DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Čarobni svijet fotografije
dadoka84

#4126 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by dadoka84 »

Kolega prodaje d90 i d7000. inače amaterski se bavi fotografijom. skuplja pare za ff pa treba malo da rasproda opremu. ima još i sigmu 24-70 2.8 i tamron 17-50 2.8 na prodaju. Ako koga šta zanima mogu proslijediti kontakt. Lokacija sarajevo.
gentoo
System

#4127 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

Ja se izviNJajem.. jel ovdje svi jos uvijek furaju DSLR od 2 KG ? Nista mirorless od 500gr ? U cemu je fazon da neko "zeli DSLR" star 7 godina (a i tad je bio entry) kad ce noviji telefon napraviti istu ili bolju sliku? Jel fazon da izgledas "pro" sa 2KG u ruci ili.. ? :mrgreen:
skahu

#4128 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by skahu »

gentoo wrote:Ja se izviNJajem.. jel ovdje svi jos uvijek furaju DSLR od 2 KG ? Nista mirorless od 500gr ? U cemu je fazon da neko "zeli DSLR" star 7 godina (a i tad je bio entry) kad ce noviji telefon napraviti istu ili bolju sliku? Jel fazon da izgledas "pro" sa 2KG u ruci ili.. ? :mrgreen:
Ne može "noviji" telefon napraviti nikad bolju sliku od fotoaparata. Telefoni nemaju objektive, a objektiv je duša dobre fotografije. Nije sve u megapixelima.
gentoo
System

#4129 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

skahu wrote:
gentoo wrote:Ja se izviNJajem.. jel ovdje svi jos uvijek furaju DSLR od 2 KG ? Nista mirorless od 500gr ? U cemu je fazon da neko "zeli DSLR" star 7 godina (a i tad je bio entry) kad ce noviji telefon napraviti istu ili bolju sliku? Jel fazon da izgledas "pro" sa 2KG u ruci ili.. ? :mrgreen:
Ne može "noviji" telefon napraviti nikad bolju sliku od fotoaparata. Telefoni nemaju objektive, a objektiv je duša dobre fotografije. Nije sve u megapixelima.
A objektiv je za sta ? Da "zumiras" ? :D Ne govorimo o ovom F0.95 sa videa par poruka iznad nego nekom uglavnom kit lensu F5.nesto. Ljudi napravili iPhone sa 13, 26 i 56 mm, F1.8 F2, "softverski" rijesili velicinu senzora sto se tice svjetla, ubacili OIS.. i sta ? Fotosi odlicni..

PS.

Da ne bude zabune imam APS-C mirorless i par prime's koji su kod nas reda 4000+ ali nekad treba jednostavno pogledati istini u oci :mrgreen:
skahu

#4130 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by skahu »

Objektiv ne služi samo za zumiranje, objektiv je "kuhinja" u kojoj se skuplja svjetlost sa motiva, onda on to sve "smiksa" i pošalje na senzor (nekada film) i onda dobijemo "čaroliju".
gentoo
System

#4131 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

Mislim da ti to shvatanje malo preuvelicavas.. Objektiv je staklo.. nista vise, sva magija se desava na senzoru (i jos dalje iza..). Staklo koje daje taj "wow" efekt (sharpnes sta li?) je uglavnom reda $1500+ . Ili si i ti misljenja da je bokeh sve a ostalo nije bitno ? (bokeh whore :mrgreen: )

No.. poenta mog javljanja nije to, nego da neko trazi DSLR od 300-400KM kad vjerovatno moze napraviti bolju ili jednako dobru sliku sa onim sto vec ima i nosa svakodnevno.

Ja sam amater ali se zanimam za materiju i "nauku" (kao i vecina ovdje predpostavljam..) i govorim iz te perspektive, i da ovo sto imam nisam dobio "kompenzacijom" ne bih nikad dao tolike pare i gledao ista dalje od RX100V/Va/VI/VII ako vec pricamo o necemu sto nije mobitel.

Neko ko zaradjuje pare sa fotografijom/videom nema razlog da stedi..
lonely_wolf

#4132 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf »

gentoo wrote:... ali nekad treba jednostavno pogledati istini u oci :mrgreen:
Drug bez ljutnje, al' ti nemaš pojma. Zato se drži Ajfona, OISa i softvera i ne uzimaj ništa više jer to je vrh :D
DzordzHodzic

#4133 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by DzordzHodzic »

Amater sa objektivima od 4000+, zanimljivo
gentoo
System

#4134 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

lonely_wolf wrote:
gentoo wrote:... ali nekad treba jednostavno pogledati istini u oci :mrgreen:
Drug bez ljutnje, al' ti nemaš pojma. Zato se drži Ajfona, OISa i softvera i ne uzimaj ništa više jer to je vrh :D

OK, jesi spreman da stavis pare na to misljenje ili onako lupas.. ? Recimo posaljemo ja i ti fotose "strucnjaku" po tvom izboru sa editovanim EXIFOM.. Ili da pogledas DXO ili bilo sta relevantnije od forumskih fotografija livada i sljivika :wink:
gentoo
System

#4135 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

DzordzHodzic wrote:Amater sa objektivima od 4000+, zanimljivo

Da ne bude da ja nisam "stavio pare tamo gdje su mi usta"

Image

Slobodno progooglaj..

Kao sto rekoh "kompenzacija" (nisam dao ni jednu KM iz svog dzepa) i cijena koju sam naveo je za sve ne za objektive.. :wink:

PS.

Stvarno mi je zao sto su se neki uvrijedili.. nije mi to bio cilj
lonely_wolf

#4136 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf »

gentoo wrote: OK, jesi spreman da stavis pare na to misljenje ili onako lupas.. ? Recimo posaljemo ja i ti fotose "strucnjaku" po tvom izboru sa editovanim EXIFOM.. Ili da pogledas DXO ili bilo sta relevantnije od forumskih fotografija livada i sljivika :wink:
Naravno da lupam, al' ti i dalje nemaš pojma :wink:
gentoo
System

#4137 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by gentoo »

OK tako sam i mislio :wink:

Lp.
mufa1

#4138 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by mufa1 »

A fakat nikad necu skontat one ljude sto kupuju one zoom objektive od 5+ kila.. Kad je za apsolutno sve dovoljan samo jedan objektiv, kit ili eventualno 35mm. Ako treba širine, jednostavno udaljis se, a ako trebas zooma, pridjes brate kolko ti treba..

:D :D
lonely_wolf

#4139 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf »

Snaga objektiva...
orginalna fotka...
Image
1. crop verikalno
Image
2.crop horizontalno
Image
3. crop vertikano
Image
4. crop horizontalno i
Image
5. crop horizontano (200%)
Image
ako nekome treba exif za dokaz...
Copyright: lonely_wolf
Camera: Nikon D7100
Lens: 105 mm f/2.8 (shot wide open)
Exposure: Manual exposure, 1/250 sec, f/3, ISO 400
Flash: Off, Did not fire
Date: January 20, 2015
lonely_wolf

#4140 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf »

mufa1 wrote:A fakat nikad necu skontat one ljude sto kupuju one zoom objektive od 5+ kila.. Kad je za apsolutno sve dovoljan samo jedan objektiv, kit ili eventualno 35mm. Ako treba širine, jednostavno udaljis se, a ako trebas zooma, pridjes brate kolko ti treba..

Ima nas svakakvih, neko voli da pokaže veličinu, a drugi opet imaju potrebu.
Kroz ruke mi je prošlo masa opreme, od "plastikanera" pa do premium modela i uvjek sam govorio da je hobi gori od profesionalizma, jer profesionalac uzma po potrebi, a meni uvjek "nešto" fali.
Iz iskustva mogu reći da, što se tiće fotografske opreme, objektivi su najbolja investicija i bolje je imati jedan dobar objektiv i prosjećan aparat nego dobar aparat i KIT objektiv.
Kad se čovjek malo isfura onda skonta šta mu zaista treba, a što se mene tiće ja sam ost'o samo na fiksnim jer nema fotografije bez fiksnog objektiva.
Svi oni koji misle da je za kvalitetnu fotografiju bitan aparat sa mega-giga senzorima i koji porede mobitele sa kvalitetom DSLR_a zaista nemaju pojma o fotografiji.
Eto ja se nalupa, a pare ostaše u đepu :D
LP
Rootboi

#4141 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Rootboi »

lonely_wolf wrote:[i bolje je imati jedan dobar objektiv i prosjećan aparat nego dobar aparat i KIT objektiv.

LP
:thumbup:
davno sam gledo na yt mislim da je digitalrevtv tako nešto kanal bio baš su uradili test taj
pokušaću nać sad ako mognem
edit :našo

DzordzHodzic

#4142 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by DzordzHodzic »

mufa1 wrote:A fakat nikad necu skontat one ljude sto kupuju one zoom objektive od 5+ kila.. Kad je za apsolutno sve dovoljan samo jedan objektiv, kit ili eventualno 35mm. Ako treba širine, jednostavno udaljis se, a ako trebas zooma, pridjes brate kolko ti treba..

Kod sportske fotografije nemas sta trazit ispod 100mm tako da...
amidzazeher

#4143 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by amidzazeher »

Covjek se zajebaje ;)
Trafalgar Law

#4144 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Trafalgar Law »

Ako nemaš zarade od toga,onda se to može nazvati čistim preseravanjem.

Vidio sam dobar DX objektiv (Nikon 35mm f/1.8 ) za mog starca,idealan za noćno snimanje i landscape,i to po preporuci,nov 245-309 KM.Abd i to će se dogodine kupiti,tako da će mi uz ovaj 18-135 mm biti sasvim ok.
dadoka84

#4145 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by dadoka84 »

SmokingMan wrote:

Ako nemaš zarade od toga,onda se to može nazvati čistim preseravanjem.

Vidio sam dobar DX objektiv (Nikon 35mm f/1.8 ) za mog starca,idealan za noćno snimanje i landscape,i to po preporuci,nov 245-309 KM.Abd i to će se dogodine kupiti,tako da će mi uz ovaj 18-135 mm biti sasvim ok.
Moj setap od prije 5-6 godina. D90 sa 18-135 i 35 1.8 :D 35 1.8 je malo mekan objektiv ali daje super slike.
Evo npr skroz otvoren na 1.8 sasvim lijepo crta :D

Image
Last edited by dadoka84 on 11/10/2019 00:13, edited 1 time in total.
Trafalgar Law

#4146 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Trafalgar Law »

Ali uzeti u obzir starost tijela ovaj objektiv je baš onako tip top za low light...Na full-frame objektiv naravno i daje bolje rezultat...

Bgm,nisam paćenik,ne opterećujem se nekom zadnjom modom.Ima se još mnogo toga za naučiti.Želim probati što je više moguće objektiva,uglavnom kroz posudbu.. :thumbup:
dadoka84

#4147 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by dadoka84 »

Kuriozitet je da ova dx35 1.8 radi i na ful frame. Naravno uz strašno mnogo vinjetiranja ali ipak radi. Ja sam svoju na piku prodao za sat ipo i kupio kasnije 50 1.8g naravno. Ja kupujem samo ono sta ću da koristim da zaradim :D.

Ima drug i prodaje 17-50 2.8 tamrona. Veoma dobar objektiv za te pare. Raspon mu nije veliki ali je odličan, sa takvim objektivom sam napravio neke od svojih najdražih fotki :D Tako da za malo para ide preporuka za njega.
Trafalgar Law

#4148 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Trafalgar Law »

dadoka84 wrote:Kuriozitet je da ova dx35 1.8 radi i na ful frame. Naravno uz strašno mnogo vinjetiranja ali ipak radi :D Ja sam svoju na piku prodao sa sat ipo :D i kupio kasnije 50 1.8g naravno :D Ja kupujem samo ono sta ću da koristim da zaradim :D.
Dobar je taj 50 1.8 (posuđen),upravo ga držim u ruci,ali sam ga jako malo koristio.Ja više volim širinu,ali je vraški skupa. :D
dadoka84

#4149 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by dadoka84 »

SmokingMan wrote:
dadoka84 wrote:Kuriozitet je da ova dx35 1.8 radi i na ful frame. Naravno uz strašno mnogo vinjetiranja ali ipak radi :D Ja sam svoju na piku prodao sa sat ipo :D i kupio kasnije 50 1.8g naravno :D Ja kupujem samo ono sta ću da koristim da zaradim :D.
Dobar je taj 50 1.8 (posuđen),upravo ga držim u ruci,ali sam ga jako malo koristio.Ja više volim širinu,ali je vraški skupa. :D
A jeste 50 je na kropu malo usko :) Jašta je. Skupa je fotografija igranka.
mufa1

#4150 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by mufa1 »

lonely_wolf wrote:
Kad se čovjek malo isfura onda skonta šta mu zaista treba, a što se mene tiće ja sam ost'o samo na fiksnim jer nema fotografije bez fiksnog objektiva.
Samo cu na ovo dodati, apsolutno je individualna stvar, sta kome više odgovara i sa kojom se opremom čovjek "osjeća komotnije". Skoro da nema objektiva da mi nije prosao kroz ruke, sto kupovinom, sto pozajmljivanjem, sto iznajmljivanjem. I sve je ok bilo dok nisam kupio tamrona 70-200. Ako bi bio primoran da ostanem samo na jednom objektivu, onda bi to definitivno bio 70-200. Čak sam i jedno vjenčanje, hajmo reći 95% slika uradio samo sa tim objektivom.
Jest da znam dobit upalu mišića, kad citav dan nosim d750+70-200+blic, ali ja samo sa njim dobijem ono sto želim, i plus imam tu "mogućnost" da sa distance lovim momente.
Post Reply