DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Čarobni svijet fotografije
Drug_Tito

Post by Drug_Tito » 26/05/2005 21:07

Pa to je cjena i gdje ja radim. .25c . Ma to je pravi biznis. Mislim foto papir ne kosta nista, bukvalno nista. Foto radnja zaradi na slikama, plati veoma malo za papir a onda zaradi 100 puta vise od musterija.
A sta fali normalnoj fotografiji?
Ne fali nista, samo je skupo ako neznas sta radis :roll: Imam ja Nikon N75, mislim da je u Evropi ta tipa F75 zelim sebi da nabavim Nikon D70. Digitalna fotografija je skupa u pocetku, ali na duge staze dobijes svoje pare nazad. Ali Nikon D70 je zakon camera. Malo je cjena se sada spustila dole, samo kamera kao kamoer, body, kosta $749 prije par mjeseci bilo je $999. I posto vec imam Nikon lense isplati mi se samo da uzmem body. Ali treba mi para, iako imam popusta na tu kameru oko 25%, nisam jos spreman da bacim takvu lovu :( .

The_Fluid

Post by The_Fluid » 26/05/2005 21:14

Normalna cijena bi bila 10 do 15 centi, no to zavisi i od veličine tržišta

FortunaBela

Post by FortunaBela » 26/05/2005 23:29

The_Fluid wrote:
FortunaBela wrote:A što ti ne gledaš utakmicu.... :shock:

fudbal me ne zanima, ima zanimljivijih stvari u životu, iz mog ugla gledano
Dobro.... :)

kekec

Post by kekec » 27/05/2005 02:34

konyan wrote:Alfons je spominjao http://www.bhphotovideo.com
Odavno uzimam stvari sa te stranice, sjajni su, ali sam jucer imao prvi put priliku uci u njihovu prodavnicu u New Yorku. Ja sam ubjedjen da su najjaci na svijetu sto se ove opreme tice.
Jos uvijek sam duboko impresioniran ponudom, cijenama i profesionalnoscu. Odoh danas opet. Bojim se necu imati para za jesti do kraja sedmice.
Primjer:
Panasonic FZ20:
- kod bhphotovideo: 599,95 $
- npr. kod "WawaDigital" : 429,99 $ i jos nekoliko jeftinijih. :)

Druze Tito:
Ali sto se tice Evropljana od njih se ne moze zivjeti. Oni bukvalno dodju u Ameriku samo da kupe kameru nekome za rodjendan. Pitas ih kada ste dosli, kazu prije sat vremena a kada idete nazad za pet sati. Bukvalno dolaze samo da kupe kamere u americi. Ne samo Englezi, Francuzi, Njemci, Irci, Norvezani, nego i Australijanci do lete i ljudi sa Novog Zelanda. I svi kazu da je ovdje jeftinije nego u njihovim zemljama zasto, pojma nemam
Cijena karte: ca 900 $
Cijena kamere: ca 580 $ (npr.pixmania,njemacka, panasonic FZ20)
Zbir: ca 1480 $

Zar mislis da je neko doletio u Ameriku samo zbog kamere,
koja kod njega kosta ca 30 procenata vise, odnosno da ce
potrositi duplo vise nego sto bi ga "poklon" kostao kuci. :-)

Panasonic:
Slazem se da i normalnoj fotografiji nista ne fali. Ali nju treba znati.
A danas je mnogo vise onih kojima vise odgovaraju dig.kamere, barem
tako statistike pokazuju. A prodaja istih neprekidno raste, dok "normala"
opada.
A dje nadje onaj "Braun". Mogao si staviti bar Praktiku ili Yashiku.
Braun me odmah asocirao na aparat za brijanje. :-D

Drug_Tito

Post by Drug_Tito » 27/05/2005 05:24

Ja sam rekao da bukvalno zvuci da su dosli zbog kamere u Ameriki. Naravno da su dosli na odmor ali usput da uzmu kameru. I svaki musterija kojeg sam ja pitao a da je izvan Amerike rekao je da je jeftinije u Americi nego u njegovoj zemlji. Zasto i koliko je jeftinije ja to ne znam, ne razumijem se u ekonomiju.

Drug_Tito

Post by Drug_Tito » 27/05/2005 05:33

Panasonic kamere su sranje. U prodavnici sam koristio tu kameru i uslikao sliku jedne zgrade. Onda sam uzeo Nikon Coolpix 4800 koja ima 4 Megapixels rezoluciju i uslikao tu istu zgradu. Isprintao sam obadvije slike velicine 20X25cm. Slika sa panasonic kamerom je izgledala ocajno u komaparaciju sa Nikon. Jos Coolpix 4800 ima manju rezoluciju.

bsxsa

Post by bsxsa » 27/05/2005 06:10

Ja bih se slozio sa time da ne treba kupovati stvari u Wal Martu definitivno ali zato mislim da Ebay moze ponuditi dosta toga ko ima mogunsosti.
Ja licno sam imao srecu kada sam obavio kupovinu on-line i moram priznati da sam trazio pravo dugo i neckao se sta da radim i sta da uzmem. znao sam da ce to biti Canon definitivno ali nisam znao sta. Onda sam naisao na digital Rebel u koji sam se zakljubio automatski, ponuda je bila;
Canon digital Rebel
Lens 18-55mm
tripod
monopod
Bag
Extra Battery w/charger
Media Memory card 1 GB
Three filters kit
USB Card reader
Kada je to stiglo postom sve je bilo novo i neupotrebljeno, i sve sam to dobio po cijeni od $1050 znam mnogi ce napraviti komentar kako je to mnogo novca ali za nekoga ko je zaljubljen u Fotografiju kao sto sam ja znace da to nije uopste mnogo novca i da samdobio kvalitet i trajnost i dobru fotografiju za i vise od solidne cijene.
poslije sam samo kupio sebi jos EX-420 blic koji je bio $200 i jos jedan objektiv 70-300mm 2.0-4.8f/III koji je kostao $170 i tako da sada imam komlet na koji sam i vise nego ponosan i koristim svaku priliku da upoznam nesto novo sto se tice fotografije i mojim apetitima je jednostavno tesko udovoljiti. :-D

Erner

Post by Erner » 27/05/2005 11:43

bsxsa wrote:Ja bih se slozio sa time da ne treba kupovati stvari u Wal Martu definitivno ali zato mislim da Ebay moze ponuditi dosta toga ko ima mogunsosti.
Ja licno sam imao srecu kada sam obavio kupovinu on-line i moram priznati da sam trazio pravo dugo i neckao se sta da radim i sta da uzmem. znao sam da ce to biti Canon definitivno ali nisam znao sta. Onda sam naisao na digital Rebel u koji sam se zakljubio automatski, ponuda je bila;
Canon digital Rebel
Lens 18-55mm
tripod
monopod
Bag
Extra Battery w/charger
Media Memory card 1 GB
Three filters kit
USB Card reader
Kada je to stiglo postom sve je bilo novo i neupotrebljeno, i sve sam to dobio po cijeni od $1050 znam mnogi ce napraviti komentar kako je to mnogo novca ali za nekoga ko je zaljubljen u Fotografiju kao sto sam ja znace da to nije uopste mnogo novca i da samdobio kvalitet i trajnost i dobru fotografiju za i vise od solidne cijene.
poslije sam samo kupio sebi jos EX-420 blic koji je bio $200 i jos jedan objektiv 70-300mm 2.0-4.8f/III koji je kostao $170 i tako da sada imam komlet na koji sam i vise nego ponosan i koristim svaku priliku da upoznam nesto novo sto se tice fotografije i mojim apetitima je jednostavno tesko udovoljiti. :-D

tako nekako

ja sam preko manje poznate firme narucio digital rebel-a sa 1gb CF karticom, samsonite torbom, rezervnom baKterijom, setom za ciscenje i par dodataka...

dobio sam ga za mnogo nizu cijenu /oko 850$/ nego li je bila u "B&H"

jedino napominjem da treba pogledati customer review o poslovanju manje poznatih firmi, odnosno usluzi i ozbiljnosti

od 1-10 ova moja je imala 6.5 sto je iznad prosjeka

b&h cinjenica ima od 7-8 navise

ipak za bh uslove 200-300$ gore-dole puno znace ;)

ovdje je u bosni tada taj set bio cca. 3500KM preko ovlastenog canon distributera

o omjeru i razlici ne treba nista vise reci :)

kekec

Post by kekec » 27/05/2005 14:19

Drug_Tito wrote:Panasonic kamere su sranje. U prodavnici sam koristio tu kameru i uslikao sliku jedne zgrade. Onda sam uzeo Nikon Coolpix 4800 koja ima 4 Megapixels rezoluciju i uslikao tu istu zgradu. Isprintao sam obadvije slike velicine 20X25cm. Slika sa panasonic kamerom je izgledala ocajno u komaparaciju sa Nikon. Jos Coolpix 4800 ima manju rezoluciju.
Ne bih se bas slozio. Mozda ti imas lose iskustvo sa koristenim modelom.
Ali ima u posljednje vrijeme mnogo panasonic modela koji imaju vrlo
dobre kritike, a koje su daleko od "sranja".
http://www.dpreview.com/reviews/read_op ... kon_cp4800
http://www.dpreview.com/reviews/read_op ... ic_dmcfz20 - 157 ocjenjivanja :)
A vidi ovog (nije ni skup):
http://www.dpreview.com/reviews/panasoniclz2/

The_Fluid

Post by The_Fluid » 27/05/2005 16:50

kekec wrote:
Drug_Tito wrote:Panasonic kamere su sranje. U prodavnici sam koristio tu kameru i uslikao sliku jedne zgrade. Onda sam uzeo Nikon Coolpix 4800 koja ima 4 Megapixels rezoluciju i uslikao tu istu zgradu. Isprintao sam obadvije slike velicine 20X25cm. Slika sa panasonic kamerom je izgledala ocajno u komaparaciju sa Nikon. Jos Coolpix 4800 ima manju rezoluciju.
Ne bih se bas slozio. Mozda ti imas lose iskustvo sa koristenim modelom.
Ali ima u posljednje vrijeme mnogo panasonic modela koji imaju vrlo
dobre kritike, a koje su daleko od "sranja".
http://www.dpreview.com/reviews/read_op ... kon_cp4800
http://www.dpreview.com/reviews/read_op ... ic_dmcfz20 - 157 ocjenjivanja :)
A vidi ovog (nije ni skup):
http://www.dpreview.com/reviews/panasoniclz2/
Slazem se, bar sto se tice modela FZ-20, dovoljno je pogledati Digital Camera magazine, prije nego se krene na net u potragu za testovima i primijetit cete da je posljednjih pola godine, u svojoj kategoriji, ta kamera na prvom mjestu.

Drug_Tito

Post by Drug_Tito » 27/05/2005 17:57

Slike manjeg formata su ispale dobro. Perfektne. Ali kada se uveca ispale su malo losije u komparaciji sa Nikon. Ali rado ja prodam tu kameru, jer dobijem nazad $15 :-D .

Ali pravo dobra kamera je Nikon Coolpix S1, to je Nikon napravio kao odgovor na Sony T-33 i 31. S1 pravo jebe kevu.

Image

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 27/05/2005 19:01

Drug_Tito wrote:Roba je jeftinija u Americi. Radim u foto radnji prodajem te aparate svaki dan. Moje licno misljenje ako nije Nikon ne valja ni cemu. Ali sto se tice Evropljana od njih se ne moze zivjeti. Oni bukvalno dodju u Ameriku samo da kupe kameru nekome za rodjendan. Pitas ih kada ste dosli, kazu prije sat vremena a kada idete nazad za pet sati. Bukvalno dolaze samo da kupe kamere u americi. Ne samo Englezi, Francuzi, Njemci, Irci, Norvezani, nego i Australijanci do lete i ljudi sa Novog Zelanda. I svi kazu da je ovdje jeftinije nego u njihovim zemljama zasto, pojma nemam. Samo ih mrzim. Dodju sa taman para koliko treba za kameru, a onda ne mozes vise nista drugo uvaliti. Jer sto vise stvari ja prodam uz kameru meni vise love dodje, tako da ih mrzim :x Nikada im ne mogu prodati osiguranje za kameru sto moja firma nudi, svi misle ako Canon ima osiguranje da im je to dovoljno. Ali ne znaju da Canon i sve ostale firme samo nude osiguranje za Ameriku.
Pa to su bogatasi a ne obicnjaci kao mi :D a zasto kupuju robu iz Amerike moze da ime veze sa padom dolara jer jeste cinjenica da je jeftinije nego u Evropi. Imam prijatelja koji preko neta narucuju muziku i patike iz Amerike tako da eto...euro je jaci, trlallalala :D

konyan

Post by konyan » 27/05/2005 21:02

Kekece jarane, jeste ono $150 jeftinije na razlicitim mjestima, samo jesi li probao kupiti kad.

Postoje dvije varijante:

1. Made in San Salvador (susretao sam te slucajeve)

2. Kad krenes kupiti onda ti kazu da ako hoces i bateriju moras platiti jos $50, pa onda za punjac jos $30. Nemojmo biti naivni.

A odakle je to karta $900 i dokle, svega ti. Evo moj brat letio iz Sarajeva za New York neki dan za 500 EUR, a iz Londona letiti za New York je smijesno jeftino.

Ne kazem da dolaze radi toga, ali brate sto valjas gluposti k'o veliki.

kekec

Post by kekec » 28/05/2005 00:18

konyan wrote:Kekece jarane, jeste ono $150 jeftinije na razlicitim mjestima, samo jesi li probao kupiti kad.
Postoje dvije varijante:
1. Made in San Salvador (susretao sam te slucajeve)
2. Kad krenes kupiti onda ti kazu da ako hoces i bateriju moras platiti jos $50, pa onda za punjac jos $30. Nemojmo biti naivni.
A odakle je to karta $900 i dokle, svega ti. Evo moj brat letio iz Sarajeva za New York neki dan za 500 EUR, a iz Londona letiti za New York je smijesno jeftino.
Ne kazem da dolaze radi toga, ali brate sto valjas gluposti k'o veliki.
Kao prvo, uzeo sam primjer Panasonic FZ20, zato sto mi se trenutno
svidja. Znaci, naveden je kao primjer.
Drugo, zna se sta ulazi u komplet kada kupujes DK. U komplet ulazi
i baterija i punjac i kablovi i programi i kartica. Znaci, neko te zavrno,
ako si kupovao pod uslovima iz tacke 2 tvog posta. :)
I na kraju, cijenu karte sam uzeo priblizno. Eto ti kazes da je oko 700 $,
u redu, ali to i ne mjenja sustinu mog posta. 8-)
Ne bih da se svadjam, ali gdje ti vidis glupost u mom postu? Lijepo sam te
citirao i ako ima neka greska, do tebe je, zar ne ? :)

Drug_Tito

Post by Drug_Tito » 28/05/2005 02:12

Kekec je u pravu sve moras da dobijes sa kamerom. Ako koristi baterije koje punis, onda moras dobiti tu bateriju i punjac zajedno sa kamerom. Jedino sada ako kamera ne koristi baterije na punjenje, onda ti mogu ponuditi da kupis lithium baterije jer te traju duze od ovih obicnih. I trebas da kupis ekstra memoriju jer obicno dobijes karticu od 32MB a sa tom karticom ako je kamera od 5MP mozes uslikati mozda nekih 10 slika koristeci najvecu rezoluciju. Sa nekim kamerama uopste i ne dobijes karticu nego internal memory (bukvalno prevedeno unutrasnja memorija) od nekih 14MB. Tako je barem u Americi, kako pakuju po ostalim drzavama neznam, ne radim u drugim drzavama niti sam kupovao takve stvari u drugim drzavama.

kekec

Post by kekec » 28/05/2005 14:32

Tako je barem u Americi, kako pakuju po ostalim drzavama neznam, ne radim u drugim drzavama niti sam kupovao takve stvari u drugim drzavama
Mislim da je to isto sirom svijeta. Proizvodjac prodaje svoju robu, ovdje
digitalne kamere. U paket ubaci sve najvaznije, a neki djelovi su
svedeni na minimalno, kao memorija ili obicne baterije. Kupac, u zavisnosti
od vlastitih potreba kupuje opremu koja odgovara njegovim zahtjevima,
kao sto je veca memorija, jace baterije (veceg kapaciteta), filtere,
torbice, stalak itd.
Prodavac moze praviti neke svoje komplete, gdje uz osnovni komplet
(DK sa pratecim priborom) ubacuje nekoliko drugih artikala ( obicno vecu memoriju,
rez.bateriju, torbicu i sl) i taj novi komplet prodaje po cijeni
koja je nesto niza nego sto iznosi zbirna cijena dijelova paketa
ako bi se kupovali posebno.
Prodaja DK bez nekih dijelova iz standardnog kompleta je pljacka.

kekec

Post by kekec » 30/05/2005 01:49

Lijepo i toplo vrijeme je tu. Prilika za fotografe, bilo da su bas pravi
amateri i pocetnici, bilo da su iskusniji.
Takodje, priblizava se i vrijeme godisnjih odmora, vrijeme kada nasa
rodbina, prijatelji ili komsije dolaze iz inostranstva da provedu par sedmica
u starom kraju.
To je takodje i prilika da se snadbijemo, ako to stvarno zelimo, digitalnim
aparatima (DK).
Za one koji nemaju mnogo para na raspolaganju (a zele imati relativno
dobar digitalac), ako imaju priliku da im se digitalac kupi u inostranstvu, predlazem:

OLYMPUS C-170 (Olympus camedia C-170)
Na USA trzistu ima oznaku D-425.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... y_d425.asp
Cijena u USA cca 186-240 KM (120-155 $)
Cijena u EU (najjeftiniji u Njemackoj i Francuskoj) ca 120 EU, cca 240 KM
Image
Ovaj digitalac je jeftin, pravi dobre fotografije, lako je sa njim rukovati.
Iako nema optickog zuma, zahvaljujuci kvalitetu snimka i relativno velikoj
rezoluciji (4 Mpix), taj nedostatak i nije toliko bitan za pocetnike.

Mozda ce neko (zbog niske cijene) isti dobiti na poklon, ako se na vrijeme izjasni. :-D
Nazovite ili pisite svojima u inostranstvu, nikad se ne zna. :-)

The_Fluid

Post by The_Fluid » 01/06/2005 19:54

kekec wrote:Lijepo i toplo vrijeme je tu. Prilika za fotografe, bilo da su bas pravi
amateri i pocetnici, bilo da su iskusniji.
Takodje, priblizava se i vrijeme godisnjih odmora, vrijeme kada nasa
rodbina, prijatelji ili komsije dolaze iz inostranstva da provedu par sedmica
u starom kraju.
To je takodje i prilika da se snadbijemo, ako to stvarno zelimo, digitalnim
aparatima (DK).
Za one koji nemaju mnogo para na raspolaganju (a zele imati relativno
dobar digitalac), ako imaju priliku da im se digitalac kupi u inostranstvu, predlazem:

OLYMPUS C-170 (Olympus camedia C-170)
Na USA trzistu ima oznaku D-425.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... y_d425.asp
Cijena u USA cca 186-240 KM (120-155 $)
Cijena u EU (najjeftiniji u Njemackoj i Francuskoj) ca 120 EU, cca 240 KM
Image
Ovaj digitalac je jeftin, pravi dobre fotografije, lako je sa njim rukovati.
Iako nema optickog zuma, zahvaljujuci kvalitetu snimka i relativno velikoj
rezoluciji (4 Mpix), taj nedostatak i nije toliko bitan za pocetnike.

Mozda ce neko (zbog niske cijene) isti dobiti na poklon, ako se na vrijeme izjasni. :-D
Nazovite ili pisite svojima u inostranstvu, nikad se ne zna. :-)

tacno kekec, bas malocas sam gledao istu i cijena i jeste 120 Eura.

mya

Post by mya » 02/06/2005 08:31

u wisi CF kartica od 256 - 130 KM :shock:

The_Fluid

Post by The_Fluid » 02/06/2005 19:13

mya wrote:u wisi CF kartica od 256 - 130 KM :shock:
to je previse, evo u njemackoj cijena CF kartice od 512MB je pala ispod 90KM

kekec

Post by kekec » 03/06/2005 02:20

COMPACT FLASH CARD 512MB: 73.67(vpc)KM, 81.03 KM (MPC)
"Plus computer", Sarajevo, Skenderija
Maloprodaja - Veleprodaja
Emir: 033/209-952, 061/487-424, [email protected]
Irfan: 033/209-952, [email protected]
Fax: 033/209-952
http://www.plus.ba (pod: komponenete-memorija) :)

The_Fluid

Post by The_Fluid » 04/06/2005 20:55

Za one koje zanima solidan digitalni fotoaparat, od danas je snizena i cijena Samsung Digimax A 400 kamere. Cijena je 149 Eura.

Image

Karakteristike:

4.0 mega-pixel digital camera
Large 2.0-inch TFT-LCD Monitor
12X Zoom(3X optical,4X digital)
2-inch macro
16 MB Internal flash memory
9 customizable frame modes
8 acceptable power sources
VGA 24 fps Movie Clip with audio

EI Presidente

Post by EI Presidente » 16/06/2005 21:45

Fotografija Damira Sagolja je danas na naslovnici Washington Posta.

Image

Bravo Damire!

The_Fluid

Post by The_Fluid » 17/06/2005 16:10

Image

Features