dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#1 dijabetes...

Post by crvena987 »

Evo, već duže vrijeme ne mogu pronaći neki forum o dijabetesu na području BiH, ili su uglavnom zastarjeli ili ih nikako i nema...
interesuje me kakva je situacija u bih, sa brojem dijabetičara i na koji način kontrolišete šećer i kakvi su nalazi...

ja sam dijabetičar tip jedan, i ove godine će biti tačno deset godina kako ga imam...

voljela bih da dijelimo mišljenja i iskustva, jer tako je nekako lakše a i možemo saznati nešto novo što možda i nismo znali...pa, eto pišite, jer će naša iskustva pomoći i nama samim ali i drugima koji ovo budu čitali...

veeeliki pozdrav za sve :-D
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#2 Re: dijabetes...

Post by Macolaaa »

Koliko znam u BiH nema nikakav forum dijabeticara :sad: dok u Hrvatskoj ih ima nekoliko i dosta informacija tamo mozes naci. Kod nas valjda ljudi ne vole da pricaju o tome :)
Uglavnom ja sam prije tri godine otkrio da imam tip2 upao u žešcu depru, malo se trznuo i za 5 mjeseci uz trenenige i ispravnom ishranom skinem 30 kila. Sad jedem gotovo sve sem kolaca, bavim se biciklizmom i seceri su mi gotovo uvijek u normalnim granicama.
Ovo govorim radi onih novih dijabeticara koji kao po nekom pravilu obicno padaju u tesku depru kad doznaju da imaju tu bolest, nista nije nesavladivo i sa tim se moze sasvim normalno zivjeti uz malo discipline i naravno osnovno pravilo samo kretanje, šetanje, biciklo bilo koja fizicka aktivnost i nema problema.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#3 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

a čitala sam hrvatske forume, al eto voljela bih i da i mi više o tome pričamo...nekako imam osjećaj da svi o tome šute (pa i ja), i na kraju imaš osjećaj kao da sam imaš dijabetis u svojoj zemlji :sad:

i ja uglavnom održavam šećer u normali, mislim kad sam raspoložena :roll: , ali eto voljela bih da više pišemo o tome ko koju terapiju koristi, kako mu odgovara...da li je neko pokušao s nekim alternativnim liječenjima, kako se hranite, i da li ste zbog šećera dobili neke komlikacije i tako slično... :?
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#4 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

pa zar nikog nema...niko da podjeli svoje iskustvo :?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#5 Re: dijabetes...

Post by newlevel »

Moze li se ikako na osobi primjetiti da ima tu bolest. Naime, ja dosta mnogo vode pijem, jel to razlog za paniku ?!
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#6 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

pa ja kako se sjećam moji siptomi su bili, jako suha usta koliko god da vode popijem, čak sam odjednom mogla popiti litar vode, da bih opet bila žedna...onda nagli gubitak kila, ja mislim da sam nekih 15 kila smršala, baš se primjetilo...na kraju sam i apetit izgubila, i počela sam se baš nekako loše osjećat, jaka toplina i težina u tijelu, da sam tek onda odlučila otići doktoru i saznala razlog takvog stanja...

e sad pijenje vode može značiti i bolesno grlo, ili da jedeš neku jaku hranu, ali ipak radi svoje sigurnosti, odeš do apoteke i izmjeriš šećer na prazan stomak, to te košta 1,5 km...što je sigurno sigurno je... :)
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#7 Re: dijabetes...

Post by newlevel »

Da sto kazes, najbolje u apoteku otici... Ali imam neku averziju prema tim doktorima :( . U mene je slucaj, jedem jako slanu i zacinjenu hranu (znam da je lose za bubrege).Solim sve, pitu, cevape, sendvic, pastetu. Ali primjera radi, danas sam vecerao oko sedam sati (opet je hrana bila poprilicno slana), a sad mi se usta suše, jel to normalno naspram toliko unesene soli, ili ?
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#8 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

sa toliko soli ti ćeš da uništiš svoje bubrege :-)
e sad koliko soli koristiš, žed se i mora javljat....ali, ipak odi do apoteke, tamo nema doktora, i provjeri to stanje radi svoje sigurnosti...ali obavezno na prazan stomak...
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#9 Re: dijabetes...

Post by ring »

crvena, ja sam isto dijabetičarka, tip 1. već dvije godine. Isto kao i ti tražila sam po netu, al ništa. evo sad se možemo raspisat. gdje je tih 16. tisuća u bih? kod nas kao da je sramota nekome reći da imaš dijabetes ko da si gubav, još kad te pogledaju kao da imaš dva mjeseca života. još kad ti ga dijagnosticiraju pa te medicinske sestre tješe, s prognozama trajanja tvog životnog vijeka, a bajdvej nemaju pojma s dijabetesom iako rade na tom odjelu... i tako... ja sam na novorapidu i levemiru,ti? kako uganjaš šećere?
ps sad se najela pizze, bit će mi do nebesa :-) :|
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#10 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ring wrote:crvena, ja sam isto dijabetičarka, tip 1. već dvije godine. Isto kao i ti tražila sam po netu, al ništa. evo sad se možemo raspisat. gdje je tih 16. tisuća u bih? kod nas kao da je sramota nekome reći da imaš dijabetes ko da si gubav, još kad te pogledaju kao da imaš dva mjeseca života. još kad ti ga dijagnosticiraju pa te medicinske sestre tješe, s prognozama trajanja tvog životnog vijeka, a bajdvej nemaju pojma s dijabetesom iako rade na tom odjelu... i tako... ja sam na novorapidu i levemiru,ti? kako uganjaš šećere?
ps sad se najela pizze, bit će mi do nebesa :-) :|

e super, bar neko ima ko hoće pisati :)

ja sam na novorapidu i lantusu. primam 4x dnevno, i kako kad ga uganjam :-D uglavnom sve zavisi od hrane koju jedem...trenutno sam na dijeti, pa mi je i odmah šećer bolji :)

koliko ti primaš dnevno i jesi li probavala nešto sa alternativnim lijekovima za skidanje šećera?
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#11 Re: dijabetes...

Post by ring »

isto 4x dnevno, uz korigiranje hiperglikemije. ma meni isto na dijeti super budu, ali uz malo dijete i muža kojemu je povrće zadnja hrana, zapostavim dijetu i stalno sebi govorim od ponedjeljka novi režim i tako već jedno vrijeme...u trudnoći mi je dosadilo pridržavanje i nonstopna dijeta, ono baš si nisam priuštila ama baš ništa slatko. ali se sve isplatilo jer sam iznijela i rodila zdravo dijete.
alternativne metode nisam iskušavala, ali znam čovjeka(obiteljski prijatelj) koji jest, i njemu nije pomoglo, na postelji bio dok nije prihvatio inzulin. sad sve 5! i ja bi volila kad bi saznala nešto više o tome. pa da je nešto alternativno uz dijetu i samo noćnim se bocnut, bilo bi puno lakše. ali još sam mlada, planiram imati još djece, tako da bi o tome tek kasnije malo razmišljala.
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#12 Re: dijabetes...

Post by Ludzak »

uuuff dijabetes je gadna bolest.
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#13 Re: dijabetes...

Post by Konjanik »

i ja sam obolio od dijabetesa tip 1 u decembru 2012 god bio u depri zescoj sad sam na inzulinu vec mjesec dana trosim siofor tablete umjesto apidre i moram reci da odlicno djeluju manje se bockam,dajem sebi lantus 22 jedinice svako jutro direkt u stomak ....
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#14 Re: dijabetes...

Post by Macolaaa »

Ne klonite duhom to danas nije toliko teska bolest ako je shvatite ozbiljno. Zdrava ishrana i sport ili neka vrsta kretanja, setanja i sl. sa tim i lijekovima koje pijete odrzavajte vrijednosti secera u krvi normalnim i sve ce biti OK.
Interesuje me kod vas koji ste na inzulinu da li imate pravo na besplatne trakice za mjerenje i koliko komada mjesecno?
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#15 Re: dijabetes...

Post by zambaklija »

samo da vam kažem,na zapadu tj. u švabiji se to negleda kao bolest već kao hendikep ;-) trenutno ima oko milion hendikepiranih typ1 sa tendencijom naglog porasta,ali to je druga priča.Glavu gore,mnogi sa tim žive sasvim normalno,djecu rađaju samo se treba pridržavati savjeta ljekara,skoro sam čitao da se na tom polju u više instituta radi na otklanjanju te "autoimune" smetnje,italijani već podebelo rade na jednom bezopasnom sistemu ,tekst imam na njemačkom pa ako nekom treba... :D
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#16 Re: dijabetes...

Post by Konjanik »

Macolaaa wrote:Ne klonite duhom to danas nije toliko teska bolest ako je shvatite ozbiljno. Zdrava ishrana i sport ili neka vrsta kretanja, setanja i sl. sa tim i lijekovima koje pijete odrzavajte vrijednosti secera u krvi normalnim i sve ce biti OK.
Interesuje me kod vas koji ste na inzulinu da li imate pravo na besplatne trakice za mjerenje i koliko komada mjesecno?
ja nemam pravo na bespl trakice nego kupujem svaki mjesec trakice za acku check i moram reci nisu ni jeftine
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#17 Re: dijabetes...

Post by Macolaaa »

Konjanik wrote:
Macolaaa wrote:Ne klonite duhom to danas nije toliko teska bolest ako je shvatite ozbiljno. Zdrava ishrana i sport ili neka vrsta kretanja, setanja i sl. sa tim i lijekovima koje pijete odrzavajte vrijednosti secera u krvi normalnim i sve ce biti OK.
Interesuje me kod vas koji ste na inzulinu da li imate pravo na besplatne trakice za mjerenje i koliko komada mjesecno?
ja nemam pravo na bespl trakice nego kupujem svaki mjesec trakice za acku check i moram reci nisu ni jeftine

Koje smo mi govno od drzave, ti pretpostavljam moras prije i poslje svakog obroka izmjeriti secer to je nekih 8 do 10 trakica dnevno puta 30 dana je oko 300 komada a jedna dođe oko marke :shock:
Pa pored toga sto si bolestan stvarno je strasno biti šeceraš u BiH ako nemas pare za trakice mozes zaboraviti pravilno reguliranje i kontrolu secera.
Recimo znam da u Hrvatskoj oni koji su na inzulinu imaju pravo na oko 300 komada trakica besplatno.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#18 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ja imam pravo na 50 trakica besplatno svakih 50 dana...jedna trakica je oko 1,80km, tako da ih i rijetko kupujem...uglavnom sam navikla prepoznati kakav mi je šećer pa primam od prilike jedinice inzulina...
što se tiče alternative ja sam probala sve i svašta al nije išlo...sad sam odlučila da se okrenem zdravoj ishrani i izbacim sve što se tiče životinjskog porijekla...čitala sam da upravo takva hrana dovodi do svih bolesti pa i dijabetesa. isto tako bazirat ću se i na nekim čajevima koji su dobri za regulisanje šećera u krvi, pa sve to nekako uklopiti :-D

ni ja ne smatram dijabetes nekom bolesću ukoliko si sposoban da je održavaš, samo me strah kako će biti sa trudnoćom s obzirom da još nemam porodicu a velika mi je želja...tako kad čitam pozitivne odgovore, odmah mi je lakše :)
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#19 Re: dijabetes...

Post by ring »

Svaku trakicu platim, i da ja potrošim oko 300 komada mjesečno, isto accu chek. Imam i neki plivin aparat, trakice su oko 30km, ali je neprecizan, pa sam batalila. Do prije koju godinu čak su se i određeni inzulini plaćali, koma.
zambaklija wrote:samo da vam kažem,na zapadu tj. u švabiji se to negleda kao bolest već kao hendikep ;-)
znači nisam bolesna, već hendikepirana :D
Konjanik wrote:dajem sebi lantus 22 jedinice svako jutro direkt u stomak ....
povremeno mjenjaj mjesta, nije dobro uvijek na isto ;-)

meni je trudnoća s dijabetesom bila full day job, ali zato mi je habc1 zadnje tromjesečje bio 4,2, beba rođena s 2800(znači ne karakteristično za dijabetičarke koje rađaju veliku djecu), s tim da sam trudnoću vodila u petrovoj u zg, oni su jedini referentni centar u našoj regiji.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#20 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ring wrote:Svaku trakicu platim, i da ja potrošim oko 300 komada mjesečno, isto accu chek. Imam i neki plivin aparat, trakice su oko 30km, ali je neprecizan, pa sam batalila. Do prije koju godinu čak su se i određeni inzulini plaćali, koma.
zambaklija wrote:samo da vam kažem,na zapadu tj. u švabiji se to negleda kao bolest već kao hendikep ;-)
znači nisam bolesna, već hendikepirana :D
Konjanik wrote:dajem sebi lantus 22 jedinice svako jutro direkt u stomak ....
povremeno mjenjaj mjesta, nije dobro uvijek na isto ;-)

meni je trudnoća s dijabetesom bila full day job, ali zato mi je habc1 zadnje tromjesečje bio 4,2, beba rođena s 2800(znači ne karakteristično za dijabetičarke koje rađaju veliku djecu), s tim da sam trudnoću vodila u petrovoj u zg, oni su jedini referentni centar u našoj regiji.
woow, super...dakle, može se dobro kontrolirati dijabetes u trudnoći :) mene nekako uvijek panika uhvati kad pomislim da se moram bocati u trudnoći, onda kontam kakve će promjene raspoloženja biti, šta ću jesti da šećer bude dobar...ma joj toliko toga se počne motat po glavi da me na kraju toliko bude strah... a ja već imam deset godina dijabetes, pa me dodatno plaše moguće posljedice... :( ma joj valjda su to neki naleti panike :-D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#21 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

da li je iko pokušavao da pije ćurokotovo ulje za snižavanje šećera i jari grah, i kakva su iskustva?
čitala sam da je to jako dobro u stabilizaciji šećera, pa sam par puta počinjala s tim uljem al nikad nisam bila istrajna...sad sam opet kupila, pa ću ovaj put duže da ga koristim :)
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#22 Re: dijabetes...

Post by ring »

crvena987 wrote:a ja već imam deset godina dijabetes, pa me dodatno plaše moguće posljedice... :(
sa mnom u sobi ležala žena kojoj je dijabetes otkriven kao 11-mjesečnoj bebi, tada je rađala 3. dijete. stoga, samo hrabro :wink:
kako se koristi to ulje? uz obroke ili?
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#23 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ring wrote:
crvena987 wrote:a ja već imam deset godina dijabetes, pa me dodatno plaše moguće posljedice... :(
sa mnom u sobi ležala žena kojoj je dijabetes otkriven kao 11-mjesečnoj bebi, tada je rađala 3. dijete. stoga, samo hrabro :wink:
kako se koristi to ulje? uz obroke ili?
kako je lijepo čitati ovako pozitivne postove :-D

ulje se koristi 2 do 3x na dan po 15 kapi, 15 min prije obroka.... ja pijem 2x, uz doručak i večeru.
isto tako sam čitala da je dobro piti pivski kcasac jer u sebi ima puno b-vitamina i kroma što je jako bitno za dijabetičare, jer krom potiče razgradnju ugljikohidrata :)
ovih dana ga idem kupiti,preporučuje se bar dva mjeseca piti neprekidno...jednu čajnu kašiku razmutit u 1-2 dec vode. a uz to mi može i zamjeniti b-vitamin tablete koje svakodnevno pijem.

koje vi tablete pijete, ja svaki dan obavezno popijem c-vitamin od 500mg, jednu tabletu b-komlexa i jednu tabletu ribljeg ulja...
međutim, kako sam sad na zdravoj ishrani i vitamine unosim voćem, povrćem kojeg mnogo jedem i sa oraščastim plodovima, odlučila sam malo sa vitaminskim tabletama pauzirati, čisto malo da se i od toga odmorim i očistim, s obzirom da svaka tablete u apoteci ima i hemije :sad:
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#24 Re: dijabetes...

Post by Konjanik »

crvena987 wrote:da li je iko pokušavao da pije ćurokotovo ulje za snižavanje šećera i jari grah, i kakva su iskustva?
čitala sam da je to jako dobro u stabilizaciji šećera, pa sam par puta počinjala s tim uljem al nikad nisam bila istrajna...sad sam opet kupila, pa ću ovaj put duže da ga koristim :)
Jao ja to cesto konzumiram , dakle cak kupujem ponekad (ne stalno ) tablete ispunjene curekot prahom i ono odlicno curekot djeluje na mene barem, ja cak stavljam curekot sjemenke u hranu koju kuham ili pecem a grah je stvarno odlicna, ja pokusavam za rucak da uvijek ili sto cesce mogu jedem makar po tanjir ili dva graha nikad vise od toga, uz blagu fizicku aktivnost secer ostaje na normalnom nivou.

Izbacio sam gazirana pica od kako sam iz kome izaso,zimus.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#25 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

Konjanik wrote:
crvena987 wrote:da li je iko pokušavao da pije ćurokotovo ulje za snižavanje šećera i jari grah, i kakva su iskustva?
čitala sam da je to jako dobro u stabilizaciji šećera, pa sam par puta počinjala s tim uljem al nikad nisam bila istrajna...sad sam opet kupila, pa ću ovaj put duže da ga koristim :)
Jao ja to cesto konzumiram , dakle cak kupujem ponekad (ne stalno ) tablete ispunjene curekot prahom i ono odlicno curekot djeluje na mene barem, ja cak stavljam curekot sjemenke u hranu koju kuham ili pecem a grah je stvarno odlicna, ja pokusavam za rucak da uvijek ili sto cesce mogu jedem makar po tanjir ili dva graha nikad vise od toga, uz blagu fizicku aktivnost secer ostaje na normalnom nivou.

Izbacio sam gazirana pica od kako sam iz kome izaso,zimus.
koji tip dijabetiesa imaš, i primaš li inzulin? kakva koma, jel nešto zbog dijabetisa :(
Post Reply