Dezura - pripravnost?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#1 Dezura - pripravnost?

Post by banjaluka078 »

Da li neko zna kako se regulise situacija kada poslodavac zahtijeva od uposlenika da mu bude na raspolaganju van radnih sati, recimo dezura/pripravnost koja se ne izvrsava u prostorijama firme, nego je uposlenik slobodan da ide kuci, ali mora biti dostupan telefonom i reagovati na poziv ukoliko ga poslodavac zatreba (znaci, nista od derneka to vece!).
Ne moze se tretirati kao prekovremeni rad, jer on to nije, poziva nekad nece biti, nekad hoce, ali je bitno da uposlenik reaguje i javi se na radno mjesto sto je prije moguce, znaci mora biti dostupan. Takodje, trazi se da je neko od radnika dostupan/pripravan svakog dana (nakon radnog vremena), pa bi se te dezure rasporedile na sve radnike na tom radnom mjestu.

Ima li nesto u nasem zakonu sto bi ovo regulisalo? U Zakonu u radu nalazim nocni rad i prekovremeni rad, ali to nije to, jer to nije stvarni rad na radnom mjestu. Ili je to ostavljeno poslodavcu i uposleniku da regulisu posebnim ugovorom?
Interesuje me da li je ta spremnost da se odazove na poziv placena i koliko, u kojem procentu je placena u odnosu na licni dohodak. Ima li neko neku konkretnu informaciju?

Zahvaljujem!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2

Post by mIRCerka »

U mojoj firmi je to regulisano usmenim dogovorom s poslodavcem - kad pretjeram sa radom na terenu, dobijem slobodan dan po zelji, ne odbija se od godisnjeg ili bolovanja :D
Ali...malo je sefova ko sto je moj :D

PS Ugovor o djelu je opsti, Opisom poslova tj internim ugovorom se regulisu takve stvari.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#3

Post by banjaluka078 »

Ne zalim se ni ja na mog sefa, nema sanse. :D

Kompenzacija prekovremenog, ili jednostavno preintenzivnog, preteskog, rada, se i kod nas obavi ili u vidu slobodnog dana ili finansijski, u zavisnosti od dogovora sa sefom, taj dio mi je jasan.

Stvar je u tome sto neko mora nakon 8 sati posla imati upaljen mobitel i, ako iz firme pozovu, ostaviti sve sto radi u tom trenutku i javiti se na posao. Ako je 3 ujutru, obuces se, uskaces u auto i pravac kancelarija. Firma nema uslove, a ni stalnu potrebu, da zahtijeva pravu dezuru u smislu da je nekog od radnika stalno prisutan u kancelariji.

Znaci, ovo nije pravi rad, nego pripravnost da se reaguje na poziv.
A ni slobodno vrijeme nije, jer ne mozes zaglaviti u kafani, ne mozes otici na skijanje ako je vikend, moras biti spreman da si za najkasnije 1 sat na radnom mjestu.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#4

Post by mIRCerka »

banjaluka078 wrote:Ne zalim se ni ja na mog sefa, nema sanse. :D

Kompenzacija prekovremenog, ili jednostavno preintenzivnog, preteskog, rada, se i kod nas obavi ili u vidu slobodnog dana ili finansijski, u zavisnosti od dogovora sa sefom, taj dio mi je jasan.

Stvar je u tome sto neko mora nakon 8 sati posla imati upaljen mobitel i, ako iz firme pozovu, ostaviti sve sto radi u tom trenutku i javiti se na posao. Ako je 3 ujutru, obuces se, uskaces u auto i pravac kancelarija. Firma nema uslove, a ni stalnu potrebu, da zahtijeva pravu dezuru u smislu da je nekog od radnika stalno prisutan u kancelariji.

Znaci, ovo nije pravi rad, nego pripravnost da se reaguje na poziv.
A ni slobodno vrijeme nije, jer ne mozes zaglaviti u kafani, ne mozes otici na skijanje ako je vikend, moras biti spreman da si za najkasnije 1 sat na radnom mjestu.
Ako nije regulisano ni Zakonom ni Statutom ili Pravilnikom firme, to rijesavas sa Sefom. Pitas njega hocemo li ovako ili onako. Jer sve na kraju ovisi o njemu.
Sefe da bijemo ili dzidzimidzi :D
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#5

Post by monolog »

Pitaj eventualno nekog rezervnog vatrogasca, mislim da je kod njih tako nesto. Imaju obavezu da "uskoce kad gori :-) " pa bilo to i u 3 ujutro, ali NISU tada "na poslu"...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#6

Post by banjaluka078 »

E, bas je na taj fazon, rezervnog vatrogasca ili drugog/mladjeg dezurnog ljekara kojeg neke bolnice imaju. Raspitacu se. Hvala u svakom slucaju.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#7

Post by newone »

Mijenjaj firmu jarane, ne dozvoli da te svaka gnjida handri!
Pa vas u Bosni sefovi u firmama tretiraju kao da ste dio inventara.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#8

Post by Neelix »

newone wrote:Mijenjaj firmu jarane, ne dozvoli da te svaka gnjida handri!
Pa vas u Bosni sefovi u firmama tretiraju kao da ste dio inventara.
klasicna dijasporska

:roll:
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#9

Post by Faruk »

Neelix wrote:
newone wrote:Mijenjaj firmu jarane, ne dozvoli da te svaka gnjida handri!
Pa vas u Bosni sefovi u firmama tretiraju kao da ste dio inventara.
klasicna dijasporska

:roll:
i veoma istinita
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#10

Post by madner »

newone wrote:Mijenjaj firmu jarane, ne dozvoli da te svaka gnjida handri!
Pa vas u Bosni sefovi u firmama tretiraju kao da ste dio inventara.
Šta je tu handrenje ako se čovjek dogovori?

Probaj tražit oko 20% veću dnevnicu za dane kad imaš dežuru i ako imaš intervenciju naplatiti prekovremeno i/ili nočni rad. (Znači idu obje tarife)
Eki-bb
Posts: 36
Joined: 15/10/2007 12:27

#11

Post by Eki-bb »

20% od dnevnice za sate pripravnosti kod kuce.
30% od dnevnice za sate pripravnosti kod kuce na dane praznika.
Ove stvari su regulisane u kolektivnom ugovoru (granskom), odnosno u pravilniku u radu.
Konkretno, ovako je u jednom od nasih javnih preduzeca:)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#12

Post by Neelix »

Faruk wrote:
Neelix wrote:
newone wrote:Mijenjaj firmu jarane, ne dozvoli da te svaka gnjida handri!
Pa vas u Bosni sefovi u firmama tretiraju kao da ste dio inventara.
klasicna dijasporska

:roll:
i veoma istinita
odnosi se na boldirani dio. lako je njima tamo promijenit firmu, ocito da pojma nema kako je ovdje tesko nac posao.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#13

Post by madner »

Neelix wrote:
odnosi se na boldirani dio. lako je njima tamo promijenit firmu, ocito da pojma nema kako je ovdje tesko nac posao.
Zavisi šta radiš i kolko si dobar. Isto kao u americi. :-D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#14

Post by Neelix »

nop. 90% ti je koliko jaku stelu imas. ostalo je to dvoje sto si naveo.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#15

Post by newone »

Neelix wrote:
Faruk wrote:
Neelix wrote: klasicna dijasporska

:roll:
i veoma istinita
odnosi se na boldirani dio. lako je njima tamo promijenit firmu, ocito da pojma nema kako je ovdje tesko nac posao.
Znam ja da je tamo tesko do posla doci. Najcesce ljudi i ne mogu doci do posla ako nemaju stele.
Medjutim to nije razlog da bilo ko dopusti sebi da bude maltretiran od poslodavca i da ne bude placen za svoj rad prema zakonu o radu. Mozda samo drzavne firme se tamo drze zakona o radu. A sta je sa privatnicima!!! Sumnjam da oni drze do tog zakona.
Dokle god kao pojedinci pristajete da budete radno roblje svojim poslodavcima, nemojte ocekivati da ce vas poslodavci drugacije i tretirati. Koristite sudove, advokate, gradjanske udruge, zakon o radu, udruzite se i borite se za svoja prava.Niko vam nece ta prava donijeti na tanjiru.
Pa sta mislite da ovamo u Americi poslodavci obozavaju svoje uposlenike!!! Jeste vraga. Boje se poslodavci zakona o radu i znaju da uposlenik nece cekati ni 24 sata, vec ce odmah tuziti poslodavca za bilo koji prekrsaj kojeg ovaj opet pocini.
I tako i vi fino svako dzubre koje vam ne plati odradjene sate ili vas maltretira na poslu, odmah na sud. Pa kada tako pocnu sudske prijave u hiljadama pristizati na sudove, onda ce i ti poslodavci poceti ozbiljno da se ponasaju.Cim ih sud po djepu mlatne i cim se pocnu placati odstete uposlenicima, pocece se i oni disciplinovati.
I sta sada to znaci, nema posla, tesko ga dobiti, nemogu se firme mijenjati,..., pa da li to znaci da te poslodavac moze u u supak hebavati!!! Pa dajte malo drzite do svog dostojanstva!!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#16

Post by madner »

Neelix wrote:nop. 90% ti je koliko jaku stelu imas. ostalo je to dvoje sto si naveo.
Samo za prvi posao, ako ti za drugi treba štela (a ne veze :D ) nešto si pogriješio.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#17

Post by banjaluka078 »

newone wrote: Znam ja da je tamo tesko do posla doci. Najcesce ljudi i ne mogu doci do posla ako nemaju stele.
Medjutim to nije razlog da bilo ko dopusti sebi da bude maltretiran od poslodavca i da ne bude placen za svoj rad prema zakonu o radu. Mozda samo drzavne firme se tamo drze zakona o radu. A sta je sa privatnicima!!! Sumnjam da oni drze do tog zakona.
Dokle god kao pojedinci pristajete da budete radno roblje svojim poslodavcima, nemojte ocekivati da ce vas poslodavci drugacije i tretirati. Koristite sudove, advokate, gradjanske udruge, zakon o radu, udruzite se i borite se za svoja prava.Niko vam nece ta prava donijeti na tanjiru.
Pa sta mislite da ovamo u Americi poslodavci obozavaju svoje uposlenike!!! Jeste vraga. Boje se poslodavci zakona o radu i znaju da uposlenik nece cekati ni 24 sata, vec ce odmah tuziti poslodavca za bilo koji prekrsaj kojeg ovaj opet pocini.
I tako i vi fino svako dzubre koje vam ne plati odradjene sate ili vas maltretira na poslu, odmah na sud. Pa kada tako pocnu sudske prijave u hiljadama pristizati na sudove, onda ce i ti poslodavci poceti ozbiljno da se ponasaju.Cim ih sud po djepu mlatne i cim se pocnu placati odstete uposlenicima, pocece se i oni disciplinovati.
I sta sada to znaci, nema posla, tesko ga dobiti, nemogu se firme mijenjati,..., pa da li to znaci da te poslodavac moze u u supak hebavati!!! Pa dajte malo drzite do svog dostojanstva!!
Lako cu se ja s mojim sefom dogovoriti i izici na kraj i za dezuru i prekovremeni i avans i godisnji. Rijetki su tako razumni ljudi i koji su na vrijeme shvatili da je zadovoljan radnik=dobar radnik, da je to dobro za firmu, a i firma dobro posluje, pa se ne mora skrtariti.

Sto se tice dezure u drzavnom preduzecu: provjereno kod doktorice koja radi u lokalnom KC-u, pripravnost joj se uopste ne placa, samo sati koje dodje odraditi ako bude pozvana.


Drago mi je da si sam rekao da ni USA nije sjajno, jer sam ti taman htjela reci kako znam iz mase primjera da ce radnik biti zamijenjen cim se pojavi neko bolji i jeftiniji, osim ako je zasticen ugovorom.

Kazes da uzmu advokata, pa da se bore za svoja prava. Tesko je ganjati svoja prava kad ne samo da nemas da platis tog advokata, nego kad nemas ni djetetu marku za sendvic/uzinu, a i sam si vise gladan nego sit, jer platu dobijes samo kad postanes jako dosadan u kuknjavi, da ne govorim da racune moras izmiriti na vrijeme ma koliko tebi kasnila plata. I nije rijec samo o tome da kasni plata. Ljudi nisu osigurani, nemaju mjere zastite na radu. Umiru ljudi, a da prethodno ne mogu biti penzionisani, jer firme nisu uplacivale doprinose, pa porodice iza njih nemaju nikakvih prava. Nemas pojma koliko dugo ovdje traju sudski sporovi i kad imas pare za tuzbu. Sindikalci cesce rade za ministrastva nego za radnike.

Imas li barem blagu predsatvu o tome koja je omiljena recenica BH poslodavaca? "Zas li ti koliko ljudi ima koji bi bilo sretni da imaju tvoj posao? Ako ti se ne svidja, idi!"

Zakon omogucava da radnik ne bude prijavljen prvih mjesec dana. Pola prodavnica i pekara u koje svracam imaju novog radnika svakih mjesec dana. Sta mislis zasto?

Kazem, lako je ganjati dostojanstvo kad si sit, zdrav i imas dovoljno kvalifikacija da se mozes nadati drugom poslu. Ili si u Americi.

Nije ovdje problem samo pronaci posao, tesko je i ostati na njemu.

http://www.cin.ba/Reports/1/?cid=693,2,1



Ima i ovakvih, ali kad iz ponizenja odbije primiti malu platu, onda ga firma jos i tuzi!
http://dzonlic.blogspot.com/2008/01/dob ... -plau.html
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18

Post by madner »

Ne bih rekao da su tolko rijetki, bar iz lićnog iskustva. :)

Predpostavljam da je kod doktora i vatrogasaca to malo drugačije, jer im je ta pripravnost u opisu posla.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#19

Post by Koshpa »

Mislim kad bi ti rekao da ti plati to sto "dezuras" ili da kazes da neces tako da radis, da bi on po kratkom postupku bosanskom rekao, neces ti ima ko hoce i noga :) ja bi radio i shutio ako nema bolje ponude :roll:
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#20

Post by newone »

banjaluka078 wrote:
newone wrote: Znam ja da je tamo tesko do posla doci. Najcesce ljudi i ne mogu doci do posla ako nemaju stele.
Medjutim to nije razlog da bilo ko dopusti sebi da bude maltretiran od poslodavca i da ne bude placen za svoj rad prema zakonu o radu. Mozda samo drzavne firme se tamo drze zakona o radu. A sta je sa privatnicima!!! Sumnjam da oni drze do tog zakona.
Dokle god kao pojedinci pristajete da budete radno roblje svojim poslodavcima, nemojte ocekivati da ce vas poslodavci drugacije i tretirati. Koristite sudove, advokate, gradjanske udruge, zakon o radu, udruzite se i borite se za svoja prava.Niko vam nece ta prava donijeti na tanjiru.
Pa sta mislite da ovamo u Americi poslodavci obozavaju svoje uposlenike!!! Jeste vraga. Boje se poslodavci zakona o radu i znaju da uposlenik nece cekati ni 24 sata, vec ce odmah tuziti poslodavca za bilo koji prekrsaj kojeg ovaj opet pocini.
I tako i vi fino svako dzubre koje vam ne plati odradjene sate ili vas maltretira na poslu, odmah na sud. Pa kada tako pocnu sudske prijave u hiljadama pristizati na sudove, onda ce i ti poslodavci poceti ozbiljno da se ponasaju.Cim ih sud po djepu mlatne i cim se pocnu placati odstete uposlenicima, pocece se i oni disciplinovati.
I sta sada to znaci, nema posla, tesko ga dobiti, nemogu se firme mijenjati,..., pa da li to znaci da te poslodavac moze u u supak hebavati!!! Pa dajte malo drzite do svog dostojanstva!!
Lako cu se ja s mojim sefom dogovoriti i izici na kraj i za dezuru i prekovremeni i avans i godisnji. Rijetki su tako razumni ljudi i koji su na vrijeme shvatili da je zadovoljan radnik=dobar radnik, da je to dobro za firmu, a i firma dobro posluje, pa se ne mora skrtariti.

Sto se tice dezure u drzavnom preduzecu: provjereno kod doktorice koja radi u lokalnom KC-u, pripravnost joj se uopste ne placa, samo sati koje dodje odraditi ako bude pozvana.


Drago mi je da si sam rekao da ni USA nije sjajno, jer sam ti taman htjela reci kako znam iz mase primjera da ce radnik biti zamijenjen cim se pojavi neko bolji i jeftiniji, osim ako je zasticen ugovorom.

Kazes da uzmu advokata, pa da se bore za svoja prava. Tesko je ganjati svoja prava kad ne samo da nemas da platis tog advokata, nego kad nemas ni djetetu marku za sendvic/uzinu, a i sam si vise gladan nego sit, jer platu dobijes samo kad postanes jako dosadan u kuknjavi, da ne govorim da racune moras izmiriti na vrijeme ma koliko tebi kasnila plata. I nije rijec samo o tome da kasni plata. Ljudi nisu osigurani, nemaju mjere zastite na radu. Umiru ljudi, a da prethodno ne mogu biti penzionisani, jer firme nisu uplacivale doprinose, pa porodice iza njih nemaju nikakvih prava. Nemas pojma koliko dugo ovdje traju sudski sporovi i kad imas pare za tuzbu. Sindikalci cesce rade za ministrastva nego za radnike.

Imas li barem blagu predsatvu o tome koja je omiljena recenica BH poslodavaca? "Zas li ti koliko ljudi ima koji bi bilo sretni da imaju tvoj posao? Ako ti se ne svidja, idi!"

Zakon omogucava da radnik ne bude prijavljen prvih mjesec dana. Pola prodavnica i pekara u koje svracam imaju novog radnika svakih mjesec dana. Sta mislis zasto?

Kazem, lako je ganjati dostojanstvo kad si sit, zdrav i imas dovoljno kvalifikacija da se mozes nadati drugom poslu. Ili si u Americi.

Nije ovdje problem samo pronaci posao, tesko je i ostati na njemu.

http://www.cin.ba/Reports/1/?cid=693,2,1



Ima i ovakvih, ali kad iz ponizenja odbije primiti malu platu, onda ga firma jos i tuzi!
http://dzonlic.blogspot.com/2008/01/dob ... -plau.html


Znam ja dobro kako stvari po pitanju prava radnika stoje u Bosni. I porodica mi je dole i prijatelji i svi redom sa noge na nogu od jednog do drugog privatnika i tako nekako krpe zivot. I sam sam kratko poslije rata isto iskusio i to jos sa dobrim svojim kvalifikacijama. Znam ja kako se dole dijele dobri poslovi i dobre plate. Sve sam to i sam vidio. A tek kako se cijeni rad!!!
Ali je cinjenica da vam radnicka prava zaista niko nece u kapitalizmu servirati i ponuditi zdravo za gotovo.I u zapadnim zemljama su se radnici borili za svoja prava decenijama da bi imali ovo sto imaju. Prije ili kasnije i vi cete to isto uciniti jer ce se casa preliti i necete vise moci tolerisati bahatost. Do tada privatnici ce sisati i zadnju kap krvi jer im se moze, jer sutite i to trpite.
Advokata obicno ne placate direktno iz svog djepa, vec na osnovu njegove procjene slucaja odn. iznosa odstete koja bi se mogla naplatiti, on predlozi procenat koji bi isao njemu. U Americi ce mnogi advokati pristati na ovaj deal, ako vide da se moze dobiti parnica. Ako se parnica nemoze dobiti onda ti obicno kazu da dignes ruke od svega i da zaboravis na sve.
I jedan savjet - kada trazite posao, raspitajte se i o poslodavcu, o njegovim poslovima, ko je i kako je dosao do toga sto posjeduje. Ako je poslodavac pljackom dosao do svoje firme, onda je u pitanju los poslodavac, jer takvi nece znati cijeniti tudji trud i sposobnosti i ponizavace vas. Ne trcite takvom poslodavcu jer svakako ili ce vam dati otkaz ili ce vama puci film i sve to ostaviti. Znaci samo je pitanje dana kada ce te izvisiti sa poslom kod njega, a izgubicete vrijeme, nerve i osjecace te se ponizeno.
Samo oni poslodavci koji su svojim znanjem i licnim angazmanom dosli do svoje firme znaju cijeniti rad uposlenika i nagraditi ga za takav rad.
Ima ovdje u Americi slucajeva i tako se ponavljaju periodicno da uposlenik uleti sa sacmaricom ili pistoljem pa pokoka i sefa i poslodavca i jos par ovako uzgred svojih radnih kolega zabog tako tih koje kakvih trzavica i nepravdi na poslu. I zbog ovoga su ovdje poslodavci i sefovi jako obazrivi u komunikaciji sa radnicima.Ma ovdje je to ko dobar dan, nema ovdje zajebancije po tom pitanju jer novac je zivot.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#21

Post by banjaluka078 »

Ma, divno je to, kad si dovoljno obrazovan i "potkovan" i kad mozes svom sefu reci da znas svoja prava i tako to, a kad pri tome imas kvalifikacije i iskustvo i da sef zna da je dobro za posao da te ima.

Nas razgovor sa sefom je trajao oko pola sata, opusteno uz kafu i pogodbu da ce satnica u dezuri biti 25%, bili pozvani ili ne. To ti je onaj mali procenat poslodavaca koji cijeni radnike i kojeg radnici cijene.

Ali zato moja prijateljica neki dan svog sefa pita da ode s posla sat ranije, jer joj muz ide u drugu smjenu, a dijete je bolesno, pa da ne bude samo tih sat-dva. Znas sta joj je rekao? "Bilo vam je dijete i jesenas bolesno." I naravno da ju nije pustio. (Pri tome priznajem da ima zena koje na konto bolesne djece otvaraju bolovanje, ali se u ovom konkretnom slucaju radi zaista o osobi koja slobodne dane koristi samo za godisnji odmor i one "ne daj Boze" situacije.) Sta je sef dobio s tim? Nista. Neproduktivnu radnicu cije su misli sat vremena ranije otisle s posla.

Kakv pistolj i ubijanje sefova? Pa, raja ovdje je toliko ubijena u pojam da legne na bombu ili skoci sa zgrade, ne idu oni pucati po firmama kao Amerikanci.

U teoriji je tvoje razmisljanje ispravno, ali u praksi u Bosni, vidio si i sam, nedopustiv luksuz, jer neko drugi ce ti zauzeti mjesto. Kazem, tesko je biti dostojanstven praznog stomaka.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#22

Post by sulesavic »

banjaluka078 wrote:Pri tome priznajem da ima zena koje na konto bolesne djece otvaraju bolovanje
Èek' malo - zar je ova nelegalna?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#23

Post by banjaluka078 »

Nije. Ali znam neke koje u ogromnim kolicinama zloupotrebljavaju tu mogucnost. To sam mislila reci. Nisam se dobro izrazila, izvinjavam se.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#24

Post by newone »

Luksuz ili ne, Bosna ili neka druga drzava, morace ljudi kroz institucije sistema dobro da zapnu i da se te stvari regulisu. Nema druge opcije!
Ja ne mislim nikako da treba usetati u firmu i napraviti masakr. Ovdje se te stvari desavaju i po shopping mall-ovima i univerzitetima, pa nije iznenadjujuce kada se dese i u officima po firmama. Ali zarad vase djece i njihove buducnosti, morate te stvari jos danas srediti. Na nekome se kola moraju slomiti!
Vi ste jos i sretnik jer imate razumnog poslodavca. Sta je tek sa hiljadama drugih!
Ima tu jedan problem uljuljanosti gradjana koji se prenio iz ranijeg socijalistickog sistema gdje je jedna partija sve odredjivala, od zakona do ponasanja pojedinca. Skoro svaki detalj zivota je bio unaprijed svakome determinisan. U kapitalizmu jednostavno niko ti nece reci kako i sta treba uraditi, sta valja, a sta ne valja ciniti, kome se obratiti, kako se ponasati, kako gledati na neke stvari u zivotu. Ovo se odnosi na sve sfere zivota bukvalno. U kapitalizmu moras istrazivati i tragati za informacijama i stalno kalulisati u zivotu i nadasve sve moras traziti i to licno pa cak i prava koja su ti zakonom zagarantovana. Jednostavno tako stvari funkcionisu.
Ljudi u Bosni kazu na vlasti su nacionalisti i lopovi i nista se ne moze promjeniti. Ma moze i te kako, samo ljudi ne koriste opcije i mogucnosti u sistemu u kojem zive.
Post Reply