internetu fantazija recepata. Ak budes jela samo meso, dobit ces obrnuto od dijareje. No good.

Ne znam kak ovo da suptilnije srocim. Ako imas meksu stolicu jednom dnevno, a ne klasicnu dijareju, mozda ti crijeva reaguju na nesto sto jedes.
Probaj pisati dnevnik prehrane i stolice da upratis od cega vi.moglo.biti.
Plus, ako uzimas suplemente tipa.magnezij citrat, to moze biti uzrok.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#239 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

Dr. Veliju cu vidjeti tek krajem januara i jos uvijek se nadam da necu jos dobiti metformin nego da cemo se "dogovoriti" prvo za dijetu i aktivnost (nemam jos dijabetes, ali najvjerovatnije imam IR).
U medjuvremenu se nadam da cu uspjeti odraditi kolonskopiju, jer duze imam problema sa stomakom, iako nisam ubijedjena da cu dobiti neki "odgovor" ili dijagnozu.

Koja je to suha hrana? ako hljeb, riza i sl. nisu dozvoljeni, ne znam sta onda jesti.

Bloo, da jaja su ok...ali povrce koliko znam ne bi trebalo...nisam skontala na sta mlijecno mislis ali od mlijecnih proizvoda inace jedem samo jogurt :D
Nije meksa stolica, proljev, i vidi se da su crijeva iziritirana jer idu i gasovi, nadutost itd. Vodila sam dnevnik ali apsolutno nisam mogla upratiti nista konkretno. Ne uzimam magnezij, ali se sjecam prije par godina kad sam ga uzimala da je bas imao taj efekat :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#240 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 24/12/2019 10:13 Dr. Veliju cu vidjeti tek krajem januara i jos uvijek se nadam da necu jos dobiti metformin nego da cemo se "dogovoriti" prvo za dijetu i aktivnost (nemam jos dijabetes, ali najvjerovatnije imam IR).
U medjuvremenu se nadam da cu uspjeti odraditi kolonskopiju, jer duze imam problema sa stomakom, iako nisam ubijedjena da cu dobiti neki "odgovor" ili dijagnozu.

Koja je to suha hrana? ako hljeb, riza i sl. nisu dozvoljeni, ne znam sta onda jesti.

Bloo, da jaja su ok...ali povrce koliko znam ne bi trebalo...nisam skontala na sta mlijecno mislis ali od mlijecnih proizvoda inace jedem samo jogurt :D
Nije meksa stolica, proljev, i vidi se da su crijeva iziritirana jer idu i gasovi, nadutost itd. Vodila sam dnevnik ali apsolutno nisam mogla upratiti nista konkretno. Ne uzimam magnezij, ali se sjecam prije par godina kad sam ga uzimala da je bas imao taj efekat :D
Ovi simptomi.koje.ti navodis ja imam od hljebastih proizvoda.
Povrce ne bi trebalo - mislis generalno u prehrani sa IR ili u tvom specificnom slucaju trenutno (dijareja)?
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#241 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

U dijareji naravno, sad sam "expert" za prehranu u IR iako nisam jos ni blizu tvoje prehrane :D
testirala sam jos u maju ono nesto za gluten ali nije pokazalo da imam tu intoleranciju, a i ne mogu zamisliti sad da se to razvije s obzirom da cijli zivot jedem hljeb
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#242 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 24/12/2019 10:18 U dijareji naravno, sad sam "expert" za prehranu u IR iako nisam jos ni blizu tvoje prehrane :D
testirala sam jos u maju ono nesto za gluten ali nije pokazalo da imam tu intoleranciju, a i ne mogu zamisliti sad da se to razvije s obzirom da cijli zivot jedem hljeb
Nemam.ni.ja intoleranciju :mrgreen: al svejedno glumim galeba kad se najedem hljeba, kifli, pite...galeba koji puno prdi. :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#243 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

hahah, kad smo vec tako otvoreni, ja sam galeb svaki dan neovisno o tome kakva mi je stolica, i to zadnju godinu, pa od cega je hajd sad znaj, mozda da probam permanent fasting umjesto intermittent :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#244

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:02, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#245 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

jOFLA wrote: 24/12/2019 10:34
Bloo wrote: 24/12/2019 10:07
no_sikiriki wrote: 24/12/2019 10:01 Da, proljev. S tim da to kod mene ne traje dan-dva, nego bar sedmicu, ili duze, ali ne radi se o vise stolica nego samo jednom dnevno. Ne znam sta jesti ako mi (po pravilu) je na raspolaganju samo meso :D
Samo meso?
A povrce? Malo mlijecnih..jaja.bademi...itd...na.internetu fantazija recepata. Ak budes jela samo meso, dobit ces obrnuto od dijareje. No good.
Hajmo se opkladiti da neće, samo neka unosi u sebe najmanje 300 miligrama magnezija dnevno, i dva litra vode, i nikad ni u jednom momentu neće imati zatvor, niti ikakvu tvrdu stolicu. Ne treba tada ni najmanji gram prehranbenih vlakana. Vlakna povećavaju zapreminu stolice, daje joj veličinu i težinu, a neke ljude vlakna i nadimaju. Bez vlakana, sa dovoljno magnezija i vode nema zastoja ni problema sa stolicom, nikada.
Sta fali vlaknima?
Ja konzumiram i vlakna i magnezij.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#246

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#247 Re: dijabetes...

Post by Bloo »

Jer moras uzeti suplement.
Ja ne govorim da se prenatrpava vlaknima, ali stvari koje sadrze vlakna (izmedu ostalog i nuts) sadrze i mikronutritijente.
Osim vlakana dobijes i dobre stvari.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#248 Re: dijabetes...

Post by no_sikiriki »

U svakom slucaju nema sanse da bih uzimala magnezij kao suplement s obzirom na prethodna iskustva s istim (i to u bilo kojem formatu jer sam probala razne), a niti bih jela samo meso ni jedan dan a kamoli duze :D ne vjerujem ni ja da bih dobila zatvor jer vjecito imam ovaj drugi problem, i pijem ta 2 litra, ali sama pomisao na to da jedem samo meso bez nekog priloga mi je :shock:
User avatar
BambiGZ
Posts: 180
Joined: 10/07/2012 08:06

#249 Re: dijabetes...

Post by BambiGZ »

no_sikiriki wrote: 24/12/2019 10:13 Dr. Veliju cu vidjeti tek krajem januara i jos uvijek se nadam da necu jos dobiti metformin nego da cemo se "dogovoriti" prvo za dijetu i aktivnost (nemam jos dijabetes, ali najvjerovatnije imam IR).
U medjuvremenu se nadam da cu uspjeti odraditi kolonskopiju, jer duze imam problema sa stomakom, iako nisam ubijedjena da cu dobiti neki "odgovor" ili dijagnozu.

Koja je to suha hrana? ako hljeb, riza i sl. nisu dozvoljeni, ne znam sta onda jesti.

Bloo, da jaja su ok...ali povrce koliko znam ne bi trebalo...nisam skontala na sta mlijecno mislis ali od mlijecnih proizvoda inace jedem samo jogurt :D
Nije meksa stolica, proljev, i vidi se da su crijeva iziritirana jer idu i gasovi, nadutost itd. Vodila sam dnevnik ali apsolutno nisam mogla upratiti nista konkretno. Ne uzimam magnezij, ali se sjecam prije par godina kad sam ga uzimala da je bas imao taj efekat :D
Izbaci jogurt. A pij vise vode, ne sokova nego bas vode.
Nema kakve nalaze nisam uradila za taj neobjasnjeni proliv i nadutost i gasove... Sve to me prati evo vec neko vrijeme, bez ikakvih uzroka. Jednostavno organizam se cisti na taj nacin i doktor mi je na kraju rekao da samo pijem vise vode. Vjeruj evo vec skoro mjesec dana, prijmjecujem da mi se stolica normalizuje.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#250

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:09, edited 2 times in total.
Post Reply